Grote verschillen in schoolkosten UITVERKOOP Gimbrêre Bunkermuseum officieel open Goes-Oost moest wat levendiger zijn Positieve afsluiting van eerste project Marietje Kessels Supermarkt krijgt kans uit te breiden in Kamperland Vrouw gewond bij ontploffing in Middelburg comfbrfco J [nJ HOEKMArSO Onderzoekers bepleiten verhoging tegemoetkoming voor kinderen van minima Actieplan moet toerist naar Schouwen lokken Dubbel betrapt zeeuwse almanak Natuur door Valeska Nastaly MIDDELBURG - Marietje Kes sels, een weerbaarheidsproject voor kinderen, wordt de komen de twee weken met een demon- stratieles afgesloten. De leerlin gen van groep 7 en 8 laten in deze laatste les aan hun ouders zien wat ze de afgelopen twaalf lessen hebben geleerd. Vijf Walcherse scholen, waar onder De Cypressenhof, De Leeuwenburch, Leeuwenheu vel in Middelburg en de Knot wilg in Oostkapelle, hebben de eerste fase van het Marietje Kessels Project Zeeland (MKPZ) gevolgd. Het doel van het project is om kinderen te le ren omgaan met machtsmis bruik en te voorkomen dat ze zich zelf hieraan schuldig ma ken. Binnen het project krijgen jongens en meisjes in aparte groepen lessen weerbaarheid van geschoolde preventiewer kers. In de eerste fase hebben ook de leerkrachten deelgenomen aan de lessen. Het project is een on derdeel van de nota 'De vrijblij vendheid voorbij' van de provincie. In deze nota is aanbe volen meer te doen aan de pre ventie van huiselijk geweld. Vaardigheden De coördinatie van het project is in handen van de Zeeuwse Sportraad in samenwerking met de afdeling preventie van Stichting Jeugdzorg. Marja Reijnders van de Sportraad: „De kinderen hebben fysieke en mentale vaardigheden geleerd. Fysiek, in de zin van zelfverde diging met trappen en stoten en leren uit een greep los te komen. Mentaal door leren 'nee' te zeg gen." Reijnders legt uit dat het nee zeggen geleerd wordt via to neelstukjes en een vier-stap penplan. „De toneelstukjes zijn een soort situatietraining. Het stappenplan gaat als volgt: stap één is aangeven wat je niet wilt, stap twee is met j e lichaamshou ding en je stem dreigen, stap drie is waarschuwen en stap vier is tot actie overgaan", aldus Reijnders. Het is de bedoeling dat het pro ject in totaal op tien Walcherse scholen wordt uitgevoerd. Daarna evalueert Scoop, het Provinciaal Instituut voor Zorg, Welzijn en Cultuur, het project. Uiteindelijk wordt het Marietje Kesselsproject uitgebreid naar andere regio's in Zeeland. In het najaar beginnen vijf andere Walcherse scholen met de lessen in weerbaarheid. MIDDELBURG - Een twintig jarige vrouw uit Middelburg is gisteravond om acht uur licht gewond geraakt bij een gasont ploffing in haar huis aan de Maasstraat. Tijdens het koken sloeg de vlam in de pan. Van schrik gooide de vrouw een emmer zeemwater over de pan. Deze spiritusoplos- sing veroorzaakte een gasont ploffing die de muur tussen de gang en de keuken vernielde. Ook ging een ruit van de voor deur aan diggelen. De ambulance is ter plaatse ge weest, maar de vrouw kwam er wonder boven wonder zonder ernstige brandwonden vanaf. De vrouw hield de kleine wond aan haar schouder aan het on geval over. Advertentie l-t/AWORTH f Arbo goedgekeurd «Ei Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraat 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 18 juni 2002 door Rolf Bosboom GOES - Er zitten grote verschil len in de kosten die ouders kwijt zijn aan hun schoolgaande kin deren in het Goese voortgezet onderwijs. Dat blijkt uit een on derzoek dat het Platform Arme Kant Goes (PAK) samen met het Regionaal Dienstencentrum (RDC) van de Samen op Weg kerken in Zeeland heeft uitge voerd. Naar aanleiding van de klach ten die het platform geregeld ontvangt over de kosten van het onderwijs, heeft het een uitvoe rige inventarisatie gedaan. Het onderzoek richtte zich op het voortgezet onderwijs (Buys Bal lot College, Calvijn College, Groen College, Goese Lyceum, Groot Stelle, Sint Willibrord- college), het voortgezet speciaal onderwijs (De Wissel, De Vlied berg, De Kring, Deltaschool, Jenaplanschool) en het middel baar beroepsonderwijs (ROC, Groen College). De resultaten bevestigen wat veel ouders al wisten: school gaande kinderen kosten han denvol geld. Verrassender is dat de bedragen soms sterk uiteen lopen. In de derde klas van het voortgezet onderwijs loopt het bijvoorbeeld uiteen van 303 tot 718 euro, afhankelijk van de school. Het kostbaarste leerjaar is 5 VWO: 885 tot 987 euro. De kosten komen daarmee ruim uit boven de maximale tege moetkoming die gezinnen met een smalle beurs van de rijks overheid kunnen krijgen. Ook de gemeente Goes kent regelin gen voor inkomensondersteu ning, maar daarvan blijken scholen niet altijd goed op de hoogte. Gezinnen met meerdere kinderen en een inkomen dat net boven de grens voor derge lijke regelingen ligt, hebben te maken met nauwelijks te bekos tigen uitgaven. Het onderzoek toont onder meer aan dat de prijs voor de school boeken sterk variëren. Scholen die met een boekenfonds wer ken, weten de kosten met soms meer dan veertig procent te drukken. Het Calvijn College springt er op dat gebied gunstig uit. Het Buys Ballot College, dat zijn boeken via een externe or ganisatie betrekt, is juist weer duur. De vrijwillige ouderbij dragen verschillen ook per school: van 11 (Groen College) tot 88 euro (Goese Lyceum) per jaar. Het is lang niet altijd even duidelijk wat er met dat geld wordt gedaan. Op het Goese Ly ceum en het Calvijn College heeft het niet betalen van de bij drage gevolgen voor de deelna me aan activiteiten, al blijft on duidelijk welke gevolgen dat zijn. In het speciaal onderwijs liggen de kosten aanzienlijk lager. Doordat het om kleinere instel lingen gaat, is meer maatwerk mogelijk. De scholen besteden relatief veel aandacht aan het laag houden van de kosten. Bo vendien zijn ze beter op de hoogte van regelingen van de gemeente. Een goed overzicht van de kosten in het middelbaar beroepsonderwijs is moeilijk te geven, aangezien het veelal gaat om individuele leerwegen met veel verschillende keuzepak ketten. De onderzoekers hopen dat de scholen zelf meer inzicht proberen te krijgen in de daad werkelijke kosten. Alert Het PAK en het RDC pleiten er in algemene zin voor dat de te gemoetkoming in de studiekos ten voor minima wordt ver hoogd tot de daadwerkelijke kosten, dat er een regeling ver voerskosten komt voor stages, dat de landelijke overheid alert blijft op de financiële gevolgen van vernieuwingen in het on derwijs (zoals het studiehuis) en dat er maatregelen worden ge nomen om te voorkomen dat de vrijwillige ouderbijdrage leidt tot uitsluiting van leerlingen. Voorzitter N. van Esseveld van de Cliëntenraad, aan wie gister avond het eerste exemplaar van het rapport werd aangeboden, zei dat daar in Goes al volop aan wordt gewerkt. De twee bunkers in de duinen bij Zoutelande waren vorig jaar al open voor het publiek, maar toen was de inrichting nog niet helemaal klaar. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder ZOUTELANDE - Het bunker museum in Zoutelande wordt vrijdag officieel geopend. De twee bunkers in de duinen wa ren vorig jaar al open voor het publiek, maar toen was de in richting nog niet helemaal klaar. Zaterdag wordt boven dien een bunkerdag gehouden. Alle bunkers van de stichting Bunkerbehoud zijn dan open voor het publiek. Een van de bunkers in Zoute lande is teruggebracht in origi nele staat, met bedden en appa ratuur. Binnen is te zien hoe de soldaten in de bunker leefden. De andere bunker, bovenop het duin, is bewust niet gerestau reerd. In beide bunkers is een expositie te zien. In de ene is in formatie te vinden over de Atlantikwall, het verdedigings werk dat de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog langs de Europese kust aanlegden. In de andere bunker wordt de bevrijding van Walcheren be licht, compleet met de landin gen op Westkapelle en Vlissin- gen. Zaterdag zijn alle bunkers van de stichting open voor het pu bliek. Die zijn te vinden in Rit- them (bij Fort Rammekens), in Vlissingen (bij de Oranjemolen) en bij Abeele. Tijdens de bun kerdag wordt een boek van Hans Sakkers en Hans Houter man over Zoutelande in de Tweede Wereldoorlog gepresen teerd. Het boek toont nooit eer der gepubliceerde oorlogsfoto's van Zoutelande en de bunkers in het dorp. Het bunkermuseum in Zoute lande is vanaf volgende week de hele zomer elke woensdag- en zondagmiddag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Het museum ligt aan de duinovergang bij ho tel Tien Torens. Vorig jaar trok het nog niet complete museum al 8000 bezoekers. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting WV-Schouwen- Duiveland en de Stichting Pro motie Schouwen-Duiveland in de 21ste eeuw gaan samen proberen het aantal toeristische overnachtingen op te krikken. De stichtingen werken aan een gezamenlijk promotieplan. Om geen dubbel werk te doen zijn de taken verdeeld: de pro motiestichting tracht toeristen naar het eiland te lokken en de WV voorziet hen van alle ge wenste informatie. Het gaat, benadrukt VW-voor- zitter R. Geluk, niet om het scheppen van meer overnach tingsplaatsen, maar om het be ter benutten van de bestaande mogelijkheden. „Want je ziet nu dat in het hoogseizoen alles vol is, maar daarvoor en daarna op geen stukken na. Dat moet be ter." Voorzitter E. Troost van de Stichting Promotie wil in tien jaartijd het aantal overnachtin gen op Schouwen-Duiveland verhogen van 4,5 miljoen per jaar naar zes miljoen. Om de sei zoensverlenging te realiseren willen WV en Stichting Promo tie meer evenementen in voor- en naseizoen. Daarover zijn ge sprekken gevoerd met de Stich ting Recreatie Activiteiten Schouwen-Duiveland. Wat er precies te gebeuren staat wil Troost nog niet kwijt. „Maar als het aan ons ligt wordt het be hoorlijk spectaculair dit na jaar." Voor wat betreft de presentatie van Schouwen-Duiveland via internet willen WV en Stich ting Promotie toe naar één geza menlijke website. Eén adres op de digitale snelweg waar de toe rist terecht kan voor elke vraag over het eiland. De samensmel ting van de huidige twee inter netsites moet volgens Troost heel snel gebeuren. De twee stichtingen willen regelmatig met elkaar gaan overleggen. Geluk: „Hoe vaak? Weet ik niet. Misschien wel één keer per maand. Het gaat er om dat we precies van elkaar weten waar we mee bezig zijn." Advertentie LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG Advertentie) Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 6 juni is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op woensdag 19 juni per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 Eén van de vaste activiteiten in het wijkcentrum. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman GOES - Het leven in Goes- Oost is zo slecht nog niet. Onderzoek in deze wijk door vijf studenten van de hogere beroepsopleiding Maatschap pelijk werk en dienstverlening aan de Sosa (sector opleidin gen sociale arbeid) in Vlissin gen laat zien dat er weinig ernstige knelpunten zijn. Wat niet betekent dat er niets in Goes-Oost moet gebeuren. Zo wel wijkvereniging als de werkgroep Wijkbelangen be raden zich over te nemen stap pen. Op herkenbare punten schiet de wijk tekort. Een pinauto maat zou aardig zijn, wat meer wijkgroen en zitbankjes ook, terwijl de bewoners juist wat minder parkeerproblemen en zwerfvuil zouden willen. Toch lijkt het erop of de bewoners van Goes-Oost vooral leemten voelen als het gaat om sociaal- culturele activiteiten. De wijkvereniging is al enige tijd bezig met het plan de wijk nieuw leven in te blazen, be vestigt voorzitter M. Blom. De bedoeling is - op z'n vroegst na de zomer - een plan op te stel len om Goes-Oost 'nog' leuker te maken. Daarbij wil de wijkvereniging nadrukkelijk ook nieuwe be woners van de wijk betrekken om te kijken wat er voor be hoeften onder hen leven. Bo vendien, is het plan, moet er een breder perspectief op acti viteiten komen. Wat gebeurt er in aanpalende wijken of bij voorbeeld op scholen en in Ter Valcke? Vervolgens kan wor den gekeken of wijkvereniging en wijkgebouw Jan Ligthart in dat totaalplaatje een rol kun nen vervullen. En kunnen er eventueel nieuwe initiatieven worden opgezet. Suggesties Het onderzoek van de Sosa- studenten kan in de plannen makerij als uitgangspunt wor den gebruikt. Zo geven de stu denten een flink aantal suggesties waarmee 'interge- nerationele buurtontwikke ling' (jong en oud die iets voor elkaar kunnen betekenen) kan worden bewerkstelligd. Laat ouderen en jongeren samen een straatfeest organiseren, is één van de gedachten. Ook reppen zij van een internetca fé, boodschappendienst door jongeren voor ouderen én het beter benutten van de in de wijk aanwezige schoolplei nen. De onlangs nieuw in het leven geroepen werkgroep Wijkbe langen ziet de studie eveneens als startpunt voor de eigen in breng in de wijk. De door de studenten gemaakte inventa risatie van de in de wijk leven de knelpunten maakt Wijkbe langen duidelijk dat er geen grote problemen zijn. De werkgroep wil voorkómen, licht voorzitter W. Koster toe, dat haar bijdrage blijft steken bij scheefliggende stoeptegels en soortgelijke problemen. Wijkbelangen wil zich daarom binnenkort beraden over de vraag hoe ze een meer structu rele bijdrage aan de leefbaar heid van Goes-Oost kan leve ren. Wijkinfowinkel Zo zou de wijkinfowinkel een laagdrempeliger instuifka- rakter moeten krijgen, oppert Koster. Waar mensen op een vast dagdeel in de week binnen kunnen rennen met vragen, opmerkingen en andere zaken. Essentieel zijn volgens hem ook nieuwbouwplannen die in de wijk leven. Via de wijkinfo winkel zouden wijkbewoners in een vroeg stadium informa tie over dergelijke plannen moeten kunnen krijgen. Wijk belangen kan hierin wellicht een functie vervullen, evenals in het wijzen van de weg als belanghebbenden zich al dan niet in de plannen kunnen vin den. Wijkbelangen wil op kor te termijn met meer concrete plannen naar buiten komen. Het eerstvolgende overleg van de werkgroep is woensdag over een week gepland. door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - De gemeente Noord-Beveland wil met een wijziging van het bestemmings plan Kamperland II de moge lijkheid scheppen om de C1000 supermarkt in Kamperland uit te breiden. Aanvankelijk stelde de gemeen te de voorwaarde dat de exploi tant van de supermarkt, Cle ment, de omwonenden voor zijn plan moest winnen. Dat is voor een deel gelukt. De wijziging heeft daarmee meer kans om door de inspraakprocedure te komen. Echt gelukkig is de gemeente Noord-Beveland niet met een uitbreiding van de supermarkt op die plaats. De gemeente zag winkelvoorzieningen liever aan de andere kant van het dorp geconcentreerd, maar voor Cle ment is het de enige mogelijk heid om zijn winkel uit te brei den. Omdat de gemeente wel erg hecht aan de voortzetting van een supermarktvoorziening in Kamperland, ging ze onder voorwaarden akkoord met de plannenmakerij. Die voorwaarden bestonden er in dat Clement zelf de proble men met omwonenden zou op lossen en die oplossingen ook zou betalen. Het grootste pro bleem vormde de parkeer plaats, die met ruimte voor vijftien auto's moest worden uitgebreid. Dat moet gebeuren op het speelterreintje aan de Ripstraat, dat nu verhuizen moet naar de plek waar nu het trapveldje is. Het trapveldje komt op de plaats waar nu het speelterreintje is, alleen wat kleiner omdat er negen parkeer plaatsen vanaf gaan. De groen strook tussen de winkel en het huidige speelterreintje zal twee meter worden opgeschoven. Er mag nadrukkelijk geen ingang voor het parkeerterrein aan de Ripstraat komen. Wel wordt er een voetpad aangelegd. Of Clement overeenstemming heeft bereikt met omwonenden over de verplaatsing van twee garageboxen en over de begren zing van enkele tuinen is niet duidelijk. Wel heeft de gemeen te al in een eerder stadium vast gelegd dat de winkelier moet opdraaien voor eventuele plan schadeclaims. Het ontwerp van de bestemmingsplanwijziging ligt tot 10 juli ter inzage in het gemeentehuis in Wissenkerke. Tot dan kunnen bezwaren wor den ingediend. Dat kan ook tij dens een informatieavond die maandag 1 juli wordt gehouden in het Casembroothuis in Kam perland Aanvang 19.30 uur. SLUISKIL - Twee Belgen van 21 en 22 jaar zijn maandag in al le vroegte aangehouden voor het bezit van softdrugs. De mannen trokken de aandacht toen ze met een vaart van 110 ki lometer per uur over de provin ciale weg in Sluiskil reden. Politici kunnen af en toe on bedoeld zeer grappig uit de hoek komen. Frans van Kol- lem, de voorzitter van de Sta tenfractie van GroenLinks staat bij zijn collega's niet be kend als de grootste lolbroek. Vaak lijkt het of hij letterlijk gebukt gaat onder de zorgen om ons milieu. In een discussie met gedepu teerde Jaap Hennekeij ver keerwist de Groenlinkse po liticus toch zowat al zijn col lega's aan het lachen te krij gen. Tijdens een discussie over wegenaanleg versus mi lieu wierp Van Kollem de ge deputeerde sarcastisch voor de voeten dat Hennekeij blijkbaar denkt dat als een weg dwars door één natuur gebied aangelegd wordt er vervolgens twee natuurge bieden ontstaan. Met dat soort opmerkingen zal Van Kollem het goed doen op de LeukeLedenDag van zijn partij in café het Pub je in Ter hole.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23