Engelsen snel klaar met Denen sasmmau mé 5' «K Schoonheid schuilt in overwinning PZC Earnest Stewart kan record pakken HI Ploeg van Sven Göran Eriksson wordt nog moeilijk te kloppen Larsson stopt als international McAteer stopt - A v Jan Wegereef vierde official Blatter bekritiseert grensrechters i Duitsers voetballen het kortst Turbulente verplaatsing Turkije Kroatische bondscoach Jozic stopt wk in cijfers Bondscoach Cesare Maldini houdt ermee op wkoptv maandag 17 juni 2002 door Henri van der Steen NIIGATA - Trainers die hebben verloren, menen na afloop niet zelden dat hun ploeg het betere voetbal heeft gespeeld; vaak hebben ze nog gelijk ook. Maar was Denemarken zaterdag be ter dan Engeland? Qua score ze ker niet. De Britten gingen half weg al lachend de kleedkamer in (0-3) en hoefden zich eigen lijk na twintig minuten al geen zorgen meer te maken over hun plaats in de kwartfinales. Morten Olsen, een man die we kennen als serieus en vakbe kwaam, verbaasde daarom za terdagavond met zijn statement dat de beste ploeg verloren had. De coach van Denemarken meende dat fouten het verschil D KpREAjAPAN OITA - Henrik Larsson zal nooit meer voor de nationale ploeg van Zweden voetballen. De der tigjarige spits kondigde na af loop van de nederlaag in de tweede ronde van het WK tegen Senegal (2-1) zijn afscheid aan. „Dit was mijn laatste optre den", verklaarde de dertigjarige spits die in 72 interlands 24 keer scooide. Larsson wil meer tijd aan vrouw en twee kinderen be steden. „Ik denk er al een tijdje over maar vind het nu tijd om te stoppen. Voor mij is het EK in Portugal nog heel ver weg. Ik ben altijd veel van huis geweest. Ik heb genoeg gereisd. Het is nu mooi geweest", aldus de spits die zich wil concentreren op zijn loopbaan bij Celtic. DPA hadden gemaakt. „De Engelsen hadden geluk bij die tweede goal, terwijl ik ons na de eerste goal beter vond spelen. Maar we hebben fouten gemaakt. Dat was het verschil." Denemarken was niet beter dan Engeland, integendeel: de ploeg van de Zweedse coach Eriksson - in Engeland nu toegetreden tot de orde der magiërs - was bijna een divisie beter. Niet zozeer in de nobele kunst van de combi natie, maar wel in compleet heid. Engeland was zaterdag een elftal dat zich vast toonde in speelwijze en passing en een ex tra wapen had in de altijd aan speelbare Owen en Heskey voorin. Lange bal Engelsen spelen graag de lange bal en dat doen ze ook nog goed. Verdedigers hebben over het al gemeen een strakke pass in huis die vijftig meter overbrugt. En gelse spitsen zijn van oudsher weer ingesteld op die lange bal len. In de kleine, razendsnelle en sluwe Owen en de grote, bonki ge Heskey heeft Engeland bijna het ideale stel voorin, zeker als het om aanspeelbaarheid gaat. De Denen misten zaterdag het een en het ander. Olsen heeft verdedigers van hout, stram in de heupen en geen factor in de opbouw van het spel. Voorin bleken Tomasson en Sand niet of moeilijk aanspeelbaar. De kansloze avond van de Denen werd geïllustreerd door het zwakke spel van de vleugels, Gronkjaer en Rommedahl. De man van PSV produceerde wel geteld één deugdelijke voorzet. De Denen hadden de bal, maar meer nog dan het gladde veld werden ze gehinderd door hun eigen beperkingen. De wedstrijd was feitelijk na vier minuten al voorbij en weer was het de traptechniek van Da vid Beckham die een rol speelde. Beckham liet een corner tot voorbij de tweede paal vliegen, waar Ferdinand kon koppen, tegen de Deense keeper, Sören- sen, en via hem het doel in; het was geen blunder, wel een fout. De eigen goal van Sörensen tel de en wei-d op naam gezet van Ferdinand. De tweede liet niet lang op zich wachten. Na 21 mi nuten was de wedstrijd defini tief voorbij. De Denen hadden hier inderdaad de pech dat een doortikkertje van Butt door een Deen van richting werd veran derd, wat Owen de kans gaf de bal snel binnen te werken. Bij de derde, pal voor rust, was Beek- ham opnieuw betrokken. Hij gaf, na een fout van Jensen, de assist, Heskey scoorde, onder Sörensen door, met een harde, op het drijfnatte veld door schietende schuiver: 3-0. Spiegel Engeland won overigens meer dan het oudex-wetse Engelse voetbal, dat over de hele wereld zo beroemd en populair is. Dat voetbal - op basis van inzet, lan ge ballen en een tomeloze aan valslust - wordt niet meer ge speeld. Het spel van de natio nale ploeg is een spiegel van het spel zoals de topploegen dat te genwoordig in de Premier Lea gue spelen - mede door de invloed van buitenlandse ma nagers natuurlijk Dat voetbal is nog altijd wel po sitief en aanvallend, maar niet langer naïef en zeker niet dom. Zoals Engeland zaterdag speel de is het een moeilijk te kloppen ploeg. Achterin staat er met Ferdinand en Campbell een reusachtig centrum, op het mid denveld zijn de alli-ounders Butt en Scholes een droom van iedere trainer en op de flanken lopen de relatief onbekende maar op windende Sinclair ennatuui'lijk de held van het land zelf, Beek- ham. GPD van onze sportredactie BREDA - Als Earnest Stewart voor de VS in actie komt tegen Mexico, wordt de NAC-aanval- ler recordhouder 'WK-wed- strijden' voor de VS. De i'eseive-aanvoerder van Team USA zou met de achtste finale tegen Mexico op tien WK- interlands komen, ééntje meer dan de niet meer actieve Tab Ra mos. Stewart, die er ook in 1994 (VS) en 1998 (Frankrijk) bij was, had al op tien kunnen staan, maar kwam in de wedsti'ijd te gen Zuid Korea door eenblessu- ï-e niet in actie. Stewart geeft zijn team vijftig procent kans de kwartfinale te halen. „Op VS-Mexico kun je een muntje gooien: wij winnen een paar wedstrijden, zij win nen er een paar. Er is een vrij gi'ote onderlinge rivaliteit en dat zul je op het veld kunnen zien. Het is een haat-liefde-ver houding. Wel goede haat, spor tieve haat." De VS gingen ondanks de ne derlaag tegen Polen door naar de achtste finales. „Het is een raar gevoel: verliezen en toch door gaan. Je hebt absoluut ge mengde gevoelens, maar soms kun je beter geluk hebben, dan goed voetballen. Ik heb er geen verklaring voor. We waren enorm gefocust, de hele dag wacht je op het moment dat de wedstrijd begint en binnen vijf minuten verknal je het. Daarna hebben we veel te gehaast ge voetbald om die achterstand weer goed te maken." Overigens is het WK voorbij voor verdediger Jeff Agoos. Zijn blessure aan het rechterkuit- been blijkt dermate ernstig, dat de A merikaan vier tot zes weken niet kan voetballen. Agoos liep de kwetsuur vrijdag op tijdens de laatste groepswed strijd tegen Polen (0-3). De 34- jarige veteraan (133 interlands) is niet de enige speler die bonds coach Bruce Arena tegen de Mexicanen mist. Ook verdedi- SUWON - De Ier Jason McAteer heeft zijn interlandcarrière be ëindigd. ..Na het WK zullen nog meer spelers afhaken en ik wil niet de laatste zijn van het tijdperk van Jack Charlton om mijn afscheid aan te kondigen", gaf de 30-ja- rige middenvelder van Sunder land als reden op. ger Frankie Hejduk ontbreekt, wegens een schorsing. Hij kreeg tegen Polen zijn tweede gele kaart. AFP/GPD Rio Ferdinand (boven) ziet hoe Denemarken-keeper Thomas Sörensen de bal in het doel werkt na een door hem ingekopte bal. Stig Tofting (bij de paal) en Michael Owen kijken toe. foto Jim Bourg/Reuters Duitsers hoeven niet te schitteren om de beste te zijn door Leon ten Voorde DEN HAAG - Het is een vreemd trekje van de Duitsers. Hoe slechter ze spelen, hoe gevaarlijker ze zijn. Duitsland heeft tijdens het WK nog geen moment kunnen ontroeren, maar staat na de 1 -0-zege op Paraguay wel voor de veer tiende keer op rij in de kwartfinales. In de beklemmende hitte van Seogwipo gingen zaterdag de gedachten nog even terug naar 1986, naar het WK in Mexi co. „Oók toen hadden we net als nu een heel matig elftal", aldus Karl-Heinz Rummenigge, de vedette uit die dagen. „Maar dankzij een fantastische wed strijdinstelling haalden we wel de fina le. En waarom zou dat nu niet weer kunnen", zo vroeg hij zich na de 1-0-ze- ge op Paraguay af. Na twee doldwaze weken durfde geen mens de voormalige wereldster tegen te spreken. Het matige Duitsland in de fi nale? Het zou zomaar kunnen. Of de voetballiefhebber het nou leuk vindt of niet, de wereld moet serieus rekening houden met 'Die Mannschaft" die vol gens de traditie weer volledig leunt op oude waarden als karakter en fysieke kracht. „Al dat gezeur over systemen; op dit toernooi worden wedstrijden be slist op mentaliteit, en op dat gebied zijn wij bijna niet te verslaan", zegt doelman Oliver Kahn, die bijna in zijn eentje de Duitse kampfgeist symboli seert. Typisch Duits was zaterdag ook de ma nier waarop de ploeg het weinig plooi bare Paraguay van zich afschudde. Oli ver Neuville (de aanvaller van Bayer Leverkusen stond voor het eerst in de basis op het WK) schoot de Duitsers twee minuten voor tijd naar de laatste acht van het toernooi. Met die late op risping voorkwam de in Zwitserland geboren speler (hij spreekt ook nauwe lijks Duits) dat er nog eens extra tijd aan één van de slechtste wedstrijden van het toernooi moest worden ver spild. Het duel met de taaie vechters uit Zuid- Amerika demonstreerde nog maar eens dat Duitsland geen ploeg is die de schoonheid dient. Het is geen Mexico, dat swingend de goal van de tegenstan der opzoekt. En het is ook geen Zuid- Korea waar het enthousiasme vanaf spat. Duitsland is gewoon Duitsland: saai en stug, degelijk en efficiënt. Hij is er overigens wel, de Duitser met de fijnbesnaai-de techniek. Michael Ballack is één van de weinige rasvoet ballers in de ploeg, maar de soevereine spelmaker is nog geen superieure chef, die de ploeg zijn wil oplegt. Daarvoor is hij nog te onderdanig en mist hij het chaiisma en gif van bijvoorbeeld Ste fan Effenberg, de man die hij volgend seizoen bij Bayern München moet op volgen. Zonder een Ballack in topvorm heeft Duitsland weinig moois te bieden. Zelfs de veelgeroemde topscorer Miroslav Klose moet het niet hebben van zijn ele gantie. „Wij weten maar al te goed dat we geen ploeg hebben die zomaar even tjes elke tegenstander van het veld tikt", zegt teamchef Rudi Voller. ,.We erkennen dat er op dit WK ploegen zijn die meer kwaliteit hebben. Maar toch kunnen we op dit toernooi voor een ver rassing zorgen. Ik bespeur dat er voor ons wat te halen valt." Geen onzin Wie het wedstrijdschema erbij pakt ziet, dat de in eigen land immens popu laire Voller geen onzin verkoopt. Voor Duitsland ligt de weg naar glorie wagenwijd open, want de volgende te genstander komt vanmorgen uit de wedstrijd Mexico tegen de Verenigde Staten. Eigenlijk gaat iedereen er in het Duitse kamp vanuit dat Mexico vrijdag in de kwartfinales de volgende tegenstander is. Nog even terug in de geschiedenis: diezelfde tegenstander kwamen de Duitsers in 1986 ook tegen in de kwart- finales. Destijds werd het 0-0 en won Duitsland na strafschoppen. „Het was een wedstrijd van niks, maar we gingen wel door", weet Rummenigge nog. Zou het overigens toeval zijn dat de Duit sers op een WK nog nooit een straf- schoppenserie verloren? Nee, dat kan haast niet. Om de beste te zijn, hoeven Duitsers nou eenmaal niet te schitteren. Duitsers willen winnen, en verder niks. Voor hen schuilt de schoonheid in de ze ge. De rest kan ze gestolen worden. GPD De Duitse muur springt op bij een door Paraguay-keepèr Chilavert genomen vrije trap. fotoChristof Stache/AP RIJSWIJK - De Nederlandse scheidsrechter Jan Wegert fungeert vandaag als vierde official bij de achtste finale tus' sen Mexico en de Verenigde Staten in Jeonju. De Portuge^ Pereira leidt het duel. Wegereef floot Senegal - Uruguay waarin hij twaalf gele kaarten gaf en in twee schwalbes strafschop zag. ANP YOKOHAMA - President Sepp Blatter van de wereldvoetbal', bond Fifa heeft openlijk kritiek geuit op de grensrechters die de vlag hanteren op het WK voetbal in Zuid-Korea en Japan I Hij noemde ze zaterdag tijdens een persbijeenkomst in Yoko- hama van een bedenkelijk niveau. „Niet de scheidsrechte^ maar de grensrechters zijn het probleem", aldus Blatter. moeten zien uit te vinden hoe zij beter situaties gaan beoorde-1 len", zei de Zwitser. Hij doelde met name op het herhaaldelijk I verkeerd beoordelen van de buitenspelval. Vooral Italië voelt I zich zwaar gedupeerd door beslissingen van de grensrechter. In de met 2-1 verloren wedstrijd tegen Kroatië werden twee Italiaanse doelpunten afgekeurd wegens vermeend buiten- spel. De Deen Jens Larsen gaf later toe dat hij bij een van de doelpunten onterecht zijn vlag uitstak. RTR SEOGWIPO - De Duitse ploeg is op het WK voetbal uitblin-1 ker in de bal buiten het spel houden. De effectieve speeltijd van de laatste wedstrijd van Die Mannschaft was het kortsi van dit toernooiVan de negentig minuten was de bal in de mei 1-0 gewonnen achtste finale tegen Paraguay slechts geduren de 42 minuten in het spel. Voor rust viel er meer te zien dan er na: respectievelijk 24 en 18 minuten effectieve voetbaltija Dat dit meer aan Duitsland ligt dan aan Paraguay, bewijst bg feit dat de Duitsers ook voor de achtste finales dit record al it handen hadden. Bij het duel met Kameroen op 11 junimdc groepsfase was de bal een minuut langer in het spel: 24 en IS minuten, in totaal 43. Op hetzelfde tijdstip op 11 juni was in dezelfde groep E bij Ierland-Saudi-Arabië de bal het langstin het spel. Bij geen enkel ander groepsduel was de effectieve speeltijd hoger dan 63 minuten (31 voor, 32 na rust). AFP SENDAI - De voetbalselectie van Tui-ki je maakte een turbi lente verplaatsing van Korea naar Sendai in Japan, waai morgen de achtste finale tegen het gastland wordt gespeeld Het vliegtuig waarin spelers en begeleiders zaten, raakte vet schillende keren in een luchtzak. Soms zakte de machines kele honderden meters. Hasan Sas kreeg een flauwte en moe in het vliegtuig worden verzorgd. Hakan Siikür was zo$ schokt dat hij luidkeels voor overleven zat te bidden. Depj loot kreeg het toestel snel weer in zijn greep en zette hetve2j aan de grond in Sendai. In Turkije waren berichten doorgesi; peld dat het vliegtuig met de voetballers was neergestort. SI ZAGREB - De Kroatische bondscoach Mirko Jozic heeftgi teren aangekondigd dat hij zijn contract bij de Kroatisd voetbalbond niet zal verlengen. Kroatië werd op de WK in; eerste ronde uitgeschakeld. „Mijn contract loopt af op 31 juli. Ik zal me dan terugtri ken", vertelde Jozic aan de Kroatische krant SportskeNovos ti. Hij zei erbij dat de resultaten op het WK niets met deze bi slissing te maken hebben. AFP Achtste finales Duitsland - Paraguay 1-0 (0-0). 88. Neuville 7-0. Scheidsrechter: Bat- res (Gua). Rode kaart (2x geel): 90. Acuha (Paraguay). Gele kaart: Schneider, Baumann, Ballack (Duitsland), Cardozo (Paraguay). Aantal toeschouwers: 25.000. Duitsland: Kahn; Linke, Rehmer(46. Kehl), Frings en Metzelder (60. Bau mann); Ballack, Jeremies, Schnei der en Bode; Klose en Neuville (90. Asamoah). Paraguay: Chilavert; Arce, Gamar- ra, Ayala en Caceres; Caniza, Struway (90. Cuevas), Acuha en Bo- net (84. Gavilan); Santa Cruz (29. Campos) en Cardozo. Denemarken - Engeland 0-3 (0-3). 5. Ferdinand 0-1, 22. Owen 0-2, 44. Fleskey 0-3. Scheidsrechter: Merk (Dui). Gele kaart: Tofting (Denemar ken), Mills (Engeland). Aantal toe schouwers: 40.582. Denemarken: Sörensen; Tofting (58. Claus Jensen), Laursen, Helveg (6. Bogelund) en Niclas Jensen; Rommedahl, Henriksen, Grave- sen en Gronkjaer; Tomasson en Sand. Engeland: Seaman; Mills, Ferdi nand, Campbell en Cole; Beckham, Scholes (49. Dyer), Buut en Sinclair; Owen (46. Fowleren Heskey (69. Sheringham). Zweden - Senegal 1-2 (1-1) n.v. 7 7. Larsson 1-0, 37. Henri Camara 1-1, 104. Henri Camara 1-2. Scheids rechter: Aquino (Par). Gele kaart: Coly, Thiaw (Senegal). Aantal toe schouwers: 39.747. Zweden: Hedman; Mellberg, Mjall- by, Jakobsson en Lucic; Alexan- dersson (76. Ibrahimovic), Anders Svensson, Linderoth en Magnus Svensson (99. Jonson); Larsson en Allback (64. Andersson). Senegal: Sylva; Coly, Malick Diop (65. Beye), Cissé en Diatta; Daf, Bou- ba Diop, Thiaw en Faye; Henri Ca mara en Diouf. SEOGWIPO - Na de uitschake ling door Duitsland in de acht ste finales op het WK heeft Ce sare Maldini besloten op te stappen als bondscoach van Pa raguay. De Italiaan keert terug naar zijn vaderland. Hij krijgt een functie in de technische staf bij AC Mi lan, de club waar zijn zoon Pao lo speelt. Maldini was met zijn 70 jaar en 130 dagen de oudste coach ooit op een WK. Maldini werd in december vorig jaar coach van de Zuid-Ameri kaanse ploeg. De ex-bondsoach van Italië leidde Paraguay naai de WK-eindi'onde, maar werd nimmer populair bij de spelers en het volk. Doelman en aan voerder José Chilavert nam het steeds op voor de trainei-. Spanje-Ierland 1-1 n.v (1-0). Spar. wint na strafschoppen: 3-2.8. /Wo- entes 1-0, 90. Keane 1-1 (sirs schop). Scheidsrechter:Frisk(Zm Gele kaart: Juanfran, Baraja, Hm (Spanje). Bijzonderheid Harte lis land) mist strafschop in 63e mimi Aantal toeschouwers: 40.000. Spanje: Casillas; Puyol, Hierro, Hi guera en Juanfran; Luis Enriqn Valeron, Baraja en De Pedro (ft Mendieta); Morientes (71. Albeldc en Raül (80. Luque). Ierland: Given; Finnan, Bret: Staunton (50. Cunningham) en He te (82. Connolly); Kelly (55. Quito Holland, Kinsella en Kilbane; Of en Keane. Duitsland, Engeland, Senegal t Spanje naar kwartfinales Topscorers 1. Klose (Duitsland) 5. 2. Tomasson (Denemarken), Ronald: (Brazilië) 4. 4. Vieri (Italië), Raül (Spanje), Pauteu (Portugal), Rivaldo (Brazilië), BoubaDiS (Senegal). Wilmots (België), Monerï (Spanje), Robbie Keane (Ierland)3. 10. Hierro (Spanje), Larsson (Zweder Inamoto (Japan), Gómez (Cosla Rica Hasan Sas (Turkije), Cuevas (Paraguay Borgetti (Mexico), Henri Camara (Sena ga!) 2. 19. Fadiga, Diao (Senegal), Morales, For Ian, Recoba, Rodriguez (Uruguay! Mboma, Eto'o (Kameroen), Holland, B' een. Duff (Ierland), Ballack, Jancker.Lr- ke, Schneider. Bierhoff. Bode, Neiw'e (Duitsland), Batistuta, Crespo lArgafr nië), Fortune, Tebeho Mokoena, Norrsve- the, McCarthy, Radebe (Zuid-Afriü Santa Cruz, Arce, Campos (Paraguay Campbell, Beckham, Heskey, Owen,Fer dinand (Engeland), Alexandersson, An ders Svensson (Zweden), Mendieta Valeron (Spanje), Cimirolic, Acimovi: (Slovenië), Ronaldinho, Roberto Carlos Edmilson, Junior (Brazilië), Korkmaz.Da- vala, Emre Belozoglu (Turkije), Blanco Torrado (Mexico), Wright, Wanchooe Parks (Costa Rica), Walem, Sonck, Van der Heyden (België), Suzuki (Japan Hwang, Yoo, Ahn, Ji-Sung (Zuid-Korea Karpin, Sitsjev, Besjastnik, Titov (Rus land), Beto (Portugal), O'Brien, McBride Mathis, Donovan (Verenigde Staten:. Aghahowa (Nigeria), Olic, Rapaic(Kroa tie), Delgado, Mendez (Ecuador), Bouza ane (Tunesië), Rui Costa (Portugal- Rommedahl (Denemarken), Del Pi« (Italië), Olisadebe, Zewlakow, Krysz# wicz (Polen) 1. Eigen doelpunten: Jorge Costa (Pom gal), Agoos (Verenigde Staten), Puv? (Spanje). Rode kaart Acuha (Paraguay). Gele kaart Schneider, Baumann, Ballack (Duts land), Cardozo (Paraguay), Mills (Eng» land), Tofting (Denemarken), Cc* Thiaw (Senegal), Juanfran, Baraja. Hi? ro (Spanje). Programma Maandag. Achtste finales: Mexico -V& enigde Staten, Brazilië-Belgié. 08.20 uur, Ned. 2: rechtstreeksve| slag Mexico-Verenigde Staten. 13.20 uur, Ned. 2: rechtstreeks ve slag Brazilië-België. 20.25 uur, Ned. 2: samenvatting*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14