PZC Sollicitatieprocedure wekt woede Fossiel reisde duizenden kilometers UITVERKOOP Gimbrère 11 Brugman Uit het gips en in de brandweerauto tekent voor uw woning. U ook? Raad verwerpt plan voor uitbreiding gemeentekantoor Gemeentesecretaris nieuw Terneuzen stond bij voorbaat al vast Rillandse wint prijs Raad verdeeld over vergoeding voor wethouders :éÊmÊÊf^ÊEBÊm. zeeuwse almanak Schipperen ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 15 juni 2002 doorWout Bareman TERNEUZEN - Oud-gemeen tesecretaris Th. Reijns van Ter neuzen en gemeentesecretaris M. Luijendijk-Bergwerf van Axel eisen een schadeclaim van de drie Kanaalzonegemeenten. Zij vinden dat zij het slachtoffer zijn geworden van een onzorg vuldige sollicitatieprocedure voor een nieuwe gemeentese cretaris van de toekomstige ge meente Terneuzen. De twee me nen dat hen op die manier een reëel toekomstperspectief is ontnomen. Reijns en Luijendijk willen een vergoeding voor de materiële en immateriële schade die zij heb ben geleden. Een half jaar gele den al, toen duidelijk werd dat F. Lauret uit Philippine zou worden benoemd tot secretaris van de nieuwe Kanaalzonege meente, diende adviseur Th. Ja cobs namens de twee gepasseer- den een claim in bij de stuurgroep Herindeling Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen. Die stelde burgemeester P. van de Baar van Sas van Gent aan als onderhandelaar. Jacobs, namens de vakbond Ab vaKabo gedetacheerd bij de consultancygroep Maat Part- RILLAND - Kim van der Linde uit Rilland, leerling van de Ron- calli scholengemeenschap in Bergen op Zoom, heeft de pro- fielwerkstukprijs 2002 gewon nen met haar werkstuk over de scheppingsleer en de evolutie theorie. Met de prijs wint de Rillandse, uit het zesde jaar van het vwo, een geldbedrag van zestienhon derd euro. Volgens de jury lever de Van der Linde een gedurfd en met veel lef geschreven werk stuk af. SLUIS - Het voorstel om de kos ten die de wethouders van de gemeente Sluis-Aardenburg maken binnen de eigen gemeen tegrenzen te vergoeden met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1999, is door de gemeen teraad afgewezen. De wethouders krijgen een vastgestelde vergoeding voor kosten gemaakt buiten hun grondgebied, maar omdat de gemeente met haar vele kernen nogal uitgestrekt is, kwam het college met het voorstel voor de ze extra vergoeding. Alleen de fracties van WD-Gemeentebe- langen en PvdA steunden het voorstel. De overige fracties, CDA, Lijst Rammelaere en D&T, toonden zich niet onwelwillend wat de vergoeding betrof, maar vanaf 1999 vond men wat ver gaan. Die vonden 1 januari 2002 een betere ingangsdatum. „Anders had er al veel eerder een voorstel moeten liggen", steldeL. Kamphuis (CDA). Bur gemeester B. Straatsma moes kon niets anders doen dan hem gelijk geven maar vond die lacu ne geen reden om het voorstel af te wijzen. Eerdergenoemde fracties waren echter niet te vermurwen en A. Scheppers (Rammelaere) vroeg stemming. Daarbij staak ten de stemmen (6-6). Dus 'ver daagd naar een volgende Vergadering' moest de raads voorzitter concluderen. ners in Veldhoven: „De hele pro cedure is uitermate vreemd en op bepaalde momenten zelfs ui terst onzorgvuldig verlopen. Pas in een laat stadium werd een onafhankelijk bureau in de arm genomen voor het testen van de drie kandidaten, terwijl daar over aanvankelijk met geen woord was gerept. Reijns en vooral ook mevrouw Luijendijk kwamen daar heel goed uit naar voren, maar uiteindelijk ging de voorkeur uit naar de Terneu- zense topambtenaar Lauret, die nota bene nog geen enkele erva ring heeft met het opzetten van een nieuwe, grote organisatie. Toen Luijendijk informeerde waarom zij - als beste - was af gewezen, werd haar verteld dat het sollicitatiegesprek de door slag had gegeven. Ja, dan was die test dus overbodig." Bedenkelijk Jacobs heeft de stellige indruk dat burgemeester R. Barbé van Terneuzen in de hele procedure een bedenkelijke rol heeft ge speeld. „Het is duidelijk dat Barbé onvoorwaardelijk achter de kandidatuur van Lauret stond en dat hij daarover zelfs nog contact heeft gehad met het adviesbureau dat de kandida ten testte. Een dergelijke be moeienis is op z'n zachtst ge zegd zeer ongebruikelijk." Reijns trok zich, uit ergernis over de hele gang van zaken, tussentijds terug. Hij werd uit eindelijk per 1 mei benoemd tot gemeentesecretaris van de nieu we gemeente Sluis. Luijendijk solliciteerde vervolgens tever geefs naar dezelfde functie in de nieuwe gemeente Hulst. Jacobs over de benoeming van Lauret, die een kleine drie jaar geleden overstapte van het accoun tantskantoor Deloitte Touche naar de gemeente: „Ik heb in het verleden, vooral ook als vak bondsman, tientallen herinde- lings- en reorganisatieprocedu res meegemaakt en één ding weet ik zeker: je kunt als verant woordelijke voor de opbouw van zo'n nieuwe organisatie maar beter flink wat ervaring hebben, want het is bepaald geen sinecure. Je moet culturen samenbrengen en onderhuidse bewegingen aanvoelen. Lauret heeft die ervaring niet en alleen daarom al moet je vraagtekens plaatsen bij die benoeming." Woordvoerder F. Deij van de stuurgroep, die wordt voorgeze ten door burgemeester Barbé, verzekert in een reactie dat er wel degelijk zorgvuldig gehan deld is. Over de test van de kan didaten zegt hij: „Zo'n assess ment is niet ongebruikelijk in Lennart (rechts) en Neai waren voor een middag echte brandweermannen. door Lieneke Fieret TERNEUZEN - Met de brandweerauto van school gehaald worden, dat maakt niet iedereen op de basisschool mee. Gisteren was echter de nieuwe brand weerwagen uitgerukt naar basisschool De Meerpaal om de 'brandweerman nen' Lennart de Jong en Neal Blaauw de middag van hun leven te bezorgen. Levien Stoffels en Bas Hamelink van het Terneuzense brandweerkorps wil den dit voor Lennart (6) en Neal (6) doen, omdat tijdens een brand op 12 april in de Zeldenrustlaan Lennart werd aangereden door een auto, toen hij in een chaotische verkeerssituatie de weg overstak. Hij brak daarbij zijn onderbeen, moest een nacht in het zie kenhuis blijven en zat uiteindelijk zes weken in het gips. Lennart kon aan het ongeluk weinig doen en ook de brandweer had er niks mee te maken, maar toch wilden ze hem even in het zonnetje zetten. Neal, het vriendje van Lennart die ook bij de brand aanwezig was, mocht eveneens meerijden in de grote rode vrachtauto en spuiten met de brandweerslang. „De betrokkenheid van de brandweer was heel groot", vindt Thea de Jong, moeder van Lennart. „Ze kwamen hem meteen de dag erna opzoeken. Hij kreeg een brandweerauto cadeau en ook de uitnodiging voor vandaag." Volgens Thea is haar zoon de pijn die hij de eerste weken had helemaal vergeten: „Toen ik vroeg wat hij liever wildegeen gebroken been en geen cadeautjes of foto Charles Strijd dit, koos hij toch voor het gips en de brandweerauto. Grappig hè? Gelukkig vergeet hij de minder leuke kanten heel snel..." Sirene Na een uitgebreide rondleiding door de kazerne werden de onafscheidelijke vriendjes naar huis gebracht met de oldtimer-hoogwerker (een brandweer auto met ladder erop). Heel eventjes mocht de sirene aan.speciaal voor het gebroken been. door Ronald Verstraten RETRANCHEMENT - Het naar schatting 395 miljoen jaar oude fossiel van een prehistorische inktvis dat gisteren in Retran- chement is gepresenteerd, heeft flink wat kilometers afgelegd. Volgens conservator J. de Block is het fossiel met de verschui ving van de continenten zo'n Advertentie Ook makelaardij is dus goed geregeld bij Meeüs. Daar lekenen u informatie bel 0800-belnteeus of kijk op www.ineeii8.coni. VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G. MEEÜS' Goed geregeld dus. tienduizend kilometer naar het noorden mee opgeschoven. Hij spreekt dan ook niet alleen van een 'buitenbeentje', maar ook van een vondst van wereldfor maat. De Block, die al zo'n jaar of vijf tien paleontologisch onderzoek doet, werd door steenhouwers in een groeve bij Malmédy at tent gemaakt op het fossiel. Dat die gevat zat een in heel oude steen, was onmiddellijk duide lijk. Maar wat het precies was, kostte het nodige onderzoek en vroeg om raadplegingen in Bel gische, Nederlandse en Franse universiteiten. „Er waren misleidende gelijke nissen met andere diergroepen. Aanvankelijk dachten we dat het om een gewervelde diersoort ging. Het kon een salamander geweest zijn, of een reuzendui- zendpoot", vertelde De Block over de 'valkuilen' tijdens zijn onderzoek. Het was tenslotte het natuurhistorisch museum in Brussel dat uitsluitsel gaf: het ging om een orthocerasfossiel, een uitzonderlijk goed bewaard gebleven restant van een inkt vis. Theorie Dat het fossiel in het gebied van de Hoge Venen is gevonden, waar inderdaad ooit een zee lag, wil niet zeggen dat de inktvis daar ook heeft geleefd. De Block baseert zich hierbij op de her ontdekte theorie van Alfred We gener, over de verschuivingen van de continenten. Volgens die tegenwoordig steeds meer aan vaarde theorie zou wat nu Bel gië is, onderdeel zijn geweest van een continent met Neder land, Zuid-Engeland en Noord- Duitsland, dat ooit op het zuide lijk halfrond lag, halverwege de evenaar en de Zuidpool. Houtvlot Het continent zou in de loop van miljoenen jaren als een soort houtvlot naar zijn huidige plek gedreven zijn. Althans, huidig wil volgens De Block nog niet zeggen dat die ook definitief is, omdat de continenten nog steeds in beweging zijn. „Als we dus nog een paar miljoen jaar gewacht hadden, zou het fossiel automatisch hier in Retranche- ment terechtgekomen zijn", grapte De Block. Het fossiel heeft nu een vaste plek gekregen in een vitrine in Bezoekerscentrum 't Zwin. Het gesteente waarin het fossiel zit gevat, is arcose, een zeer harde zandsteen. De tentoonstelling gaat uitvoerig in op tijd en om geving van het fossiel. „Het was een voor die tijd zeer ontwik keld dier", merkte De Block op. Wethouder J. Boogaard van de gemeente Sluis-Aardenburg, die gisteren het fossiel onthulde, bekeek het van een filosofische kant. „Als je steeds bezig bent met tijd, afspraken en agenda's, en je wordt dan geconfronteerd met een 395 miljoen jaar oud fossiel, wordt al die haast een beetje lachwekkend." een dergelijke procedure en die is ook niet van doorslaggevende aard geweest. Gaandeweg de pi'ocedure is aan de kandidaten verteld dat er behoefte was aan een assessment. Niemand heeft daar een probleem van ge maakt." Onderhandeling Deij begrijpt de teleurstelling bij de twee afvallers. „We zijn in onderhandeling over de claim en hopen op korte termijn tot een afronding te komen." Lukt dat niet, dan stappen Reijns en Luijendijk naar de bestuurs rechter. Hoe hoog de claim is, wilde Jacobs niet prijsgeven. door Frank Gijsel SLUIS - De gemeenteraad van Sluis-Aardenburg gaat nog niet akkoord met het voorstel om het gemeentekantoor voor de nieu we gemeente Sluis in Oostburg uit te breiden in de naastgelegen panden. De raad vindt dat er on voldoende gegevens op tafel lig gen om een goed besluit te kun nen nemen. In het voorstel wordt ervan uit gegaan dat het gemeentehuis volledig wordt ontruimd om de vernieuwbouw te kunnen uit voeren. Alle functies zouden dan tijdelijk worden onderge bracht in kantoorunits op het bedrijventerrein Stampers- hoek. Dit heeft volgens het col lege voldoende voordelen. De integratie en efficiëncy van de nieuwe organisatie verloopt be ter en de aanpassing van het ge meentehuis kan met acht maan den worden verkort. De soberste uitvoering van de aanpassing kost ruim zeven miljoen euro. Bij nieuwbouw wordt uitgegaan van een prijs van bijna vijftien miljoen euro. Huur en inrichting van kan toorunits voor het volledige ge meentelijke apparaat tijdens de vernieuwbouw komt uit op een bedrag van bijna twee miljoen euro. Het duurste model (ver nieuwbouw en huur van units) zou 11,5 miljoen euro vergen. Alle fracties hadden grote moei te met het voorstel, omdat niet voldoende duidelijk was ge maakt hoe het vergelijkend kos tenplaatje er precies komt uit te zien. Volgens het CDA-raadslid L. Kamphuis kan het wel eens zo zijn dat vernieuwbouw op de lange termijn duurder wordt dan volledige nieuwbouw. F. Maenhout (WD-Gemeente- belangen) wees er nadrukkelijk op dat bij de prijsvergelijking van nieuwbouw en verbouw de eerder gedane aankoop van het gebouw van de Westelijk Ac countants Maatschappij en de twee woonhuizen niet was mee genomen. Hij vroeg zich verder af of het wel zo verstandig is de bestaande gebouwen een lange periode leeg te laten staan en extra kosten te maken voor tij delijke huisvesting. „Hoe gaan we dit aan onze burgers verko pen. We willen afzien van het huren van containers en de hui dige gebouwen ook na 1 januari 2003 blijven gebruiken." Verbaasd Burgemeester B Straatsma rea geerde verbaasd op het stand punt van de raad om nog geen besluit te nemen. Hij was van mening dat er wel op korte ter mijn duidelijkheid moet komen. „Als er toch sprake is van ver nieuwbouw, dan is het wel be langrijk dat er op één locatie wordt gewerkt. We ondervinden zelf dagelijks de nadelen van se paraat werken." Uiteindelijk kreeg het college de boodschap mee het huiswerk nog maar eens over te doen en nog voor de va kantie een duidelijker en wel licht goedkoper voorstel op ta fel te leggen. Advertentie LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG Advertentie ÜTiWJyj liliil iMOOI GüUiT MIiT i«w vor r HOKM iwmra pr Natuurlijk bij: DE TANDPROTHETISCHE KLINIEK WESTDORPE voor ziekenfonds en particulierverzekerden Steeland 5 Westdorpe 0115-451280 Kunstgebitten/reparaties klaar terwijl u wacht specialist in prothese technieken Advertentie 1 VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 voor meer informatie bel gratis- 0800-0234560, of kijk op wvAv.brugman.nl Conservator De Block met de eeuwenoude afdruk van een prehisto rische inktvis. foto Charles Strijd De Terneuzense schipper heeft door de jaren heen een niet zo fraaie reputatie opge bouwd. Zeker, na een reis naar Noord-Frankrijk mag hij in het schipperscafé aan de rand van het stadscen trum met collega's graag een boom opzetten over het wel en vooral het wee van het schippersbestaan. En dat daarbij een goed glas bier wordt gedronken, is niet meer dan normaal natuur lijk. Maar wat zijn collega's ietwat begint te irriteren, is dat, als het tijd is voor een nieuw rondje, de schipper steevast schielijk richting herentoilet verdwijnt, daar bij hoge nood veinzend. Het moet maar gezegd: de man is een regelrechte krent. En dat uit zich niet alleen in het café. Onlangs stapte hij een plaatselijke bakkerij bin nen en bestelde er een bruin brood. Het vriendelijke meis je achter de toonbank vroeg hem of het gesneden moest worden, waarop de schipper informeerde hoeveel dat ex tra kostte. Vijf eurocent was het. Maar voor u is het gratis, antwoordde het meisje tot zijn opluchting. Het sluwe lachje waarmee ze het zei, ontging hem. Een ogenblik later overhandigde het meisje hem het gesneden brood, zo, zonder verpak king. „Moet dat niet in een zak of zo?", vroeg de schipper verbaasd. Haar antwoord galmde door de zaak: „Natuurlijk meneer. Maar zo'n zak kost u wel één hele euro."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 79