Partijen sleutelen aan minister Artikel drama Alanya wekt woede PZC Vlag GroenLinks verbijstert senatoren KPNQwest mogelijk vandaag al op zwart LPF en VVD willen bewindspersoon voor Immigratie en Integratie Consulent zelfdoding gaat vrijuit Spong weigert kabinetszetel: salaris te laag Grote belangstelling voor veiling bussen Politie ziet storen van lasergun door de vingers Steeds minder hervormden Veel illegale vrouwen in seksclubs Gaslek in centrum Beilen Heerlen wil info over hoerenlopers Meer cellen voor bolletjesslikkers Juweliers richten eigen inlichtingendienst op Een klacht over de overheid? Weten of de Nationale ombudsman u kan helpen? woensdag 19 juni 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - In de gebouwen van de Eerste Kamer is gistermiddag opschudding ont staan over een Palestijnse vlag die uit het raam van een werkruimte van GroenLinks wapperde. Eerder op de dag kwamen in Je ruzalem bij een zelfmoordaanslag door een Palestijn zeker twintig mensen om het le- Senatoren spraken schande van het vlag vertoon en noemden de actie van Groen Links 'smakeloos', 'verbijsterend' en 'een heel slecht idee'. De Palestijnse vlag was door senator Van der Lans uit het raam gehangen. Z'n daad was onderdeel van een estafette-actie om 'de Palestijnse zaak' onder de aandacht van het publiek te brengen. Deze actie is opgezet door Gretta Duisenberg, de echtgenote van de directeur van de Europese Centrale Bank Wim Duisenberg. Mevrouw Duisenberg haalde onlangs na vele protesten - en na dreigende represailles aan het adres van haar man - de vlag van haar balkon in Am sterdam. „Ik wist natuurlijk wel dat de actie in de Eerste Kamer niet geoorloofd was. Maar ja, welke actie is dat niet?", reageerde senator Van der Lans. „Maar ik zeg erbij dat ik van de zelfmoordaanslag geen weet had. Was dat wel het geval geweest, dan had ik de ac tie een weekje uitgesteld. Want ik wil beslist niet het idee wekken dat wij zulke vreselijke aanslagen billijken." Fractieleider De Boer van GroenLinks in de Eerste Kamer, erkent dat de actie op een on gelukkig moment plaatsvond. „Maar het staat ieder mens vrij om zijn mening te ge ven. Ook parlementariërs. En ze mogen zelf de middelen daartoe aanwenden." De vlag is op eigen gezag door een kamerbe waarder verwijderd. Eerste-Kamervoorzit- ter Braks (CDA) vindt het onwenselijk dat het 'huis der democratie' voor zulk vlagver toon wordt gebruikt. GPD De Palestijnse vlag hangt uit de werkkamer van GroenLinks. foto Phil Nijhuis/GPD door Ap van den Berg DEN HAAG - Lijst Pim Fortuyn en de WD ijveren voor een nieuwe bewindspersoon: een minister voor Immigratie en In tegratie. Alleen dan, vinden zij, kunnen asielzaken en inburge ring voortvarend worden aan gepakt. Het zou een minister zonder portefeuille moeten worden (dat wil zegen zonder eigen ministerie), die waar schijnlijk bij het departement van Justitie onderdak moet vin den. Het CDA heeft nog beden kingen. Als het voornemen doorgaat, verliest de minister voor Grote- stedenbeleid en Integratie (nu nog Van Boxtel van D66) het on derdeel integratie, maar krijgt hij er misschien veiligheid voor terug. Los daarvan bestaat de kans dat hij/zij wordt gedegra deerd tot staatssecretaris. Dat geldt ook nog steeds voor de mi nister van Ontwikkelingssa menwerking. LPF en WD vinden een staats secretariaat voldoende; het CDA opteert - vooral vanwege uitstraling en aanzien in het buitenland - nog steeds voor een minister zonder portefeuille, zoals ook nu het geval is (Ont wikkelingssamenwerking valt onder de vlag van Buitenlandse Zaken). Het CDA wil ook een GRONINGEN - Het Openbaar Ministerie (OM) in Groningen heeft bakzeil gehaald in de zaak tegen een Drentse zelfdoding consulent. De man zou hulp bij zelfdoding hebben geboden aan een 81-jarige Groningse vrouw. De rechter oordeelde gisteren echter dat bij de dood van de vrouw vorig jaar april zeker vijf mensen aanwezig zijn geweest, van wie zeker één een grotere bijdrage aan de uiteindelijke dood van de vrouw zou hebben geleverd dan de verdachte. De rechtbank stelt dat het daarom onbegrijpelijk is dat slechts de consulent werd vervolgd en de anderen niet. Het lijkt erop dat slechts hulp verleners worden aangepakt, aldus de rechter. Deze schen ding van het gelijkheidsbegin sel was reden het OM niet ont vankelijk te verklaren. Tegen de man was een voorwaardelijke gevangenisstraf geëist van 250 dagen. Hij werkt voor Stichting De Einder, die zich bezighoudt met het informeren en onder steunen van mensen die een eind aan hun leven willen maken. De consulent is blij met de uit spraak, maar heeft toch ge mengde gevoelens. „Er is geen inhoudelijk oordeel gegeven over hulp bij zelfdoding. Wat dat betreft zitten we met lege handen. Advocaat W. Anker pleitte voor vrijspraak. Hij stelde dat de dagvaarding te vaag was gefor muleerd. Dat vond de rechtbank echter niet. Anker vindt het jammer dat de zaak is gesneu veld in de voorfase, voordat er uitspraak is gedaan over hulp bij zelfdoding in het algemeen. ANP DEN HAAG - Advocaat Gerard Spong heeft de LPF laten weten niet beschikbaar te zijn voor een ministerschap. Hij vindt het sa laris te mager. „He ben een levensgenieter. Met die 1,1 ton die een minister ver dient, kan ik nog net de tuinman en het onderhoud van mijn praktijk betalen", aldus Spong. De strafpleiter zegt zelf bena derd te zijn door de LPF om mi nister van Justitie te worden. Hij heeft LPF-leider Herben al vrij snel meegedeeld er toch maar van af te zien. GPD minister voor Jeugd- en Gezins beleid. Al in een vrij vroeg stadium van de informatiefase hebben de on derhandelaars van CDA, LPF en WD een zogenoemde 'long list' met namen van kandidaat bewindspersonen ingeleverd bij informateur Piet Hein Donner. Volgens bronnen is het de be doeling dat de onderhandelaars Balkenende, Herben en Zalm over ruim drie weken serieus gaan praten over de personele bezetting van de kabinetsploeg. Via de groslijst zijn een hoop kandidaten over en weer echter al bekend. In onderonsjes en via coHega-politici zouden ze zich de afgelopen dagen al in bedek te termen hebben uitgelaten over de aanvaardbaarheid van sommige kandidaten. „Dat is waarschijnlijk de reden dat po litici publiekelijk afzien van een post in het kabinet omdat ze een signaal hebben gekregen dat ze er niet voor in aanmerking ko men", aldus bronnen rond de onderhandelaars. GPD WOERDEN - Een geïnteresseerde kijkt naar het laatste type autobus van het ooit zo fameuze bouwbedrijf Den Oudsten Bussen BV in Woerden, dat vorig jaar november fail liet ging. De achtergebleven bussen, kantoorinventaris en gereedschap werden gisteren onder grote belangstelling geveild. foto Marc van derKort/GPD door Hans Leber DEN HAAG - De advocaat van de slachtoffers van de moord- en verkrachtingszaak in Alanya (1995) onderneemt stappen te gen het Turkse weekblad Dünya dat ook in Nederland ver schijnt. Hij vraagt justitie om vervolging wegens smaad, las ter en belediging. In een opiniërende column be schrijft Ilhan Karacay, Dünya's redacteur voor de Benelux, 'ver halen' over het gedrag en uiter lijk van de slachtoffers op de dag dat de vier veroordeelde da ders hen destijds ontmoetten. Ook andere Nederlandse va kantiegangsters moeten het ontgelden. Karacay schrijft de verhalen over de gebeurtenissen in Alanya niet op waarheid te kun nen controleren, maar aan te ne men dat ze waar zijn. „Volgens de beweringen liepen de vrou wen half naakt en met wijnfles sen in hun handen rond toen zij Hakan en zijn vrienden tegen kwamen," aldus de Turkse jour nalist. „Zij besloten samen te gaan wandelen en gingen de bergen in. Op een verlaten plek stopten zij. Toen deze jongens, die niet gewend waren om met aantrekkelijke vrouwen om te gaan, probeerden hun seksuele behoeften te bevredigen, wer den zij geweigerd. Toen is de ramp gebeurd." Karacay schrijft verder: „Na tuurlijk is het niet zo dat het feit dat de Nederlandse meisjes dronken waren en half naakt, de reden moet zijn om hen aan te vallen of te vermoorden. Maar voorganger. Als de Primera de voorganger te dicht nadert remt de auto automatisch af om een ongeluk te voorkomen. De stra len storen een bepaald type la sergun van de politie, zodat de snelheid niet valt te meten. Overigens hebben Nissanrij- ders nu geen vrijbrief om risico loos te scheuren, aldus de woordvoerster van het OM„We controleren ook op andere ma nieren en bovendien werkt de lasergun wel als we de snelheid meten via de achterkant van de auto." door Mare Brink DEN HAAG - De bezitters van een Nissan Primera met een spe ciaal type cruise control ontlo pen een boete van 240 euro als zij met deze apparatuur snel heidscontroles van de politie storen. De politie is door het Openbaar Ministerie (OM) in Den Haag gevraagd niet op te treden omdat de controles niet opzettelijk worden 'gesabo teerd'. Enkele Nissan Primera-model- len zijn voorzien van een zoge noemde adaptieve cruise con trol. Dit apparaat meet met la serstralen de afstand tot de deze gebeurtenis laat wel zien dat het soms gevaarlijk is deze onbegrensde vrijheid op te zoe ken." Schandelijk De advocaat van de drie slacht offers, van wie er één - Marijke van Dijk - overleed nadat zij door de daders van een berg was gegooid, spreekt van een schan delijk artikel. „Het bevat leu gens, waarvan de schrijver aan neemt dat zij waar zijn. Dat is stuitend. Het is laster, smaad en belediging tegelijk. De vrouwen waren niet dronken, de daders ook niet, er was geen afspraak en zij waren allerminst half naakt Dat staat allemaal vast. Vooral van een Turkse journa list mag je verwachten dat hij weet hoe het gegaan is. Walge lijk. De vrouwen zijn ernstig mishandeld en verkracht en de overlevenden lij den aan enorme trauma's." De paginagrote column van Ka racay onder de kop 'Nederland moet de hand in eigen boezem steken' behandelt de recente Nederlandse reactie op de tijde lijke vrijlating van de hoofdda der in de zaak, Hakan Karaya- vuz. De kritiek van Nederland op Turkije en de toon daarvan is onterecht, meent Karacay. Hij gebruikt zijn column voor een 'moeilijke waarschuwing' aan het adres van Nederlandse meisjes. „Veel Nederlandse meisjes gaan op vakantie om een vriend te zoeken. Deze meis jes, die zich in een vreemde om geving veel vrijer kunnen ge dragen, maken twee weken lang plezier en zoeken seksuele be vrediging. Dit is niet onze mening, maar de mening van Nederlandse tijdschriften." Gevaarlijk „Er wordt verteld dat de meisj es die op vakantie zijn in het bui tenland de meest krankzinnige dingen doen die zij in Nederland nooit zouden doen. 'Niemand kent ons en over twee weken zijn we weer weg' is het idee van de ze meisjes en zij wedijveren met elkaar in het vinden van vrien den. Terwijl zij dit doen, doen ze de meest vreemde en gevaarlij ke dingen. Zelfs meisjes die hier als rustig en meegaand bekend staan, worden op dat soort plaatsen krankzinnig." Volgens Karacay moet worden gediscussieerd over de vrijheid van kleding en gedrag. Vervol gens trekt hij zijn betoog door naar de dramatisch verlopen vakantie in 1995 van de drie Ne derlandse vriendinnen in Alanya. Een van de twee slacht offers die het drama overleef den, Hanneke, is daar woedend ovei\ „Die Hakan heeft tot drie keer toe verteld dat hij ons heeft ontvoerd, één keer zelfs voor de televisie. We waren niet dron ken. En die Hakan ook niet, want die mag van zijn geloof niet drinken, verklaarde hij voor de rechter. Dit is verschrik kelijk beledigend om te lezen." Auteur Ilhan Karacay laat des gevraagd weten Nederlandse vrouwen te hebben willen waar schuwen. „Je ziet dit gedrag toch in de bladen en op televisie? Dat weet toch iedereen? Het geldt niet alleen voor Neder landse meisjes, ook voor andere westerse meisjes." GPD DORDRECHT - De Nederlandse Hervormde Kerk heeft vorig jaar bijna 51.000 leden verloren. Dat betekent een daling van 2,6 procent in vergelijking tot het jaar daarvoor. De kerk telde op 1 januari in totaal 1.918.126 leden. Dat blijkt uit cijfers van de kerkelijke ledenadministratie SMRA, die het blad Kerkbeheer deze maand heeft gepubli ceerd. Van de huidige leden is 34 procent belijdend lid en 45 procent dooplid. ANP BREDA - Een speciaal team van de politie in Midden- en West-Brabant heeft de afgelopen drie maanden in seksclubs vijftig vrouwen aangehouden. Ze verbleven illegaal in ons land waren of hadden valse documenten. De meeste illegale vrouwen trof de politie aan in regio's Bergen op Zoom en Bre da. De politie verklaarde gisteren aanwijzingen te hebben dat de vrouwen, de meesten afkomstig uit Oost-Europa en West- Af rika, slachtoffers waren van mensenhandel. Ze zijn overge dragen aan de Vreemdelingenpolitie. Tegen de exploitanten van de sekshuizen is proces-verbaal opgemaakt. Ten zuiden van de grote Brabantse steden in het grensgebied met België zijn veel seksclubs. ANP BEILEN - In het centrum van Beilen werd gisteren rond het middaguur alarm geslagen in verband met een gevaarlijke gaswolk. De bewoners van het gebied, waarin ook het ge meentehuis van Midden-Drenthe staat, moesten op last van de politie hun ramen en deuren enige tijd gesloten houden in verband met ontploffingsgevaar. Het lek ontstond om half twaalf nadat bij werkzaamheden op het Raadhuisplein een hoofdleiding werd kapotgetrokken. Na een uur was het lek gedicht. ANP HEERLEN - Heerlen probeert opnieuw via de bestuursrech ter in Maastricht persoonlijke gegevens te krijgen van bezoe kers van prostituees. De gemeente heeft hiertoe een bodem procedure aangespannen. Eerder verloor Heerlen een kort geding bij diezelfde rechter over dezelfde zaak. De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) weigert Heerlen gegevens van autokentekens te verstrekken van automobilis ten die verdacht worden van hoerenlopen in het centrum van Heerlen. Die rijden volgens de gemeente langzaam rondjes op zoek naar dames, waardoor daar vooral heroïnehoertjes ac tief zijn, aldus de gemeente. ANP DEN HAAG - Het aantal ceHen voor de opvang van bolletjes slikkers en andere drugskoeriers wordt verdubbeld tot 1400. Eind 2003 moet dit gerealiseerd zijn. Dat heeft minister Kort hals van Justitie de Tweede Kamer gisteren laten weten. Justitie vangt de drugskoeriers op in het grenshospitium en het voormalig huis van bewaring in Roermond. Ook gebruikt justitie cellen in Kamp Zeist en op luchthaven Schiphol. De extra cellen zullen ook voornamelijk daar worden neergezet. Volgens een woordvoerder van justitie zitten er momenteel 554 drugskoeriers vast. De speciale cellen maken deel uit van de noodwet die eerder dit jaar is aangenomen. De wet houdt onder meer in dat maximaal vier personen in een verblijfs- ruimte worden opgesloten met minimale voorzieningen. ANP door Hans Gertsen DEN HAAG - Het reddingsplan voor KPNQwest dreigt alsnog te mislukken. Volgens de curato ren hebben nog niet alle partijen die bij het reddingsplan betrok ken zijn geld overgemaakt. Als dat niet voor vanmiddag 12.00 uur alsnog gebeurt, kan KPN Qwest het instandhouden van het netwerk niet garanderen. Volgens de curatoren is het in dat geval 'waarschijnlijk' dat er storingen in het netwerk zullen optreden. Zelfs het uitvallen van het hele netwerk is niet uit te sluiten. KPNQwest beheert een glasvezelnetwerk van 25.000 kilometer waarover een belangrijk deel van het Europe se internet- en dataverkeer wordt afgewikkeld. Tientallen grote bedrijven zijn direct of in direct van het netwerk afhanke lijk. Om problemen te voorkomen werd de afgelopen weken ge werkt aan een reddingsplan. Dat voorzag er in KPNQwest nog tot minstens 1 juli draaien de te houden om alle klanten de gelegenheid te geven een alter natieve aanbieder te zoeken. Veel bedrijven hebben dat in middels gedaan, maar nog lang niet alle klanten van KPNQwest zijn elders onder dak. Het was gisteravond nog ondui delijk welke partijen nog moe ten betalen en om hoeveel geld het gaat. De curatoren waren niet voor commentaar bereik baar. Vorige week meldden de curatoren dat KPNQwest zo'n 23 miljoen euro tegoed zou heb ben KPN. KPN heeft de hoogte van dat bedrag altijd bestreden 'omdat we ook nog geld tegoed hebben van KPNQwest', aldus KPN-woordvoerder M. Pot man. „KPN heeft het eerste deel van het geld dat KPNQwest van ons tegoed had betaald", aldus de woordvoerder. GPD Justitie onderzoekt of het moge- lijk is het bepaalde type laser- gun aan te passen. GPD/ANP Advertentie Bel 0800-33 55555 of kijk op www.nationaleombudsman.nl De Nationale ombudsman. Daar wordt u beter van en de overheid ook. door Joop Hoek BREDA - Juweliers hebben uit onvrede over het functioneren van de politie een eigen crimine le inlichtingendienst opgericht om overvallen en diefstallen te gen te gaan. Meer dan achthon derd juweliers in ons land heb ben zich al aangesloten. De informatie over verdachte personen wordt vrijwel dage lijks door de brancheorganisa tie Goud en Zilver via internet verspreid De 'detectivedienst' is een reactie van de branche op de sterke groei van het aantal overvallen op juweliers. T. Vermeulen van de Federatie Goud en Zilver spreekt van een succes omdat het doen en laten van criminelen op deze wijze goed in beeld kan worden ge bracht. Het netwerk is een half jaar geleden opgericht na de moord op de Roosendaalse ju welier Ton de Klerk. Juweliers verstrekken informatie aan een beveiligingscommissie van de federatie, die via e-mail de in lichtingen doorspeelt aan de le den en de politie. Voorlichter C. den Bakker van de Raad van Hoofdcommissa rissen juicht het initiatief toe. Hij zegt dat de politie nooit kan doen wat de juweliers doen: continu hun omgeving in de ga ten houden. Den Bakker: „Er is kritiek op ons optreden, maar we kunnen niet voor elke juwe lierszaak een agent zetten. Ju weliers kunnen bijvoorbeeld wel in de gaten houden of de zelfde auto in een week tijd in vier plaatsen bij een juweliers zaak wordt gesignaleerd. Dit is een goed voorbeeld van samen werking tussen ondernemers en de politie." Goed beeld De inlichtingendienst verwacht binnenkort ook foto's van ver dachte personen te verspreiden. Ook wil zij in het buitenland 'kastnummers' van gestolen kostbare horloges bekend gaan maken. „We zijn nu in staat om bepaalde groepen criminelen in het land te volgen, niet alleen Nederlanders maar ook over vallers uit de voormalige oost- bloklanden. We hebben daar nu al een goed beeld van. De infor matie wordt door onze leden, ruim de helft van het aantal ju weliers in ons land, zeer ge waardeerd", zegt Vermeulen van de Federatie Goud en Zil ver. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3