Nieuw voertuig voor brandweer 7 Quiltgroep schenkt opbrengst aan goed doel Jeugdbrandweer Westerschouwen kampioen Beste buren in het zonnetje Nieuw project voor akkerranden met kruiden en heggen Open dag recreatie trekt wisselend bezoekersaantal [sselbergs: financiering duikploeg moet regionaal ïebrek aan eelnemers nekt orfbaltoernooi Slapende man vergist zich Taxi over de kop zeeuwse almanak Brief waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 17 juni 2002 innr Ali Pankow lURGH-HAAMSTEDE - Het uniorcnteam van de Jeugd- randweer Westerschouwen is jtcrdagin Capelle aan de IJssel ©pioen geworden van de ge estelijke brandweerwedstrij- en. let team bestaande uit vijf meisjes en één jongen in de leef tijd van 12 tot en met 15 jaar mag nu op zaterdag 28 septem ber in Oldenzaal meedoen aan de landelijke wedstrijden voor de jeugdbrandweer. Hoofdleider Rob van de Werf horst van de jeugdbrandweer Westerschouwen is zeer te spre ken over de prestaties van de ju nioren in Capelle aan de IJssel. „Ze hadden er na de voorselec tiewedstrijden ook extra hard voor getraind. Hoewel ze zelf na afloop van de opdracht niet zo tevreden waren, hadden wij de indruk dat helemaal heel goed was verlopen", aldus Van de Werfhorst. De junioren staan onder directe leiding van Kenny Landman en Arwin van de Zan- de. De jeugdbrandweer Wester schouwen sluit vrijdagavond 21 juni het seizoen af met een bar becue. Direct na de zomerva kantie wordt er dan weer flink geoefend voor de landelijke wedstijd op 28 september. Vol gens Van de Werfhorst worden de opdrachten daar allemaal weer een graadje moeilijker en zal wellicht ook de kennis over het omgaan met gevaarlijke stoffen van belang zijn. nor Ali Pankow IRUINISSE - Het gemeentebe- van Schouwen-Duive- aid wil geen onomkeerbare be- luiten over een duikploeg bij de f' randweer nemen voordat er m eenduidig beleid is voor de uanciering. Volgens burge- leester Asselbergs dient een uikploeg voor rekening te ko- £n van de regionale brand- zoals dat ook gebeurt bij jbrandweer Tholen. duikploeg daar behoort nu jg tot verantwoordelijkheid Hn de regionale brandweer 'est-Brabant. Daar komt per 1 inuari 2003 verandering is als brandweer Tholen zich aan- ttit'bij de regio Zeeland. „Het annatuurlij k niet zozijndatde le ne duikploeg regionaal en an- are duikploeg gemeentelijk D ordt gefinancierd. Die discus- ie zal dus eerst aan de orde ge- éld moeten worden", aldus ij zei dat zaterdag tijdens een lestelijke brandweerbij een- omst in Bruinisse. Daar werd oor het oostelijk deel van de emeente een nieuw hulpverle- ingsvoertuig in gebruik geno- len. De auto wordt kortweg luid als de 'HV2', omdat uim een half jaar geleden het erste voertuig van dit type voor et westelijke deel van de ge- leente werd ingewijd. „Het is een blusvoertuig, maar een a'gen met allerlei voorzienin- en voor de hulpverlening"legt ostcommandant J. de Ronde an de Bruse brandweer uit. Het oertuig wordt wel ingezet bij rand. Eén van faciliteiten bij voorbeeld is een rookverdrijver die het zicht op het bluswerk aanzienlijk kan verbeteren. De voorganger van de nieuwe HV-2 van producent Schmitz is een omgebouwd blusvoertuig dat in mei 1977 in gebruik werd genomen. De brandweerlieden van toen werden nu ingezet bij de feestelijke ceremonie. Zo reed Leo IJzelenberg met naast hern Stoffel Jumelet de oude HV de garage uit om plaats te ma ken voor het nieuwe voertuig. Dat werd vaardig het terrein op gereden door technisch advi seur J. Lont van importeur Brand- en Milieutechniek uit Oss. Lont overhandigde de sleu tels aan de burgemeester, die ze doorgaf aan algemeen brand weercommandant F. Pijnen- borgh om ze uiteindelijk te laten terechtkomen bij P. Hanse van de kaderpost Bruinisse en vaste chauffeur van het nieuwe voer tuig. Asselbergs benadrukte het be lang van de forse investeringen die voor de brandweer op Schouwen-Duiveland de ko mende tijd gedaan moeten wor den. Het irriteert hem dat bij de lan delijke politieke discussie over veiligheid hoofdzakelijk over meer politie wordt gesproken en het belang van het preventieve werk van de brandweer wordt vergeten omdat het zich groten deels aan het oog onttrekt. De burgemeester kan zich vin den in de druk op het Rijk jaarlijks 200 miljoen euro extra in de brandweer te gaan inves teren. Milieuwethouder L. Geluk- Poortvliet had voor de Bruse Het nieuwe voertuig voor oostelijk Schouwen-Duiveland werd officieel ingebruik genomen tijdens een feestelijke bijeenkomst bij de brandweergroep Bruinisse. foto Marijke Folkertsma Brandweer het 'milieumaatje' meegebracht. Het is een wand- bordje als blijk van waardering voor het milieubewustzijn bin nen deze groep. Volgens de wet houder gaat het vooral 'om de kleine dingen die het doen'. Zo laat de groep niet onnodig licht branden in de garage, wordt er zuinig omgegaan met verwar ming, wordt er gelet op afval scheiding en doen de leden aan carpooling als ze naar cursussen gaan. Het is de eerste keer dat het Milieumaatje is uitgereikt sinds de invoering van het Ge meentelijk Interne Milieuzorg (GIM) systeem. Als symbool voor de saamhorigheid binnen één organisatie reikte gemeen tesecretaris J. de Vos tenslotte nog T-shirts met het gemeen telogo uit aan allle vrijwillige brandweerlieden. IERIKZEE - Korfbalvereni- ing All Ready heeft het idrijfs- en wijkenkorfbaltoer- ooi zaterdagavond wegens ge- rek aan deelnemers moeten nnuleren. Het evenement dat ele jaren veel belangstelling rok, zou voor de negentiende ïaal worden gehouden op portpark Bannink in Zierik- Blijkbaar hebben we de ver eerde datum gekozen. Er is ook en korf bal-Detosfinale in Arn- em. Daar zijn veel liefhebbers aar toe. Van anderen hebben re gehoord dat ze naar een ten- istoernooi en een reünie moes in", zegt Lenneke Hakbijl van ill Ready. iejbedrijfs- en wijkentoernooi 'k jaar een leuke promotie oor de korfbalsport en gaf on- Mefende spelers de gelegen- met deze tak van sport ènnis te maken. Omdat er al ierdere jaren een terugloop in ei aantal deelnemers viel te onstateren, werden de regels al aangepast. Er zou in één afgespeeld worden met teams an minimaal twee dames en we heren met maximaal twee eöéfende spelers per team vol- ans het beachkorfbalsysteem. lat heeft voor dit jaar niet mo- Jn baten. De animo bleek te 'énig om een echt toernooi te gilden. We willen het bedrijfs- en wij- «ntoernooi nu niet ineens voor Itijd schrappen, In het najaar a^n we ons beraden hoe we er verder gaan. We denken er «jvoorbeeld aan het toernooi iet meer op zaterdag, maar op doordeweekse avond te aanhouden", zegt Hakbijl. Alle prijswinnaars en hun aanmelders op rij bij de verkiezing van de Beste Buur van Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow RENESSE - Een 41-jarige man uit Duitsland trof zondagochtend rond half elf op de Emmaweg in Re- nesse een 27-jarige sla pende landgenoot in zijn auto aan. De 27-jarige man was in de veronderstelling dat hij "in zijn eigen auto was ge stapt na een avondje stap pen. Dat bleek niet het ge val te zijn. De eigenaar 'van de auto nam de man mee naar het politiebureau, waar hij een boete kreeg. ZIERIKZEE - De zorg om tijdige opvol ging van de vele vrijwilligers op het ge bied van zorg- en hulpverlening liep za terdagochtend als een rode draad door de verkiezing van de Beste Buur van Schou wen-Duiveland in het gemeentehuis in Zierikzee. Winnares werd C. van 't Hof- Flikweert uit Oosterland. Zij was niet aanwezig om de prijs in ontvangst ne men. Van 't Hof-Flikweert en de andere zeven prijswinnaars staan symbool voor het belang van burenhulp dat vaak een cru ciale schakel is voor ouderen om zelf standig te kunnen blijven wonen. In het geval van de eerste-prijswinnares is dat zeker zo. Zij komt zeven dagen per week bij haar oude buurvrouw M. Steenpoor- te-Scherpenisse aan de Sint Joostdijk in Oosterland. Zij komt om ogen te druppe len, af te wassen, brood te bestellen en zondags de maaltijd op te warmen, om dat Tafeltje-Dekje op die dag niet komt. De kleindochter van Steenpoorte- Scherpenisse, het enige familielid in de directe omgeving heeft Van 't Hof -Flik- weert voorgedragen als blijk van grote waardering voor haar trouwe hulp. Wethouder A. van der Wouden schetste de situatie van alle prijswinnaars. Als voorzitter van de jury gaf hij aan dat het eigenlijk niet te doen is om uit zoveel vrijwilligersinzet keuzes te maken. Uit eindelijk moest dat wel gebeuren om het nou eenmaal een wedstrijd betreft. De acht genomineerden kregen door burge meester Asselbergs een kunstwerkje aangeboden. Bloemen en oorkondes be nadrukten de waardering voor alle acht tien goede buren die waren voorgedra gen. Naast de individuele prijzen werden er nog twee geldbedragen toegekend aan vrijwilligers verenigd in groepsverband. Zo mochten de vrijwilligers van het Dag verblijf De Wielen een envelop met 175 euro in ontvangst nemen en kreeg De Zonnebloem 100 euro aangeboden. Deelnemer J. van de Noort van de groep De Wieken las bij die gelegenheid een ge dicht voor over het belang van hulp aan je naasten. „Onze grootste wens dat wij straks bijtijds door jongeren worden op gevolgd", luidde ook zijn boodschap. Humanitas heeft een groot aandeel in de organisatie van de Beste Buur-wedstrijd. „Onze belangrijkste doel hiermee is het vrijwilligerswerk te promoten", bena drukte secretaris L. de Leeuw van de af deling De Bevelanden/Schouwen-Dui- veland. De bijeenkomst werd opgeluis terd met een optreden van de zanggroep 'De Meissen' uit Westkapelle, bestaande uit Emke Sonius, Dieneke Sanderse en Willy van Wageningen. Zij brachten on der meer het Beste Buurlied ten gehore. De overige prijswinnaars waren: R. Mer le, Zierikzee; W. Gaanderse, Nieuwer- kerk; M. Smits, Zierikzee; echtpaar Van de Vaate, Scharendijke; echtpaar Oster, Zierikzee, M. Louwerse-Jansen, Scha rendijke en het echtpaar De Rijke uit Oosterland. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse Quiltgroep 'Voor 't Lapje' heeft zaterdagmiddag de expositie in de Nieuwe Kerk in Zierikzee afgesloten met het uitdelen van bedragen aan twee goede doelen. Volgens woordvoerster R. Ton hoefde de groep zelf niets te ver dienen aan de tentoonstelling. Daarom wex*d besloten zowel de entreegelden als de opbrengst van de verloting van een quilt anderen ten goede te laten ko men. De keus viel op de Stich ting Thuredrith die ten behoeve van gezinnen met een ernstig ziek kind twee vakantiebunga lows exploiteert op het CJV- kamp in Renesse en op de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken die elk jaar een flink bedrag moet opbrengen voor het onderhoud van de Nieuwe Kerk. De expositie van de quiltgroep trok in tien dagen tijd ruim elf honderd bezoekers. Zij hoefden slechts één euro entree te beta len. Verder waren er wat inkom sten door de verkoop van koffie door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes en de plaatselijke afdeling van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw organisatie (ZLTO) denken sa men na over een aanvulling op het akkerrandenproject. Het idee is om in plaats van bloe men kruiden te gebruiken en de randen te omzomen met heg gen. Akkerranden zijn de afgelopen jaren een bekend beeld in het buitengebied geworden. Agra riërs zaaien langs hun akkers bloemmengsels in, zodat hun gronden in de zomerperiode een kleurrijke omlijsting krijgen. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft subsidies gegeven om akkerran den te realiseren. In Goes wordt nu nagedacht over een lokaal vervolg. Het idee is ontstaan in de uitwerking van 'In de voortüün van Hoes', het landbouwontwikkelings plan dat de ZLTO-afdeling een jaar geleden heeft gepresen teerd. Het zoeken naar andere bronnen van inkomsten op het platteland, de zogeheten nieu we economische dragers, speelt daarin een voorname rol. In het kader van agrarisch natuurbe heer is het realiseren van meer akkerranden een van de doel stellingen. Fraai Ook het gemeentebestuur hecht veel waarde aan nieuwe econo mische dragers. In het program ma van het onlangs aangetreden college van burgemeester en wethouders is daarvoor een be drag van 50.000 euro per jaar opgenomen. B en W zien niet alleen een eco nomisch belang, maar vinden het ook belangrijk dat het bui tengebied fraai oogt, waarmee het toeristisch en recreatief be lang is gediend. De ideeën van de ZLTO en de ge meente gaan uit van een streven naar dertien kilometer akker randen, met deze keer kruiden in plaats van bloemen. Door heggen erlangs te planten, zou het oude heggenlandschap voor een deel kunnen worden her steld. „We willen niet zomaar het rijksbeleid overnemen, maar juist een eigen invulling aan de akkerranden geven", zegt wethouder S. van 't West einde. „Een nadeel van de huidige ak kerranden is ook dat hoe langer ze liggen, hoe minder mooi ze vaak worden", zegt J. Klompe van de ZLTO-afdeling Goes. Hi] benadrukt dat de plannen nog in een pril stadium verkeren en dat nog veel zaken moeten wor den uitgewerkt. Zo moet nog goed worden gekeken naar ge schikte locaties en ook teelt- technisch dient de zaak tegen het licht te worden gehouden. Verder wordt geprobeerd om, naast de gemeente, andere subsidiebronnen aan te bo ren. Enthousiast Klompe verwacht dat er onder zijn collega's voldoende draag vlak is te vinden om deel te ne men aan een nieuw akkerran denproject. „Niet iedereen zal enthousiast zijn, maar je zoekt toch de mensen van wie je weet dat ze dat wel zijn." De animo hangt ook af van hoe de defini tieve plannen er uit gaan zien. „Hoe ingrijpender die zijn voor de landbouwbedrijfsvoering, hoe minder enthousiast men zal zijn." Elders in de provincie bestaan al plaatselijke invullingen van de akkerranden, zoals op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland, waar particu lieren een strook kunnen 'adop teren'. Een opzet zoals in Goes bestaat er volgens Klompe nog niet. „In de toekomst zouden anderen kunnen volgen. Zij kunnen hun voordeel doen met zaken die wij dan al hebben uitgezocht. In die zin hopen we een soort blauwdruk te ma ken." door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Groen en rust zijn de eerste twee indrukken die bezoekers opdoen als ze Landschapscamping Kijkuit van Niek en Esther Deist in de polder van Zonnemaire binnen komen. Het zijn ook de kenmer ken van dit specifieke bedrijf waarin natuur, landbouw en re creatie zo evenwichtig mogelijk gecombineerd worden. Wat het echtpaar Deïst betreft, had het zaterdag tijdens de open dag voor de recreatie echter wel wat drukker mogen zijn. De Landschapscamping deed voor de eerste keer mee aan deze open dag. „Het leek me leuk om vooral individuele mensen van het eiland of van verderop hier te ontvangen", zegt Niek Deïst. Belangstelling van officiële in stanties voor het pilotproject van zijn bedrijf heeft hij genoeg. Met grote regelmaat komen er busladingen afgevaardigden van landbouw- en recreatie groeperingen en met bestuur ders van Rijk en provincie. Ook krijgt Deïst veel uitnodigingen om lezingen te houden over de opzet en uitvoering van de land schapscamping. Plattelands vernieuwing staat volop in de belangstelling zo ervaart hij. De aardappelschuur was uitno digend ingericht met zitjes. Koffie en drankjes stonden ge reed. Slechts een kleine vijfen twintig bezoekers maakten er gebruik van. Het waren vooral mensen die normaal voorbij fietsen, maar nu afstapten om Kijkuit eens echt te bekijken. „Als we er toch aan meedoen, heb ik er liever honderd op zo'n dag. Misschien moeten we er volgend jaar iets meer bekend heid aan geven", zegt Deïst. „Bij ons is het echt heel druk ge weest", meldt de receptioniste van camping De Wijde Bliek in Renesse. Volgens haar was er ook van de eigen campinggasten heel veel belangstelling voor de vernieuwingsplannen van deze camping. De tekeningen wer den breeduit gepresenteerd de ze dag. Veel mensen kwamen kijken hoe het straks allemaal wordt. Ook vanuit de gemeente lijke politiek was er belangstel ling. Vertegenwoordigers van vier fracties in de raad kwamen een kijkje nemen. Een extra attractie waren de rit ten die met een boerenwagen achter de werkpaarden van Rens Vermeer en Martien Moer- mond over De Wijde Bliek ge maakt konden worden. „Het gaat nu de goede kant op met die open dag"zegt ook Her man van Oost van camping De Oase in Renesse. Vorig jaar had hij met een handjevol bezoekers nog zijn twijfels over het nut er van. Nu schat hij de toeloop op ruim zestig mensen en dat vindt hij een heel aardige score. YERSEKE - Een 20-jarige taxi chauffeur uit Goes is zondag morgen vroeg met zijn taxi over de kop geslagen op de Molendijk in Yerseke. In een dubbele bocht verloor hij de macht over het stuur. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De taxi is ver nield. en frisdrank. Het leverde de club al met al 1200 euro op en dat bedrag werd aangeboden aan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Enthousiast lid van de groep Marga Boot stelde een door haar gemaakte quilt ter beschikking voor de verloting. De lotenver- koop bracht 530 euro op en dat bedrag kreeg voorzitter B Schot van de Stichting Thured rith zaterdagmiddag overhan digd. De quilt werd gewonnen door T. van Damme uit Yerseke. Sinds een aantal jaren be staat er op die school in Goes een zogenaamde 'gewen- ningsgroep'. Dat is een groep voor kinderen van 4 jaar die voor het eerst op school ko men. Zodra ze er aan toe zijn stromen ze door naar groep 1 Onlangs ging er een brief van de school naar alle ouders wie er wilde sparen voor de schoolreis en bereid was daarvoor een euro per week neer te tellen. Eén van de ouders reageerde daarop met een briefje van de volgende inhoud: 'Ja, ik wil graag sparen voor I de schoolreis van mijn doch- tertje Jessica. Ze zit in de ont- wenningsgroep vanjufMari-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25