PvZ twijfelt aan containerhaven PZC Reünie Greenpeace, politie en pers bij coupure UITVERKOOP Lekkende container teruggestuurd naar Belgische eigenaar 13 Fractie vreest overhaast besluit Barbé vindt kiezen van burgemeester onzin-verhaal Mosselen voor premier in spe Kalsbeek Kamerlid voor Zeeland Twee jaar voor bestelen bejaarden Hennepkwekerij ontmanteld Dealer moet anderhalf jaar zitten Bromfietser gewond donderdag 20 juni 2002 door Ben Jansen MIDDELBURG - De Staten fractie van GroenLinks krijgt steun voor haar suggestie om pas na de provinciale verkiezin gen van volgend jaar maart een beslissing over de Westerschei- de Container Terminal te ne men. Ook de Partij voor Zeeland (PVZ) acht het wenselijk het be sluit over de aanleg van de WCT uit te stellen. Voor de PvZ gelden andere ar gumenten dan voor GL. De groene fractie in de Staten wil dat de WCT een thema wordt in de verkiezingscampagne, zodat de kiezer een keus vóór of tegen de containerterminal kan uit brengen. De PvZ wil een beter inzicht in de economische as pecten van de WCT en in de mo gelijkheden om hinder voor be woners van huizen langs wegen en spoorwegen te voorkomen. Verondersteld wordt dat dit zo veel tijd kost, dat de beslissing onvermijdelijk na de Statenver kiezingen moet worden geno men. De leden van de PvZ vonden deze week dat de vaart uit de procedure rond de WCT moet worden gehaald. De indruk be staat dat gedeputeerde en ha venschapsvoorzitter D. Bruin- ooge de plannen in een snel tempo naar een afsluitende fase tracht te loodsen, terwijl nog veel onduidelijkheden bestaan en de bezwaren vanuit de Zeeuwse bevolking toenemen. In een toelichting verklaarde PvZ-statenlid J. Hageman dat zijn partij in principe geen voor stander is van de beslissing om de WCT over de verkiezingen heen te tillen. „De huidige Sta ten hebben een mandaat van de kiezer en moeten hun verant woordelijkheid nemen. Maar dat moet wel met de grootst mo gelijke zorgvuldigheid gebeu ren. Vanuit dat gezichtspunt kun je niet anders dan de zaak door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Burgemeester R. Barbé van Terneuzen is mor dicus tegen het plan van D66 in Provinciale Staten om volgend jaar de burgemeester van de nieuwe gemeente Terneuzen door de bevolking te laten kie- Hij noemt het voorstel van D66 een 'onzin-verhaal'. D66-Sta- tenlid P. van Veen-de Rechter kwam er afgelopen vrijdag mee. Het leek haar een aardig initia tief om de nieuwe burgemeester van het grote Terneuzen (inclu sief Axel en Sas van Gent) direct te laten kiezen. De kabinetson derhandelaars van CDA, WD en LPF hebben de deur voor een direct gekozen burgemeester opengezet. Volgens Statenlid Van Veen-de Rechter zou Ter neuzen als proefgemeente voor een burgemeestersverkiezing kunnen dienen. Haar voorstel oogstte veel lof in Provinciale Staten, tot verbijstering van zit tend burgemeester Barbé van Terneuzen. „Het is gewoon een onzin-ver haal. Het kan niet. Om een bur gemeester direct te kunnen kie zen, is een wijziging van de grondwet nodig. Dat gaat nog jaren duren. En toch zijn ze er in Provinciale Staten enthousiast over. Ik snap dat niet, dat ze ach ter een volstrekt onhaalbaar idee aanlopen." Barbé stelt zich niet meer kan didaat als burgemeester van het nieuwe Terneuzen. Hij vindt zich te oud. Het gaat hem dus niet om zijn ei gen positie. Het hele idee van een gekozen burgemeester spreekt hem niet aan. Hij is voor het benoemen van burgemees ters, zoals dat sinds jaar en dag in Nederland gebeurt door de Kroon, of feitelijk door het mi nisterie van Binnenlandse Za ken. Bevolking Barbé legt uit waarom: „Omdat de benoemde burgemeester een onafhankelijke positie heeft. Hij staat los van de politiek, heeft een duidelijke ombuds functie en dat wordt volgens mij door de bevolking gewaardeerd. Ik vraag mij dan ook af of de kie zers zelf zoveel voelen voor een gekozen burgemeester, die zich veel meer als politicus moet pro fileren." uitstellen, want er is nog te veel onduidelijk. Mensen spreken hun bezorgdheid uit over de overlast die ze vrezen te onder vinden. Voordat beslissingen kunnen worden genomen, moet vast staan hoe die hinder kan worden aangepakt. Dat is ge woon een kwestie van eerlijk zijn." Geen standpunt Volgens Hageman heeft de PvZ nog geen standpunt ingenomen over de WCT. „Maar persoonlijk zou ik op basis van wat nu aan gegevens beschikbaar is, zeker tegenstemmen." De Lijst Pim Fortuyn in Zeeland is van mening dat de WCT niet moet worden aangelegd. Deze nieuwkomer in de Zeeuwse po litiek acht de economische on derbouwing gebaseerd op het principe 'de wens is de vader van de gedachte'. Naar de me ning van de LPF zal het trans port van containers over de weg geen problemen met zich mee brengen omdat slechts een ge ring deel van de laadkisten op deze manier zal worden ver voerd. Daarentegen vreest de partij dat de leefbaarheid langs de spoorlijn in Midden-Zeeland als afgeschreven kan worden beschouwd. De LPF meent dat voor verbete ring van de werkgelegenheid dient te worden ingezet op re creatie en schone, kleinschalige bedrijvigheid, waarbij natuur, rust en ruimte kunnen worden gespaard. door Harmen van der Werf DEN HAAG -Wie kan beter Zeeuwse hang- cultuurmosselen promoten in politiek Den Haag dan de in Zeeland geboren premier in spe Jan Peter Balkenende. Gisteren, in de middagpauze van de kabinetsonderhande lingen, liet hij het zich goed smaken op een zonnig Binnenhof. Een glas wijn én hangcultuurmosselen van viskwekerij Neeltje Jans BV. Met een speci aal mosselschort om prees hij de kwaliteit. „Prachtig product." Initiatiefnemer Ge rard de Groot, eigenaar van brasserie De Bruiloft in Vianen, had het zich niet beter kunnen wensen. Jaren geleden had hij een restaurant in vakantiedorp Port Zélande. Zeeuwse hangcultuurmosselen stonden daar al op zijn menukaart. Hij heeft het pro duct meegenomen naar het midden van Nederland, waar hij inmiddels met zeven twintig restaurants een mosselroute heeft opgezet. De 'keten' is uitgegroeid tot één van de grootste afnemers van de hangcul tuurmosselen van viskwekerij Neeltje Jans. Volgend jaar wil hij de hangcultuurmossel- route uitbreiden naar Zeeland en een Neel tje-Janskookboek van topkoks presente ren. foto Dirk Hol/ANP MBÊ ■HHHR ■m 1:. Actievoerder Leander tussen de rails. doorEmile Calon BORSSELE - Ze waren weer al lemaal present: tal van Zeeuwse agenten, actievoerders van Greenpeace, mensen van ener giemaatschappij EPZ en een handje vol journalisten. Alle maal waren ze gistermiddag te vinden bij de coupure in de Borsselse dijk nabij Vlissingen- Oost. Daar probeerde Greenpeace het kerntransport van Borssele naar de opwerkingsfabriek van Cogéma in het Franse La Hague op te houden. De politie op haar beurt probeerde de spoorblok- kade zo snel mogelijk op te los sen, de EPZ'ers keken gelaten toe en de journalisten noteer den, fotografeerden en filmden dat alles. Acties van Greenpeace in het Zeeuwse beginnen steeds meer op een soort reünie te lijken. De verschillende partijen kermen elkaar inmiddels ook zo goed dat zowat iedereen bij de voor naam wordt aangesproken. Ie der heeft zijn rol en weet ook welke rol de ander speelt. Zo weet iedereen dat Greenpeace Advertentie COPINES by Claudia Slriiler JOYE FUN BETTY BARCLAY GIL BRET MAURA by Claudia Straler ARA MODEN GERRY WEBER COURT ONE P.A HEIDEMANN MONARI ET DIEU CREA LA FEMME OUI IN SEIN LECOMTE en andere... CARIANNE mode Markt 10 - 4501 CJ Oostburg Zondags geopend van 14.00-18.00 uur niet bij machte is om de trans porten daadwerkelijk lang op te houden. Dat willen ze ook niet. Het gaat hen puur om de aan dacht. Vooral nu de kans groot is dat de nieuwe regeringsploeg de Bol van Borssele langer open zal houden, vinden ze het weer tijd om via een actie hun statement over kernenergie en het opwer ken van splijtstofmateriaal nog eens af te geven. Blokkeren Gisteren was er weer zo'n reünie na een onderbreking van ruim één jaar. De actievoerders pro beerden nabij Goes en nabij Vlissingen-Oost het spoorvak te blokkeren. De politie wist ech ter dat ze zouden komen en hield in aHe vroegte nabij Goes een groepje actievoerders aan, nam hun blokkademateriaal in beslag, deelde een paar proces sen-verbaal uit en liet hen ver volgens lopen. De tweede groep werd iets te laat opgemerkt. Een van hen, Leander, slaagde er zelfs in om zijn arm in het talud van het spoor te begraven in sneldrogend en gewapend be ton. Drie collega's, eveneens gesto ken in de zeer opvallende rode Greenpeace overalls, waren iets minder snel. Ze werden dan ook ingerekend door de politie alvo rens ze ook hun armen in het ta lud bij de coupure konden steken. ME'ers uit Den Haag hadden vervolgens anderhalf uur nodig om Leanders arm los te bikken. Tijdens dat bikken, boren en breken beschermden ze hem wel tegen rondspattend gesteente. Het was voor zowel de ME'ers als Greenpeace een nieuwe blokkademethode. „Een mooie oefening", grijnsde een van de Hagenezen dan ook nadat Leander was afgevoerd foto Dirk-Jan Gjeltema naar het Middelburgse politie bureau. Een kwartiertje na de 'bevrijding' van Leander pas seerde de trein met het gebruik te splijtstofmateriaal op tijd en probleemloos de coupure op weg naar Frankrijk. Cynisch Agenten, EPZ'ers, leden van Greenpeace en journalisten ver trokken eveneens waarbij re gelmatig een wat cynisch 'tot de volgende keer' klonk. Want Greenpeace is voorlopig niet van plan om de kerntransporten ongemoeid te laten en EPZ is niet van plan te stoppen met transporteren. De kans is dan ook groot dat allen elkaar in september, bij het volgende transport, weer ontmoeten er gens tussen Goes en Vlissingen- Oost voor een nieuwe reünie, een nieuwe rituele dans rondom het kerntransport. DEN HAAG - Bij gebrek aan een echt Zeeuws PvdA-Kamer- lid heeft de PvdA-fractie in de Tweede Kamer besloten voor Zeeland een speciale vertegenwoordiger aan te wijzen, Ella Kalsbeek, momenteel demissionair staatssecretaris van Justitie, belast met het asielbeleid. Zeeland is voor de in Zoetermeer wonende Kalsbeek (47) geen onbekend terrein. De politica is opgegroeid in Middelburg. Oud-wethouder van Middelburg Gerrit Schoenmakers zat in het parlement tot de voor de PvdA rampzalig verlopen verkie zingen van 15 mei. Statenlid Gerard Bosman uit Oosterland wilde hem vanuit Zeeland opvolgen, maar was als 55e op de kandidatenlijst kansloos. Alle zittende PvdA-Kamerleden hebben evenals Kalsbeek een eigen regio toegewezen kregen, omdat de Randstad in de uitgedunde fractie is oververtegenwoordigd en om de banden met leden en niet-leden aan te halen. MIDDELBURG - Een 47-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg voor het bestelen van oudere mensen veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf plus zes maanden voor waardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de man het laatste jaar met name oudere vrouwen in bejaardenhuizen en ziekenhuizen van hun portemonnee heeft beroofd. Hij wekte hun vertrouwen door ze zijn hulp aan te bieden. Op die manier werden twaalf personen de dupe. Uit zijn strafblad bleek dat de Goesenaar, die al jaren verslaafd is aan harddrugs, er sinds 1974 de gewoonte op nahoudt om bejaarde mensen op Wal cheren en Beveland te bestelen. Aan de slachtoffers moet hij 1.350 euro betalen. Daarnaast dient hij zich te houden aan de aanwijzingen van de reclassering, ook als die opname in een verslavingskliniek inhouden. KERKWERVE - In een loods nabij Kerkwerve heeft de politie dinsdagmiddag een hennepkwekerij ontmanteld. De inval vond plaats op basis van diverse aanwijzingen over mogelijke illegale activiteiten. In totaal werden vierduizend planten en bijbehorende apparatuur in beslag genomen. Tijdens de actie werden geen mensen aangetroffen in de loods. De verwachting is dat op basis van het onderzoek naar de ei genaar alsnog aanhoudingen worden verricht, aldus een poli tiewoordvoerster. De straatwaarde van de handel is nog on bekend. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Goes twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelij k, opgelegd. De man had begin dit jaar vier kilo cocaïne naar Duitsland getranspor teerd en bleek in dezelfde periode honderd gram cocaïne te bezittenVerder stond vast dat hij in harddrugs heeft gedeald De rechtbank stelde verder vast dat de Goesenaar 3.180 euro met de drugshandel heeft verdiend. Dat bedrag moet hij te rugbetalen aan de Staat. ZONNEMAIRE - Een 58-jarige bromfietser is dinsdagmid dag gewond geraakt bij een valpartij op de Zeedijk bij Zonne- maire. De man uit het Gelderse Ede wilde onder het rijden zijn tas rechtzetten en verloor daarbij het evenwicht. Hij is met een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. door Ron Maqnée VLISSINGEN - De container die afgelopen dagen zwavel zuur lekte in het Sloegebied is terug naar de Belgische eige naar in Moeskroen. Brandweer lieden rukten gisterochtend op nieuw uit omdat de container zwavelzuur lekte op het par keerterrein langs de Engeland- weg in Vlissingen-Oost. Het be trof lekvocht van het vat dat een dag eerder uit de container was verwijderd. Nadat de brandweer het weg dek met absorptiemiddel had behandeld, arriveerde 's mid dags specialisten van het Chem- proha uit Dordrecht, het zuster bedrijf van de Belgische eigenaar van de lading. Gehuld in groene, beschermende kledij werd met natriumbicarbonaat het zuur op de vloer van de con tainer, alsmede in de oplegger en op het wegdek geneutrali seerd. De rommel is vervolgens in vaten opgevangen en afge voerd. Uit het vat zijn tientallen Advertentie liters zwavelzuur gelekt. Aan het eind van de middags is de container naar Moeskroen in België gereden waar de eige naar is gevestigd. De oorzaak van de lekkage werd gisteren ook bekend: de container bleek niet goed beladen te zijn. Hier door kon het gebeuren dat een spijker één van de vaten door boorde. Dinsdagmiddag sloegen politie en brandweer groot alarm van wege het lekkende vat in Vlis singen-Oost. Een chauffeur van vervoersbedrijf Verbrugge Ter minals bemerkte dat er zwavel zuur uit de container op zijn op legger lekte. Hij reed de wagen vervolgens naar de openbare parkeerplaats en waarschuwde de politie. De brandweer wist snel het vat in een overmaatse ton te plaat sen en het lekvocht op de grond te neutraliseren. Daarna werd de container overgedragen aan de Belgische eigenaar. Volgens woordvoerder R. Maljaars van de brandweer ontbreekt het de brandweer ook aan mogelijkhe den om de situatie helemaal schoon te krijgen. Pas gisterochtend werd het lek vocht opgeruimd, dat inmiddels van de bodem van de container langs de banden en het chassis op het wegdek was gesijpeld. Volgens woordvoerder R. van Reems van de firma Havex, die het transport coördineert, was het niet mogelijk om de deskun digen eerder op te roepen. Veiligheidsman Opvallend is dat de chauffeur van de truck dinsdagmiddag na de ontdekking van de lekkage nog enkele honderden meters heeft gereden: van het terrein van Verbrugge Terminals waai de wagen stond geparkeerd naar het openbare parkeerter rein even verderop. Volgens Van Reems deed hij dat op advies van de veiligheidsman van Ver brugge. Die voorzag al de nodi ge rompslomp bij het veilig stel len van de container. Anderzijds ontbreekt het de ha ven aan een vloeistofdichte vloer. Met een dergelijke voor ziening zou een ongeluk als dit veel gemakkelijker af te wikke len zijn, aldus Maljaars van de brandweer. Zeker met de komt van de Westerschelde Container Terminal is een deze voorzie ning onmisbaar, aldus Mal jaars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13