PZC Huurders Middengebied ongerust UITVERKOOP Gimbfèie Sloop Walstraat-Zuid gaat niet vlot Grote verschillen in kosten voortgezet onderwijs in Goes Bunkermuseum officieel open Positieve afsluiting van eerste project Marietje Kessels Honderdveertig woningen moeten binnen 18 maanden ontruimd worden Actieplan moet toerist naar Schouwen lokken Auto schept 83-jarige man Vrouw in Middelburg gewond bij gasontploffing mmmmmmÊÊtmÊÊÊimÊÊmm cömfbrto HOEKMAN":: zeeuwse almanak Natuur WALCHEREN dinsdag 18 juni 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Er is onrust on derbewoners van het Vlissingse Middengebied. Huurders van ruim 140 woningen krijgen van daag te horen dat zij binnen 18 maanden hun huis aan woning corporatie L'Escaut moeten aanbieden. Hun huizen worden gesloopt. Bij het sloopbesluit hoort dat de corporatie helpt bij het vinden van geschikte woon ruimte en er is vastgelegd dat huurders iets meer dan 2720 eu ro ontvangen in de tegemoetko ming van herinrichtings- en verhuiskosten. „Er slapen veel mensen slecht. Ze vrezen dat ze geen betaalba re woning terugkrijgen. Ze wil len hier helemaal niet weg"zegt een van de bewoners. De directeuren B. Baert en J. van Beekhuizen van L'Escaut zeg gen te begrijpen dat de ingrij pende renovatie van het Mid dengebied bewoners raakt. Sommigen wonen er al vanaf hun jeugd. „We zullen er alles aan doen om de herhuisvesting goed te regelen", beklemtonen ze. „We zijn en voelen ons ver antwoordelijk voor de volks huisvesting." L'Escaut opent 1 juli een wijkin- formatiepunt in de Kelder- mansstraat, waar bewoners met vragen over de opknapbeurt te recht kunnen. Huurders ont vangen een bewijs van sloopur- gentie, waarmee ze voorrang hebben op een huis naar hun wens. „Daarnaast gaat een me dewerkster met alle bewoners individueel praten en worden hun wensen genoteerd." Verplicht Baert zegt dat de corporatie het aan haar stand verplicht is om goedkope huurwoningen te blij ven aanbieden. „De bovengrens van huursubsidie ligt voor ou deren rond 570 euro. We verla gen de huurprijs tot 570 euro. Ook als we vanwege de investe ring, het comfort en de kwaliteit een hogere prijs zouden moeten vragen. We proberen de winst te halen uit de verkoop van de duurdere koopwoningendie we tegelijkertijd met de huurwo ningen gaan bouwen." Sommige huurders vinden het bedrag van 2720 euro als tege moetkoming van de verhuiskos ten aan de magere kant. Zij heb ben een vergelijking met andere steden gemaakt: in Amstex'dam krijgen huurders een vertrek premie mee van 4500 euro, in Weesp ongeveer 4000, Haxiin- gen 3630 euro, Ridderkerk 2620 euro. Niet alleen vallen de grote verschillen op, maar ook is on duidelijk waarop de hoogte van het bedrag is gebaseerd. Van Beekhuizen: „We hebben de hoogte afgestemd op de Wal- cherse huurdersmarkt. Onze huurdersvereniging heeft het bedrag, dat vastgelegd is in een sociaal statuut, vorig jaar goed gekeurd." Baert: „In Amster dam is het waarschijnlijk moei lijker dan in Walcheren om een alternatieve woning te krijgen." Toch zal de woningbouwcorpo ratie 'alles in het werk moeten stellen om hun huurders te hel pen'. „We hebben ook contacten met bijvoorbeeld Ter Reede om huurders aan een nieuwe wo ning te helpen. Dan nog is het ingewikkeld", erkent Baert. „Stel dat twee vrouwen naar Ter Reede willen. De een is 75 jaar, de andere 76. Er is plaats voor één. Wie krijgt voorrang?" Twee weken geleden bevestigde Van Beekhuizen dat er te weinig goedkope woningen komen in Walcheren. Op één woning uit de categorie die voor huursubsi die in aanmerking komt, reage ren gemiddeld veertig huurders. Baert: „Na sloop zal er heel snel nieuwbouw moeten komen. In september/oktober moet de gemeenteraad de integrale wijkvisie van het Middengebied goedkeuren. Daarin zijn de woonwensen vastgelegd, die opgetekend zi j n uit de mond van bewoners, bestuurders en pro fessionals. Als de visie is vastge steld, moeten we snel verder met de uitwerking ervan." door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting VW-Schouwen-Dui- veland en de Stichting Promotie Schouwen-Duiveland in de 21ste eeuw gaan samen probe ren het aantal toeristische over nachtingen op te krikken. De stichtingen werken aan een ge zamenlijk promotieplan. Om geen dubbel werk te doen zijn de taken verdeeld: de pro motiestichting tracht toeristen naar het eiland te lokken en de VW voorziet hen van alle ge wenste informatie. Het gaat, be- RITTHEM - In de Ritthemse- straat te Ritthem is maandag rond 14.40 uur een 83-jarige man uit Vlissingen op zijn snor fiets door een auto aangereden. De man kwam vanuit de Zand weg en wilde de Ritthemse- straat oversteken. Een automobilist die over de Rit- Advertentie LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG Advertentie Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 6 juni is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op woensdag 19 juni per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 MIDDELBURG - Een twintigjarige vrouw uit Middelburg is gister avond om acht uu£ lichtgewond geraakt bij een gasontploffing in haar huis aan de Maasstraat. Tijdens het koken sloeg de vlam in de pan. Van schrik gooide de vrouw een emmer zeemwater over de pan. Deze spiritusoplossing veroorzaakte een gasontploffing die de muur tussen de gang en de keuken vernielde. Ook ging een ruit van de voordeur aan diggelen. De ambulance is ter plaatse geweest, maar de vrouw kwam er won der boven wonder zonder ernstige brandwonden vanaf. De vrouw hield een kleine wond aan haar schouder aan het ongeval over. De twee bunkers in de duinen bij Zoutelande waren vorig jaar al open voor het publiek, maar toen was de inrichting nog niet helemaal klaar. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder ZOUTELANDE - Het bunkermuseum in Zoutelande wordt vrijdag officieel ge opend. De twee bunkers in de duinen waren vorig jaar al open voor het publiek, maar toen was de inrichting nog niet helemaal klaar. Zaterdag wordt bovendien een bun kerdag gehouden. Alle bunkers van de stichting Bunkerbehoud zijn dan open voor het publiek. Een van de bunkers in Zoutelande is terug gebracht in originele staat, met bedden en apparatuur. Binnen is te zien hoe de solda ten in de bunker leefden. De andere bunker, bovenop het duin, is bewust niet gerestau reerd. In beide bunkers is een expositie te zien. In de ene is informatie te vinden over de Atlantikwall, het verdedigingswerk dat de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog langs de Europese kust aanlegden. In de an dere bunker wordt de bevrijding van Wal cheren belicht, compleet met de landingen op Westkapelle en Vlissingen. Zaterdag zijn alle bunkers van de stichting open voor het publiek. Die zijn te vinden in Ritthem (bij Fort Rammekens), in Vlissin gen (bij de Oranjemolen) en bij Abeele. Tij dens de bunkerdag wordt een boek van Hans Sakkers en Hans Houterman over Zoutelande in de Tweede Wereldoorlog ge presenteerd. Het boek toont nooit eerder ge publiceerde oorlogsfoto's van Zoutelande en de bunkers in het dorp. Het bunkermuseum in Zoutelande is vanaf volgende week de hele zomer elke woens dag- en zondagmiddag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Het museum ligt aan de duin overgang bij hotel Tien Torens. Vorig jaar trok het nog niet complete museum al 8000 bezoekers. door Rolf Bosboom GOES - Er zitten grote verschil len in de kosten die ouders kwijt zijn aan hun schoolgaande kin deren in het Goese voortgezet onderwijs. Dat blijkt uit een on derzoek dat het Platform Arme Kant Goes (PAK) samen met het Regionaal Dienstencentrum (RDC) van de Samen op Weg kerken in Zeeland heeft uitge voerd. Het onderzoek richtte zich op het voortgezet onderwijs (Buys Ballot College, Calvijn College, Groen College, Goese Lyceum, Groot Stelle, Sint Willibrord- college), het voortgezet speciaal onderwijs (De Wissel, De Vlied berg, De Kring, Deltaschool, Jenaplanschool) en het middel baar beroepsonderwijs (ROC, Groen College). De resultaten bevestigen wat veel ouders al wisten: school gaande kinderen kosten han denvol geld. Verrassender is dat de bedragen soms sterk uiteen lopen. In de derde klas van het voortgezet onderwijs loopt het bijvoorbeeld uiteen van 303 tot 718 euro, afhankelijk van de school. Het kostbaarste leerjaar is 5 VWO: 885 tot 987 euro. De kosten komen daarmee ruim uit boven de maximale tege moetkoming die gezinnen met een smalle beurs van de rijks overheid kunnen krijgen. Ook de gemeente Goes kent regelin gen voor inkomensondersteu ning, maar daarvan blijken scholen niet altijd goed op de hoogte. Gezinnen met meerdere kinderen en een inkomen dat net boven de grens voor derge lijke regelingen ligt, hebben te maken met nauwelijks te bekos tigen uitgaven. De vrijwillige ouderbijdragen verschillen ook per school: van 11 (Groen College) tot 88 euro (Goese Lyceum) per jaar. Het is lang niet altijd even duidelijk wat er met dat geld wordt ge daan. Op het Goese Lyceum en het Calvijn College heeft het niet betalen van de bijdrage ge volgen voor de deelname aan activiteiten, al blijft onduide lijk welke gevolgen dat zijn. Minima Het PAK en het RDC pleiten er in algemene zin voor dat de te gemoetkoming in de studiekos ten voor minima wordt ver hoogd tot de daadwerkelijke kosten, dat er een regeling ver voerskosten komt voor stages, dat de landelijke overheid alert blijft op de financiële gevolgen van vernieuwingen in het on derwijs (zoals het studiehuis) en dat er maatregelen worden ge nomen om te voorkomen dat de vrijwillige ouderbijdrage leidt tot uitsluiting van leerlingen. nadrukt VW-voorzitter R. Ge luk, niet om het scheppen van meer overnachtingsplaatsen, maar om het beter benutten van de bestaande mogelijkheden. Voorzitter E. Troost van de Stichting Promotie wil in tien jaartijd het aantal overnachtin gen op Schouwen-Duiveland verhogen van 4,5 miljoen per jaar naar zes miljoen. Om de sei zoensverlenging te realiseren willen VW en Stichting Promo tie meer evenementen in voor- en naseizoen. Daarover zijn ge sprekken gevoei'd met de Stich ting Recreatie Activiteiten Schouwen-Duiveland. themsestraat reed in de richting van Vlissingen-Oost zag de be jaarde man stoppen en vervol - gens weer doorrijden. De auto mobilist week nog uit, maar kon een aanrijding niet voorkomen. De 83-jarige Vlissinger werd voor onderzoek meegenomen naar het ziekenhuis, later bleek de man geen letsel te hebben. De sloop van de woningen in de Walstraat-Zuid is begonnen. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De sloop van een rijtje woningen in de Wal straat-Zuid, tussen het Groene- woud en de Nieuwstraat, is aan de gang. Op het eerste gezicht gebeurt er heel wat, maar toch wordt er minder gesloopt dan de gemeente en projectontwikke laar AW Beheer uit Middelburg zouden willen. Twee van de tien huizen zijn nog bewoond. „Het zou mooi zijn als we die twee huizen ook al konden slopen", erkent J. Schroevers van de ge meente Vlissingen. Zover is het nog niet. De ge meente en de Middelburgse pro jectontwikkelaar tekenden on langs een overeenkomst waarin zij aangaven 'schouder aan schouder aan de nieuwbouw te gaan werken'. Maar dat gaat niet eenvoudig, zolang niet alle panden in hun bezit zijn. „Dit plan voor nieuwbouw kan toch doorgaan", zegt Schroevers. „Ook als we geen overeenstem ming met de twee huiseigenaren bex'eiken. We moeten dan wel oplossingen bedenken. Maar dat is niet ons uitgangspunt. We willen in goed overleg tot af spraken met de eigenaren te ko men en het rijtje in een keer op knappen." Volgens Schroevers is 'geld niet de enige reden waarom de twee huizenbezitters nog in het pand wonen'. „Er spelen nog andere factoren mee. Maar die ga ik niet openbaar maken", zegt hij Familie Kloeg, van de sigaren zaak annex antiek- en munten- handel, woonde tot enige tijd geleden in het gedeelte van Wal straat-Zuid dat nu aangepakt wordt. Hij vindt dat de gemeen te zichzelf het verwijt kan ma ken dat zij niet meer woningen heeft aangekocht om daad krachtiger op te kunnen treden. Als je woningen bezit, kim je de regie houden." Vergevorderd Kloeg hoorde zo'n twaalf jaar geleden van de gemeente dat dit gedeelte van Walstraat-Zuid een injectie zou krijgen. Hij kreeg toen voor de eerste keer een projectontwikkelaar over de vloer. „Maar daarna passeer den nog twee ontwikkelaars." In 1993 had het Vlissingse ad vies- en tekenbureau J. A. de Keuning meer dan de helft van de eigenaren bereid gevonden hun bezit te verkopen. Keuning hoopte nog in datzelfde jaar er financieel met iedereen uit te zijn. Dat ging niet door. De twee andere ontwikkelaars hadden eveneens vergevorderde plan nen om de verwallen panden op te knappen. De bouwvergun ningen waren al aangevraagd, maar er gebeurde niets. De gemeente, haalt Kloeg aan, had in die periode al zeker zes panden van het rijtje zelf kun nen kopen. „Die hebben alle maal een keer te koop gestaan. De gemeente heeft uiteindelijk alleen het pand van Van Dalsum gekocht." Kloeg is onlangs vertrokken naar de Sint Jacobsstraat. „Ik heb uiteindelijk een prijs ge vraagd en die ook gekregen. Ik ben niet uitgekocht. Als ik ge wacht had, had ik misschien nog meer kunnen krijgen. Maar ik was het in de Walstraat wel een beetje beu. Je ziet om je heen on dernemers vertrekken. Dat is ontmoedigend." Schroevers zegt dat de gemeen te geen vastomlijnd beleid heeft in de aanschaf van onroerend. goed. Soms koopt de gemeente een complex of woning aan. „Dat doet de gemeente als het object strategisch ligt om een ontwikkeling tot stand te kun nen brengen. We moeten dan ook snel resultaat verwachten." Dat was in de Walstraat-Zuid niet het geval. De verwachting is nu dat in de herfst het defini tieve ontwei-p van het bouwplan voor Walstraat-Zuid gepresen teerd wordt. „Er wordt nu as best uit de woningen verwij derd. De woningen worden gepeld en er wordt een inventa risatie gemaakt hoe het gesteld is met de structuur van de hui zen." Appartementen Het voorlopige ontwerp gaat uit van tien koopappartementen op de eerste verdieping, die een luxe uitstraling krijgen en die om en nabij de 170. OOOeuro kos ten. Het idee is om het monu mentale karakter van de huizen te herstellen en om winkelruim te op de begane grond terug te laten komen. De gemeente denkt aan commerciële zaken, maar ook kleinschalige galerie- tjes. doorValeska Nastaly MIDDELBURG - Marietje Kes sels, een weerbaarheidsproject voor kinderen, wordt de komen de twee weken met een demon- stratieles afgesloten. De leerlin gen van groep 7 en 8 laten in deze laatste les aan hun ouders zien wat ze de afgelopen twaalf lessen hebben geleerd. Vijf Walcherse scholen, waar onder De Cypressenhof, De Leeuwenburclx, Leeuwenheu vel in Middelburg en de Knot wilg in Oostkapelle, hebben de eerste fase van het Marietje Kessels Project Zeeland (MKPZ) gevolgd. Het doel van het project is om kinderen te le ren omgaan met machtsmis bruik en te voorkomen dat ze zich zelf hieraan schuldig ma ken. Binnen het project krijgen jongens en meisjes in aparte groepen lessen weerbaarheid van geschoolde preventiewer kers. In de eerste fase hebben ook de leerkrachten deelgenomen aan de lessen. Het project is een on derdeel van de nota 'De vrijblij vendheid voorbij' van de provincie. In deze nota is aanbe volen meer te doen aan de pre ventie van huiselijk geweld. Vaardigheden De coördinatie van het project is in handen van de Zeeuwse Sportraad in samenwerking met de afdeling preventie van Stichting Jeugdzorg. Marja Reijnders van de Sportraad: „De kinderen hebben fysieke en mentale vaardigheden geleerd. Fysiek, in de zin van zelfverde diging met trappen en stoten en leren uit een gx~eep los te komen. Mentaal door leren 'nee' te zeg gen." Reijnders legt uit dat het nee-zeggen geleerd wordt via toneelstukjes en een vier-stap- penplan. „De toneelstukjes zijn een soort situatietraining. Het stappenplan gaat als volgt: stap één is aangeven wat je niet wilt, stap twee is met je lichaamshou ding en je stem dreigen, stap drie is waarschuwen en stap vier is tot actie overgaan", aldus Reijnders. Het is de bedoeling dat het pro ject in totaal op tien Walcherse scholen wordt uitgevoerd. Daarna evalueert Scoop, het Provinciaal Instituut voor Zorg, Welzijn en Cultuur, het project. Uiteindelijk wordt het Marietje Kesselsproject uitgebreid naar andere regio's in Zeeland. In het najaar beginnen vijf andere Walcherse scholen met de lessen in weerbaarheid. Advertentie Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraat 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 Politici kunnen af en toe on bedoeld zeer grappig uit de hoek komen. Frans van Kol- lem, de voorzitter van de Sta tenfractie van GroenLinks staat bij zijn collega's niet be kend als de grootste lolbroek. Vaak lijkt het of hij letterlijk gebukt gaat onder de zorgen om ons milieu. In een discussie met gedepu teerde Jaap Hennekeij ver keerwist de Groenlinkse po liticus toch zowat al zijn collega's aan het lachen te krijgen. Tijdens een discussie over wegenaanleg versus mi lieu wierp Van Kollem de ge deputeerde sarcastisch voor de voeten dat Hennekeij blijkbaar denkt dat als een weg dwars door één natuur gebied aangelegd wordt er vervolgens twee natuurge bieden ontstaan. Met dat soort opmerkingen zal Van Kollem het goed doen op de LeukeLedenDag van zijn partij in café het Pubje in Ter hole.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9