Meer illegalen in de fout Plotselinge hitte zorgt voor problemen Duitse bouw staakt Tilburgse bewoners eisen sluiting moskee Afghanistan behoudt de Sharia-wetgeving |14 Strijd tegen onkruid Fifa-website trekt miljard bezoekers Glashandel MELIESTE Tien procent komt jaarlijks in aanraking met politie A4-tje wordt schoolschrift Peres werkt aan akkoord Vragen over inenting Bauer uitgeschakeld in Rosmalen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- n 23 W 4 Later droog Vooral in de ochtend kans op onweersbuien. Matige wind uit het westen en maximaal 23 tot 24 graden. 245e jaargang no. 142 dinsdag 18 juni 2002 los nummer 1,00 I^RFAjWVM SEOEL - De website van de Fifa is tijdens het WK een enorm succes. De site (www. fifa worl dcupcom heeft in de eerste twee we ken de grens van een mil jard bezoekers gepas seerd. Dat is een absoluut record voor een sportevenement. Het record was in handen van de winterspelen in Salt Lake City dat 350 miljoen bezoekers regi streerde. De website van de zomerspelen in Sydney trok in 2000 ongeveer 230 miljoen bezoekers. De site van Euro 2000 in Neder land en België werd in datzelfde jaar door rond de 128 miljoen mensen aangeklikt. De Fifa heeft op het WK tot dusverre overigens 204 dopingcontroles gehou den. De spelers moesten bloed en urine afstaan. Niemand reageerde posi tief. Eén geval was ver dacht. Op 13 juni nam de Fifa bij een speler bloed af en leek er een marginale hoeveelheid epo of dar- bopoetine aanwezig te zijn. Bij de contra-exper tise ging de speler alsnog vrijuit. AFP De uitslagen: Ver. Staten-Mexico 2-0 Brazilië-België 2-0 gta-s verwarming duur, maar zeer comfortabel Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 door Rudi Buis AMSTERDAM - De cri minaliteit van illegalen in Nederland neemt toe. Jaarlijks komen tussen de 12.000 en 13.000 illegalen in aanraking met de poli tie, vooral in de grote ste den. Daarvan heeft zo'n 45 procent een delict uit het Wetboek van Strafrecht op zijn kerfstok. Dat concludeert hoogleraar so ciologie Godfried Engbersen van de Erasmus Universiteit Rotterdam na een onderzoek van bijna vijf jaar. Eerdere schattingen, van voor 1995, spraken nog over 'enkele dui zenden illegalen die jaarlijks met de politie in aanraking kwamen'. Prof. Engbersen ba seert zijn gegevens op politie rapporten uit de vijfentwintig politieregio's. Van de opgepakte illegalen be landt meer dan de helft (54,2 procent) op het politiebureau louter omdat ze geen verblijfs vergunning hebben, bijvoor beeld als ze zijn betrapt op zwart werken in de tuinbouw of als ergens een 'pension' met ille galen is ontruimd. Ongeveer 10 procent komt wegens lichte overtredingen op het politiebu reau terecht (dat varieert van zonder verlichting fietsen tot overlast veroorzaken op straat). Wegens delicten als diefstal en licht geweld komt ruim 22 pro cent met de politie in aanraking en wegens drugsdelicten 10 pro cent. Op grond van misdrijven als moord en doodslag belandt ruim drie procent van de illega len achter de tralies. Engbersen: „Vrij veel illegalen begaan de licten." Diversiteit Ook de diversiteit van illegalen neemt sterk toe. Ging het voor heen vooral om Marokkanen, Turken en Antillianen, de laat ste jaren worden steeds meer il legalen uit Oost-Europese lan den als Polen en uit de Noord- Afrikaanse landen Algerije, Tu nesië en Egypte door de politie in de kraag gegrepen. Illegalen van Oost-Europese komaf hou den zich vooral bezig met dief stallen en Noord-Af rikanen met drugs. Illegale Surinamers be gaan meer ernstige delicten. Volgens de socioloog valt het nnet de criminaliteit van illega len op de schaal van heel Neder land nog wel mee. Maar in de grotere steden, met name in be paalde wijken, neemt de mis daad door mensen zonder ver blijfsvergunning fors toe. Hij schat het aantal illegalen in Ne derland op 150.000. GPD BERLIJN - In Duitsland zijn gisteren de eerste bouwplaatsen platgelegd. De Duitse bouw vakkers begonnen gisteren hun acties in Noord-Duitsland, in steden als Hamburg, Bremen en Berlijn. De rest van Duitsland volgt de komende dagen, als de CAO-partijen geen akkoord be reiken. Zo'n achtduizend bouwarbei ders legden gisteren het werk neer. De vakbod IG Bau eist een loonsverhoging van 4,5 procent voor de 850.000 Duitse bouw vakkers. De werkgevers willen niet verder gaan dan 3 procent. Het loonconflict loopt al vanaf februari. Diverse bemidde lingspogingen hebben niets uit gehaald. Achter de schermen wordt druk onderhandeld en algemeen wordt aangenomen dat de sta kingen niet lang zullen duren. Indien de arbeidsonrust aan houdt, komt ook de rood-groene regering van bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) onder druk te staan. In Duitsland zijn de campagnes voor de Bonds dagverkiezingen, die in septem ber worden gehouden, begon nen. Schroder grijpt de huidige, lichte economische opleving aan als bewijs dat zijn regering op het juiste spoor is. Stakingen, en als gevolg daarvan mogelijk kostbare CAO's, komen rood groen slecht uit. Ook in de bankensector dreigen stakingen. De dienstenbond Verdi eist voor 460.000 bankem ployés een loonsverhoging van 6,5 procent. De werkgevers bie den 3,1 procent. Metaal In de Duitse metaalindustrie werd eerder dit jaarna een rela tief korte stakingsperiode, wel een loonakkoord gesloten. GPD Advertentie De vissen in het water langs de Sloeweg in Vlissingen kampten gisteren door de hitte met zuurstofgebrek. De brandweermannen namen het er even van terwijl zij het water in de watergang beluchtten. foto Ruben Oreel van onze redactie binnenland UTRECHT - Vastlopende brug gen, uitzettende rails en slecht functionerende wissels en sei nen hebben gisteren de treinrei zigers grote ergernis bezorgd. Dit keer was de plotselinge warmte de boosdoener, iets wat de NS onder meer ook in juni 2000 overkwam. Vooral in het midden en westen van het land deden zich gisteren veel seinstoringen voor, die de reizigers in de loop van de mid dag flinke vertragingen bezorg den. Volgens Railverkeerslei- ding reden de treinen in de Randstad met zeker een half uur vertraging, als gevolg waarvan een groot deel van de dienstre geling in de war liep. Bij Harlin- gen kon een spoorbrug niet meer dicht omdat deze was uitgezet door de hitte. De helft van het spoorwegnet bestaat nog uit 'ouderwetse' staven op houten dwarsliggers. Het bijbehorende beveiligings systeem werkt met stroomsig- nalen die door de spoorstaven worden geleid. Bij plotselinge warmte of kou kunnen die uit zetten of krimpen, zodat de stroomstootjes hun weg niet meer vinden of juist contact ma ken op plaatsen waar dat niet moet. Daardoor sprongen giste ren seinen automatisch op rood en sloten spoorwegovergangen zich. „Automobilisten die te lang bij de gesloten overgangen moeten wachten, slalommen tussen de spoorbomen door. Daarom heb ben de machinisten de opdracht gekregen voor elke overgang te stoppen en daarna stapvoets langs de spoorbomen te rijden om aanrijdingen te voorko men", aldus de NS-woordvoer- der gisteren. Spanning De vernieuwde spoorlijnen lig gen in een bed van zwaarder grind en op betonnen dwarslig gers. Deze ijzeren staven zijn met behulp van nieuwe technie ken onder spanning neergelegd, waardoor ze minder gevoelig zijn voor krimp en rek. Een ge leidelijk opkomende warmte is voor de Spoorwegen geen enkel probleem. De hitte speelde ook het weg verkeer parten. Gistermiddag liet het wegdek op de provincia le weg tussen Etten-Leur en Ze venbergen los. In overleg tussen provincie, gemeente en politie werd de weg afgezet. Met sproeiwagens werd het wegdek afgekoeld. Ook elders in Europa heerst de hitte. In Italië, Frank rijk, Spanje, Griekenland en Turkije liep het kwik op sommi ge plaatsen op tot 40 graden Celsius. Ook in Duitsland is het bijzonder warm. GPD/ANP/DPA Advertentie 'Ik woon m'n hele leven al in Zeeland en ik wil graag blijven. Ik wil geen nummertje zijn in een grote stad ergens anders in Nederland. Zowel voor mijn studie als voor mijn baan kon ik gewoon in Zeeland terecht. Daarvoor ben ik zes jaar geleden naar Vlissingen verhuisd. Ook een grote stad. maar hier kom ik altijd wel be kenden tegen. Zeeland geeft mij aandacht!' van onze redactie binnenland TILBURG - Omwonenden van een moskee in Tilburg eisen in een brief aan burgemeester Ste kelenburg de onmiddellijke sluiting van het gebedshuis aan de Von Suppéstraat. De bewo ners voelen zich bedreigd dooi de radicale preken in de moskee, schrijven ze aan de burgemees ter. De moskee en zijn imam Ahmad Salam kwamen vorige week in het nieuws toen het televisie programma Nova meldde dat Salam voorzitter is van een stichting van radicale imams die oproept tot haat tegen het westen. In de brief schrijven de buurtbewoners: „We vragen u dringend actie te ondernemen. Geen vrijblijvend gesprek met de imam, niet de benoeming van een commissie, maar de sluiting van de moskee." De bewoners wilden de brief gisteravond niet nader toelichten. Stekelenburg zegt in een reactie dat hij het gesprek wil aangaan met de imam en het stichtings bestuur van de moskee. Sluiting van de moskee is volgens hem voorlopig niet aan de orde. „Ik wil eerst precies weten wat de inhoud van de boodschap pre cies was. Als dan blijkt dat CDA, LPF en WD zijn dichtbij een akkoord, maar het is al lang geen A4-tje meer, zoals CDA-leider Balkenende voor ogen stond. „We komen langzamerhand meer in de richting van een schoolschrift-akkoord: tien, twaalf velletjes hoofdlijnen, plus wat bijlagen; waaronder een zeer omvangrijke financiële bijlage. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Shimon Peres praat met Palestij nen over een 'voorlopige' Palestijnse staat. Hij zou zelfs al een raamakkoord hebben ge sloten. Het idee kan vol gens Peres binnen acht weken worden verwezen lijkt. Hij denkt dat er eind juli een grote vre- desconferentie kan komen. Donderdag begint deel één van de inentingscam pagne tegen meningokok- ken C. Veertigduizend Zeeuwse kinderen en jon geren krijgen een prik. De GGD geeft antwoord op de meest gestelde vragen: ja, er kan liggend worden ingeënt en nee, het doet nauwe- 01 lij ks pijn. Silvana Bauer is uitgeschakeld in de eerste ronde van het ten nistoernooi in Rosmalen. De 16-jarige speelster uit Kruinin- gen verloor in haar eerste wedstrijd op het gras in Brabant met twee keer 2-6 van de Duitse Bianka Lamade. Bauer kreeg een wildcard voor Rosmalen omdat toernooidirec teur Marcel Hunze de speelster van Jong Oranje een "TB kans wilde geven ervaring op te doen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 16,17 en 18; buitengebied: 19,21 en 22 van onze redactie buitenland KABOEL - De traditionele raad van Afghaanse stamoudsten Loya Jirga is gisteren uit elkaar gegaan zonder het eens te wor den over een Nationale Raad. De Afghaanse president Hamid Karzai had hiertoe een voorstel gedaan, maar dat stuitte op ver zet van de conservatieve krach ten binnen de vergadering. Tot de parlementsverkiezingen over anderhalf jaar wordt Af ghanistan nu geleid door een is lamitische overgangsregex-ing die zich zal baseren op de Sha ria-wetgeving. Karzai deelde gisteravond aan het slot van de vergadei-ing mee dat 'alle wetten gebaseerd zul len zijn op de islamitische recht spraak'. De fundamentalisti sche militieleider Abdul Rasal Sajaf zei enkele dagen geleden dat Karzai alleen de steun van het volk zou kunnen behouden, zolang zijn regering de Sharia zou handhaven. Invloedrijke re ligieuze leiders riepen op van Afghanistan een islamitische i-epubliek te maken. Onder deze druk heeft Kax-zai zijn plannen voor een Nationale Raad laten vai-en. Volgens de president blijven nu vier of vijf gedelegeerden uit alle negen Af ghaanse kiesdistricten in Ka boel achter om een commissie te vormen, die de parlementsver kiezingen moet uitwerken. De samenstelling van een Na tionale Raad bleek de hoofdre den waarom de Loya Jirga er niet voor te winnen was. Vooral de etnische Pathanen, de groot ste bevolkingsgroep van Afgha nistan, vreesden onvoldoende vertegenwoordiging in de raad. Ongeveer duizend van de bijna 1600 afgevaar-digden de Loya Jirga gisteren vroegtijdig. Zij vonden dat belangrijke onder werpen onvoldoende aan de or de kwamen. RTR/DPA/ANP (Advertentie) wordt opgeroepen geweld te ge bruiken tegen het westen, wil ik met de collega's in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag over leggen." Ook in deze steden zijn imams actief die radicale uit spraken deden tijdens het ge bed. Imam Ahmad Salam zegt dat hij graag de discussie wil aangaan met de buurt. Volgens hem heeft de buurtvereniging een af spraak met hem en het stich tingsbestuur afgezegd. Volgens de imam zijn parkeer- en ge luidsoverlast de aanzet tot de brief geweest, niet zijn uitspra ken. Over de gewraakte uitspra ken in Nova zegt de imam dat ze verkeerd zijn geïntepreteerd. De gebedsvoorganger staat niet achter de oproep van een colle ga-imam in het televisiepro gramma om president Bush te vermoorden. Het onderzoek naar de uitspra ken van de verschillende imams ziet Salam met vertrouwen te gemoet. „Een eventuele rechts zaak zal duidelijk maken wat wel en niet gezegd mag wor den." De imam is dertien jaar in Nederland. Hij volgt sinds kort Nederlandse taallessen. „Om beter te integreren." ANP pagina 4: vervolgen extreme imam is lastig ymsm naam: voorletters: straat:nr. postcode:j plaats:.. telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer I I I handtekening: .n noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) o noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: n per maand met automatische incasso 19,25). - per kwartaal met automatische incasso 52,-). n per jaar met automatische incasso 198,-). 8 713214 000002' Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1