Arbiter staat sensatie in de weg VS op de counter naar kwartfinale PZC Trapattoni cultfiguur en vaatje buskruit 18 Goal Wilmots afgekeurd, Brazilië dankzij Rivaldo aan goede kant score Duivels gaan fier naar huis Blair wil Engeland per se zien Hiddink staat er alleen voor McCarthy blijft bondscoach Nesta twijfelgeval bij Italië Japanse politie tevreden dinsdag 18 juni 2002 door Henri van der Steen KOBE - Het verschil was duide lijk: de Belgen doen aan samen spelen, de Brazilianen definië ren voetbal als samen spelen. Eigenlijk hadden ze afgestraft moeten worden, ook vanwege hun defensieve. anti-Brazili aanse spel, maar in het voetbal is het geluk wel vaker bij het elf tal met de grootste reputatie. Was het geluk? De Brazilianen, op papier met 2-0 de duidelijke winnaar, kwamen kort voor rust wel heel goed weg. Wilmots scoorde koppend, maar de scheidsrechter keurde de goal af, wegens duwen van de Belg. Dat was cynisch. Wilmots be roerde Roque Junior zo licht dat van een overtreding geen sprake mocht zijn. Op deze manier wordt het kijken naar een ver dediger straks al afgefloten. De beslissing van Peter Pender- gast uit Jamaica, waar voor zo ver bekend niet elke week top wedstrijden worden gespeeld, moet als een blunder worden aangemerkt, want er gold geen enkel excuus voor de fluiter. De voorzet was lang genoeg onder weg, Wilmots en Roque Junior stonden geïsoleerd en het zicht van Pendergast was perfect. Zuur Dat dit geval van pech juist Mare Wilmots overkwam, was zuur voor hem en elke voetbal liefhebber; de aanvoerder van de Belgen was de absolute uit blinker, voor zover daarvan kan worden gesproken in een wed strijd die zo zwaar teleurstelde als Brazilië-België. Wilmots speelde als vanouds, als een stier, zwoegend en zwetend, maar altijd baas blijvend over de bal. Zijn met links gespeel de krulbal naar de verre hoek, na een uur spel, had de allure van een Rivaldo-boogbal. Of van een Ronaldo. Die deed het, met rechts, na een kwartier spel; de bal zeilde net voorbij het kruis. Het spel van de Brazilianen was een doffe teleurstelling. Achter in werd met vijf verdedigers ge speeld, plus Gilberto Silva. Net- KOBE - Ja, de Belgen hadden meer kansen gehad dan ze voor af hadden gedacht. „Maar ik heb liever minder kansen en meer goals", zei de teleurgestel de Nico van Kerckhoven. En aan al dat balbezit heb je ook niks. „Want meestal wint de ploeg met het meeste balbezit niet." Ze vonden het jammer, het was zonde van de kans, maar in een dip zat er niet één in het kamp der Rode Duivels. Op de vraag of hij trots of triest was, verkoos Van Kerckhoven ook de eerste optie. ,Ik ben fier." Ze waren al lemaal fier. want ze hadden Brazilië een lastige avond be zorgd - de terugreis kan er een zijn die met opgeheven hoofd wordt gemaakt. Ook in de stem van Robert Was- eige klonk iets van trots. Vorige week werd hij zelfs in de eigen, Waalse pers nog aangepakt. 'C'est nul, Robert!' maar de moedige avond had ook Waseige gesterkt. „Het talent van Rival do bepaalde uiteindelijk het re sultaat. Soms, moet ik zeggen, is het geluk met de grote spelers. Maar anderzijds: we waren er allemaal van overtuigd dat ons doelpunt correct was. Het had de toon van de wedstrijd kun nen veranderen, deze avond had ook in een grote verrassing kun nen eindigen." Nopjes Reserve Branko Strupar maak te met betrekking tot de afge keurde goal van Wilmots, uiteraard, de vergelijking met Engeland. Hij speelt er, bij Der by County. „Deze goal was in Engeland nooit afgekeurd. Het had de hele avond kunnen ver anderen. Ik denk dat dit sowieso de voorlaatste wedstrijd van Brazilië is geweest." Luiz Felipe Scolari denkt daar natuurlijk iets anders over. De bondscoach van de Brazilianen was in zijn nopjes met het ver toonde spel. „Dit was ploegspel. We wisten dat we de individuele acties nodig haddenEn we heb ben natuurlijk spelers die kun nen scoren. En we hebben na tuurlijk Ronaldo, die in zijn eentje een verdediging kan openbreken. Maar ik ben toch vooral tevreden over het team- spel." Roberto Carlos hield zich (alles zeggend?) stil toen hem werd ge vraagd hoe hij het voetbal van Brazilië had ei-varen. „Wij heb ben gedaan wat de coach ons heeft gevraagd te doen." GPD to zijn dat toch vijf verdedigers, als je de Braziliaanse backs voor halve aanvallers rekent. Dat is een beetje veel en dat bleek. Bij de snelle omschakeling kwam Brazilië steeds aanspeelpunten tekort. Voor de televisiekijker zal dat waarschijnlijk geheim zijn gebleven. Voetbal is een bijna ideale tele- visiesport. Bijna. Want je ziet de spelers wel acties maken, maar je ziet niet waar ze vandaan ko men. Dat is zeker in het geval van Brazilië wel interessant, met al die, ook van achteruit, bewegende spelers. Als dat goed gebeurt, is het een genot om naar Brazilië te kijken, maar gisteren ging het niet goed, ook omdat coach Scolari kennelijk geen enkele interesse heeft het publiek te vermaken. Ronaldo moet zich voorin als een konijn zo gefrustreerd heb ben gevoeld; bij Inter kan het niet erger zijn voor hem. De ooit, en met recht, als beste voetbal ler ter wereld geëerde spits werd misbruikt en als een soort coun- terspits ingezet; hij mocht het voorin in zijn eentje uitzoeken en hopen dat hij af en toe eens een balletje kreeg van de als ploegmaat vermomde solisten achter hem. Zal het genie mis schien nog even gedacht hebben aan 'vroeger', toen de ploeg nog een baas had (Dunga) die er wel voor zorgde dat niet iedere ego ist zijn eigen wedstrijdje kon spelen...? Van de Belgen is al langer be kend dat ze niet elke dag de kor te broek aantrekken om de schoonheidsprijs binnen te ha len; ze kunnen het niet eens. Maar de Belgen vochten voor hun leven en leverden een uit stekende prestatie. Regelmatig lieten ze bovendien zien hoe ef ficiënt het kan zijn als je voetbal beschouwt als een teamsport in plaats van een bal voor elf een zame zielen. Het publiek was helaas niet op de hand van de dappere Belgen. Het stadion zat vol met ruim 40.000 als Braziliaan verklede Japanners, van het type gillende keukenmeid. Het leverde een sfeer op die net zo weinig au thentiek was als het voetbal van de Brazilianen. De goals vielen in het laatste halfuur. De belangwekkende eerste was wel een juweeltje. Ri valdo bleek in het nemen van ul trasnelle beslissingen beter dan de scheidsrechter. Hij nam met de borst een met buitenkant rechts getrapt balletje van de meisjesachtige Ronaldinho aan, controleerde, draaide en haalde toen uit. Via de voet van Simons vloog de bal tegen het net, De Vlieger was kansloos. Dat was hij waarschijnlijk ook wel ge weest als de bal niet van richting was veranderd. Het was 1-0, het werd 2-0, door Ronaldo, die een lage voorzet van Kleberson met links afrondde, maar toen - en kele minuten voor tijd - was het al gedaan. Het WK krijgt nu vrijdag één van de gedroomde kwartfinales, Engeland-Brazi- lië. Opnieuw zal de verwachting hoog zijn. Het affiche deugt ook wel, maar met euforie kan beter gewacht worden tot de heren op het veld er aanleiding toe geven. Gisteren was dat, voor de zo veelste keer op dit WK, weer niet het geval. GPD Stewart met Cobi Jones recordhouder WK-duels in zijn land door Jaap van Essen JEONJU - De wereld staat een beetje op zijn kop. De Verenigde Staten van Ame rika, het land waar voetbal iets is voor girls en sissy's, meiden en watjes, staan in de kwartfinale van het WK. Pardon? „We zitten bij de beste acht van de we reld", verbetert Earnie Stewart snel, „want dat klinkt toch veel beter." Hoe dan ook, de VS gaat verder na de zege van gisteren op Mexico. Het werd 2-0 voor de yankees in Jeonju. En zij dankten nogmaals de Portugezen die vorige week zo dom door het lint gin gen. Daardoor deerde een 3-1-nederlaag te gen Polen de Amerikanen niet. Mexico werd in de eerste ronde veel be zongen om het goede spel. De beneden buren van de VS haalden maar liefst zeven punten in hun groepsduels met Italië, Kroatië en Ecuador. Hoe ze dat flikten is een raadsel, want gisteren lie pen ze hopeloos te schutteren. Het scenario voor de VS was natuurlijk geweldig. In de achtste minuut rondde McBride de eerste de beste aanval doel treffend af. Het strijdplan van trainer Bruce Arena werd daarmee nog effec tiever. Arena had achteraf mooie tek sten over zijn speelwijze, maar kort gezegd beoefende zijn elftal afbraak voetbal van het zuiverste water. De Amerikaanse bondscoach trok een la ding boomlange en brede verdedigers uit de kast en die dienden alles tegen te houden. Dat lukt vrij makkelijk. Mexi co kon helemaal geen vuist maken.Wij zijn ook een Angstgegner voor Mexico geworden", veridaarde Stewart. „Van de laatste zes wedstrijden hebben wij er nu vijf gewonnen. Wij wilden hun spel zoveel mogelijk frustreren." „Het is altijd hetzelfde met die Mexica nen, ze willen lekker 'toca-toca' door het midden gaan. Eindeloos tikken en combineren dus. Als dat effe niet lukt kunnen ze knap vervelend worden. Dat was vandaag ook weer zo. Ik hoorde doorlopend allerlei Spaanse verwen singen overmadre(moeder) enhijo de puta(hoerenjong). Sommige gasten zijn echt gek." Bank Eamie Stewart bekeek het gisteren aanvankelijk allemaal vanaf de bank. „Onze coach Arena wilde per se begin nen met spelers die volgens hem even tueel de 120 minuten vol zouden kun nen maken. Vandaar." Na iets minder dan een uur kwam de Nederlandse Amerikaan toch in het veld. En dat be tekende een recordStewart, die in 19 94 en 1998 ook al van de partij was, kwam aan zijn tiende WK-wedstrijd toe. Daarmee passeerde hij Tab Ramos (in middels gestopt) die op negen staat. Tien minuten voor tijd kwam Cobi Jo nes ook in het veld en dat betekent dat Stewart zijn record toch weer met ie mand moet delen. Stewart is in elk geval de eerste die deze Earnest Stewart (links) vecht voor de bal met Mexicaan Joahan Rodriguez. foto Tony Gutierrez/AP Amerikaanse mijlpaal bereikte. Hij was zich er niet van bewust. „Echt, ik weet van niets. Dat van die tien wed strijden klopt geloof ik wel, maar een record? Ik weet het niet." Stewart houdt zich nu nog even niet be zig met zulke cijfertjes. Net zo min met de vraag of de huidige prestaties van het Amerikaanse team nu die lang ver wachte doorbraak van voetbal in de VS kunnen bespoedigen. „Misschien dat het helpt, maar nu ben ik met dit toer nooi bezig. Met de prestaties. Daar ge niet ik van, na het WK kijken we wel weer verder." Historisch De VS hebben in elk geval een histori sche prestatie neergezet. Op het aller eerste WK reikten de Amerikanen tot de halve finale, maar dat toernooi mag niet serieus worden genomen. Ieder land dat zich inschreef kon naar Uru guay komen, zo ging het ongeveer. In 1994, in eigen land, kwam het Team USA tot de laatste zestien van het toer nooi, nu dus de beste acht, om met Ste wart te spreken. Uniek voor een elftal dat nauwelijks echt goede voetballers herbergt en van wie niemand in een echte topcompetitie bij een topclub speelt. Het elftal van Arena is echter wel een team. „Iedereen werkt voor elkaar, niemand laat een ander vallen. Ook de reserves mokken nooit. Dat is waarschijnlijk echt Ame rikaans", aldus de 33-jarige Stewart, die is opgegroeid in Uden. „En nu doe ik mee bij één van de beste acht landen. Het is toch niet te geloven", grijnsde hij. Vrijdag alweer moeten de Amerikanen aan de bak in Ulsan. Tegenstander is dan Duitsland dat maar liefst twee vol le dagen meer rust heeft gehad. Een wedstrijd voor de echte liefhebbers zal het duel niet worden, gezien de speel wijze van beide landen. In maart oefen den de twee nog tegen elkaar, het werd 4-2 voor de Duitsers. „Maar wij kregen ook heel veel kan sen", weet Stewart nog maar al te goed. En met kansen springen de Amerika nen op dit WK zeer zuinig om. Portugal kreeg uit drie counters evenzoveel tref fers om de oren. Mexico verging het gis teren eender. Het waren wel mooie doelpunten. Vooral de tweede, in de 66e minuut van Donovan, kan de boeken in als een fraai klassiek counterdoelpunt. En die tellen ook. GPD BRUSSEL - De WK-koorts heeft de Britse premier Tony Blair te pakken. Hij wil het programma van de EU-top vrijdag in Sevilla zodanig omgooien, dat hij naar de wedstrijd van de Engelsen in de kwartfinale kan kijken. Blair wil het program ma naar de namiddag verschuiven. Zijn voorstel kan op een veto rekenen van de Duitse bondskanselier Gerhard Schro der. Op dat tijdstip gaat het Duitse elftal aan zijn kwartfinale beginnen. Belga SEOEL - Guus Hiddink staat er vandaag alleen voor. Presi dent Kim Dae Jung van Zuid-Korea zal de wedstrijd tegen Italië in Daejon niet bijwonen. Hij volgt het duel op de televi sie vanuit zijn presidentiële woning in Seoul. De 76-jarige president was bij de wedstrijden tegen Polen (2-0) inBusanen Portugal (1-0) in Incheon aanwezig. Uit veiligheidsoverwe gingen liet hij het duel tegen de VS (1-1) lopen. Kim Dae Jung ontpopte zich als een van de vurigste aanhangers van het na tionale elftal en groot bewonderaar van de aanpak van Hid dink. ANP DUBLIN - Bondscoach Mick McCarthy van Ierland heeft gis teren zij n contract met twee j aar verlengdEen dag na de ver loren strafschoppenserie tegen Spanje zette de 43-jarige oe- fenmeester zijn handtekening onder een verbintenis die hem tot en met het Europees kampioenschap van Portugal in 2004 aan de Ierse ploeg verbindt. Steve Staunton en Niall Quinn hebben hun laatste wedstrijd voor Ierland gespeeld. Beide veteranen nemen afscheid van de nationale ploeg. Staunton (33) speelde tegen Spanje zijn 102e interland. Hij maakte als enige Ier de WK's van '90, '94 en 2002 mee. Quinn (3 5) bracht het tot 91 interlands. Hij is met 21 doelpunten topscorer van het Ierse elftal. SID D AE JEON - Bondscoach Giovanni Trapattoni van Italië be slist vandaag mogelijk pas tijdens de warming-up vlak voor het duel met Zuid-Korea of hij een beroep doet op Alessandro Nesta. De centrale verdediger is nog niet hersteld van een voetblessure die hij donderdag tijdens de wedstrijd tegen Mexico opliep. „Ik heb sinds donderdag niet meer getraind", zei Nesta een dag voor het treffen met Zuid-Korea in de tweede ronde van het WK. „Het gaat iedere dag beter met me. Hopelijk kan ik meespelen. Ik schat de kans dat ik mee kan doen op vijftig procent." Bondscoach Trapattoni is er veel aan gelegen dat Nesta kan spelen. Hij kan namelijk ook al niet beschikken over zijn andere centrumverdediger Fabio Cannavaro. De voorstopper is geschorst. RTR YOKOHAMA - De Japanse politie is bijzonder tevreden over het verloop van het wereldkampioenschap voetbal. In de eer ste twee weken werden slechts 64 arrestaties verricht. In veer tig gevallen betrof het een Japanner. Dat zei een woordvoer der gisteren in Yokohama. De Japanse mobiele eenheid hield ook twaalf Engelsen en drie Ieren aan. In vrijwel alle gevallen ging het om kleine incidenten. Eén Engelsman werd verbali- seerd wegens gewelddadig gedrag. Hij raakte na de overwin ning van Engeland op Argentinië (1-0) in een verhitte discus sie met een Japanner en gebruikte daarbij zijn vuisten. RTR door Leon ten Voorde DEN HAAG - Een tip aan de Zuid-Koreaanse televisieregis seur die vanmiddag de wed strijd tussen het gastland en Ita lië moet coveren. Zet de hele wedstrijd een camera op Gio vanni Trapattoni, de bonds coach van de Italianen, en je hebt een prachtige film, eentje voor de eeuwigheid. Pure emo tie van een heetgebakerde, vaak ontevreden Italiaanse coach. Mooier kun je het echt niet heb ben. Trapattoni - il Trap voor intimi - schijnt in het normale leven een heel vriendelijke man te zijn, een echte gentleman. Maar zet die brave borst langs de lijn en je weet niet wat je meemaakt. Zie hem roepen, schel den, boos zijn. Het is maar goed dat er in de stadions in Japan en Zuid-Korea een rook verbod geldt, want één vlammetje is waarschijnlijk ge noeg om de grijze eminentie te laten ex ploderen. Een vaatje buskruit is er niets bijLevens gevaarlijk. Onvoorstelbaar hoe de gevoelens bij een man van 63 jaar, die in zijn roemrijke loop baan als speler en trainer toch alles heeft gewonnen (behalve een wereldtitel dan), kunnen opborrelen. Het kolderieke theater van de coach zorgt meestal voor meer opwinding dan het spel van al zijn ploegen die hij heeft ge traind. Het is dat het catenaccio al was uitgevonden, anders was dat ultra-defensieve systeem ongetwijfeld aan het brein van Trapattoni ontsproten. „Degro- te droom van Trapattoni is dat hij ooit een elftal met elf verde digers wil opstellen", zei een Italiaanse journalist afgelopen weekeinde gekscherend, maar ook veelzeggende woorden. Trapattoni is in zijn vaderland een cultfiguur. Zijn benoeming tot bondscoach zorgde in heel Italië voor een ongekende jubel stemming. „Het aanstellen van Trap als bondscoach is zoiets als het benoemen van een Paus waar de hele wereld achter staat", schreef de gezaghebben de sportkrant La Gazzetta dello Sport destijds. Die verwijzing naar het katho lieke geloof gebeurde niet voor niets, want Trapattoni is een diepgelovig man. Zo probeert hij op dit WK met wijwater en Gods hulp het Italiaanse elf tal naar de wereldtitel voetbal te loodsen. Voor de goede orde: voor elke wedstrijd besprenkelt hij de grasmat met wijwater. (Is dit misschien het geheim van die prach tige, gladgeschoren velden in Japan en Zuid-Korea?) En als de span ning te hoog oploopt, maakt hij wederom regelmatig gebruik van dat heilige water. En dat is voor hem geen kwestie van bij geloof, maar echt geloof. „En ik schaam mij er niet voor om dat uit te dragen", zegt hij. Trapat toni: het is een bijzonder mens en een bijzondere coach. In Ita lië noemen zijn critici hem in middels al de voetbalmissiona ris. Benieuwd hoe ze de film over zijn leven gaan noemen als hij de Squadra Azzura naar de titel weet te leiden. GPD D Japan Giovanni Trapattoni is buiten het veld een echte gentleman. foto Paolo Cocco/RTR foto Ed Wray/AP Rivaldo (links) in extase na zijn vierde WK-goal in vier wedstrijden. Ronaldinho viert het feestje mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 18