Biologisch Museum slaat alarm Reuma kan iedereen op elke leeftijd 0 PZC Kunst bouwt bruggen tussen mensen Samen op Weg Goes wil Westerkerk kwijt STARTPROBL 14 Unieke collectie opgezette dieren op sterk water dreigt te verdwijnen Wat is reuma? Wat doet het Nationaal Reumafonds? op gehele kollektie t/m 29 juni Giro 860 zaterdag 15 juni 2002 zatciuay i o juin zuuz door Ab van der Sluis OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle luidt de noodklok. De unieke collectie opgezette vo gels, vissen op sterk water en honderden botten, schedels, schelpen en eieren dreigt verlo ren te gaan als niet wordt inge grepen. Op de collectiezolder tocht het, schommelt de tempe ratuur en hebben muizen en insecten vrij spel. Voor een reddingsplan zijn op jaarbasis tienduizenden euro's noodzake lijk. Medewerkers van het Nationaal Natuurhistorisch Museum Na- turalis in Leiden onderzochten onlangs de collectie. Hun bevin dingen zijn duidelijk. De be waarplaats op zolder kon niet slechter. Ze voldoet in geen en kel opzicht aan de eisen wat be treft een constante tempera tuur, de vochtigheidsgraad en afdichting. De gevolgen zijn verontrustend. De objecten zijn of worden aangetast door stof, insecten en schimmels. Ook muizen vormen een probleem. De slechte conditie van de col lectie is het gevolg van het hang en sluitwerk. ,,Op de collectie- en expositiezolders kiert het overal, er komt vocht naar bin nen, er staat veel open, het tocht, deuren zijn niet op slot, er is onvoldoende verwarming. De impact van kunstlicht is in de exposities te groot", aldus de medewerkers van Naturalis. Uitspanning Directeur H. Zuidervaart van het Zeeuws Biologisch Museum wijt de kwaliteit van de collectie aan de verslapte aandacht van de afgelopen jaren.Mijn voor ganger, Bert van de Hoef, wilde van het museum meer een uit spanning maken. De collectie is daardoor op de achtergrond ge- i-aakt. Dat is geen kritiek op hem. Je kunt als één persoon niet alles behappen." Na het vertrek van de oude conservator bleven de duizenden objecten onbeheerd achter. Stukken wer den probleemloos uitgeleend, dozen vol botten, schedels en schelpen stonden heren der ver spreid in het museum. TVee jaar geleden kwam vrij willig conservator Betty Ras naar het Zeeuws Biologisch Museum. Zij trof een enorme bende aan. „De beesten op sterk waterstonden in allerlei hoeken en gaten van het museum. Met alleen al het bekijken ben ik maanden zoet geweest." Een le vensgroot probleem vormen de opgezette vogels en andere die ren. De haren en veren trekken motten en kevertjes aan die ei tjes leggen. ,,Als de klimaatom standigheden telkens wisselen komen ze uit. Die beestjes vre ten vervolgens de opgezette die ren op. Alles valt uit elkaar. Je houdt alleen maar een kunstlijf over." Ze toont een aangevreten kerkuil. Haar schrikbeeld is dat alle geprepareerde dieren uit el kaar vallen als ze niet twee we ken in een vriesveem behandeld worden om de kevertjes en mot ten te doden. Zuidervaart wil dat politiek Zeeland een besluit neemt over het Zeeuws Biologisch Museum. Zijn voorkeur gaat uit naar een samenwerking met het Zeeuws Landschap voor de vorming van een nieuw Zeeuws museum voor natuur en landschap. „Deze col lectie", zegt hij„is met liefde bij elkaar gebracht. Je móet een be sluit nemen en het niet door de tijd laten verstrijken; anders kun je de collectie meteen in een container gooien. Wij hebben samen met het Zeeuws Land schap een prachtig verhaal te vertellen, maar het probleem is dat we in Zeeland niet trots zijn op onze provincie." Volgens het Naturalis-rapport zijn de nu aanwezige collecties waardevol voor Zeeland. De conservering is op dit moment zeer riskant. Als niet op tijd maatregelen worden genomen of de collectie verhuisd wordt naar een betere locatie, zal de collectie snel verder achteruit gaan. Zuidervaart: „Nu is het nog tijd om dingen te bewaren. Het is nog niet te laat, maar het is wel kort voor twaalf. Het is tijd om in te grijpen. Als je geen collectie hebt, heb je ook geen museum" De opening van de negende Kunstschouw in het kunstkwartier van de Slowaakse beeldende kunstenaars in een tent op de Beatrixweide in Burgh-Haamstede trok veel belangstelling. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - „Kunst is een van de mogelijkheden om grenzen te overwin nen. Kunst bouwt een brug tussen mensen." Met die woorden verklaarde ambassadeur J. Kuderjavy van Slowakije de negende Kunstschouw Westerschouwen gistermid dag voor geopend. Die officiële opening vond plaats in een gro te tent op de Beatrixweide in Burgh-Haam stede, waar een speciaal kunstkwartier is ingericht voor een groep Slowaakse beel dende kunstenaars uit de omgeving van Na- mestovo, waar Schouwen-Duiveland een stedenband mee onderhoudt. Deelname van de kunstenaars op uitnodi ging van de gemeente bekrachtigt deze ju- melage en past ook in de ontwikkeling dat de Kunstschouw steeds meer internationale allure krijgt. Naast de Slowaakse gasten en regionale en nationale kunstenaars zijn er ook deelnemers uit België, Spanje en Ugan da. Evenals Burgemeester Asselbergs wees am bassadeur Kuderjavy op de grote verschil len tussen Schouwen-Duiveland en de om geving van Namestovo. Die manifesteren zich vooral op het gebied van taal en land schap. Volgens de Slowaakse ambassadeur heeft de val van de Berlijnse Muur er des tijds wel in grote mate aan bijgedragen dat de Europese volkeren beter geïnformeerd raakten over elkaar. Naar zijn mening is de verscheidenheid echter nog steeds heel groot. Volgens Kuderjavy schuilt daar ook een grote kracht in, als de mensen maar in staat zijn om bruggen tussen elkaar te slaan. Hij ziet de kunst als belangrijke mogelijk heid daartoe. „Kunst en cultuur brengt mensen samen", verkondigde ook Assel bergs. Volgens hem biedt De Kunstschouw daar uitstekende mogelijkheden toe. Met trots gaf Asselbergs aan dat vrijwel alle vor men en genres van beeldende kunst aan bod komen op tal van bijzondere locaties binnen de natuurrijke Westhoek. „Een unieke com binatie van kunst, cultuur en natuur", aldus Asselbergs. Na de toespraken volgde een optreden van een familie van tien leden die allen lid zijn van de muziekgroep Flajsovan uit het Slo waakse Oravska-Lesna. Met hun strijkin strumenten en zang presenteerden ze een kenmerkend stuk folklore. De Kunstschouw Westerschouwen biedt vanaf vandaag tot en met zondag 23 juni op 54 verschillende locaties in de Kop van Schouwen een scala aan exposities. door Mieke van der Jaqt GOES - De Samen op Weg-ge- meente in Goes, het kerkelijk verband waarin de gerefor meerde en Nederlandse her vormde kerken samen optrek ken, wil de Westerkerk niet meer gebruiken. Het college van ambtsdragers heeft een una niem voorstel gedaan om voor lopig verder te gaan met drie kerkgebouwen. Door een huurovereenkomst voor vijf jaar aan te gaan met de stichting die de Grote Kerk be heert, stelt het kerkbestuur een beslissing over het nog verder verminderen van de kerkgebou wen uit. Voorzitter G. van der Slikke is opgelucht. „Er komt nu een ein de aan een moeizame, langduri ge discussie. We kunnen ons nu gaan bezighouden met de din gen die maken dat we een kerk zijn, met onze betekenis in de Goese samenleving. We hebben vijf jaar de tijd om de financiële situatie zodanig op orde te krij gen, dat we dan een verant woorde beslissing kunnen ne men. We hopen natuurlijk dat er dan drie gebouwen in gebruik kunnen blijven." Wat er uiteindelijk met de Wes terkerk gaat gebeuren, is een zaak van de gerefomeerde kerk, daar wil Van der Slikke niet in treden. Feit is wel dat de kerk al een hele poos wordt verhuurd aan de gereformeerde kerk vrij gemaakt, die al een poos uit de Hoeksteen in de Noordhoek is gegroeid. Met de gereformeerd vrijgemaakte kerk zijn onder handelingen gaande over voort zetting van het huurcontract of verkoop. Van der Slikke wil wel kwijt dat verkoop van de Wes terkerk voor de Samen op Weg- gemeente het voordeligst zou zijn. „Het kapitaal van de ge bouwen blijft bij de oorspron kelijke eigenaar, de opbrengst stroomt in de kas van de SoW- kerk. Je haalt natuurlijk aan zienlijk meer uit kapitaal dat is belegd dan uit de huurop brengst. Hoe meer inkomsten we hebben uit andere bronnen, hoe minder de vrijwillige bij drage van de leden moet worden verhoogd." Als de SoW-kerk er over tien jaar nog drie kerkgebouwen op na wil houden, is een aanzienlij ke verhoging van de vrijwillige bijdrage onontkomelijk. Hel hele probleem is ontstaan door dat steeds minder mensen niet elkaar een gelijkblijvende, gro te last moeten dragen. Ver vreemding van de Westerkerk vermindert niet alleen die las maar genereert ook andere ii komsten. Door de huurovereenkomst voor de Grote Kerk op vijf jaar te bepalen, heeft het kerkbe stuur over vijf jaar ruimte om een andere harde noot te kra ken verder met twee of met dne kerkgebouwen? Van der Slikke wijst erop dat altijd van iedere 'kleur', gereformeerd en her vormd, een kerkgebouw over moet blijven. Dat betekent dat, als over vijf jaar de middelen tekortschieten om drie kerken te handhaven, de Grote Kerk of de Hoogte moet worden losgelaten. De Oosterkerk is de enige van oor sprong gereformeerde kerk die overblijft. „Die kleur ligt nog erg gevoelig", zegt Van der Slik ke. „Dat is logisch als je beseft dat mensen soms een leven lang met zo 'n gebouw verbonden zijn geweest. Dat is een sociale om geving geworden, daar zijn mensen gedoopt, getrouwdbe graven. De kerkleden in Goes- Noord hadden al vreselijk veel moeite met het opgeven van De Spinne. Dat was nou niet zo'n fraaie ruimte en ook nog niet zo lang in gebruik." Doelmatig In het principe-besluit om in elk geval één gereformeerde kerk, dus de Oosterkerk, te handha ven, speelt ook een praktische overweging mee. De Oosterkerk is de meest doelmatige van alle maal. Er zitten veel verschillen de, te verhuren ruimten in, en die zijn in de regel goed bezet Ook weer een kwestie van in komsten, dus. Het voorstel van de kerkbe stuurders komt aan de orde tij dens twee gemeentevergaderin gen op dinsdag 18 juni en op woensdag 19 juni. De eerste wordt gehouden in de Ooster kerk en de tweede in De Hoogte. Beide vergaderingen beginnen om 20.00 uur. Als reuma in je leven komt, is dat vaak voor altijd. Veelal zal het leven dramatisch veranderen. Je wordt sterk afhankelijk van medische zorg, van paramedische zorg en ook intensief medicijngebruik wordt dagelijkse routine. Sporten kan niet meer, een hobby blijkt onmogelijk, het is vaak de vraag of je op je werk kan blijven functioneren. In sociale contacten doet dat echt zeer. Een soort "onzichtbare pijn" die voor veel patiënten net zo zwaar telt als de fysieke pijn. Gedurende dit jaar, onder andere via de nationale collecte, vraagt het Na tionaal Reumafonds hiervoor extra aandacht. Wat is reuma? Reuma is niet één ziekte. Het is de verzamelnaam voor zo'n tweehonderd verschillende ziektes die alle met gewrich ten en spieren, en dus met be wegen, hebben te maken en die niet door ongeval of bles sure worden veroorzaakt. Men sen met reuma hebben proble men met bewegen en kunnen daardoor veel dingen niet meer. Vaak hebben ze ook pijn en verlies van energie. Onge veer een op de tien Nederlan ders lijdt aan een vorm van reuma. Daaruit blijkt dat reu ma nog steeds volksziekte nummer één blijft met 1,6 miljoen Nederlanders die aan reuma lijden. Een op de vijf huisartsenconsulten heeft te maken met gewrichts- of spier- klachten. Het meest voorkomend is ar trose oftewel gewrichtsslijta- ge, vooral aan knieën en heu pen (ca. 650.000 mensen). Chronische gewrichtsontste kingen zijn kenmerkend voor ontstekingsreuma, zoals bij reumatoïde artritis en de ziek te van Bechterew (ca. 400.000 mensen). Ook aandoeningen van de weke delen, zoals spie ren, pezen en bindweefsel, komen veel voor (ca. 500.000 mensen). Wij geven veel steun aan het wetenschappelijk onderzoek Ruim 70% van het weten schappelijk onderzoek in Ne derland wordt gefinancierd door het Nationaal Reuma fonds, wat alleen mogelijk is door uw giften, want de over heid geeft ons geen subsidie. Helaas is het nog steeds niet mogetijk om reuma echt te genezen. Toch is de afgelopen decennia veel verbeterd. Zo komen tegenwoordig steeds minder reumapatiënten in een rolstoel terecht, dankzij bete re medicatie en nieuwe be handelingen op het gebied van fysiotherapie, ergothera pie en orthopedie. Ook zijn er medicijnen ontwikkeld die pa tiënten mobiel houden. Die pijn en beschadiging aan ge wrichten voorkomen. Er wor den hoge verwachtingen ge koesterd van de nieuwste golf medicijnen, de zogenaamde biologicals, antistoffen werk zaam tegen eiwitten die ge wrichtsontsteking veroorza ken. Ook in de reumachirurgie is grote vooruitgang geboekt. Toch blijft reuma nog altijd volksziekte nummer 1. Wij zijn er voor de reumapatiënten Naast het mogelijk maken van wetenschappelijk onderzoek richt het Nationaal Reuma fonds zich vooral op het hel pen van de reumapatiënten. Dat houdt o.a. in: voorlichting aan patiënten en hun omgeving 'financiële steun aan reuma patiënten die door hun ziek te in moeilijkheden komen het organiseren van aange paste vakantiereizen het bevorderen van lotgeno tencontact financiële steun aan de meer dan honderd reumapatiën tenverenigingen Meer informatie vindt u o.a. op www.reumafonds.nl. Steun de reumabestrij ding! Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl RECTIFICATIE ONS EILAND (maandag 17 en 24 pjni gesloten) Sporthuis tel./fax 0111 41 37 74 Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie, Gilles de la Tourette. De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen of te genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul. Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10, 2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - v.hersenstichtirig.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 74