Vliegveld gooit organisatie om Nisse stapt terug in de tijd Massale deelname van Zeeuwse werkgevers aan mkb-vacaturelijn Arabische volbloeden te pronk Slavernij ontbreekt in geschiedenisboeken fr Zeeland Airport wil beste kleintje van Nederland zijn Gewonden bij botsing in Nisse Wandelmarsen Duurzaam Nederland in Zeeland Boetes voor drinken op straat Auto bekogeld vanaf viaduct Tas gestolen in Middelburg Dronken man aangehouden Autodiefstal in Vlissingen Tweetal gewond bij ongeval doorMieke van derJaqt NISSE - De Middeleeuwen herleefden zaterdag in Nisse, het dorp waar ze nog het één en ander uit die tijd hebben we ten te bewaren. Allereerst de schapen, die tijdens het Schaapscheer- dersfeest werden gescho ren: een van de belangrijkste middelen van bestaan voor de middeleeuwse voorgangers van de Nissenaren. Maar ook de veertiende-eeuwse kerk op het dorpsplein en de nog duidelijk zichtbare grond slagen van een middeleeuws kasteel. Op die kasteelwei vond het Riddertoernooi te paard plaats, waarbij de lansen en de zwaarden kletterden en de harnassen knerpten en klap perden. In het achtduizend- koppig publiek mengden zich vierhonderd dorpsbewoners in speciaal aangeschaft of zelfgemaakt middeleeuws te nue. Doordat het weer enorm mee werkte, kregen sommigen het daarin wel erg warm, maar de meesten bleven er hardnekkig in rondsjouwen. Het was een zegen dat het 's avonds wat af- maandag 17 juni 2002 djodr Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Zeeuwse MKB- tyerikgevers, met name in de me taalsector, doen massaal mee aan hetMKB-minderhedenpro- jéct. Tot begin juni 2002 gaven ZeeÜwse bedrijven bijna negen honderd vacatures door. Op drie van, de vier gemelde vacature kon>t een geschikte kandidaat lif. Qaümeldt Stimio Communica tieprojecten, het bureau dat het project begeleidt. De MKB-va- caturelijn is een gezamenlijk initiatief van MKB-Nederland, (£WI Nederland en de overheid om het personeelstekort in het mkb aan te pakken door plaat- sjngjyan - bij voorkeur - alloch tone werknemers. Het MKB- ijunderhedenproject startte me dio 2000 en loopt tot eind 2002. tandelijk zijn inmiddels 65.000 Vacatures aangemeld. meeste Zeeuwse vacatures werden voor functies in de me taal doorgegeven: 97. Op de tweëde plaats komt de horeca #4) en daarna de detailhandel $37); In de metaal werden ook de jneeste vacatures vervuld: 61. Öaarna komt de horeca met 39 én op de derde plaats de detail handel met 38 vervulde func ties, m totaal werden vanaf het begin |Van_het project, voorjaar 2000, fóijna 900 vacatures gemeld, waarvan er 550 werden vervuld, m ie*ts meer dan 400 gevallen ging het om een allochtone me dewerker. Ondanks de lichte economische terugval houdt het aantal vaca turemeldingen volgens Stimio gelijke tred met dat van vorig jaar. De kans dat een gemelde vacature wordt vervuld, is zelfs beduidend gestegen. Vorig jaar werd, over alle branches geno men, voor iets meer dan de helft van de gemelde vacatures een geschikte kandidaat gevonden. Dit jaar werden tot nu toe drie van de vier gemelde vacatures vervuld, aldus Stimio. Zo werd in de metaalsector in 2001 voor iets meer dan de helft van de va catures een geschikte medewer ker gevonden, nu geldt dat voor drie op de vier vacatures. Het zelfde beeld is te zien in de de tailhandel: daar werd afgelopen j aar ook bijna de helft van de va catures vervuld. Nu is dat bijna acht op de tien. De horeca is ge stegen van vij f naar zes vervulde vacatures op de tien aangemeld. De werkgevers melden hun ba nen bij de gratis mkb-vacature- lijn (0800-8001). Deze vacatu res worden met voorrang behandeld door adviseurs van het mkb-projectteam van het CWI (voorheen arbeidsbureau) die speciaal voor dit project zijn ingezet. Zij gaan op zoek naar - in eerste instantie - allochtone kandidaten. Binnen een week na melding is bekend of er ge schikte sollicitanten zijn. Zo niet, dan wordt onder autochto ne ingeschrevenen gezocht. NISSE - Twee inwoners van de gemeente Borsele zijn afgelo pen zaterdag gewond geraakt toen zij op de Kruiningenpol- derweg bij Nisse met elkaar in botsing kwamen. Een 44-jarige automobilist ver zuimde, toen hij linksaf sloeg, voorang te geven aan een 19-ja- rige bestuurder van een auto die hem op dezelfde weg tegemoet kwam. Beide bestuurders moesten met kneuzingen, snij- en schaaf wonden naar het ziekenhuis in Goes worden gebracht. De au to's waren aanzienlijk bescha digd. koelde, want nadat het Schaapscheerderfeest was af gelopen, ging het dorp aan tafel om de middeleeuwse eet lust te bevredigen. De Bour gondische maaltijd, waaraan 350 verklede mensen deelna men, werd de vrijwilligers, die zich al jaren uitsloven om het Schaapscheerderfeest goed te laten verlopen, gratis aange boden. döor.Jeffrey Kutterink A&NEMUIDEN - Vliegveld M(idden-Zeeland gooit het roer radicaal om. Het heeft een nieu we directie en een raad van commissarissen, een nieuwe Structuur om belangenver strengeling te voorkomen en (alrijke plannen. Behalve actief oVeflég met omwonenden en overheden, onderzoekt het vliegveld de mogelijkheid om iitet financiële steun van het Zeeuws bedrijfsleven een half- verharde baan (safety-strip) aan lelëggen. 'tining-up for the future' (ver- \yujzend naar de vliegterm die aangeeft dat een vliegtuig klaar isfvoor de start) heet de toe komstvisie die door aandeel houders van het vliegveld una niem is goedgekeurd. Missie: Zfeeland Airport wil het beste kjjeine vliegveld van Nederland zjjn. Randvoorwaarden: veilig heid en discipline en in harmo nie omgaan met de omgeving, gebruikers, overheden en mi- Ifëü^èrenigingen. De voormali- gg-directie van het vliegveld is teruggetreden en een nieuw (tij delijk) heeft het bewind overge nomen. ,pm een nieuwe start te kunnen ifiaken, is een einde gemaakt aan de belangenverstrengeling ap het vliegveld", zegt ad-inte- rjjm directeur R Geysen. Net zo als Sjchiphol en de KLM ge scheiden bedrijven zijn, is een scheiding aangebracht tussen Zgeland Airport BV en de be kijven, stichtingen en vereni gingen op het veld. Die worden ondergebracht in een belangen vereniging. Aandeelhouders „Doordat een groot stuk van de grond in handen is van de aan deelhouders, ontstaan tegen strijdige belangen tussen vlieg veld en gebruikers", analyseert (feysen. „Dat zorgde in het ver- lêden voor problemen, een ne gatief imago en een financieel ongezond vliegveld." Een in november opgerichte commissie heeft het afgelopen h'aTfjaar de situatie op een rij QOSTBURG - De vorig jaar ge hóuden vier dorpen wandel- litars wordt dit jaar uitgebreid daar vijf dorpen. Het initiatief van de West-Zeeuws-Vlaamse verzorgingshuizen begint op 19 juni. De wandelmarsen zijn het ant- vyoord van de verzorgingshui zen op de avondvierdaagse. Vier avonden achtereen lopen is voor de bewoners van de tehuizen rïiet op te brengen. De wandel- marsen bieden een goed alter natief, mede omdat de bewoners Self niet lopen, maar het par cours in een rolstoel afleggen. B)e bewoners kiezen zelf wan neer en waar ze aan de tocht mee d'oen.Rozenoord houdt op Woensdag 19 juni de eerste mars iii Sluis. Later volgen IJzendij- ke, Oostburg, Aardenburg, en B'reókens.. Honderden inwoners van Nisse gaven het middeleeuwse feest extra glans door in gepaste kleding te verschijnen. foto Willem Mieras gezet. Ze heeft gesproken met aandeelhouders, oud-directies en commissarissen, medewer kers, gebruikers, bedrijven, overheden en vergelijkbare vliegvelden (onder meer Seppe, Teuge, Texel). Bijzonder zijn de resultaten uit de enquêtes met circa zestig Zeeuwse bedrijven. Ondernemers vliegen vooral op Europese bestemmingen en doen dat vanaf Antwerpen, Brussel, Rotterdam, Amster dam en Lille. Het gebruik van Midden-Zeeland is gering en dat heeft, stellen de onderne mers, te maken met de on bekendheid van geleverde diensten en het niet voldoen van het vliegveld aan gewenste ei sen. Zo moet er volgens hen mini maal een verharde baan komen en moet de aanpak professione ler. Opmerkelijk is de bereid heid om positief te lobbyen bij de politiek (provincie en ge meenten) en het beschikbaar stellen van geld voor een ver harde baan. Financieel is het vliegveld onge zond. Het lijdt dit jaar verlies (ruim 11.000 euro) en maakt de komende jaren nauwelijks winst (172 euro in 2003). Het ko mend half jaar onderzoekt de commissie hoe het vliegveld rendabel te maken, Geysen: „Er moet winst worden gemaakt om te kunnen investeren." In het onderzoek wordt de haalbaar heid onderzocht van de safe- tystrip ('noodzakelijk voor de continuïteit van het vliegveld') en het eventueel een paar gra den draaien van de start- en lan dingsbaan om de dichtbijgele gen camping te ontzien. Ook wordt bezien of de aanvliegrou te kan worden verlegd om over last voor de omgeving te ver minderen. Verder dient het zakelijk vlie gen te worden bevorderd, even als de contacten met de toeristi sche sector (arrangementen voor toeristen). Hij wijst er na drukkelijk op dat het aantal vliegbewegingen en overlast niet zal toenemen. „We zijn met handen en voeten gebonden aan een convenant dat we hebben gesloten met de provincie. Daarin staat bijvoorbeeld het maximum aantal vliegbewegin gen." De contacten met politiek, be drijfsleven, milieubeweging en omwonenden moeten verbete ren. „We gaan niet zitten wach ten totdat mensen klagen", zegt Geysen. „We gaan zelf naar alle betrokken partijen toe en willen met ze in gesprek raken en blij ven." Lise Hekhuis kan zich geen leuker verjaardagsfeestje voorstellen dan bij de open dag van Arabische volbloedpaarden bij stoeterij Rzadkiewa Arabians in Serooskerke. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow SEROOSKERKE - Ze streelt volledig vertederd de hals van een volbloed Ara bier. Lise Hekhuis uit Vrouwenpolder is net elf jaar geworden en viert haar ver jaardagspartijtje met ouders, zusje en enkele vriendinnetjes op de open dag af gelopen zaterdag bij Stoeterij Rzadkie wa Arabians in het Scliouwse Seroosker ke. De meisjes houden zo verschrikkelijk veel van paarden, een mooier feestje is nauwelijks voor te stellen. „Dressuur is het mooiste", roept de één. „Nee, het springen is het fijnst", vindt de ander. Een volgende zegt toch het liefste een paard te verzorgen en in te vlechten. Maar ze zijn het over één ding helemaal eens: Een paard is nog veel meer waard dan een goede vriendin. Het groepje uit Vrouwenpolder behoort tot de weinige bezoekers aan het begin van de middag. „De belangstelling valt erg tegen in vergelijking met de vorige open dag", zegt fokster Sandra Radecke. Ze beseft dat de Kunstschouw en de open dag van de Recron geduchte concurren ten zijn en neemt zich voor daar in de toe komst beter op te letten. Een beetje ontevredenheid over de con currentie heerst er ook bij sommige deel nemers aan de braderie. Vier kramen met paverpol-beelden is te veel, vinden ze. Dan wordt de spoeling wel erg dun. De leden van de New Western Dancers uit Den Bommel onder leiding van Jacqueli ne Hartman kunnen zich voor hun line- dance demonstratie geen mooiere ambi ance wensen in die fraaie tuin met die prachtige paarden op de achtergrond. Alleen het dansen op gras blijkt wel erg zwaar. Een houten vloertje was welkom geweest. Versteld Het aantal bezoekers trekt in de loop van de middag wat aan. Er staan hen enkele mooie demonstraties te wachten. De man die een presentatie westernridingzou ge ven, heeft weliswaar te elfder ure afge beld, maar dat gemis vergeet iedereen na de dressuurdemonstratie van de vijftien jarige Laura van Hooff uit Baarle Nas sau. Zij berijdt de volbloed Arabier Rza- zadka rza. „Dat is één van onze eerste fokproducten", zegt Radecke trots. Lau ra reikt al bijna tot het Z-niveau en laat de toeschouwers versteld staan. Na het eerste deel van de demonstratie zet ze haar paard een zeer eenvoudig hoofd stukje op en laat ze alle hulpmiddelen als zadel en sporen achterwege en levert met nog veel meer rust bij Rzazadka dezelfde dressuur. Instructeur Eddy Modde uit Oostburg biedt een prachtig staaltje natural horse manship op basis van het door de Ameri kaan Pat Parelli ontworpen Savy Sys tem. Het komt er kort gezegd op neer dat door psychologie en begrip de perfecte communicatie tussen ruiter en paard tot stand kan komen. Zo loopt het paard met Modde op zijn rug zelfs zonder enige drang uit te oefenen de trailer in. swb 9 MIDDELBURG - Duurzaam Nederland neemt volgend jaar wellicht deel aan de verkiezingen voor Provinciale Staten in Zeeland. Ook bestaan er plannen een afdeling Middelburg van deze partij op te richten. Dat bleek gisteren tijdens een discussiebijeenkomst in Middelburg. De bijeenkomst was een initiatief van de Turkse gemeenschap in Middelburg. De lijst trekker van Duurzaam Nederland bij de Tweede-Kamerver kiezingen, S. Özgüzel, was met enkele andere kopstukken van de partij uitgenodigd. „Juist omdat Özgüzel van Turkse af komst is, wilden we weten wat Duurzaam Nederland voor de Turkse gemeenschap en andere allochtonen kan betekenen", vertelde T. Colak, een van de initiatiefnemers. „Het leek ons goed eens kermis te maken." De bijeenkomst werd door onge veer zestig belangstellenden bijgewoond. GOES - De consumptie van alcohol heeft drie stappers in Goes het afgelopen weekeinde boetes opgeleverd. Op de Gro te Markt werden vrijdagavond twee personen bekeurd voor het drinken van alcohol op straat. Dat mag in Goes niet en het kostte 45 euro de man. Een 25-jarige Goesenaar werd zater dag in de vroege uurtjes stomdronken aangetroffen op de Beestenmarkt. Nadat hij 45 euro had afgerekend, kwamen er een paar uur later klachten van bewoners van de Valckeslot- laan. De politie betrapte dezelfde dronkenlap op het vernie len van een auto. Hij mocht deze keer mee naar het bureau. ARNEMUIDEN - Een groepje onbekende personen heeft za terdagmiddag rond kwart over drie een ballon met water van een viaduct boven de A58 gegooid. De groep stond op een via duct bij Arnemuiden. Het doelwit was de auto van een 45-ja- rige Vlissinger. De voorruit van zijn auto raakte vernield. De man kwam met de schrik wij MIDDELBURG - Op een rommelmarkt aan de Agaat in Mid delburg is zaterdagmorgen een tas gestolen van een 52-jarige vrouw. De vrouw had haar tas even op de grond gezet. In een onbewaakt ogenblik werd hij meegenomen. In de tas zaten een mobiele telefoon, persoonlijke papieren en enkele tiental len euro's. GOES - Een twintigjarige man uit Heinkenszand is zondag ochtend rond drie uur in de Zusterstraat te Goes aangehou den wegens rijden onder invloed. De man stond met mistlicht aan te wachten voor een oranje knipperend verkeerslicht. Hij trachtte te blazen, maar dit lukte niet, sprak met dubbele tong, had bloeddoorlopen ogen en was onvast ter been. De po litie hield de man aan en bracht hem naar het bureau voor een ademanalyse. Daariüt bleek dat hij ruim drie maal de toege stane hoeveelheid alcohol had genuttigd. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Na verhoor kon de man het bureau verlaten. VLISSINGEN - Zaterdagmiddag is aan de Gildeweg in Vlis singen een auto gestolenDe auto verdween tussen twaalf uur 's middags en acht uur 's avonds. Het gaat om een blauwe Opel Kadett met het kenteken TF-30-KK. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is hoog tijd dat Nederlanders kennis nemen van de rol die ons land speelde in de slavenhandel. Tij dens een debatmiddag in het Zeeuws Archief in Middelburg pleitten zaterdag alle sprekers voor opname van het Neder landse slavernijverleden in de geschiedenisboeken. „De grote Nederlandse massa weet er niets van", zei de Suri naamse schrijfster Cynthia McLeod. Historici hebben nog maar sinds een paar jaar interesse in de slavenhandel, zei Gert Oost- indie, directeur van het Konink- lijk Instituut voor Taal- Land en Volkenkunde in Leiden. Dui delijk is wel dat de Nederlan ders en de Zeeuwen een rol speelden in het vervoer van Afrikanen naar de Westelijke koloniën. „De Middelburgsche Commercie Compagnie zat tot over zijn oren in de slavernij." Erkenning is belangrijk, zei hij. Door alleen de glorie van de Gouden Eeuw te belichten, wordt een onvolledig beeld ge geven van de geschiedenis. „We kunnen niet met fatsoen over ons eigen verleden praten als we niet in staat zijn om op een ver antwoorde manier terug te kij ken." Bovendien wonen de nazaten van de slaven nu in Ne derland. „Het verleden is thuis gekomen. We kunnen er niet meer omheen lopen." Gedenkteken Het is belangrijk dat het slaver nijverleden een waardige plaats krijgt in het geschiedenisonder wijs, zei ook Cynthia Mcleod. Een monument dat herinnert aan de slavenhandel is slechts een begin. En zo'n gedenkteken moet echt in Nederland staan. ,In Suriname zijn genoeg herin neringen aan de slavernij. Heel Suriname is een monument voor de slavernijZonder de sla ven was er geen Suriname ge weest." De groeiende belangstelling voor de geschiedenis van de sla venhandel verklaarde ze uit de bewustwording van Surina- mers en Antillianen. Lange tijd werd de eigen cultuur onder drukt. Kinderen leerden Neder lands in plaats van hun eigen taal. Op school leerden ze dat de Rijn bij Lobith 'ons land' bin nenstroomt. Dat veranderde toen Surinamers naar Neder land kwamen en ontdekten dat zij heel veel van Nederland wis ten, maar Nederlanders bijna niets van hen. Veel Nederlan ders wisten niet eens waar Suri name lag. Surinamers begon nen zich te verdiepen in de eigen taal en cultuur. Oneens Tijdens de forumdiscussie was men het maar over één ding on eens: de rol die de Afrikaanse vorsten bij de slavenhandel speelden. „Wij hebben elkaar niet verkocht", zei een man uit het publiek. „Dat is een mythe. R. Koops, directeur van het Zeeuws Archief, nodigde hem uit te komen kij ken naar de klei ne tentoonstelling die zaterdag speciaal was ingericht. „Daar zijn stukken van, dat is een his torisch feit." Gert Oostindie vond de rol van Afrikanen zelf niet relevant voor de discussie. „Het gaat erom dat wij daar wa ren en daar niets te zoeken had den." Op 1 juli wordt in Amsterdam het Nationaal monument Ne derlands slavernijverleden ont huld. Het is die dag 139 jaar geleden dat Nederland de sla vernij afschafte. BORSSELE - Bij een ongeluk op de Monsterweg in Borssele, ter hoogte van de plaats waar de nieuwe Tunnelweg de Monster- weg kruist, zijn zaterdagavond twee mannen uit Borssele ge wond geraakt. D e 2 9 -j arige bestuurder van een auto raakte op de plek waar de Monsterweg is gesplitst voor de tunnelaanleg, de macht over het stuur kwijt en kwam tegen het links van hem gelegen dijkli- chaam terecht. De auto sloeg een paar keer over de kop en de bestuurder, evenals zijn 20-ja rige passagier, werden uit de auto geslingerd. De bestuurder kwam vijftien meter verderop terecht en de passagier onder de auto. Een ge tuige wist hem te bevrijden. De bestuurder, van wie de politie vermoedt dat hij had gedron ken, is bewusteloos met hoofd en inwendig letsel naar Goes ge bracht. Van daaruit is hij over gebracht naar Rotterdam. De passagier werd met kneuzingen en lichte verwondingen naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27