PZC Investeren in Nieuwe Kerk nodig UITVERKOOP De Schoener wil eindelijk leuk plein Gemeentehuis in de takels Gimbrère C-J HOEKMAN' Leven in Goes-Oost is zo slecht nog niet Nieuwe inwoners schudden handen Vrijwilligers bereid tot inzet en beleidsvorming comfbrto Expositie over verblijf in Gaza en bezet gebied Gospelkoor in Zierikzee mammamhhm zeeuwse almanak Natuur waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 18 juni 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor een verant woord behoud van de Nieuwe Kerk in Zierikzee is er investe ring van zowel geld als mens kracht nodig. Alle nieuwe activiteiten die in de kerk ont wikkeld gaan worden, moeten gericht zijn op het verdienen van geld, maar hoogstwaar schijnlijk vergt dat wel even tijd en zullen de kosten aan de baat vooraf gaan. Die boodschap loopt als een ro de draad door de toekomstplan nen die de plaatselijke werk groep Stichting Oude Zeeuwse Kerken ontwikkelt in samen werking met de Initiatiefgroep Nieuwe Kerk. De initiatief groep is ontstaan vanuit de ac tievoerders die zich kantten te gen de plannen van een theater in de Nieuwe Kerk. Die plannen heeft het gemeentebestuur on der zware druk van een deel van de bevolking geschrapt, maar daarmee is de Stichting Oude Zeeuwse Kerken niet uit de pro blemen. Het jaarlijks onder houd van het monumentale ge bouw vergt meer geld dan uit de opbrengst vanuit de exploitatie kan worden betaald. Componist en musicus Mar van der Veer, leider van de protest acties tegen de theaterplannen, wil een bijdrage leveren aan een intensiever gebruik van de Nieuwe Kerk en daarmee ook de financiële situatie verbeteren. Voor opzet en uitvoering van veel meer activiteiten zijn vrij willigers nodig. Om die bijeen te krijgen, vormde hij de Initia tiefgroep Nieuwe Kerk. Inmid- Advertentie dels hebben zich 27 mensen aangemeld. Drie van hen zijn bereid mee te werken aan een beleidsvisie voor de toekomst, de overigen willen zich inzetten bij de uitvoering van activitei ten. Zij zijn bereid tijdens orgel concerten, presentaties of expo sities als gastheer op te treden en er voorbereidende werk zaamheden voor uit te voeren. Voorzitter L. Blikman van de werkgroep Stichting Oude Zeeuwse Kerken is blij met die inzet. „De bestuursleden van onze werkgroep kunnen dat al lemaal niet alleen. De meesten hebben een vaste baan en zijn dus lang niet altijd beschik baar." Intensiever gebruik Blikman is het met Van der Veer eens dat de Nieuwe Kerk inten siever gebruikt kan worden. Hij ziet vooral mogelijkheden voor meer muziekoptredens, maar acht enkele aanpassingen aan de kerk in dat verband wel van groot belang. „De toiletaccom modatie zou verbeterd moeten worden. Ook de zitplaatsen ver dienen verbetering, want het comfort is nu toch vrij minimaal en er moet ook iets worden ge daan aan de akoestiek. Als we de kerk meer gaan promoten, vragen mensen tenslotte ook wat we te bieden hebben", zegt Blikman. Hoewel de verbeteringen die hij noemt wellicht een aardig be drag vergen, acht hij dat in ver houding toch geen enorme in vestering. Zeker niet als dat na verloop tijd revenuen voor de Nieuwe Kerk oplevert. Hij vindt dat toch zeker ook de gemeente in dit verband over de brug moet komen met geld voor die inves teringen. De werkgroep en de initiatief groep houden samen op zater dag 28 september een promotie dag in de Nieuwe Kerk. Op die dag wordt ook het startsein ge geven voor een grote donateurs werving. „Ik trek me het verwijt aan dat wij als werkgroep te weinig kenbaar hebben ge maakt dat mensen donateur kunnen worden van de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken. Daar moet verbetering in ko men. Stel je voor dat alle inwo ners op Schouwen-Duiveland voor 5 euro donateur zouden worden. Dan zijn we in één klap uit de problemen", aldus Blik- Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraat 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 RENESSE - In de expositie ruimte 't Opstapje aan de achterzijde van het Dorpshuis Renesse wordt vrijdagmiddag 28 juni om 16.30 uur de expositie 'Drie maanden in Gaza' geopend door Bert Kling van de hulporganisatie Kerkin- actie. Het echtpaar Date en Elly Mul der uit Renesse verbleef van be gin februari tot begin mei in Is raël en bezet Palestijns gebied. Zij waren daar als vrijwilligers voor het project United Civili ans for Peace. Observeren, regi streren en doorgeven van hun bevindingen waren hun belang rijkste taken. Foto's Zij maakten foto's en schreven verhalen tijdens die drie maan den in de stad Gaza. Verder ver zamelden zij tekeningen van Joodse en Palestijnse kinderen, evenals artikelen uit de Israëli sche pers. Het echtpaar Mulder stelt dit materiaal ten toon in de week van 29 juni tot en met za terdag 6 juli. Tijdens deze tentoonstelling is er voor bezoekers de gelegen heid de actiebrief te onderteke nen van Amnesty International gericht aan Sharon en Arafat. De tentoonstelling in de exposi tieruimte 't Opstapje is op zon daggeopend van 12.00 tot 17.00 uur en op andere dagen van 11.00 tot 19.00 uur. Leerlingen van de bovenbouw van obs De Schoener gebogen over enkele tekeningen met hun wensen voor een beter schoolplein, door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Een zwembad en een kartbaan zijn wellicht te hoog gegrepen, maar een bankje rond de boom en een leuk ingerichte zandbank lijken toch niet te veel gevraagd. De kinderen van de bovenbouw van openbare basisschool De Schoener in Brouwershaven moeten het al jaren met een kaal schoolplein doen. Daar willen ze eindelijk wel eens verande ring in zien. „Toen ik hier in 1999 als direc teur kwam, lag het schoolplein er al schots, scheef en kaal bij. De medezeggenschapsraad had bij de gemeente al een aanvraag ingediend voor aanpassing van het plein en voor het plaatsen van wat speeltoestellen", zegt locatiemanager Petra Kotvis. De houten speeltoestellen die er eerder stonden, waren na een onderzoek uit veiligheidsover wegingen omgezaagd. Er was echter helemaal niks voor te ruggekomen. In die eerste aan vraag bij de gemeente zat niet veel schot. „Om de dertien we ken kregen we bericht dat de zaak nog in behandeling was", verzucht Kotvis. De situatie werd er ondertussen niet veiliger op. Een verhoging in de vorm van een schans je bleek in de praktijk gevaarlijk en het trapje tussen het plein van bovenbouw en onderbouw lag er slecht bijWeer klopte de medezeggenschapsraad bij de gemeente aan. „De troep werd weggehaald en daar hield het weer mee op zegt mr-lid Renée Pol. Om schot in de zaak te krij gen, werd een werkgroep Schoolplein opgericht, waarin leerkrachten en ouders zitting namen. Tevens werd de leerlin gen van de hoogste groepen ge vraagd hun wensen voor een fijn schoolplein op papier te zetten. Dat leverde zeer luxueuze voor stellen op, maar ook heel bruik bare ideeën zoals een klimtoe stel, duikelstokken, bankjes, een tafeltennistafel en een speeltafel in de zandbank. Herbestrating Plotseling leek er vaart in te ko men. De werkgroep schoolplein werd uitgenodigd met twee ambtenaren een plan uit te werken. Daarin werd ook ver betering van de afwatering en herbestrating van het plein meegenomen. Bovendien trad de werkgroep in overleg met het bestuur van de naastgelegen school 'De Schouw' om daar de wensen te peilen. Als de boel toch op de schop moest, kon het foto Marijke Folkertsma immers beter in één keer. Het plan ligt er nu, maar voor de uit voering is ruim 45.000 euro no dig. De school kan bijna 16.000 euro bijdragen. Dat bedrag schonk de Stadsraad voor het schoolplein. Maar doordat de officiële aanvraag voor verbete ring van het schoolplein verlo ren is gegaan, is het verzoek niet opgenomen in het budget dat de gemeente dit jaar beschikbaar stelt aan onderhoud voor scho len. De school gaat meer geld in zamelen voor het plein. Vrijdag 21 juni staat daarom een grote rommelmarkt met spelletjescir cuit en playbackshow op het programma. ZIERIKZEE - Het Gos pelkoor Together uit Nieuwerkerk geeft op za terdag 22 juni een concert in de Gereformeerde kerk in de Sint Domusstraat in Zierikzee. De hoofdmoot van het programma bestaat uit de gospelmusicial Jozef- .Voor de pauze zingt het koor nog een aantal num mers van het oude reper toire. Het concert begint om 20.00 uur. Advertentie Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 6 juni is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op woensdag 19 juni per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De kraan torent hoog boven de huizen uit. In de takels hangt één van de 267 units die tot december vorig jaar samen het tijdelijk gemeente huis in Zierikzee vormden. De ontmanteling van het voorma lig bestuurlijk centrum is in vol le gang. Voor 1 juli moeten de portakabins weg zijn. Het vrij komende plein gaat dienen als gratis parkeerruimte voor be zoekers aan Zierikzee. De tekst 'te koop' op de zijkant van een van de units is met zwarte tape afgeplakt. In febru ari verkocht de gemeente Schouwen-Duiveland de port akabins voor bijna een half mil joen euro aan handelaar Jan Snel BV uit Montfoort. Een deel van de units is door Snel inmid dels doorverkocht aan internet bedrijf Zeelandnet. Wat er op lange termijn met de vrijkomende ruimte aan het Hatfieldpark gebeurt, is nog niet bekend. Voorlopig wil de gemeente niet verder gaan dan het verwijderen van de funde ring en het egaliseren van het terrein, waarna het ingezaaid wordt met gras. De aanwezige bestrating blijft gehandhaafd en dat betekent dat Zierikzee er tijdelijk een parkeerterrein bij krijgt dat plaats biedt aan 130 auto's. Een welkome aanvul ling, zegt J. Beek van de ge meente Schouwen-Duiveland. „Het parkeerterrein bij het ge meentehuis is bedoeld voor ge- meentepersoneel en bezoekers van het gemeentehuis. We heb ben gemerkt dat ook heel wat toeristen parkeren om te wan delen. Ik zie er tenminste regel matig zwart-witte nummerbor den en bij de gemeente werken zover ik weet geen Duitse amb tenaren. Het gevolg is dat we soms plaats tekort hebben, terwijl er veertig parkeerplaatsen meer zijn dan bij het tijdelijk gemeente huis." Sinds kort staat op een niet te missen bord vermeld dat het parkeerterrein uitsluitend be doeld is voor gemeenteperso- neel en bezoekers van het ge meentehuis. „Je kunt natuurlijk een slagboom neerzetten, maar dat gaat ons voorlopig wat te ver. We kijken eerst wat het bord voor effect heeft. En er komt een verwijsbord naar het gratis par keerterrein aan het Hat fieldpark." door Esme Soesman GOES - Onderzoek in de wijk Goes-Oost laat zien dat er weinig ernstige knelpunten zijn. Wat niet betekent dat er niets in Goes-Oost moet ge beuren. Zowel wijkvereni- ging als de werkgroep Wijk belangen beraden zich over te nemen stappen. Het onderzoek is uitgevoerd door vijf studenten van de hogere beroepsopleiding Maatschappelijk werk en dienstverlening aan de Sosa (sector opleidingen sociale arbeid) in Vlissingen. Op her kenbare punten schiet de wijk tekort. Een pinauto maat zou aardig zijn, wat meer wijkgroen en zitbank jes ook, terwijl de bewoners j uist wat minder parkeerpro blemen en zwerfvuil zouden willen. Toch lijkt het erop of de bewoners van Goes-Oost vooral leemten voelen als het gaat om sociaal-culturele ac tiviteiten. De wijkvereniging is al enige tijd bezig met het plan de wijk nieuw leven in te blazen, bevestigt voorzitter M. Blom. De bedoeling is - op z'n vroegst na de zomer - een plan op te stellen om Goes- Oost 'nog' leuker te maken. Daarbij wil de wijkvereni ging nadrukkelijk ook nieu we bewoners van de wijk be trekken om te kijken wat er onder hen leeft. Bovendien, is het plan, moet er een bre der perspectief op activitei ten komen. Wat gebeurt er in aanpalende wijken of bij voorbeeld op scholen en in Ter Valcke? Vervolgens kan worden gekeken of wijkver eniging en wijkgebouw Jan Ligthart in dat totaalplaatje een rol kunnen vervullen. En kunnen er eventueel nieuwe initiatieven worden opgezet. Het onderzoek van de Sosa- studenten kan in de plannen makerij als uitgangspunt worden gebruikt. Zo geven de studenten een flink aantal suggesties waarmee 'interge- nerationele buurtontwikke ling' (jong en oud die iets voor elkaar kunnen beteke nen) kan worden bewerkstel ligd. Laat ouderen en jonge ren samen een straatfeest or ganiseren, is één van de ge dachten. Ook reppen zij van een internetcafé, boodschap pendienst door j ongeren voor ouderen én het beter benut ten van de in de wijk aanwe zige schoolpleinen. De onlangs nieuw in het le ven geroepen werkgroep Wijkbelangen ziet de studie eveneens als startpunt voor de eigen inbreng in de wijk. De door de studenten ge maakte inventarisatie van de in de wijk levende knelpun ten maakt Wijkbelangen duidelijk dat er geen grote problemen zijn. De werk groep wil voorkómen, licht voorzitter W. Koster toe, dat haar bijdrage blijft steken bij scheefliggende stoeptegels en soortgelijke problemen. Wijkbelangen wil zich daar om binnenkort beraden over de vraag hoe ze een meer structurele bijdrage aan de leefbaarheid van Goes-Oost kan leveren. Wijkinfowinkel Zo zou de wijkinfowinkel een laagdrempeliger instuif- karakter moeten krijgen, op pert Koster. Waar mensen op een vast dagdeel in de week binnen kunnen rennen met vragen, opmerkingen en an dere zaken. Essentieel zijn volgens hem ook nieuw- bouwplannen die in de wijk leven. Via de wijkinfowinkel zouden wijkbewoners in een vroeg stadium informatie over dergelijke plannen moe ten kunnen krijgen. Wijkbe langen kan hierin wellicht een functie vervullen, even als in het wijzen van de weg als belanghebbenden zich al dan niet in de plannen kun nen vinden. Wijkbelangen wil op korte termijn met meer concrete plannen naar buiten komen. Hl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - File op de trap, een burgemeester in hemds mouwen en een airco die over uren maakt om de temperatuur in de Burgerzaal aangenaam te houden. Het was warm en druk gisteravond tijdens de jaarlijkse bijeenkomst voor nieuwe inwo ners van Schouwen-Duiveland. Tweehonderd nieuwe eilanders gaven acte de présence. Een hoge opkomst, constateer de burgemeester J. Asselbergs vergenoegd. Schouwen-Duive- lands eerste burger maakte van de gelegenheid gebruik om het Noord-Zeeuwse eiland dat hij omschreef als 'het hoofdkussen van Zeeland' aan te prijzen. Vanwege de aanwezigheid van rust en ruimte en de afwezig heid van files en harde crimina liteit. Asselbergs stak niet onder stoelen of banken dat door de gemeentelijke herindeling in 1997 heel wat veranderd is. „Het kussen is flink opge schud." Ook de wethouders ver heelden niet dat de nog jonge gemeente nog heel wat proble men heeft te overwinnen en ga ven onomwonden toe dat op een aantal terreinen zeker nog ruimte voor verbetering is. Asselbergs: „Wij zijn nog geen 'going concern'. Er zijn nog zeer grote knelpunten, en ik vraag uw begrip daarvoor." Dat kreeg het dagelijks gemeentebestuur van de nieuwe Schouwen-Dui- velanders, hoewel er wel wat klachten en wensen werden ge ventileerd. Zo werd gepleit voor begrijpelijke, logische, bouw voorschriften, meer kanoroutes en aandacht voor de verkeers veiligheid op de N59. Beloftes Asselbergs, en in zijn kielzog de overige collegeleden, liet zich niet verleiden tot beloftes. Wel gaf de burgemeester aan dat het gemeentebestuur een modern en eigentijds beleid dicht bij de burger voorstaat. Hij riep de nieuw ingezetenen op dan ook niet te schromen om met proble men of vragen aan te kloppen bij het burgemeester, wethouders of ambtenaren. „Want we willen als gemeentebestuur geen ei land op een eiland zijn." Advertentie LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG De portakabins moeten voor 1 juli weg zijn van het terrein aan het Hatfieldpark. foto Marijke Folkertsma Politici kunnen af en toe on bedoeld zeer grappig uit de hoek komen. Frans van Kol- lem, de voorzitter van de Sta tenfractie van GroenLinks staat bij zijn collega's niet be kend als de grootste lolbroek. Vaak lijkt het of hij letterlijk gebukt gaat onder de zorgen om ons milieu. In een discussie met gedepu teerde Jaap Hennekeij (ver keer) ivist de GroenLinkse politicus toch zowat al zijn collega's aan het lachen te krijgen. Tijdens een discussie over wegenaanleg versus mi lieu wierp Van Kollem de ge deputeerde sarcastisch voor de voeten dat Hennekeij blijkbaar denkt dat als een weg dwars door één natuur gebied aangelegd wordt er vervolgens twee natuurge bieden ontstaan. Met dat soort opmerkingen zal Van Kollem het goed doen op de LeukeLedenDag van zijn partij in café het Pubje in Ter hole.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27