PZC Sterke stijging tarief noodzaak UITVERKOOP cp>z Gmbrère Hertenkamp Groede weer mooi Natuur Bunkermuseum in Zoutelande nu officieel open Bewoners tevreden over bussluis Axel .T Agenten voor de klas in Hulst groot succes Eerste baantjes onder stralende zon Nieuwstraat Koewacht krijgt opknapbeurt dagelijks bestuur waterschap acht kleine verhoging onverantwoord Dubbel betrapt Veroorzaker van ongeval aangehouden comfbrto zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 18 juni 2002 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De stijging van de waterschapstarieven is al leen binnen te perken te houden met 'draconische maatregelen', die zo ingrijpend zijn dat het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren zijn taken niet langer ver antwoord kan uitoefenen. Dat is de mening van het dage lijks bestuur van het schap. Het bestuur meldt dat in een notitie naar aanleiding van de eis van de meerderheid van het alge meen bestuur, dat de water schapslasten voor de groepen 'ingezetenen' en 'ongebouwd' volgend jaar niet meer dan 4,5 procent stijgen. Het dagelijks bestuur presenteerde onlangs tijdens de algemene vergade ring een voorstel dat neer kwam op een tariefstijging met zeven respectievelijk tien procent. De tariefsstijging beperken tot 4,5 procent is volgens het dage lijks bestuur alleen uitvoerbaar door drastisch te snijden in de taakuitoefening. Zo zou het wa terschap een half miljoen euro moeten bezuinigen op het on derhoud aan waterlopen. Voor het jaarlijks delven, bodemen en maaien van waterlopen is een door Nadia Berkelder ZOUTELANDE - Het bunker museum in Zoutelande wordt vrijdag officieel geopend. De twee bunkers in de duinen wa ren vorig jaar al open voor het publiek, maar toen was de in richting nog niet helemaal klaar. Zaterdag wordt boven dien een bunkerdag gehouden. Alle bunkers van de stichting Bunkerbehoud zijn dan open voor het publiek. Eén van de bunkers in Zoute lande is teruggebracht in origi nele staat, met bedden en appa ratuur. Binnen is te zien hoe de soldaten in de bunker leefden. De andere bunker, bovenop het duin, is bewust niet gerestau reerd. In beide bunkers is een expositie te zien. In de ene is informatie te vinden over de Atlantikwall, het verdedigingswerk dat de Duitsers in de Tweede Wereld oorlog langs de Europese kust door Sheila van Doorsselaer HULST - Het School Adoptie Plan (SAP) in de gemeente Hulst is een succes. Het project, met als doel een brug te slaan tussen kind en politie, krijgt daarom een vervolg op de basisscholen Heidepoort in Heikant en De Moerschans in Hulst. Ook wordt het project uitge breid. De Brug, school voor bij zonder onderwijs, krijgt bin nenkort ook een agent voor de klas. De gemeente Hulst had al in 2001 een bedrag van 738 euro uitgetrokken voor het SAP op de twee scholen in Heikant en Hulst. Voor het schooljaar 2002- 2003 wil Hulst 1650 euro be schikbaar stellen, zodat ook De Brug kan deelnemen. Het is de bedoeling dat er een mentali teitsverandering komt bij kin deren. Agenten die af en toe SLUISKIL - Twee Belgen van 21 en 22 jaar liepen zondag nacht tegen de lamp. De man nen trokken de aandacht door dat ze met een vaart van 110 kilometer per uur over de pro vinciale weg reden, waar de maximumsnelheid daar tachtig is. Tijdens het uitschrijven van een bekeuring roken de agenten een wietlucht. De Belgen lever den twee zakjes in. De bestuur der kreeg een bekeuring voor te hardrijden. Advertentie Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 6 juni is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op woensdag 19 juni per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 bedrag van ongeveer een mil joen euro in de begroting opge nomen. Dat betekent dus een halvering van het onderhouds budget. Zou het waterschap bezuinigen op de waterkeringstaak of de wegentaak, dan zijn zelfs bezui nigingen tot een bedrag van 1,4 miljoen euro nodig. Vanwege de relatief hoge kostenaandelen van de categorie 'ingezetenen' en de categorie 'gebouwd' bij deze taken, zou het onder houdsbudget voor de wegen zelfs meer dan gehalveerd moe ten worden om ervoor te zorgen dat de tarieven met niet meer dan 4,5 procent omhoog gaan. Het dagelijks bestuur is van oordeel, 'dat de gevolgen van een snij operatie met als doel 4,5 procent tariefsstijging te reali seren, in strijd zijn met een ver antwoorde taakuitoefening'. Wel wil het bestuur tegemoet komen aan de wens van het al gemeen bestuur om onderzoek te doen naar de efficiency en ef fectiviteit van de waterschaps organisatie. In dat verband heeft het dagelijks bestuur be sloten om bij vacatures nadruk kelijk te bekijken of die wel op nieuw moeten worden ingevuld. De notitie komt 4 juli aan de or de tijdens de waterschapsver gadering. Het uiteindelijke be sluit is dan aan het algemeen bestuur. aanlegden. In de andere bunker wordt de bevrijding van Wal cheren belicht, compleet met de landingen op Westkapelle en Vlissingen. Zaterdag zijn alle bunkers van de stichting open voor het pu bliek. Die zijn te vinden in Rit- them (bij Fort Rammekens), in Vlissingen (bij de Oranjemolen) en bij Abeele. Tijdens de bun kerdag wordt een boek van Hans Sakkers en Hans Houter man over Zoutelande in de Tweede Wereldoorlog gepresen teerd. Het boek toont nooit eer der gepubliceerde oorlogsfoto's van Zoutelande en de bunkers in het dorp. Het bunkermuseum in Zoute lande is vanaf volgende week de hele zomer elke woensdag- en zondagmiddag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Het museum ligt aan de duinovergang bij ho tel Tien Torens. Vorig jaar trok het nog niet complete museum al 8000 bezoekers. De toegang is gratis. voor de klas staan, willen bij dragen aan de opvoeding dooi de leerlingen normen en waar den bij te brengen. Ook de pre ventie van (jeugd)criminaliteit is een doel en daarnaast wordt gewerkt aan de verbetering van de relatie tussen de jeugd en de politie. Gemeente en politie gaan er vanuit dat de preventie van cri minaliteit al op de basisschool moet beginnen. Het programma bestaat uit veertien lessen met diverse thema's. Zo krijgen de leerlingen opdrachten voorge schoteld als 'waar komt het woord vandalisme vandaan' en 'reken uit hoeveel weken zak geld je kwijt bent als je iets moet terugbetalen wat is vernield'. Sleutelhanger Het lespakket ziet er voor de leerlingen aantrekkelijk uit. Het bevat videobanden en spel letjes en ze krijgen een pennene- tui, een sleutelhanger, fietsre- flector en een portemonnee. Uit een evaluatie van het SAP blijkt dat er bij scholieren, onderwij zend personeel en de politie gro te behoefte bestaat het project voort te zetten. Hoewel de resul taten pas na een paar jaar zichtbaar zullen zijn, heeft de gemeente er zulke hoge ver wachtingen van dat ook De Brug gaat deelnemen. Het schooladoptieplan is bedacht door de politieregio Rotterdam- Rijnmond en het lokale basison derwijs. Het project wordt op tal van Nederlandse basisscholen uitgevoerd. De ochtendploeg van de zwemvierdaagse in Kloosterzande. door Marco Hamelink KLOOSTERZANDE - Ze hadden het niet beter kunnen treffen. De organisaties van de zwemvierdaagsen in Kloosterzande en Axel werden op de eerste dag getrakteerd op een stralende zon en zomerse tempera turen. In Kloosterzande trok een handjevol ou deren gisterochtend hun eerste baantjes. 's Middags was het de beurt aan de basisschooljeugd die in groten getale haar weg naar openluchtzwembad De Honte vond. Ruim 140 kinderen deden mee aan de eerste dag van de zwemvierdaagse. Het geld dat ze door sponsoring hadden opge haald, komt ten goede aan Unicef. De kin deren tot tien jaar legden 250 meter af (tien baantjes). De jeugd vanaf elf jaar zwom het dubbele. In het Axelse zwembad 't Plaatje begon- foto Camile Schelstraete nen gisterochtend zo'n dertig mensen, voornamelijk ouderen, aan him vierdaag se. Ook in Axel kwamen er 's middags zo'n 140 jongeren opdagen. De Axelse jeugd kon zich laten sponsoren per gezwommen baantje of door een éénmalige donatie. Het in Axel bij elkaar gezwommen bedrag gaat naar het Ronald McDonald-huis. De zwemvierdaagsen duren tot en met vrijdag. door Eugène Verstraeten AXEL - De bewoners van de Hulsterseweg bij Axel zijn dik tevreden over de bussluis, die begin dit jaar door het water schap Zeeuws-Vlaanderen is aangelegd om de weg autoluw te maken. Dat blijkt uit ingezonden brie ven die naar het waterschap zijn gestuurd, naar aanleiding van de forse kritiek van bewoners van de Eerste Verkorting en de woonwijk Zonnemare. Die zeg gen door de aanleg van de bus sluis te zijn opgescheept met aanzienlijk meer sluipverkeer. Met alle nadelige gevolgens voor de verkeersveiligheid. Door de aanleg van van de bus sluis kunnen automobilisten niet meer via de Hulsterseweg van en naar Axel rij denBussen vrachtverkeer en landbouw voertuigen kunnen nog wel on gehinderd gebruik maken van de weg. In een brief aan het waterschap spreekt bewoonster A. Langen- van den Brink haar tevreden heid uit over de verkeersmaat regel. „Het valt mij en de andere bewoners op dat de Hulsterse weg een veiliger weg geworden is", stelt ze. „Het verkeer is niet alleen in aantal verminderd, maar het rijdt ook aanmerkelijk rustiger. Hierdoor kan ik stellen dat het doel van de sluis, name lijk het weren van het meeste sluipverkeer, dan ook is be reikt." Langen wijst er op dat de maat regelen op de Hulsterseweg dringend nodig waren. In de af gelopen jaren zijn er heel wat ongelukken gebeurd. Een aan tal had een dodelijke afloop; een groot aantal aanrijdingen werd via de verzekering afgehandeld en kreeg nooit algemene be kendheid. Voor Langen begon het allemaal in 1991, toen haar man en zoontjes op de Hulster seweg werden aangereden. „Er woont inmiddels weer een nieuwe generatie jonge kinde ren op de Hulsterseweg", schrijft ze. „Zij kunnen nu de weg op een veiliger manier ge bruiken, evenals de vele andere fietsers, wandelaars en scholie ren uit Axel die in Hulst naar de middelbare scholen gaan." Met haar bedankbrief aan het wa terschap denkt ze namens 'vrij wel alle bewoners van onze weg' te spreken. In elk geval wel namens de fa milie Van Remoortere aan de in het verlengde van de Hulsterse weg liggende Kanaal weg. B. van Remoortere zegt in een brief aan het waterschap dat ook de Kanaalweg vroeger veel sluip verkeer te verwerken kreeg, dat zijn weg zocht naar de Hulster seweg. „Dit is gelukkig gestopt en de Kanaalweg is door die bussluis heel rustig geworden. Ook veel veiliger voor de vele schoolgaande jeugd en voor de vele fietsers die van deze weg gebruik maken. Dus spijtig voor de mensen die er negatief over zijn, maar voor ons mag de bus sluis blijven." SINT-MAARTENSDIJK - Een 23-jarige man uit de gemeente Tholen is zaterdagavond aange houden na eerder te zijn doorge reden na het veroorzaken van een ongeval. De man hadom indruk te willen maken, een remspoor van dertig meter gemaakt op de weghelft van tegemoetkomend verkeer op de Nijverheidsweg in Sint- Maartensdijk. Daarbij verloor hij echter de macht over het stuur, botste op een paal en raakte met de achterzijde van zijn wagen de wand van een showroom. De man sloeg ver volgens op de vlucht, zette zijn auto weg en haalde de kente kenplaten van zijn voertuig. Een getuige wist de politie ech ter te vertellen wie de dader was, zodat de politie naar hem op zoek kon. Hij werd aange houden op de Westzeedijk in Scherpenisse en heeft zijn actie bekend. HH door Eugène Verstraeten KOEWACHT - De gemeente Axel gaat broodnodig onder houd verrichten aan de Nieuw straat in Koewacht. Dat is het gevolg van de voetex cursie die de Axelse gemeente raad op uitnodiging van R Apers (WD) door Koewacht heeft gemaakt. Apers wilde de raadsleden daarmee wijzen op de slechte staat van een aantal woningen en van het wegdek in de Nieuwstraat. Een aantal huiseigenaren heeft inmiddels al een brief gekregen. In de commissie Openbare Wer ken, Sport en Recreatie deelde wethouder A. van Waes onlangs mee dat er snel onderhoudswer ken worden uitgevoerd aan de trottoirs in de Nieuwstraat. Daar zijn op verschillende plaatsen putten in ontstaan. project voor te bereiden. Vol gens de wethouder is er maar één goede oplossing voor de Nieuwstraat: een asfaltverhar- ding. „Maar we krijgen dat werk nog niet ingepland. We kunnen beter een goed plan ma ken in plaats van snel wat op- lapwerk uitvoeren. Maar er is wel wat onderhoudswerk no dig." „Er zijn stukken wegdek bij die toch echt meegenomen moeten worden", reageerde L. Martinet (CDA), wat hem in stemmend geknik van Apers op leverde. „Die gedeelten waar het echt nodig is worden nog dit jaar aangepast", beloofde Van Waes. Advertentie Tijd Een grootschalige renovatie van de Nieuwstraat zit er volgens Van Waes voorlopig niet in, om dat de tijd ontbreekt om zo'n HAWORTH m m Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing HOEKMAN" Noordzandslraal 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 Advertentie LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG Bijna veertig mensen werkten gisteren in de hitte om het hertenkamp in Groede een grote onderhoudsbeurt te geven. foto Charles Strijd door Wilma Valk GROEDE - Geen verzakte stoeptegels (meestal een topper tijdens opplusdagen) gisteren voor de mannen en vrouwen van gemeentewerken, maar vogels, ezels, varkens en konijnen. Bij na veertig mensen waren inge zet om het Hertenkamp in Groe de er weer mooi te laten uitzien. „Het is zeker veertien jaar gele den dat hier groot onderhoud is gepleegd. Sinds een aantal jaren zorgt een team van Emergis voor klein onderhoud met heel weinig middelen. Het meeste geld gaat al op aan het voer voor de dieren", zei districtschef Herman van Geffen. Hij was ter plaatse in Groede om de vorde ringen in ogenschouw te nemen. „Jammer genoeg hebben we niet op tijd al het nodige materi aal ontvangen", wist Arnold de Poorter van gemeentewerken Breskens en coördinator in het Hertenkamp. „Zo kunnen niet alle klussen vandaag worden gedaan. Ik moet zien dat ik hier alle mensen aan het werk houd maar er is genoeg te doen." Bij tropische temperaturen werd gezaagd en getimmerd aan de vele volières en nachtverblij ven van de dieren. De straat- ploeg was bezig met doorgroei- stenen naast de oprit. Er werden vuilnisbakken en bankjes ge plaatst nabij de speelweide en ook de zandbakken kregen een beurt. Het oude zand werd ver wijderd en er kwam nieuw schoon zand in. Naast de ploeg van de gemeente was het serviceteam aanwezig, een aantal mensen van Emergis en een drietal leden van de dorpsraad Groede. Alle heggen werden geknipt: „Gelukkig in de schaduw, want er is hier geen drinken," zuchtte Jenny van Goethem van de plantsoenen dienst. Mede dankzij de inzet van allen onderging heel het ruim vijftig jaar oude herten kamp een ware metamorfose Het park is weer klaar voor alle bezoekers deze zomer. Politici kunnen af en toe on bedoeld zeer grappig uit de hoek komen. Frans van Kol- lem, de voorzitter van de Sta tenfractie van GroenLinks staat bij zijn collega's niet be kend als de grootste lolbroek. Vaak lijkt het of hij letterlijk gebukt gaat onder de zorgen om ons milieu. In een discus sie met gedeputeerde Jaap Hennekeij (verkeer) wist de Groenlinkse politicus toch zowat al zijn collega's aan het lachen te krijgen. Tijdens een discussie over wegenaanleg versus milieu wierp Van Kollem de gedepu teerde sarcastisch voor de voeten dat Hennekeij blijk baar denkt dat als een weg dwars dooréén natuurgebied aangelegd wordt er vervol gens twee natuurgebieden ontstaan. Met dat soort opmerkingen zal Van Kollem het goed doen op de LeukeLedenDag van zijn partij in café het Pubje in Terhole.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33