PZC Waterschap wijst referendum af 7 Gereformeerde kerk Terneuzen in gebruik Matige opkomst bij Terneuzen speelt tuus Hangplek en sportveld in Zuiddorpe geopend Bestuur zet vraagtekens bij uitvoering en timing Zonnetje maakt buutrace succes Hulst viert dubbel feestje Vlasvlegeltjes zetten 'Ja zuster nee zuster' herkenbaar neer Knal bij Dow veroorzaakt geen schade Internationale drugsactie in Terneuzen zeeuwse almanak Brief ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 17 juni 2002 door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Het bestuur van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen ziet niets in een re ferendum gelijktijdig met de waterschapsverkiezingen over de vraag wat het waterschap (anders) moet regelen en waar aan het voorrang moet geven. Het plan werd enkele weken ge leden geopperd door PvdA-wet houders C. van Schaik (Axel) en P. Weemaes (Hulst). Beide zijn hoofdingeland, zoals bij het wa terschap bestuursleden worden genoemd. Via zo'n referendum krijgen de burgers volgens beide bestuurders meer waar voor hun geld. Per huishouden beta len ze nu gemiddeld 232,50 euro aan het waterschap. Terwijl de meesten amper weten wat het waterschap feitelijk doet. Een actievere betrokkenheid van de burger zou ook tot een hoge re opkomst bij verkiezingen kunnen leiden. Nu blijft de op komst op maximaal 20 procent steken. Voor opkomstbevordering is het houden van een referendum he lemaal niet nodig, schrijft het dagelijks bestuur in een brief aan de algemene vergadering van het waterschap.De koppe ling met de gemeenteraadsver kiezingen zorgt voor een hoge opkomst die ver uitgaat boven het landelijk gemiddelde." Het houden van een referendum sa men met cle stembusgang maakt de verkiezingen bovendien veel HULST - De dag begon somber met een grijze hemel en dreigen de wolken. Maar de zon verdreef dat alles op tijd en de buutrace in Hulst ging van start met stra lende deelnemers en een heerlij ke zomerse sfeer. Zaterdag vertrokken 420 deel nemers vanaf het Reynaertcol- lege, locatie Gildenstraat. De route van 3 5 kilometer bleek ab soluut niet zwaar. De tocht door het Zeeuwse en Vlaamse land werd gereden in een ontspannen sfeer en de ambiance zat er van het begin af in. Onderweg moes ten opdrachten uitgevoerd wor den, zoals pieken, sjoelen en dobbelen, waarmee loten ver diend werden. Bij terugkeer in Hulst om 17.30 uur begon de lo terij, waarbij prijzen werd uit gereikt aan de gelukkigen. te complex. ,,De stembureaus hebben al drie verkiezingen te verwerken. Met een referendum erbij ligt overbelasting in de re de." Een referendum heeft volgens het dagelijks bestuur ook de no dige voeten in de aarde en is niet zomaar eventjes te organiseren. „Procedureel is bijvoorbeeld van belang wie aan het referen dum mag deelnemen. Krach tens de waterschapwet horen daarbij niet alleen de ingezete nen, maar ook de in het gebied van een waterschap belangheb bende natuurlijke en rechtsper sonen Aan het organiseren van een referendum is ook een be hoorlijk kostenplaatje verbon den. Tenslotte vraagt het dagelijks bestuur van het waterschap zich af of het wel past dat een uittredend bestuur een referen dum uitschrijft dat de agenda van het nieuw te verkiezen be stuur zal bepalen. Een referen dum wordt echter niet in alle ge vallen afgewezen. „Soms kan het zinvol zijn om over een es sentieel vraagstuk een referen dum te houden." Het woord is nu aan de Algeme ne vergadering van het Water schap Zeeuws-Vlaanderen. Zij spreken zich op 4 juli uit over het voorstel. Dansgroep Den Ossaert opende het folklorefestival op de Kelde: mspoort. door Jeanette Vergouwen HULST - Hulst beleefde een feestelijk weekend: er waren niet één, maar twee feestjes te vieren. Enerzijds was er de kleur en warmte van een folklorefesti val, anderzijds werd de gerestaureerde historische Keldermanspoort officieel heropend. Die twee werden gecombi neerd tot één groot evenement. De groepen en genodigden werden door het voltallige college van B en W ontvangen op het stadhuis. Van daar uit ging het gezelschap in optocht naar het terrein van de Dobbele Poorte, waar de officiële plechtigheid werd verricht door burgemeester A. Kessen en adjunct-directeur van Monumen tenzorg J. van de Voorde. Zij losten een knallend kanonsschot en schoten zo het tweedaagse festijn open. Na de toespraken, waarin zowel de his torie, de restauratie als alle bijzonder heden van Hulst werden belicht, ging het folklorefestival van start. Op het terrein bij de Keldermanspoort ver zorgde op het podium de verschillende dansgezelschappen en vendelzwaaiers kleurrijke optredens. Vele bezoekers vonden de combinatie van genieten op een terrasje en kijken naar folklore en dans geweldig en spraken de hoop uit dat in de toekomst dit terrein vaker een dergelijke invulling zou krijgen. „Liefst elke week, maar één keer in de maand is ook goed. Ik had de poort nog nooit van nabij kunnen bekijken. Hulst moet beter profiteren van de monu menten die het bezit", vond een van hen. Twee dagen was het weer prima en konden de bezoekers van Hulst genie ten van een kleurrijk en afwisselend schouwspel. Op de podia bij de basiliek en de Keldermanspoort zorgden de dansers uit Nederland en België voor een spannend spektakel en de oude am bachten op de Grote Markt en bij de poort pasten goed in dit folklorefeest. Ook de ritjes met de boerenkarren wa ren in trek. Otto Vosveld, die medeverantwoorde lijk is voor de organisatie, was een ge lukkig man. „Het was een fantastisch festival. De twaalf groepen zijn erg te- KOEWACHT - Het publiek had dit weekeinde bij de musical Ja zusternee zuster van het kin derkoor de Vlasvlegeltjes de smaak al snel te pakken. Zowel vrijdag- als zaterdagavond zon gen de ouders, opa's en oma's in het gemeenschapscentrum de Vlaschaard direct uit volle borst het openingslied Niet met de deuren slaan mee. De 31 jeugdige Vlasvlegeltjes waren zeer verrast over de her kenbaarheid van hun musical. Het publiek wist wel beter. Im mers begin van de jaren 70 was Ja zuster, nee zuster van Annie M. G. Schmidt een populaire te levisieserie. Bekende deuntjes als Mijn opa, Een stekkie van de fuchsia en In een ruïtuigie hoef den dan ook geen nadere verkla ring, „Dit spontane meezingen van het publiek deed ook de kin deren goed", zei muzikaal leid ster Marlies Meuldijk na afloop van twee succesvolle voorstel lingen. „Het ijs was snel gebro ken en dit kwam de uitvoering alleen maar ten goede. Be Vlasvlegeltjes brachten voor de derde keer een musical op het podium. Alle kinderen kwamen in het stuk aan bod. Wie geen rol was toebedeeld kwam wel als fi gurant op de planken. Bij de liedjes traden natuurlijk alle Vlasvlegeltjes voor het voet licht. Na afloop kreeg het kin derkoor van het publiek een open doekje. Marlies Meuldijk dacht voorzichtig al aan een vierde musical. Zolang de kin deren dit enthousiasme blijven opbrengen, sta ik voor hen klaar." door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - De gerefor meerde gemeente in Terneuzen heeft zaterdag haar nieuwe kerkgebouw in de wijk Serlip- pens Oost in gebruik genomen. De consulent van de kerkelijke gemeente ds. F. Mallan, emeri tus-predikant te Alblasserdam, verrichtte de officiële opening. „Wij vragen God zijn intrek te nemen in dit gebouw. Als Gij uw zegen wilt schenken, zal dit kerkgebouw een beschutting zijn voor de gelovigen." Vervol gens zongen de ruim zeshonderd genodigden. Als gevolg van de ontkerkelij king veranderen godshuizen vaak in sporthallen of winkel centra. Niet in Terneuzen. Daar bouwde de gereformeerde ge meente een nieuwe kerk voor de ruim zeshonderd bezoekers per dienst. Het kerkgebouw aan de Vlooswijkstraat was uit de tijd. De gereformeerde gemeente in Terneuzen heeft 493 leden en 442 doopleden. Het kerkge bouw heeft een functie voor heel Zeeuws-Vlaanderen. Het gebouw bestaat uit een kerkzaal voor 650 personen, een ruime hal met garderobe, toilet ten, een keuken, kerkenraads kamer en twee vergaderzalen voor 75 en 150 personen met ruimte voor een kerkelijke bi bliotheek. De totale investering bedroeg circa 2,3 miljoen euro, exclusief de kosten voor aan schaf van een nieuw kerkorgel. Schuurkerk Architect D. Vroegindeweij uit Middelharnis kreeg een duide lijke opdracht mee. Een schuur kerk, maar dan in een moderne re uitvoering. Het kerkgebouw Ruim zeshonderd genodigden woonden de inwijding van de kerk bij. moest sober, eenvoudig en func tioneel zijn. Herkenbaar als protestantse kerk, midden in de samenleving met een duidelijke uitstraling naar die samenle ving. Op de eerste steen kwam de volgende tekst uit Efeze 2:21 te staan: „Op welken het gehele gebouw, bekwamelijk samen gevoegd zijnde, opwast tot een heiligen tempel in den Heere." Het kerkgebouw ligt op een ver hoogde ronde terp. Het gebied rond de kerk wordt dit najaar ingericht met kenmerkende door Raymond de Frel TERNEUZEN - De gemoedelij ke sfeer was er zaterdagavond in Porgy Bess niet minder om, maar in vergelijking met voor gaande jaren viel de derde editie van het festival 'Terneuzen speelt tuus' tegen. De opkomst was matig en de reactie van de wel aanwezige muziekliefheb bers was op zijn zachtst gezegd lauw. Daarvoor lag de schuld overi gens ni.et alleen bij de toeschou wers. Waar voorgaande jaren werd gekozen voor louter plaat selijk talent met een opzwepend repertoire, kende het program ma nu een veel rustiger karak ter. „De vorige edities hadden we met Jive for your Life en Trippin' gerenommeerde afslui ters, die veel bekendheid in Ter neuzen genieten. Wellicht dat het door de nieuwe opzet komt, dat de interesse tegenvalt", dacht organisator Maikel Harte hardop. Dit keer kwamen immers niet alle muzikanten uit Terneuzen. Afsluiter The Timeflies heeft met Tijl Vercauteren wel een Terneuzense drummer in huis, maar de rest van de band komt uit Amsterdam en omgeving. „Je ziet vanavond dat identifi catie met de bands voor een der gelijk evenement heel belang rijk is. Het Terneuzense publiek kenmerkt zich toch een beetje als een feestpubliek, dat gek is op blues en surfmuziek. Als het vertrouwd in de oren klinkt, vinden de toeschouwers het al lemaal best. Wat dat betreft hebben we nu gewoon teveel ri sico genomen. Wellicht hebben we ook te gemakzuchtig ge dacht. DJ Abdon, de voormalige kroegbaas van Snugly, zorgde voor en na de optredens voor de muziek. Met zijn komst gingen we er eigenlijk al vanuit dat de interesse groot zou zijn, maar dat viel dus enigszins tegen", al dus Harte. Vanwege droevige familieom standigheden moest de eerste band Gazpacho verstek laten gaan. Daarom werd op het laat ste moment IJzendijkenaar ■MHHEHfl Frans Hallegraeff (Francis Le- voy The Blowrags) benaderd om met zijn Iers aandoende folksongs het publiek op te war men voor het wat stevigere werk. De Terneuzense band The Jeffersons, met Franyois van de Linde (schrijver van de Terneu zense thriller De zaak van de gammele watertoren) als front man, bracht een door velen on begrepen setlist, met daarin een opvallende versie van Kim Wil de's Kids in America. Afsluiter The Timeflies was veruit de bes te band van de avond, maar zij speelden nog maar voor een handjevol toeschouwers. TERNEUZEN - De explosie die in de nacht van vrijdag op zater dag heeft plaatsgevonden bij Dow in Terneuzen heeft geen enkele schade aangericht. Volgens voorlichter J. Huisman ging het om een zogenaamde 'decomp'. „Als de temperatuur tijdens het productieproces plotseling stijgt, gaan de veilig heidskleppen open en wordt ethyleen afgeblazen naar de buitenlucht. Als de ethyleen in aanraking komt met zuurstof, kan dat een explosie tot gevolg hebben." Een decomp is volgens Huisman niet ongewoon. „Het is heel on schuldig en mensen hoeven dan ook geen angst te hebben. Er zijn geen gewonden gevallen en er is geen enkele schade op het Dow-terrein. Het komt wel meer voor, zonder dat het altijd een explosie tot gevolg heeft." De knal deed zaterdagmorgen tegen half vier een aantal inwo ners van Terneuzen wakker schrikken. De erbij horende lichtflits was tot in Vlissingen te zien. Huis man: „Vervelend dathet voorval 's nachts heeft plaatsgevonden en er mensen wakker geschrok ken zijn." ■MBHIi foto Camile Schelstraete vreden. Jammer dat de binnenstad niet autoluw gemaakt kon worden, maar dat was onmogelijk. De auto's moesten, vanwege de omleidingen, nu juist over de Markt en door de Steen straat, dat was jammer. Persoonlijk vind ik het terrein van de Keldermanspoort een ideale locatie voor allerlei doeleinden. Het zou zonde zijn als na vandaag de hekken weer op slot gingen en pas weer open gaan voor het folklorefestival. Dit terrein biedt vele mogelijkheden, daar moet een gemeente gebruik van ma ken." door Glenn Hoffman ZUIDDORPE - Afgelopen za terdag is in Zuiddorpe het nieuw ingerichte sportveld en een nabij gelegen hangplek offi cieel in gebruik genomen met een openingsfeest. Het project is een uitvloeisel van de kinderge meenteraad die in september 2000 is gehouden en is in nauw overleg met de Jeugdraad en de werkgroep Kinderspeelweek van Zuiddorpe tot stand geko- De opening van het sportveld en de hangplek werd gevierd met veel kinderen, de wat oudere jeugd, ouders en medewerkers van de Jeugdraad Zuiddorpe en de werkgroep Kinderspeelweek Zuiddorpe. Beide -vrijwilligers organisaties zijn erg actief in het dorp en hebben, in nauwe sa menwerking met de gemeente Axel, het openingsfeest georga niseerd. Nadat wethouder J. van Schaik met een officiële handeling, het oplaten van ballonnen, het speelveld en de hangplek had geopend, bevolkten jong en oud het speelveld. Ruim zestig spe lers waagden zich aan het voetbaltoernooi. Het volleybal toernooi vond plaats op het splinternieuwe volleybalveld. Voor de kleine kinderen stond een springkussen opgesteld en zij konden zich laten schmin ken. Ook voor muziek was ge zorgd. Behoefte J. van Zuidland van de Jeugd raad Zuiddorpe toonde zich te vreden over de opwaardering van het sportveld achter de Ca- nisius-basisschool: „De aange brachte goaltjes en het volley balveld voorzien sowieso in een behoefte. Van de speeltuin wordt meer gebruik gemaakt, nu deze is verzet van achter op het terrein naar voren bij de in gang. De wat oudere jeugd van het dorp heeft inmiddels de gang naar de hangplek, direct achter de gymzaal, al weten te vinden. TERNEUZEN - Tijdens een internationale drugs actie werden in de nacht van vrijdag op zaterdag in Terneuzen 28 joints, 360 gram hasj, 250 gram hen nep, 13 space cakes en 12 gram paddo's in beslag ge nomen. Aan de actie, die gecoör dineerd werd door het openbaar ministerie uit Breda, werd meegewerkt door de politie, de Ko ninklijke Marechaussee en de douane. Er werden 36 voertuigen met in totaal 80 personen gecontroleerd op aanwe zigheid van verdovende middelen. Vijftien perso nen waren in overtreding en hebben een boete van 200 euro betaald. Een per soon met 320 gram hasj in bezit kreeg een boete van 720 euro. Vier personen kregen een dagvaarding voor het in bezit hebben van meer dan 5 gram softdrugs. foto Charles Strijd streekbeplanting en heggen, lommerrijke bomen langs de kerklaan, knotwilgen, een gras weide, een gracht en greppels met begroeiing. Sinds een aantal jaren be staat er op die school in Goes een zogenaamde 'gewen- ningsgroep'Dat is een groep voor kinderen van 4 jaar die voor het eerst op school ko men. Zodra ze er aan toe zijn stromen ze door naar groep 1 Onlangs ging er een brief van de school naar alle ouders wie er wilde sparen voor de schoolreis en bereid was daarvoor een euro per week neer te tellen. Eén van de ouders reageerde daarop met een briefje met de volgende inhoud: 'Ja, ik wil graag sparen voor de schoolreis van mijn doch tertje Jessica. Ze zit in de ont- wenningsgroep vanjufMari- - .7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31