Domste uitschakeling ooit PZC Waseige viert in z'n eentje feest WK-koorts heerst nog niet in België Japan zonder franje naar tweede ronde Iets meer veel meer goals en kaarten 19 Dankjewel Zuid-Korea Portugal schopt zichzelf uit het wereldkampioenschap Ballack twijfelgeval bij Duitsers Golden goal vanaf achtste finales Bondscoach Rusland neemt ontslag Ronaldo krijgt doelpunt alsnog Merk leidt Denemarken-Engeland zaterdag 15 juni 2002 DAEJEON - Zelfs een kolos kan trillen van ongeloof. Brad Friedel, de 1.93 meter lange en 92 kilo zware doelman, had het na de miraculeuze ontsnapping van de Verenigde Staten niet meer van opwinding. „Dit is een sprookje. Ons sprookje. En, eeh, dankjewel Zuid-Korea." get onwaarschijnlijk veel for tuin en bovenal de hulp van ri vaal Zuid-Korea wurmden de Verenigde Staten zich gisteren via het kiertje van een zijdeur paar de achtste finale van het WK. Polen won na een sensatio nele beginfase en bizarre tweede helft met 3-1. Als Zuid- Korea niet maximaal had ge profiteerd van een overtalsitua- tie tegen Portugal, hadden ook de Amerikanen de koffers kun nen pakken. Nu wacht evenwel een onverwachte verlenging van het WK-avontuur met een wedstrijd tegen Mexico. De achtste finale hing voor de Verenigde Staten gisteren lange tijd aan een minuscuul dun draadje. Polen, zonder de ge passeerde doelman Jerzy Du- dek, werd gedragen door tien duizenden hartstochtelijk schreeuwende Zuid-Koreaanse supporters. Hun land zou zich sowieso kwalificeren voor de achtste finale als Verenigde Sta ten zou verliezen. Dat was bin nen 300 tellen al bijna een feit. Polen scoorde in het zinderende begin twee keer. Tussen de tref fers door werd nog een Ameri kaans doelpunt van Donovan geannuleerd. De Verenigde Sta ten waren compleet van slag. Alleen doelman Brad Friedel leek nog enigszins bij zijn posi tieven. Met als hoogtepunt de gestopte strafschop in cle twee de helft. Tegen Zuid-Korea flik te hij dat eerder ook al. De VS kregen pas weer een kleuitje op de wangen toen de tussenstand bij Zuid-Korea - Portugal doorsijpelde. Het in spireerde de ploeg nog tot één oprisping, waar het talent Do novan voor tekende. Terwijl de Koreaanse fans de zege van hun favorieten begroetten en de Po len hun eerherstel kregen, ke lten de Amerikanen elkaar vol ongeloof aan. Aanvoerder Clau- dio Reyna: „We hebben enorm veel geluk gehad. We zijn Korea dank verschuldigd." GPD door Jaap van Essen INCHEON - Vrijdag 14 juni 2002 kan de geschiedenisboe ken in. Het is voorlopig de dag van de domste WK-uitschake- ling ooit vertoond. Portugal schreef gisteren oprecht histo- Dom, dommer, domst. Er is in derdaad een overtreffende trap voor hetgeen Oranje in de WK- kwalificatie uitgerekend tegen Portugal bewerkstelligde. Eerst verloor Nederland omdat de spelers reageerden op een fluit signaal vanaf de tribune terwijl Figo co gewoon doorgingen. In Portugal verspeelde Oranje vervolgens een 2-0-voorsprong omdat iedereen zo graag met 3-0 wilde winnen. Portugal profi teerde van het domme Oranje gedrag en ging naar het WK. En liet daar gisteren zien dat er nog meer dommigheid bestaat in de ze wereld. De situatie in Incheon was al heel snel heel simpelOmdat Po len elders in Zuid-Korea heel verrassend de VS binnen vijf minuten op een 2-0-achter- stand zette, hoefden Korea en Portugal eigenlijk niets meer te doen. Niet te veel gekkigheid, geen grote risico's, de punten delen en lekker samen naar de tweede ronde. Bliksem Portugal bleek echter geen snars te begrijpen van dit scena rio. Eerst kreeg Joao Pinto in de 27e minuut de bliksem in zijn hoofd en schopte Park Ji-Sung onderuit. Zomaar, ergens rond de drukbevolkte middenlijn. De overtreding sloeg nergens op. Pinto kreeg uiteraard rood. Zelfs met tien tegen elf was er nog niets aan de hand. Ook toen bestond er nog een soort natuur lij k evenwicht tussen de beide teams. De Koreanen waren van meet af aan beter, maar konden aanvallend geen enkele vuist maken. Bij de rust was het to taal aantal kansen dan ook wel geteld nul. Heel even, meteen na de hervat ting, leken de mannen van Hid- dink toch echt voor de volle Guus Hiddinktroost Luis Figo na de uitschakeling van Portugal. Voormalig Portugees international Eusebio kijkt het tafereel somber aan. foto Jerry Lampen/RTR winst te willen spelen. Er waren twee goede kopballen (van Seol en Yoo), maar daarna werd het weer rustig. Wanneer de centra le verdedigers van Portugal el kaar de bal begonnen toe te schuiven, was er heus geen Ko- reaan die er over dacht zijn ei gen helft te verlaten en eens te gaan storen. Het waren echter de Portugezen zelf die risico's gingen nemen. Ze begonnen zowaar aan te val len. Pauleta kopte al een keer bij na binnen. Steeds vaker werd de bal risicovol diep gespeeld. En dat pakte niet goed uit, want dat gedoe nodigde de Koreanen tenslotte uit om eens een coun- tertje te plaatsen. Zoals in de V JAPAN 66e minuut, toen Lee Young Pyo zomaar op avontuur dacht te kunnen gaan. Beto was ge dwongen hem een zwieper te ge ven, en kreeg uiteraard geel. Die kaart was hem in de 25e minuut ook al een keer getoond, en toen waren er nog maar negen Portu gezen. De terechte beloning voor dit onbenullige gedrag van toch ge louterde profs kwam in de 70e minuut. Lee plaatste de bal op zo'n manier bij de jonge Park Ji Sung dat een bal a la Van Basten in 1988 mogelijk leek. Park deed het echter anders, maar ook heel fraai. Aannemen op de borst, met rechts naar binnen kappen en met links binnenschieten. Heel Zuid-Korea ontplofte weer eens. De wedstrijd trouwens ook. De Portugezen werden eindelijk wakker en begrepen dat er iets vreselijk fout was gegaan. De acht overgebleven veldspelers begonnen als gekken aan te val len, ook nog een beetje geholpen door doelman Baia. Korea bleek ook niet zo slim, want het wist niet eenmaal te scoren, waar de kansen elkaar maar bleven op volgen. Het had allemaal zelfs nog gekker kunnen worden, Go- mes en Conceicao kregen ook nog geweldige kansen. Portugal vloog echter doodleuk uit het toernooi, geklopt door de VS en Korea, twee echte niet- voetballanden. Na Frankrijk en Argentinië alweer een scalp voor de kleintjes. Zuid-Korea maakt zich nu op voor de Italia nen. Beter gezegd, de Italianen kunnen zich maar beter zorgen maken over het gastland. GPD SEOGWIPO - Het meespelen van Michael Ballack in de wed strijd van Duitsland tegen Paraguay is dubieus. De 25-jarige middenvelder van Bayern München heeft last van een spier blessure in de linkerkuit. Ballack, de regisseur in het Duitse elftal, liep de blessure op in het duel met Kameroen (2-0). Ballack kwam met een voetblessure naar het WK. In de drie wedstrijden uit de eerste ronde speelde hij met de handrem op. Bondscoach Voller heeft Kehl van Borussia Dortmund als eventuele vervanger achter de handHij kan door schorsingen niet beschikken over Ziege, Hamann en Bode. SID YOKOHAMA - Vanaf de achtste finales van het WK is de gol den goal van kracht. Bij een doelpunt in de verlenging is de wedstrijd direct afgelopen. Vanaf de achtste finales wordt ojd het WK het knock-outsysteem gehanteerd. Indien er in de verlenging (2x15 minuten) geen doelpunt valt, zullen straf schoppen de beslissing brengen. De golden goal werd in 1996 op het EK in Engeland ingevoerd. De Fifa introduceerde de sudden death op het WK van '98 in Frankrijk. De Europese voetbalbond heeft de regel alweer afgeschaft. De Fifa over weegt de golden goal ook in te trekken. DPA MOSKOU - Bondscoach Oleg Romantsev heeft veertig minu ten na de nederlaag van Rusland tegen België (2-3) ontslag genomen. Door de nederlaag werd Rusland op het wereld kampioensschap voetbal gisteren in de eerste ronde uitge schakeld. Romantsev had voor vertrek naar het WK aangekondigd zijn functie ter beschikking te stellen als zijn ploeg er niet in zou slagen de achtste finales te halen. „Het was geen emotionele beslissing", verklaarde een woordvoerder van het Russische team. De overige leden van de technische staf verklaarden zich solidair met Romantsev en dienden eveneens hun ontslag in. AFP SEOUL - De Fifa heeft gisteren bepaald dat de Braziliaan Ro naldo de openingstreffer in de westrijd tegen Costa Rica heeft gescoord. Het doelpunt werd aanvankelijk als een eigen goal van de Costaricaanse verdediger Marin geregisteerd. De tref fer ging via de voet van Marin het doel in. Na het bekijken van de televisiebeelden besloot de voetbalbond het doelpunt toch aan de Braziliaanse aanvaller toe te kennen. Diens totaal is daarmee op vier gekomen. Ronaldo bezet op de lijst van top scorers met de Deen Jon Dahl Tomasson de tweede plaats, achter cle Duitser Miroslav Klose die vijf keer het doel trof. DPA/AFP YOKOHAMA - De Duitser Markus Merk is aangewezen als scheidsrechter voor de wedstrijd tussen Denemarken en En geland in de achtste finales van het WK. Het is de tweede wed strijd voor de tandarts uit Kaiserslautern. Eerder floot hij Ja pan-Rusland (1-0) in groep H. De Fifa wees gisteren in Yo kohama de scheidsrechters aan voor de eerste vier (van de acht) wedstrijden uit de achtste finales. Duitsland-Paraguay staat vandaag onder leiding van Carlos Batres uit Guatemala Ubaldo Aquino uit Paraguay fluit morgen het duel tussen Zweden en Senegal en de Zweed Anders Frisk is de leidsman in de wedstrijd Spanje-Ierland. RTR door Koen de Vries VLISSINGEN - Geen volks oplopen en geen uitzinnige taferelen, gistermorgen tij dens en na de voetbalwed strijd België-Rusland. Als we Hoek-manager Patrick Naudts moeten geloven, dan is er bij onze zuiderburen, ondanks hun kwalificatie voor de achtste finales, nog nauwelijks sprake van WK- koorts. „Ik was vanmorgen in Brus sel en in Gent", vertelt de voormalige Belgische prof voetballer. „Ik heb een paar mensen horen toeteren en hier en daar een vlagske zien wapperen, maar dat was dan ook alles. Nee, je ziet hier nog geen tien procent van wat in Nederland gebeurt tijdens een belangrijk voetbaltoer nooi. Pas als we van Brazilië winnen, misschien gebeurt er dan wat." „Wat dat betreft zijn we heel anders dan jullie Hollanders. Wij kijken de kat uit de boom, wij denken: laten we eerst de eerste ronde maar eens overleven. Jullie moes ten nog vertrekken en dach- i ten al dat jullie kampioen zouden worden. Hadden de Hollanders maar iets van ons. Dan waren ze al twee keer wereldkampioen ge weest." Patrick Naudts was gister morgen niet in staat om de wedstrijd van de Belgen te bekijken. Voor zijn werk - Naudts is opzichter - moest hij diverse bouwplaatsen af. Hij volgde de wedstrijd via de radio en kon zijn oren niet geloven. „Nee, dit had ik niet verwacht, vooral gezien de prestaties in de eerste twee duels." „Dat gelijkspel tegen Japan viel achteraf gezien mee, want dat bleek een sterke te genstander. Maar de 1-1 te gen Tunesië was ver onder de j maat. België zal natuurlijk nooit zo aanvallend spelen als Nederland. Maar zo ver dedigend als nu... Ik vond de kritiek in de Belgische pers meer dan terecht. En bonds- coach Waseige had zijn ver trek naar Standard Luik nooit bekend mogen maken. Dat Sonck niet in de spits staat, vind ik ook raar. En over de onenigheid in de ploeg, ik denk dat dat waar is. Waar rook is, is vuur." Tegen Brazilië zal België in de volgende ronde weinig kans maken, denkt Naudts. ,Brazilië-China is een van de weinige wedstrijden die ik heb gezien. Die Brazilianen zijn allemaal wereldvoetbal lers. Zo speels, aanvallend supersterk. Verdedigend la ten ze misschien wat steken vallen, maar ze maken ge woon één doelpunt meer dan de tegenstander. Maar ik zeg niet dat ze zomaar van België winnen." Kees Blomaard, vrijwel ze ker één van de grootste Bel- gië-supporters op Neder landse bodem, denkt er net zo over. De voormalige voorzit ter van de Zeeuwse afdeling van de KNVB zegt: „Als het erop aankomt, kunnen de Belgen meer dan gewoonlijk. Kijk maar naar de kwalifica tiewedstrijden tegen Tsje chië. Nu moet wel gezegd worden dat Rusland geen schim meer is van de ploeg van tien jaar geleden." Blomaard, onder meer Bel- gië-fan vanwege zijn vriend schap met oud-bondscoach Guy Thijs, heeft de wedstrijd niet gezien. Hij moest gister morgen naar de dokter en werd voor bloedonderzoek doorgestuurd naar het zie kenhuis. Eigenlijk kon het hem niet veel schelen dat hij het duel miste. „De vorige twee wedstrijden waren zo verschrikkelijk slecht. Ik heb gekeken omdat het België was. Maar anders. De negatieve verhalen in de Belgische pers over Waseige en de onderlinge onenigheid in de ploeg zijn volgens Blo maard geen fabeltje. Ze zijn volgens hem van begin tot eind waar en zijn een tikken de tijdbom onder de Belgi sche selectie. „Ik hoop dat de zaak niet ontploft voordat de wedstrijd tegen Brazilië ge speeld wordt." Tegen Brazilië heeft België geen schijn van kans, denkt Blomaard aanvankelijk. „Maar wat kan ik zeggen. Frankrijk was mijn topfavo riet en ligt er uit. Argentinië had ik als tweede en die ploeg is ook al naar huis. Ik ga nog bijna geloven dat de Duitsers wereldkampioen worden. Of misschien wordt de finale wel Japan-Zuid-Korea..." van onze sportredactie DEN HAAG - Japan heeft zich gisteren geplaatst voor de acht ste finales van het WK voetbal en houdt daarmee de traditie in stand dat het organiserende land in ieder geval de eerste ron de van het evenement overleeft. De ploeg van coach Philippe Troussier werd door een regel matige 2-0-zege op het tegen vallende Tunesië zelfs winnaar van groep H. In de achtste finales, komende dinsdag in Miyagi, krijgen de Japanners te maken met Tur kije. Troussier, de 47-jarige Fransman, ziet tegen de Turken wel kansen voor zijnploeg. „Het bereiken van de tweede ronde was vooraf ons grote doel, maar nu willen we meer. Gelukkig hebben we tegen Tunesië geen schorsingen of blessures opge lopen. Met de steun van het Japanse publiek kunnen we wellicht nog mooie dingen doen." Ook sterspeler Hidetoshi Naka- ta heeft er alle fiducie in. „Dit team barst van energie en ver trouwen. We worden almaar be ter. Het wordt niet gemakkelijk tegen de Turken, maar we heb ben bewezen dat we serieus ge nomen moeten worden." Hoewel Japan verdiend groeps winnaar werd, heeft de ploeg van Troussier tot nu toe niet echt kunnen imponeren. Nakata en Ono, de vedetten in het team, blijven tot nu toe wat bleekjes. De Feyenoorder kende in de aanloop naar het toernooi wat fysiek ongemak en is kennelijk nog steeds niet honderd procent fit. Nakata, de middenvelder van Parma, lijkt moeite te heb ben met de druk die op zijn schouders ligt. Mogelijk werkt het doelpunt, dat hij tegen Tu nesië scoorde, voor hem als een bevrijding. Net als in de voorgaande wed- strij den tegen België en Rusland leverden de Japanners ook te gen Tunesië een stroeve eerste helft af. Troussier greep halver wege in. Hij haalde Inamoto (binnenkort mogelijk PSV'er) en Yanagisawa naar de kant ten faveure van Ichigawa en Mori- shima. Vooral de laatste viel goed in. De dertigjarige aanval ler stond koud op het veld of hij bracht de Japanners aan de lei ding. Moeilijk was dat overi gens niet, want Morishima hoefde de bal maar in te tikken na een fantastische assist van de Tunesiër Bouzaiene. Een kwartier voor tijd was het Na kata die met een rake kopstoot hoogst persoonlijk de plaats bij de laatste zestien veiligstelde: 2-0. GPD door Alexander van Eenennaam DEN HAAG - De eerste ron de van het WK voetbal in Zuid-Korea en Japan heeft in vergelijking met dezelfde fase op het vorige WK iets meer doelpunten, veel meer gele kaarten en minder rode kaarten opgeleverd. In Frankrijk maakten de 32 deelnemers in de groepsfase 126 doelpunten, in Azië 130. Een verschil van vier. Voor wat betreft gele kaarten is het aantal fiks toegeno men. In Frankrijk deelden de arbiters 174 gele kaarten uit, nu waren dat er 19725 meer. Het aantal spelers dat voor tijdig naar de kleedkamers wordt gestuurd, is gedaald. Ondanks de twee rode kaar ten in de slotwedstrijd van Portugal zijn er vier uitslui tingen minder geweest dan vier jaar eerder: 12 om 16. Gemiddeld zijn er in de groepsfase 2,71 doelpunten per duel gemaakt. In Frank rijk bedroeg het moyenne 2,63. Per voorronde wed strijd werden nu 4,10 gele kaarten gegeven, vier jaar te rug was dat 3,63. Met rode kaaiden is het gemiddelde gedaald. Dit jaar viel in één op de vier wedstrijden rood, toentertijd in één op de drie duels. Vergelijkingen met eerdere WK's gaan mank, omdat het aantal deelnemers daarin la ger was. ANP Timmy Simons en doelman Gert de Vlieger bejubelen de 3-2-overwinning op Rusland, waarmee België zich plaatste voor de achtste fina les. foto Odd Andersen/AFP door Henri van der Steen SHIZUOKA - Het beeld verte kende misschien, maar mis schien ook niet. Terwijl alle Bel gische spelers op het veld feest vierden, stond Robert Waseige aan de kant, in zijn eentje te ge nieten. Alsof de coach en de ploeg inderdaad uit verschillen de kampen komen. Maar Wasei ge had schik genoeg. Hij haalde de tweede ronde en gaat maan dag met België tegen het grote Brazilië spelen. Van de veronderstelde stank in het Belgische kamp was giste ren niks te ruiken maar dus wel wat te zien. Ook bij het allesbe- slissende derde doelpunt, van Wilmots. De aanvoerder rende als een bezetene naar de zijlijn, om Waseige in de armen te springen? Nee, Wilmots dook onder in een troep reservespe lers en andere bankzitters. Was eige stond in zijn eentje naar de euforie te kijken. Het kan niet anders of België heeft de tweede ronde van het WK bereikt, terwijl de relatie tussen coach en spelers kapot is. Waseige sprak deze week over 'vulgaire leugens', maar bonds voorzitter Peeters sprak dat, waarschijnlijk tot ergernis van Waseige, tegen. „Ik heb geen leugens gehoord of gelezen." Ook de spelers hebben, door te zwijgen, toegestemd. Gisteren hadden ze een statement kun nen maken door na afloop Was eige te betrekken in het hoera en hoezee, maar ze lieten hem staan. Mediteren Waseige zelf reageerde zijn frus traties na de wedstrijd op de persconferentie af. „De streng ste af brekers van de ploeg zijn Belgen geweest. Alle selecties in het verleden hebben wel wat problemen met de media gehad, maar nu is men wel heel erg ver gegaan. Voor hen die zo negatief waren, maakt het me niet triest wat er vandaag gebeurd is. Het is goed dat zij eens op hun plaats worden gezet en gedwongen worden te mediteren." De Waalse Belg verlekkerde zich nog even publiek aan de cij fers die zijn ploeg bij elkaar heeft gespeeld in de eerste ron de: vijf punten, zes goals. „Daarmee behoren wi,j tot de beteren van het toernooi. We hebben bewezen dat we abso luut geen ploeg zijn om weg te gooien." Als de Belgen tot de beteren van het WK behoren, is dat koren op de molen van diegenen die dit toernooi maar matig tot slecht, van kwaliteit vinden. België heeft drie, vooruit vier goeie spelers. Die maakten gisteren ook het verschil tegen een stel Russen dat erbij liep alsof het 56 graden was. België heeft de fa belachtig fijne trap van Walem, de stierlijke kracht van Wilmots, de allroundcapacitei ten van Verheyen en een goal- tjesdief, Wesley Sonck. Die stond overigens opnieuw niet in de basis, hij kwam er wel in. En scoorde meteen, de superbe langrijke 2-1. Tot dat moment was Rusland immers door. De 1-1 was genoeg voor de Russen, maar het bleef niet zo. Sonck scoorde uit een corner van fijntrapper Walem en Wilmots maakte het verschil definitief. Een tegentreffer van Sitsjev kwam te laat. Kruising Het moment van de wedstrijd was natuurlijk de 1-0, na zeven minuten, van de linkervoet van Johan Walem. Hij draaide de bal op meesterlijke wijze van bui ten het zestien-metergebied in de kruising. Het bleek de basis van de verdiende Belgische ze ge. Waseige kon dus juichen, zij het in z'n eentje, maar over een paar dagen is het vermoedelijk voor bij met de pret. Brazilië zal Bel gië maandag een kopje kleiner maken en vervolgens zullen de verhalen komen. Over de ma nier waarop Waseige in de groep sommige spelers op beledigende wijze kielhaalt, bijvoorbeeld. Die verhalen zullen allesbehal ve gevuld zijn met vulgaire leu gens, moet voor de coach wor den gevreesd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 85