PZC Sluis aan Zee spaart milieu niet Strand Paulinaschor op de schop Wille gekozen tot lijsttrekker PvdA Klein wondertje in het vlas AutoTrack.nl Woningcorporaties samen in federatie Bestemmingsplan Arsenaal Terneuzen komt eerder aan bod College van B en W voelt niets voor minst belastende variant Rijontzegging voor drankrit Arrestatie na steekpartij Meer dan 70.000 occasions vind je op wm zeeuwse almanak Grote Stad 0800 - 0231 231 (GRATIS) ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 19 juni 2002 door Conny van Gremberqhe SLUIS - Burgemeester en wet houders van Sluis voelen er wei- voor om het project Sluis aan Zee uit te voeren op de meest milieuvriendelijke ma- iDe aanleg van een jachthaven bij Sluis, het in ere herstellen van de oude stadswallen en het graven van een nieuwe water weg van de stad naar Cadzand doet natuur en landschap het minst geweld aan, als wordt ge kozen voor de bouw van een sluis met een zware strekdam in Cadzand, het handhaven van het kanaal tussen Cadzand en Retranchement, het graven van een waterweg westelijk van Re tranchement met op het daar ontstane eiland natuurontwik keling en het afvoeren van de MIDDELBURG - Een 54-jarige man uit Sint Jansteen kon giste ren op de zitting van de Middel burgse politierechter niet om de uitkomst van de blaastest heen. Ook al schreef hij het alcohol percentage van 665 microgram toe aan het gebruik van medicij nen in combinatie met drank. Die combinatie zou 25 maart dit jaar in Westdorpe volgens hem tot een verdubbeling van alco hol in zijn bloed hebben geleid toen zijn vreemd rijgedrag op viel bij de politie en het adem analyse-apparaat drie keer de limiet registreerde. De politierechter dacht er eer der aan dat verdachte zich had vergist in de telling van het aan talglazen met alcoholhoudende drank. De Zeeuws-Vlaming werd ge heel conform de eis van de offi cier veroordeeld tot zes maan den rijontzegging en 750 euro boete. TERNEUZEN - Een inwoner van Terneuzen is maandagmid dag na een steekpartij in zijn woonplaats aangehouden en in verzekering gesteld. Hij wordt ervan verdacht eerder die middag, tijdens onenigheid over een geldschuld, in de Alva- rezlaan een 28-jarige plaatsge noot te hebben gestoken met een mes. De 28-jarige man liep hier bij twee steekwonden op in zijn borst. De wonden werden door een huisarts gehecht. vrijkomende specie en gronden in het projectgebied - miljoenen kubieke meters - per pijplei ding. Het ingenieursbureau Royal Haskoning uit Nijmegen voert in de milieueffectrappor tage voor het project Sluis aan Zee deze projectonderdelen op als de minst milieubelastende ingrepen. Het college van B en W wil echter van natuurcom pensatie op het eiland bij Re tranchement niet veel weten en kiest voor een jachthaventje op het eiland, een parkeerterrein voor 150 auto's en de bouw van een bungalowpark. De grond transporten wil het dagelijks bestuur niet per pijpleiding zien plaatsvinden, maar door middel van vrachtwagens. Haskoning vreest dat alleen voor de graaf werken aan de haven in Sluis dagelijks per uur zo'n twintig vrachtwagens af en aan zullen rijden, deels via de kern. De aanleg van een jachthaven in Cadzand - met tijdelijke lig plaatsen voor veertig schepen - kan kwalijke gevolgen hebben voor het strand in die badplaats ten oosten van de haven. De des kundigen gaan ervan uit dat aan de westkant van de havenstrek dam het strand te maken zal krijgen met aanwining, terwijl aan de oostkant afkalving zal plaatsvinden. In welke mate is echter niet duidelijk. Uitvoering van Sluis aan Zee hoeft geen negatieve gevolgen te hebben voor flora en fauna. Door een verdere verzilting van het Zwinkanaal is het vrijwel zeker dat in de loop der tijd de visstand zal wijzigen. Omdat op diverse plekken langs de zee weg, bij de jachthaven in Sluis en nabij Retranchement na tuurcompensatie plaatsvindt, hoeven beschermde dieren zoals de boomkikker en de kamsala- De vlastelers in de regio verwachten voor dit jaar een erg goede oogst. door Harold de Puysseleijr ST.-JANSTEEN - De vlastelers in de streek hebben dit jaar uitzicht op een oogst die veel beter is dan die van vorig jaar. Dat zeggen D. Mortier van het gelijknamige vlasbedrijf uit Sint-Jansteen en directeur B. Depourcq van Koninklijke Van de Bilt Vlas en Zaden in Sluiskil. De oogst geeft dit jaar naar verwachting een verdubbe ling van het aantal kilo's te zien, schat Mortier in. „Maar vorig j aar hadden we dan ook te maken met een extreem slechte oogst.Tot voor twee weken waren de vlassers in de streek nog niet zo optimistisch gestemd, zegt zowel Mortier als Depourcq. „Sinds de regen van vorige week hebben we uitermate groeizaam weer", aldus Mortier. „Er is een klein wondertje geschied", luidt ook de me ning van Depourcq.,Eind mei zag het er nog somber uit en was er nog geen vlas. Maar het weer heeft de afgelo pen twee weken enorm meegezeten." Wel houden de vlastelers nu hun hart vast voor het ge- C Advertentie De autosite voor heel Nederland door Eugène Verstraeten AXEL - De directies van de Al gemene Woningstichting Zeeuwscli-Vlaanderen (AWZV) en de Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereni ging (RZVW) willen samen een federatie vormen. De federatie, die de naam Woongoed Zeeuws-Vlaanderen krijgt, moet vorm en inhoud ge ven aan cle samenwerking tus sen de beide woningbouwcor poraties. De samenwerking kan uiteindelijk leiden tot een fusie, zo is de verwachting. In de stich tingsstatuten wordt nadrukke lijk de opening geboden aan de andere Zeeuws-Vlaamse corpo raties om ook toe te treden tot de federatie. Het bestuur van het federatief verband komt in handen van de huidige directeuren/bestuur ders van AWZV, Joop de Rech ter, en RZVW, Kees Reinhoudt. Een Raad van Commissarissen, die deels wordt gevormd uit de Raden van Commissarissen van beide corporaties en ook ie mand van buiten aan trekt, houdt toezicht op het bestuur. Naar verwachting vindt de offi ciële oprichting van de federatie in het naj aar plaats. Voordat het zover is moeten de onderne mingsraad van de RZVW en de personeelsraad van de AWZV nog formeel een advies uitbren gen. Ook de belangenorganisa ties van huurders van beide cor poraties worden nog gehoord over het plan. De activiteiten van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen beperken zich aanvankelijk tot datgene wat nu al gebeurt in de Woon- pqssage in Oostburg. Dat is het gezamenlijk steunpunt dat nu ruim anderhalf jaar operatio neel is en projectontwikkeling doet voor de twee organisaties. Rond januari 2003 worden de plannen voor een verdere uit bouw van de werkzaamheden van de federatie gepresenteerd. door René Hoonhorst BIERVLIET - Het strandje aan het Paulinaschor bij Biervliet is deze zomer beperkt toeganke lijk vanwege werkzaamheden van Rijkswaterstaat aan de zee wering. Strandgangers worden niet direct weggestuurd, maar ze moeten voor hun eigen veilig heid wel buiten de omheiningen blijven die Rijkswaterstaat heeft neergezet. Een ouder echtpaar uit Bier vliet, dat in de zomer bijna elke dag naar het Paulinaschor fietst, voelt zich al twee maan den enigszins ontheemd, omdat ze niet op het vertrouwde bank je boven aan de dijk over het schor en de Westerschelde kun nen uitkijken. „Ik begrijp dat er af en toe werkzaamheden aan de zeewering moeten plaatsvin den. Dat de omgeving rond de werken wordt afgezet, lijkt me ook logisch. Maar als ze het hek twee meter verder neerzetten, kunnen we in elk geval op de bankjes zitten. Dan. kijken we deze zomer wel door het gaas van het hek heen", zegt de Bier- vlietse, die haar identiteit niet wil prijsgeven. Projectleider R. Reijngoudt van Rijkswaterstaat is niet te be roerd om dat eens te bekijken.. „Als de veiligheid niet in het ge drang komt en de hekken kun nen enkele meters naar voren dan moeten we dat doen. We zullen dat nog eens bekijken." Reijngoudt stelt dat hij geen badgasten wegjaagt. Door de afzetting van de opgang aan het begin van het schor, moeten de strandgangers wel een eindje omlopen. Voor een deel van de vaste bezoekers is dat wat teveel gevraagd, weet het Biervlietse echtpaar. „Een moeder met twee of drie jonge kinderen en een paar tassen bagage kan Het strandje aan het Paulinaschor bij Biervliet is deze zomer minder goed te bereiken vanwege werk zaamheden. foto Charles Strijd moeilijk nog een eindje door het schor lopen. Die zullen we hier dus deze zomer wel niet meer zien", denkt de vrouw. Zeekraal Terneuzenaar A. de Putter be vestigt dat bezoekers niets in de weg wordt gelegd door werkne mers van Rijkswaterstaat. Hij staat op zijn gemakje een maal tje zeekraal bij elkaar te knip pen op het schor. „Ik kom hier wel eens vaker en ik ben nog nooit weggestuurd. Maar ik hoef ook niet in de buurt van de dijkwerken te komen. De zee kraal die ik hier knip maakt een vismaaltijd echt af", stelt De Putter. De werkzaamheden aan de zee weringbij de Mosselbanken, zo als de oever tussen de haven van Dow Benelux en het Paulina schor heet, moeten voor het be gin van het stormseizoen (half oktober) zijn afgerond. Over een lengte van drie kilometer wordt de glooiing van het dijkvak be kleed met nieuwe betonzuilen en gekantelde blokken die voor een deel afkomstig zijn uit de Hellegatpolder. Ook de dijken in die polder worden momenteel voorzien van nieuwe bekleding. Advertentie) mander geen leefgebieden te verliezen. De MER-Sluis aan Zee wordt donderdag 18 juli vastgesteld door de raad van Sluis-Aardenburg. Na vaststel ling kunnen belanghebbenden op de nota reageren. pagina 11: Sluis is onzorgvuldig met cultureel erfgoed Dorpsraad volhardt in een Sluis aan zee met bestaand kanaal door Wout Bareman TERNEUZEN - De Raad van State behandelt eind juni het verzoek van B en W van Terneu zen om de schorsing van het be stemmingsplan Arsenaal op te heffen. Dat is eerder dan ver wacht. In dat plan wordt onder meer ruimte gecreëerd voor nieuwbouw van koffieshop Checkpoint. De betrokken partijen gingen ervan uit dat de behandeling pas in de loop van juli of zelfs augustus zou plaatsvinden. Eind vorig jaar honoreerde de voorzitter van de afdeling be stuursrechtspraak het verzoek van 245 omwonenden om het plan te schorsen. De Raad van State sprak zich uit voor een onderzoek door een onafhankelijk bureau naar de mogelijke overlast, die de kof fieshop op de nieuwe locatie tussen de Binnenvaartweg en de Westkolkstraat, zou kunnen veroorzaken. Bovendien moes ten de parkeervoorzieningen voor de bezoekers van Check point tegen het licht worden ge houden, net als de aan- en af- voerwegen. De gemeente nam het adviesbureau Royal Hasko ning in de arm om de zaak te be studeren. Het eindrapport ligt inmiddels bij de Raad van State, inclusief het verzoek om de schorsing te beëindigen, zodat op enkele honderden meters af stand van het huidige Check point kan worden begonnen met de nieuwbouw. Daarvoor moet wel eerst het voormalige onder komen van het Varenscentrum worden gesloopt. De zaak kwam gisteren aan de orde in de wekelijkse college vergadering. Verantwoordelijk wethouder K. van der Hoofd na afloop: „We hebben het onder zoeksrapport besproken en de zaken nog even op een rij gezet, We zijn blij dat de Raad van Sta te de zaak al zo snel - op vrijdag 28 juni - wil afhandelen. Over de inhoud van het rapport doen we, in afwachting van de behande- ling, geen mededelingen. Maar ik ben wel gematigd positief. Ook de relatie met het Schelde- theater, dat de tijdelijke huis vesting van Checkpoint nu pal voor de deur heeft, is in het on derzoek meegenomen. De thea terdirectie vindt dat, zodra de Raad van State de schorsing van het bestemmingsplan inder daad heeft opgeheven, zo snel mogelijk met de nieuwbouw van Checkpoint moet worden begonnen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er deze zo mer op het nog aan te leggen Theaterplein tal van theaterac tiviteiten zouden worden ont plooid. Dat is deze zomer in ie der geval onmogelijk en of het volgende zomer wél kan, is nog maar de vraag. Wethouder Van der Hoofd: „We willen haast maken met de aanleg van de parkeergarage onder de Schel- dekade en Westkolkstraat, maar zolang Checkpoint daar staat, kunnen we niet meer doen dan de eerste fase van die garage realiseren. Is de koffieshop een maal weg, dan kunnen we rich ting theater." Van der Hoofd verwacht dat de garage eind volgend jaar helemaal klaar is. Tot die tijd kunnen de theater bezoekers gebruik maken van de tijdelijke parkeervoorzie ning onder aan de dijk van de Binnenvaartweg. Die wordt binnenkort met veertig par keerplaatsen uitgebreid. Alternatief Van beraad over een alternatie ve locatie voor Checkpoint, ver derop aan de Binnenvaartweg, wil Van der Hoofd niets weten. Het was een voorstel van de om wonenden, de nieuwe horeca- vereniging Nieuwstraat en om geving en de afdeling Midden- Zeeuws-Vlaanderen van Hore ca Nederland. „De binnen stadsbewoners hebben fel ge protesteerd tegen de bouw van een Chinees restaurant op die plaats. De vestiging van Check point daar zou waarschijnlijk op nog veel méér tegenstand stuiten." foto Camile Schelstraete vaar van 'legering', zegt de directeur van het Sluiskilse vlasbedrijf. „Het vlas staat nu op zijn zwaarst. Bij een onweersbui en veel wind bestaat de kans dat het vlas gaat liggen. En daardoor kan de kwaliteit en de op brengst nog een neerwaartse duw krijgenWe hopen dat we daarvoor gespaard blijven", aldus Depourcq, die net als zijn Steense collega verwacht dat de opbrengst dit jaar het dubbele is van vorig jaar. pagina 15: herinneringen aan het vlas door René van Stee OOSTBURG - Wethouder L. Wille van Oostburg is de lijst trekker van de PvdA voor de ko mende raadsverkiezingen in de nieuwe gemeente Sluis. De Zuidzandenaar werd maandag avond unaniem gekozen tijdens een ledenvergadering van de partij. Als lijsttrekker is Wille meteen ook kandidaat-wethouder. On danks het teleurstellende lan delijke verkiezingsresultaat van zijn partij, rekent hij op een goede uitslag in november om dat hij vindt dat de PvdA in West-Zeeuws-Vlaanderen het de afgelopen periode goed heeft gedaan. „Ik ben niet bang voor een negatieve doorwerking. Zo is een groot deel van het beleids programma in Oostburg, met een nadrukkelijk PvdA-stem- pel, gewoonweg gerealiseerd. Er is echter nog veel te doen"al dus Wille. De realisatie van de milieu straat, een verdere uitdieping van het minimabeleid, het aan trekken van nieuwe bedrijfsac tiviteiten en het veelal nog ach teraf aanpassen van al genomen besluiten in het kader van Duurzaam Veilig, noemt Wille als belangrijke wapenfeiten. Ook wijst hij op het financiële beleid waarmee Oostburg - on danks enkele forse tarief stijgin gen - nog steeds tot de goed koopste gemeenten van Nederland behoort. Ook over de overige namen op de lijst, tot stand gekomen in de kandidaatstellingscommissie onder leiding van oud-PvdA- kamerlid J. Lilypaly, was geen discussie. Wethouder J. Boog aard uit Sluis, J. Wielakker uit Schoondijke en nieuwkomer R. Evers uit Aardenburg bezetten respectievelijk de tweede, derde en vierde plaats. M. van 't Land uit Groede is de eerste vrouw op positie nummer vijf. Verder zijn W. Kruidenier uit Schoondijke, R. Hamelijnck uit Breskens en J. Faas uit Sluis gekozen... Vlekkeloos Voorzitter T. Kramer van de PvdA-afdeling West-Zeeuws- Vlaanderen stelt dat het ineen schuiven van de twee lijsten in de buurgemeenten redelijk vlekkeloos is verlopen. Dat geldt volgens hem ook voor een evenwichtige regionale sprei ding van de kandidaten. Kra mer erkent dat het aantal vrou wen op dertig personen tellende lijst gering is. „De vijver waar uit we vissen is klein. Niettemin hebben we duidelijk ingezet op vernieuwing. De vierde plaats van Rob Evers, een dertiger met een vakbondsachtergrond, is hiervan een duidelijk voor beeld", aldus Kramer. Als Wille wederom wethouder mocht worden, treedt hij na de komen de raadsperiode terug. Volgens hem zijn anderen dan aan de beurt. „Ik geef hiermee het sig naal af dat het met de vernieu wing van de partij niet alleen bij woorden blijft. Ook ikzelf ben bereid met het opleiden van ta lentvolle jongelingen hierin te investeren." Omdat voor het opknappen van een deel van de zeewering bij de Mosselbanken betonblokken kunnen worden hergebruikt, is Rijkswaterstaat waarschijnlijk iets minder kwijt dan de gemid delde prijs van twee miljoen eu ro de kilometer, schat Reijn goudt. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Vlissingen ook al een Grote Stad? Jazeker, wil de imago campagne 'Welkom in Zee land', deel 2, eenieder doen geloven. Het is bovendien een aantrekkelijke stad. Want zien ze je in de andere grote steden van Nederland niet zitten, dan kun je altijd nog in Vlissingen terecht. De HZWijzer peilde de op vattingen onder Vlissingse studenten. Vlissingen is 'open en ruim'. Maar ook 'saai en duf, vindt Ilona. Dus wil ze zo snel mogelijk naar Brabant terug. En Kees heeft 'altijd het idee dat de wereld pas begint zodra de trein Zee land uit rijdt. Maar Vlissingen is natuurlijk wel gewoon een wereldha ven. Je komt er ook een grote diversiteit aan buitenlanders tegen. En die schetsen soms erg positieve beelden. Zoals Kristian. Hij vindt Vlissin gen een buitengemeen bij zondere plek. Omdat je van daar uit 'snel de uitgaanscen tra van België, Holland en Frankrijk kunt bereiken'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39