Punky kapsel voor mooie transfer PZC ae veoeajpngg WK-team met ideale koppels Koreanen barsten van zelfvertrouwen Feestvreugde in Senegal: fantastisch 20 Extreme haardracht in de mode tijdens WK in Korea en Japan wmimm V Beul van de Engelsen verdwijnt mysterieus Straat en park Rode koorts maandag 17 juni 2002 door Björn Goorden VLISSINGEN - Het WK in Ko rea en Japan is er één van ver rassingen. Van vroegtijdig ge sneuvelde grootmachten en heldhaftige overwinningen van de voormalige kleintjes. Het WK 2002 is het WK van Guus Hiddink for president, maar ook van de felgekleurde kapsels en hanenkammen. Natuurlijk zijn vreemde, onge wone coiffures op een WK voet bal niet alleen van nu. In 1990 had je in Italië bijvoorbeeld de rastaharen van Ruud Gullit, al was Europa daar toentertijd al een poos aan gewend. De sui kerspin op het strenge hoofd van Colombiaan Carlos Valder- rama deed toentertijd meer wenkbrauwen fronsen. De ex treme kapsels van spelers die aan het WK in het Verre Oosten deelnemen, overtreft het aantal in alle voorgaande WK's teza men echter volledig. Vooral de Japanners willen graag opvallen. De naturel zwarte koppies in de selectie van bondscoach Philippe Troussier zi j n op één hand te tel len. Kapsters Kim Vasterik (19) en Monique Oppenneer (23) van Trend Haarmode in Terneuzen vinden dat 'geweldig'. „Zij zijn leuk geverfd en hip", zegt Vaste- rik. „Ze springen er qua kapsels wat ons betreft echt uit. Ze mo gen zo reclame voor ons lopen! Japan is echt zijn tijd vooruit, het lijkt me een hip land. Ook op technisch gebied komen ze al tijd met de nieuwste snufjes." Blond Ramon Filius (25), werkzaam bij kapsalon Balj eu VOF in Mid delburg, vindt de vaak hoog blond gekleurde haren niets. „Ik had het er zojuist nog met een klant over. Die had gelezen dat veel Japanners er van alles aan doen om op blanke mensen te lijken. Daarom zouden mensen hun haar blond verven. Er zijn zelfs lieden bij die zich aan hun ogen laten opereren om die wat boller te krijgen. Ik hou daar niet van, ik vind het er niet uit zien en ik vind dat je je afkomst De Japanners willen met hun geverfde kapsels graag opvallen. niet moet verloochenen. Er is toch niets mis mee om Japanner te zijn en er Japans uit te zien? Misschien is het een beetje ver gelijkbaar met de enorme golf aan borstvergrotingen in de Verenigde Staten. Ook daar doen mensen er schijnbaar alles aan om maar aan het zogenaam de ideaalbeeld van de mens te voldoen." Jeroen van Gastel, werkzaam bij kapsalon Charlie in Goes, denkt dat de Japanners zich vooral willen onderscheiden. „Japanners worden vaak over één kam geschoren, ik vermoed dat die spelers dat met een kleurtje in het haar willen voor komen. Bovendien val je met een extreem kapsel ook eerder op bij de clubs. Die felrode ha nenkam van Toda blijft ook bij scouts hangen, het levert hem misschien eerder en gemakke lijker een transfer op. Wie zegt het." Een kleurtje in het haar heeft niet alleen een plaatsje in de Ja panse mode veroverd. Jeroen van Gastel: „Dat ook mannen weer hun haar verven, is al een tijdje algemeen aanvaard. Of het rood, groen of paars is, nie mand kijkt er nog van op." Ra mon Filius gelooft dat de felle haarkleuren binnenkort echter weer tot de verleden tijd horen. „Ik heb mijn haar in alle moge lijke kleuren laten verven, maar die tijd heb ik gehad. Het is niet echt trendy meer." Kuiven Gezien het WK zijn de hanen kammen daarentegen wel weer helemaal in de mode. Kim Vas- terik: „Alle dingen van vroeger komen allemaal terug. Lekker punk mag weer. Kuiven, de mo derne hanenkam, we meten het onze klanten weer aan." Jeroen van Gastel is het daar niet hele maal mee eens: „Die hanenkam men met de zijkanten volledig weggeschoren is absoluut geen mode. Als ik het over Nederland heb, want ieder land heeft een beetje zijn eigen mode, zijn de korte, nonchalante kapsels juist in." De Zeeuwen hebben zich nog foto Gabriel Bouys/EPA niet al te zeer door de opvallend geknipte WK-sterren laten be- invloeden. Hoewel Ramon Fili us iemand onlangs nog een 'Ljungberg-coupe' bezorgde. „Het was een normale knul die nog nooit eerder zijn haar had geverfd. Maar hij hield van voetbal en wilde eenzelfde fel rode kapsel als Ljungberg van Zweden. Dat heb ik hem dus maar gegeven. Ik vond het ove rigens leuk om te doen, het is weer iets anders dan normaal." Jeroen van Gastel„In het verle den heb ik wel degelijk gemerkt dat de invloed van tv groot is. Ik kan me John de Wolf nog herin neren. Veel mensen wilden toen zijn kapsel hebben. Nog langer geleden had je de Feyenoord- look. Dat was aan de zijkanten kort en van achter lang. Het welbekende matje in de nek dus..." Zoals de Costaricaanse voetballer Wilmer Lopez, even eens in het bezit van het bijpas sende vlassnorretje, het nog steeds draagt. Kim Vasterik: „Ik zou weigeren om iemand zo'n afschuwelijk kapsel te geven." David Beckham is volgens Kim Vasterik altijd hip. „Al ligt zijn ha nenkam een beetje verkeerd." foto Owen Humphreys/AP De Amerikaan Clint Mathis is volgens Ramon Filius: „Stoer! Hij heeft er helemaal de kop voor." foto Shaun Best/Reuters door Jaap van Essen DAEJEON - De Koreanen slaan een beetje door. Dooi de zege op Portugal zijn de oorspronkelijke doelen be reikt, eindelijk eens winnen en een plaats bij de laatste zestien van een WK-toer- nooi. Inmiddels zijn de ver wachtingen wat bijgesteld. Er wordt al over de finale ge sproken. En daarna willen veel spelers naar Europa. Ook bondscoach Guus Hid dink is nog lang niet tevre den. „Er waren een paar doelstellingen en daaraan is voldaan. Bovendien met aanvallend en aantrekkelijk voetbal. Maar ik ben nog niet voldaan, ik heb nog steeds honger. De laatste tijd stond er een enorme druk op mijn spelers, dat zag je soms terug in de wedstrijden. Nu is de druk weg en gaan we verder. Dit is een nieuwe start, ik weet dat we verder kunnen komen." Om die woorden te onder strepen zat Hiddink gisteren bij de wedstrijd Spanje-Ier- land, waar hij de tegenstan der in de kwartfinales alvast bekeek. Italië is de volgende tegen stander van de Koreanen die barsten van het zelfvertrou wen. De ploeg van Trapatto- ni is daarentegen niet bepaald een energiek gezel schap en van aanvallen houdt de oude coach al hele maal niet. „Trapattoni heeft een grote droom", sneerde een Italiaanse journalist eer der deze week, „hij wil ooit een keer een wedstrij d begin nen met elf verdedigers." Ervaring Guus Hiddink drukte zich wat beschaafder uit over de komende opponent, maar welbeschouwd zegt hij het zelfde. „Natuurlijk heeft Italië alle maal enorm ervaren voetbal lers, die in een heel sterke competitie spelen. Maar om de schoonheid van het spel geven ze niets. Ze spelen effi ciënt, ze geven alleen maar om resultaat. Hoe ze dat be reiken vinden ze totaal niet interessant." Naar verwachting zullen de Koreanen op een stevige blauwe muur stuiten. Maar de spelers zelf hebben er in middels alle vertrouwen in dat ze ook de Italianen dol kunnen spelen. Middenvel der Yoo Sang Chul bijvoor beeld heeft ondertussen lak aan reputaties: „Wij hebben bewezen dat we van niemand meer hoeven te verliezen. Wij zullen de Italianen ver slaan." Ook Ahn Yung- Hwan, de mooie jongen die tegen de VS scoorde, heeft niet al te veel ontzag. Ahn, die de voorbije twee jaar uit kwam voor Perugia: „Italië heeft vooral oude verdedi gers. We zullen ze op snelheid kloppen." Menige speler van Korea kijkt ook al weer verder dan het WK. Vooral de jongeren willen naar Europa en ze ma ken daar ook geen geheim van. Enkele van hen hebben ook de potentie het in Europa te maken: Lee Young Pyo (nr. 10), Park Ji-Sung (de man van de treffer tegen Portugal) en Song Chong-Gug (de nr 22, die Figo wegspeelde) bij voorbeeld. Hiddink weet echter dat deze spelers niet zomaar overal op moeten in gaan. „Ze moeten zorgen dat ze Engels leren en ze moeten niet meteen naar een groot voetballand gaah. Laat ze eerst maar een j aartj e of twee in een land als Nederland wennen aan Europa en het profvoetbal. Dat is de beste manier." Wat dichter bij huis dan Eu ropa is Daejon, waar Korea morgen tegen de Italianen speelt. Voor het eerst speelt het thuisland in een echt voetbalstadion, zonder atle tiekbaan, met de toeschou wers dus bovenop het speel veld. Hiddink: „De sfeer in onze eerste drie duels was al geweldig, nu zal dat nog er ger worden." GPD SSSSSEÏ? door Eldridge Pentury In Senegal is een complete voetbalgekte uitgebroken. Zorgde de 1-0-zege op ti telhouder Frankrijk al voor uitbundige ta ferelen, bij het bereiken van de kwartfina les barstte in de hoofdstad Dakar een waar volksfeest los. De uit Vlissingen afkomsti ge Jan Kees de Nooijer (39) was erbij. „Fantastisch!" - Wat doet een Zeeuw in Dakar? De Nooijer: „Ik woon en werk hier. Ik ben financial controller bij de Nederlandse ambassade in Dakar." - Het WK heeft nogal wat losgemaakt bij de Senegalezen. De Nooijer: „Voor het toernooi waren ze lang niet zo enthousiast als nu, maar de ze ge op Frankrijk en het bereiken van de kwartfinales hebben alles veranderd. De verwachtingen zijn alleen maar groter geworden. De doorsnee-Senegalees gaat er nu vanuit dat Senegal wereldkam pioen wordt. Maar niet alleen de Senegalezen zijn blij. Er wordt vooral ge sproken van een succes voor heel Afrika." - Nog bijzondere dingen beleefd? De Nooijer: „Tijdens de wedstrijd was het doodstil in de stad. Na de golden goal vloog iedereen de straat op. Waar ze alle maal vandaan kwamen, weet ik niet. Vanuit de buitenwijken, toch zo'n tien ki lometer verwijderd van het centrum, rende iedereen juichend naar de binnen stad." „In Zeeland rijden de bussen van Con nexion. Hier vervoeren de mensen zich met de Car Rapide, wat kleinere gele stadsbus sen. Na de winst op Zweden zag je zulke bussen afgeladen rondrijden. Op één bus stonden wel veertig mensen op het dak. Overal zag je vlaggen, dansende vrouwen, toeterende auto's en schreeuwende men sen. Ik vermoed dat er zo'n vier a vijfhon derdduizend mensen op de been waren. Fantastisch!" - Vaak zie je dat feestvreugde met rellen eindigt. De Nooijer: „Ja, maar niet hier in Senegal. Wellicht komt dat ook doordat negentig procent van de bevolking geen alcohol nut tigt. Afgezien van de Fransen, die zich op vallend koest houden, is iedereen is blij. Je ziet de Europeanen gewoon meefeesten met de Senegalezen. Ik heb in de auto een Senegalese vlag liggen en mijn kinderen dragen het shirt van Senegal en juichen vrolijk mee." Blije Senegalezen rijden schreeuwend door de straten van Dakar. foto Christine Nesbitt/AP Gedurende het WK voetbal in Japan en Zuid-Korea stellen enkele trainers, voetballers en oud-voetballers hun favo riete WK-elftal samen. De deskundigen mogen kiezen uit spelers die op dit moment actief zijn op het wereldkampioenschap. In de tweede aflevering Romeo van Aerde, voetballer van Dordrecht'90 en volgend seizoen trainer van Tholense Boys. Het favoriete WK-elftal van Romeo van Aerde ziet er als volgt uit: DOEL Brad Friedel (Verenigde Staten). „Fantastische keeper. Hij is groot en sterk, goed op de lijn en heeft een aardige trap." VERDEDIGING Linksback: Lee (Zuid-Korea). „Bij het samenstellen van mijn team heb ik vooral naar koppels gekeken, spelers die op bepaalde posities in het team goed kun nen samenwerken met een ander." „Lee vond ik het als linksback goed doen, met name door de wisselwerking met de man die voor hem stond, Seol. Lee is snel en in staat om per helft vier a vij f keer langs de lijn op te komen." Centrum: Sol Campbell en Rio Ferdinand (Engeland). „Campbell en Ferdinand vormen voor mij het ideale duo in het centrum. Ze zijn fy siek heel sterk en ondanks hun lengte be hoorlijk wendbaar. Met hen ben ik ook ver zekerd van een goede opbouw." Rechtsback: Cafu (Brazilië). „Voor Cafu kon ik niet direct iemand vin den met wie hij goed kan samenwerken. Over de rechtshalf van Brazilië ben ik na melijk niet enthousiast. Tochhoort Cafu er in, want hij staat altijd garant voor snel heid en diepgang." MIDDENVELD Linkshalf: Seol (Zuid-Korea). „Seol voelt Lee, die achter hem speelt, heel goed aan. Seol heeft een goede individuele actie." Centraal: Paul Scholes en David Beckham (beiden Engeland). „Scholes kan aanvallen en verdedigen. Dat is ideaal voor iemand die centraal op het middenveld speelt. Hij heeft ook een goed schot, en dat is prettig wanneer-ie de kans krijgt om vanaf de tweede lijn te schieten. Met Beckham naast 'm vormt Scholes een prima duo. Ze moeten niet op één lijn spe len. Beckham moet iets meer naar voren geschoven spelen." Rechtshalf: Javier Zanetti (Argentinië). „Zanetti kan voor aanvallende impulsen zorgen, maar is ook niet te beroerd om te verdedigen. Als Cafu diep gaat, kan Zanet ti de lege plek vanachter moeiteloos opvul len." AANVAL Ronaldo en Rivaldo (Brazilië). „Tja, als je een spitsenkoppel zoekt, kun je tijdens dit WK kiezen tussen de Bi-azilia- nen en de Spanjaarden. Ronaldo en Rival do of Raül en Morientes." „Ik heb voor Ronaldo en Rivaldo gekozen omdat beiden altijd twee tegenstanders aan zich binden. Als je voor de Spaanse aanvallers kiest, geldt dat alleen voor Raül. Elke ploeg vindt het namelijk genoeg om Morientes met één verdediger af te stoppen." „Ronaldo en Rivaldo zijn snel, kunnen pas seren en scoren. Ze moeten niet naast el kaar spelen. Ronaldo moet iets dieper staan clan Rivaldo." Enkele Engelse kranten meldden in 1950: Engeland-Ver- enigde Staten 10-1. Vanuit Brazilië, waar het WK bezig was, was weliswaar de eindstand 0-1 doorgeseind, maar dat moest toch een vergissing zijn. De uitvinders van het voetbal verliezen van een stelletje Amerikaanse amateurs... Dat kon gewoonweg niet. Onderweg was vast het cijfer 1 verloren ge gaan. Dat was geen gekke gedachtegang. De Verenigde Staten was immers een lilliputter in het wereldvoetbal. De jaren voor het WK 1950 in Brazilië verloor Amerika met 6-2 en 6-0 van Mexico, met 4-0 van Schotland, met 5-0 van Noord-Ierland, met 9-0 van Italië en met 11-0 van Noorwe gen. Dus een 1-0-overwinning op de Engelsen was schier on denkbaar. Er moest onderweg een ééntje in de oceaan zijn ge vallen. Toch niet. Een kopbal van Joe Gaetjens (vrijwel overal om on duidelijke redenen Larry Gaetjens genoemd) in de 37e minuut zorgde voor één van de grootste verrassingen in de WK-histo- rie. De Engelsen, die Stanley Matthews rust gunden, beukten continu op het doel van de Amerikaanse doelman Frank Borghi, maar het was één van die dagen Doelpuntenmaker Gaetj ens was overigens niet eens een Ame rikaans staatsburger. Hij was geboren in Haïti, waar hij de kost verdiende als bordenwasser. Hij verhuisde na de oorlog naar New York en zijn voornemen om Amerikaan te worden, was voor de bond voldoende om hem op te stellen in het natio nale team. Na zijn historische doelpunt vond Gaetjens emplooi in Frankrijk bij Racing Club Paris en Troyes, maar in 1954 keer de hij terug naar Haïti. In die periode breidde de beruchte dic tator Francois Duvalier langzaam zijn monopolie in het land uit. Gaetjens' familie ondersteunde echter diens concurrent Louis Dejoie. In 1964, toen Duvalier zichzelf uitriep tot president voor het leven, werd Joe Gaetjens opgepakt door de geheime politie (Tonton Macoute) en werd nooit meer gezien. Rudy Boogert Guus Pliddink krijgt een buste, Philippe Troussier krijgt een straat en een park naar zich vernoemd. Beide Europese coa ches zijn in Zuid-Korea en Japan immens populair, nu ze er in geslaagd zijn de gast landen naar de achtste finales van het WK te loodsen. Het stadsbestuur van Fukuroi, waar de Japanners trainen, heeft besloten een straat en een park naar de Fransman Troussier te vernoemen. Besmet door de voetbal koorts storten inwoners van Zuid-Korea zich mas saal op rode artikelen. Of het nu om toilet papier of een plastic fles gaat, het is in rood verkrijgbaar en wordt goed verkocht. On gekend populair blijven de rode shirts met daarop de tekst 'Be the reds'. Inmiddels zijn al meer dan 8 miljoen shirts verkocht. De opbrengst gaat naar de diverse oplei dingcentra voor jonge voetballertjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30