Campagne met een lief vaccin JP is getrouwd met zijn bas Lynne Dawson weer uitsmijter op Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen Arie Berkulin toont werk in Vierschaar 10 kunst cultuur Meningokok C lezers schrijven dinsdag 18 juni 2002 De inenting tegen meningokokken C heeft nauwelijks bijwerkingen. foto Ruben Oreel vinciale Entadministratie Zeeland hebben een strak schema gemaakt om de campagne in hoog tempo te laten verlopen. Op acht locaties in de provincie zal gedurende zes dagen worden ingeënt door ploegen ver pleegkundigen die zestig kinderen of jongeren per uur kunnen vaccineren. Alle kinderen worden persoonlijk uit genodigd door de GGD. Op dit mo ment is nog niet elke uitnodiging thuisbezorgd; wie later tijdens de campagne aan de beurt is. krijg ook later de informatie. De meest gestelde vragen en de ant woorden daarop van de GGD over de veldtocht tegen meningokokken C: Hoe is het gesteld met het risico van de groep die pas na de zomervakan tie aan bod komt? Dat risico is niet groter dan tot nu toe. Gering dus. Tot nu toe werden jaar lijks in Nederland ongeveer vijfhon derd mensen ziek door de me- ningokok C. Daarvan stierven er ongeveer vijftig. Dat is een relatief klein aantal. Ter vergelijking: jaar lijks vallen in het verkeer duizend do den. Mijn kinderen zitten in verschil lende oproepperiodes. Kunnen ze tegelijk ingeënt worden? Nee, dat kan niet. De hoeveelheid vac cin is berekend op het aantal opgeroe pen kinderen. Komen er meer, dan ontstaat een tekort aan entstof. Wat moet ik voor kleding dragen tijdens de vaccinatie? De inenting wordt gegeven in de bo venarm, kort onder de schouder. Han dig is het een trui, T-shirt of blouse te dragen met mouwen die makkelijk zijn op te stropen. Nog makkelijker: zonder mouwen. Dat bevordert de snelheid en er wordt voorkomen dat verkleedpartijen onder het oog van omstanders moeten worden uitge voerd. Doet de inenting pijn? Een heel klein beetje maar. Er wor den heel dunne naalden gebruikt en voor je het weet is de prik gegeven. Kan ik naar een ander adres en op een ander tijdstip dan op de op roepkaart staat aangegeven? Dat kan. maar de kans op opstoppin gen wordt er wel door vergroot. Wie dus een ander adres of moment kiest, heeft zichzelf daarmee. Mogelijke tijdwinst wordt tenietgedaan doordat het ter plekke wachten wordt. Half negen 's avonds, is dat nog een tijd om er met een kind van ander half jaar op uit te gaan? Dat lijkt niet voor de hand liggend, maar het kan voorkomen. De uitnodi gingen zijn naar postcode gerang schikt en niet naar leeftijd. De metho de met de postcode is gehanteerd om het mensen mogelijk te maken te car poolen. Dat kan plezierig zijn, ook al om parkeerproblemen niet te groot te maken. Ik gebruik medicijnen. Kan ik toch laten vaccineren? Op iedere locatie is een arts aanwezig. Die kan uw vragen beantwoorden. Neem informatie over uw medicijnen mee. In welke gevallen wordt vaccinatie afgeraden? Vrijwel nooit. Alleen als een kind bo ven de 38.5 graden koorts heeft, is het verstandiger de inenting uit te stellen. Bij chronische aandoeningen zoals suikerziekte, epilepsie en astma kan de vaccinatie zonder problemen wor den gegeven. Zijn er bijwerkingen? Nauwelijks. Er kan wat pijn zijn op de prikplek, kinderen kunnen wat ver hoging krijgen en ze kunnen een beet je hangerig zijn. Het gaat om een heel lief vaccin, dat voortreffelijk werkt en haast geen nadelen te zien geeft. Ik ben in de periode van 20 juni tot en met 2 juli op vakantie. Mag ik deelnemen aan de tweede groep? Nee, u zult moeten wachten op nadere berichtgeving over een mogelijke in- haaldag. Dat geldt ook voor mensen die de oproep tijdens hun vakantie in de bus krijgen. Voor 1 september zal nadere informatie worden gegeven over een eventuele inhaaldag. Is vaccinatie verplicht? Nee, het is eigen, vrije keuze. Kan ik liggend worden ingeënt? Ja. dat kan als je bang bent flauw te vallen. Doe niet stoer, maar zeg het als je denkt onderuit te gaan. Je kunt op een brancard liggen en er is nazorg. Hoe krijg ik informatie op nadere vragen? Er is op landelijk niveau via internet informatie verkrijgbaar via www. vaccinatie.minvws.nl. De GGD Zee land heeft een website, te vinden op www.ggdzeeland.nl. De GGD Zee land heeft bovendien een eallcenter dat op werkdagen bereikbaar is op te lefoonnummer 0113-249480. En er is een landelijke (gratis) informatielijn: 0800-3008051 Zeeuws-Vlaming Jean-Paul Harreman speelt in zes bands door Raymond de Frel HEIKANT - De naam Jean- Paul Harreman zal de meeste Zeeuwen weinig tot niets zeg gen. Maar na het zien van zijn gezicht gaat er bij velen opeens een lampje branden. 'Is dat niet die contrabassist van Jive for your Life?', 'dat is toch die bassist van Francis Levoy The Blowrags?' en 'die zag ik toch laatst met Johnny Slipper his Margarita's op het podi um'? Allemaal waar. Jean-Paul Harreman lijkt zo wat getrouwd met zijn instru menten. Hij verhuisde twee jaar geleden vanuit Terneuzen naar Heikant. Hoofdreden: in Heikant kan hij muziek maken zonder dat hij de buurt te veel overlast bezorgt. In het huis van de 28-jarige bassist we melt het van de basgitaren, gi taren en ander geluid produce rend materieel. Harreman speelt in zes bands en als hij niet repeteert (vier keer per week) of op het podium staat, zit hij wel achter de computer om via het wereldwijde web optredens voor zijn bands te regelen. Zodra hij de deur van zijn werkgever achter zich dichtslaat, is het louter mu ziek wat de klok slaat. De im mer rustige Harreman is de regelaar, de man op de achter grond, oftewel de motor waar geen band zonder kan. Onzeker 'JP' loopt daar allesbehalve mee te koop. Sterker nog, op de bühne past hem haast een ex treme vorm van bescheiden heid. Sommigen betitelen zijn podiumpresentatie als onze ker, anderen zien dat anders of zal het een rotzorg zijn, zolang de muzikale kwaliteit maar gewaarborgd blijft. „Ik speel nu sinds 1990 basgi taar. De eerste vijf jaar had ik best wel last van podiumangst, maar dat werd langzamer hand minder", vertelt Harre man. ,,Ik ben relatief laat in de muziekwereld gerold. Ik sportte veel, maar werd op een gegeven moment geveld door de ziekte van Pfeiffer. Om de tijd te doden, heb ik toen eens een oude basgitaar van mijn vader van zolder gehaald. Ik kon geen noot lezen, maar pik te het desondanks snel op. „Ik pas me in elke band aan, maar wel op foto Wim Kooyman Jean-Paul Harreman: mijn manier." Voor al het overige had ik door die ziekte geen energie meer, dus focuste ik mij volledig op die basgitaar." Verslingerd Een rol in een coverbandje (Lightning) volgde en niet veel later raakte de toen nog in Ter- neuzen woonachtige Harre man samen met Frank van den Berge en Toine Metselaar ver slingerd aan blues- en jazzmu ziek. Dat trio strandde na ver loop van tijd vanwege studies. HEAO-student Harreman verkaste in het kader van zijn opleiding voor een halfjaar naar Mallorca. Daar stond hij twee of drie keer per week op het podium. ,,Ik ging vaak naar bandjes kijken. Op een gegeven moment brak een plaatselijke bassist zijn arm, waardoor ik in kon vallen. Jammer voor hem, maar fan tastisch voor mij natuurlijk", aldus Harreman. Bij terugkomst in Terneuzen pakte hij alles aan wat voor handen lag. ,,Ik wilde connec ties opbouwen. Ik speelde in een jazzcombo, big band, Flu- vopi en in De Lamaketta's Daarnaast organiseerde ik ie dere maand een jamsessie in Porgy Bess. Op een gegeven moment moest ik gewoon gaan schrappen. Geleidelijk aan kwamen er wel weer nieuwe bands bij, maar als ik niet van af het eerste moment het ge voel had dat het klikte, stapte ik niet in iets nieuws. Nog steeds niet trouwens. Na het uiteenvallen van de Lamaket ta's ben ik met gitarist Donny Benjaminsz de blues- en rock- abilly-formatie Jive for your Life gestart. Dat is toch echt mijn band. Die muziek speel ik het liefst, maar ik zou al het andere nooit op willen ge ven." Jive En dus staat Harreman nu met Jive for your Life, Francis Le voy The Blowrags (folkpop), Johnny Slipper his Margari ta's (fifties rock-'n-roll), Im pressions (jazz), Jazzed in Ti me (jazz) en het inmiddels weer herrezen De Lamaketta's (Zeeuwse blues met een vleug je uit de Jordaan) op de plan ken. Geen muziekstijl is Harreman vreemd. ,,Ik pas me overal aan, maar wel op mijn manier. Ik vind het bijvoorbeeld altijd een uitdaging om een bepaald basloopje in een nummer te passen, dat eigenlijk hele maal niet in die stijl thuis hoort." Jean-Paul Harreman speelt in de zomerperiode regelmatig in Zeeland: 22 juni: Jive for your Life, Pleinvrees Terneuzen 29 juni: Francis Levoy The Blowrags, Cultureel Festival Aardenburg 28 juli: Impressions, Jumping Zeeuws-Vlaanderen Nieuw- vliet 17 augustus: Jive for your Life, Mosselrock Yerseke 24 augustus: Johnny Slipper his Margarita's, Reynaertfees- ten Hulst 25 augustus: Johnny Slipper his Margarita's, Gildefeesten, Sluiskil door A.J. Snel Vanaf donderdag wordt in Zeeland de eerste zesdaagse veldtocht on dernomen tegen meningokokken C. Ruim veertigduizend kinderen en jon geren worden tussen 20 juni en 2 juli ingeënt tegen de bacterie die hersen vliesontsteking of bloedvergiftiging kan veroorzaken, waarbij de afloop in een klein aantal gevallen dodelijk is. Tijdens het eerste deel van de cam pagne worden de kinderen ingeënt in de leeftijdsgroep van 1 tot en met 5 jaar en jongeren in de groep van 15 tot en met 18 jaar. Na de zomervakantie volgt deel twee van de campagne. Dan wordt de groep kinderen van 6 tot en met 14 jaar, nog eens veertigduizend in getal, ingeënt. De GGD Zeeland, de drie Thuiszorg organisaties in de provincie en de Pro- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Tunnel Er wordt ophef gemaakt over de hoge kosten die een tunnel veiligheidsdienst zou moeten kosten. Borssele en Terneuzen willen niet alleen opdraaien voor de kosten en andere Zeeuwse gemeenten doen ook moeilijk. Ik weet dat wij als Zeeuwse automobilisten het hoogste percentage provinciale opcenten van Nederland beta len, dus het lijkt me dat we wel genoeg bijdragen om die hulp dienst te bekostigen. J.H.R. van Burgh Walstraat 160, Vlissingen Vitaliteit Het 'goede' nieuws was 11 juni te lezen in de PZC: 'Waterschap rooit dit jaar minder bomen'. Eerst had ik bijna te doen met die aardige water- en wegen bouwers die na een spoedcursus groen al weer heel wat jaren de bomen en struiken langs de Walcherse B-wegen beheren. Het wordt natuurlijk steeds moeilijker voor het Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE) om na het voortvarende kapbeleid van de afgelopen jaren nog mooie hagen en grote bomen te vinden. Geruststellend ook om te verne men dat de waterschappers zich echt niets aantrekken van de kritiek op de kaalslag in onze (voormalige) Tuin van Zeeland. Verder lezend kon ik mijn ogen bijna niet geloven: voor de aan leg van een fietspad nota bene wil men de beplanting langs de Hogelandseweg vanaf Bigge- kerke tot Krommenhoeke rooi en. Juist dit deel van de overi gens kale Hogelandseweg is lommerrijk en beplant met een flink aantal prachtige, zware abelen, schilderachtige wilgen en gezonde iepen. Link werd ik toen ik las dat 'uit onderzoek is gebleken dat de vi taliteit van de bomen toch al was tei'uggelopen'. Onderzoek vanachter de tekentafel of van uit de auto? Geschreven door een waterschapper met vermin derde vitaliteit? Nog geen twee maanden geleden moesten we gaan fietsen van het WZE. Op een fietspad in een kaal land schap? Opnieuw dreigt het door ons allen gefinancierde WA- TERschap een misdaad tegen ons eens zo Groene Juweel te be gaan. Laat uw tegenstem horen. Moge de gemeente Veere de wijsheid hebben de techneuten met hun armzalige plan naar huis te sturen! Peter Fraanje Koepoortstraat 16, Middelburg Toerisme 'Toerist is geen goudmijn meer' (PZC, 12/6). Sie beklagen, dass der stroom der vakantiegangers uit Duitsland abnimmt. Dabei suchen Sie die Ursache dafür ausschliesslich bei den Verhalt- nissen in Duitsland. Aus deut- scher Sicht sind meines Erach- tens die Ursachen dafür in den Niederlanden zu suchen. Wenn die gemeentelijke belastingen von 2000 nach 2001 um circa 20% gestiegen sind und die be lastingen von vermogensbelas ting zu inkomstenbelastingen für Deutsche von 2000 zu 2001 um circa 159% erhöht wurden, dann sind die Niederlanden für Deutsche vakantiegangers und Eigentümer von Ferienwoh- nungen zu teuer geworden. Man darf sich also nicht wundern, wenn dann die Türkei, Kreta etc. für die Deutschen interes santer geworden sind. Ludwig Oeffling Ratelaarsrand 33 Deltona-Park, Kortgene Westernweekend CLINGE - Het wilde westen uit Amerika herleeft van donder dag 20 tot en met zondag 23 juni op het terrein van de schutters vereniging SV de Schutterij aan de Statenboomweg in Clinge Ruim 700 liefhebbers nemen dan deel aan het jaarlijkse wes ternweekend op het tot Fort States Tree omgedoopte terrein. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Arie Berkulin is de derde in de rij van beeldende kunstenaars die met een exposi tie in Zierikzee onder de aan dacht worden gebracht in de ei gen regio. Tentoonstellingen gewijd aan het werk van de kun stenaars Ad Braat en David Vandekop gingen hieraan voor af. 'Arie Berkulin sculpturen- aquarellen-tekeningen' is de ti tel van de expositie die vanaf zondag 30 juni tot en met zon dag 1 september in de Vier schaar van het gemeentehuis in Zierikzee wordt gehouden. Ber kulin (62) woont en werkt sinds 1985 in Dreischor. Deze natio naal erkende kunstenaar be heerst meerdei'e disciplines. Zijn naam is in brede kring gevestigd op grond van zijn 'ijzeren' beelden. Hij maakte werken in cortenstaal, roest vaststaai of geschuurd, ver zinkt staal, geverfd en onge verfd metaal. Ook creëerde hij een aantal werken in messing en koper. Naast het vervaardigen van sculpturen is hij altijd blijven tekenen. Hij tekent vooral land schappen, met snelle penseel streken in aquarelverf. Zijn meest recente aquarellen, ge maakt tijdens een reis door In donesië, zijn te zien op de expo sitie. Als aanvulling op het beeldend werk wordt de video 'Bewegen de beelden' getoond. Hierin staan enkele van Berkulins wer ken centraal. De opening van de tentoonstel ling wordt zaterdag 29 juni om 16.00 uur verricht door Ineke Spaander. De Vierschaar is geopend van maan dag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 12 tot 17 uur. door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Het Symfo nieorkest van Vlaanderen, het Rundfunkchor Berlin, de Aka- demie für Alte Musik en het Haydn Sinfonietta Wien met so praan Lynne Dawson zijn de toppers van het komende Festi val van Zeeuwsch-Vlaanderen. Om het Haydn Sinfonietla en Dawson vast te kunnen leggen, duurt het festival zelfs een week langer dan anders, dit keer na melijk van 6 tot en met 28 sep tember. Dawson is één van de bekendste klassieke zangeressen van En geland. Zij kreeg grote bekend heid door haar vertolking van het 'Libera me' uit het Requiem van Verdi tijdens de begrafenis van prinses Diana. Vorig jaar trad zij met veel succes op tij dens het slotconcert van het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren in Aardenburg. Met het Haydn Sinfonietta Wien ver zorgt Dawson ditmaal opnieuw het slotconcert, zaterdag 2 8 sep tember in Hulst. „Ik hoorde dat Dawson met het Haydn Sinfonietta een aantal concerten in Duitsland zou ge ven", vertelt directeur Walter de Clercq van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Dat concert wilde ik ook graag boe ken. Ik had een weekeinde eer der in gedachten, maar dan moest ze al op vrijdag en zondag optreden. Dat zou te veel wor den. Ik heb het management kunnen overtuigen dat het een goede zaak was als ze een week daarna naar Hulst zou komen. Ik ben er heel blij mee dat het is gelukt. Dat is wel de reden dat het festival nu op 28 september eindigt." De Clercq is 'in zijn totaliteit' Het Egidius Kwartet speelt muziek uit het liedboek van Hierony- mus Lauweryn, de stichter van Philippine. tevreden over de programme ring. Anders dan vorig jaar kan hij weer een symfonieorkest presenteren. Onder leiding van David Angus komt het Symfo nieorkest van Vlaanderen vrij dag 6 september naar het Schel - detheater in Terneuzen voor een openingsconcert met werken van Mozart, Rossini en Stra vinsky. Solist is de Kroatische pianist, klarinettist en compo nist DejanLazic. Overigens ver meldt het programmaboek, dat deze week in Zeeland wordt verspreid, ook The lighthouse. de 'thriller onder de zeespiegel' die op 31 augustus, 1,7 en 8 sep tember wordt gespeeld in de Westerscheldetunnel in aan bouw bij Terneuzen. „Anders dan vorig jaar met Decap zijn we ditmaal geen co-producent", legt De Clercq uit. „Dus hij staat wel in ons programma, maar we hebben een eigen openingscon cert." De festivaldirecteur wijst ver der de concerten van het Rund funkchor op 20 september in Sas van Gent en van de Akade- mie für Alte Musik Berlin een dag later in Axel aan als te ver wachten hoogtepunten. Het Rundfunkchor stoeit met werk j van Brahms en Stanford (De Clercq: „Een logische combina- tie want Stanfords muziek doet I sterk aan Brahms denken"), de i Akademie heeft Bach en Tele- mann op het programma staan. Zeeuws tintje Van de overige zes concerten j heeft de helft een Zeeuws tintje Zo speelt het gerenommeerde Egidius Kwartet zaterdag 14 september in Philippine muziek uit, het liedboek van Hierony- mus Lauweryn, heer van Water- I vliet en Poortvliet en stichter I van Philippine. Dit concert is I samengesteld met het oog op Brugge 2002. Een dag latei- treedt de uit Middelburg af- komstige trombonist Daniël I Ploeger op in Groede tijdens een gratis fringe-concert. Die con- certen - met het optreden van j het Oriana Ensemble zondag 8 i september in Hengstdijk heeft het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen er nog één - zijn be- doeld om jonge talentvolle rau- j sici een kans te geven zich aan publiek te presenteren. Bij de uitvoering Rapsodia en blau door Cobla La Principal d'Am- sterdam, zondag 22 september i in Porgy Bess in Terneuzen, neemt de uit Middelburg af komstige pianiste Marianne Boer plaats achter de vleugel. j Verder zal het Blindman saxo- foonkwartet zaterdag 14 sep- tember in IJzendijke muziek i van Vlaamse polyfonisten ten gehore brengen en voeren de i Beethoven Academie en so praan Patricia Rozario werk van Haydn, Mozart en Beetho- ven uit in Aardenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28