Huizenkoper aarzelt langer Zeeuwse koepel voor dans PZC Terneuzen krijgt eerste Zeeuwse afdeling van LPF Kunst op papier in Nieuwe Kerk feviS. zflf 2002 Waaier van stijlen bij zomerconcerten 10 Geen subsidie provincie voor cursussen dialectclubs Polderfietstocht kunst cultuur Grondprijzen Ship of Troy Exposities over boeren en slopers doorConny van Gremberghe HULST - De stichting School en Dialect en de Zeeuwsche Ver- eeniging voor Dialectonderzoek krijgen van de provincie defini tief geen subsidie voor het ver zorgen van een cursus verhalen schrijven. Gedeputeerde Staten hadden eerder een subsidieverzoek af gewezen, omdat gebleken was dat de deelnemers allemaal Ne derlanders waren en dat er geen sprake was van culturele uit wisseling met de Vlaamse buur provincies. GS vonden boven dien dat het leren schrijven van verhalen in het Nederlands niet paste binnen de doelstellingen van de stichting en vereniging. Beide organisaties maakten (in dialect) bezwaar tegen de eerste afwijzing, omdat zij met hun schrijf leergangen juist probeer den mensen te interesseren om dialectverhalen te boekstaven. De cursus werd door de organi satoren dan ook beschouwd als een vervolg op een eerdere cur sus verhalen vertellen in het dialect. Hulstenaar G. Sponselee van de stichting vindt het spijtig dat het provinciebestuur geen klei ne bijdrage over heeft voor een activiteit die is gericht op het behoud van een stukje Zeeuws. „Ondanks alle pogingen om het Zeeuws erkend te krijgen als ei gen taal, om het behoud van het dialect te bevorderen, zegt het provinciebestuur nu nee. Dat is spijtig. Niettemin gaan we door met ons werk en ook met de cur sussen. Een tweede leergang zit er aan te komen. Mogelijk kun nen we dit keer wel mensen van over de landsgrens trekken", al dus Sponselee. BIERVLIET - Bij het begin van de Week van het Platteland op zaterdag 22 juni houdt de land bouworganisatie ZLTO een pol- derf ietsiochl rond Biervliet. Verschillende boerderijen ope nen hun deuren. Routeboekjes zijn tussen 9.30 en 12.30 uur te verkrijgen bij de startplaats: boerderij Hazelaarshof, Konij nenbergweg 1Biervliet. woensdag 19 juni 2002 door Emile Calon Wees voorzichtig met het verder op schroeven van de prijs van een woning, want de huizenkoper aarzelt nu al. Als de prijzen nog verder stijgen kan die aarzeling wel eens omslaan in een koopstaking, waarschuwt project ontwikkelaar O. Westerweel uit Wil- helminadorp. Hij ziet het in zijn prak tijk, maar hoort het ook van zijn Zeeuwse collega's: de koper neemt meer tijd eer hij overgaat tot al dan niet aan kopen van een woning. Hij vindt dan ook dat de overheid voor zichtig moet zijn met het voorschrijven van allerlei kostenverhogende (milieu)maatregelen. Want die over heid heeft de afgelopen jaren de grond prijs ook al flink verhoogd. Dat gebeur de nadat gedeputeerde G. van Zwieten twee jaar geleden de gemeentebestuur ders opriep de grondprijs marktcom- form te maken en de winst te gebruiken voor herstructurering. Destijds moest in het Zeeuwse tussen de 200 en 250 gulden worden neergeteld voor een vierkante meter bouwgrond. Na de op roep van Van Zwieten schoten de prij zen overal omhoog, zodat nu tussen de 300 en de 400 gulden betaald moet wor den, aldus de Zeeuwse woordvoerder van een zestigtal makelaars en ontwik kelaars. Loze ruimte Hij tekent er wel bij aan dat die verho ging van de grondprijs veelal is ge bruikt om allerlei dure inbreidings- en herstructureringsprojecten in dorpen en steden deels te betalen. De extra in komsten zijn volgens hem beslist niet verkeerd gebruikt. Inbreiding is vol gens hem een must, omdat op die ma nier loze ruimte in de kernen wordt in gevuld en het buitengebied wordt gespaard. Ook kunnen op deze manier bedrijven uit de kernen naar industrie terreinen worden verplaatst, waardoor in de kernen zelf meer woningen komen en de leefbaarheid wordt bevorderd. De bouwkosten zijn de afgelopen twee jaar met zo'n 25 procent gestegen, re kent Westerweel verder voor. Hogere loonkosten, hogere prijzen voor de grondstoffen en een ruimere winstmar ge zijn daar debet aan. In twee, drie jaar tijd is een twee-onder-één-kapper zo'n 66 procent duurder geworden. „In gul dens: van 300.000 naar 500.000." De projectontwikkelaar vraagt zich hardop af hoe lang consumenten nog bereid zijn om steeds hogere prijzen te In Goes moet gemiddeld 175 euro betaald worden voor een vierkante meter bouwgrond. archieffoto Willem Mieras betalen. Hij merkt al duidelijk een aar zeling bij de kopers. Daarom staan hui zen momenteel wat langer te koop. Hij moet ook meer adverteren. Van een da ling van de woningprijzen is echter nog geen sprake, aldus de projectontwikke laar. Westerweel vindt het prima dat de con sument meer tijd neemt eer hij beslist om enkele honderdduizenden euro's uit te geven. Dat wat langer nadenken komt de beslissing ten goede. Hij vindt het altijd jammer als kopers na een paar jaar al overgaan tot het verbouwen van hun pas gekochte huis. Uit economisch oogpunt is dat niet verstandig, voert hij aan. Want een huis wordt echt niet veel meer waard als de woonkamer wat is vergroot en de badkamer wat luxueu zer is. Rustig kiezen voor een nieuw huis dat voldoet aan de woonwensen is volgens hem verstandiger dan over haast een besluit nemen. Het moet hem van het hart dat er de laatste jaren gemeenten zijn die willens en wetens projectontwikkelaars buiten de deur proberen te houden. Ze willen die rol zelf spelen, 'terwijl marktpartij en zich niet laten wegdringen', waar schuwt Westerweel. Zo geeft hij aan dat ontwikkelaars altijd meer kunnen be talen voor bouwgrond dan overheden. Tot tientallen procenten meer, aldus de inwoner van Wilhelminadorp. „Want de gemeente kan alleen op de grond winst maken, terwijl wij een combina tie van grond en bouwen hebben. Dat is een totaalpakket." Projectontwikkelaars hebben volgens hem ook al volop grond in handen rond om plaatsen als Goes, Middelburg, Vlissingen, Terneuzen, Kapelle en Tho- len. Ze hebben daar voor minimaal de komende tien jaar strategische posities verworven, zodat ze kunnen meedoen aan toekomstige uitbreidingsplannen. Die grond hebben ze volgens hem niet in handen om de gemeenten een hak te zetten. ..Integendeel." Volgens hem komt het vaak genoeg voor dat ontwikkelaars hun grond terugverkopen aan gemeen ten. „Zolang er een wisselwerking is gaat alles prima." Die posities hebben ze puur ingenomen om aan tafel te kun nen zitten als er wordt uitgebreid. „We zijn nu eenmaal ondernemers." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Terneuzen krijgt vandaag de eerste ge meentelijke afdeling van de Lijst Pirn Fortuyn (LPF) in Zee land. In het bijzijn van landelijk coördinator Ton van Dillen kiest de LPF Terneuzen na de officiële oprichting een bestuur in het Terneuzense café-restau rant de Groote Slock. Lijst Pim Fortuyn heeft lande lijk en provinciaal haar voel sprieten al langer uitgestoken, maar gemeentelijke afdelingen zijn er nog niet veel.,In Zeeland wordt Terneuzen de eerste. We streven er naar ook in Hulst, Oostburg en Utrecht binnen an derhalve maand afdelingen van de grond te tillen. In die vier ge meenten worden eind dit jaar verkiezingen gehouden en daarom heeft het opzetten van een organisatie in die plaatsen voorrang. We hebben nog drie jaar de tijd om in andere plaat sen nieuwe afdelingen op poten te zetten", bevestigde Van Dil len in een persbericht van de LPF Zeeland. De secretaris van LPF Zeeland, Ruud Muste uit Hulst, is opti mistisch over de oprichting van de drie Zeeuws-Vlaamse afde lingen. ,In Terneuzen hebben we al zo'n Advertentie naar Dido Aeneas van Henry Purcell opera op de NDSM Werf Amsterdam di 16t/m zo 27 juli busarrangement vanuit Zeeland op wo 17 juli opstappen in Middelburg en Goes incl. diner op het festivalterrein coproductie mei Over het U festival zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (ons) 659 659 www.nazomerfestlval.nl vijftig leden en ook in Hulst en Oostburg hebben we niet over belangstelling te klagen. Het is weliswaar vakantietijd, maar binnen twee maanden moeten de afdelingen Hulst en Oostburg ook op poten staan, zodat wem september in alledrie nieuwe gemeenten met de partijpro gramma's en de kandidatenlijs ten op de proppen kunnen ko men." Muste verwacht vanavond zo'n vijftig LPF-leden uit heel Zeeuws-Vlaanderen. Hij rekent er op dat vijftien tot twintig le den uit Terneuzen een stem kun nen uitbrengen op de bestuurs- kandidaten. De namen van de kandidaten wil de Zeeuwse secretaris nog niet prijsgeven. „Laat de men sen zich maar rustig zelf presen teren." SINT ANNA TER MUIDEN - In het Streeklandbouwmuseum Agrimuda in Sint Anna ter Mui den zijn van 22 juni tot en met 29 september de tentoonstellingen 'het boerenerf' en 'stiekeme slo pers' te bezichtigen. 'Het boerenerf' belicht onder meer het leven van mensen op een boerderij voor de Tweede Wereldoorlog. Aan bod komen de ontwikke ling, de inrichting en het ge bruik van boerenerven en de daarbij behorende volkscul tuur-, sociale geschiedenis en tuinarchitectuur. In 'stiekeme slopers' staat voor al het gevaar van schimmels, in secten en knaagdieren centraal De tentoonstellingen zijn sa mengesteld door het Neder lands Centrum van Volkscul tuur, de Boerderijenstichting Zeeland en de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland. V Scène uit Dozijn dansen, een samenwerkingsproject waarbij dansers uit verschillende Zeeuwse groepen samenwerken onder leiding van een ervaren choreograaf. foto Liesbeth Ruysink. door Ernst Jan Rozendaal ZIERIKZEE - Als het goed is, snijdt het mes aan twee kanten. Met de gisteren begonnen expositie Kunst op papier, figuratieve kunst uit deperiode 1900-7960 heeft deZie- rikzeese kunsthandel Sterkenburg einde lijk zijn gewenste zomertentoonstelling. Bovendien is de monumentale Nieuwe Kerk in Zierikzee tijdelijk tot expositieruimte omgetoverd, wat een flinke toeloop van pu bliek zou kunnen betekenen. Op panelen centraal in de kerk heeft kunst handelaar D. Sterkenburg 31 aquarellen, pastels, tekeningen en grafische werken op gehangen. Het accent ligt op werk van drie kunstenaars: Han Krug (1890-1977), Mies Deinum (1 907-1982) en WaalkoJansDinge- mans (1873-1925). „Van Krug en Deinum heb ik het restant van de nalatenschap ge kocht. Dat zijn dus kunstenaars waarvan ik veel werk in bezit heb. Daaruit kan ik zo een tentoonstelling samenstellen. Dat ik van Dingemans wat meer werk heb, is toeval. Ik vind het wel leuk om in zo 'n expositie enkele kunstenaars er een beetje uit te lichten." Verder is onder meer werk te zien van J.H. Plokker, Carl van Niekerk, Paul van Eeden. G. Evertsen (de Goese markt), Cees Bolding en Gunther Naumbur. Het is zonder uitzon dering figuratief werk (Sterkenburg: „Als ik niet meer kan zien wat het is, houdt het voor mij op te bestaan"), en over het alge meen naturalistisch. Alleen twee pastels van Deinum zijn eerder expressionistisch te noemen. „Sommige van de kunstenaars hebben iets met elkaar te maken", verklaart Sterkenburg. „Van Niekerk, Krug en Van Eeden behoorden tot de Haagse aquarellis ten. Allemaal zeer gerenommeerde kunste naars van de generatie van 1900. Deinum Enkele van de werken op papier, die worden tentoongesteld in de Nieuwe Kerk in Zierik zee. foto Marijke Folkertsma hoort daar niet bij. Dat is een Haarlemse. Wat ik wilde is een ongecompliceerde, toe gankelijke tentoonstelling. De prijs van de werken ligt tussen de honderd en de duizend euro. Het moet aantrekkelijk zijn voor toe risten om een werk van twee- of driehon derd euro mee te nemen, of maximaal duizend euro te betalen voor een goed gedo cumenteerd kunstwerk. Het is verder geen wereldschokkend iets." Sterkenburg houdt elk jaar een voorjaars-, najaars-, en wintertentoonstelling. Een zo mertentoonstelling was wel een wens, maar commercieel niet interessant omdat de vas te klantenkring op vakantie is. „Toen kwam de discussie op gang over de functie van de Nieuwe Kerk. Ik heb toen aangeboden een tentoonstelling te organiseren. Voor mij is dat een commerciële impuls, voor de Nieu we Kerk betekent het steun omdat ik de be zoekers om een vrijwillige bijdrage waag en voor Zeeland betekent het een aanvulling op de culturele activiteiten. Hoe het gaatlo- pen, weet ik niet. Voor mij is het met alleen een succes als ik veel verkoop. Als hier dui zend mensen van de Nieuwe Kerk en mooie kunst komen genieten, is dit geslaagd." Expositie kunsthandel Sterkenburg in Nieuwe Kerk Zierikzee. t/m vrijdag 28 juni, dagelijks ge opend 10.00-17.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - DanZec is de naam van de Zeeuwse danskoe- pel die zaterdag officieel wordt opgericht door middel van een danspresenlatie in het Arse naaltheater in Vlissingen. Niet alleen is het een afkorting van Danskoepel Zeeland, het is ook een verwijzing naar het Franse woord voor dansen. Er zijn wat varianten de revue gepasseerd, vertelt dansconsu- lente Anita Bekers van Scoop. 'Dansk' leek te veel op Stichting Dansz, KADanZ ('koepel ama- teurdans Zeeland') is een woord dat in variaties al te veel door anderen wordt gebruikt, 'Zee land danst' viel af omdat het aan een reclameleus deed denken. In januari heeft de provincie ruim tweeduizend euro be schikbaar gesteld voor de op richting van een danskoepel in Zeeland. Die was nodig omdat de provincie de ondersteunings subsidies voor amateurkunst in Zeeland op één hoop heeft ge gooid en uitkeert aan de geza menlijke koepelorganisaties. Maar in tegenstelling tot de the atermakers, de muziekvereni gingen, de popmuzikanten en de koren, hadden de dansorganisa- ties in Zeeland nog geen koepel. Voor de zomer moest die een feit zijn en dat is gelukt. Voorzitter van DanZee is burge meester A. van Dok-Van Weele van Vlissingen. Verder bestaat het bestuur uit R. Clemminck (penningmeester) uit Sas van Gent, C. Leijnse (secretariaat) uit Vlissingen, C. Geluk uit Zierikzee en D. Sapiro uit Vlis singen. De koepel vertegen woordigt 43 organisaties en 37 dansdocenten in de provincie Tijdens de oprichtingsbijeen komst, aanstaande zaterdag, presenteren tien Zeeuwse dans groepen zich aan het publiek. „De danskoepel is een organisa tie voor alles wat danst in Zee land", zegt Bekers. We willen tijdens de presentatie dus ver schillende facetten van de Zeeuwse danswereld zichtbaar maken. Er is een uitvoering van klassieke dans, maar ook jazz- dance, gymnastiek, linedance en streetdance." De bedoeling is dat de verschillende dansorga- nisaties in Zeeland via DanZee tot meer uitwisseling en samen werking komen. De koepel is ook aanspreekpunt voor de pro vincie. Op basis van signalen uit de danswereld kan de koepel besluiten workshops of cursus sen te organiseren. Lijnen Ook zal DanZee een deel van de werkzaamheden van de dans- consulent overnemen, verwacht Bekers „Ik heb het Zeeuwse Dansfestival verzonnen en ge organiseerd. Dat is iets wat de koepel van mij kan overnemen. Dan krijg ik gelegenheid nieu we projecten op stapel te zetten. Als ik alleen maar bestaande ac tiviteiten draaiende moet hou denheb i k geen tij d voor de ont wikkeling van nieuwe dingen. Het is natuurlijk wel zaak dat de taken van koepel en dansconsu- lent met door elkaar gaan lopen. De komende maanden zullen we in goed overleg duidelijke lijnen uitzetten." Bekers gaat ervan uit dat door de oprichting van DanZee niet alleen subsidiegeld voor de dans in Zeeland behou den blijft, maar dat ook nieuw geld wordt gegenereerd. „Als het goed is wel. Het budget voor amateurdans in Zeeland was de afgelopen jaren een stuk lager dan dat voor een aantal andere sectoren in de amateurkunst." Oprichting danskoepel DanZee, za terdag om 16.00 uur in hel Arsenaal theater in Vlissingen. Presentaties doorAxelse Balletschool Petrelle Lion, CKE Vlissingen Isabelle Zwaan, Suzanne van Apeldoorn Goes, Vedlo Maroesha de Koe, Bal letschool ROC Goes, Sportvereni ging Serooskerke, The Country Coast Linedancers, Dios Oost-Sou burg, No Bite Naomi Vos Goes en Stichting Dansz Goes door Jeanette Vergouwen GROEDE - De Stichting Zo meravondconcerten aan Zee or ganiseert deze zomer samen met het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen opnieuw een serie klassieke concerten in dorps kerken in West-Zeeuws-Vlaan- deren. Het programma is een bonte waaier van stijlen. De reeks zomeravondconcerten wordt wel de opmaat naar het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren genoemd. Dit jaar zijn er van 3 juli tot en met 21 augustus acht concerten door topmusici in stemmingsvolle kerkjes in Aardenburg, Nieuwvliet, Groe- de, Cadzand, Hoofdplaat en Re- tranchement. Terwijl er in voor gaande jaren veel aandacht was voor gitaar, harp en dwarsfluit, valt in 2002 op dat er veel strijk- ensembles in het programma zitten, tweemaal een kwartet en eenmaal een trio. Het spits wordt afgebeten door het Praetorius ensemble (woensdag 3 juli.Groede). Dit blokfluitensemble voert wer ken uit die niet altijd voor blok fluit zijn geschreven. Dat zorgt voor aangename muzikale ver rassingen en in elk geval gedurf de, virtuoze en vaak expressieve interpretaties. Onder leiding van Norbert Kunst wordt het programma 'Eb en Vloed' (Summertime) ge bracht. Het Duo Dali treedt een week later op in Nieuwvliet. Wouter van Breugel (dwarsfluit) en Sabien Canton (harp) vormen sinds 1994 een duo. Het duo Frank Theuns (tra verso) en Ewald Demeyere (ela- vecimbel) vertolkt 17 juli in Aardenburg barokmuziek. De ze twee Belgische musici heb ben reeds een carrière opge bouwd als solist of binnen ensembles. Zij vormen nu een ad hoe duo en spelen sonates van Benda, Kimberger, C.P.F. Bach en J.S. Bach. Op 24 juli treedt in Cadzand het Ruysdael Kwartet op. Dit strijkkwartet kreeg vo rig jaar de Prix de Secam in de finale van het prestigieuze con cours voor strijkkwartetten in Bordeaux. Zij spelen een pro gramma met kwartetliteratuur uit de klassieke, romantische en twintigste-eeuwse stijlperiode. Het Van Dingstee Kwartet speelt op zijn beurt strijkkwar tetten van Haydn tot heden op 31 juli in Groede. Dit veelbelo vende jonge Nederlands Strijk kwartet is opgericht in 1995 er won al verschillende prijzen Totaal anders is het recital dat tenor Hans van Dijk en luitiste Elly van Munster op 7 augustus verzorgen in Retranchement. Dit tweetal brengt liederen van John Dowland, Thomas Cam pion, Henry Purcell en Constan- tijn Huygens. Medewerking verleent ook de blokfluitiste Dana Massad. Het Trinitas Trio, bestaande uit Rienke van Rijn (eerste violiste bij het Concertgebouworkest). Karin Dolman (altvioliste in het Doelenensemble) en Rebecca Smit (celliste bij het Radio Sym fonie Orkest) treedt 14 augustus op in Hoofdplaat. Gitaar en viool Gitarist Martin Kaaij is geen j onbekende in Zeeuws-Vlaande- ren. Hij trad reeds eerder op in deze reeks concerten. Dit jaar I sluit hij de serie Zomeravond- concerten aan Zee af op 21 au gustus in Cadzand. Kaaij vindt de combinatie gitaar en viool j prachtig. Samen met violiste Eeva Koskinen heeft hij een breed repertoire opgebouwd. Op het programma staan wer ken van Leclair, Dvorak, i Brahms, De Falla en Saint- Saëns. De zomeravondconcerten be ginnen telkens om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10