Actie uitstel beslissing over WCT PZC Schrijnend beeld van indianen Opnieuw celstraf geëist voor incest Veel belangstelling voor open dag recreatiesector Roland weet: Zeeland biedt perspectief Vrachtwagen ramt viaduct op A58 13 Initiatief GroenLinks Orchideeëntocht Cito Tours in Axel failliet Kinderen zingen liedjes van Disney in schouwburg Vingers tussen hakselaar Zeeuwind heeft nieuwe voorzitter Betrapte insluiper ontsnapt Tholen steekt meer geld in ontwikkelen toekomstvisie Natuurtocht voor kinderen dinsdag 18 juni 2002 door Ben Jansen MIDDELBURG - GroenLinks gaat de maatschappelijke orga nisaties in het geweer brengen om te bereiken dat een beslis sing over de Westerschelde Con tainer Terminal pas na de sta tenverkiezingen van volgend jaar maart wordt genomen. Statenlid M. Wiersma van GroenLinks kondigde gister avond tijdens een discussiebij eenkomst over de WCT een bre de actie aan om te voorkomen dat het besluit dit najaar al wordt genomen. Een eerdere poging van Groen Links om an dere partijen in de Staten van Zeeland voor dit idee te winnen, Wiersma wil dat de Zeeuwse kiezers volgend jaar bij het uit brengen van hun stem rekening kunnen houden met de opvat tingen van de politieke partijen Óver de WCT. Hij zei zich ervan ljewust te zijn dat dit voor GroenLinks risico's inhoudt: „Onder de huidige condities zijn wij tegen en de kans is groot dat de voorstanders van de WCT in de meerderheid zijn." Die voorstanders waren giste ren in elk geval niet naar de dis- KAMPERLAND - De Konink lijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging houdt morgen een excursie naar de orchideeën op de Schotsman-Ruiterplaat in Kamperland. Deelnemers worden om 19.00 uur verwacht op het noordelijke parkeerter rein van Staatsbosbeheer aan de Schotsmanweg. De excursie wordt geleid door Johan Anteu- cussieavond gekomen. Net als in oktober toen het oorspronke lijke milieueffectrapport aan de orde was, posteerde een lange rij sprekers zich achter de micro foon. De toon van de toelichtin gen op het aangevulde milieuef fectrapport was bij sommigen duidelijk wat grimmiger. Zo be schuldigde C. Steketee, een van de vijf woordvoerders namens actiegroep Redt de Kaloot het havenschap Zeeland Seaports ervan met 'onwaarheden en misleidende zinssneden' te zijn gekomen. Wassen neus Een andere spreker namens Redt de Kaloot, oud-hoogleraar A. Heertje, kreeg het aan de stok met twee partijgenoten die aan de discussie deelnamen. Hij be schuldigde L. Vermeulen-Ge- schiere en M. Leroy (beiden PvdA) ervan dat ze op voorhand voor de aanleg van de WCT zijn, waardoor de inspraak een was sen neus is. Vermeulen-Ge- schiere en Leroy constateerden woedend dat Heertje niet alleen een standpunt heeft over de eventuele aanleg van een con tainerkade op een plek die hij nog nooit heeft gezien, maar dat hij zich ook een oordeel aanma tigt over een stellingname van Statenleden zonder te verifië ren hoe die luidt. Heertje bond daarop in: „Als de PvdA niet nu al achter dit idee staat, dan ben ik blij. Dan heb ik in elk geval iets geleerd." Op Wiersma na hielden alle sta tenleden voor zich hoe ze over de WCT denken. Wel onder streepten Vermeulen-Geschiere en H. van Waveren (CDA) dat pas een besluit kan worden ge nomen wanneer duidelijk is hoe overlast langs wegen en spoor lijnen kan worden opgelost. door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeland heeft wat Iris en Lisa zochten: rust en ruimte. Zeeland geeft mij aandacht, zegt een stralende Ciska. Volgens Stefan krijgen startende ondernemers hier echt de kans iets tot stand te brengen. Roland weet hoe dat komt: Zeeland biedt perspec tief. Alle vijf duiken ze de komende twee weken op in kranten om reclame te maken voor Zee land. De tweede golf van de campagne Welkom in Zeeland is gisteren begonnen. De por tretten van de vijf Zeeuwen eindigen steeds met een korte maar veelzeggende uitspraak. Zoals: Zeeland heeft wat wij zochten; In Zeeland krijg je de kans. „Het is de samenvatting van wat iemand bedoelt, maar het laat ook zien hoe divers Zee land is", verduidelijkt Wilbert van den Bosch van adviesbu reau Van Sluis Consultants, dat de campagne bedacht. „Want Zeeland is voor ieder een." In de eerste campagnegolfdie eind maart begon, was dat minder zichtbaar. Dat was ook één van de kritieken van onder andere communicatiedeskun digen die in de provincie wer ken. Van Sluis heeft zich die kritiek aangetrokken, al is de eenzijdigheid maar schijn, meent Van den Bosch. „Dat lijkt nu misschien zo, maar als je over een paar jaar terug blikt zul j e zien dat het er van af het begin in zat." De portretten van de vij f Zeeu wen verschijnen de komende weken in enkele kranten. Van Sluis Consultants verwacht veel van de advertenties in Me tro, de krant die dagelijks gratis wordt verspreid op NS- stations en een trouw lezers publiek heeft. Elke dag staan twee verschillende portretten in Metro, en dat twee weken lang. Zo worden veel reizigers in de drukbevolkte Randstad bereikt. Het alternatieve Zeeuws meis je Maenoe - een creatie van studenten van de Bredase kunstacademie - krijgt nog geen rol in de imagocampagne. Die was immers mede bedoeld om af te rekenen met het zuni- ge imago dat door het echte Zeeuws meisje decennialang is gekoesterd. Bovendien voert het ministerie van milieu een campagne voor zuinige auto's waarin ook weer een zoge naamd Zeeuws meisje op treedt. „Wij moeten dus maar even ver weg blijven van het Zeeuws meisje", vindt Van den Bosch. „Maar misschien kan ze later nog eens meedoenNa de tweede golf, nu vlak voor de zomervakantie, volgt nog dit jaar, na de vakantie, een derde. zie ook: www.welkominzee- land.nl en www.maenoe.net door Katja Logtenberq DEN HAAG - Een 47-jarige man uit Sint-Philipsland hoor de gisteren bij het Haagse ge rechtshof opnieuw een gevan genisstraf van tweeënhalf jaar tegen zich eisen, omdat hij in cest met zijn dochter heeft ge pleegd tussen haar zevende en dertiende levensjaar. De rechtbank in Middelburg veroordeelde hem vorig jaar tot een celstraf van twee jaar en een half jaar voorwaardelijk, maar hiertegen ging de man in hoger beroep omdat hij de straf te hoog vond. De man legde een deels beken nende verldaring af. Hij gaf toe dat hij zijn dochter toen zij een jaar of zeven was een paar keer 's nachts wakker had gemaakt. Hij had haar meegenomen naar de huiskamer beneden en haar gedwongen om hem te bevredi gen. Ook zou hij haar een aantal keer hebben betast in haar slaapkamer. Dit zou allemaal in een paar maanden tijd hebben plaatsgevonden. Hij zei dat hij haar daarna nog een keer intiem had betast toen zij een jaar of twaalf was, maar daar zou het bij zijn gebleven. De verklaring van de inmiddels 22-jarige dochter ging verder. Volgens haar had haar vader haar vanaf haar kleutertijd tot haar dertiende met enige regel maat tot seksuele handelingen gedwongen. Op latere leeftijd zou hij zo ver zijn gegaan, dat zij bang was dat hij haar echt zou verkrachten. Overdreven De verdachte reageerde gisteren heel tweeslachtig. Op het ene moment betuigde hij spijt en zei hij dat hij het nooit had mogen doen, maar op het andere mo ment leek hij zich vooral zelf het slachtoffer te voelen. Hij zei dat zijn dochter altijd een hekel aan hem had gehad en dat ze de fei ten daarom misschien een beetj e had overdreven. „En dat terwijl ik altijd goed voor haar ben ge weest." Hij had er erg veel moei te mee dat zijn dochter hem nu niet meer wilde zien. De dochter had de politie ver teld dat zij juist het gevoel had dat zij thuis nooit iets goed kon doen. Volgens haar gaf haar va der veel meer om haar oudere zus. Haar vader had verteld dat hij aan haar kwam, omdat de re latie tussen hem en zijn vrouw hiet goed was. Als ze het aan haar moeder zou vertellen, zou het huwelijk zeker kapot gaan. De moeder koos uiteindelijk voor haar man. Zij en de oudste dochter wonen nog steeds bij hem. Met de dochter die het slachtoffer werd van incest heb ben ze geen contact meer. Het hof doet over twee weken uitspraak. MIDDELBURG - Een vrachtwagen met oplegger heeft gisteroch tend rond half elf een viaduct op de A58 geramd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Oorzaak was een kraan op de oplegger die nog stond uitgeklapt. Daarmee raakte de combinatie het via duct dat de Bosschaartsweg over de A58 leidt. Een kantoorunit die Op de tentoonstelling zijn vooral veel beelden te zien van indianenkinderen. foto Ruben Oreel TERNEUZEN - Gemeen telijk instituut Toonbeeld presenteert zaterdag 22 juni om 19.15 uur een Disneyconcert in het Scheldetheater. De Disneyliedjes worden in verschillende muziek stijlen door ruim honderd kinderen ten gehore ge bracht. De decors zijn eveneens vervaardigd door kinderen in de kin derateliers en op de Doe Dag, die onlangs werd ge houden. Vier themalessen zijn aan de nummers uit de Disneyfilms gewijd, 124 kinderen repeteerden voor de avond. Het con cert wordt muzikaal bege leid door Arie Karreman, Mare Verschelden en As- tridHeije. Kaarten zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij Toonbeeld, de kassa is op 22 juni geopend vanaf 18.30 uur. door Ron Magnée MIDDELBURG - Meer dan veertig foto's van indianen zijn vanaf vandaag te zien in het Roosevelt Study Center in Mid delburg. De beelden tonen een even bijzonder als schrijnend beeld van de Amerikaanse in heemse bevolking. De oudste foto's van de tentoon stelling stammen uit 1890: het jaar van de opstand bij Woun ded Knee die uitmondde in de moord op driehonderd indianen door de Amerikaanse cavalerie. De indianenstammen vormden vanaf die tijd geen bedreiging meer voor de blanke overheer sers. Het gevolg was dat india nen steeds vaker werden gefoto grafeerd. Enerzijds omdat ze langzaam hun intrede deden in de Amerikaanse samenleving, anderzijds omdat er steeds meer camera's in omloop kwamen. Op de tentoonstelling zijn voor al veel beelden te zien van kin deren. Die werden aan het eind van de negentiende eeuw vaak naar blanke kostscholen ge stuurd. Het gevolg was dat de kinderen opgroeiden tussen twee culturen: de blanke en hun eigen. Opvallende foto's zijn die van enkele kinderen van de Chi- ricahua Apache-stam. Eén foto werd gemaakt bij aankomst op de kostschool. Het beeld toont de kinderen met lange onge kamde haren en in aftandse kle- ding. Een volgende foto toont de kin deren na een maand kostschool. Allen hebben ze nette kleren aan. Hun gezichten zijn zelfs met wit talkpoeder gebleekt om ze een meer 'beschaafd' uiterlijk te geven. Aan het einde van de tentoon stelling zijn er enkele foto's uit de tegenwoordige tij d te bezich tigen. Kinderen die het gemaakt hebben op school, in de sport of anderzijds. Bijvoorbeeld een fo to van een studentenraad be staande uit nazaten van uiteen lopende stammen. Maar het rooskleurige beeld kan niet ver hullen dat het economisch nog steeds niet voor de wind gaat met de Amerikaanse oorspron kelijke bevolking. De tentoonstelling in het Roosevelt Study Center is nog tot en met 27 september te zien. AXEL - Het vervoersbedrijf Connexxion wil slechts vijf van de twaalf ontslagen chauffeurs van Cito Tours uit Axel over nemen. Het bedrijf Cito Tours is inmiddels failliet verklaard. Het faillissement is het gevolg van het opzeggen van het con tract door Connexxion voor het vervoer van personeel van en naar Dow Chemical in Terneuzen. In dat contract zat ook het vervoer van leerlingen naar de in ternationale school in Antwerpen. Cito verzorgde als onder aannemer het vervoer, maar Connexxion heeft besloten de busritten voortaan zelf uit te voeren. Omdat daarmee alle in komsten van Cito Tours in één klap verdwenen is het bedrijf failliet. Cito Tours is onderdeel van het bedrijf Cito Vervoer in Axel. Volgens directeur W. Verhagen komt Cito Vervoer niet in de problemen door de ontwikkelingen. „Enkel Cito Tours is fail liet verklaard. De rest van onze activiteiten, de gebouwen en het materieel vallen onder Cito Vervoer. SCHOONDIJKE - Een 25-jarige man uit de gemeente Oost burg is gistermiddag twee vingers kwijtgeraakt bij een be drijfsongeval op het land in Schoondijke. Het ongeval gebeurde rond half vijf: er was een grasprop in een hakselaar blijven zitten en de man wilde die verwijderen. De propeller om het gras te vermalen was op dat moment nog niet helemaal uitgedraaid, waardoor de man een wijs- en middelvinger verloor. Hij is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek MIDDELBURG - Dijkgraaf W. J. de Graaf van het water schap Zeeuws-Vlaanderen is de nieuwe voorzitter van de ver eniging Zeeuwind. Hij volgt A. C. de Bruijn op. Zij is burge meester van Veere. Dat werk neemt zo veel tijd in beslag dat zij het voorzitterschap van de windenergievereniging moest neerleggen. De Bruijn was zeven jaar voorzitter van Zeeuwind. De Graaf is gisteravond op de ledenvergadering van Zeeuwind in Mid delburg tot haar opvolger benoemd. Tijdens de ledenvergadering is bekendgemaakt dat de wind turbines van de vereniging vorig jaar ruim vijftien miljoen ki lowattuur groene stroom hebben geproduceerd. Dat is zestien procent van alle windenergie die in Zeeland wordt gemaakt, aldus Zeeuwind. Ook buiten de provinciegrenzen spant de vereniging zich in voor windenergie. Zeeuwind sponsort een windmolenproject van stichting De Evenaar in Madagaskar met een bedrag van 3400 euro. SCHARENDIJKE - In een schuur bij een huis aan de Dorps straat in Scharendijke is zondagmiddag een insluiper be trapt. De bewoonster van het huis zag dat de niet afgesloten schuurdeur open stond en ging een kijkje nemen. Toen ze de schuur binnenstapte werd ze door een onbekende man weg geduwd, waarna deze er vandoor ging. De inmiddels toegesnelde echtgenoot van de Scharendijkse schopte de vluchtende man, waarna deze struikelde, viel, overeind krabbelde en verder rende. Iets later hoorde het echtpaar een auto wegrijden. De gealarmeerde politie was snel ter plaatse, maar toen was de vogel al gevlogen. Uit de schuur wordt niets vermist. Wel werd een bedrijfsbus in de schuur beschadigd. op de oplegger stond, raakte volledig vernield. De hele dag is een rij strook van de A58 en de afslag richting Middelburg afsloten ge weest. Pas aan het begin van de avond kon de weg weer worden vrij gegeven. foto Ruben Oreel door Jacques Cats KAMPERLAND - Enkele dui zenden belangstellenden heb ben het afgelopen weekeinde gebruik gemaakt van de moge lijkheid om een kijkje te nemen bij een aantal recreatiebedrij- ven in Zeeland. Aan de open dag van de organi satie van recreatieondernemers Recron deden 25 campings, groepsaccommodaties en bun galowparken mee. De belang- steling was twee keer zo groot als voor de vorige open dag. Twintig procent van de bezoe kers was afkomstig uit de lokale bevolking. De rest bestond uit recreanten die de gelegenheid aangrepen om kennis te nemen van het natuuractiviteitenpro- gramma. De 'open dag' had deze keer als thema 'Natuurontwikkeling rond de recreatiebedrijven'. Door een samenwerking die was ontstaan uit het Convenant Na tuur en Recreatie paste deze dag in het Zeeland Natuurland pro gramma. „Wij wilden het pu bliek graag laten zien waar we mee bezig zijn en welke kwali teitsverbeteringen op de bedrij ven worden doorgevoerd", zo lichtte Recronconsulent Toon Peters het belang van de open dag nader toe. De bezoekers ontvingen een 'natuurpaspoort' dat het recht gaf op korting bij het betreden van verschillende natuureduca- tiecentra, waaronder Ecoscope, Waterland Neeltje Jans, het Zeeuws Biologisch Museum en het Zijdemuseum. Deze pas poorten worden vanaf heden ook uitgedeeld onder de bevol king en de toeristen om daarmee het bezoek aan deze centra te stimuleren. De eigenaar van Zeeland Cam ping De Wijde Bliek in Renesse maakte van de gelegenheid ge bruik om de plannen voor uit breiding op het gebied van kwaliteit onder de aandacht te brengen. Daar kwamen vooral raadsleden en gemeentebe stuurders van de gemeente Schouwen-Duiveland op af. GOES - Natuurmonumenten en de Zeeuwse Schaapskudde hou den voor de j eugd een natuurex- cursie op woensdag 26 juni. Kinderen van 6 tot en met 8 jaar verkennen met hulp van een gids de natuur. Kinderen van 9 tot en met 12 gaan zelfstandig op pad. De excursie begint om 13.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Het verzamelpunt is het infor matiecentrum van de Schaaps kudde aan de Nieuwkamerse- weg tussen Heinkenszand en Nisse. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Voor de tweede ronde van de Thoolse toekomstvisie Bestemming Tholen wordt aanmerkelijk meer geld uitgetrokken dan in eerste instantie de bedoeling was. In plaats van ruim 13.000 euro denkt de gemeente een be drag van 87.000 euro nodig te hebben om de toekomstvisie rond te krijgen. 'Reden is dat de gemeente ernaar streeft opnieuw samen met de burger aan Bestemming Tholen te werken. De interactieve opzet van de eerste fase is goed beval len, maar heeft ook hoge ver wachtingen gewekt. Middels publieke debatten, enquêtes en internet is geprobeerd zoveel mogelijk in samenspraak met inwoners van de gemeente Tho len tot een bouwstenennotitie te komen; een nota waarin ligt vastgelegd wat de wensen zijn op het gebied van wonen, wer ken en leven. Door betrokken heid van burgers centraal te zet ten moest ook voor de eerste ronde dieper in de buidel wor den getast dan aanvankelijk was gepland. Het communica tietraject kostte de raad toen (in guldens) ruim twee ton meer dan in de begroting was opgeno men. De hieruit voortgekomen bouwstenennotitie moet later dit jaar worden omgezet in een definitieve toekomstvisie en ook bij dat proces wil het ge meentebestuur burgers zoveel mogelijk zien te betrekken. Het benodigde geld wordt deels be taald uit het restant van de eer ste ronde (35.000 euro). De pro vincie heeft daarnaast ruim 50.000 euro subsidie toegezegd Een oppervlakkige evaluatie leert dat de aanpak tot op heden van de toekomstvisie de ge meente Tholen het één en ander oplevert. Zo krijgt het gemeen tebestuur signalen dat het ver trouwen van de bevolking in de gemeente toeneemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13