NS studeren op metrosysteem PZC lekker dagje uit. Navo en Bush moeten het ontgelden in rede Erbakan Verdachte terrorist ruikt even aan vrijheid Swingend jubilieumfeest voor Muskens Trein zonder dienstregeling voor korte afstanden Comité 2004 in de bres voor Aruba en Antillen Prijzen voor Koolhaas Schippers en Struycken Deetman wil actie tegen wapens Dubbelexpo Brood in het Cobra Veel bonnen bij milieucontrole IQ blijkt zeer erfelijk Haastrechtenaar knikkerkampioen D66-afdelingen mogen als lokale partij verder www.sportpunt-zeeland.nl SNSibsnk Jaar in, jaar uit 'n mooie opbrengst. maandag 17 juni 2002 wan onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een van terro ristische activiteiten verdachte Algerijn kon door een vergissing van zijn bewakers een moment ruiken aan de vrijheid. 0e man werd tijdens zijn voor leiding aan de rechter-com- missaris in Rotterdam naar een openbare wachtruimte geleid, in plaats van naar het cellen blok. Arrestatieteams van de politie arresteerden de verdachte en drie anderen op 24 april. Het viertal zou behoren tot de de ra dicaal-islamitische Groupe Salafiste pour la Predication en le Combat (GPSC), die verant woordelijk is voor aanslagen binnen en buiten Algerije. Op 26 april werden de vier voor geleid aan de rechter-commis- saris, die hen in bewaring stel de. Bij die gelegenheid bracht een parketwacht een van hen per abuis naar de wachtruimte. Dit is een voor publiek toegan kelijke ruimte. Een woordvoerder van het Lan delijk Parket, belast met het on derzoek naar de activiteiten van de groep, bevestigde zaterdag de gang van zaken. „Het mis verstand heeft hooguit één of twee minuten geduurd. De par ketpolitie heeft de fout zelf ont dekt en hersteld." Van werkelij ke ontvluchting is geen sprake geweest. Begin juni ontsnapte één van de vier verdachten uit de gevangenis in Breda. Hij knoopte op klassieke wijze la kens aan elkaar en wist op die manier te ontkomen. De man is tot op heden spoorloos. Een dag na de ontsnapping dacht de politie de voortvluch tige in Groningen te kunnen ar resteren. Zij hield echter vier mannen aan die volkomen on schuldig bleken. Eén van hen brak tijdens de arx-estatie zijn neus. ANP doorJoël Roerig DEN HAAG - De Nederlandse Spoorwegen en het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil len treinen in de toekomst veel vaker en over kortere afstanden laten rijden. Dat betekent dat de treinen zonder dienstregeling met korte, vaste intervallen ver- Irekken. Dit metroachtige sys- leem is uitgewerkt in het project Benutten Bouwen. Volgens een zaterdag bekend geworden nota, waarin dit pro ject wordt gepresenteerd, pro fiteren de reizigers van de plan nen, omdat zowel de wachttij den als de gemiddelde reisduur afneemt. Wel moeten ze vaker overstappen. Het spoornet in Nederland wordt namelijk in gedeeld in twaalf gescheiden metronetwerkjes, waarbij er wel rechtstreekse verbindingen blijven tussen de grote steden. In de spits moet er elke tien mi nuten een stoptrein en een snel trein langskomen, in ieder geval in de Randstad. Strijd tegen files Het revolutionaire plan is nodig om de groei op het spoor op te vangen. Volgens prognoses zal het reizigersvervoer over spoor tot 2020 met 70 procent toene men en in de Randstad zelfs ver dubbelen. In de nota Benutten Bouwen wordt ervan uitge gaan dat het aandeel van de trein in de ochtendspits toe kan nemen van 25 procent tot 35 procent. Op die manier zouden de treinen een efficiënt wapen worden in de strijd tegen de fi les. 'Gewoon' aanleggen van extra DEN HAAG - Mr. Pieter van Vollenhoven gaat zich sterk maken voor de rela ties tussen Nederland en de Nederlandse Antillen en Aruba. Daarvoor heeft hij Comi té 2004 opgericht, waar van hij voorzitter is ge worden. In 2004 is het vijftig jaar geleden dat het Statuut werd vastgelegd. Daarin zijn de formele relaties tussen Nederland, de Ne derlandse Antillen en Aruba vastgelegd. Het co mité heeft als doel aan het einde van 2004 de relaties tussen de drie landen te hebben verdiept. ANP spoor om het groeiend aantal reizigers op te vangen is te duur en kost te veel tijd, zo hebben de NS en het ministerie becijferd. Om het spoor voor het metrosys teem te kunnen benutten moet eerst fors worden geïnvesteerd in de betrouwbaarheid. Zowel treinen als rails mogen alleen worden ingezet als ze pico bello in orde zijn. Hier zou het aanko mende kabinet diep voor in de buidel moeten tasten, want de eerste werkzaamheden kosten al 1,8 miljard euro. Tot 2020 is zelfs dertien tot negentien mil jard euro nodig. Bijkomende voordeel van de spoorhervormingen is dat het goederenvervoer fors kan uit breiden. Goederentreinen die naar het buitenland opstomen, moeten ook tijdens spitsuren kunnen rijden. De NS en het ministerie verwachten op deze manier meer dan een verdubbe ling van het railgoederenver- voer. Overstappen Reizigersvereniging Rover ver wijst de studie naar de prullen bak. Woordvoerder R. Spithorst vindt het een 'heel slecht en on doordacht plan'. „Dit zou bete kenen dat mensen veel vaker moeten overstappen. Reizigers hebben daar een terechte hekel aan." Volgens Spithorst bete kent het plan ook dat je de NS op geen enkele manier meer kunt afrekenen op de kwaliteit. „Want zonder dienstregeling ben je nooit te laat. Volgens de Vakvereniging voor Machinisten en Conducteurs (VVMC) is de benodigde infra structuur er helemaal nog niet. „Het zijn grootse plannen, waar veel mensen en veel materieel voor nodig zijn", aldus een woordvoerder. „Maar eerst en vooral moet nader bestudeerd worden wat dit voor de reiziger betekent." ANP Bisschop Tiny Muskens (1) wordt op de Grote Markt in Breda gefeliciteerd. Muskens viert zijn veertigjarig j van onze redactie binnenland BREDA - Het duurde even voor dat het op gang kwam, maar aan het einde van de middag had bisschop Tiny Muskens van Breda dan toch waar hij op gehoopt had: een swingend volksfeest om zijn veertigjarig priesterschap en het 150-jarig bestaan van het bisdom te vie- Met zoals aangekondigd een hoofdrol voor de verstandelijk en lichamelijk gehandicapten uit het bisdom, die zowel op het podium als onder de toeschouwers de sfeer maak ten. De bisschop zelf bleef statisch en stocijns onder het gehos en gejoel rondom hem. Maar op de vraag of hij genoot, klonk een vastberaden 'ja'. „Het is prach tig dat zoveel mensen samenko men om feest te vieren. En de festiviteiten zijn nog lang niet voorbij", voegde hij eraan toe terwijïdejostibanduitBredaop het podium hun openingsnum mer 'Het is weer tijd voor een feestje' inzette. Muskens liet duidelijk blijken wie hij als speciale gasten voor Tiny's Party had genodigd. Het waren de de tientallen lichame lijk en verstandelijk gehandi capten die als eersten konden rekenen op een hand en een glimlach. Daar moesten pers en fotografen voor opzij. „De kerk van onze redactie binnenland ARNHEM - De Turkse islamiti sche beweging Milli Görüs (Na tionale Visie) heeft zaterdag in Arnhem haar Europese bijeen komst gehouden. Circa 20.000 aanhangers waren daarbij aan wezig. Oud-premier en leider van de verboden Turkse Wel- zijnspartij, N. Erbakan, sprak de menigte toe. Hij uitte kritiek op het Westen. „Na de val van de muur heeft het Westen een nieuwe vijand gevonden in de islam. Dat is het nieuwe bestaansrecht van de Navo", zei hij. Erbakan deed ook een oproep aan de Amerikaanse president Bush om zich meer bezig te hou den met het creëren van vrede in de wereld „dan met het beden ken welk volgend islamitisch zijn vele schoenontwerpen en Dekker voor zijn kostuum- en theaterontwerpen. Het Fonds kent de prijzen toe om een extra impuls te geven aan de belangstelling van het werk van de winnaars. De prij zen worden op 29 november uit gereikt. ANP door Chris Bakker AMSTERDAM - De oeuvreprij- zen van het Fonds voor Beelden de Kunsten, Vormgeving en Bouwkunst gaan dit jaar naar de architect Rem Koolhaas, de beeldend kunstenaars Alfred Eikelenboom, Wim T. Schippers en Peter Struycken en de vorm gevers Jan Janssen en Keso Dekker. Koolhaas krijgt de oeuvreprijs behalve voor zijn architectuur ook voor de gedachtevorming via zijn publicaties. Het oeuvre van Eikelenboom bestaat uit monumentale sculpturen, utopische modellen en architec tonische voorstellen. Schippers krijgt de prijs voor zijn beel dend werk, Struycken voor zijn monumentaal en toegepast werk en zijn onderzoek naar kleur en architectuur. Janssen ontvangt de prijs voor Advertentie DEN HAAG - Burgemeester Deetman van Den Haag vindt dat kwaadwillenden te gemakkelij k aan een vuurwapen kun nen komen. Hij riep de overheid zaterdagavond op daar iets tegen te doen. Deetman zei dit aan het begin van een stille tocht ter nage dachtenis aan een 20-jarige Haagse man die, zonder aanwijs bare reden, op 9 juni werd doodgeschoten. Blijkbaar is het nog steeds niet moeilijk aan een wapen te ko men, zei Deetman. ANP AMSTELVEEN - Het Cobra Museum voor Moderne Kunst Amstelveen eert Herman Brood deze zomer met twee.'ten toonstellingen. De expositie 'Herman Brood, de schilder' toont een selectie van circa 45 schilderijen, een klein aantal objecten en,teke ningen. Anton Corbijn exposeert gelijktijdig ongeveer zestig foto's die hij sinds 1974 van de vorig jaar overleden zanger en schilder maakte. Beide tentoonstellingen zijn te zien van. 5 juli tot en met 15 september. ANP DEN BOSCH - De grote milieucontrole die 12 en 13 juni plaatsvond in Brabant, heeft 329 overtredingen aan het licht gebracht. In zeventien gevallen werd proces-verbaal opige-: maakt, twee bouwwerken werden stilgelegd en er zijn twee dwangsommen opgelegd. In totaal zijn 771 conctroles uitgevoerd. De overige 442 zaken moeten nog nader worden onderzocht. Dit maakte de provin cie zaterdag bekend. De controles vonden ook plaats in Noord-Holland, Flevoland en Limburg. Aan de actie namen politie, OM, provincie, ge meenten, waterschappen en Rijkswaterstaat deel. ANP AMSTERDAM - Een studie naar de erfelijkheid van IQ heeft uitgewezen dat intelligentie in hoge mate erfelijk is. Dit blijkt uit een onderzoek onder 688 mensen uit 271 families in Ne derland. Het onderzoek is verricht door biologisch psychologe D. Post-; huma, die vandaag promoveert aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. De onderzochte personen deden een IQ-test en van hun hersenen werd een scan gemaakt. Ongeveer 80 tot 90 procent van de verschillen in IQ tussen fa milieleden is te verklaren door verschillen in erfelijke aanleg, zo leert het proefschrift van Posthuma. Zij constateerde ook' dat mensen met een hoog IQ een groter hersenvolume hebben. Ook hersenvolume is erfelijk bepaald. ANP KAATSHEUVEL - Huibert-Jan Verbaan uit Haastrecht mag zich sinds zaterdag nationaal kampioen knikkeren noemen. In De Efteling in Kaatsheuvel won hij het eerste Nederlands kampioenschap knikkeren voor leerlingen van basisscholen. Rick Froukens uit Malden werd tweede en Fraukje Bontekoe uit Alphen aan den Rijn behaalde de derde plaats. Zaterdag bleek dat het knikkeren bij kinderen nog steeds erg" in is. Aan het kampioenschap namen 750 kinderen deel. De reacties op de wedstrijden waren zo enthousiast dat coör dinator R. van Doornink verwacht dat het knikkerkampioen- schap een jaarlijks terugkerend evenement wordt. ANP ubileum en het 150-jarig bestaan van het bisdom in 2003. foto Jasper Juinen/ANP mag wel eens wat meer doen voor deze groepen mensen uit de samenleving", lichtte Muskens zijn keuze voor de eregasten toe. „Ik wil dat vandaag weer eens laten zien ."ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - D66 wil de afde lingen in de regio de mogelijk heid bieden als zelfstandige lokale partij verder te gaan. Daarbij zou zelfs een andere naam kunnen worden gekozen. De relatie met het gedachtegoed wordt dan vastgelegd in een contract tussen regiopartij en landelijk bestuur' van D66. Dat stelt voorzitter Schouw van de democraten voor in een pamflet voor partij vernieuwing. Volgens Schouw komen er vaak verzoeken van afdelingen voor meer autonomie onder een loka le naam, omdat een lokale partij een nauwere band met de bevol king zou hebben. De groeperingen die meer vrij heid willen, moeten voldoen aan een aantal voorwaarden binnen het politieke programma van D66. Zo'n lokale partij kan te gen vergoeding een greep doen uit de diensten van het 'service centrum' van D66; de leden be talen geen landelijk lidmaat schap. ANP land hij wil bombarderen." Ook gaf Erbakan de aanwezigen mee dat ze weliswaar hier woonden, maar met hun hoofd en hart in hun land Turkije zijn. „En zo hoort het ook", zei hij. Milli Görüs heeft nauwe banden met de in Turkije verboden is lamitische Welzijnspartij van Erbakan. Erbakan zelf heeft in Turkije een verbod op het be drijven van politiek wegens_ fundamentalistische uitspra ken. De voorzitter van Milli Görüs in Europa, M. Erbakan, de in Duitsland wonende neef van Erbakan, zei in zijn toespraak: „Duitsland terroriseert en cri minaliseert Milli Görüs. Dat moet ophouden, wij zijn geen criminelen." Duitsland overweegt een ver bod van de beweging. Ook in Nederland is kritiek op het na tionalistische karakter van de organisatie, dat integratie van Turken in Nederland in de weg zou staan. ANP Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A, L Kroon (adjunct) Internet: www.pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur. Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel, (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax, (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645742 E-mail' redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc:nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is er aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een (abonnementen)administratie en om u te (laten) inlormeren ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schnltelijk melden bij. PZC afdeling lezersservice, Postbus 18.4380 AA Vlissingen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 7.--) per maand 19,25 per kwartaal 52,- - per jaar- 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1.- zaterdag:€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47.70.65.597 Postbank 35.9300 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax: (0118) 470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 in onderdeel v; Wegener-concem. De door u I dal wordl gebruik! voor onze u relevante diensiene Behoort tot LUGQEHGr Advertentie Wilt u over een lange periode rendement uit uw vermogen halen? Dan is het SNS Participatiecertificaat een aantrekkelijke investering waarmee u tien jaar lang een aantrek kelijk rendement kunt behalen. De rente die SNS bank vaststelt ligt zo'n 1,5% hoger dan van staatsleningen, dus veel hoger dan die van een gewone spaarrekening! Kies voor een mooie opbrengst jaar in, jaar uit. Stap in vóór 27 juni. Bel gratis 0800-18 80, ga naar uw financieel adviseur, of kijk op snsbank.nl Het SNS Participatiecertificaat is ook verkrijgbaar via CVB Bank en Hooge Huys, Aon beleggen In sns PartictplilleCertlficalen lijn risico's verbonden. Het prospectus is kosteloos verkrijgbaar bij een kantoor van sms' bank of vla het gratis telefoonnummer 0S00 is Ho 1 lierin vindt u een omschrijving van de risico's van het sns PartrUpatieCeitificoat sms' bank adviseert u dit prospectus vóór aankoop te teren. sns bank is geregistreerd bij de Autoriteit Financiële Markten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3