Bewoners in geweer voor Brit PZC PZC Hij wist meteen, zij is de ware Stationsbrug gevaarlijk voor fietsers Project dagbesteding voor jonge bewoners van verpleeghuizen Veel omwonenden zouden juist graag snelle verbouwing Vlissings hotel zien li Drenkeling in Oost-Souburg gered Prijs voor school in Aagtekerke Nieuw parkje in Middelburg Automobilist rijdt door na botsing Rijontzegging voor drankrijder Première Dijkval uitverkocht Liever zitten dan betalen agenda Jazzspecial Vlissinger moet werken voor mishandeling Mars rond Veerse Meer lezers schrijven Monument woensdag 19 juni 2002 door Mieke van der Jagt VLISSINGEN - De provincie betaalt mee aan een project waarin jongere verpleeghuispa tiënten buiten het verpleeghuis een zinvolle dagbesteding kun nen vinden. Gedeputeerde Sta ten hebben besloten een kleine 50.000 euro in het project te ste ken. Verpleeghuispatiënten tussen 10 en 65 jaar kunnen binnen de regels die de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ) stelt niet aan dagbestedings projecten buiten het verpleeg huis deelnemen. Iemand met een verpleeghuisindicatie krijgt 24 uur per dag zorg, die aan het verpleeghuis worden betaald. Als een lichamelijk gehandi capte patiënt elders een dagbe steding zou vinden van bijvoor beeld acht uur per dag, zou er 32 uur per dag zorg moeten worden betaald. De Stichting Zorg Li chamelijk Gehandicapten (ZLG) ervaart dat al jaren als een knelpunt en smeedt al een poosje plannen met de Stichting Zorgvoorzieningen Zeeland (SVRZ) op het op te lossen. Het probleem is geld, want de dagbestedingsvoorzieningen van de ZLG moeten ook worden betaald en dat kan niet uit de verpleeghuisbudgetten. Het probleem speelt overigens maar tot 1 januari 2004, omdat dan de AWBZ wordt gemoderniseerd. Dan wordt een patiëntgebon den financiering ingevoerd en kan een verpleeghuispatiënt uit zijn eigen budget bijvoorbeeld zestien uur verpleeghuiszorg en 'acht uur dagbesteding inkopen. ZLG en SVRZ willen op Wal cheren alvast beginnen met een project, waarvan de ervaringen voor de overige regio's in Zee land leerzaam kunnen zijn. Het is de bedoeling een vraagge- stuurd aanbod te leveren. Met patiënten moet worden over legd wat ze willen en waar ze dat willen. De ZLG gaat dan aan de slag om een plaats te zoeken. Dat hoeft niet per se in een van de dagbestedingsvoorzieningen van ZLG te zijn. De provincie is nu akkoord ge gaan met een begindatum van 1 december 2002. ZLG en SVRZ kunnen dus ruim een jaar aan de slag om de ervaringen op te doen voor als de modernisering van de AWBZ een feit is. De provin cie betaalt ten hoogste de helft, de rest komt uit de portemon- nee's van SVRZ en ZLG. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Hij wil dat wordt afgerekend met het idee dat 'alle omwonenden tegen de bouwplannen van hotel Britan nia aan de Boulevard Evertsen zijn'. „En met mij wil dat het merendeel van de flats Beste- vaer en Schuttevaer. Van de 53 appartementen zijn 51 voor stander van de herontwikkeling van Brit. Voor deze omwonen den hadden ze gisteren al met de verbouwing moeten beginnen", zegt P. Vette, een van de buren van het in verval geraakte hotel. Vette heeft de mening van de flatbewoners gepeild. „Ook de voorzitter van de vereniging van eigenaren hoopt dat er spoedig wordt gebouwd." Voor zitter Hannewijk bevestigt die opmerking. „Heel veel mensen willen dat dit gedeelte van de boulevard weer levendig wordt", zegt Hannewijk. „Het is een dooie boel. De vereniging van eigenaren heeft hierover geen standpunt ingenomen. Dat vinden we niet zuiver. Ik geloof dat maar twee mensen tegen de nieuwbouw zijn." Fatsoenlijk Vette heeft overwogen om een groot spandoek 'pro nieuw bouw' op te hangen. „Maar dat vinden we niet fatsoenlijk. Ei genlijk zijn we daar een beetje te oud voor." Hij zegt te bidden dat de uitspraak van de Raad van State in het voordeel van Bri tannia zal zijn. „Ik heb te doen met Buijs (voormalige eigenaar van Britannia, red.). Die heeft zijn leven hard voor het hotel gewerkt en droomde van zijn mooie uitbreiding." Hij kan geen negatieve kanten aan het plan ontdekken. „Ik vind juist dat het gewaardeerd moet worden dat er een kwalita tief hoogstaand hotel terug komt, dat in het oog springt. Omwonenden aan de andere kant van het hotel en beneden aan de Van Woelderenweg gaan ervan uit dat hun leefgenot af neemt. Ze liggen dwars om dwars te liggen." Op 25 juni dient de hoger be roepszaak over het bestem mingsplan. De inzet is dat de provincie het 'gerepareerde be stemmingsplan' heeft goedge keurd. Een van de buren, J. van Son, vecht met enkele anderen dit bestemmingsplan aan. Van Son: „In al die jaren, vanaf 1996, is er nooit iets aan het bouwplan veranderd. Er wordt niet naar ons geluisterd. Met onze rechten wordt gespeeld." Van Son en anderen hebben 'nooit bezwaar gemaakt om het bezwaar maken'. De kosten voor procedures zijn intussen opgelopen tot 2750 euro, zegt hij. „Trouwens, de gemeente is ook vaker in beroep gegaan. De gemeente is de echte bezwaar maker." Gemeente en provincie, merkt Van Son op, werden er onlangs door de rechter op gewezen dat Van Son een achteringang heeft die hij door de verbouwing niet meer kon gebruiken. „Ik had dat al meerdere malen gezegd. Maar er wordt nooit geluisterd of er worden van die halfslachtige toezeggingen gedaan. Ons woongenot neemt af. We krijgen veel geluidsoverlast, er wordt haast tegen onze tuin een par keerplaats gemaakt, we krijgen windhinder en we kunnen niet meer in de zon zitten." De gemeenteraad 'erkende dat hij door de bouw veel van zijn woongenot zou inleveren'. „Ik zou daardoor zeker voor plan- schade in aanmerking komen, zei de gemeenteraad. Dat is een betaling achteraf. De gemeente had ook naar me toe kunnen ko men en gewoon kunnen overleg gen over de te verwachten pro blemen tijdens de verbouwing en de bouw. Daar had ze des noods een financiële vergoeding tegenover kunnen zetten." Van Son betreurt het dat Buijs van het idee is uitgegaan dat het allemaal wel voor elkaar zou komen. „Britannia had nog niet van binnen gesloopt hoeven worden. De boulevard had nog levendig kunnen zijn. Maar Buijs heeft volgens mij te veel gehoopt op medewerking van de gemeente, die het wel voor hem zou regelen." De strijd duurt voort. „Maar ik ben een goed verliezer. Als de Raad van State de provincie gelijk geeft, is het voorbij. Nee, ik zeg niet dat we geen beroep aantekenen tegen de bouwvergunning. Die aan vraag zullen we beoordelen." OOST-SOUBURG - Een drenkeling is gisterochtend rond ze ven uur uit het Kanaal door Walcheren gehaald. De man was bij het NS-station Oost-Souburg te water geraakt. De brand weer heeft de drenkeling met behulp van duikers boven water gehaald. De man is in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht, maar is inmiddels buiten levensgevaar. AAGTEKERKE - Groep zeven van de Versluijsschool in Aag tekerke heeft de tweede prij s gewonnen van een wedstrij d van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen. De kinderen moesten hun ideeën over het verkeer in 2027 weergeven. De school had een boekrol met toekomstdromen ingezonden. Volgens de dromen worden over 25 jaar 'zoveel mogelijk lagen van de wereldbol en het luchtruim benut'De eerste prijs werd gewonnen door een school uit Valkenburg. De kinderen van de Versluijsschool kregen een computer en een boekenpakket. MIDDELBURG - Op het gronddepot aan de Laan der Ver enigde Naties in Middelburg komt een nieuw parkje. Het de pot is vol. Op verzoek van de rugbyvereniging wordt er ook een trimbaan aangelegd. VLISSINGEN - Een 14-jarige fietser uit Breskens is gister morgen gevallen nadat hij was aangereden door een automo bilist. De jongen reed op het stationsplein in Vlissingen en werd geraakt door een auto die probeerde te parkeren. De be stuurder ging er na de aanrij ding vandoor richting de Veerha- venweg. De jongen had wat schaafwonden op zijn arm. MIDDELBURG - Een 54-jarige man uit Sint Jansteen moest zich gisteren verantwoorden voor de Middelburgse politie rechter voor rijden onder invloed. De verdachte schreef het alcoholpercentage van 665 microgram toe aan het gebruik van medicijnen in combinatie met drank. Die combinatie zou 2 5 maart dit j aar in Westdorpe volgens hem tot een verdubbe ling van alcohol in zijn bloed hebben geleid toen zijn vreemd rijgedrag opviel bij de politie en het ademanalyse-apparaat drie keer de limiet registreerde. De rechter dacht er eerder aan dat verdachte zich had vergist in de telling van het aantal gla zen drank. De Zeeuws-Vlaming werd conform de eis veroor deeld tot zes maanden rijontzegging en 750 euro boete. ZONNEMAIRE - De première van het historisch openlucht spel Dijkval op vrijdag 28 juni in Zonnemaire is uitverkocht. Volgens stichtingsvoorzitter Ria Geluk gaat ook de kaartver koop voor de andere uitvoeringsdata hard. Daarom is beslo ten dat kaarten alleen nog bij de VW-kantoren op Schou- wen-Duiveland kunnen worden gekocht en zijn bestellingen via de internetsite van Dijkval niet langer mogelijk. De voor stelling van zaterdag 29 juni en de laatste uitvoering op 6 juli zijn ook op een haar na uitverkocht, aldus Geluk. Alleen op donderdag 4 en vrijdag 5 juli zijn nog voldoende kaarten be schikbaar. Dijkval wordt opgevoerd op locatie in de haven Bommenede bij Zonnemaire. Het stuk handelt over de strijd tegen het oprukkende water. MIDDELBURG - Een dertigja rige inwoner van Krabbendijke liet gisteren na de uitspraak door de Middelburgse politie rechter meteen zijn afkeuring blijken. Hij wenste onder geen beding de boete van 225 euro voor mishandeling van een plaatsgenoot betalen. „Dan ga ik liever vier dagen zitten." Zover zou het kunnen komen als de man de boete weigert te beta len. „Geef me desnoods tien da gen", riep hij er achteraan. De verdachte had op 2 april dit jaar het slachtoffer in zijn wo ning in Krabbendijke opge zocht. Een ruzie over een geld kwestie liep volledig uit de hand. Ze gingen met elkaar op de vuist. Het slachtoffer, die aangifte deed van mishande ling, hield aan de confrontatie zwellingen en bloeduitstortin gen over. Daarnaast had hij schade aan zijn jas. Die schade van 74 euro had de verdachte vergoed, maar hij was minder te spreken over de boete die hem werd opgelegd. „Ik heb mijn controle verloren, maar hij heeft me bedrogen", wilde de Krab- bendijkenaar erover kwijt. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Fietsers die uit het centrum van Middelburg komen, moeten op de Stationsbrug oversteken om het pad te bereiken dat naar de fietstunnel gaat. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Voor fietsers is de nieuwe verkeerssituatie op de Stations brug levensgevaarlijk. Dat zeggen de fracties van GroenLinks en de PvdA in de Middelburgse gemeenteraad. Ze verzoe ken het college van B en W om maatrege len te nemen. De gevaarlijke situatie is ontstaan na de opening van de nieuwe fietstunnel onder het spoor en de Kanaalweg, bijna twee weken geleden. Fietsers die uit het cen trum komen, moeten op de Stationsbrug oversteken om het fietspad te bereiken dat naar de tunnel gaat. Volgens de twee fracties is een verwar rende en onduidelijke situatie ontstaan omdat niet duidelijk is aangegeven hoe het fietspad bereikt kan worden. Er rij den auto's, bussen en vrachtwagens uit drie richtingen de brug op en af. Precies op het kruispunt van die drie stromen moeten de fietsers de brug over. De situa tie wordt nog gevaarlijker omdat auto mobilisten geen rekening houden met overstekende fietsers. De nieuwe stoplichten op het kruispunt werken nog niet. Wanneer die wel aange zet worden is nog niet bekend. De tunnel zelf is ook niet veilig, vinden GroenLinks en de PvdA. De helling van de tunnel is zo steil, dat fietsers die rich ting Dauwendaele rijden ongeveer 'ge lanceerd' worden, stellen ze. De kans op botsingen met fietsers die van de andere kant komen, is erg groot. De partijen willen dat er een veilige over steek voor fietsers wordt gemaakt. Auto mobilisten en fietsers moeten voorbereid zijn op de oversteek en voor fietsers moet duidelijk worden waar ze veilig kunnen oversteken. „Ik begrijp dat er niet op korte termijn verkeerslichten kunnen worden neergezet", zegt S. Szarafinski (PvdA). „Het is een onoverzichtelijk punt, dat realiseren wij ons ook. Maar er moet in ieder geval worden aangegeven waar fietsers naar toe moeten en auto mobilisten moeten gewaarschuwd wor- l STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00 -12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; MIDDELBURG Kinderboerderij De Klepperhoeve, 13.30-15.30 uur: Werken op de boerderij; OOST-SOUBURG - Basisschool De Tweemaster, 14.00 uur: Woensdagmid dagclub voor kinderen van 4 tot 12 jaar; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 - 16 00 uur: Sociaal spreekuur; MIDDELBURG - De Stichting Home of Jazz Blues presen teert vanavond een jazzspecial in jazz- en bluescafé Desafina- do in Middelburg. Het Jan Verwey/Ben Boogaard Kwartet treedt dan op. Mond harmonicaspelers Jan Verwey, van oorsprong Vlissinger, speelt op zijn chromatische harmonica de moeilijkste bebop melodieën. Gitarist Ben Boogaard is een goede bekende in Desafinado. Bassist Eric Heynsdijk is ook weer van de partijHet optreden .begint om 21.00 uur. doorValeska Nastaly MIDDELBURG - Het is zestig jaar geleden dat het Middel burgse echtpaar Prince-Ver- hage in de echt werd verbon den. Op 18 juni 1942 trouwden de twee, na eerst vier jaar ver kering te hebben gehad. Giste ren kwam burgemeester Schouwenaar hen persoonlijk feliciteren met hun diamanten huwelijk. Het was in 1938, dat de nu 84- jarige Piet Prince zijn oog liet vallen op de nu 82-jarige Jo Verhage. „Ik liep met mijn maat over de Nieuwendijk in Vlissingen en daar zagen wij twee leuke meisj esIk wist me teen: „Zij is het!" Mijn maat vond het andere meisje leuk." Meneer Prince vertelt dat zijn vriend met dat andere meisje is getrouwd. Het echtpaar kijkt elkaar aan: „We hebben het altijd goed met elkaar kunnen vinden, hè? We moeten onze eerste ruzie nog krijgen." Prince was nooit veel van huis. Hij was huis schilder en hij deed aan deco- De Middelburgse burgemeester Schouwenaar feliciteerde het echtpaar Prince-Verhage met hun 60-jarig huwelijk. foto Ruben Oreel ratieschilderen. „Alleen in mijn diensttijd was ik van huis", zegt hij. In de oorlog trouwen was niet echt een feest volgens me vrouw Prince. „Mijn zus had zelf haar trouwjurk genaaid en daar trouwde ik ook in. Ver der vierden wij het gewoon thuis met alleen onze ouders erbij." Wat volgens de nog kwieke vrouw wel leuk was, was het ritje in de trouwkoets naar de fotograaf. „Er was maar één trouwfotograaf en die zat in de Vlissingse Badhuisstraat. Wij woonden toen in Oost-Sou burg en we gingen dan met het koetsje langs het oude vlieg veld naar Vlissingen. Bij het vliegveld ging het alarm, het was oorlogstijd, dus toen moesten we wachten tot het weer veilig was." Kinderen In 1942 kregen de twee hun eerste kind. Mevrouw Prince vertelt: „Mijn dochter kwam veel te vroeg, want wij zaten toen in Vlissingen, waar het verboden was voor zwangere vrouwen. Dokter Wolters heeft er toen voor gezorgd, dat ik toch kon blijven." Uiteinde lijk heeft het echtpaar vier kinderen gekregen. Later heeft het paar nog 32 jaar op de Kinderdijk in Mid delburg gewoond. Van dat huis heeft meneer Prince een schil derij gemaakt, wat nu hangt te pronken in hun woning aan de Johan Wilhelm Thibautstraat. den dat er fietsers oversteken." Szarafinski heeft zelf ondervonden hoe onduidelijk de situatie is. „Ik reed er vo rige week gewoon voorbij. Dan moet je op die weg zien te keren en je gaat zoeken naar de ingang van de tunnel, dat is zo- wieso gevaarlijk." Bij de uitgang van de tunnel moeten ook maatregelen genomen worden, vinden de partijen, zodat er geen gevaarlijk situa ties ontstaan bij het uitkomen van de tunnel. Szarafinski heeft daar ook erva ring mee. „Ik ben vorige week bovenop een jongen gebotst die de tunnel uit kwam rijden." Doordat er nog geen licht in de tunnel is, is de situatie nog onover zichtelijker. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Vlissingen is giste ren in Middelburg voor bedrei ging en mishandeling veroor deeld tot veertig uur werkstraf en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte mishandelde op 12 februari dit jaar in Vlissingen een man zoda nig, dat die schade aan zijn gebit opliep. Ook zou hij een snijdende bewe ging langs zijn keel hebben gemaakt toen ze oogcontact hadden. De Vlissinger, die de technieken van de vechtsport beheerst, had in een reflex ge slagen. De klap was harder aan gekomen dan hij dacht. Hij zei daarvan geschrokken te zijn. De aanleiding tot het incident was de vriendin van de Vlissin ger. Zij had in een dronken bui aan hem verteld verkracht te zijn door het slachtoffer. De ver dachte wilde weieens weten hoe het zat. Volgens officier van jus titie C. Oldenburger had het slachtoffer geprobeerd het uit te praten. „Maar hij werd gewoon voor zijn bek geslagen. U kunt dit niet oplossen door voor eigen rechter te spelen", verzekerde ze. De officier voelde zich in haar visie gesterkt, omdat de vrouw nog geen aangifte had ge daan van verkrachting. Olden burger eiste voor beide feiten 72 uur taakstraf en een week voor waardelijke gevangenisstraf. Raadsman E. Smit achtte be dreiging niet bewezen en vroeg om een mildere straf. Politierechter J. van Ek kwam de strafpleiter tegemoet door zijn cliënt een lagere straf op te leggen. MIDDELBURG - Doorgewin terde wandelaars kunnen zater dag 22 juni hun hart ophalen. Dan organiseert de wandel sportvereniging 't Zand uit Middelburg wederom de Mars rond het Veerse Meer. De tocht die dit jaar zijn vijftiende editie beleeft, is zestig kilometer lang. De route is volledig met pijlen aangegeven. Start van de wan deltocht is om 0.800 uur vanaf wijkgebouw 't Praetuus in Zanddijk. Het gebouw is vanaf zeven uur open. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Met enige verbazing heb ik het artikel gelezen over Middel burgs nieuwste monument, het VOC-monument op de Loska- de/ Maisbaai (PZC, 14 juni). Moet dit ons aan Middelburgs VOC-verleden herinneren? Een hoofd met een schelp en twee handen met specerijen? Dan pleit ik toch liever voor de bal ken die tenminste nog enige symboliek hadden. Het opmer kelijkst vond ik nog het luiste rend oor aan de schelp, hier zijn namelijk tal van discussies over geweest met als uitkomst: de VOC luisterde alleen naar zich zelf. Erg knap vind ik ook me vrouw Haan, zij kan er verschil lende culturen uit halen Sorry, mijn kennis van de beel dende kunst is dan wel niet 'op^ peil', maar met de beste wil van de wereld haal ik die verschil lende culturen er niet uit. Ik zou dus willen vragen dit nader toe te lichten. Ik zal u niet lastig val len met de eerste gedachte die mij te binnen schoot bij het zien van de foto, twee beeldjes op een enorm plateau, maar ik ver moed dat velen met mij waren. Spijtig eigenlijk, want er is on getwijfeld diep over nagedacht. Ik zeg niet dat het lelijk is, maar gepast is het evenmin. Hopelijk zal het toekomstig slavernijmo- nument wel direct zijn functie prijs geven, want daar is een monument voor. J. M. Hangoor W. Alexanderstraat 19 Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11