Voorstel dorpshuizen zelfstandig 7 J eugdbrand weer wordt kampioen Beste Buur staat voor iedereen klaar Nieuw project voor akkerranden met kruiden en heggen Kunstenaar weigert AKF-terrein in Goes te verlaten Raad Kapelle beslist over toekomst De Vroone, dorpshuis Schore en De Wemel Taxi over de kop Beurs weg Quiltgroep schenkt opbrengst aan goed doel Bromfietser valt zeeuwse almanak Brief PZC BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 17 mei 2002 rloor Mieke van der Jaqt KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle behandelt tijdens de raadsvergadering van dins dag 25 juni onder meer een voorstel om De Vroone in Ka pelle en het dorpshuis in Schore te privatiseren. Het dorpshuis De Wemel in Wemeldinge moet op dezelfde voet voortgaan als tot nu toe: een stichting blijft het beheren. Het voorstel komt voort uit een onderzoek naar de ma nier waarop de gemeente de dorpshuizen wil laten beheren. Kapelle moest steeds meer in de exploitatietekorten bijdra gen, terwijl het gebruik van de ruimten niet is toegeno men. Het college wil dat De Vroone en het dorpshuis in Schore gekop peld in handen van één exploi tant komen. Uit de Vroone kan die wel een boterham halen, maar uit Schore veel moeilijker. Om de sociaal-culturele functie van de twee dorpshuizen te waarborgen, wil het college jaarlijks 35.000 euro bijdragen in de exploitatie. Stichting Bij de Wemel in Wemeldinge blijft nagenoeg alles bij het oude. Een beheerstichting, waarin ook de gebruikers zijn vertegenwoordigd, exploiteert het dorpshuis. De gemeente gaat alleen wel de bijdrage in het exploitatietekort budgette ren. Tijdens de raadsvergadering die om 19.30 uur in het gemeente huis van Kapelle begint, komt ook de maximumsnelheid van 30 kilometer voor nagenoeg alle straten in alle bebouwde kom men aan de orde. Alleen op we gen die van oudsher een door gaande route door het dorp vormen, blijft een maximum snelheid van 50 kilometer van kracht. Kapelle wil ook het duurzaam veilige advies uitvoeren en alle wegen gelijkwaardig maken. Geen voorrangswegen in de dorpen me,er. Waar de maxi mumsnelheid wisselt, zullen be- bouwde-kompoorten worden aangebracht: verticale elemen ten die attenderen en optisch iets versmallen. De gemeenteraad wordt ook een mening gevraagd over het Ont wikkelingsperspectief voor één De Bevelanden, waarover het college alvast razend enthousi ast is. Burgemeester en wethou ders willen graag in een uitge breid bestuurlijk platform YERSEKE - Een 20-jarige taxi chauffeur uit Goes is zondag morgen vroeg met zijn taxi over de kop geslagen op de Molendijk inYerseke. In een dubbele bocht verloor hij de macht over het stuur, sloeg over de kop en kwam tegen de dijk tot stilstand. De chauffeur, die geen passagier vervoerde, kwam met de schrik vrijDe taxi is vernield. GOES - Een 21-jarige taxi chauffeur uit de gemeente Goes is gisterochtend om vier uur tij dens een rit in de Tomatenstraat in Goes bestolen van zijn porte monnee. De chauffeur had een man afge zet en was met twee andere in zittenden doorgereden. Bij het afrekenen van deze rit bemerkte hij dat zijn portemonnee was weggenomen. In de portemon nee zat een rijbewijs, OV-jaar kaart, (bank)passen en een paar honderd euro. Wethouder John Jansen duikt als eerste via de glijbaan het water van zwembad Den Inkel in. door Mieke van derJaqt KRUININGEN - „Waar blijft 'ie nou?" Wethouder John Jan sen is wel erg lang onderweg op de nieuwe glijbaan van zwem bad Den Inkel in Kruiningen. Die glijbaan is wel behoorlijk lang, vijftig meter, maar Jan sen lijkt wel compleet verdwe nen. Of toch niet, af en toe zie je een hoofd voorbij komen. Maar, ja hoor, daar is 'ie dan. Met een plons zakt de wethou der in het ondiepe. Het blijkt allemaal een kwestie van techniek, de wethouder, die droog aan zijn glijtocht be gon, had moeten gaan liggen. Daarom doet hij het nog eens over, terwijl het rijtje popelen de kinderen voor het trapje groeit. Nu gaat het heel wat rapper. Zoef, en daar is Jansen alweer. Vervolgens mogen de kinderen: razendsnel de trap op, de plons na enkele secon den en dan het bad weer uit, de trap weer op. En dat houdt tot sluitingstijd niet meer op. De wethouder mag de nieuwe glijbaan officieel openglijen omdat het gemeentebestuur welwillend heeft meegewerkt aan de nieuwe attractie. Die paste niet in het bestemmings plan buitengebied van de ge meente, omdat Den Inkel in een natuurgebied ligt en bouwsels van zes meter hoog daarin zijn uitgesloten. De ge meente Reimerswaal maakte graag een uitzondering omdat foto Willem Mieras het populaire zwembad mid denin de bossen ligt. De glij baan gaat helemaal schuil ach ter hoog opgaand geboomte. Jansen ging maar al te graag in de zwembroek voor de ereklus, want ook hij is een grote fan van het zwembad Den Inkel. Hij hield wel zijn stropdas aan, want een béétje officieel moet zijn opening wel zijn. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse Quiltgroep 'Voor 't Lapje' heeft zaterdagmiddag de expositie in de Nieuwe Kerk in Zierikzee afgesloten met het uitdelen van bedragen aan twee goede doelen. Volgens woordvoerster R. Ton hoefde de groep zelf niets te ver dienen aan de tentoonstelling. Daarom werd besloten zowel de entreegelden als de opbrengst van de verloting van een quilt anderen ten goede te laten ko men. De keus viel op de Stich ting Thuredrith die ten behoeve van gezinnen met een ernstig ziek kind twee vakantiebunga lows exploiteert op het CJV- kamp in Renesse en op de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken die elk jaar een flink bedrag moet opbrengen voor het onderhoud van de Nieuwe Kerk. De expositie van de quiltgroep trok in tien dagen tijd ruim elf honderd bezoekers. Zij hoefden slechts één euro entree te beta len. Verder waren er wat inkom sten door de verkoop van koffie en frisdrank. Het leverde de club al met al 1200 euro op en dat bedrag werd aangeboden aan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Enthousiast lid van de groep Marga Boot stelde een door haar gemaakte quilt ter be schikking voor de verloting. De lotenverkoop bracht 530 euro op en dat bedrag kreeg voorzit ter B. Schot van de Stichting Thuredrith zaterdagmiddag overhandigd. De quilt werd ge wonnen door T. van Damme uit Yerseke. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Het juniorenteam van de Jeugd brandweer Westerschouwen heeft zaterdag in Capelle aan de Ussel de gewestelijke brand weerwedstrijden gewonnen. Het team bestaande uit vijf meisjes en één jongen in de leef tijd van 12 tot en met 15 jaar mag nu op zaterdag 28 septem ber in Oldenzaal meedoen aan de landelijke wedstrijden voor de jeugdbrandweer. Hoofdleider Rob van de Werf horst van de jeugdbrandweer Westerschouwen is zeer te spre ken over de prestaties van de ju nioren in Capelle aan de Ussel. i.Ze hadden er na de voorselec tiewedstrijden ook extra hard voor getraind. Hoewel ze zelf na afloop van de opdracht niet zo tevreden waren, hadden wij de indruk dat helemaal heel goed was verlopen", aldus Van de Werfhorst. De junioren staan onder directe leiding van Kenny Landman en Arwin van de Zan- de. De jeugdbrandweer Wester schouwen sluit vrijdagavond 21 juni het seizoen af met een bar becue. Direct na de zomerva kantie wordt er dan weer flink geoefend voor de landelijke wedstijd op 28 september. Vol gens Van de Werfhorst worden de opdrachten daar allemaal weer een graadje moeilijker en zal wellicht ook de kennis over het omgaan met gevaarlijke stoffen van belang zijn. De winnaars van en genomineerden voor de titel Beste Buur 2002 bijeen in Heinkenszand. door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Er zijn, ge lukkig, nog een heleboel 'goeie mensen': mensen die in buurten, dorpen, in ziekenhuizen, ver pleeghuizen, op scholen en in verenigingen actief zijn om een ander te helpen, om iemand een plezier te doen of gewoon om hun leefomgeving gezelliger en mooier te maken. Dat bleek za terdag eens te meer bij de ver kiezing van de Beste Buur 2002. In de gemeenten Borsele en Rei merswaal hadden de jury's een hoop werk om uit een lange rij genomineerden de winnaars te kiezen. Humanitas, de initia tiefnemer voor de Beste Buur- actie, organiseerde samen met de gemeenten de bijeenkomsten waarbij de Beste Buren en alle mensen die daarvoor genomi neerd waren, in de bloemetjes werden gezet. In Borsele werd A. Koppenol uit Heinkenszand de Beste Buur van de hele gemeente. Koppenol zorgt ervoor dat het buurtje rond het Wouwhof in Heinkens zand een fijn buurtje blijft om in te wonen. De senioren die er wo nen, kunnen dikwijls zelf het tuintje en kleine dingen rond het huis niet meer doen en zou den ook met andere zaken tob ben als Koppenol en zijn groepje helpers niet altijd klaar zouden staan. In Borsele was er ook een groepsprijs: hulde voor alle vrij willigers die het in de Kraaijert werken aan een structuurvisie voor de Bevelanden, naar het voorbeeld van een ruimtelijke visie die al eerder met Goes en Borsele voor de stedelijke ont wikkeling werd vastgesteld. De raadsvergadering in Kapelle is openbaar. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes en de plaatselijke afdeling van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw organisatie (ZLTO) denken sa men na over een aanvulling op het akkerrandenproject. Het idee is om in plaats van bloe men kruiden te gebruiken en de randen te omzomen met heg gen. Akkerranden zijn de afgelopen jaren een bekend beeld in het buitengebied geworden. Agra riërs zaaien langs hun akkers bloemmengsels in, zodat hun gronden in de zomerperiode een kleurrijke omlijsting krijgen. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft subsidies gegeven om akkerran den te realiseren. Ontwikkelingsplan In Goes wordt nu nagedacht over een lokaal vervolg. Het idee is ontstaan in de uitwerking van 'In cle voortüün van Hoes', het landbouwontwikkelingsplan dat de ZLTO-afdeling een jaar geleden heeft gepresenteerd. Het zoeken naar andere bron nen van inkomsten op het plat teland, de zogeheten nieuwe economische dragers, speelt daarin een voorname rol. In het kader van agrarisch natuurbe heer is het realiseren van meer akkerranden een van de doel stellingen. Ook het gemeentebestuur hecht veel waarde aan nieuwe econo mische dragers. In het program ma van het onlangs aangetreden college van burgemeester en wethouders is daaivoor een be drag van 50.000 euro per jaar opgenomen. B en W zien niet al leen een economisch belang, maar vinden het ook belangrijk dat het buitengebied fraai oogt, waarmee het toeristisch en re creatief belang is gediend. Eigen invulling De ideeën van de ZLTO en de ge meente Goes gaan uit van een streven naar dertien kilometer akkerranden, met deze keer kruiden erop in plaats van bloemen. Door heggen erlangs te planten, zou het oude heg- genlandschap voor een deel kunnen worden hersteld. „We willen niet zomaar het rijks beleid overnemen, maar juist een eigen invulling aan de akkerranden geven", zegt wethouder S. van 't Westein de. „Een nadeel van de huidige ak kerranden is ook dat hoe langer ze liggen, hoe minder mooi ze vaak worden", zegt J. Klompe van de ZLTO-afdeling Goes. Hij benadrukt dat de plannen nog in een pril stadium verkeren en dat nog veel zaken moeten wor den uitgewerkt. Zo moet nog goed worden gekeken naar ge schikte locaties en ook teelt- technisch dient de zaak tegen het licht te worden gehouden. Verder wordt geprobeerd om, naast de gemeente, andere subsidiebronnen aan te bo ren. Klompe verwacht dat er onder zijn collega's voldoende draag vlak is te vinden om deel te ne men aan een nieuw akkerran denproject. „Niet iedereen zal enthousiast zijn, maar je zoekt toch de mensen van wie je weet dat ze dat wel zijn." De animo hangt ook af van hoe de defini tieve plannen er uit gaan zien. „Hoe ingrijpender die zijn voor de landbouwbedrijfsvoering, hoe minder enthousiast men zal zijn." Adopteren Elders in de provincie bestaan al plaatselijke invullingen van dé akkerranden, zoals op Schouwen-Duiveland en op- Noord-Beveland, waar particu lieren een strook kunnen 'adop teren'. Een opzet zoals in Goes bestaat er volgens Klompe nog niet. „In de toekomst zouden anderen kunnen volgen. Zij kunnen hun voordeel doen met zaken die wij dan al hebben uitgezocht. In die zin hopen we een soort blauwdruk te ma ken." door Mieke van der Jaqt GOES - De kunstenaar Gerard Marinus Verkerke zit met zijn kunstproject Moving Circle nog steeds op het AKF-terrein in het haven-industriegebied van Goes. De aanzegging van projectont wikkelaar Van Garderen en Dekker, eigenaar van het ter rein, heeft hem nog niet bereikt. In die aanzegging stond dat Ver kerke en het wisselende gezel schap van medekunstenaars vrijdag voor middernacht het terrein moesten ontruimen. Niemand heeft mij die brief ge bracht en hij is ook niet in mijn brievenbus gekomen. Toevallig heeft mijn buurman hem laten zien, maar zolang ik zelf niks hoor, blijf ik maar rustig zitten waar ik zit." Verkerke wil het terrein niet verlaten omdat hij er zich ver antwoordelijk voor voelt. „Van af het begin weet ik dat het in feite illegaal is wat we doen. Van Garderen en Dekker heeft dat ook netjes duidelijk gemaakt. Maar wat wij hebben opge ruimd op dat terrein, aan ille gaal gestorte rommel, is bepaald niet gering. Dat iemand overlast heeft van onze activitetien, kan ik me moeilijk voorstellen. We houden het terrein schoon, pro beren met andere voorbijko mende gebruikers afspraken te maken en we voorkomen dat er vervelende dingen gebeuren." De Moving Circle draaide sinds februari in redelijke harmonie met de eigenaar van de grond. Die maakte formeel duidelijk dat Verkerke de grond 'ge kraakt' had en liet de kunste naarskolonie verder met rust. Pas nadat een bewoonster van Wilhelminadorp over de kolo nie had geklaagd, kwam de ge meente Goes in het geweer en dreigde Van Garderen en Dek ker met bestuursdwang als de zaak niet zou worden opgelost. De projectontwikkelaar stelde vervolgens een ultimatum tot afgelopen vrijdag, dat Verker ke, initiatiefnemer van de Mo ving Circle, dus niet bereikt heeft. De kunstenaar vindt het vooral jammer dat de klaagster be weert dat hij de grond in bezit heeft genomen. „Wij hebben een proj eet met een sterk nomadisch karakter. We hebben die grond niet in bezit, maar in gebruik ge nomen. Evenzeer in gebruik als iemand die er elke zaterdag spelletjes komt spelen met een stel kinderen. Maar als je grond samen met andei'en gebruikt - zo zit de wereld in elkaar - moet je goede afspraken maken, zo- datje elkaar niet in de weg zit en niet in gevaar brengt. Daar heb ben wij steeds naar gestreefd en dat blijven we doen. We gaan daar zeker niet weg. HOEDEKENSKERKE - Een 19-jarige man uit 's Gravenpol der is gisterochtend rond zes uur in de Havenstraat te Hoede- kenskerke zonder helm met zijn bromfiets onderuit gegaan. Hij had een diepe snee en een put in zijn kin. Een ter plaatse geko men huisarts heeft zijn verwon dingen verzorgd. foto Willem Mieras in Lewedorp gezellig maken. Ook in Reimerswaal was er een bijeenkomst in het gemeente huis, ook met een lange rij geno mineerden en de mensen die de nominaties hadden ingediend. De jury kwam daar tot de slot som dat Jan en Coby Nagelker- ke de Beste Buren van 2002 moeten heten. Zonder de Nagel - kerketjes zou Krabbendijke, Krabbendijke niet zijn, want voor alles en iedereen staan Jan en Coby klaar. Sinds een aantal jaren be staat er op die school in Goes een zogenaamde 'gewen- ningsgroep'. Dat is een groep voor kinderen van 4 jaar die voor het eerst op school ko men. Zodra ze er aan toe zijn stromen ze doornaar groep 1. Onlangs ging er een brief van de school naar alle ouders wie er wilde sparen voor de schoolreis en bereid was daarvoor een euro per week neer te tellen. Eén van de ouders reageerde daarop met een briefje met de volgende inhoud: 'Ja, ik wil graag sparen voor de schoolreis van mijn doch tertje Jessica. Ze zit in de ont- wenningsgroep van juf Mari anne'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21