Middelburg in de ban van Raiskin Altijd heel erg Beef jong 19 t/m 25 juni WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus brengt de voorstelling Opa's Geheim. Het verhaal gaat over opa Bram die in een piepklein bejaarden huisje woont. Zijn vrouw Marie is er niet meer, maar elke dag komt Freekje, zijn kleinzoon, op bezoek en samen bekijken ze fo to's van vroeger. Dan ontdekt Freekje iets op een foto... opa's ge heim. Hans van der Haar bespeelt de poppen en speelt bovendien opa. Regie: Elles Punt. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer zorgen Jan Verwey en Ben Boogaard voor een jazzspe- cial. Verwey, Vlissinger van oorsprong, bespeelt de mondharmo nica, wat in de jazz zelden voorkomt. Hij is een echte bebopper. Boogaard is als gitarist geen onbekende in Desafinado. Eric Heynsdijk speelt met deze mannen mee op bas. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 20.30 uur De wondere reizen van Knirff Dansschool Jac. van den Elshout brengt de première van het spektakel De wondere reizen van Knirff, deel n. Het betreft een vervolg op het succes van vorig jaar. Knirff, de vertellende reiziger, is deze keer in Egypte beland, waar hij aller lei vreemde wezens ontmoet. Aan dit Egyptische mega science fiction dansspektakel werken ruim 400 mensen mee, van wie er zo'n 350 op het toneel staan. De jongste danser is 5 jaar, de oudste is de 50 inmiddels gepas seerd. Beeldend kunstenaar Corrie Hagenaars ontwierp de kostuums voor de dansers en Kirsten Groenwold en Sjors Gladdines teken den alle maskers. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur DONDERDAG Muziekfeest Het Internationaal Muziekfeest is een manifestatie van kamer muziek. Het eerste concert onder leiding van artistiek leider (en alt violist) Daniël Raiskin omvat werk van Schumann, Brahms en Ravel. Burgerzaal Stadhuis, Middelburg, 20.00 uur Vooruit Muziekvereniging Vooruit geeft een zomeravondconcert. De drumband staat onder leiding van Dries Weber en de fanfare wordt gedirigeerd door Mathieu van Duiven. De te spelen wer ken dragen een zomers karakter. In geval van minder aangenaam weer wordt het optreden omgezet in een openbare repetitie in het dorpshuis, die dan al om half acht begint. Muziektent, Waarde, 20.00 uur De wondere reizen van Knirff Dansschool Jac. van den Elshout brengt het spektakel De won dere reizen van Knirff, deel EI. Zie woensdag. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Dubbelconcert Dit dubbelconcert dient als opmaat naar een nieuw festival. Het eerste concert omvat drie keer een Requiem: het Gregoriaans Requiem, dat van Alfred Schnittke en na de pauze het Requiem van Gabriël Fauré. De muzikale leiding berust bij Mare Michaël de Smet. Het tweede concert, zaterdag, heeft het Stabat Mater van Antonin Dvorak op het programnma staan. Dirigent is Rob Vermeulen. Deze koorconcerten op initiatief van Alex Vermeulen zijn de voorlopers van een nieuw festival, waarbij de nadruk komt te liggen op de vernieuwing van koormuziek, met name van grote werken voor koor en orkest. Gertrudiskerk, Bergen op Zoom, 20.30 uur Rebba de Loon De band Rebba de Loon geeft een concert. Deze formatie wordt wel beschouwd als de beste Zeeuwse live act. Rockcafé Heart Break, Goes, 21.00 uur VRIJDAG Biologisch Museum Het Zeeuws Biologisch Museum viert de kortste nacht van het jaar. Dat gebeurt met leden van de schrij versvereniging Pennevreugd die gedichten voordragen, waarna de belangstellenden worden uitgenodigd zelf gedichten te schrijven. Goanna Dreaming geeft een didgeridoo-concert, waarbij het publiek informatie krijgt over de herkomst en het gebruik van dit bijzondere houten blaas instrument. Verder leest Het Gezelschap van de Zee voor uit het toneelstuk Daan Zonderling en de wonderbaarlijke vlucht naar de zon. Tussen 22.15 en 22.45 uur speelt toneelvereniging Come- dia della Mare uit Kats in Noord-Bevelands dialect de eenakter Brief in den Duuster van Herman Heij ermans, in de regie van J an Schuurman Hess, artistiek leider van Het Gezelschap van de Zee. Tenslotte neemt de boswachter tussen 23.00en00.30uur belang stellenden mee het donkere bos Westhove in, op zoek naar nacht dieren. Zeeuws Biologisch Museum, Oostkapelle, 20.00 uur De Ambitie Jongeren van het tweede jaar van de amateurtheaterschool De Ambitie geven de afsluitende voorstelling. Het betreft Het portret van Dorian, een bewerking door Johan Buytaert van de roman Het portret van Dorian Gray van Oscar Wilde. De Belg Eric Vanthillo regisseerde Amanda Dijke, Rianne Ivens, Roald Jansen, Janouk Kloosterboer, Keshia Kluijfhout, Gerine Lodder, Mark Stapper, David van der SchraafIlja Tim merman, Tom Verbart, Sanne Verkooijen, Merel Verspuy en Puck Woldring. Podium 't Beest, Goes, 20.00 uur Anywave Het festival Anywave begint met ska, reggae en rocksteady. Als eerste treedt voor het voetlicht de jonge Zeeuwse band Ta- pharheelj met ska-reggae met een vette knipoog naar punk en rap. Mark Foggo's Skasters komt met een performance van snelle catchy songs. Beef uit Eindhoven speelt reggae, maar is niet vies van een potje rock. Voorts is dj Johan te beluisteren. Brogum, Zierikzee, 20.00 uur Illusies De jongerengroep van de Zeeuwse Komedie brengt de première van het toneelstuk Illusies. Deze voorstelling met muziek, beweging en videoprojectie kwam tot stand onder leiding van Katinka van den Dool en Ron Thiry. De spelers zijn: Marie Christine de Back, Mies Brandon Bravo, Dominique Duyndam, Patrick v. d. Dorpel, Larissa de Keijzer, Rose Knuist, Annet Minderhout, Anouk de Plaa, Eveli ne Roskam, Brenda Smit, Arjen Stam en Maarten Zwaan. Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur De wondere reizen van Knirff Dansschool Jac. van den Elshout brengt het spektakel De won dere reizen van Knirff, deel II. Zie woensdag. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Surrender Aan de vooravond van de wegrace treedt de band Surrender op. In het voorprogramma staat Big Chief Sugar. Feesttent loswal, Wemeldinge, 20.30 uur Komende anderhalve week is het feest in Middelburg. Feest voor de liefhebber van klassieke kamermuziek. Feest voor de jeugdige amateur-musicus die een centje bij wil verdienen en feest voor cafébezoekers die van verrassin gen houden. Voor het vierde opeenvolgende jaar strijkt het Internationale Muziekfeest in de provinciehoofdstad neer. Het festival is door artistiek leider Daniël Raiskin bre der opgezet dan voorgaande ja ren. Nog steeds is de Burgerzaal in het Stadhuis met vijf concer ten het episch centrum van dit evenement. Daarnaast vinden er nu ook concerten plaats op andere locaties. Zaterdagmid dag bijvoorbeeld biedt de bras serie van de Drukkery ruimte voor een inloopconcert. Over een week, op woensdagavond, verplaatsen de musici zich naar het café Schuttershof voor een, overwegend klassiek, kamer muziekprogramma. Een, mis schien wel, nieuwe generatie topmusici is zaterdagmiddag aan de beurt. Dan is er op de Markt een muzikale vrijmarkt, waar alle kinderen en jongeren hun muzikale talent kunnen vertonen. Tot slot vindt zaterdag over een week bij de Kloveniersdoelen een grachtenconcert plaats. In het kader van de VOC-herden- kingen speelt daar het ensemble Hortus Musicus een programma met muziek uit de tijd van de VOC. Hetzelfde ensemble neemt een dag later ook deel aan het slot- concert in de Burgerzaal. Bij die gelegenheid komt muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance aan bod. Tijdens de vorige edi ties van het festival werd aan deze periodes uit de muziekge schiedenis geen aandacht ge schonken. Het zwaartepunt tot nu toe lag op de kamermuziek uit de negentiende eeuw, met uitstapjes naar bijvoorbeeld Bach en Ravel. Niet dat de mu ziek uit die tijd nu overgeslagen wordt, integendeel. Johannes Brahms is zelfs goed voor drie werken tijdens de vijf Burger zaalconcerten en componisten als Schumann en Schubert ge ven terecht acte de présence. Veel meer dan voorgaande jaren echter is er plek ingeruimd voor meer recente muziek. Het openingsconcert doet het morgenavond wat dit betreft nog rustig aan. Geprogram meerd staan de vrij onbekende Marchenerzahlungen van Schumann, de eerste Klarinets onate van Brahms en het Piano trio van Ravel met daarin de on vergetelijke Passacaille. Geestverruimend In het tweede concert, aan staande zaterdagavond, beleeft naast werk van Bach, Bruch en Schubert het Invisible Duet van de jonge Zweedse componist Frederik Högberg zijn premiè re. Het werk moet in de woorden van de componist garant staan voor 'acht minuten van geest- Het gaat hard met Beef. In amper een half jaar tijd speelde de Brabantse band op Pinkpop, in Afrika en in het voorprogramma van UB40. Ook nam ze - met een interna tionaal contract op zak - in Engeland een plaat op met een topproducer. „We zijn bezig met een ongelooflijk partijtje volwassen worden." Beef is geen reggaeband, noch een rockband. „Beef is een chopshop", zegt gitarist Bram Wouters (alias Bramskool), re fererend aan The Chop Shop, de Eindhovense underground radiozender waar de band uit voortkwam. „Aan de ene kant gaat er reggae, ska, p-funk en rock in, aan de andere kant komt het er omgekat als Beef uit." Beef - met ex-leden uit onder meer Gotcha!, Let's Quit en City Pig Unit - debuteerde twee jaar geleden met Flexo- dus. Op 17 juni verscheen de opvolger Beef op het PIAS-la- bel. De cd werd in Engeland opgenomen onder leiding van Bitty McLean, popreggae-zan- ger (bekend van de hit 'It Keeps Raining') en producer van UB40. Ook zijn er bijdra gen van Matic Horns, een le gendarische Jamaicaanse bla zerssectie. Zanger Pieter Both, alias I Repeat, over het opna meproces: „We zaten zes we ken met z'n zevenen in een af gelegen boerderijtje. Behoor lijk benauwend af en toe, zeker als het regende. Geen pub in de buurt en geen vrienden die langskomen. Het leverde fikse confrontaties op, maar uitein delijk zijn we er als een nog hechter geheel uitgekomen." Over het eindresultaat zijn de Beef-leden dik tevreden. Wou ters: „McLean heeft er iets heel moois van gemaakt. Het klinkt moderner, gevarieerder en commerciëler. Maar nog steeds erg Beef." In december reisde Beef op uit nodiging van Festival Mundial naar het West-Afrikaanse Bur kina Faso en speelde op het vierdaagse Les Nuits Atypi- ques Festival in Koudougou. Een waanzinnige ervaring vol gens Both. „Daar besef je pas dat zij in de echte wereld le ven, en niet wij. De kloof tus sen arm en rijk is gigantisch. Of je hebt een dikke Mercedes of geen wc-papier om je kont af te vegen." Wouters vult aan: „Het leven is zo basic. Ze zijn al tevreden met een bakje rijst, een stukje muziek en een beet je liefde. Ik heb ook gezien wat sommigen ervoor over hebben om goede muzikanten te wor den. Een trommelgroep wilde op het festival goed voor de dag komen. Ze hadden dagen lang als dolle honden geoe fend, hun handen tot bloedens toe kapotgeslagen. Dan zijn wij toch eigenlijk maar mind- fuckers met onze drumcompu ters, strakke Gibsons en echo pedalen." Beef is vrijdag de slotact (circa 22.30 uur) van de eerste dag van het Anywave-festival in Bro gum Zierikzee. woensdag 19 juni 2002 Sergej Krylov verruimende muziek en instru mentale virtuositeit'. Dinsdagavond zit Brahms met zijn Tweede Strijksextet klem tussen de hedendaagse muziek. Violiste Janine Jansen opent het concert met drie Capricio's. De ze korte, vrolijke vioolsolo's werden speciaal voor haar ge schreven door de Nederlandse componisten Michiel Braam, Peter-Jan Wagemans en Joey Roukens. Van een heel ander or de is het Quartorpour la fine du temps van Olivier Messiaen. Deze Franse componist werd in 1940 door de Duitsers krijgsge vangene gemaakt. Hij schreef het kwartet gedurende zijn ver blijf in een kamp in Silezië als uiting van 'geloof en vertrou wen in extreme omstandighe den'. De première, gespeeld op kapotte instrumenten, vond plaats in het kamp. Het publiek bestond uit boeren en dokters, arbeiders en priesters, vijfdui zend man in totaal. „Nooit meer", zei Messiaen later: „is met meer aandacht en begrip naar mijn muziek geluisterd." Douwe Eisenga Muziekfeest Middelburg, don derdag 20 t/m zaterdag 29 juni. Beef afgelopen weekeinde tijdens het Festival Mundial in Tilburg. foto Jeroen Putmans Brief in den Duuster eenakter van Heij ermans vrijdag in Oostkapelle Film Scooby Doo te zien in Vlissingen, Hulst en Bergen op Zoom Henk Poort zingt tijdens Musicals in Ahoy' woensdag t/m zondag Badly Preserved speelt op Anywave zaterdag in Zierikzee Rebba de Loon geeft concert donderdag in Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21