PZC Theater hangt op stem PvdA PZC Jongeren willen als volwassenen worden benaderd Het enige strand voor tante Saar Speelautomatenhal in Renesse wordt centrum voor gezin Singel krijgt langzaam vorm Middelburgse fractie heeft nog geen standpunt ingenomen over schouwburg jongen pleegt ontucht met zesjarig meisje in Vlissingen 0800 - 0231 231 (GRATIS) Rechter onverbiddelijk voor jonge, notoire dief Fietser raakt lichtgewond bij ongeval Zwerver op criminele pad voor slaapplaats Meer dan 70.000 occasions vind je op (0t) AutoTrack.nl zeeuwse almanak Grote Stad WALCHEREN woensdag 19 juni 2002 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De PvdA in Middelburg heeft de toekomst van het nieuwe theater aan de Zuidsingel in handen. De stem men van de PvdA-raadsleden zijn doorslaggevend. Tijdens een commissievergadering gis teravond bleek dat de partij nog niet heeft beslist. De partij be twijfelt of de kosten van het the ater op een andere locatie wel veel lager kunnen zijn. VLISSINGEN - Een zesjarig meisje uit Vlissingen is afgelo pen zaterdag door een naar schatting elfjarige jongen sek- iueel misbruikt. I Het meisje was rond zes uur voor haar huis in de Vincent van Goghlaan in Vlissingen aan het spelen toen de jongen, die op skeelers reed, haar oppakte. Hij skeelerde met haar via de Bloe- menlaan en President Roose- veltlaan tot aan het bruggetje bij de Schuitvaartgracht. Daar pleegde hij ontuchtige hande lingen met het meisje. De jongen liet het meisje gaan toen een vrouw op een fiets naar hem riep. De vrouw ontfermde zich over het meisje en bracht haar terug naar huis. Het signalement van de jongen luidt: ongeveer 1,50 meterlang, rond de elf jaar oud, kort en ste kelig blond haar met opvallende zwarte plukjes, blauwe ogen. Hij droeg een grijs T-shirt, een korte broek met diverse kleu ren, een blauw petje en zwarte skeelers. De politie is op zoek naar de vrouw op de fiets en eventuele andere getuigen die afgelopen zaterdag tussen zes en zeven uur 's avonds iets hebben gezien. De collegepartij en hadden afge sproken dat de kosten van het theater met niet meer dan vijf procent mochten stijgen. Vol gens het college van burgemees ter en wethouders gebeurt dat ook niet. Volgens W. Kooiman (PvdA) zit men daar nu al over heen. ,,Er is gezegd: 'O, dank u wel. Er is vijf procent meer geld. D at tellen we er onmiddellijk bij op'. Ik zie verder dat de post on voorzien ingekrompen wordt en ik zie dat we 355 parkeerplaat sen krijgen voor de prijs van 400 plaatsen. Dan ben ik dus over die vij f procent heen. "De PvdA- fractie beraadt zich binnenkort over het standpunt dat de partij inneemt tijdens de gemeente raadsvergadering maandag. Risico's Een deel van de raad (Leefbaar Middelburg, D66, SGP, SP) vindt de financiële risico's voor een theater aan de Zuidsingel te groot. „We beschikken nog maar net over het voorlopig ont werp", zei C. Dekker (SGP). „Garandeert het college dat er, als we het definitieve ontwerp hebben, er geen overschrijdin gen meer zijn?" Het CDA lijkt met de bouw in te willen stem men, maar wil voordat de ge meenteraad een beslissing neemt, een actuele exploitatie begroting van zowel de par keergarage als het theater zien. De bouw van het theater kost 33,5 miljoen euro. Omdat 1,5 miljoen meer nodig is dan oor spronkelijke was begroot, moet de gemeenteraad opnieuw be slissen. Het college vraagt de raad nu definitief in te stemmen met de bouw van het theater aan de Zuidsingel en een parkeerga rage voor 355 auto's. Verschillende insprekers pro beerden de beslissing van de ge meenteraad nog te beïnvloeden. „Het is zonder meer een aardig ontwerp, als het betaalbaar was en zou passen in de buurt", zei A. Holleman van de belangenver eniging 'Van A tot Z'. Het thea ter is te groot, er is geen onder zoek gedaan naar het verkeer en het ontwerp is financieel niet haalbaar. „Het wordt een uitge kleed ontwerp als u daarmee doorgaat. Niks gouden randjes, niks rood pluche." Als de ge meente doorgaat met de bouw, kan ze op weerstand rekenen, dreigde Holleman. „We zullen alle middelen rechtens aangrij pen om daar bezwaar tegen te maken." Schadeclaims Volgens A. de Pagter, eigenaar van de aan de Zuidsingel gele gen watertoren, moet de ge meente rekening houden met 'aanzienlijke' planschade claims als ze de bouw doorzet. Schouwburgdirecteur G. Peijs hield een hartstochtelijk plei dooi vóór bouw van de schouw burg. „Uitstel betekent onher roepelijk staking van de activi teiten in de huidige schouw burg." De behoefte aan een nieuw the ater is groot, zei hij. Voor het volgend seizoen zijn al zestien procent meer aanvragen voor abonnementen binnen dan vo rig jaar. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Nog een dikke week en dan zijn de werkzaamheden aan de Singel klaar. Aan de Vlissingse groenstrook moe ten alleen nog wat werkzaamheden aan de bermen worden verricht. In het najaar komen de werklieden nog eenmaal terug om bomen te planten. Sinds vorig jaar augustus is aan het stuk Singel, dichtbij de Watertoren, gewerkt. Het was de bedoeling om de groenstrook de allure van een echte wandelpromenade te geven. Hiervoor is met knalrode klin kers een flaneerroute gemaakt. Naast de bestrating is ook het rioleringsstelsel aan gepast. Dat werd namelijk omgelegd voor de komst van twee ondergrondse bergbe- zinkbassins. Door deze bassins is het wa ter in de gracht een stuk schoner en stinkt 1 het minder. De terugkerende vervuiling werd veroorzaakt door rioolwater dat bij hevige regenval in de gracht terecht kwam. Nu de bassins zijn aangelegd, loopt het ri oolwater via putten weg, waar het kan be zinken. En dat maakt flaneren over de knalrode klinkers langs de Singel een stuk aangenamer. foto Ruben Oreel 9BSHK door Edith Ramakers VLISSINGEN - Geef ons ook een stukje van de boulevard. Die hartekreet is te lezen in een nota die moet leiden naar een inte graal Vlissings, of wellicht Wal- chers jeugdbeleid. Het stuk bevat gegevens van het jeugdfestijn naar 'een beter Vlissingen', dat eind februari werd gehouden en waaraan tweehonderd kinderen van ba sisscholen en voortgezet onder wijs hebben meegewerkt. In datzelfde verslag zijn de uit komsten verwerkt vanzo'n3000 geenquêteerde Vlissingse jon geren en een aantal ouders. „Alle uitkomsten zijn mooi en aardig, maar de nota betekent pas iets als we de knelpunten ook echt wegwerken", zei een van de insprekers gisteravond bij een bijeenkomst over het jeugdbeleid. In het stadhuis de batteerden vertegenwoordigers van de gemeente, raadsleden, onderwijzend personeel en een afvaardiging van de maat schappelijke sector over de kwaliteit van een nieuw jeugd beleid. De verschillende sectoren die met jongeren omgaan, zouden beter moeten samenwerken. Daarin ligt voor de gemeente een belangrijke regierol. Enkele uitkomsten uit het ver slag brachten onrust teweeg. 28.2 procent van de oudere kin deren stipte aan nooit goed in hun vel te zitten. „Dat is een te hoog percentage", vond Hou wer. Op de vraag: Vind jij het leuk op school? antwoordde 13 procent van de twaalf-plussers negatief. Van de jongeren houdt 6 procent het op 'meestal niet'. Jongeren zeggen zelf 'serieus ge nomen te willen door school'. Zij vinden het vreemd dat de school direct de ouders oproept voor een gesprek als er proble men zijn. „Waarom wordt er niet eerst met ons gesproken?" De oudere leerlingen zijn prak tisch ingesteld. Waarom moeten wij altijd scripties en werkstuk ken maken, zeiden ze. „Dooreen week stage te lopen in het Mari tiem MuZeeum leer j e misschien meer dan door een reeks ge schiedenislessen." Bij de regisseursrol van de ge meente hoort dat zij goed moet luisteren en handelen naar de wensen van jeugd en hun opvoe ders. „Dat kan door een jeugd- gemeenteraad op te richten", stelde een van de deelnemers voor. Permanenter informatie uitwisseling met jongeren kan ook worden bereikt, door vaker bijeenkomsten met en voor jon geren te organiseren. Zapcultuur Tijdens het jongerendebat, eind februari, stelden leerlingen voor om sportverenigingen naar de scholen te laten komen. Kin deren kunnen kennismaken met verschillende sporten. Vaste verplichtingen met voortdu rend dezelfde sport, past niet meer bij de leefstijl van een deel van de jeugd. Een op de drie kinderen sport nooit in vereni gingsverband. Die jeugd van de 'zapcultuur', wil afwisseling. Instanties zullen daarop moeten inspelen als ze meer kinderen willen laten bewegen'. 61 procent van de ouders die in de Vlissingse binnenstad en het Middengebied wonen zijn onte vreden over de mogelijkheden voor hun kinderen om alleen buiten te spelen. Dat is het hoogste percentage van heel Zeeland. Ter vergelijking: Goes-West is met 46 procent de op een na minst tevreden wijk in de provincie. doorValeska Nastaly ZOUTELANDE - Al van veraf is het versierde strandhokje zichtbaar met de spreuk: „Al 75 jaar op het strand, Tante Saar." De 77-jarige Saar Louisse-Duvekot komt sinds 1927 in het huisje aan het Zui- derstrand in Zoutelande. „Het was eerst van mijn ouders. La ter, in 1961, heb ik het geërfd", zegt de Middelburgse. ,Dit is alweer het tweede huis je. Het oorspronkelijke huisje heeft mijn vader laten maken bij Dingemanse, een strand huisjesexploitant. Dat was uiteindelijk zo vervallen, dat mijn strandbuurman Kees Koppejan een nieuwe voor mij heeft getimmerd." Louisse vertelt dat haar vader vanaf 1927 altijd een tentenkamp opzette voor de hele familie. Vanaf eind maart tot oktober kampeerde de familie Duve- kot dan bij het strand in Zou telande. Op een gegeven moment vond vader Duvekot het wel handig om een kleedhokje aan het strand te hebben. „Dat was één van de eerste strandhuis jes", zegt Louisse. „Ik heb er nooit over gepiekerd om naar een ander strand te gaan. Dit is voor mij het enige. Bovendien, als ik een keer wegga, is mijn plekje onmiddellijk vergeven. Dan kom je er nooit meer tus sen." Louisse is bij het huisje te vin den als het weer goed is. „Vroe ger hebben wij hier weieens gekampeerd, bij wijze van ex periment. Maar dat is alweer veertig jaar geleden, toen mocht dat nog. Erg fijn was dat niet, hoor. 's Morgens was het aardig nat en koud." Tante Saar herinnert zich nog de bakker en de fruitman die op het strand hun waren kwa men aanbieden. „Zij knielden dan zo neer met van die grote Saar Louisse-Duvekot geeft haar stekkie aan het strand van Zoutelande nooit op. foto Ruben Oreel manden. Heerlijk was dat. La ter was dat niet meer, want de panden van Van Hoorn en Bimmel, zo heetten zij, waren met de watersnoodramp ver gaan." Louisse is niet van plan om haar huisje ooit op te geven. Dochter Christianne weet het zo net nog niet„Ik weet niet of ik het zou houden als het van mij was." De VW Kust-Walcheren is blij met de zeer trouwe huurder van het plaatsje aan het Zui- derstrand. Via een oorkonde heeft zij een blijk van waarde ring gegeven. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. van Ek nam het gisteren een twintigja rige inwoner van Vlissingen bij zonder kwalijk de portemonnee van een kennis te hebben gesto len. In de zes weken gevangenis straf die hij de verdachte opleg de, werd ook nog een winkel diefstal verrekend. Zodra de jonge Vlissinger op straat komt te staan, ziet hij zich genoodzaakt om uit geldnood te gaan stelen. Zo werd een kennis 13 maart dit jaar in Vlissingen de dupe toen hij daar op bezoek was. De vrouw kwam er snel achter dat haar portemonnee met 75 euro en pinpas niet door iemand anders dan verdachte was gestolen. Een week later nam hij bij de Edah in Vlissingen twee beef burgers weg om, zoals hij zelf zei, zijn honger te stillen. „Ik stond op straat en kon op nie mand terugvallen. Nu heb ik ge lukkig onderdak gevonden bij twee mensen." Officier van justitie C. Olden- burger had daar geen bood- door Piet Kleemans RENESSE - Speelautomaten- hal Fun House in Renesse wordt, in navolging van de Car rousel in Vlissingen, een 'fami- lievermaakcentrum'. Een deel van de behendigheidsautoma ten wordt vervangen door ker- misautomaten. De gemeente Schouwen-Duiveland staat po sitief tegenover de plannen. Fun House aan de Hogezoom in Renesse heeft nu vergunning voor 196 speelautomaten, waarvan maximaal 80 kans spelautomaten. Namens Fun House-eigenaar de Christoffel Groep BV heeft A. Loontjes de gemeente gevraagd de exploita tie van kermisautomaten in de speelautomatenhal mogelijk te maken. Renesse is, zo voert Loontjes aan, niet langer louter het do mein van jongeren. De laatste jaren komen er steeds meer jon ge gezinnen met kinderen naar de badplaats. En die zien vol gens Loontjes niet zoveel in een amusementshal waar alleen be hendigheids- en kansspelauto maten staan. Tijd derhalve om de bakens te verzetten. Loontjes en de Christoffel Groep deden dat eerder in Vlissingen en de ervaringen daar zijn positief. Het dagelijks gemeentebestuur omarmt het plan van Loontjes en de Christoffel Groep BV. Het spoort volgens burgemeester en wethouders uitstekend met het beleidsrapport 'Schouwen- Duiveland kiest voor toerisme 2001', waarin onder meer aan gedrongen wordt op voorzie ningen voor kinderen, oudere jongeren en senioren. Een fami- lievermaakcentrum bedient die brede doelgroep. Variatie Daar komt bij dat een familie- vermaakcentrum een elk-weer- voorziening is en daar is op Schouwen-Duiveland grote be hoefte aan volgens het college. .Schouwen-Duiveland biedt op dit moment te weinig van dit soort voorzieningen. Bovendien stimuleert een dergelijke voor ziening seizoensspreiding. De omvorming van Fun House van speelautomatenhal tot fa- milievermaakcentrum wordt door het gemeentebestuur ge zien als een welkome aanvulling op het bestaande aanbod. „Variatie en originaliteit zijn belangrijk. Een familie ver- maakcentrum is een vorm van differentiatie op Schouwen- Duiveland en sluit aan op de heersende trend." Voorbeelden De kermisautomaten vallen niet onder de vergunning voor speelautomaten op basis van de Wet op de Kansspelen. Om het familievermaakcentrum moge lijk te kunnen maken, moet daarom de Algemene Plaatselij - ke Verordening (APV) aange past worden. Dat is in Vlissin gen voor de permanente kermis in de Carrousel en in Sluis-Aar- denburg voor Family Funcenter Camelot onlangs ook gebeurd. Het college van B en Wvan Schouwen-Duiveland willen die voorbeelden volgen. MIDDELBURG - Een 17-jarige fietser uit Middelburg is giste ren rond 19.50 uur lichtgewond geraakt bij een aanrijding met een personenauto. De jongen reed op zijn fiets over de Turfkaai en wilde rechtdoor de Rouaansekaai op. Hij ver leende hierbij geen voorrang aan een 28-jarige Middelburgse automibiliste, die over de Rou aansekaai linksaf de Konings- brug op reed. De jongen is met zijn voorhoofd op de voorruit geklapt en liep hierdoor wat kleine wondjes op door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 40-jarige man uit Middelburg houdt er al jaren een aparte levensstijl op na. Om verzekerd te zijn van een dak boven zijn hoofd, pleegde hij doorlopend misdrijven. Gisteren moest de Middelbur ger zich in zijn woonplaats voor de zoveelste keer verantwoor den voor een vernieling en een winkeldiefstal. Politierechter J. van Ek maakte de verdachte niet ongelukkig met zijn vonnis. De uitspraak - twee maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk - werd probleemloos aanvaard. De po litierechter hield bij de straf maat in ernstige mate rekening met het strafblad van de ver dachte. „Heeft u weieens aan een regulier leven of aan werken gedacht? U doet niet anders dan verkeerde signalen afgeven." De verdachte vond het een kwestie van keuzes maken. „Als het te koud is om in het Bellamy- park te slapen, dan wil ik gear resteerd worden om verzekerd te zijn van een slaapplaats. Wer ken? Ik ben mijn identiteits kaart verloren", probeerde hij zich te verontschuldigen. De man nam 29 maart dit jaar, amper drie dagen na een veroor deling, een fles martini weg bij Edah in Vlissingen. Op 2 april gooide hij in Vlissingen een ruit van een bouwkeet in. „Ik wist dat het alarm zou afgaan." Officier van justitie C. Olden- burger eiste vier weken cel. Vol gens raadsman E. Smit lukt het zijn cliënt, die verslaafd is aan alcohol, niet om zijn leven een andere wending te geven. „Hij heeft hulp nodig." Advertentie De autosite voor heel Nederland schap aan. „Het is een kwalijke houding dat hij niet inziet dat hij verantwoordelijk is voor zijn eigen daden." Zij eiste zes we ken cel. Raadsman A. Bals vond dat de hulpverlening in gebreke was gebleven, waardoor de situatie van de verdachte niet verander de. Bals pleitte voor een werk straf, maar daarop ging de poli tierechter niet in. Van Ek sprak de hoop uit dat de notoire dief na het uitzitten van zijn straf de gastvrijheid van de nieuwe mensen anders zal belonen. Vlissingen ook al een Grote Stad? Jazeker, wil de imago campagne 'Welkom in Zee land', deel 2, eenieder doen geloven. Het is bovendien een aantrekkelijke stad. Want zien ze je in de andere grote steden van Nederland niet zitten, dan kun je altijd nog in Vlissingen terecht. De HZWijzer peilde de op vattingen onder Vlissingse studenten. Vlissingen is 'open en ruim'. Maar ook 'saai en duf', vindt Ilona. Dus wil ze zo snel mogelijk naar Brabant terug. En Kees heeft 'altijd het idee dat de wereld pas begint zodra de trein Zee land uit rijdt. Maar Vlissingen is natuurlijk wel gewoon een wereldha ven. Je komt er ook een grote diversiteit aan buitenlanders tegen. En die schetsen soms erg positieve beelden. Zoals Kristian. Hij vindt Vlissin gen een buitengemeen bij zondere plek. Omdat je van daar uit 'snel de uitgaanscen tra van België, Holland en Frankrijk kunt bereiken'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9