Voor wie ziek is... of gezond Het was een roeping: ik moest PZC Middelburg schitterende stad voor skatetocht 28 woensdag 19 juni 2002 illustratie uit Lees je beter! Een ziekenhuis is niet een plek waar je het liefst van al zou willen zijn. Maar als het toch moet, dan liever in het Aca demisch Medisch Centrum in Amsterdam. Omdat ze je er in de watten leggen met mooie verha len, gedichten en tekeningen. Als je kerngezond bent heb je pech. Zo was het tenminste tot voor kort, toen je alleen maar in het Amsterdamse AMC ziek kon zijn om toch te kunnen genieten van de 'Pips', de rubriek voor kinderen in de eigen zieken huiskrant. Hoe bevoorrecht de jongste patiënten van Neder lands bekendste ziekenhuis wa ren, valt te zien in Lees je beter! met een selectie verhalen, ge dichten en tekeningen uit vooi"- gaande afleveringen. Het eerste verhaal in de bundel is een fragment uit het 'Dagboek van Anne V.' door Anne Vegter die samen met Geerten Ten Bosch in 1990 de Woutertje Pie- terse Prijs kreeg voor 'De dame en de neushoorn. Anne V. is vijf tien en heeft een ziekte die nooit meer overgaat. In die ene week waarover ze schrijft gebeurt van alles, maar het beste wat haar overkomt is Hare Hooggeboren Koninklijke Hoogheid Cleopa tra die ze van Jay, een mede-pa tiëntje krijgt: 'Ik vind Jay echt aardig en zonet heeft Hare Ma jesteit tussen mijn lakens zitten poepen en dat stinkt góóór.' Je komt in het lijstje van mede werkers meer namen tegen van schrijvers, schrijfsters en illu stratoren die voor een boek ooit de Woutertje Pieterse Prijs kre gen, bekroond werden met een Gouden Griffel of Penseel of nóg een andere prijs in ontvangst mochten nemen. Edward van de Vendel bijvoorbeeld met een ge dicht over een jongetje dat het niet meer heeft als zuster Irma aan zijn bed komt. Peter van Gestel ook met een verhaal over Letje. Ze kan door die dikke pleister voor haar linkeroog en een gemeen goedje in haar rech teroog niets zien, maar ze ver veelt zich in het ziekenhuis zodat het tijd wordt het een en ander uit te halen. En dan nog tien andere vrolijke, geestige of ernstige verhalen en gedichten van Imme Dros, Martha Heesen, Joke van Leeuwen, Wouter Klootwijk, Harriët van Reek, Daan Remmerts de Vries, Toon Teilegen, Rita Verschuur, Ida Vos en Kaat Vrancken met teke ningen van onder anderen Carll Cneut, Harrie Geelen, Jan Jutte en Willemien Min. Alle verhalen en gedichten heb ben op een of andere manier te maken met ziek zijn en zorgen voor afleiding als je een poos het bed moet houden. Maar Lees je beter! biedt ook een verzetje aan wie met blosjes van gezondheid op de wangen eruitziet als het eeuwige leven. Dat ene aller mooiste verhaal in de bundel in ieder geval. Het werd geschre ven door Toon Teilegen die het als jongetje van zijn grootvader had gehoord. De geschiedenis over waarom dokters een witte jas dragen speelt zich af in de tijd toen in Rusland de dood rondwaarde en 'de mensen als ratten stierven aan ziektes en honger, en iedereen wist hoe de dood eruitzag: oud, krom, met vlassige haren en een puntige kin, in een lange zwarte jas vol gaten, en met een zeis over zijn schouder.' In Wijze wonderlijke verhalen bundelde de Engelse verhalen verteller Hugh Lupton zeven sprookjes en volksverhalen die hij tijdens reizen door Europa, Amerika en Afrika verzamelde. Bekende soms, zoals 'De mars kramer van Swaffham' over ene John Chapman uit Swaffham die op een nacht in zijn droom een lieflijke stem hoorde zeg gen: „Ga naar London Bridge, ga naar London Bridge." Net voordat de man onvei-richter zake aan zijn dagenlange reis terug naar huis wil beginnen, vertelt hem een apotheker daar dat hij zelf iets dergelijks ge droomd heeft over een pot tot de rand gevuld met goud onder een appelboom bij een huisje in Swaffham: „Maar denk je nou echt dat ik door half Engeland ga trekken op zoek naar dat droomgoud? Mij niet gezien! Luister naar me en neem mijn raad aan: Als ik jou was, zou ik..." Minder bekend zijn onder ande re het Afrikaanse 'De blinde en de jager' en het merkwaardige 'De droom van de schaapherder' uit Ierland. Smakelijk lachen is het geblazen met het Russische verhaal over de slimme boer en zijn domme boerin ('t is maar een verhaaltje) die het niet kon laten alles wat ze hoorde aan ie dereen door te vertellen en pas geheimen leerde bewaren nadat ze een klap van de molen had ge had. Jan Smeekens Lees je beter! Verhalen en ge dichten van Anne Vegter en an deren. Leopold; 15,95 euro. Hugh Lupton: Wijze Wonderlij ke Verhalen met illustraties van Niamh Sharkey. Christofoor; 17,50 euro. De Middelburgse Wendeline Wijkstra danst aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag: „Een ballerina moet fris zijn." foto Ruben Oreel Ze is twaalf jaar, heeft grote doordringende blauwe ogen en een veder licht postuurtje. Wendeline Wijkstra uit Middelburg wil ballerina te worden en ze is aardig op weg om die droom waar te maken. Ze danst nu bijna een jaar aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag. Wendeline danst al sinds haar vierde. Ze heeft altijd al geweten dat ze balletdanseres wilde worden, maar ze wist ook welke consequenties daaraan vastzaten. Want als Wendeline naar het conservatorium zou gaan, betekende het dat ze weg zou moeten bij haar ouders en in een gastgezin moest. Dat zagen Wendeline en haar ouders niet zo zitten. Vorig jaar hingen er posters van audities voor het conservatorium op de ballet school van Wendeline. Ze ver telt: „Dit was mijn laatste kans. Ze nemen alleen meisjes aan van elf jaar of jonger, dus ik heb er niet lang over nagedacht. Het was een roeping: ik moest." Wendeline's moeder Geraldine vertelt dat ze toen een enorm uitgelaten dochter met een on uitwisbare glimlach op het ge zicht thuis zag komen. Wendeline komt uit een echte dansfamilie. Haar moeder heeft ook heel lang gedanst, totdat zij kinderen kreeg. Moeder Geral dine: „Ik wilde vroeger naar de Dansacademie in Amsterdam, maar mijn vader was het daar niet mee eens. Ik weet precies wat mijn dochter voelt." Wen- deline's ouders piekerden er dan ook niet over om hun dochter te gen te houden. De auditie vond plaats in okto ber in Den Haag. Wendeline was ontzettend zenuwachtig. „Alles moest perfect zijn, zo streng zijn ze. We waren met dertien kinde ren. De juryleden zaten aan een lange tafel in het midden van de zaal. Ze bekeken alles: voeten, sprongen, lenigheid en uitstra ling, echt alles." Volgens Wen deline stonden de gezichten van de juryleden de hele tijd strak: „Je kon er nooit uit opmaken of je iets goed of slecht deed." Al na twee dagen - het is gebruikelijk dat de audities een week duren - kreeg Wendeline te horen dat ze was aangenomen. Ze kon me teen komen. Een week later ging Wendeline naar Den Haag. Ze werd opge vangen door een gastgezin in Zoetermeer, dat al jaren studen ten aan het conservatorium on derdak biedt. Vijf dagen per week volgt ze de dansvakoplei ding aan het Koninklijk Con servatorium. Ze zit met elf kin deren in de klas, onderwie drie jongens. De opleiding is een soort middelbare school met het verplichte profiel Kunst en Cul tuur. Daarnaast zijn er dans- trainingen. Zwaar Wendeline's leven is drastisch veranderd sinds ze naar de dansopleiding gaat. Haar moe der: „Ze moet nu alles zelf doen. Ze smeert haar eigen brood, naait zelf de lintjes aan haar schoentjes, reist alleen met de trein en moet echt keihard wer ken. En daar komt nog bij dat ze ons vijf dagen in de week moet missen." Wendeline lacht: „Ach dat valt wel mee." Maar haar moeder is serieus: „Nee, ieder een moet begrijpen dat het ont zettend zwaar is." Wendeline staat op een doorde weekse dag om half zeven op om zich aan te kleden en haar lunchpakket voor te bereiden. Dan pakt ze om half acht de trein naar Den Haag. „Ik moet een half uurtje reizen", aldus Wendeline. Op school moet zij eerst haar haar vlechten: „Het moet helemaal perfect zitten. Elk jaar heeft een andere haar dracht. Dat van ons is een zoge naamd broodje, een gevlochten knot achterlangs mijn hoofd." Wendeline vertelt dat de leraar je verplicht je haar strak vast te zetten. Een schooldag bestaat uit vier uur ballettraining en voor de rest gewoon les. Tussen de trai ning en de schoollessen zit een kwartiertje pauze. In die tijd moeten de kinderen zich omkle den en op adem komen. Wende line vindt dat soms wel lastig. „Zeker als ik een proefwerk moet maken. Dan ben ik vaak nog helemaal opgewonden van het dansen en heb dan moeite om me te concentreren." Dit jaar is Wendeline meestal om kwart over vier klaar. „Maar volgend jaar kan dat half zes zijn, of misschien wel later." Thuis, bij het gastgezin, doet Wendeline na het eten haar huiswerk en gaat dan vroeg naar bed. „Een ballerina moet fris zijn." In het weekend gaat Wendeline naar haar ouders in Middel burg. Moeder Geraldine: „We houden door de week telefo nisch contact en we chatten veel. We willen haar op de hoog te houden van het gezinsleven hier en haar duidelijk laten merken dat hier haar thuisbasis is.Volgens Wendeline's moeder is hun leven ook veranderd. „Als er op zaterdag ergens een ver jaardag is, gaat mijn man met onze andere kinderen daarheen. Ik blijf thuis met Wendeline, omdat zij op tijd naar bed moet. En ik heb natuurlijk dé hele week mijn dochter moeten mis sen." Met al die inspanningen en of fers is Wendeline nog niet verze kerd van een vast verblijf op het conservatorium: „Elk jaar is het weer spannend of je mag blij ven. Je kan op alles afgewezen worden: je houding, je lengte en zelfs je schoolprestaties." Dit jaar zijn de beoordelingen al achter de rug. Wendeline mag het komende jaar blijven. Vier kinderen, onder wie een jongen, zijn afgewezen. „Dat is heel raar, want jongens worden van wege hun schaarsheid gekoes terd op de dansopleiding." Wendeline laat zich niet af schrikken door die onzekerheid. Als ik ergens een balletgezel schap zie optreden, denk ik tel kens weer: 'Dat wil ik ook.' Dan weet je waarvoor je het allemaal doet." Valeska Nastaly ■"ttonxri illustraties Niamh Sharkey, uit Wijze Wonderlijke Verhalen Parijs heeft het, Rotterdam doet het en Middelburg krijgt het nu ook: de Skate Night. Een spectaculair evene ment op wieltjes. 'Friday Night on Wheels' of de 'Friday Fun Skate'. Verschillende namen voor dezelfde activiteit: lekker skaten in één groot peloton. Jong en oud, dwars door de stad. Als het effe kan, liefst elke vrij dag. Cor Schipper zou al in z'n nopjes zijn als aanstaande vrij dag de allereerste Skate Night in Middelburg een succes zou worden. De voorzitter van schaats- en wielervereniging SKA ziet het helemaal zitten. „Middelburg is een schitterende stad voor zo'n tocht. We vertrekken 's avonds om acht uur vanaf de Markt. In- schrij ven kan vanaf 19.00 uur in de Vleeshal naast het stadhuis. Valhelm is verplicht en voor de veiligheid van de deelnemers wordt gezorgd via zogenaamde 'roadblockers'. Die regelen het verkeer, zodat de skaters de pakweg vijf kilometer lange tocht probleemloos kunnen af leggen." Nicole Geelhoed (9) uit Zoute- lande ziet het allemaal best zit ten. „Skaten.is hartstikke leuk om te doen. Vooral lange afstan den. Tien of twintig kilometer, lekker over het fietspad naar Westkapelle of een rit naar Se- rooskerke. Bidon met drinken mee, rugzakje met wat te eten en meer heb je niet nodig. Wel met helm, knie- en polsbeschermers, want dat is voor je eigen veilig heid." Nicole is 's winters te vinden op de ijsbaan in Breda. „Die schaatsbeweging lijkt veel op skeeleren, dus daar heb ik wel plezier van. Het leuke van ska ten is, dat je het lekker buiten kan doen. Weet je wat ook leuk is? Kunstjes maken op je skates. Hier bij de Rabobank kun je een heuveltje op en van een trapje afspringen. Dat is gaaf joh." Cor Schipper rekent aanstaan de vrijdag op veel deelnemers. „Skeeleren wordt steeds popu lairder. Skeeleren in een groot peloton is een hele aparte erva ring. Vrijdag is dus een hele mooie kans om de zomer op een aparte manier te starten." Of Nicole de allereerste Skate Night van de partij zal zijn weet ze nog niet. „Lijkt me onwijs tof, maar ik heb een probleem. De turnclub, waar ik lid van ben, houdt vrij dagavond een disco avond. Da's natuurlijk ook heel gaaf. Nou moet ik kiezen en dat is best wel moeilijk. Nou hoop ik maar, dat er meer van die Skate Nights komen. Kan ik toch een keertje meedoen." Skaters hoeven zich - als het aan SKA - ligt de komende zomer maanden niet te vervelen. Cor: „We houden onder andere skee lerwedstrijden om de Luctor Belting Cup; we hebben de we kelijkse trainings-skeelertoer- tochten vanuit Grijpskerke en op 16 augustus is de afsluiting van het seizoen met de Walcher- se toertocht. Keuze genoeg dus." Hans Segboer Nicole Geelhoed: „Nou hoop ik maar, dat er meer van die Skate Nights komen." foto D^rk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28