Monkey voor de duvel niet bang Caudron heeft een imagoprobleem Bauer wint tweede toernooi van het jaar Vijfde hockey titel voor Den Bosch Vorm Schalken en Sluiter is groeiende Slabbekoorn zesde in Dongen AAC en Argo '77 grijpen titel Opnieuw winst voor volleybalsters Oud-renner pleegt zelfmoord Racedoden in België en Duitsland Gert-Jan Bruggink jongste Nederlands kampioen springen bij de senioren ooit Slechte generale Nederlanders voor TT Assen Gironingen zit met tekort maandag 17 juni 2002 Hoor Roeland van Vliet VLISSINGEN - Tennisster Sil- vana Bauer heeft gisteren het satellite-toernooi van Kaalte gewonnen. In de finale van het tienduizend dollar gedoteerde toernooi was ze met 6-4 6-1 te sterk voor Stefanie Gehrlein uit Duitsland. De overwinning in Overijssel was de tweede toernooizege van Bauer dit jaar. In maart won ze ook al de Amata Cup in Thai land. Daar versloeg ze in de fi nale haar dubbelpartner Elise Tamaela. De zestienjarige Kruiningse won deze week vijf partijen op rij. Alleen in de halve finale had ze het moeilijk tegen de Bul gaarse Biljana Pavlova. Tegen haar verloor ze de eerste set, maar maakte het in de volgende twee sets goed. In de finale had ze het relatief eenvoudig. Gehrlein, die Ta maela in de tweede ronde uit schakelde, stribbelde in de eer ste set nog tegen (6-4). In de tweede set gaf ze zich duidelijk gewonnen: 6-1. Morgen begint voor Bauer het grasseizoen. Om één uur staat ze op baan twee van toernooi van Rosmalen tegenover Bianka Lamade. Bauer werd daar met een wild card toegelaten. Gras is, zo gaf ze na haar uitschake ling op het juniorentoernooi van Roland Garros toe, haar zwaks te ondergrond. Ze vindt dat bal len te laag opstuiten, al houdt ze wel van korte rally's. Haar te genstandster van vandaag, de negentienjarige Lamade, heeft meer ervaring in het vrouwen tennis. De nummer 523 van de wereldranglijst speelde al eens tegen Hingis, Coetzer en De mentieva. En ze stuitte op Venus Williams in de eerste ronde van Roland Garros. Bauer bereikte in Parijs de tweede ronde van het juniorentoernooi. DONGEN - Wielrenner Richard Slabbekoorn is bij de Twee daagse van Dongen als zesde geëindigd in het algemeen klas sement. Winnaar werd Paul van Schalen. De 21-jarige Slab bekoorn reed een attente wedstrijd en was bij alle etappes voorin het klassement te vinden. De eerste rit over 125 kilo meter eindigde in een massasprint. De tweede etappe was een tijdrit over zeven kilometer. Slabbekoorn werd daarin negen de. In de slotetappe over 180 kilometer in en om Dongen zat de Kapellenaar mee in de zestien renners tellende kopgroep. In de sprint van die kopgroep werd hij uiteindelijk veertiende. BREDA - De mannen van AAC en de vrouwen van Argo '77 zijn in Breda kampioen geworden in de eredivisie atletiek- competitie. Tijdens de atletiekkampioenschappen voegde hordenloper Gregory Sedoc (AAC) zich als achttiende atleet bij de Nederlandse ploeg voor de Europese kampioenschap pen in München (6-11 augustus). De twintigjarige atleet moest daarvoor op de 110 meter horden twee keer voldoen aan de internationale limiet van 13,90. Op de 400 meter horden voldeed ook Thomas Kortbeek (21) voor het eerst aan de inter nationale limiet van 50,60. Met 50,23 rukte de atleet van Prins Hendrik op naar de vijfde plaats op de Nederlandse lijst aller tijden. AAC-atlete Yvonne Wisse uit Vlissingen was op de 400 meter horden de beste bij de vrouwen. Haar tijd: 59,54. ANP NANTES - De Nederlandse volleybalsters hebben ook de tweede wedstrijd van het EK-kwalificatietoernooi in Nantes gewonnen. Oranje was met 3-0 (25-15 25-19 25-14) te sterk voor JoegoslaviëVrij dag versloeg de ploeg van Angelo Frigo- ni in de openingswedstrijd Griekenland ook met 3-0. De Ne derlanders, voor wie binnenkort de World League begint, hebben de eerste en tweede oefenwedstrijd tegen Tsjechië in een reeks van drie verloren. Oranje verloor zaterdagavond in Soest in iets meer dan een uur kansloos met 0-3De setstanden waren 20-25 18-25 19-25. In Hilversum ging het team met 1-3 onderuit (25-18 20-25 23-25 20-25). ANP BERLIJN - De Duitse oud-beroeps wielrenner Jürgen Kraft heeft in Berlijn zelfmoord gepleegd. Hij werd 51 jaar. In de ja ren zeventig reed hij in de Duitse nationale wegploeg en werd nationaal kampioen bij de amateurs en de profs. Na zijn actie ve wielerloopbaan werkte Kraft tot zijn ontslag vorig jaar als wetenschappelijk medewerker van de CDU-fractie in het Berlijnse Huis van Afgevaardigden. Tevens fungeerde hij als externe deskundige bij televisie-uitzendingen van het wiel rennen voor de ARD en Eurosport. SID ICHTEGEM - Bij een ernstig ongeluk tijdens een autorally in België is gisteren een dode gevallen. Een toeschouwer raakte zwaargewond. De wedstrijd werd na het zware ongeval in Ichtegem gestaakt. Rond het middaguur raakte tij dens de ral ly van de Middenkust een deelnemende auto van de weg. Het voertuig kwam in de voortuin van een woning terecht. Daar bekeken omwonenden gezamenlijk de rally. Zaterdag kwam al een Duitse coureur om op de Sachsenring in Duitsland. Stuurman Jens Voigt (38) overleed nadat hij tijdens een proef met zijn auto van de weg was gevlogen. Bijrijder Tobias Voigt kwam er goed vanaf, hij verwondde slechts zijn hand. DPA doorTom van den Berg HOOFDDORP - Bij discotheek Bruins in het Twentse dorp Saasveld was het gisteravond ruiterbal. Gert-Jan Bruggink (21) maakte er zijn nationale ti tel bij de springruiters nat. De jongste kampioen ooit bij de se nioren bracht uiteraard ook een toost uit op zijn paradepaardje Joël. 'Monkey' luidt de bijnaam van de inmiddels elfjarige Joël. Het watervlugge 'aapje' op vier be nen is voor de duvel niet bang. „We zagen laatst nog een de monstratie van politiepaarden. Dat zou ook wel iets voor Joël zijn", vertelde Bruggink na af loop van het NK in Hoofddorp. Net als zijn berijder, hield Joël in de laatste vuurproef het hoofd opvallend koel. Ook bij het aanschouwen van indruk wekkende obstakels. De ruiter uit Weerselo had een minimale, voordelige marge op de uittredend kampioene Ange- lique Hoom en haar toppaard Hascal. Hoe klein de voor sprong ook was, Bruggink gaf haar niet meer uit handen. De 21-jarige stoof door de finish lijn, stak zijn vuist triomfante lijk omhoog en joeg in een angstaanjagende galop langs de volgepakte tribunes. Stak zijn cap omhoog. Weer een titel, maar nu één van een zwaar kali ber. Een kampioenschap tussen de elite van de Nederlandse springsport. Bij de young riders - het jong oranje van de paardensport - was Bruggink de laatste jaren een klasse apart. Als berijder van de ruin Joël hield de Twent se student commercieel techni sche bedrijfskunde zijn genera tiegenoten uit Nederland en de rest van Europa met speels ge mak achter zich. En nog dit jaar prolongeerde hij zijn nationale titel bij de young riders in Zei- hem met zijn tweede paard, de hengst Marome. Bruggink kreeg vervolgens ook voet aan de grond tussen de se nioren. Bij het NK springen ein digde hij vorig jaar op de tweede plaats met Joël, destijds nog net achter Hoorn en Hascal. Latei- dat jaar zegevierde hij. met het nationaal team in de finale van de Nations Cup in Madrid. De afgelopen maanden ontsteeg Bruggink definitief de status van young rider, hoewel hij als 21-jarige officieel nog in die ca tegorie mag rijden. Bruggink werd zelfs opgevoerd als moge lijke deelnemer aan het grootste concours hippique ter wereld, het CHIO in Aken. De uitnodi ging liet hij passeren, met slechts een paard voor al die loodzware proeven. Op het NK onderstreepte Brug gink wel de mogelijkheden van Joël voor het rijden van een kampioenschap op het hoogste niveau. De combinatie blijft op een toernooi over drie dagen vrij van inzinkingen. De onstuimige ruin ging ook in Hoofddorp als een speer door de parcoursen, terwijl het dier amper hinder nissen beroerde. Voor young ri- ders-bondscoach Rob Ehrens zou de combinatie Bruggink met Joël of Marome derhalve onomstreden zijn in de selectie voor het Europees kampioen schap in Kopenhagen (9-11 au gustus). Of Ehrens daadwerke lijk goede sier kan maken met Gert-Jan Bruggink met zijn paard 'Monkey' Joël op weg naar de overwinning. foto Marcel Antonisse/ANP zijn 'kopman' is echter nog maar de vraag. De kans dat Ehrens' collega Bert Romp de nieuwe hippische ster gaat inlijven voor de nationale equipe op de werel- druiterspelen - medio septem ber in het Spaanse Jerez de la Fr on ter a - is groot. „Het hangt er vanaf wat Gert-Jan zelf wil", aldus Ehrens. ,,En wat moet hij nou nog meer doen voor een plek in het WK-team? Er zijn maar weinig ruiters die zo constant rijden. Wanneer Bert een beroep op hem wil doen, heb ik verder niks in de melk te brokkelen." Het is volgens de reglementen overigens niet mogelijk dat Bruggink zowel op het EK voor young riders als de wereldrui- terspelen mag meedoen. Ook niet, wanneer hij op beide toer nooien een ander paard zou rij den. Het is het een of het ander. Over zijn voorkeur liet Brug gink niets aan duidelijkheid te wensen over: het WK in Spanje. De senioren bondscoach hield zich in Hoofddorp op de vlakte over de kansen van de nieuwe kampioen richting Jerez. Oké, Bruggink promoveerde wel naar het A-kader, maar verder dan „na het concours in Geeste ren bekijken we de situatie op nieuw" kwam Romp niet." GPD BARCELONA - Ondanks een flinke valpartij in de eerste ron de van de MotoGP van Catalo- nië komt de TT van Assen (za terdag 29 jimi) niet in gevaar voor wegracer Jurgen van den Goorbergh. De Bredanaar kende gisteren in de zesde grandprix van het sei zoen een uitstekende start, maar door een fout van de Fransman Olivier Jacque vloog hij uit de bocht. VDG liep daar bij een polsblessure op, maar een eerste onderzoek door de circuitarts wees uit dat er niets is gebroken. Zo blijft hij in de WK-tussen- stand achttiende met twaalf punten. Ver verwijderd van Va lentino Rossi, die in Barcelona zijn vijfde zege van het seizoen boekte, waarvan vier achter eenvolgend, en onbedreigd op titelprolongatie afstevent. De Italiaan heeft 122 punten, num mer twee Ukawa volgt op grote afstand. Hij behaalde tot nu toe 77 punten. Van den Goorbergh blijft in Barcelona, waar hij vandaag en morgen gaat testen. Hij heeft grote problemen met zijn ban den. „Door de hitte die ontstond in de band gleed ik alle kanten op", zei hij. Dit jaar is voor hem dan ook een testjaar en grote prestaties verwacht hij niet. Jarno Janssen rekent daar hele maal niet op. Hij wacht in de 250cc nog steeds op zijn eerste punt. In de GP van Catalonië werd de Brabander 22e en laat ste. Drie coureurs, onder wie num mer zeven van het WK Locatelli vielen uit. Marco Melandri won de race en staat nu zes punten achter op Fonsi Nieto, 101 tegen 95." ANP GRONINGEN - De start van de Ronde van Italië kost stad en provincie Groningen nog eens 550.000 euro extra. Ze betalen elk de helft van het tekort van 420.000 euro dat de stichting Gironingen naliet. Daar komt voor de stad nog eens 130.000 euro overheen. De laat ste post is gevuld met diverse kosten waarvan gemeente en stichtingsbestuur beide vinden de ander ze had moeten betalen. Het tekort van ruim vier ton ontstond doordat slechts een derde van de begrote sponsor bijdragen uit het bedrijfsleven werd binnengehaald. GPD Den Bosch-speelster Mijntje Donners loopt juichend weg nadat ze voor de beslissende 2-1 heeft gezorgd, foto Robin Utrecht/ANP van onze sportredactie DEN BOSCH - Het vrouwen team van hockeyclub Den Bosch heeft voor de vijfde keer op rij de Nederlandse titel ver overd. De ploeg van aanvoer ster Mijntje Donners won gis teren voor eigen publiek de derde en beslissende wedstrijd tegen Rotterdam met 4-1. Voor de oude en nieuwe kam- pioensploeg scoorden Ageeth Boomgaard (twee), Mijntje Donners en Lieve van Kessel. Karlijn Petri bracht de Rotter damse treffer op haar naam. Den Bosch dwong zaterdag op eigen veld in de NK-finale een derde wedstrijd af dankzij een zwaar bevochten 3-2-zege op Rotterdam. In dat duel was Donners de gevierde speelster. De international maakte in blessuretijd 2-2 en tekende in de verlenging voor de golden goal. ANP De beste driebandenspeler van het moment blijft publicitair in de schaduw door Cilya van der Kooy LONDEN - Ze baalden beiden van hun nederlaag, maar verlie ten met opgeheven hoofd de Queen's Club in Londen. Sjeng Schalken en Raemon Sluiter konden zich erbij neerleggen dat de twee toppers Lleyton He witt en Tim Henman een maatje te groot waren. Hewitt versloeg in de eindstrijd Henman: 4-66-1 6-4. Met het bereiken van de halve eindstrijd zorgden Schalken en Sluiter al voor een enorme op steker voor zichzelf en voor het Nederlandse tennis. Ze haalden beiden voor het eerst dit jaar de laatste vier. Voor Sluiter was het bijna twee jaar geleden dat hij op het hoogste niveau een der gelijke prestatie wist neer te zet ten. „Ikheb gelukkig kunnen la ten zien dat ik wel degelijk een wedstrijd op de ATP-tour kan winnen", stelde Sluiter te vreden vast. „Dit geeft veel vertrouwen voor Rosmalen en Wimbledon. Ik heb tenslotte wel wat punten te verdedi gen." Voor Schalken was zijn optre den in Londen de bevestiging dat hij na een moeizame periode op de weg terug is. De eerste maanden van dit jaar bleven de resultaten achterwege. Ook na de breuk met coach Alex Reijn- ders ging het niet veel beter. „Sinds Hamburg gaat het de goede kant weer op. Ik krijg het gevoel eindelijk weer te pak ken." Sluiter was het meest teleurge steld na zijn nederlaag. Hij liet op de grasbanen in Queen's kan sen liggen tegen specialist Hen man. Hoewel de Rotterdammer wat gespannen het Center Court opging, begon hij sterk. Hij be sliste de eerste set in de tiebreak met 7-5. In het tweede bedrijf hielden de twee tennissers el kaar lang in even wicht, ma ar bij 4-4 profiteerde de Brit van een mindere servicebeurt van Slui ter. „Ik nam risico op mijn twee de seivice en sloeg twee keer een dubbele fout. Dat was zonde, maar ik moest nu eenmaal iets proberen. Dat is ook de reden waarom ik zover ben gekomen. Ik was de underdog, maar aan de andere kant wilde ik ook wei eens wat laten zien." Leerschool Aan het einde van deze set werd de partij onderbroken wegens de regen. Na de pauze liet Slui ter in tegenstelling tot Henman de kansen liggen. „Dat is het verschil tussen mijn spel en dat van een wereldtopper. Maar ik kan toch tevreden zijn over de afgelopen week. Het is een hele goede leerschool geweest. Ge lukkig ben ik hier in tegenstel ling tot Parijs ook goede dingen blijven doen. Ik kan mezelf niets verwijten." Schalken was opnieuw niet op gewassen tegen Hewitt. De twee troffen elkaar ook al in de derde ronde van Roland Garros. Toen was Hewitt eveneens te sterk. In de eerste set ging de wedstrijd gelijk op. In de tiebreak was de Australiër net iets beter. In het tweede bedrijf forceerde Hewitt op 2-1 een break en besliste het duel met 6-3. „Het liep eigenlijk allemaal pre cies hetzelfde als in Parijs. In de eerste set kon ik lang bijblijven, maar het is toch moeilijk om te gen hem te spelen. Hij blijft maar slaan vanaf de baseline. Je komt niet door die muur heen." ANP door Govert van Veen SINT WILLEBRORD - Frédéric Caudron won het invitatietoer- nooi driebanden in Sint Wille- brord en handelde vervolgens zeer ingetogen. Hij ontving een handdruk van Dick Jaspers, lachte minzaam, ging bedaard zitten en nam een slok water. Niks geen theater, niks geen vuist of keu omhoog. Dergelijke dingen laat hij over aan de Hol landers. Aan Christ van der Smissen die zo reageerde nadat hij de partij tegen Blomdahl had gewonnen. En aan Dick Jaspers, die ooit in de competitie, nog voor het einde van het duel te gen Caudron, zijn vuist in tri omf omhoog stak, omdat hij zijn eigen serierecord had ge broken. Het zijn reacties, die Caudron verafschuwt. „Ik vroeg toen nog aan Dick, heb je een premie ge wonnen of zo? En waarom doet Christ van der Smissen zo, als hij een partijtje wint van Blom dahl? Waar is dat voor nodig? Hij verliest hier toch ook net zo goed van Arnouts? Ik zou me volstrekt belachelijk maken als ik hier na afloop sta te juichen. Want waar hebben we het over? Kijk, het winnen van een we reldtitel of een wereldbeker is wat anders natuurlijk." Eindzege Caudron is op dit moment de beste biljarter van de wereld. Vanaf december vorig jaar won hij bijna alles wat er te winnen was. Alleen met zijn team de Ne derlandse titel niet. En in Mona co het invitatietoernooi niet. Maar wel: het kersttoernooi in Zundert, de open Nederlandse titel in Barendrecht, het invita tietoernooi van Pau, de eerste Eurocup in Porto, de Europese titel in Izmir, vier Belgische ti tels, en nu dus ook in Sint Wille- brord. Afgetekend, hij verloor alleen in de laatste ronde van Blomdahl. Op het moment dat hij al lang zeker was van de eindzege. Maar niemand die het ziet. Hij krijgt niet de erkenning die hij verdient. En in de pers komt hij vaak verkeerd over, vindt hij zelf, omdat hij dingen roept zo als hierboven. Kortom: Caud ron, Waal, 34 jaar, heeft een imagoprobleem. „Ik beschuldig niemand, maar ik zie het ge woon zo en zeg dat dus. Ja, ik vind dat Jaspers traag speelt. En dat het voor een toeschouwer vervelend is om naar te kijken. En spelers die hun vuisten bal len, dat is vernederend voor de tegenstander. Onzinnig ook, in de meeste gevallen. Maar ik res pecteer iedereen hoor. Iedereen moet het zelf weten. Aan het bil jart gedraagt men zich nu een maal anders dan in het normale leven." Vroeger was hij een opstandig baasje. Vloog het krijt van nijd over de tafel. Nu controleert hij zijn gevoelens. En meestal ook de partij. „Hij maakt alles", zegt Blomdahl vol bewondering, „of hij voor of achter staat, dat maakt niet uit. Die series komen er bij hem toch wel. Hij is men taal en technisch heel sterk. De beste van het moment. Daar kan je niet omheen." Niettemin blijft Caudron achter bij Blomdahl, Jaspers en Saygi- ner. In publicitair opzicht, en op de wereldranglijst. „Er zijn zo weinig punten te verdienen we gens het gebrek aan grote toer nooien, dat ik de achterstand op de ranglijst nooit goed kan ma ken, ook al win ik nu alles. In België draait het allemaal nog steeds om Ceulemans. Dat is frustrerend. Maar ik kan er nu beter tegen, nu ik zelf meer ge wonnen heb. Die frustratie moet trouwens ook gelden voor Merckx, Leppens of Forthom- me." En in Nederland, zegt hij, is in feite iets soortgelijks aan de hand. „Daar is het alleen Jas pers over wie gesproken wordt en naar wie de camera's omzien. Niemand die Burgman of Van Kuijk bemerkt. En de biljart- bladen doen niet anders. Ook al win ik een toernooi, dan plaat sen ze nog een foto van Jaspers. Internationaal scoort Sayginer publicitair altijd beter dan ik. De mensen vinden hem leuk, op vallend. Maar als je goed hebt gekeken: ook Semih speelt de laatste jaren veel trager dan er voor. En ook Blomdahl is lang zamer gaan biljarten. Ik speel snel, vlot. Minder snel dan Ne- lin, ja, maar die speelt weer te snel, voor zichzelf dan." Nee, het licht zal voorlopig nog wel eerder op Sayginer, Blom dahl, Jaspers en ook Ceulemans vallen, dan op Caudron. Dus probeert hij zich op een andere manier te verheffen. Door goed te spelen en veel te winnen. En ook door een biljartboek te schrijven. Een nogal technisch boek, vol stootbeelden, uit gaande van 500 basisfiguren. 'Le Billiard en Expension' heet het. Caudron is er lang en inten sief aan bezig geweestDe Fran se versie is inmiddels op de markt. De vertaling laat nog even op zich wachten. Maar met dat Nederlands-Vlaams, daar zal Caudron wel niet zo'n vaart meemaken. GPD Sjeng Schalken kwam in de halve eindstrijd niet langs Lleyton He witt, de nummer één van de wereldranglijst. foto Peter Macdiarmid/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17