Japanse roes is snel uitgewerkt Lleyton Hewitt geeft niets cadeau PZC Feyenoord gedaagd in zaak belastingfraude Schalken overwint rugblessure Mijn hart zal altijd Turks blijven Moens opgelucht na uitspraak in conflict Dopingcontroles in week voor de Tour 19 Voor Turken gloort na zege ineens grote roem op WK Nederlandse tennissers loten gunstig KNVB staat ter discussie Trainer Krabbe weg bij FC Zwolle Blessure Gebrselassie niet ernstig Boogert verliest in kwalificaties Corretja en Haas zeggen af Spaanse renners willen boycot woensdag 19 juni 2002 doorWierd Puk BERLIJN - Vanaf tien uur in de morgen was het centrum van Berlijn gisteren vast in Turkse handen. Voor het eerst in de Turkse voetbalgeschiedenis plaatste het nationale voetbal elftal zich door een 1-0 over winning op Japan voor de kwartfinales van een wereld kampioenschap. En dat wilden ze weten ook, de tweehonderd duizend Turken die van de Duitse hoofdstad de grootste Turkse stad buiten Turkije ma ken. „Dit is de gelukkigste dag in m'n leven", schreeuwde een jonge Turk achter het stuur van zijn cabriolet. Zijn uitgelaten vrienden hingen met lachende gezichten uit de auto en zwaai den met reusachtige rode Turk se vlaggen. Honderden auto's stonden stil op de Kurfürsten- damm, de sjieke winkelstraat van Berlijn. Er was geen door komen meer aan. Er werd luid geclaxonneerd, uit duizenden kelen klonk de yel Tiirkye, Türkye. Meisjes met hoofddoekje in de Turkse kleuren dansten op de luide klanken van Turkse muziek, modieus geknipte jongens schreeuwden hun longen leeg. En ook dolgelukkige echtparen van middelbare leeftijd en een enkele zwaar gesluierde oma waren vanuit de Turkse wijken Kreuzberg, Wedding en Neukölln naar het centrum ge komen om de overwinning te vieren. Het was kortom een heksenketel op deze tropische dag. Veel Turken zeiden nu te hopen dat het tot een finale Duitsland-Turkije komt. „Dat zou het mooiste zijn", erkende Bülent Kumral (57), een kleine, grijze handelaar, die al dertig jaar in Berlijn woont. Hij is in dat geval natuurlijk voor Tur kije. „Hoelang ik hier ook leef, mijn hart zal altijd Turks blij ven." GPD door Henri van der Steen MIYAGI - Voor één keertje is het leuk, Japan voor eigen publiek zien voetballen. De tweede keer is vervelend, na drie keer wordt het ergerlijk. Japan liet gisteren nog eens ten overvloede zien dat het op een WK weinig te zoeken heeft. Turkije kegelde intussen voor de tweede keer op rij het gastland uit het toernooi: 1-0. Twee jaar geleden, op het EK, bereikten de Turken de tweede ronde ten koste van gastheer België. Nu zijn de Japanners het haasje. Voor de Turken gloort er ineens grote roem: kansloos is het elftal in de kwartfinales te gen Senegal in elk geval niet. Kinderfeestje Voor de Japanners gloort er in eens niks meer. Deze en volgen de week zullen de nieuwe helden nog her en der worden gefeteerd met het bereiken van de tweede ronde, daarna zal de ploeg waarschijnlijk net zo snel vergeten zijn als de belangstel ling voor 'sukker' in Japan zal verdwijnen. Het publiek, hoe weinig kundig ook, had het gisteren in het drijfnatte Miyagi snel in de ga ten. Nadat de Turken al na twaalf minuten spel op 1-0 wa ren gekomen (lekkere corner van de linkspoot Penbe, simpele kopbal vrijstaande Davala), was het snel gedaan met het en thousiasme op de tribunes. De aanhang zong nog wel, maar het was zonder overtuiging, precies zoals de ploeg speelde. De sfeer in het stadion was er een van een kinderfeestje dat op zijn einde loopt. Nog één liedje en dan naar bed. Dat is trouwens maar goed ook, want Japan is, goed beschouwd, van het niveau Noord-Ierland en Malta. Dat werd gisteren pijnlijk duidelijk omdat de Ja panners ineens werden gecon fronteerd met een achterstand. Toen was een onvoorwaardelij ke inzet en een ijzeren conditie niet meer voldoende. Er moest gevoetbald worden! Op geen enkel onderdeel scoor den de Japanners vervolgens een voldoende. Geen techniek, geen schot, geen acties, niks. Tactisch viel er al helemaal niks te doen, want bondscoach Troussier heeft geen Niall Quinn (de boomlange supersub van Ierland) om het eens over een andere boeg te gooien. De omstandigheden waren wel moeilijk, dient gezegd, vanwege het kletsnatte veld, maar de Turken combineerden in elk ge val een stuk vlotter dan hun te genstanders. Meesleuren Bij de gastheren viel Feyenoor- der Ono opnieuw zwaar tegen. Dit keer bleef zelfs Nakata ver onder zijn niveau. Misschien dat beide spelers Zich uiteinde lijk toch lieten meesleuren door het matige niveau van hun ploeggenoten. Over de bedroevend slechte wedstrijd kan verder beter ge zwegen worden. Japan liet een schot van de ex-Braziliaan San tos noteren, dat op de paal spat te en dat was alles. De Turken hadden, met een wat grotere at tentie bij het afronden, met 4-0 kunnen winnen. Het bleef bij 1-0. Ook goed. Van Japan hebben de voetballief hebbers in elk geval geen last meer. GPD l<pREAjAPAN LONDEN - De Nederlandse tennissers hebben redelijk gun stig geloot voor de eerste ronde van Wimbledon. Sjeng Schal ken, nummer achttien op de plaatsingslijst, treft de Deen Kristian Pless en Richard Kraji- cek ontmoet de Argentijn Fran co Squillari. Raemon Sluiter speelt zijn eerste partij op het gras van de All England Club te gen de Spanjaard Tommy Ro- bredo. Er kunnen zich nog twee Neder landers plaatsen voor het hoofdtoernooi, dat maandag 24 juni begint. Rogier Wassen en Mei vin op der Hei j de zitten alle bei nog in het kwalificatietoer nooi. Bij de vrouwen zijn Miriam Ore mans en Seda Noorlander rechtstreeks geplaatst voor het hoofdtoernooi. Oremans moet het in de eerste ronde opnemen tegen een qualifier, Noorlander gaat de strijd aan met de Tsje chische Daja Bedanova. De nummer één van de plaat singslijst bij de mannen, Au straliër Lleyton Hewitt, speelt de eerste ronde tegen de Zweed Jonas Björkman. Marat Safin uit Rusland, als tweede ge plaatst, treft de Fransman Ce- dric Pioline. ANP ZEIST - De KNVB (voetbal bond) moet zich afvragen of ze nog wel doet wat de leden en de clubs willen. Daartoe is een open discussie met de achterban noodzakelijk. „Luisteren we wel genoeg naar onze één miljoen leden en besef fen we wel voor wie we het voet bal organiseren?", aldus KNVB- voorzitter Jeu Sprengers. „Is er wel sprake van een wij-gevoel bij onze leden? De KNVB kent 4000 verenigin gen. Volgens Sprengers moet de vraag worden gesteld of de af stand tussen Zeist, waar het hoofdkantoor van de KNVB is gevestigd, en de clubs niet te groot is. „Mijn overtuiging is dat er nog heel veel te verbete ren valt richting de leden, maar ook richting supporters en per soneel." Sprengers wil de door hem ge wenste discussie allereerst op vrijwillige basis voeren. Via de internetsite van de KNVB wordt iedereen opgeroepen zijn me- ning te geven. GPD De Turkse middenvelder Ümit Davala kopt uit een hoekschop de winnende goal in tegen Japan. foto Kyodo/AP van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyenoord en voorzitter Jorien van den Herik moeten in oktober of november voor de rechter verschijnen. Het Openbaar Ministerie (OM) in Rotterdam beschuldigt de voet balclub en de voorzitter van be lastingontduiking. Bij transfers van spelers zou Feyenoord be wust te weinig loonbelasting hebben afgedragen. Justitie stelt het fraudebedrag op 1,1 miljoen euro. De rechtszaak vloeit voort uit een gerechtelijk vooronderzoek dat meer dan vier jaar geleden begon. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (Fiod) deed in januari 1998 een inval bij Feyenoord en nam de boek houding in beslag. De club kreeg deze week een kennisge ving van het OM dat het gerech telijk vooronderzoek in april is afgesloten. Feyenoord is verbaasd en te leurgesteld dat de inval van vier jaar geleden alsnog een vervolg krijgt in de rechtszaal. „We hadden dit niet meer ver wacht", reageert manager Jan D. Swart. „Juist niet omdat er al sinds jaar en dag een discussie is over de vraag hoe clubs bij transfers en het afsluiten van spelerscontracten met name de loonbelasting moeten voldoen. Het is ons een raadsel waarom dit fiscale vraagstuk nu gefor ceerd in de strafrechtelijke sfeer wordt getrokken." De winnaar van de Uefa cup zou bij het kopen van spelers van een buitenlandse club geen be lasting hebben afgedragen over het zogenoemde tekengeld. Dat is het deel van de transfersom dat de verkopende club afstaat aan de speler. Feyenoord is van mening dat de kopende club over dat tekengeld geen loonbe lasting is verschuldigd. Het OM vindt dat de kopende club wel belastingplichtig is over dat be drag. Het OM erkent dat vier jaar een lange tijd is voor een gerechte lijk vooronderzoek. „Er moes ten heel veel getuigen worden gehoord, dat heeft veel tijd in beslag genomen", zegt de pers officier. ANP Titelfavoriet Rosmalen na twee tiebreaks verder door Gertjan van Geen ROSMALEN - Lleyton Hewitt is naar buiten toe een vlerk. De op papier beste tennisser ter we reld toont voor niets en niemand ontzag. Het heeft hem gebracht waar hij nu is. Dat hij geen ca deautjes weggeeft, werd giste ren weer duidelijk. Hewitt is naar Rosmalen gekomen om te winnen, net als vorig jaar. Hoe anders is het te verklaren dat hij zich uitputte in de eerste ronde tegen de uitgerangeerde Michael Chang. De 21-jarige Australiër zweette zich een on geluk en won na bijna twee uur in de bloedhitte na twee tie breaks (7-2 en 7-4). Hewitt won vorig jaar de gras- toernooien van Queen's en Ros malen, de twee opwarmertjes voor Wimbledon. Maar aan de Church Road kwam hij nooit verder dan de vierde ronde. De vraag drong zich gisteren dan ook op of het wel verstandig was wat hij allemaal deed. Vorige week was hij al winnaar op het toernooi met de beste grasbanen ter wereld. Hewitt vindt dat het vele spelen hem niet bovenmatig vermoeit en dat hij zelf wel weet hoe hij zich moet voorbereiden op Wimbledon. Londen leek voor bestemd als plaats waar het su pertalent zijn eerste Grand- slamtitel zou pakken. Ook in 2000 had hij zich immers op gras bewezen door op Queen's gras koning Pete Sampras in de fina le te verslaan. Maar op Wimble don wilde het niet lukken. Twee jaar geleden ging het in de eerste ronde al mis tegen Gambill en vorig jaar was de vierde ronde dus zijn eindstation. En in plaats van het gras waren het de hardcourtbanen van de US Open die hem zijn eerste grote titel brachten. Het was zijn laatste obstakel op weg naar de absolute nummer-één- positie op de wereldranglijst. Dat hij ook nog de Tennis Mas ters Cup won, het officieuze WK, was een bevestiging van zijn kwaliteiten. Zijn status heeft hem niet veranderd. Hij was al keihard. „Iedereen ver wacht veel van me. De druk hoort bij het werk als professio neel sporter. Maar ik ga er niet anders mee om als toen ik num mer 9 of 22 was." Tegen Chang moest hij gisteren diep gaan. De inmiddels 30-ja- rige Amerikaan kon, na zijn op merkelijk zege als 17-jarige op Roland Garros, nimmer de be lofte inlossen. Hij stond nog een tijdje tweede van de wereld, maar daar bleef het bij. Een vechter blijft hij. „Het is altijd zwaar om tegen hem te spelen", zei Hewitt. De omstandigheden speelden ook niet mee voor de man die dit jaar naast Queen's in San Jose en Indian Wells de bes te was. „Het was een beetje las tig acclimatiseren. Vorige week speelden we in de vrieskou en nu in deze hitte. Dat valt niet mee." Maar professioneel als hij is, overkomt hij eventuele proble men op wilskracht en karakter. Zijn instelling zorgt er ook voor dat er voor humor weinig ruimte is. Zijn reactie op berichten in door Gertjan van Geen ROSMALEN - Voor Sjeng Schalken leek de eerste ronde in Rosmalen tegen Jerome Gol- mard op een drama uit te lopen. De Limbur ger blesseerde zich op 3-3 na een kleine uitglijer aan zijn rug. Na een korte behande ling kwam alles goed en klopte Schalken de Fransman met 6-4, 6-4. Nou ja, alles goed: na afloop kon Schalken niet zitten. Staande volgde de persconfe rentie „Ik kan mijn schoenen nu niet uit doen". zei hij. Wat dat betreft was hei een wonder dat hii nog won. Voor mijn gevoel was ik eruit. Ik had hei geluk dat ik altijd hoog op mijn benen sta, want buigen kan ik niet meer.Het idee dat er 'slechts' een wer vel verschoven was, hield hem gaande. ,,Ik heb gfciijk Jan Naaktgeboren, mijn fysio therapeut, laten oeiler Die is in zijn auto ZWOLLE - Trainer Paul Krabbe vertrekt per direct als trai ner van FC Zwolle, komend seizoen nieuweling in de eredivi sie. Clubvoorzitter Van Vliet betreurt de gang van zaken, maar noemde het besluit voor beide partijen de beste oplos sing. FC Zwolle en Krabbe hebben met elkaar afgesproken over de oorzaak van de breuk geen verdere mededelingen te doen. Krabbe ging vorig jaar juli aan de slag bij FC Zwolle en werd in zijn eerste jaar als trainer in het betaald voetbal meteen kampioen in de eerste divisie. ANP NIJMEGEN - De kuitblessure van Haile Gebrselassie valt mee. Dat blijkt uit nadere bestudering van de MRI-scan die het Ethiopische fenomeen onderging in het Twente Zieken huis, nadat hij tijdens de FBK-Games (2 juni) zijn poging hét werelduurrecord te verbeteren moest staken. Kort nadat Gebrselassie zijn aanval op het record van Arturo Barrios moest staken, werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar een spierscheuring werd geconstateerd. Die blijkt nu minder ernstig en zal geen littekenweefsel achterlaten. Daar door is een spoedig herstel mogelijk. De viervoudig wereldkampioen op de 10.000 meter houdt momenteel rust eri herstelt thuis in Addis Ababa. Hij zal, zoals eerder al was be sloten, deze zomer geen wedstrijd op de baan lopen. GPD LONDEN - Kristie Boogert is uitgeschakeld in de eerste ron de van de kwalificaties van Wimbledon. De tennisster was niet opgewassen tegen de Australische Rachel McQuillan: 4-6 6-7. Boogert wist zich vorig jaar nog wel te plaatsen voor het hoofdtoernooi van de Grandslam in Wimbledon. In de voor bereiding kampte ze echter met gordelroos. Als de nummer 129 van de wereld was ze veroordeeld tot het spelen van kwa lificaties. ANP LONDEN -De Spanjaard Alex Corretja en deDuitser Tommy Haas hebben zich afgemeld voor Wimbledon. Corretjahalve- finalist op Roland Garros, heeft last van een huidinfectiè. Haas laat het toernooi schieten omdat hij bij zijn ouders wil zijn, die sinds een verkeersongeval op 8 juni in het ziekenhuis liggen. De toestand van de vader van de Duitse tennisser is nog steeds kritiek. Haas was in Londen als vijfde geplaatst. „Wimbledon is een mooi traditioneel toernooi, maar mijn ouders hebben me nu nodig", zo motiveerde de Duitser zijn besluit. RTR BARCELONA - De ronde van Catalonië dreigt uit te lopen op een chaos. De Spaanse deelnemers, driekwart van het pelo ton, hebben aangekondigd de vierde etappe vandaag te boycotten. De Spaanse vakbond voor wielrenners (ACP) had opgeroepen tot een staking, nadat de regering de werklozen- regeling had aangepast. Volgens de organisatoren zal de wedstrijd gewoon doorgaan, ook al blijven de tachtig Spaanse coureurs aan de kant staan. „De voorbereidingen op de vierde etappe gaan gewoon door. Wanneer renners willen rijden - hoe weinig ook - dan kunnen ze van start. We garanderen hen 100 procent veiligheid." De voorzitter van de ACP, Jose Rodriguez, verwacht een grote bereidwilligheid om te staken. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Het Nederlandse Arbitrage Instituut heeft in een uitspraak bepaald dat DSB, het bedrijf van AZ-voorzitter Dirk Scheringa, het contract met doelman Oscar Moens dient na te komen. DSB moet tot en met 2008 elk jaar 700.000 euro over maken aan Global Images, dat de portretrechten van de voet baller beheert. Het conflict tus sen Scheringa en Moens heeft drie jaar gespeeld. Moens wil inhoudelijk niet rea geren op de uitspraak. Wel zegt hij opgelucht te zijn. „Ik ben blij dat het eindelijk achter de rug is. Het heeft allemaal lang ge noeg geduurd", laat de doelman weten vanuit Egypte, waar hij op vakantie is. Met de arbitra gezaak heeft Moens zich de af gelopen maanden niet bezigge houden. „Dat heb ik allemaal overgelaten aan andere mensen. Zelf heb ik me geconcentreerd op het voetbal. Er was wat mij betreft al genoeg gezegd over die hele zaak." Ondanks zijn blijdschap wil Moens zich niet de winnaar van het conflict noemen. Althans, niet naar aanleiding van de uit spraak van het Arbitrage Insti tuut. „Winnaar was ik vorig jaar al, toen ik terugkeerde bij AZ. Dat vond ik een belangrijkere overwinning, want het gaat me uiteindelijk toch om het voet ballen." AZ en Moens sloten in 1998 een tienjarige overeenkomst waarin een relatief laag salaris ruim schoots gecompenseerd werd door een jaarlijkse vergoeding voor het afkopen van het por tretrecht van de voetballer. Die constructie werd enerzijds ge maakt uit fiscale overwegingen, anderzijds om aanbiedingen van Europese topclubs af te slaan. Legaal In 1999 stopte Scheringa de be talingen omdat ze niet rechts geldig zouden zijn. Het Neder landse Arbitrage Instituut heeft de belastingconstructie nu als legaal aangemerkt. DSB over weegt tegen de uitspraak in be roep te gaan. Als gevolg van de affaire raakten Moens en Sche ringa in een hoogoplopend con flict verwikkeld. De speler werd zelfs een jaar uitgeleend aan RBC. Inmiddels zijn de verhou dingen tussen keeper en voor zitter genormaliseerd. GPD de Australische media als zou hij verloofd zijn met vriendin Kim Clijsters was buitenge woon venijnig. „99,9 Procent van wat er in de kranten staat is 'crap', vrij vertaald: rotzooi", zei Hewitt beledigend. Wat dat betreft reageerde Clijsters, die zich door een simpele zege op de Duitse Andrea Glass (6-3 6-2) voor de kwartfinale plaatste, een stuk sympathieker. „Ach, ze brengen dingen naar buiten die totaal niet waar zijn. We zijn in middels al twee keer verloofd en twee keer getrouwd. Het is wel steeds met dezelfde. Ik kan me er niet tegen wapenen, maar ik vind het wel grappig." GPD gesprongen. Jan krijgt de boel wel weer recht en dan kan ik morgenspelen." Schalken heeft zijn vorm te pakken. Na een miserabele eerste zes maanden van het jaar, bereikte hij vorige week de halve finale van Queen's met indrukwekkend tennis. Hewitt riep hem een halt toe. In Rosmalen vervolgt Schalken zijn reeks. Met een partij tegen Christophe Rochus i n de tweede ronde lonkt een kwartfinale tegen Roger Federer. GPD van onze sportredactie PARIJS - De organisatoren van de Tour de France zullen in de week vóór de proloog in Luxemburg op 6 juli out-of- competion-dopingcontroles houden. De testen hebben tot doel te voorkomen dat deel nemers in de aanloop naar de competitie verboden stimu lerende middelen, zoals epo, tot zich nemen. Het is een van de maatregelen tot een strin genter antidopingbeleid in de Tour. Tijdens de Tour de France zal het aantal controles worden opgeschroefd. Dagelijks worden zes tot tien renners opgeroepen. Onder hen be vinden zich altijd de etappe winnaar en de leiders in de verschillende klassementen. Ook worden renners door het lot aangewezen alsmede cou reurs die een dopingverdach- te indruk maken. In totaal zullen 90 epotests worden uitgevoerd. Vorig jaar waren dat er maar 72. „Negentig is de maximale capaciteit voor de laborato ria in deze tijd van het jaar", verklaarde Daniel Baal, de directeur van Amaury Sport Organisation, de moeder maatschappij van de Tour. De af te nemen monsters uri ne en bloed worden per vlieg tuig vervoerd, bloed naar Lausanne, urine naar Cha- tenay-Malabry (bij Parijs). In totaal zullen acht artsen tijdens de Tour werkzaam zijn. Twee zijn permanent aanwezig. Zij hebben de competentie om het gebruik van bijvoorbeeld corticoste- roïden toe te staan dan wel af te keuren. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19