Actieplan om toerist te lokken Oude stadspoort ziet het licht Covers voor een brede doelgroep PZC Positieve afsluiting van eerste project Marietje Kessels VVV en promotie stichting Rommelmarkt in Oosterland Boekenmarkt en rommelmarkt Drukte door parkeervergunningen Bromfietsers zonder helm Navigatieapparatuur gestolen Dader ongeval aangehouden Belgen tweemaal betrapt Gereedschap gestolen Wereldvrouwen op bezoek in streekmuseum iicoLiJiy Zoektocht nachtvlinders Fluit-ensemble speelt in Renesse agenda door Ali Pankow ZIERIKZEE - De naam Duo Penotti heeft gitarist Ben Fis- ser bedacht. Hij is van Indone sische afkomst. „Kees Stoutjesdijk, de zanger/ toetsenist is blank, dus van daar dat ik op Duo Penotti kwam", lacht Fisser. Een naam met een knipoog naar de twee kleuren chocoladepasta. Na een intense repetitieperio de staat het duo in de start blokken om naar buiten te tre den. Ben en Kees kennen elkaar al jaren. Vanaf de tweede helft van de jaren tachtig tot begin jaren negentig waren beiden lid van de formatie De Dal- tons,Een ruige tij dmaar wel leuk. Als we wat zakelijker waren geweest, hadden we het daar nog wel verder mee kun nen brengen", grinnikt Kees. Muziek is belangrijk voor hem. „Het leven is niet com pleet als je alleen maar bezig bent met werken en geld ver dienen. Muziek is als hobby een mooie aanvulling", filoso feert hij. Zijn liefde voor de muziek ont sproot in de Havo-periode. Samen met Hans de Jonge vormde hij toen vaak een gele genheidsduo. Zingen deed Kees vooral in The Daltons, waarvan naast Ben ook zijn broer Rini deel uit maakte. Nadat The Daltons uiteen vie len, is Ben zich gaan concen treren op het spelen in top- veertig-bandjes in zijn woon plaats Roosendaal. Kees ging solo verder, altijd gesteund door zijn trouwe roady Jaco de Warm. Om in je eentje op brui loften en partijen te kunnen optreden moet je toetsen kun nen bespelen, besefte Kees, en daarop is hij zich dan ook in sneltreinvaart gaan toeleggen. Nu, zoveel jaren later, hebben Ben en Kees elkaar weer ge vonden op muziekgebied. Ze willen het serieus aanpakken en zijn al geruime tijd bezig met het opbouwen van een kenmerkend repertoire. Ze spelen hoofdzakelijk covers en de nadruk ligt op bekende nummers uit de jaren zeventig en tachtig. „Muziek voor een heel brede doelgroep, maar voor mij toch weer iets heel an ders dan het repertoire dat ik in m'n eentje speelde. Ben heeft een goede kijk op wat veel mensen aanspreekt", zegt Kees. Eigen nummers De ambitie van Duo Penotti reikt voorzichtig nog iets ver der dan alleen covers. „We wil len af en toe ook met. wat eigen nummers komen. Het eerste heb ik al geschreven. Even voor eeuwig is de titel", zegt Kees met een lichte blos. Ben legt de meetlat maar meteen wat hoger: „Volgend jaar wil len we bij Any wave een optre den geven met uitsluitend ei gen nummers." foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting VW-Schouwen-Dui- veland en de Stichting Promotie Schouwen-Duiveland in de 21ste eeuw gaan samen probe ren het aantal toeristische over nachtingen op te krikken. De stichtingen werken aan een ge zamenlijk promotieplan. Om geen dubbel werk te doen zijn, vooruitlopend op dat geza menlijke plan, de taken ver deeld: de promotiestichting tracht toeristen en recreanten naar het eiland te lokken en de OOSTERLAND - Bij de ds. J. Bogermanschool aan de Weel straat in Oosterland wordt za terdag 22 juni een rommel- en activiteitenmarkt gehouden. De organisatie is in handen van het Comité Woord Daad Schou wen-Duiveland. De verkoping is bedoeld voor diverse goede doelen. De rommelmarkt begint om 9.00 uur en duurt tot onge veer 14.00 uur. ZIERIKZEE - Kinderboerderij De Punt in Zierikzee houdt za terdag 29 juni een grote rom melmarkt met boekenmarkt. De opbrengst komt ten goede aan de kas van de Kinderboex"- derij en wordt in overleg met de vereniging De Punt besteed. De activiteitendag begint om 10.00 uur en duurt tot 160 0 uur. VW vangt hen op en voorziet hen van alle gewenste informa tie. Het gaat, benadrukt VW- voorzitter R. Geluk, niet om het scheppen van meer overnach tingsplaatsen, maar om het be ter benutten van de bestaande mogelijkheden. „Want je ziet nu dat in het hoogseizoen alles vol is, maar daarvoor en daarna op geen stukken na. Dat moet be ter." Voorzitter E. Troost van de Stichting Promotie legt de lat hoog. Hij wil in tien jaar tijd het aantal overnachtingen op Schouwen-Duiveland verho gen van de huidige 4,5 miljoen per jaar naar zes miljoen. Een groei van dertig procent. Ambi tieus, maar haalbaar, denkt hij. Om de gewenste seizoensver lenging te kunnen realiseren willen VW en Stichting Promo tie toe naar meer evenementen in voor- en naseizoen. Daarover zijn gesprekken gevoerd met de Stichting Recreatie Activiteiten Schouwen-Duiveland. Wat er precies te gebeuren staat wil Troost nog niet kwijt. „Maar als het aan ons ligt wordt het be hoorlijk spectaculair dit na jaar." Voor wat betreft de presentatie van Schouwen-Duiveland via internet willen VW en Stich ting Promotie toe naar één geza menlijke website. Eén adi'es op de digitale snelweg waar de toe rist terecht kan voor elke vraag over het eiland. De samensmel ting van de huidige twee inter- netsites moet volgens Tx-oost heel snel gebeuren. De twee stichtingen willen regelmatig met elkaar gaan overleggen. Geluk: „Hoe vaak? Weet ik niet. Misschien wel één keer per maand. Het gaat er om dat we precies van elkaar weten waar we mee bezig zijn." dinsdag 18 juni 2002 ZIERIKZEE - De afdeling uitvoering en handhaving van de gemeente Schouwen-Duiveland werkt met man en macht aan de invoeiing van het vergunningparkeren. Eind vorige week kregen 2200 bewoners van de binnenstad een aanvraagfor mulier voor een parkeervergunning in de bus met het verzoek deze per omgaande ingevuld te retourneren. De parkeerver gunningen moeten snel worden uitgegeven, want het is de bedoeling dat het vergunningparkeren per 1 juli wordt inge voerd. Een parkeexvex-gunning kost 20 euro per jaar. Voor be zoekers kunnen de vergunninghouders bezoekerskaarten ko pen. YERSEKE - Twee jongens van vijftien en zestien jaar uit Yerseke zijn gisteren rond het middaguur op de Grindweg in hun woonplaats bekeurd voor het rijden zonder helm op een bromfietsDe vijftienjarige jongen zat achter op de bromfiets Beide jongens ontvingen een boete van 40 euro. Rond kwart voor twee ontvingen twee andere jongens op de Oostweg in Krabbendijke een bekeuring van 40 euro; ook zij reden samen zonder helm op een bromfiets. Het ging hier om een zestienja rige jongen uit Middelburg en een even oude jongen uit 's- Gravenpoldei'. GOES - Op een bedrijfsterrein aan de Middelburgsestraat is gisternacht uit een tiental wagens de navigatieapparatuur gestolen. De apparatuur heeft een waarde van enkele duizen den euro's. SINT-MAARTENSDIJK - Een 23-jarige man uit de gemeente Tholen is zaterdagavond aangehouden na eerder te zijn door gereden na het veroorzaken van een ongeval. De man had, om indruk te willen maken, een remspoor van dertig meter ge maakt op de weghelft van tegemoetkomend verkeer op de Nijverheidswegin Sint-Maartensdijk. Daarbij verloor de be stuurder echter de macht over het stuur, botste op een paal en raakte met de achterzijde van zijn wagen de wand van een showroom. De man sloeg vervolgens op de vlucht, zette zijn auto weg en haalde de kentekenplaten van zijn voertuig. Een getxxige wist de politie echter te vertellen wie de dader was, zodat de politie naar hem op zoek kon. Hij werd aangehouden op de Westzeedijk in Scherpenisse en heeft zijn actie bekend. SLUISKIL - Twee Belgen van 21 en 22 jaar zijn zondagnacht aangehouden voor het bezit van softdrugs. De mannen trok ken de aandacht doordat ze met een vaaxt van 110 kilometer per uur over de provinciale weg reden. De maximumsnelheid daar is tachtig. Tijdens het uitschrijven van een bekeuring ro ken de verbaliserende agenten een wietlucht. De Belgen le verden twee zakjes wiet in. De bestuurder kreeg een bon. TERNEUZEN - Afgelopen weekend is ingebroken in een pand aan de Oudelandseweg te Terneuzen. Uit het pand werd een gereedschap weggenomen. Ook vanaf een bouwteirein aan de Westlangeweg te Hoofdplaat werd gereedschap gesto len. De waarde hiervan bedraagt een paar duizend euro. Ben Fisser (links) en Kees Stoutjesdijk vormen samen Duo Penotti. ZIERIKZEE - De deelnemers aan het project Wereldvrouwen van Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei in Zierikzee brengen morgenochtend een bezoek aan Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor. Ruim twintig vluchtelingen vrouwen en Nedexiandse vrou wen doen aan de excursie mee. De bezichtiging van het muse um wordt afgesloten met een ge zamenlijke lunch. Met het px-oject Wereldvrouwen streeft De Lichtboei naar ont moeting en samenwerking tus sen vluchtelingenvrouwen, bui tenlandse vx-ouwen die zich hier gevestigd hebben en Neder landse vrouwen. Ruim vijftien vrouwen komen elke woensdag middag bijeen om te dansen, te koken en samen te eten of ge woon te px-aten. Voor kinderen van zes tot twaalf jaar is er een creatieve club en voor de klein tjes is er kinderopvang in sa menwerking met de speel-o- theek. Het pi'oject kreeg eerder dit jaar 450 eux-o van de Schouwse Sox'optimistenclub voor diverse activiteiten. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl I BEVEILIGING INBRAAKBI-VHILIGING BRANDBEVEILIGING rOKCiANGSCON'TROLE CAMERABEWAKING BORG g MELDKAMER PAC. ALARMOPVOLGING 24-uurs meldkamer-service LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE ALARMCROEP Bel" 0113-213720 NEDERLAND E-mail: info@colijnbv.nl vi* door Betty Blikman-Ruiterkamp BROUWERSHAVEN - Graaf machines die ingezet worden bij de huidige rioleringswerk zaamheden in Brouwershaven zijn op restanten van een oude stadspoort gestuit. Het gaat om overblijfselen van één van de vijf stadspoorten, die de Smal- stad ooit telde. Deze poort stond aan het einde (of het begin) van de Poortdijkstraat en heette de Poortdijkse Poort, maar werd ook wel de Stenen Poort of de Oude Stenen Poort ge noemd. Het bouwwerk dateert uit 1591 en was de oudste stadspoort van Brouwershaven. De poorten van de Smalstad zijn laat tot stand gekomen. Van Brouwer shaven is niet bekend wanneer het stadsrechten kreeg. Pas in 1477 werd de plaatst voor de eerste maal in een officieel do cument een stad genoemd. Geldgebrek Waarom er niet eerder omwal ling en ommuring heeft plaats gevonden, is niet met zekerheid te zeggen. Misschien kwam het door geldgebx-ek, maar dit is niet zeker. Sinds Brouwershaven in 1344 het recht kreeg op het vrijelijk verhandelen van ha ring kreeg, was de haringvisse rij immers een belangrijke en winstgevende inkomstenbron. Dat bleef het tot aan het einde van de 17e eeuw. Ook de ver bouw en handel in meekrap zorgden voor veel inkomsten. Brouwershaven dreef handel met Engeland, de Baltische Sta ten en Keulen. Haring, meekrap en zout en uien werden uitge voerd en de schepen keerden weer huiswaaids met wijn, bier, vruchten, textiel, bouwmateri alen en steenkolen. Maar eind 16e eeuw bleek de Advertentie door Valeska Nastaly MIDDELBURG - Marietje Kes sels, een weerbaarheidsproject voor kinderen, wordt de komen de twee weken met een demon- stratieles afgesloten. De leerlin gen van groep 7 en 8 laten in deze laatste les aan hun ouders zien wat ze de afgelopen twaalf lessen hebben geleerd. Vijf Walcherse scholen, waar onder De Cypressenhof, De Leeuwenbxxrch, Leeuwenheu vel in Middelburg en de Knot wilg in Oostkapelle, hebben de eerste fase van het Marietje Kessels Project Zeeland (MKPZ gevolgd. Het doel van het pro ject is om kinderen te leren om gaan met machtsmisbruik en te voorkomen dat ze zich zelf hier aan schuldig maken. Binnen het project krijgen jongens en meis jes in aparte groepen lessen weei'baarheid van geschoolde preventie'werkers. In de eerste fase hebben ook de leerkrachten deelgenomen aan de lessen. Het project is een on derdeel van de nota 'De vrijblij vendheid voorbij' van de provincie. In deze nota is aanbe volen meer te doen aan de pre ventie van huiselijk geweld. Vaardigheden De coördinatie van het project is in handen van de Zeeuwse Sportraad in samenwerking met de afdeling preventie van Stichting Jeugdzorg. Marja Reijnders van de Sportraad: „De kinderen hebben fysieke en mentale vaardigheden geleerd. Fysiek, in de zin van zelfverde diging met trappen en stoten en leren uit een gi*eep los te komen. Mentaal door leren 'nee' te zeg gen." Reijnders legt uit dat het nee zeggen geleerd wordt via to neelstukjes en een vier stappen plan. „De toneelstukjes zijn een soort situatietraining. Het stap penplan gaat als volgt: stap één is aangeven wat je niet wilt, stap twee is met je lichaamshouding en je stem dreigen, stap drie is waarschuwen en stap vier is tot actie overgaan", aldus Reijn ders. Het is de bedoeling dat het pro ject in totaal op tien Walcherse scholen wordt uitgevoerd. Daarna evalueert Scoop, het Provinciaal Instituut voor Zorg, Welzijn en Cultuur, het project. Uiteindelijk wordt het Marietje Kesselsproject uitgebreid over andere x-egio's in Zeeland. In het najaar beginnen vijf andere Walchex'se scholen met de lessen in weerbaarheid. BURGH-HAAMSTEDE - Tij dens een bijzondere zoektocht op vrijdagavond 21 juni vanaf 22.00 uur krijgen belangstellen den de kans met eigen ogen te aanschouwen welke nachtvlin ders er allemaal rondvliegen. De boswachter zal de deelne mers onder meer opmerkzaam maken op de subtiele kleuren van uiltjes en spanners. De ex cursie begint bij het toegangs hek van Slot Haamstede in Haamstede. Deelnemers dienen zich vooraf te melden bij de VW Haamstede. RENESSE - Het Valcooch-en- semble treedt 30 juni op tijdens de kerkdienst in Renesse. Behalve Bachkoralen brengt het gezelschap vierstemmige liederen over het thema 'vrede'. Het fluit-ensemble bestaat uit Henk Blom, Nellie Geene, Arie Damman en Mientje Bliek. Na afloop van de dienst in de Jaco- buskerk, die om 9.30 uur begint, vertellen Date en Elly Mulder over hun verblijf in de Gaza- strook, waar zij onlangs di'ie maanden hebben doorgebracht als 'civillians for peace'. STREEK ACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Pompstation Adriaan van der Weydeweg, 19.00 uur: Excursie naar broedkolonie in Meeu wenduinen; Dorpshuis De Schutse, 20.00 uur: Openbare vergadering dorps raad; NIEUWERKERK - Dorpshuis, 20.00 uur: Openbare vergadering Dorpsraad; SCHARENDIJKE - De Putmeet, 20.00 uur: Openbare vergadering dorpsraad; WESTERSCHOUWEN E.O - Tweeënvijf tig verschillende locaties, 10.00-17.00 uur; Kunst kijken tijdens manifestatie Kunstschouw; ZIERIKZEE - Sportpark Hogen Blok, 10.00 uur: Fietsen voor senioren, route Brou- wersdam; Brouwershaven vanaf de landzijde in de 17e eeuw. Zichtbaar zijn (links) de Zuiddijksepoort en (rechts) de Poortdijksepoort. Illustratie uit Historie van de Brouwse Poorten noodzaak om de stad te omwal len en ommuren. Er was veel ge- beurd in de voorafgaande perio de. In 1530 vond er een grote overstroming plaats, en nog maals één in 1570. Een grote stadsbrand legde in 1545 ruim driehonderd huizen in de as. Maximiliaan van Bourgondië, Heer van Brouwershaven, stierf in 1566 met achterlating van zulke grote schulden dat zijn bezittingen moesten worden verkocht. De inwoners van Bi-ouwersha- ven hadden liever geen particu lier als heer en verzochten ko ning Philips II de heerlijkheid te kopen. Dat gebeurde, maar ze ven jaar later had men daar al weer spijt van, want toen koos de vroedschap de zijde van de Prins van Oranje, Tijdens de Tachtigjarige oorlog in 1575, le gerden er driehonderd soldaten in de stad. Dat gaf vast een veilig, gevoel. Toen de Spanjaarden kwamen, leverden zij echter Brouwei'shaven zonder slag of stoot uit. Als reden gaven ze op dat de grotendeels rooms- katholieke bevolking toch niet tot verdediging zou zijn overge gaan. Brand Roomsgezinden zouden immers minder tegen de Spaanse ko ning gekant zijn. Het gevolg was wel dat de stad in brand werd gestoken. Vooral met dit laatste in gedachten, lag het voor de hand dat er voor meer veiligheid werd gekozen. Prins Willem van Oranje verleende in 1582 toestemming om de stad te versterken en de Staten van Zeeland deden dit in 1589. Toen stond er Brouwershaven niets meer in de weg om van de Smalstad een vestingstad te maken. Het moet een drukte van belang zijn geweest toen de wallen wer den aangelegd en er poorten werden gebouwd. Op 17 mei 1591 's morgens om acht uur werd door de burgemeesters Ja cobs Pietersz. Coninck en Jac ques van Borsele de eerste steen gelegd van de Poortdijkse Poort. De aannemers kwamen niet uit Brouwershaven, het werk werd uitgevoerd door Jo ris Verduijst uit Antwerpen en Jan Stx-oobant uit Kampenhout. In 1595 begon de bouw van de Oostpoort. De bouw van het Hoofdpoortje bij het haven hoofd startte in 1637. Bouwblokken De Zuiddijksepoort was in 1640 voltooid en meteen daarna bouwde men de Noordpoox*t, die de Noorddijkstraat afsloot. Het waren allemaal eenvoudige for se bouwblokken, vex-sierd met de wapens van de stad, Zeeland en Bourgondië. De gehele ves ting was omringd door een gracht, waarvan nu nog een ge deelte aanwezig is. De vijf poor ten beschermden de stad totdat men ze in de 19e eeuw overbodig achtte. De Oostpoort werd al in 1801 af gebroken, de dakpannen hier van afkomstig, werden voor de Stadswaag gebruikt. Tijdens de laatste restauratie van dat pand wei'den ze daar weer van verwij derd. De raad besloot in 1819 tot afbraak van de overige poorten en het ontmantelen van de ves ting, die nooit dienst heeft ge daan. Dat de fundamenten van de poortgebouwen niet hele maal werden uitgebroken heb ben de werkers aan de riolering gemerkt en misschien zullen er nog wel vaker restanten aange troffen worden bij graafwerk zaamheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29