Hulpverleners willen weg uit Afghanistan Andersen sneeft in Enron-affaire Belgische minister wil gecontroleerde heroïneverstrekking Omstreden padre Pio heilig verklaard Sociaal-democraten winnen in Tsjechië Schroder fel tegen landbouwsteun aan nieuwe leden EU Peking sluit internetcafés na hevige brand Israël begint bouw hek tegen terreur Palestij nen Organisaties zijn aanvallen en intimidaties zat Delen A-bom mogen verkocht Fare doodt agenten Colombia Honderd doden in Brazzavile Muziek downloaden populair in VS Wereldbank geeft deelgarantie Extremisten maken weer slachtoffers in Kashmir maandag 17 juni 2002 jnnrHeieen Paalvast BRUSSEL - De Belgische mi nister Aelvoet (Volksgezond heid) wil dat naar het voorbeeld vaii Nederland en Zwitserland jan sommige drugsverslaafden onder controle heroïne wordt loegediend. Reroïneverslaafden krijgen nu iervangende middelen zoals methadon, maar bij een kleine groep heeft dat geen effect. Vol gens Aelvoet is het beter om aan die mensen kleine doses heroïne ie geven. Daardoor wordt de hans kleiner dat ze in de mis daad verzeild raken. Deminister pleit voor een eerste proefproject in Luik, De stad heeft al sinds 1998 plannen voor ro'n experiment. Luik heeft veel last van drugsoverlast. „Eén verslaafde staat voor dagelijks iwee gestolen autoradio's", zei burgemeester Demeyer zater- op een bijeenkomst in zijn PEKING - Peking heeft alle naar schatting 2400 internetca- sin de hoofdstad laten sluiten iar aanleiding van een brand een internetbar waarbij 24 personen, de meeste studenten, om het leven zijn gekomen. Nog eens dertien mensen raakten ge- vond. De brand brak gistermorgen rond half drie uit in een bar die was gevestigd boven een super markt in Pekings universiteits district Haidian. Naar alle vaarschijnlijkheid ging het om een illegaal café en was de enige oegangsdeur van het pand op iet moment dat de brand begon afgesloten om de politie buiten e houden. Alle ramen waren met het oog op diefstal van de computers van tralies voorzien. Slechts weinig bezoekers slaag- len erin via een toiletraampje e ontsnappen. De oorzaak van Ie brand is nog niet bekend. 1PD JERUZALEM - De Israëlische minister van Defensie, Ben Elie- zer, heeft gisteren in Kfar Sa lem, het startsein gegeven voor de bouw van een veiligheids- scherm langs de Westelijke Jor- daanoever. controversiële afrastering moet zelfmoordacties en andere aanslagen van Palestijnen in Is raël tegengaan. Want eerder dan net geweld is gestopt, wil Sha ron niet praten over de oprich ting van een Palestijnse staat. Het eerste deel van de afraste ring komt tussen Kfar Salem en het ongeveer 120 kilometer zui delijker gelegen Kfar Kassem. Israël en Jenin, Tiilkarem en Qalqilya op de Westelijke Jor- daanoever worden dan van el- haar gescheiden. Israël be schouwt deze drie Palestijnse autonome steden als broed plaatsen van terrorisme. Het Is raëlische leger zegt dat de afge lopen twintig maanden meer twintig zelfmoordernaars uit Jenin een aanslag hebben ge pleegd of een poging daartoe hebben gedaan. De bouw van het eerste deel van de muur zal ongeveer zes maan den in beslag nemen en circa 85 miljoen euro kosten. Uiteinde lijk moet de afrastering 350 ki lometer lang worden. Plet is on duidelijk hoe de afscherming fruit komt te zien. Vast staat echter dat het niet alleen om hekken gaat, maar ook om grep pels en muren die onder stroom staan. Doelwit Nu de elektronische muur nog niet is opgetrokken, konden de Israëlische troepen zaterdag nog ongehinderd verschillende Palestijnse steden binnendrin gen. Dorpen nabij Nabloes en de plaatsen Tulkarem en Jenin wa ren doelwit van de troepen macht. In Jenin zouden concrete voorbereidingen worden ge- koffen voor een aanslag in Isra el. Na enkele uren trokken de koepen zich terug en omsingel den zij de stad. Gisteren werd een Palestijn doodgeschoten bij een Israëli sche controlepost. Zaterdag doodden Palestijnen twee Israë lische militairen bij een vuurge vecht nabij de joodse nederzet ting Dugit in het noorden van bet Palestijns gebied. Vier Isra ëlische soldaten raakten hierbij gewond AFP stad. De Belgische vereniging voor alcohol- en andere drugs problemen vindt het idee wel goed, maar vraagt om meer on derzoek. Deskundigen vrezen dat verslaafden daardoor juist kiezen voor heroïne en vinden strikte controle nodig. Op de bijeenkomst in Luik gaf een Zwitserse arts hoog op van een project in Genéve waar 1100 van de 30.000 verslaafden - meest dertigers met een drugs verleden van zo'n vijftien jaar - twee tot drie keer daags een in jectie krijgen. Mede dankzij een psycho medisch-sociale bege leiding kunnen zij daardoor bij na weer normaal functioneren. Heroïne is weliswaar duurder dan methadon, maar het aantal misdrijven is volgens de arts sterk teruggelopen. ANP van onze redactie buitenland KABOEL - Verscheidene bui tenlandse hulporganisaties dreigen zich terug te trekken uit het noorden van Afghanistan. Ze zeggen niet langer te kunnen functioneren door aanhouden de aanvallen en intimidaties van gewapende facties in de re gio, aldus de BBC gisteren. Volgens de Verenigde Naties zijn verscheidene hulpverleners belaagd en een medewerkster zou het slachtoffer zijn geweest van een groepsverkrachting. Hulpgoederen zouden boven dien zijn gestolen. De Ameri kaanse organisatie One Ameri can heeft zich al uit de streek teruggetrokken. Andere organi saties overwegen hetzelfde te doen, zei VN-woord voerder De Almeida e Silva. In het betrokken gebied wordt gevochten tussen aanhangers van verscheidene krijgsheren. De nieuwe president van Afgha nistan, Ham id Karzai, zei afge lopen week dat hij een einde wil maken aan de invloed van de lo kale machthebbers. Artsen zonder Grenzen zet zijn hulpprogramma's in het noor den van Afghanistan voort, zei een woordvoerster. De oi'gani- satie is volgens haar geen doel wit geweest van de aanvallen en intimidaties. „We blijven ge woon aanwezig", zei ze. Stamoudsten De traditionele raad van stam oudsten, de Loya Jirga, is mo menteel bijeen in Kaboel. De raad koos eerder al de president en nu moet een nieuwe over gangsregering worden samen gesteld. De bijeenkomst zou ei genlijk gisteren eindigen, maar gaat vandaag nog door. Karzai stelde zaterdag voor een 'natio nale raad' op te richten. Die moet in afwachting van de par lementsverkiezingen in 2004 de regering gaan controleren. Over de samenstelling van zo'n raad is de vergadering het oneens. Vooral de etnische Pathanen, de grootste bevolkingsgroep, vre zen onvoldoende vertegen woordiging in de raad. Momenteel heeft de Noordelijke Alliantie de touwtjes in het land in handen. De alliantie bestaat uit vooral Tadzjieken en Oezbe- ken. ANP/DPA Gelovigen trotseren de hitte op een kerkplein in Rome om op een projectiescherm de heiligverklaring te volgen. Op de achergrond een groot spandoek met het portret van padre Pio. foto EPA door Hans Geleijnse ROME - De katholieke kerk heeft er een omstreden heilige bij. Driehonderddui zend gelovigen luisterden gisteren in verzengende hitte op het Sint Pieters plein naar het Beatum Pinum, de hei ligverklaring van padre Pio, door de paus in het Latijn uitgesproken. De paus onthulde dat hij als jonge priester-student in Rome bij Padre Pio te biecht was gegaan. Zijn woorden leidden tot gejuich op verschillende plaatsen Rome, waar grote tv-scher- men waren opgesteld om de door de staatstelevisie uitgezonden heiligver klaring te kunnen volgen. Maxi-schermen waren er ook in San Giovanni Rotondo, dankzij Pio een be devaartsoord omdat hij er het grootste deel van zijn leven in een kapucijner klooster leefde. Veertigduizend mensen volgden daar de gebeurtenissen. Meer dan twintigduizend Pio-fans waren naar zijn geboortedorp Pietrelcina bij Napels getrokken. Ook daar waren twee grote tv-schermen opgesteld. De in 1969 ovexdeden Pio werd in Italië al als een heilige vereerd. Dat zal na gis teren in alle katholieke kerken ter we reld het geval zijn. De paus riep Pio's sterfdag, 23 september, uit tot de ker kelijke feestdag van San Padre Pio da Pietrelcina. Pio was omstreden, omdat zowel in als buiten de kerk zwaar werd getwijfeld aan zijn bovennatuurlijke gaven. Als jonge priester kreeg hij de stigmata, de kruiswonden van jezus in handpalmen en voeten waaruit bloed vloeide. Hij kon zich ook op meerdere plaatsen te gelijk bevinden en verrichtte aan de lo pende band wonderbaarlijke genezin gen. De paus is een aanbidder van Pio. Een oude vriendin van hem, Wancla Polaw- ska, was gisteren ook bij de Sint Pieter aanwezig. Veertig jaar geleden leed zij aan ongeneeslijke kanker, maar de paus riep de hulp van Pio in, wiens ge beden tot een voor artsen onverklaar bare genezing leidden. Op het Sint Pietersplein, waar nauwe lijks schaduw valt, liep de temperatuur op tot zo'n 35 graden. De paus had er zichtbaar last van; volgens het staats- persbureau Ansa moesten honderd mensen door de hitte bevangen in zie kenhuizen worden opgenomen; nog eens driehonderd werden opgeknapt in EHBO-posten. Grimmig De heiligverklaring kreeg overigens door de veiligheidsmaatregelen een vrij grimmig karakter. Helikopters cirkel den boven het Vaticaan en het wemelde er van politie. Een 44-jarige Duitser werd aan het slot van de ceremonie door veiligheidsagenten overmeesterd, om dat hij op de paus afging. De man ver- klaai-de later dat hij de kerkvorst had willen omhelzen. Hij was na enkele ui-en ondervraging weer op vrije voe ten. GPD door Ans Bouwmans WASHINGTON - Een jury in Houston heeft geoordeeld dat accountant Andersen de rechts gang heeft belemmerd door te knoeien met een document over de ineengestorte energiereus Enron. Die uitkomst na tien da gen juryberaad is een slag voor Andersen, die het einde van zijn bestaan ziet naderen. De Amerikaanse beui'swaak- hond SEC deelde na de uit spraak mee dat de accountant per 31 augustus de financiële controle van aan de Amerikaan- se beurs genoteerde onderne mingen beëindigt. Daarmee valt de bodem onder het bedrijf uit. VeiTassend aan de uitspraak za terdag was dat de juryleden hun ooi'deel niet baseerden op de grootscheepse vernietiging van duizenden archiefstukken en e- mails over Enron, de beschuldi ging waarop de aanklagei-s hun zaak hadden gebaseerd, maar op de wijziging die juriste Nan cy Temple van Andersen aan- bracht in een document over Enron. Juryleden verklaarden achteraf dat dit de doorslag heeft gegeven. Andersen was aangeklaagd, omdat het vol gens justitie opzettelijk infor matie aan toezichthouder SEC onthield over twijfelachtige fi nanciële constructies bij zijn cliënt Enron. De straf wordt op 11 oktober be paald. Naar verwachting krijgt de accountant een boete van een halfmiljoen. De advocaat van Andersen heeft aangekondigd in hoger beroep te gaan. In de afgelopen maanden is An dersen al flink ingekrompen. Het bedrijf maakte deel uit van de 'grote vijf' in de wereld, maar stortte in na het Enron-debacle. Aandeelhouders verloren het vertrouwen in het energiebe drijf toen bleek dat jaarcijfers, die onder toezicht van Andersen waren opgesteld, niet bleken te kloppen. Toen de hoofdaccoun tant David Duncan toegaf do cumenten te hebben vernietigd, werd het einde van Andersen al voorspeld. Enron leek boven dien geen uitzondering te zijn. De gerenommeerde accountant werd vorig jaar ook al op zijn vingers getikt voor ondeugde lijk controle op de boeken van een ander bedrijf. Ontslagen In de afgelopen maanden is in de VS bijna eendei'de van de grote klanten bij Andersen wegge- van onze redactie buitenland PRAAG - De regerende sociaal democraten hebben de verkie zingen voor de Kamer van Afge vaardigden in Tsjechië gewon nen. Zij komen echter 31 zetels te kort voor de absolute meer derheid. Oud-premier Vaclav Klaus van de conservatieve Burgerpartij (ODS) gaf zaterdagavond zijn nederlaag toe. De opkomst was zeer laag. Slechts 58,0 procent van de stemgerechtigden maak te de gang naar het stemlokaal. Bij de verkiezingen van 1998 was dat 74,0 procent. De sociaal-democratische par- tij CSSD van Vladimir Spidla kreeg 30,20 procent van de stemmen. Dat is goed voor ze ventig van de tweehonderd ze tels in de Kamer, vier minder dan bij de vorige Kamerverkie zingen. Voor de communisten zijn de Tsjechische verkiezingen een succes geworden. Bijna één op de vijf kiezers gaf zijn stem aan hen. De communisten gaan 41 zetels bezetten, zeventien meer dan zij in 1998 behaalden. Sinds de val van het communistische regime in 1989 hebben zij niet meer zo'n succes geboekt. DeODSkwamop24,47 procent. De partij ki'eeg 58 zetels, vijf minder dan in de huidige Ka mer. Van de overige 25 partijen die aan de verkiezingen deelna men, wist alleen de Coalitie, een partij in het centrum van het Tsjechische politieke spectrum, de kiesdrempel van 5 procent te SAN FRANCISCO - Een Amerikaanse x-echter heeft bepaald dat twee onderdeeltjes van de atoombom die in 1945 boven Hiroshima tot ontploffing werd gebracht, mogen worden ver kocht. Dat maakte de weg vrij voor een veilinghuis om de on derdeeltjes aan een natuurkundige te leveren, die ze eerder al voor 167.500 dollar (175.875 euro) had gekocht. De uitspraak van de i-echter betekent een tegenvaller voor de Amerikaanse regering. Die hield vol dat de onderdeeltjes staatseigendom zijn. De rechter was het daar niet mee eens-, omdat de objecten al 57 - jaar in handen waren van'een officier die destijds als wapen deskundige naar Hii'oshima was meegevlogen. Het gaat om. een ï'ode en een groene pin. Daarmee kon de vliegtuigbeman ning de A-bom activeren of deactiveren. ANP BOGOTA - Aanhangers van de Colombiaanse guerrillabewe ging Fare hebben vijf agenten gedood die een geldtx-ansport per helikopter beschei-mden. Drie agenten raakten gewond. Toen de helikopter landde in Topaipi, honderd kilometer ten noordwesten van de hoofdstad, schoot een commando van de Fare, de grootste guerrillabeweging in Colombia, op de agen- ten. De rebellen maakten een deel van de 500 miljoen peso (ongeveer 230.000 euro) buit en schoten het toestel in brand. Het geld was bestemd voor een bank in Topaipi. AFP BRAZZAVILLE - Tijdens de hevigste gevechten rond de Con golese hoofdstad Bi'azzaville sinds jaren zijn de afgelopen da gen hondei'd doden gevallen. Ninja-rebellen zouden vrijdag een aanval hebben uitgevoerd op het vliegveld Maya Maya, zo'n twintig kilometer ten wes ten van de hoofdstad. Volgens een woordvoerder van de Ver enigde Naties vielen bij het vliegveld honderd doden, onder wie zestig rebellen die door het leger wai-en gedood. De Ninja's hebben hun thuisbasis ten zuiden van Brazzaville. Sinds pi-esident Denis Sassou Nguessou uit het nooi'den van het land in maax*t de verkiezingen won, voerden zij een serie aanvallen uit net buiten de hoofdstad. RTR MINNEAPOLIS - Zo'n veertig miljoen Amerikanen wisselen volgens een studie van het ondei'zoeksbureau Ipsos muziek uit op internet. De 'ondergang' van Napster, eerder de popu lairste internetdienst voor muziekbestanden, heeft de inter- netgebruikex-s niet afgeschrikt. Muziekdiensten als Morpheus en Audio Galaxy zijn vooi'al bij Amerikanen tussen de twaalf en 24 jaar erg populair. Volgens hetzelfde onderzoek bezit één op de vier Amerikanen inmid dels een pc met cd-brandei\ DPA HALIFAX - De zeven belangrijkste industrielanden hebben zaterdag beslist de financiële bijdragen voor de armste lan- den in de wereld voor 18 tot 21 px-ocent door de Wereldbank te laten betalen. Dat staat in een verklaring die de ministers van de zeven landen hebben uitgegeven na afloop van hun bijeen komst in het Canadese Halifax. Met die financiële ondersteuning hebben de kwetsbaarste landen meer ruimte om aids te bestrijden, de nadruk te leggen op de sociale sector en het overwinnen van de effecten van de sastreuze conflicten. AFP/ANP gaan. De belastingpoot werd af gestoten en bijna tweederde van het personeel is ontslagen of uit zichzelf vertrokken, waardoor er nu nog zo'n tienduizend men sen werken. De internationale vestigingen zijn in de afgelopen maanden van de hand gedaan. Andersen Nederland is overgegaan naar Deloitte Touche. De rechtszaak tegen Andersen duurde zes weken. GPD door Clemens Ingwersen en Heieen Paalvast FRANKFURT - Er komt beslist geen inkomenssteun aan de landbouwers in toekomstige lidstaten. De Duitse bondskan selier Schroder zei dat gisteren in een interview met de krant Frankfurter Allgemeine. Schroder hamei'de erop dat 'wij daar niet in kunnen toestem men'. Schi'ödei's uitspraken zijn feitelijk een veto over eventuele plannen om nieuwe EU-landen mee te laten profiteren van voor de landbouw gulle steun- en subsidieregelingen van de Eu ropese Unie. De bondskanselier herinnerde er aan dat ook Gi'oot-Brittan- nië, Nederland en Zweden geen vooxtzetting willen van de be staande landbouwpolitiek, als de vijftien EU-leden er straks tien clubgenoten bijkrijgen. Al leen Duitsland al zou dan twee miljard euro meer moeten op brengen, voorziet Schöder. En dat terwijl Duitsland al genoeg problemen heeft met zijn begro ting. De Europese landbouwpolitiek moet sowieso drastisch her vormd. EU-commissaris Fisch- ler zal daar in juli plannen voor overleggen. Pas als die hervor mingen gestalte krijgen, kan Duitsland zien wat voor tussen oplossing aan kandidaat-leden kan woi'den geboden, volgens Schi-öder. Dat zou dan op de EU-top in december in Kopen hagen zijn. De hervormingen van de land bouwpolitiek zouden de EU geld moeten besparen, omdat minder steun wordt uitgekeerd. Schroder meent dat de nationa le regeringen desnoods zelf. moeten opdraaien voor hun steun aan landbouwers. Het bij de EU uitgespaarde geld kan dan eventueel wel worden be steed voor eerste hulp aan land bouwers van de nieuwkomers. Frankrijk Met name Frankrijk is een fer vent voorstander van de status quo. Het land heeft een enorme landbouwsector met bijbeho rende EU-steun. Schroder, vraagt daarom 'om solidariteit van die staten die lange tijd en met het volste recht van de hulp uit Brussel hebben genoten'. Schröders duidelijke taal komt vlak voor de Europese top in Sevilla deze week waar de mi nisters van Buitenlandse Zaken uitbreiding van de unie bespre-, ken. ANP/DPA overwinnen. De partij, een sa menvoeging van de christen democratische KDU-CSL en de liberale US-DEU, kreeg 14,27 proeent van de stemmen en zal 31 zetels bezetten. Spidla en Miroslav Gi-ebenicek, de leider van de communisten, wezen zaterdag samenwerking met elkaar in een regering on dubbelzinnig af. Grebenicek keei'de zich echter niet op vooi"- hand tegen een coalitie met de ODS. Beide partijen delen het pessis- misme over de toetreding van Tsjechië tot de Eui-opese Unie, één van de belangrijkste onder werpen in de stembussti'ijd. DPA/AFP van onze redactie buitenland JAMMU - Terroristen hebben gisteren in een dorpje in de In diase deelstaat Jannnu en Kashmir vijf burgers onder wie kinderen vermoord. De slacht offers waren hindoes. Vier dor pelingen raakten gewond. In to taal vielen afgelopen weekeinde 24 doden. De aanval gisteren was in een plaatsje veertig kilometer ten oosten van Jammu. In de Kashmiin zomer-hoofstad Sri- nagar zijn gisteren volgens de autoriteiten drie extremisten doodgeschoten. Ook een agent in burger werd gedood. Zaterdag openden vermoedelij ke islamitische strijders het vuur op een groep hindoe-pel grims. Drie kinderen en drie gidsen kwamen om het leven. Zeven pelgrims raakten ge wond. Zatei'dagnacht voerden de mos limstrijders een aanval uit op het afgelegen bergdorp Badar, 150 kilometer ten noorden van_ Jammu, de winterhoofdstad van Indiaas Kashmir. Vijf hin does wei-den in hun slaap ge-, dood. Drie kinderen raakten ge wond. Op twee andex-e plaatsen in Kashmir zijn bij vuurgevech ten vijf moslimstrijdex-s om het leven gekomen, meldde het In diase leger. De spanning in Kashmir leek vorige week te zijn afgenomen. Pakistan zei een einde te hebben gemaakt aan de overschrijdin gen van de bestandslijn door vanuit Pakistaans Kashmir opei-erende moslimstrijdei-s. De, Indiase militairen hadden voor, het eerst sinds december weer verlof gekregen. DPA/RTR/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5