QVINCIALE ZEEUWSE C0111 Vermeend leidt exodus PvdA €9v5miljoen O Monsterzege voor rechts in Frankrijk Justitie pakt handel in doping niet aan r27 Voshart grijpt naast /eldtitej 15 Cadeau vaderdag kost levens Opstappen meer PvdA-bewindslieden verwacht Kritiek Milli Görüs op Westen Jubileumeditie Schevings Vliegerfeest Mogelijk fraude bij aanleg van snelweg A5 NOG 1 DAG! RECORD JACKPOT Tegenslag bij project Calandtunnel Organisaties zijn Afghanistan zat Fraai temperament in Serooskerke Nuijten stelt teleur op NK Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- §18 ZW 4 Warm Zonnig en zeer warm met circa 27 graden. De wind is matig, kracht 4 uit het zuiden tot zuidwesten. 245e jaargang no. 141 maandag 17 juni 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl Zuid-Korea wil Hiddink als staatsburger SEOUL - Voor Guus Hid dink hebben de Zuid-Ko- reanen alles over. Als de Nederlandse trainer dat wil, past de regering de naturalisatieprocedure voor buitenlanders aan. Hiddink als Zuid-Kore- aans staatsburger, dat zou het land graag zien. De regering heeft inmid dels gezegd voorbereid te zijn op een wijziging van de wet. Woordvoerders van het ministerie van justitie stellen dat voor Hiddink een uitzondering gemaakt kan worden, ook zonder wetswijziging. Volgens het ministerie kunnen vanwege Hid- dinks enorme verdiensten voor het land bepaalde criteria buiten beschou wing worden gelaten. Zo hoeft Hiddink niet per se vijf jaar in het land te wonen en hoeft hij ook geen taal- en geschiede nisexamen te ondergaan. De hoofdpersoon is ver eerd met de waardering in Zuid-Korea, maar zal niet ingaan op het aanbod. „Ik hecht aan mijn Neder landse paspoort", zei Hid dink. ANP/AFP De uitslagen van dit week einde: Duitsland-Paraguay 1-0 Engeland-Denemarken 3-0 Senegal-Zweden 1-1 (2-1 na verlenging) lerland-Spanje 1-1 (Spanje wint na penalty's) VERSAILLES - Een 43- jarige vader in Frankrijk heeft zijn vaderdagca deau niet overleefd. Van zijn vrouw kreeg hij een vlucht met een eenmo- torig toestel cadeau. Het vliegtuig stortte echter kort na de start neer. Behalve de vader, kwa men ook zijn 32-jarige vrouw, vijfjarig dochter tje en de 62-jarige piloot om het leven. Volgens de brandweer viel het vliegtuigje bi] Noisy- le-Roi, nabij Versailles, plotseling uit de lucht. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. DPA van onze redactie binnenland BERGEN - Demissionair minister Vermeend van Sociale Zaken verlaat de Tweede Kamer zo gauw er een nieuwe regering is. Hij maakte dat bekend tijdens een PvdA-bijeenkomst in Bergen. „Ik sluit niet uit dat er nog meer bewindslieden gaan. Ze moeten individueel afwegen of ze wel oppositie willen voeren", aldus fractievoorzitter Van Nieuwen- hoven. De demissionaire PvdA-be windslieden Pronk (Vrom) en Vliegenthart (VWS) stapten di rect na de verkiezingen van 15 mei al uit de nieuwe fractie. In gewijden verwachten dat een aantal andere demissionaire PvdA-bewindslieden als Herf- kens (Ontwikkelingssamen werking) en Adelmund (Onder wijs) dit voorbeeld zeker zullen volgen. De Vries (Binnenlandse Zaken) en Netelenbos (Verkeer) willen vooralsnog blijven, maar staan onder zware druk. Zij gaan de komende weken op verzoek van Van Nieuwenhoven nadenken of ze in staat zullen zijn opposi tie te voeren. Ze wil dat de men sen die weg willen in één keer vertrekken. „Het is beter dat bewindslieden die bekend staan als bestuurlijk en regentesk, opstappen. Die mensen kunnen niet geloof waardig het land in als repre sentant van de nieuwe PvdA", vindt een PvdA-Kamerlid. Oudjes Vermeend vertrekt wegens de verkiezingsnederlaag en de on evenwichtige samenstelling van de Pvd A-fractie. Er zitten vol gens hem te veel oudjes in. Hij wil plaats maken voor jong ta lent. Daarnaast speelt mee dat hij als oud-bewindspersoon in de Tweede Kamer het woord niet kan voeren over de terrei nen waarop hij regeringsver antwoordelijkheid heeft gedra gen. De PvdA-Kamerleden en be stuur kwamen bij elkaar om de dramatische verkiezingsneder laag te bespreken. „De partij had geen eigen gezicht", consta teerde partijvoorzitter Koole. „Een heleboel mensen hadden het gevoel dat de PvdA niet al tijd oog had voor problemen waar ze mee zaten", erkende ook Van Nieuwenhoven. Vooral aan zaken als onderwijs en zorg heeft de PvdA te weinig aan dacht besteed. De PvdA zal zich de komende jaren weer nadruk kelijk presenteren als linkse partij. „Met dat profiel kun je ook kiezers in het midden trek ken", verwacht Koole. Jorritsma Demissionair minister van Eco nomische Zaken Annemarie Jorritsma wil niet terugkeren in een nieuw kabinet. De promi nente WD-bewindsvrouw wil een actieve rol spelen in haar laatste termijn als Tweede-Ka merlid. Een tussentijds vertrek uit de Kamer sluit ze niet uit, maar voorlopig zal ze meedraai- en in de fractie.ANP/GPD DEN HAAG - De grote Neder landse bouwers hebben onder ling illegaal afspraken gemaakt bij de aanbesteding van de snel weg A5 tussen Haarlem en Schiphol. Dat blijkt volgens de Volks krant uit de schaduwboekhou ding van het Groningse bouw bedrijf Koop Tjuchem. Volgens de krant is een hoge ambtenaar van Rijkswaterstaat die leiding gaf aan het project geschorst. De mogelijke fraude bij de aan besteding van de A5 is een van de eerste zaken in de bouwfrau de-affaire die naar buiten zijn gekomen. GPD SCHEVENINGEN - Jongetjes spelen met een neergestorte vlieger die door de wind weer omhoog komt. Zaterdag werd het vijfentwintigste Vliegerfeest gehouden op het strand van Scheveningen. Zowel traditionele vliegers als de meest innovatieve modellen waren te bewonderen. foto Robin Utrecht/ANP door Henk Glimmerveen PARIJS - Rechts in Frankrijk heeft gisteren bij de parle mentsverkiezingen een mon sterzege behaald. De UMP van president Chirac kwam volgens de prognoses op rond de 400 ze tels uit terwijl een zeteltal van 289 al genoeg was voor de meer derheid. De linkse partijen bleven onder de 180 zetels maar moesten bo vendien toestaan dat enkele kopstukken zoals Martine Au- bry, parlementsvoorzitter Ray mond Forni, Pierre Moscovici en Vincent Peillon in hun kies district wei'den uitgeschakeld. Ook Jean-Pierre Chevènement en de voorzitter van de Groenen Dominique Voynet, verdwijnen uit het parlement. Het Front National van Jean-Marie Le Pen is andermaal niet vexi;egen- woordigd in de Assemblee. Een recordaantal kiezers liet het gisteren afweten. Werd vox-i- ge week, bij de eerste ronde, al een histoi'isch laagtex-ecord ge boekt; ditmaal bleef rond 39 procent van het electoraat thuis of op de camping. Opmerkelijk Advertentie DE ALLERLAATSTE LOTEN. Werkers staan rondom het ingestorte deel van de weg bij deCalandtunnel. foto Jasper Juinen/ANP Koop «u uw Staatsloten bij o,a. Primera, Bruna en Postkantoren. Voor het dichtstbijzijnde verkooppunt bel met: 090Q-300 49 50 0,35 p.m.) of kijk óp www.staatsloterij.nl. van onze redactie binnenland ROZENBURG - Het afzinken van het tweede ele ment van de nieuwe Calandtunnel bij Rozenburg in het Eui-opoortgebied is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De tunnelbouwers van Rijkswater staat stuitten zaterdagochtend op problemen. Door een scheur in de stalen damwand van de af- zinksleuf - op een diepte van ongeveer negentien meter - is zoveel grond gaan schuiven dat een deel van de weg langs het Calandkanaal is ingestort. Projectmanager R,. Kakes sprak gisteren van een zware tegenslag. Voor de Calandtunnel zijn bij Verolme Botlek zes grote afzinkbakken gebouwd die ingevaren moeten worden. Gisteren zou de tweede op z'n plek worden gemanoeuvreerd. Door deze en eerdere tegenvallers wordt de oplevering van de timnel mogelijk met een jaar vertraagd. GPD was dat vrijwel geen enkele po liticus gisteravond reageerde op die spectaculair lage opkomst. Interim-premier Ralïarin hoop te dat president Chirac snel de vooi-waarden bekend zal maken waaronder een nieuwe regering aan de slag kan. In Parijs woi'dt algemeen aangenomen dat Raf- farin premier blijft en dat ook de kern van zijn regeringsploeg door Chirac intact wordt gela ten. De socialistische ex-minister Fabius van Financiën, die zich kandidaat wil stellen voor het fractievoorzitterschap van zijn pax-tijriep de lirxkse partijen op tot 'nadenken, wederopbouw en eenheid'. De enigen met wie de socialisten dat lijken te kunnen dften, zijn de communisten. Vol gens de prognoses heeft de PCF zwaar verloren maar hebben ze nog wel een zeteltal van rond de twintig gehaald waarmee ze of ficieel een 'parlementaire groep' blijven. Dat laatste is van belang omdat alleen parlemen taire groepen financiële steun van de staat krijgen. Front National Ook de UDF van Francois Bay- rou heeft die status behouden. De prognoses wezen op een ze teltal van rond de 25. De Groe nen zouden twee tot drie zetels halen. Het Front National had gehoopt met de burgemeester van Change Jacques Bompard en de dochter van Le Pen, Mari ne, in het Noord-Franse Lens een Kamerzetel te kunnen halen maar beiden moesten het afleg gen: Bompard tegen een UMP- rivaal, mevrouw Le Pen tegen een linkse kandidaat. GPD Ongeveer 20.000 Turken waren zaterdag bijeen in Arnhem, waar de islami tische beweging Milli Görüs haar Europese bij eenkomst hield. Oud-pre mier en leider van de ver boden Turkse Welzijns- partij, Erbakan, uitte daarbij kritiek op VS-president Bush en de Navo. Gewapende splintergroepen in het noorden van Aghanistan maken zich schuldig aan geweld tegen buitenlandse hulpver- lenei's. Ook diefstal en intimidaties zijn schering en inslag. Verkrachting van een hulpverleenster was de druppel die de emmer deed overlopen. Verschillende buitenlandse hulporganistaties di'eigden afgelopen weekeinde met vertx-ek uit Afghanistan. Paardenliefhebbers kon den zich zaterdag verga pen aan Arabische vol bloeden tijdens de open dag van de Serooskerkse stoeterij Rzadkiewa Ara bians, De bezoekers wer den bovendien onthaald op demonstraties linedance en (ffr dressuurrijden. Monique Nuijten kon de verwachtingen op het Ne derlands kampioenschap turnen niet waarmaken. De Goese eindigde teleur stellend als vierde. De laatste drie jaar haalde ze wel het trr* podium. varia: 2; binnenland: 3; wetenschap: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 6; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,17,18,19 en 20. door Joël Roerig DEN HAAG - Politie en justitie doen vrijwel niets tegen de ille gale handel in doping en het gebruik ervan. Met name in fit nessclubs en sportscholen wor den steeds meer middelen ge bruikt. In totaal zijn er naar schatting 45.000 dopinggebrui- kers in de zogenaamde breedte sport. Dat blijkt uit een nog niet gepu bliceerd onderzoek in opdracht van het ministerie van Justitie. Het Openbaar Ministerie laat weten dat de prioriteit inder daad niet bij de bestrijding van dopinghandel ligt. Gebrek aan mankracht zou hiervan de oor- zaak zijn. Uit het rappoi-t blijkt dat bij de inspectie van het mi nisterie van Volksgezondheid de namen van dertig a veertig notoire dopinghandelaren be kend zijn. Opsporingsambtena- ren zeggen echter dat ze geen goed zicht hebben op de doping handel. In de handel in doping gaat jaarlijks zo'n negentig miljoen euro om. Van de 'recreatieve ge bruikers' is ongeveer de helft aan de anabolen of groeihormo nen. De anderen gebruiken sti— mulei-ende middelen als amfe taminen, cocaïne en efedrine. Ook gebi'uiken sommige spor ters diergeneesmiddelen om de prestaties te verhogen. Straf De Tweede Kamer heeft de sancties tegen dopinghandel vorig jaar juist vertienvoudigd naar maximaal zes jaar gevan genisstraf. CD A-Kamerlid Ats- ma vindt het onaanvaardbaar dat er van de beloofde extra aandacht voor dopinghandel blijkbaar niets terecht is geko men. Er lijkt volgens Atsma bo vendien door depai"tementen langs elkaar heen gewerkt te worden. ANP Advertentie naam: voorletters:m/v straat:nr. postcode. plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer M I I I I I iTTI handtekening: 8 713214 000002 Q. noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,25). D per kwartaal met automatische incasso 52.-). n per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1