Vierbaansweg staat nog niet vast Kinderen? E PZC ee Dijkversterking Tien jaar strijden voor huurders en huiseigenaren Nieuw West trekt ten strijde tegen regentenmentaliteit Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (ongeboren) kind. N O 0 weringen 14 Commissie bepleit minder ingrijpende oplossing voor traject Hoek-Schoondijke Pleidooi voor gratis kaartje voor tunnel Meer informatie? Bel 0900-9390 (f 0,220,10 p/m) p/> zaterdag 15 juni 2002 door Harmen van der Werf DEN HAAG - De aanleg van een vierbaansweg tussen Schoon- dijke en Hoek (N61) is nog geen gelopen race. De landelijke commissie die adviseert over milieueffectrapportages (mer). heeft demissionair minister Ne telenbos van Verkeer en Water staat voorgesteld 'een minder ingrijpende oplossing' te kie zen. Netelenbos verwacht dat dit jaar nog een besluit valt. De discussie over hoe de huidige tweebaansweg tussen Schoon- dijke en Hoek moet worden ver nieuwd, loopt al geruime tijd. De provincie, de betrokken Zeeuws-Vlaamse gemeenten en het waterschap Zeeuws-Vlaan deren zijn eensgezind. Zij willen een vierbaansweg uit oogpunt van verkeersveiligheid en om de doorstroming van het verkeer te kunnen garanderen. In Provinciale Staten was overi gens een minderheid van PvdA, GroenLinks en ChristenUnie tegen dit plan. Ook de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de dorpsraad IJzendijke voelen er niks voor, omdat een vierbaans weg onnodig zou zijn en het West-Zeeuws-Vlaamse land schap te veel wordt aangetast. De tegenstanders kiezen, even als de landelijke mer-advies- commissie, voor de 'milieu vriendelijkste variant', een tweebaansweg met rotondes, een vrijliggend fietspad en een parallelweg voor met name landbouwverkeer. Besluit Mei vorig jaar maakte minister Netelenbos aan de Tweede Ka mer bekend dat zij halverwege 2001 een beslissing over het tra - cé voor de nieuwe N61 ver wachtte te nemen. Het werd daarna stil, tot deze week. Op nieuw heeft Netelenbos een brief aan de Tweede Kamer ge stuurd, waarin zij het standpunt van de mer-adviescommissie openbaar maakt. Zij signaleert in dezelfde brief dat de provin cie 'wél voor een ingrijpende op lossing' kiest. Om uit die patstelling te komen, wordt mo menteel onderzocht 'in hoeverre andere oplossingen mogelijk zijn'. Welke dat zijn, laat Nete lenbos onvermeld. Gedeputeerde J. Hennekeij liet gisteren in een reactie weten dat hij goede hoop heeft dat een nieuwe minister voor de aanleg van een vierbaansweg kiest. „Wij hebben nog eens duidelijk gemaakt dat een vierbaansweg echt de allerbeste oplossing is uit oogpunt van verkeersveilig heid. De milieuvriendelijkste variant is niet toereikend. Als daarvoor wordt gekozen, levert dat bovendien grote problemen op bij de uitvoering." Om tegemoet te komen aan de milieubezwaren is er nog ge sleuteld aan de vormgeving van de vierbaansweg, vertelde Hen nekeij. Voor de N61 is in het lan delijke meerjarenprogramma door Wout Bareman TERNEUZEN - De Woningstichting Clavis en de gemeente zijn overtuigd van het nut van het Woonconsumentenbu reau Terneuzen, maar de projectontwik kelaars komen nog niet echt over de brug. Tien jaar na de oprichting van het onafhankelijk adviesbureau voor wo ningzaken vormt het een onmisbare schakel tussen huurders en huiseigena ren en alle mogelijke instanties. Ruim tien jaar geleden besloten de bewo nersraad van de Woningbouwvereniging Temeuzen (nu Clavis) en de plaatselijke Vrouwen Advies Commissie (VAC) de handen ineen te slaan. Landelijk bleek die samenwerkingsvorm uniek. Aanvan kelijk richtte het Woonconsumentenbu reau zich voornamelijk op de sociale ver nieuwing in de Bomenbuurt, de huidige wijk Triniteit. Vooral sociale veiligheid in die wijk kreeg alle aandacht Aan dat project ontleende het adviesbu reau z'n bestaansrecht. Een gemeentelij ke subsidie en steun van Clavis boden vervolgens de mogelijkheid de activitei ten verder uit te breiden. Voorzitter Virgi van der Laan: „We richten ons nu op zo wel de huur- als de koopsector. We wor den door de instanties heel serieus geno men. Alleen de projectontwikkelaars willen nog niet erg. Die zijn waarschijn lijk bang dat onze adviezen financiële gevolgen hebben, maar dat is echt een misverstand. Onze adviezen leveren ver moedelijk juist een stukje meerwaarde voor hun product op." Virgi van der Laan en voorzitter Jan Dubbeldam van de bewonersraad na men ruim tien jaar het initiatief tot de oprichting van het Woonconsumenten bureau: „Onze bedoeling was en is nog steeds te fungeren als doorgeefluik voor de woonconsument richting Clavis, aan nemers, de gemeente, alle mogelijke in stanties. We opereren onafhankelijk want alleen op die manier kun je aan goe de belangenbehartiging doen. Als de mensen ons zouden zien als een verleng stuk van bijvoorbeeld de woningstich ting of de gemeente, zou dat direct drem pels opwerpen." Het adviesbureau wordt bijna dagelijks geconfronteerd met vraagstukken op het gebied van overlast, tuinonderhoud, verkeers- en vooral parkeerproble men, huurverhogingen en huursubsidies, de herstructurering van woonwijken (Triniteit, Lievenspolder) en tal van an dere zaken. Van der Laan en Dubbeldam „In de praktijk blijkt dat mensen, die bij ons aankloppen vaak al een heel traject achter de rug hebben. Mensen worden nog al te vaak van het kastje naar de muur gestuurd. Wij wijzen ze de weg, ge ven ze een duwtje in de rug en nemen eventueel zelf de bemiddeling op ons. Meestal met succes." Het consumentenbureau draait op een groep vrijwilligers, die zich gespeciali seerd hebben in 'wonen' in de ruimste zin van het woord. Dubbeldam: „Er is volop werk aan de winkel. De wijk Triniteit infrastructuur en transport 99 miljoen euro opgenomen, wat volgens de gedeputeerde genoeg is om een vierbaansweg aan te leggen. De uitvoering is voor zien in 2007-2010. staat bijvoorbeeld opnieuw in de steigers en straks worden we geconfronteerd met de sloop van tientallen woningen in de belendende Lievenspolder." Van dei- Laan: „We hebben ons bestaansrecht in middels zeker bewezen. En omdat er ook elders in de regio behoefte blijkt te be staan aan een onafhankelijk advciesbu- reau zoals het onze, bereiden we nu de oprichting van één woonconsumenten organisatie voor heel Zeeuws-Vlaande- ren voor." Jan Dubbeldam en Virgi van der Laan bevestigen een nieuw naambordje op de gevel. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst TERNEUZEN - Nieuw West wil de politiek weer bij de burgers brengen. De nieuwe lokale par tij in West-Zeeuws-Vlaanderen bestrijdt de regentenmentali teit van de zittende partijen. Pas als bestuurders draagvlak voor hun plannen en besluiten creë ren, zal het vertrouwen in en de belangstelling voor de politiek weer toenemen. Nieuw West begon gisteren haar verkiezingscampagne met het afvuren van een 'kanonschot', een ontploffend rotje in de loop van het kanon op de Aarden- burgse Markt. De initiatiefne mers van Nieuw West willen de zittende West-Zeeuws-Vlaamse bestuurders én de kiezers met een knal wakkerschudden. De gezapigheid van bestuurders en de onverschilligheid van bur gers moet de komende maanden verdwijnen om plaats te maken voor betrokkenheid en inzet van eenieder voor de toekomst van de regio. Om de band tussen kiezers en bestuurders te herstellen moe ten de gemeentelijke politici zich weer op de hoogte stellen van 'wat er leeft onder de bevol king'. Bestuurders moeten zich niet mee laten slepen door am bitieuze financieel onhaalbare projecten ('de Bhalotra-plan- nen voor Cadzand en Breskens') en zich niet verliezen in experi menten waar geen mens op zit te wachten 'allerlei schots en scheef geplaatste verkeersrem mers voor Duurzaam Veilig'). Om te weten wat er onder de be volking leeft, moeten de be stuurders zich onder het volk mengen en niet alleen elkaar ontmoeten tijdens vergaderin gen van allerlei besturen en ge meenschappelijke regelingen, Zijlijn Voormalig WD 'er ARosendaal uit Zuidzande geeft volmondig toe dat hij tot vier jaar terug (de laatste periode zelfs als wethou der) zelf nog deel uitmaakte van de nu gewraakte bestuurscul tuur. „Vanaf de zijlijn heb ik de laatste 4,5 jaar echter gezien dat de politiek zich alleen verder van de burgers verwijderd. Sig nalen van burgers die ageren te gen het feit dat ze niet serieus worden genomen, worden bo vendien steeds minder opge vangen. Ook door een lokale partij als Dorpsbelangen Toe risme. Een nieuwe lokale partij moet nieuw elan brengen en ik ga er vanuit dat Nieuw West de juiste spirit heeft." Rosendaal brengt als oud-ge- meentebestuurd ervaring mee; J. Kesteloo uit Zuidzande, P. Loonen uit Breskens en H. Meijer uit Cadzand weten door hun bestuurs werk in aller lei maatschappelijke organisa ties wat er in de regio leeft. Nieuw West heeft intussen zo'n dozijn kandidaten voor de kies lijst in november. De partij hoopt over twee maanden kan didaten uit bijna alle plaatsen van de nieuwe gemeente Sluis te kunnen presenteren. Nieuw West aast nog op enkele enthou siaste vrouwen en jongeren. AARDENBURG - Het opval lendste puntje in het partijpro gramma van Nieuw West, de nieuwe lokale partij voor de nieuwe gemeente Sluis, is gratis toegang tot de Westerschelde- tunnel. Geen goedkope verkiezings stunt, zegt mede-oprichter A. Rosendaal „De tunnel is ge woon een weg tussen Zeeuws- Vlaanderen en de rest van Zee land: een infrastructurele verbinding die nodig is om de overkant te bereiken." Mocht aan betaling voor een doortocht niet te ontkomen zijn, dan vindt Nieuw West dat er een speciaal tunneltarief voor Zeeuws-Vla mingen moet komen, analoog aan de bestaande bootpasjes „Zeeuws-Vlamingen worden voor allerlei voorzieningen - denk aan de Hogeschool Zee land - afhankelijker van de overkant." IDE FACTO t KANKERBESTRIJDING Al onze aluminiumpro- dukten zijn ook ver ghaar in kunststof, tallen kleuren en combinaties. Kom eens langs in onze showroom en vraag een vrijblij vende prijsofferte! Meekrapweg'26,.452. :(0115)562238 F:(0115)563033 Een groot deel van de Nederlandse zeedijken wordt aan de zeezijde tegen golven beschermd door een steenglooiing. Onderzoek toont aan dat de kans bestaat dat bij zeer zware stormen de steenbekleding op bepaalde dijkvakken loslaat. Om dit probleem op te lossen heeft het projectbureau Zeeweringen van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat de opdracht gekregen de gezette steenbekleding van de dijken in Zeeland op sterkte te brengen. Eén van de werken die binnenkort in het kader van het project Zeewèringen wordt aanbesteed, gericht op uitvoering in 2003, is het dijkvak Reigersbergschepolder. Voor dit dijkvak is een dijkverbeteringsplan geschre ven. Het plan kunt u vanaf 17 juni 2002 tot en met 12 juli 2002 (op werkdagen tussen 8.00 en 17.00 uur) inzien bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden en tijdens de openstellingstijden bij de secretarie van de gemeente Reimerswaal. Middelburg Goes _ylissirigen,^£ï Kruiningen\ h/ Vv c e H Hoofd plaat O Q f K Reigersbergschepolder Terneuzen Informatie Wilt u meer informatie? Vraag de samenvatting op van het desbetreffende dijkverbete ringsplan bij waterschap Zeeuwse Eilanden (tel. 0113-241341) of het projectbureau Zeeweringen (tel. 0113-241370). Zienswijze Uw zienswijze kunt u tot en met 12 juli 2002, schriftelijk kenbaar maken aan het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 114, 4460 AC Goes. Ministerie van Verkeer en Waterstaat Rijkswaterstaat Waterschap Zeeuwse Eilanden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 82