Nieuwerkerk herdenkt ramp PZC PZC Bromscooters bron van ergenis Dorpsraad wil ijsbaan op plek volkstuintjes Speelautomatenhal in Renesse wordt centrum voor gezin 11 Eigen programma in het dorp voorafgaand aan nationale herdenking Première Dijkval uitverkocht Gemeentegeld voor reddingboot Accent Boomfeestdag op Schouwen Subsidie voor Marchingband Liever zitten dan betalen agenda Jongen pleegt ontucht met zesjarig meisje Diashow in Brouwershaven Bladeren door Zonnemaire woensdag 19 juni 2002 door Ali Pankow NIEUWERKERK - Naast deel name aan de nationale herden king van de watersnoodramp op zaterdag 1 februari 2003, zal op die dag ook binnen het eigen dorp op gepaste wijze worden stilgestaan bij het feit dat deze desastreuze gebeurtenis vijftig jaar geleden 285 slachtoffers eiste in Nieuwerkerk. Voorzitter M. Overbeeke van de dorpsraad gaf daar gisteravond tijdens een openbare vergade ring in het dorpshuis een toe lichting op. Het gemeentebe stuur zal op die dag om 9.30 uur een krans leggen bij het nieuwe rampmonument dat half no vember bij de caissons in Ou- werkerk wordt geplaatst. In het dorpshuis in Nieuwerkerk wordt vervolgens een herden kingsbijeenkomst gehouden waar burgerlijke en kerkelijk organisaties een bijdrage aan zullen leveren. Verder zullen ook individuele personen die nauwe betrokken heid hebben met de ramp en de wederopbouw verzocht worden iets over hun ervaringen te ver tellen. Aansluitend gaat het gezel schap in stille tocht naar de be graafplaats in Nieuwerkerk om kransen en bloemen te leggen bij de graven van de slachtoffers van de watersnoodramp. Oude Tonge De nationale herdenking met deelname van leden van het Ko ninklijk Huis begint om 13.00 uur in Oude Tonge. Twee uur la ter bezoekt dit gezelschap het monument bij de caissons in Ou werker k. Tevens wordt een bezoek gebracht aan het Muse um Watersnoodramp '53 in een van de caissons. Vervolgens gaat het gezelschap naar Restaurant De Vierbannen. Daar zullen le den van het Koninklijk Huis ge sprekken hebben met vijf ver schillende groepjes, bestaande uit elk zeven mensen die specie- ke betrokkenheid hebben met de ramp. Een van de groepen zal uit inwoners van Schouwen- Duiveland bestaan. Deze groep Luchtfoto van Nieuwerkerk uit 1958 waarop de gevolgen van de ramp nog zichtbaar zijn. Rechts op de voorgrond de begraafplaats met de graven van de slachtoffers. foto KLM Aerocarto is nog niet samengesteld. Over beeke riep de bevolking op met suggesties te komen van mensen die er deel van zouden kunnen uitmaken. Burgemeester Asselbergs die als kernbestuurder aanwezig was bij deze dorpsraadsvergade ring, maakte de kanttekening dat dit nog slechts een concept programma betreft en dat het Koninklijke Huis er nog mee in moet stemmen. De voorzitter van de dorpsraad riep de bevolking ook op mee te denken over de tekst die op het nieuwe rampmonument kan worden aangebracht. De ge dachten gaan uit naar een strofe of gedicht van maximaal vier regels die relateren aan de ge beurtenis in 1953. Naast de werkgroepen voor de nationale en plaatselijke rampherdenkingen, wees Over beeke op de werkgroep Strijd tegen het Water, die zich niet specifiek op de watersnood ramp van vijftig jaar geleden richt, maar het gevecht tussen land en zee door de eeuwen heen belicht. Dat gebeurt door mid del van culturele en educatieve activiteiten. Ten behoeve van een goede coördinatie ontwik kelt deze werkgroep een kalen der waarop die activiteiten ver meld kunnen worden, waardoor overlappingen zoveel mogelijk worden voorkomen. ZONNEMAIRE - De première van het historisch openlucht spel Dijkval op vrijdag 28 juni in Zonnemaire is uitverkocht. Volgens stichtingsvoorzitter R. Geluk gaat ook de kaartver koop voor de andere uitvoeringsdata hard. Daarom is beslo ten dat kaarten alleen nog bij de WV-kantoren op Schou- wen-Duiveland kunnen worden gekocht en zijn bestellingen via de internetsite van Dijkval niet langer mogelijk. De voor stelling van zaterdag 29 juni en de laatste uitvoering op 6 juli zijn ook bijna uitverkocht, aldus Geluk. Alleen op donderdag 4 en vrijdag 5 juli zijn nog kaarten beschikbaar. Dijkval wordt opgevoerd op locatie in de haven Bommenede bij Zonnemai re. Het stuk handelt over de strijd tegen het oprukkende wa ter. Vanuit Zierikzee rij den pendelbussen naar het terrein. Op de plek zelf is voldoende parkeergelegenheid voor auto's. ZIERIKZEE - De reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland krijgt van de gemeente Schouwen-Duiveland een bijdrage van 4000 euro voor de aanschaf van een nieuwe reddingboot. De huidige boot van de reddingsbrigade is tien jaar oud en dringend aan vervanging toe. De brigade heeft flink gespaard en met de financiële steun van gemeente en provincie is de be nodigde 3 00 0 0 euro bi j elkaar gesprokkeldIn oktober wordt de nieuwe boot besteld. ZIERIKZEE - Het provinciaal comité Nationale Boomfeest dag heeft de gemeente Schouwen-Duiveland aangewezen als 'accentgemeente' tijdens de boomfeestdag in 2003. De ge meente gaat in het kader daarvan onder meer een expositie inrichten van oude foto's die tonen hoe Schouwen-Duiveland er voor 1953 uitzag. Staatsbosbeheer en de Dienst Landelijk Gebied (DLG) werken aan plannen voor evenementen tijdens Boomfeestdag 2003 in en rond het Bos van de Toekomst in Schuddebeurs. Ook worden speciale leskisten ontwikkeld. ZIERIKZEE - De enkele maanden geleden opgerichte Mar ching Band Schouwen-Duiveland kan een subsidie van 3000 euro van de gemeente Schouwen-Duiveland tegemoet zien. Het muziekgezelschap had om een gemeentelijke financiële bijdrage van 7500 euro gevraagd, maar dat zit er niet in omdat de subsidiegelden op dat gebied al verdeeld zijn. Wel biedt de gemeente de band de mogelijkheid tot het afsluiten van een lening bij de gemeente, ter grootte van 4500 euro. MIDDELBURG - Een dertigjarige inwoner van Krabbendij- ke liet gisteren na de uitspraak door de Middelburgse politie rechter meteen zijn afkeuring blijken. Hij wenste onder geen beding de boete van 225 euro voor mishandeling van een plaatsgenoot betalen. ,,Dan ga ik liever vier dagen zitten." Zover zou het kunnen komen als de man de boete weigert te betalen. De verdachte had op 2 april dit jaar het slachtoffer in zijn woning in Krabbendijke opgezocht. Een ruzie over een geldkwestie liep volledig uit de hand. Ze gingen met elkaar op de vuist. Het slachtoffer hield aan de confrontatie zwellingen en bloeduitstortingen over. Daarnaast had hij schade aan zijn jas. Die schade van 74 euro had de verdachte wel vergoed, maar hij was minder te spreken over de boete die hem werd opgelegd. ,,Ik heb mijn controle verloren, maar hij heeft me bedrogen", wilde de Krabbendijkenaar erover kwijt. door Ali Pankow NIEUWERKERK - De vijver aan de Schoolstraat in Nieu werkerk wil maar nooit een ijs baan worden. De plas is te diep en te zout en een proef met be vloeiing met zoet water in het verleden heeft ook niet het ge wenste resultaat opgeleverd. De dorpsraad heeft nu het oog laten vallen op het volkstuintjescom plex aan de Unastraat als alter natieve locatie voor een ijsbaan. De belangstelling voor het be heren van een volkstuintje loopt drastisch terug. Volgens voor zitter M. Overbeeke van de dorpsraad liggen 21 van de 40 percelen braak. Een herinrich ting van het tuinencomplex naar de westkant zou een ge schikte ruimte opleveren voor een ijsbaan aan de oostkant van het terrein. De versnippering van het complex en de troep van de braakliggende percelen zou den bovendien tot het verleden behoren. Een werkgroep met twee leden van de dorpsraad en twee van de ijsvereniging moe- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ten de plannen in overleg met de gemeente nader gaan uitwer ken. „Waarom zit er niemand na mens de volkstuinders in de werkgroep?", wilde K. Noordsij gisteravond tijdens de dorps raadsvergadering weten. Hij wierp zich op als spreekbuis na mens de circa twintig tuinders die sceptisch tegenover dit plan staan. Hij vroeg zich af hoe het met de watervoorziening op de ijsbaan moet, want zomaar lei dingwater erop spuiten zou hij zonde vinden. Overbeeke stelde hem in dat op zicht gerust. In het najaar wordt het drainagesysteem op dat ge deelte afgesloten met het doel vanaf half december voldoende regenwater op perceel te hebben om bij vorst een mooi ijsbaantje te laten ontstaan. Hij nam graag de aanbeveling over in de werk groep een vertegenwoordiger namens de tuinders op te ne men. „Ik heb nu een mooi tuintje en straks moet ik op een vuil stuk grond gaan zitten", ageerde A. Stoutjesdijk tegen het voorstel. Volgens Overbeeke zal daar geen sprake van zijn. Bij de her inrichting zullen de percelen keurig aan de huurders worden aangeboden. Verder benadruk te hij dat tevens de drainage van het gehele terrein flink zal ver beteren. Nu vindt die afwate ring nog in de oostwest-richting plaats, maar een drainage van noord naar zuid met afwatering in de sloot zal beter functione ren, volgens de dorpsraadsvoor zitter. Hij deed een beroep op de bewo ners een stukje gemeenschaps zin te betonen zodat in Nieu werkerk mogelijk binnen afzienbare tijd een betere ijs baan kan worden aangelegd. Overigens moet ook de gemeen te nog reageren op het planEr is immers zowel geld als een wijzi ging van het bestemmingsplan voor nodig. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Slot Haamstede, 10.30 en 11.30 uur: Excursie en diavoor stelling WESTERSCHOUWEN E.O - Tweeënvijf tig verschillende locaties, 10.00-17.00 uur; Kunst kijken tijdens manifestatie Kunstschouw; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Algemene en Interne Zaken over jaarrekening 2001. De West-Havendijk in Zierikzee is, zeer tegen de zin van de rustzoekers, in trek bij lawaaiige bromscooters. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een 'zacht tuf fend brommertje' dat voorbij komt rijden, daar zal Dieneke Parlevliet niet al te zwaar aan tillen. Maar die lawaaierige bromscooters die - zo schijnt het - massaal bezit nemen van de re creatiepaden waar de doorsnee gebruiker komt om van de rust te genieten, zijn de Zierikzeese een doorn in het oog. Parlevliet noemt de West-Ha- vendijk en het nieuwe Ooster- scheldefietspad als twee loca ties waar ze zich de laatste tijd regelmatig gestoord weet door 'langs scheurende' brommers. „Favoriete ontmoetingsplek is het kleine sluisje na het Bol werk. Brommers komen van alle kanten aanrijden." Een poging om de berijders op hun gedrag aan te spreken, bleek tevergeefs, voert ze aan. „Men schijnt er prat op te gaan dat de scooter zo hard mogelijk klinkt. Je hoort ze dus niet even tjes, maar een paar honderd me ter verder nog. Wat ik het aller ergste vind, is dat ook op het Oosterscheldefietspad de laat ste tijd regelmatig brommers verschijnen. Bij uitstek een pad waar mensen van de rust en het uitzicht genieten." De Zierikzeese vreest wat dat betreft dat het plezier van wan delaars en fietsers nog minder zal worden zodra een aantal trappen de dijk op worden ver vangen door hellingbanen. De gemeente Schouwen-Duive land heeft voor die maatregel geld uitgetrokken, opdat ook rolstoelgebruikers makkelijk op het deels buitendijkse fiets pad kunnen komen. „Ik vrees dat dan het hek van de dam is." Wethouder L. Geluk-Poortvliet (Verkeer) was gisteren nog niet op de hoogte van het probleem rond de recreatieve paden bij Zierikzee. Volgens haar is het 'puur een kwestie van handha ving en controle'. „En dat is daar een taak van de politie." Melden Omdat ook Geluk beseft dat het bestrijden van overlast door scooterrijders niet tot de top prioriteit van de politie hoort, zal de gemeente er naar aanlei ding van de klacht op aandrin gen om de kwestie in de gaten te houden. „Zoiets moet je gewoon altij d meldenAls ze het niet we ten, kunnen ze er niets aan doen ook." Een voorbeeld hoe het ook kan, is volgens de wethouder de overlast in het centrum van Zie rikzee. Het ondernemerscollec tief ZOC heeft bij herhaling aandacht gevraagd voor de on veilige situatie voor het winke lend publiek doordat brom scooters met hoge snelheid door de straten reden. Geluk heeft de indruk dat die problematiek in goed overleg met de jongeren is opgelost. „Ik zie ze daar tenminste niet meer. VLISSINGEN - Een zesjarig meisje uit Vlissingen is afgelopen zaterdag door een naar schatting elf jarige jongen seksueel misbruikt. Het meisje was rond zes uur voor haar huis in de Vincent van Goghlaan in Vlissingen aan het spe len toen de jongen, die op skeelers reed, haar op pakte. Hij skeelerde met haar via de Bloemenlaan en President Rooseveltlaan tot aan het bruggetje bij de Schuitvaartgracht. Daar pleegde hij on tuchtige handelingen met het meisje. De jongen liet het meisje gaan toen een vrouw op een fiets naar hem riep. De vrouw ontfermde zich over het meisje en bracht haar terug naar huis. Het signalement van de jongen luidt: ongeveer 1,50 meter lang, rond de elf jaar oud, kort en ste kelig blond haar met opvallende zwarte plukjes, blauwe ogen. Hij droeg een grijs T-shirt, een korte broek met diverse kleuren, een blauw petje en zwarte skeelers. De politie is op zoek naar de vrouw op de fiets en eventuele andere getuigen die afgelopen zaterdag tussen zes en zeven uur 's avonds iets hebben ge- door Piet Kleemans RENESSE - Speelautomaten- hal Fun House in Renesse wordt, in navolging van de Car rousel in Vlissingen, een 'fami- lievermaakcentrum'. Een deel van de behendigheidsautoma ten wordt vervangen door ker- misautomaten. De gemeente Schouwen-Duiveland staat po sitief tegenover de plannen. Fun House aan de Hogezoom in Renesse heeft nu vergunning voor 196 speelautomaten, waarvan maximaal 80 kans spelautomaten. Namens Fun House-eigenaar de Christoffel Groep BV heeft A. Loontjes de gemeente gevraagd de exploita tie van kermisautomaten in de speelautomatenhal mogelijk te maken. Renesse is, zo voert Loontjes aan, niet langer louter het do mein van jongeren. De laatste jaren komen er steeds meer jon ge gezinnen met kinderen naar de badplaats. En die zien vol gens Loontjes niet zoveel in een amusementshal waar alleen be hendigheids- en kansspelauto maten staan. Tijd derhalve om de bakens te verzetten. Loontjes en de Christoffel Groep deden dat eerder in Vlissingen en de ervaringen daar zijn positief. Het dagelijks gemeentebestuur omarmt het plan van Loontjes en de Christoffel Groep BV. Het spoort volgens burgemeester en wethouders uitstekend met het beleidsrapport 'Schouwen- Duiveland kiest voor toerisme 2001', waarin onder meer aan gedrongen wordt op voorzie ningen voor kinderen, oudere jongeren en senioren. Een fami- lievermaakcentrum bedient die brede doelgroep. Daar komt bij dat een familie- vermaakcentrum een elk-weer- voorziening is en daar is op Schouwen-Duiveland grote be hoefte aan volgens het college. „Schouwen-Duiveland biedt op dit moment te weinig van dit soort voorzieningen. Bovendien stimuleert een dergelijke voor ziening seizoensspreiding." Variatie De omvorming van Fun House van speelautomatenhal tot fa- milievermaakcentrum wordt door het gemeentebestuur ge zien als een welkome aanvulling op het bestaande aanbod. „Variatie en originaliteit zijn belangrijk. Een familiever- maakcentrum is een vorm van differentiatie op Schouwen- Duiveland en sluit aan op de heersende trend." De kermisautomaten vallen niet onder de vergunning voor speelautomaten op basis van de Wet op de Kansspelen. Om het familievermaakcentrum moge lijk te kunnen maken, moet daarom de Algemene Plaatselij ke Verordening (APV) aange past worden. Dat is in Vlissin gen voor de permanente kermis in de Carrousel en in Sluis-Aar- denburg voor Family Funcenter Camelot onlangs ook gebeurd. Het college van B en W van Schouwen-Duiveland willen die voorbeelden volgen. BROUWERSHAVEN - De Stichting Sint-Nieolaaskerk Brouwershaven houdt deze zo mer zes avonden met een klank beeldpresentatie over de histo rie van de Smalstad. De bijeenkomsten worden ver zorgd door amateur-historica Betty Blikman uit Zierikzee. Zij legt onder meer uit waarom in Brouwershaven zo'n grote kerk staat, waar het stadje zijn naam aan heeft te danken en waarom de haven zo belangrijk was. De avonden worden gehouden op de woensdagen 26 juni, 10 en 24 juli, 7 en 21 augustus en 4 sep tember. Het programma begint om 20.00 uur. ZONNEMAIRE - De videofilm 'Bladeren door Zonnemaire' be leeft morgen zijn première. De film wordt 's middags om half drie vertoond aan vertegen woordigers van organisaties die aan de totstandkoming hebben bijgedragen, zoals gemeente, dorpsraad, Europese Unie en het Prins Bernhard Cultuur fonds. Dorpsbewoners en overi ge belangstellenden zijn mor genavond om zeven uur van harte welkom voor de presenta tie van het filmportret, dat is ge maakt door cineast Andries Mei j sen uit Zonnemaire.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35