Vervolgen extreme imam is lastig PZC PZC Frankrijk wordt een tweepartijenland Belgen vrezen voor aanval varkenspest vanuit Luxemburg Rechter bepaalt van geval tot geval grens godsdienstvrijheid LM ixnMr HU fAPUtlK Bron van Watergate nog altijd onbekend 18 j u n i1952 dinsdag 18 juni 2002 door Gijs Schreuders Hoe te antwoorden op de schokkende uitspraken van imams die een fundamenta listische versie van de islam pre diken? Sinds de Nova-uitzen ding van extreme passages uit de preken van vijf islamitische geestelijken is van diverse kan ten gepleit voor harde tegenac tie. Weliswaar gaat het om en kelingen die niet representatief zijn voor de moslims in Neder land, maar als de Nederlandse rechtsorde is geschonden, kan het nodig zijn een voorbeeld te stellen. De meest genoemde maatrege len zijn: verwijdering van debe trokken imams uit Nederland, instellen van strafrechtelijke vervolging en sluiting van de - moskeeën waar zij preken .Juri disch zitten hier nogal wat ha ken en ogen aan. Als de imams beschikken over een geldige verblijfsvergun ning, kunnen zij op twee gron den worden uitgezet. Ten eerste als zij een gevaar vormen voor de nationale veiligheid. Om die reden is eind 1999 de Libische imam Ahmed Ali Hadi uit Utrecht het land uitgezet. Vol gens de BVD (tegenwoordig de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst) was deze man een spion. Of de nu in opspraak gekomen imams in dienst staan van overheidsdiensten in hun land van herkomst is onbekend. De AIVD zou dat eerst moeten onderzoeken. Belemmering van de integratie van nieuwkomers zou kunnen worden uitgelegd als gevaar voor de nationale vei ligheid. Dat geldt nog duidelij ker voor oproepen tot steun aan fundamentalistische strijders in Palestina en elders. Deze po litieke uitspraken vallen echter onder de vrijheid van menings uiting en zijn als zodanig niet strafbaar. Belediging Hetzelfde geldt voor de aanval len van een imam op Bush en Sharon. Sinds 1972 is beledi ging van een bevriend staats hoofd niet meer strafbaar, be halve als (in dit geval) Bush of Sharon toevallig in Nederland op bezoek zouden zijn. Een andere grond voor intrek king van de verblijfsvergunning is een veroordeling door de rechter voor een misdrijf waar minimaal drie jaar gevangenis straf op staat. Om de imams om deze reden te kunnen uitzetten, moet dus de uitkomst van een justitieel onderzoek worden af gewacht. Sluiting van een moskee door de burgemeester zou te ver gaan. Dat kan namelijk alleen als de openbare orde rond de moskee wordt verstoord of bedreigd. Deze bevoegdheid gebruiken burgemeesters in de praktijk al leen voor de sluiting van drugs panden. Discriminatie Ook het aanpakken van de mos kee-organisaties waar de imams voor werken, lijkt geen realistische mogelijkheid. Jus titie zou dan moeten aantonen dat het criminele organisaties betreft die tot oogmerk hebben strafbare feiten te plegen. Het uitdragen van een extreme of bekrompen versie van de koran is echter geen criminele doel stelling. Het Openbaar Ministerie zal zich bij het tegen de imams aan gekondigde onderzoek waar schijnlijk vooral richten op dis criminerende uitspraken over vrouwen. In het bijzonder een oproep aan moskeegangers om hun vrouw te slaan, zij het op 'niet-barbaarse wijze', kan op de belangstelling van justitie re kenen. Door misbruik van gezag ie mand aanzetten tot mishande ling is uitlokking. Daar staat dezelfde straf op als op het mis drijf zelf. Probleem: uitlokking is pas strafbaar als de uitgelokte het misdrijf werkelijk heeft ge pleegd. Pas als een moskeegan- ger zijn vrouw slaat en dit deed op gezag van de imam, heeft jus titie een zaak. Er bestaat welis waar ook nog zoiets als 'misluk te uitlokking', maar dat is wel ver gezocht. Dan kan het Openbaar Ministe rie zijn onderzoek met meer kans op succes richten op een tenlastelegging wegens oprui ing: het aanzetten van mensen tot 'enig strafbaar feit' of tot ge weld tegen het openbaar gezag. De omschrijving 'enig strafbaar feit' geeft justitie veel speel ruimte, maar toch komt oprui ing eigenlijk alleen in het vizier bij ordeverstoringen. Haat Blijft over het inmiddels be roemde artikel 137d van het Wetboek van Strafrecht: aan zetten tot haat tegen of discri minatie van mensen wegens - onder meer - hun geslacht. De vraag wordt dus: is een oproep om soms een echtgenote te slaan omdat zij een vrouw is, aanzet ten tot haat? In de zaak tegen imam El Moumni, die homosek suelen had beledigd, stelde de Hoge Raad dat een veroordeling in strijd was met de vrijheid van godsdienst en de vrijheid van meningsuiting. Deze twee belangrijke grond rechten zijn niet absoluut. Voor beide geldt: 'behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet'. Maar de wet, in dit geval artikel 137d, mag niet worden gebruikt om uitingen de kop in te drukken, omdat de overgro te meerderheid ze schandelijk, onacceptabel en verderfelijk vindt. Zo geldt het weren van vrouwen uit politieke functies door de SGP en het weren van vrouwen uit het priesterambt door de rooms-katholieke kerk als on derdeel van 'ieders recht zijn godsdienst of levensovertuiging vrij te belijden.' Kort geding Van geval tot geval trekt de rechter bij de afweging tussen de verschillende grondrechten een grens. Het is dan ook niet aan politici om te zeggen dat sommige opvattingen ontoe laatbaar zijn. Wel dat ze met kracht moeten worden bestre den. Het wachten is op de dag dat moslimvrouwen het niet langer pikken en een kort ge ding aanspannen. Zij zijn het slachtoffer van een onrechtma tige daad. Dus kunnen ze eisen dat een imam zich op straffe van een hoge dwangsom onthoudt van agressieve oproepen tegen hen. Dat zou dan wel eens het probaatste juridische middel kunnen zijn. GPD mr. Gijs Schreuders is juridisch medewerker van de PZC door Pascale Thewissen De smalle bochtige weg naar het dorpje Lullange, in Luxemburgse gemeente Cler- veaux, is met rood lint afgezet. Verkeer vanuit België wordt omgeleid. Op 5 juni is op een fokzeugen-boerderij in het dorp klassieke varkenspest gecon stateerd. De zesde besmettings haard in het Groothertogdom. Tien kilometer verderop over de Belgisch-Luxemburgse grens groeit de angst. In Bastogne (Bastenaken), Houffalize en Gouvy staan 31 bedrijven onder toezicht van de Luxemburgse veterinaire diensten. Koen de Neve, secretaris van de Belgi sche Vereniging van Varkens houders (VeVa), is pessimis tisch. „Het is een kwestie van tijd eer er een ziektegeval op Belgisch grondgebied wordt ge vonden." De varkenshouders in België - vooral in de provincie Limburg, die de grootste concentratie fokkers kent, volgen de ontwik kelingen angstvallig. Als ze na de varkenspestepidemie van 1993-1994 en het dioxineschan daal in 1999 iets kunnen missen als kiespijn, dan is het wel een nieuwe crisis. Ook Nederland, dat in 1997 werd getroffen door de varkenspest en vorig jaar door mkz, kijkt lijdzaam toe hoe het gevreesde virus oprukt. Vol gens LTO-Varkenshouderij is een uitbraak van varkenspest in Nederland 'vroeg of laat onver mijdelijk'. Besmettingshaarden Het begon in juni vorig jaar in Spanje. In Catalonië zijn sinds dien 19 haarden van klassieke varkenspest aangetroffen. Daarna volgde Duitsland, met vijf besmettingshaarden in het Saarland en Rheinland-Pfalz. In Frankrijk is één geval ge meld: een biggenfokbedrijf in Chemery-les-Deux in het de partement Moselle. Voor Luxemburg kwam de be smetting als een onaangename verassing. Meer dan veertien jaar lang wist het Groothertog dom de 'peste porcine' buiten de deur te houden. Maar op 15 fe. bruari van dit j aar werd de ziek te vastgesteld bij fokvarkens in Colbette in het oosten, op onge veer tien kilometer van de Duit se grens. Het virus is volgens het ministe rie van Landbouw verspreid door wilde zwijnen. Een paar maanden voor de uitbraak was in de bossen van Berbourg een dood everzwijn aangetroffen dat met de pest was besmet. „De oorzaak schuilt in een open voedselsilo, waar wilde zwijnen toegang toe hadden", zo luidt de officiële verklaring van minis ter van Landbouw Fernand Bo den. Na Colbette volgde Aspelt, vlakbij de Franse grens, waar de ziekte is vastgesteld op een qua rantainestation voor biggen, Een bedrijf in Heiderscheid dat varkens van het quarantainebe- drijf had betrokken was zo ook met het virus besmet geraakt De vierde haard volgde op 29 mei in Heffingen; een dag later was een bedrijf in Hochscheid aan de beurt. De laatste besmetting dateert van 5 juni, in Lullange in het noorden. In een omtrek van tien kilometer is een transportver bod voor varkens van krachten zijn de varkensbedrijven tot verboden gebied verklaard. Volgens Alain Debruyn van de Waalse Landbouwfederatie is de toestand in de grensstreek niet alarmerend: „We zijn aan dachtig maar niet verontrust", Varkenshoudersvereniging Ve Va is negatiever. Secretaris Do Neve: „Inde Ardennen zijn rela tief weinig gedomesticeerde varkens. Daar is niet direct re den tot paniek. Maar wat als het virus overslaat naar Limburg' Of naar West-Vlaanderen? Ie 1993 en 1994 zijn daar honderd duizenden varkens afgemaakt De angst zit er goed in. Extra ri sico is dat de karkassen van in Luxemburg geruimde varken: naar een destructiebedrijf ie Denderleeuw gaan. De route voert dwars door België. Di jacht op everzwijnen mag wor den opgevoerd. Zo kunnen wc wellicht voorkomen dat het vi rus overslaat." Dertig jaar na de Wa- tergate-affaire houdt de identiteit van 'Deep Throat', de bron die Was hington Post-verslagge- vers Bob Woodward en Carl Bernstein vertrou welijke informatie door speelde vanuit het Witte Huis, nog altijd veel Ame rikanen bezig. Het schandaal begon op 17 juni 1972 met een in braak in een kantoor van de Democratische Partij in het Watergate-gebouw en eindigde twee jaar later met het aftreden van pre sident Richard Nixon. Woodward en Bernstein hielden er zondag voor de televisie wederom hun mond over. Ze zeiden dat ze de identiteit van hun bron pas zullen onthullen als deze overlijdt of toe stemming geeft het stil zwijgen te doorbreken. Buchanan Intussen publiceerde John Dean, een medewer ker van Nixon die wegens zijn betrokkenheid bij de affaire tot een gevange nisstrafvan vier jaar werd veroordeeld, op het inter net een boek (De ontmas kering van Deep Throat). Daarin gaat hij op zoek naar de identiteit van de bron die Woodward en Bernstein van cruciale in formatie voorzag over de machinaties van Nixon. Dean reduceert de lijst van mogelijke betrokke nen tot zeven namen. On der hen is Pat Buchanan, een rechtse Republikein die als onafhankelijke kandidaat meedeed aan de laatste presidentsver kiezingen. Ook een groep studenten van de universiteit van Il linois onderzocht de iden titeit van de informant van Woodward en Bern stein. Zij kwamen ook al met de naam van Pat Buchanan op de proppen. Woodward verklaarde dat de journalisten in reactie op deze suggestie slechts een diepe stilte past. AP door Henk Glimmerveen Voorlopig hebben de Franse kiezers even rust. Dat is ze wel gegund want ze hebben de afgelopen maanden hard ge werkt en zorgden voor de ene na de andere stunt. Laatste mijl paal: ze zorgden er zondag voor dat de conservatieve wind die door Europa waait ook Frank rijk heeft bereikt. Daarmee is de Vijfde Republiek van wijlen generaal Charles De Gaulle weer terug. Frankrijk ziet er. weer precies uit zoals de generaal het wilde: president, regering en parlement zitten al len in het zelfde kamp, hetgeen de bestuurbaarheid van het land alleen maar ten goede kan komen. De verkiezingen voor de Franse Assemblee leverden een overweldigende meerderheid op voor de rechtse partijen ter wijl links een historische neder laag leed. De 'cohabitation', het gedwongen samengaan in de staatsapparaten van twee ver schillende politieke formaties, is voorlopig voor enkele jaren achter slot en grendel gegaan. President Chirac speelt de ko mende tijd alleen maar thuis wedstrijden. De uitslag van gisteren is op het eerste gezicht een grote per soonlij ke triomf voor het staats hoofd. Chirac was enkele maan den geleden nog doelwit van hoon en spot vanwege zijn ver meende betrokkenheid bij al lerlei corruptieschandalen. Maar vanuit het niets heeft hij een machtspositie opgebouwd die ongekend is, zowel in Frank rijk als in cle rest van de westerse wereld. Chirac heeft nu, dankzij de grondwet van De Gaulle, de regering onder controle, de Staatsraad en de beide kamers van het parlement: de Senaat en de Assemblee. Vechtjas een documentaire, uit te zenden na zijn overwinning. De catastrofe voor links had verstrekkende gevolgen. De presidentscampagne kwam plotseling in het teken te staan van versplintering en extremis me. Voor Chirac was cle tweede ronde tegen Jean-Marie Le Pen vervolgens een zacht eitje, om dat hij de steun had van alle po litieke formaties van het land, uitgezonderd uiteraard het Front National. Nog geen twee maanden nadien heeft de Franse kiezer zijn stem gedrag van april en mei ander maal gecorrigeerd. De socialis ten behielden hun aanhang maar de linkse coalitiepartners kregen een ongenadig pak slaag. Het Franse electoraat is altijd goed voor zo'n twintig tot 25 procent proteststemmen, maar met die gewoonte is dit maal radicaal gebroken. Groe nen, communisten, trotskisten, de club van Chevènement - alle maal kregen ze zo'n optater, dat het maar zeer de vraag is of ze zich ooit nog kunnen herstellen. En het Front National mag dan met kop en schouders boven de andere splinters uitsteken, het is andermaal geen machtsfactor in het parlement geworden. Er zijn in Frankrijk zelfs politico logen die het verdwijnen van de linker- en rechtervleugels als het belangrijkste resultaat van de verkiezingsuitslag beoorde len. Frankrijk, zo zeggen zij, is een tw'ee-partijenland gewor den. De socialisten moesten de moei lijkste campagne uit hun be staan voeren. De PS kwam na het bruuske vertrek van Jospin plotseling zonder leider te zit ten. De premier vatte zijn ne derlaag zo dramatisch op, dat hij meteen het ontslag van zijn regering aanbood hoewel hij - de wet bood hem daartoe alle gelegenheid - tot na de parle mentsverkiezingen demissio nair had kunnen doorregeren. Dat tweede presentje pakte Chi rac met beide handen aan. Hij benoemde daags na zijn verkie zing de onbekende Raffarin tot waarnemend premier en zorgde ervoor dat het belangrijkste thema uit de campagne van Le Pen - vergroting van de veilig heid van de burger - in de weken tussen beide verkiezingen door 'fatsoenlijk' rechts werd gemo nopoliseerd. Briljant De aanwijzing van Raffarin wordt in Frankrijk als een bril jante zet van Chirac gezien. De nieuwe premier had maling aan de Parijse kak en liet zich steeds voorstaan op zijn eenvoudige provinciale afkomst. Dat legde hem geen windeieren. Analisten zijn vrij unaniem in hun conclu sie dat de zege van rechts eerder het succes van Raffarin is dan van Chirac. De premier heeft het voordeel dat de Fransen eerst op vakantie gaan, voordat zij weer met de harde werkelijkheid van in komsten en uitgaven van de staat worden geconfronteerd. De toezeggingen van Chirac tij dens de presidentscampagne worden alle gehonoreerd, had Raffarin tijdens zijn rondgang in den lande verkondigd. Maar hoe die extra uitgaven en be lastinghervormingen worden gefinancierd, zei hij er niet bij. Financiële analisten maken zich inmiddels zorgen om de toespeling van Chirac dat hij het Stabiliteitspact met de EU- partners niet heilig acht. In ie der geval wil hij zijn hervormin gen niet door een veto van Brussel laten torpederen. Frankrijk lijkt met de rechtse meerderheid in de Assemblee zijn interne problemen voor de komende tijd te hebben op gelost, het ziet er naar uit dat Europa er een probleem bij krijgt. GPD Hij heeft zich andermaal ont popt als een vechtjas die op z'n best is als hij in het nauw is ge dreven. Chirac heeft wel alle ge luk van de wereld gehad. In de eerste ronde van de presidents verkiezingen werd zijn grote ri vaal Lionel Jospin verrassend uitgeschakeld als gevolg van de grote versplintering bij links. Niemand die rekening had ge houden met die mogelijkheid. Jospin nog het minst. Hij was er zo van overtuigd dat hij in staat was Chirac te kloppen, dat hij een televisieploeg van France 2 had toegestaan opnamen te ma ken in het verkiezingshoofd kwartier van de socialisten voor KAMPIOEN - Willem II is Nederlands kampioen voet bal geworden. De ploeg ver sloeg in de beslissende wed strijd in het Amsterdamse Olympisch stadion Ajax met 2-1. VERPLEEGSTERS - In Zee land wordt geprobeerd een fonds te vormen voor oud verpleegsters. Vrouwen die vroeger zieken verzorgden, leven vaak in armoede. Door de karige lonen konden ze niet sparen en nauwelijks een pensioen opbouwen. VERGOEDING - De Bonds republiek West-Duitsland wil Israël en de joodse we reldorganisatie goederen ter waarde van drie miljard mark aanbieden als schade vergoeding voor de misda den van de nazi's. De regering stelt voor de leveranties van de goederen over twaalf jaar uit te smeren. EXPLOSIE - Twee jongens uit Oostkapelle zijn ernstig gewond geraakt toen zij bij het spelen in de duinen op oorlogsmateriaal stuitten dat ontplofte. Bij een van de jongens moest een hand wor den geamputeerd. De ge meente wijst bewoners er op dat de duinen en bossen van Oostkapelle nog steeds niet zonder gevaar zijn. Aanhangers van de Franse socialisten kijken ontgoocheld naar de uitslagen. foto Jacques Brinon/AP Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher(ad|unct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags lot 13 30 uur. Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Poslbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Temeuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail. redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax, (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgevent Provinciale Zeeuwse Courant BV is oen onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikl voor onze (abonnementen)admmistratie en om u Ie (laten) inlormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze inlormalie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19,25 per kwartaal: 52,-- perjaar 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,~ zaterdag.€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle adverlenlieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties Tel: (0118)484240 Fax. (0118) 470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Behoort tot UJGQGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4