Israël zint op reactie na bloedbad SLIPS Armoede in de wereld verergert PZC GRATIS DE 4E EC-voorzitter Prodi schudt het Brussels kussen krachtig op 3 SLOGGI Zelfmoordaanslag in Jeruzalem kost zeker twintig mensen het leven Doden door overstromingen China Levenslang voor Bengalese agenten Jehova's mogen van deur tot deur Polisario laat krijgsgevangenen vrij Zwarte doos Boeing Taiwan terecht Chaos bij verkiezingen in Papoea-Nieuw-Guinea Prijsvechters zouden normen voor veiligheid in de lucht negeren Nabestaanden brand Kaprun eisen miljoenen Loya Jirga stemt in met nieuw parlement woensdag 19 juni 2002 van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël zal hard terugslaan na de nieuwe bloedi ge zelfmoordaanslag in Jeruza lem gisteren. De Israëlische regering kondigde na spoedbe raad aan dat er 'een reactie' zal volgen. Minister van Buiten landse Zaken Peres keerde on middellijk vanuit het buiten landterug. De explosie van een met een bom omhangen man in een bus tijdens de ochtendspits kostte zeker twintig mensen het leven, onder wie de dader. Ongeveer vijftig mensen liepen verwon dingen op. Enkelen van hen zijn er slecht aan toe. Het gaat om de ernstigste aan slag in Jeruzalem sinds februari 1996, toen 26 mensen omkwa men bij een explosie, eveneens in een bus. Het is de bloedigste terreurdaad sinds de aanslag in een restaurant in Netanya in maart. Dit bloedbad, dat aan 27 mensen het leven kostte, was het startsein voor het zes weken du rende militaire offensief in de Palestijnse gebieden. De verantwoordelijkheid voor de jongste aanslag is opgeëist door de islamitische terreuror ganisatie Harnas. Volgens de groep is de dader een 22-jarige inwoner van het vluchtelingen kamp al-Faraa, bij Nabloes. Premier Sharon bracht een be zoek aan de plek van het bloed bad. Hij beloofde de strijd tegen de 'Palestijnse terreur' voort te zetten. Hij maakte van de gele genheid gebruik uit te halen naar het idee van een Palestij nse staat. Uitspraken „De verschrikkelijke dingen die wij hier zien, zijn sterker dan woorden", aldus Sharon. „Ik vraag mij af wat voor soort staat de Palestijnen eigenlijk willen stichten." Deze uitspraken lij ken gericht tot Washington. De explosie zal de vastbesloten heid in Israël doen toenemen om de grote veiligheidsmuur, die Is raël van de Palestijnse gebieden moet afscheiden, zo snel moge lijk te voltooien. De bomexplo sie had plaats in het zuidelijke Pat-district. De volle bus kwam uit Gilo en vervoerde veel mid delbare scholieren. Politiechef Levy sprak van een 'zeer zware' aanslag. De bus is door de ex plosie volledig verwoest. De Palestijnse Autoriteit ver oordeelde de zelfmoordaanslag. Minister Erekat zei dat het do den van burgers onaanvaard baar is. De Israëlische rege ringswoordvoerder Mekel zei daarover: „De mond die de be velen om te doden geeft, is de zelfde die de veroordelingen uitspreekt." Hij benadrukte dat er niet met de Palestijnen kan worden onderhandeld zolang de aanslagen voortduren. De politie in Jeruzalem was vanaf maandag in de hoogste staat van paraatheid, omdat er berichten waren dat terroristen de stad wilden binnendringen. Een woordvoerder zei dat er nog wordt gezocht naar anderen, die ook aanslagen zouden willen plegen. De Israëlische veilig heidsdienst had inlichtingen ontvangen waarin werd gespro ken over vijf zelfmoordenaars, onder wie twee vrouwen. Israëlische commando's hebben gisteren in Hebron een lid van de radicale Islamitische Jihad doodgeschoten. De 22-jarige werd in zijn auto geliquideerd bij een controlepost. Het slacht offer was volgens de Israëliërs betrokken bij een aanslag in maart op een groep buitenland se waarnemers. Een Turk en een Zwitserse kwamen om het le ven. ANP/AFP/RTR BEI JIN G - Chinese reddingsdiensten hebben het zoeken naar driehonderd vermisten door overstromingen in de westelijke provincie Shaanxi grotendeels opgegeven. Het dodental loopt waarschijnlijk op tot boven de vijfhonderd. Zware regenbuien veroorzaakten een week geleden verwoes tende modderstromen en overstromingen. Bruggen, wegen en duizenden huizen werden beschadigd. De lichamen van 253 mensen zijn geborgen en de hoop op het vinden van overlevenden is vervlogen. Meteorologen ver wachten tot het weekeinde nog stortregens in Shaanxi. AP DHAKA - Vier jaar na de marteldood van een verdachte in een politiebureau in Bangladesh zijn dertien agenten door een rechtbank tot levenslang veroordeeld, zo heeft de aanklager gisteren gemeld. Het slachtoffer, de 24-jarige student Shamim Reza Rubel, werd in juli 1998 opgepakt nadat hij door een buurvrouw van criminele activiteiten was beschuldigd. Op het hoofdbureau werd Rubel gemarteld, waarna hij overleed. Naast de agenten werd maandagavond ook de buurvrouw veroordeeld, aldus de aanklager. De vrouw kreeg een jaar cel met dwangarbeid. Uit onderzoek kwam naar voren dat Rubel zich niet aan misdaden schuldig maakte, maar dat de buur vrouw ruzie met zijn familie had over een kledingwinkel. De buurvrouw was actief in de toen regerende Awami-Liga en gebruikte haar politieke contacten om de agenten op Rubel af te sturen, aldus de rechtbank. AP WASHINGTON - Jehova's Getuigen in de Verenigde Staten mogen zonder toestemming van de overheid van deur tot deur gaan om te evangeliseren. Die uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof is ook van toepassing op politieke en andere niet-commerciële activiteiten. De Jehova's Getuigen hadden beroep aangetekend tegen een besluit van burgemeester John Abdalla van Stratton in de staat Ohio, die in zijn dorp zendingsactiviteiten had verboden zolang hij geen toestemming had gegeven. Dat besluit, zo vond het hof, is in strijd met de grondwet en het open karakter van de Amerikaanse samenleving. EPD RABAT - De bevrijdingsbeweging Polisario uit de Westelijke Sahara heeft aangekondigd honderd Marokkaanse krijgsge vangenen vrij te laten. Dat heeft het persbureau SPS gisteren gemeld. De Marokkaanse soldaten zijn tussen 1975 en 1991 door Poli sario gevangen genomen tijdens gevechten. Polisario vecht - met steun van Algerije - voor onafhankelijkheid van de Wes telijke Sahara, een voormalige kolonie van Spanje die Ma rokko in 1975 heeft geannexeerd. De bevrijdingsbeweging houdt nu nog 1.262 soldaten gevangen. AP TAIPEI - Voor de westkust van Taiwan is gisteren een van de zwarte dozen geborgen van de Boeing 747 van China Airlines die op 25 mei met 225 inzittenden neerstortte. De jumbojet brak op een vlucht van Taipei naar Hongkong plotseling in vier stukken uiteen. Onderzoekers hopen dat de voicerecorder licht zal werpen op de oorzaak van de lucht- ramp. AP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie moet worden opgesplitst in een klein kernteam van seni or-commissarissen en een gro tere club met junior-leden. Alleen op die manier kan het da gelijks bestuur van de Europese Unie slagvaardig blijven opere ren, schrijft Commissievoorzit ter Prodi in een voorstel. Daarin krijgen kernleden beduidend meer macht dan de overige le den. Het gisteren gepubliceerde voorstel van de voorzitter zal naar verwachting binnen en buiten de Commissie op scherpe kritiek stuiten. Nu heeft iedere lidstaat één (kleinere landen) of twee (grotere landen) Commis sarissen die op voet van gelijk heid staan. De nieuwe opzet die Prodi voor ogen staat haalt die gelijkheid onderuit. De 'zware' Commissarissen uit het kern team vergaderen minimaal eens per week, de rest mag twee keer per maand aanschuiven. Prodi meent dat de huidige Commissiewerkwijze spaak loopt, zeker als vanaf 2004 tien nieuwe landen tot de EU toetre den. Nu al zijn de spreektijden tijdens de wekelijkse Commis sievergadering beperkt (zeven minuten eerste spreker, drie voor de volgenden)wat de kwa liteit van de discussie niet altijd ten goede komt. Met 25 of meer Commissarissen ontaardt zelfs de minutenregeling in een ver bale nachtmerrie. Prodi wil daarom circa zeven vice-Commissievoorzitters aanstellen (nu nog twee) die ver schillende beleidsterreinen on der hun hoede nemen. De vice- voorzitters en de voorzitter zelf vormen het kernteam, waar de belangrijke besluiten worden voorbereid. De uiteindelijke stemming blijft een zaak voor de hele Commissie, die nog maar twee keer per maand bijeen zou komen. Prodi benadrukt dat de senior-posten volgens een rou latiesysteem om de paar jaar aan een Commissaris uit een an der land worden toegewezen. Met het opschudden van het Brusselse kussen probeert Prodi tevens zijn eigen imago wat meer glans te geven. Kritiek op zijn vaak stuntelende optreden en recente meningsverschillen tussen de verschillende Com missarissen over de sanering van de visserijvloot en het bui tenlands beleid, versterkten het idee dat Prodi minder greep op zijn team had. Het ingrijpende reorganisatieplan moet hem weer in het zadel helpen. Vol gens Prodi kunnen zijn plannen zonder wijziging van het Euro pees Verdrag vanaf 2004 wor den ingevoerd. GPD van onze redactie buitenland CANBERRA - Als gevolg van een staking van medewerkers van de stembureaus in de hoofd stad Port Moresby zijn de parle mentsverkiezingen in Papoea- Nieuw-Guinea in een chaos ontaard. Duizenden mensen die gisteren hun stem wilden uit brengen stonden tevergeefs uren in de rij, aldus een rege ringswoordvoerder. Bij verkiezingsgeweld elders in het land zijn volgens ooggetui gen vier mensen om het leven gekomen. Behalve door stakin gen en geweld worden de ver kiezingen volgens waarnemers ook verstoord door problemen met stembiljetten. De medewerkers van de verkie zingsbureaus in Port Moresby staken omdat ze nog niet zijn betaald, aldus een woordvoer der van premier Mekere Morau- ta. Op een groot aantal stembil jetten zouden daarnaast kandi daten ontbreken en sommige stembureaus hebben meer gere gistreerde kiezers dan stembil jetten en blijven dicht Het geweld speelde zich af in Mount Hagen, ongeveer 400 ki lometer ten noordwesten van Port Moresby. Tientallen aan hangers van verscheidene par tijen zouden elkaar te lijf zijn gegaan met bijlen, messen en pistolen. Daarbij zijn volgens een medewerker van een lokaal ziekenhuis vier mensen om het leven gekomen en tientallen ge wonden gevallen. AP Advertentie LONDEN - Piloten van sommi ge goedkoop vliegende lucht vaartmaatschappijen negeren in bepaalde gevallen instructies van de luchtverkeersleiders om vertragingen te voorkomen en zetten zo de veiligheid op het I spel. Dat meldde het Britse dag- 1 blad The Times gisteren op basis van een vertrouwelijk veilig heidsrapport. Het rapport is opgesteld door een luchtverkeersleider die zich zorgen maakt over het groeiend aantal incidenten waarbij pilo ten van goedkoop vliegende luchtvaartmaatschappijen als Ryanair en Easyjet betrokken zijn. Hij vreest dat deze inciden ten uiteindelijk kunnen leiden tot een grote ramp. De piloten zouden vliegvelden te snel naderen en soms te dicht achter het toestel voor hen vlie gen. Het document van de lucht verkeersleider zou betrekking hebben op de Ierse maatschap pij Ryanair en haar uitvalsbasis Stansted in Essex nabij Londen. Volgens het verslag werken de piloten onder 'extreme druk' om de vliegtijden te halen. Ze nege ren langere vliegroutes en vlie gen precies over bewoonde ge bieden, aldus The Times. ANP SALZBURG - Meer dan ander half jaar na de dood van 155 wintersporters in de bergtrein van het Oostenrijkse skioord Kaprun is gisteren de rechts zaak begonnen over de schuld vraag. Door de brand in novem ber 2000 in een tunnel naar de Kitzsteinhorn kwamen 155 Israëlische grenspolitie patrouilleert met honden bij de opgeblazen bus in Jeruzalem. foto AP landen die voor hun ontwikke ling volledig afhankelijk zijn van de export van (een beperkt aantal) grondstoffen, vooral als het om iets anders dan olie gaat. Bovendien hebben veel landen te kampen met politieke insta biliteit en gewapende conflic ten, wat de strijd om te overle ven extra bemoeilijkt. Zelfs in landen met natuurlijke rijkdommen als goud en dia manten profiteert de bevolking niet of nauwelijks, omdat de op brengsten meestal verkwanseld worden door de politieke elite. Verhouding Andere boosdoeners zijn de glo balisering, internationale han del en de financiële verhouding tussen rijke en arme landen. In plaats van landen te helpen langzaam uit het armoededal te kruipen, verslechteren ze de si tuatie juist. Zo zijn de prijzen op de wereld markt voor exportprodukten (anders dan olie) in twintig jaar tijd zowat gehalveerd, heeft de buitenlandse schuldenlast voor veel arme landen dramatische vormen aangenomen en ver dwijnen de meeste hulpgelden in de aflossing van die schulden inplaats van in nationale ont wikkelingsprogramma's. En landen die niet langer uit sluitend grondstoffen exporte ren, maar ook eigen gemaakte producten, andere goederen of diensten, worden volgens Unct ad van de wereldmarkt ver drongen omdat ze niet in staat zijn enorme bedragen te inves teren in de vereiste kwaliteit en kwantiteit. Om het tij te keren stelt Unctad voor dat de minst ontwikkelde landen maatregelen nemen om de export krachtig te stimuleren en de productiviteit en kwaliteit van hun produkten te verhogen. Westerse landen moeten hen te hulp komen met financiële, technische en management steun. Ook moeten ze scherpe dalingen van wèreldmarktprijzen com penseren. Unctad pleit bovendien voor meer regionale handel en inves teringen tussen arme landen on derling, zuid-zuid samenwer king genoemd. GPD mensen om het leven, onder wie twee Nederlanders. Er staan zestien mensen terecht. Zij zijn aangeklaagd wegens nalatig optreden bij de brand en nalatigheid bij het handhaven van de openbare veiligheid. Hiervoor staan straffen van zes maanden tot vijf jaar. Deskun digen denken dat een illegaal ingebouwde straalkachel de brand destijds heeft veroor zaakt. Door de schoorsteenwer king van de tunnel verspreidde het vuur zich bliksemsnel. Van de passagiers ontkwamen er slechts twaalf aan de vlammen, omdat zij de rook op tijd zagen. „Ik eis gerechtigheid", zei Joop Stadmann uit Amstelveen bij het begin van het proces. Zijn 26-jarige zoon Barry en diens 22-jarige vriendin Claudia Meijer overleefden beiden het inferno niet. De aangeklaagden en hun verdediging staan tegen over bijna vijftig advocaten van bijna vierhonderd mensen die een klacht hebben ingediend. Zij eisen miljoenen euro's scha devergoeding. ANP/AFP/D- PA/AP door Frans van den Houdt DEN HAAG - De ergste armoe de in de wereld neemt nog steeds toe. In de afgelopen dertig jaar is het aantal mensen dat van min der dan 1 dollar per dag moet rondkomen, verdubbeld tot 307 miljoen. Als er geen verande ring komt in de huidige econo mische trends, zullen het er in 2015 420 miljoen zijn. Zwaarst getroffen zijn landen in Afrika, waar 65 procent van de bevol king in absolute armoede leeft. Dat schrijft Unctad, de han delsorganisatie van de VN, in een gisteren verschenen rapport over de 49 minst ontwikkelde landen in de wereld. Unctad constateert tegelijkertijd dat de armoede in deze landen flink afneemt als het gemiddelde in komen van 400 dollar per jaar verdubbelt tot 800 dollar. Het percentage van de bevolking dat het dan met minder dan 1 dollar per dag moet doen, zakt van 65 procent tot minder dan 20 procent. Dat komt omdat de kleinste stijging van inkomen in deze allerarmste landen gevol gen heeft voor een grote groep mensen en onmiddellijk fors doorwerkt in lokale economie- en. Van de 49 minst ontwikkelde landen liggen er 34 in Afrika. Negen van de tien mensen moe ten het hier met minder dan 2 dollar per dag doen. Gemiddeld hebben ze maar 86 dollarcent te besteden per dag (ter vergelij king: in de VS is dat 41 dollar per dag). In de arme landen in Azië is het de afgelopen decennia een stuk beter gegaan; in de tweede helft van de jaren negentig kon den mensen hier gemiddeld an derhalve dollar per dag uitge ven. Volgens de VN-handelsorgani- satie is de armoede het grootst in Afgevaardigden naar de Loya Jirga nemen even de tijd om de lokale krant te lezen. foto Amir Shah/AP KABOEL - Op de grote raadsvergadering in de Afghaanse hoofdstad Kaboel is gisteren een ak koord bereikt over de samenstelling van een par lement. Dat heeft de voorzitter van de Loya Jirga, Ismail Qasim Yar, bekendgemaakt. Het parlement, dat zal dienen tot de algemene verkiezingen die over anderhalf jaar gehouden moeten worden, zal bestaan uit twee afgevaardig den uit ieder van de 32 provincies. Daarnaast zal van iedere twintig afgevaardigden naar de Loya Jirga één persoon plaatsnemen in het parlement en zijn er vijftien zetels gereserveerd voor vrou wen. Het compromis werd bereikt na dagen van onder handelen tussen vertegenwoordigers van de Pa- thaanse gemeenschap in Afghanistan, die onge veer tweederde van de bevolking uitmaakt, en lei ders uit het noorden van het land, die een belang rijk aandeel hebben gehad in de militaire over winning op de Taliban. Premier Hamid Karzai zal op korte termijn zijn kabinet presenteren aan de Loya Jirga. Over de samenstelling daarvan zal niet, zoals veel afge vaardigden willen, nog worden gestemd. Ver wacht wordt dat de Loya Jirga uiterlijk vandaag zal worden beëindigd. AP Geldig voor alle modellen en kleuren (behalve Sensual, Superflex en Micro) von 1 t/m 30 juni 2002 of zolang de voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5