PZC Cliëntenraad dreigt te verdwijnen 7 Waterschap wijst referendum af Beste Buur staat voor iedereen klaar Middelburgs adviesorgaan kan geen geschikte vrijwilligers vinden Keukenbrand in Oost-Souburg Winst koppel wedstrijd voor Koch en Wisse tijdens ringsteken Dubbel gevoel bij feest in AZC Skeeleren over Walcherse wegen Vlissinger met geweld van auto beroofd Succes voor Zeeuwse jeugdbrandweerploegen zeeuwse almanak Brief WALCHEREN maandag 17 juni 2002 rinorNadia Berkelder MIDDELBURG - Het voortbe staan van de Middelburgse cli ëntenraad is in gevaar. De zit- lende medewerkers houden ermee op en opvolgers zijn er niet. Volgens de cliëntenraad heeft de gemeente het probleem Ie lang niet serieus genomen. We hebben al een aantal jaar een nijpend probleem", zegt scheidend voorzitter Y. de Hol lander. Het is moeilijk om ge schikte vrijwilligers te vinden. De gemeente is dit voorjaar in actie gekomen om mensen te weiven. Een beetje laat, vindt De Hollander. „Als je continuï teit in de cliëntenraad wilt heb ben, zul je toch iets moeten doen. Ik ben de enige vaste kracht. De anderen werken maar een paar uur per week." De Hollander stopt na de zomer met haar werk. Ze gaat een op leiding volgen en heeft geen tijd meer voor de raad. De leden van de raad adviseren zowel de gemeente als mensen met een minimum-inkomen. C.van Loon, hoofd sociale za ken van de gemeentezegt 'koste wat het kost' te willen voorko men dat er in september geen OOST-SOUBURG - Een over- hitte frituurpan heeft in de nacht van zaterdag op zondag brand veroorzaakt in een wo ning aan de Kromwegesingel in Oost-Souburg. De bewoners ontdekten de brand rond één uur. Ze konden woning op tijd verlaten. De brandweer heeft drie katten van de familie uit het huis gehaald. De andere vier katten zijn waar schijnlijk zelf ontsnapt. De keu ken is totaal uitgebrand, de rest van de woning liep rook- en roetschade op. De brandweer schat de schade op minstens 40.000 euro. cliëntenraad meer is. „We heb ben er buitengewoon veel aan. We praten over klantvriende lijkheid, over wachttijden, over taalgebruik in brieven. Het zijn zinvolle discussies. Zij zijn er varingsdeskundigen." De socia le dienst heeft alle mensen in het bestand aangeschreven om te polsen of ze belangstelling heb ben voor een functie bij de raad. Er heeft een advertentie in huis- aan-huisblad De Faam gestaan en medewerkers spreken ge schikte cliënten aan. Tot nu toe heeft het weinig resultaat. Het is moeilijk om de juiste mensen te krijgen, zegt Van Loon. „Degenen die goed in staat zijn om het werk te doen, zijn de mensen die boven de rest uit steken. Die slagen er juist in om terug te keren naar de ar beidsmarkt Dat is ook de erva ring van De Hollander. „Mensen die geschikt zijn, vinden snel een baan. Mensen vergissen zich ook vaak in het werk. Dan ko men ze hier en houden ze het al snel voorgezien." De cliëntenraad zou graag zien dat er iemand wordt aangesteld bijvoorbeeld in een gesubsidi eerde baan. „De gemeente werkt dat gewoon tegen", aldus De Hollander. Volgens Van Loon is een gesubsidieerde baan geen oplossing voor het probleem van de raad. „Het is de bedoe ling dat iemand zo 'n baan maxi maal twee jaar heeft en dan doorstroomt. We kunnen wel onderzoeken of zo'n constructie mogelijk is." De cliëntenraad behartigt niet alleen de belangen van bij standsgerechtigden, maar van alle mensen met een minimum inkomen. De gemeente probeert ook de mensen met een WW- of WAO-uitkering te benaderen. Dat is lastig omdat de sociale dienst geen toegang heeft tot de bestanden van de uitkerende in stanties. „De groep minima is niet helemaal in kaart ge bracht", zegt Van Loon. Het is bijvoorbeeld ook onbekend welke mensen alleen een AOW- uitkering krijgen. door Sandra van de Vreugde RITTHEM - Na de klassewed- strijden van de laatste vier we ken, wordt het nu weer tijd voor de verschillende ringrij-afde- :n om eigen wedstrijden te organiseren. In Ritthem reden de afdelingen Souburg en Rit them een gezamenlijke wed strijd. Op vrij eenvoudige wijze werd Cor Janse de winnaar, door 26 van de 28 ringen te ste ken. De strijd om het reservekampi oenschap was heviger. Ronnie Stroo, Sjaak Janse en Cees Wis- staken alledrie 24 ringen. Ronnie Stroo bekroonde zijn overstap van de vereniging Rit them naar Souburg met het re servekampioenschap Heren De drie heren gunden de overige 25 deelnemers geen enkele prij s want zij verdeelden ook de drie bekers in het bekerklassement. Cor Janse won de eerste beker, Cees Wisse de tweede en Sjaak Janse de derde. Zelfs de pollepel mocht op deze dag niet naar een andere winnaar gaan, maar werd gewonnen door Cees Wis se. De enige deelnemer die ook nog een beker mee naar huis mocht nemen was de jeugdige Elmar Rijnhart. Hij stak 9 van de 28 ringen en eindigde daarmee op een 23e plaats, maar wist wel de jeugd- beker te winnen. In Zoutelande werd een koppel wedstrijd verreden. Het totale aantal van de twee rij ders wordt bij elkaar opgeteld en dat totaal telt voor het dagklassement. Zo kon het gebeuren dat debutante Lucienne Koch samen met rou tinier Johnny Wisse het koppel kampioenschap binnenhaalde. Niels Janse en Sanne Verrips eindigden met een ringetje ach terstand op een tweede plaats. Er werd ook nog een regulier be kerklassement verreden over de laatste acht beurten. De eerste beker was voor Diana Wisse. Tijdens de pollepelkamp was Jos Duvekot de laatste afvaller in de strijd met Diana Wisse, die dus de pollepel met de fles jene ver en het paar klompen in ont vangst kon nemen. De eerste prijs in het versieringsklasse ment bij de trekpaarden was eveneens voor Diana Wisse en bij de overigen ging deze naar Sanne Verrips. Agenda ZRV: Vrijdag 21 juni: ringrijden Grijpskerke, kerkring van 13.00 tot 21.00 uur; Zaterdag 22 juni: ringrijden manege Paardoes in Vlissingen van 11 tot 17 uur. Niet alle bewoners van het asielzoekerscentrum vonden de open dag een feest. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bewo ners van het asielzoekerscen trum in Middelburg kregen za terdag bezoek. Tijdens de jaar lijkse open dag namen tiental len mensen een kijkje in het nieuwe complex. De bewoners zelf bleven er onverschillig on der. „De mensen zitten allemaal achter de ramen te kijken", zegt een bewoonster. „Voor de kinderen is het leuk, maar de mensen zijn niet echt in feest stemming." Het leven in het AZC is zwaar, legt ze uit. Het is wachten tot er uitslag is over de procedure. De omstandig heden zijn moeilijk. De bewo ners delen een huis met ande ren. Soms wonen er wel drie families in één ruimte. En dat levert nogal eens spanningen op. Een orkest speelt 'Satur day Night Fever'. Pubers fla neren over het grasveld. De kleine kinderen genieten van de middag. Ze eten suikerspin nen en popcorn. Een mimespe- ler is verkleed als politieagent en haalt grappen uit met het publiek. „Wie is die zwarte meneer?", vraagt een jongetje. Hij blijft voor de zekerheid op afstand, terwijl andere kinde ren de man voor de gek probe ren te houden. Hij zwaait met zijn knuppel. Het groepje kin deren stuift uit elkaar. In een lege feesttent houdt H. van der Aa, directeur van het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers in Zeeland (CO A) een toespraak. Hij heet ieder een welkom. In het AZC wor den mensen op 'zakelijke, maar humane wijze' opgevan gen, vertelt hij. Op de informa tiemarkt is het hele 'asieltra ject' te zien. Er is een kraam van vluchtelingenwerk, van de politie en van de IOM, de in ternationale organisatie voor migratie, die uitgeprocedeer de asielzoekers helpt met te rugkeer naar hun eigen land. Een medewerker deelt het ge voel van de bewoonster. Hij heeft er een beetje een dubbel gevoel bij, zegt hij, bij zo'n feestelijke middag. Er valt voor de bewoners weinig te vieren. „Het is overbodig. Het is ieder j aar hetzelfde en j e ziet iedere keer dezelfde mensen." door Nadia Berkelder MELISKERKE - Bijna een half "ur na de kopgroep komt een groepje skeeleraars aan bij de verversingspost. Niet supersnel, maar wel fanatiek. „Hoe hard rijden we gemiddeld?", infor meert één van hen. Met 25 kilo meter per uur halen ze in ruim twee uur de finish. Zaterdag werd de skeelertoertocht West- kapelle on Wheels verreden. Willianne (12) uit Zierikzee hebben er rode wangen van. Ze rijden voor de tweede keer mee. Met die harde wind is het wel zwaar, vinden ze. Maar ze trainen bijna elke dag, dus die veertig kilometer rijden ze wel uit. De vader van Robert - Jan rijdt de zestig, die is al lang voorbij. Tijd om te gaan, anders worden ze nog voorbij gereden door het groepje veertigers dat nog limonade aan het drinken is. Met de handen op de rug zwieren ze over het fietspad. „Kijk hoe mooi die kinderen rij den", bewondert een achterblij ver. Brommer Een wat oudere man heeft ge zelschap van zijn vrouw. Ze volgt hem op de brommer. „Ik ben de bezemwagen", lacht ze. Hij rijdt voor het eerst een toer tocht en houdt het veilig op twintig kilometer. Corine Grim en Dora Dhondt uit Lewedorp vinden twintig kilometer ook wel zat. „Vorig jaar reden we tien kilometer", zegt Corine. „Dat was te makkelijk. Volgend jaar rijden we veertig." Ze trai nen elke week met zijn tweeën. „En in de winter lopen we hard", zegt Dora. „Zo blijven we jong." De skeelertocht gaat langs elf dorpen op Walcheren, met de start en finish in Westkapelle. De organisatie is dik tevreden. Vorig jaar waren er zeventig deelnemers. Ze hoopten dit jaar op meer en dat is, met 102 skeeleraars, ge lukt. Bijna iedereen haalt onge schonden de eindstreep, een en keling heeft aan een valpartij een kleine schaafwond overge houden. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Het bestuur van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen ziet niets in een re ferendum gelijktijdig met de waterschapsverkiezingen over de vraag wat het waterschap (anders) moet regelen en waar aan het voorrang moet geven. Het plan werd enkele weken ge leden geopperd door PvdA-wet houders C. van Schaik (Axel) en P. Weemaes (Hulst). Beide zijn hoofdingeland, zoals bij het wa terschap bestuursleden worden genoemd. Via zo'n referendum kri j gen de burgers volgens beide bestuurders meer waar voor hun geld. Per huishouden beta len ze nu gemiddeld 232,50 euro aan het waterschap. Terwijl de meesten amper weten wat het waterschap feitelijk doet. Een actievere betrokkenheid van de burger zou ook tot een hogere opkomst bij verkiezingen kun nen leiden. Nu blijft de opkomst op maximaal 20 procent steken. Voor opkomstbevordering is het houden van een referendum he lemaal niet nodig, schrijft het dagelijks bestuur in een brief aan de algemene vergadering van het waterschap. „De koppe ling met de gemeenteraadsver kiezingen zorgt voor een hoge opkomst die ver uitgaat boven het landelijk gemiddelde." Het houden van een referendum sa men met de stembusgang maakt de verkiezingen bovendien veel te complex. „De stembureaus hebben al drie verkiezingen te verwerken. Met een referendum erbij ligt overbelasting in de re de." Deelnemers Een referendum heeft volgens het dagelijks bestuur ook de no dige voeten in de aarde en is niet zomaar eventjes te organiseren. „Procedureel is bijvoorbeeld van belang wie aan het referen dum mag deelnemen. Krach tens de waterschapwet horen daarbij niet alleen de ingezete nen, maar ook de in het gebied van een waterschap belangheb bende natuurlijke en rechtsper sonen." Aan het organiseren van een referendum is ook een be hoorlijk kostenplaatje verbon den. Tenslotte vraagt het dage lijks bestuur van het water schap zich af of het wel past dat een uittredend bestuur een refe rendum uitschrijft dat de agen da van het nieuw te verkiezen bestuur zal bepalen. Een refe rendum wordt echter niet in alle gevallen afgewezen. „Soms kan het zinvol zijn om over een es sentieel vraagstuk een referen dum te houden." Het woord is nu aan de Algemene vergade ring van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Zij spre ken zich op 4 juli uit over het voorstel. MIDDELBURG - Een 38- jarige Vlissinger is in de nacht van vrijdag op za terdag op het Damplein in Middelburg overvallen. De daders gingen er met zijn auto vandoor. De man zat rond kwart over één in zijn auto, toen hij merkte dat er vier per sonen rond zijn wagen stonden. Hij stapte uit en kreeg een onbekende stof in zijn gezicht gespoten. Eén van de vier personen ging er vervolgens met de auto vandoor. Een 20-ja- rige Middelburger, die de andere drie personen aan sprak, werd ook in zijn ge zicht gespoten. Vervol gens liepen de drie weg. De auto werd later terug gevonden op de kruising Punt Oostperkweg. De dader was uit de bocht ge vlogen en tegen een lan taarnpaal tot stilstand ge komen. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Er zijn, ge lukkig, nog een heleboel 'goeie mensen': mensen die in buurten, dorpen, in ziekenhuizen, ver pleeghuizen, op scholen en in verenigingen actief zijn om een ander te helpen, om iemand een plezier te doen of gewoon om hun leefomgeving gezelliger te maken. Dat bleek bij de verkie zing van de Beste Buur 2002. In Borsele en Reimerswaal hadden de jury's een hoop werk om uit een lange rij genomineerden de winnaars te kiezen. Humanitas, de initiatiefnemer voor de Beste Buur-actie, orga niseerde samen met de gemeen ten de bijeenkomsten waarbij de Beste Buren in de bloemetjes werden gezet. In Borsele werd A. Koppenol uit Heinkenszand de Beste Buur van de hele ge meente. Koppenol zorgt ervoor dat het buurtje rond het Wouw hof in Heinkenszand een fijn buurtje blijft om in te wonen. De senioren die er wonen, kunnen dikwijls zelf het tuintje en klei ne dingen rond het huis niet meer doen en zouden ook met andere zaken tobben als Kop penol en zijn groepje helpers niet altijd klaar zouden staan. In Borsele was er ook een groepsprijs: hulde vooralle vrij willigers die in de Kraaijert in Lewedorp de boel gezellig ma ken. Ook in Reimerswaal was er een bijeenkomst in het gemeen tehuis, ook met een lange rij ge nomineerden. De jury kwam daar tot de slotsom dat Jan en Coby Nagelkerke de Beste Bu ren van 2002 moeten heten. Zonder de Nagelkerketjes zou Krabbendijke, Krabbendijke niet zijn, want voor alles en ie dereen staan Jan en Coby klaar. Looierssingel heeft zich zater dag in Hilvarenbeek ook ge plaatst voor een landelijke fina le. Zij wonnen de eerste plaats in een hoofdklasse wedstrijd. De ploeg was de eerste die alle slachtoffers wisten te reddenEr was nog wel een tegenvaller. Eén van de deelnemers brak zijn pols bij het opruimen. De jeugd- brandweergroep Middelburg heeft ook nog een kans om de fi nale te halen. Zij doen volgende week zaterdag mee aan de ande re halve finale. Als zij bij de vijf beste ploegen eindigen, is Zee land met drie kandidaten op het nationale kampioenschap. door Nadia Berkelder CAPELLE AAN DE IJSSEL - De jeugdbrandweer Vlissingen heeft zich zaterdag bij brand weerwedstrijden in Capelle aan de IJssel geplaatst voor de lan delijke finale. De groep eindig de als tweede achter Wester- schouwen. De junioren, in de leeftijd van elf tot en met zestien jaar, moes ten een hindemisbaan afleggen en een verkenning doen in een woning. De finale vindt op 28 september plaats in Oldenzaal. De stadsgewestelijke ploeg Een groepje skeeleraars in de buurt van Meliskerke. foto Ruben Oreel Sinds een aantal jaren be staat er op die school in Goes een zogenaamde 'gewen- ningsgroep'. Dat is een groep voor kinderen van 4 jaar die voor het eerst op school ko men. Zodra ze er aan toe zijn stromen ze door naar groep 1 Onlangs ging er een brief van de school naar alle ouders wie er wilde sparen voor de schoolreis en bereid was daarvoor een euro per week neer te tellen. Eén van de ouders reageerde daarop met een briefje met de volgende inhoud: 'Ja, ik wil graag sparen voor de schoolreis van mijn doch tertje Jessica. Ze zit inde ont- wenningsgroep van juf Mari anne'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7