Eindelijk honk jeugd Scharendijke Scherpe controle naleving regels UITVERKOOP GjmCuèie Dorpsraad vraagt om subsidie voor asfalteren ijsbaan tekent voor uw woning. U ook?' Dansen en zingen om te overleven OPHIEUW EEN MOOI GEUIT MET '<m vof r EuioE iwmra v -V zeeuwse almanak Schipperen Bijna zeker geen besmetting met virus na foute ontsmetting Daders van mishandeling aangehouden Man beroofd van beurs Gemeente werkt aan handhavingsnotitie ruimtelijke ordening en milieu (Advertentie Natuurlijk bij: DE TANDPROTHETISCHE KLINIEK WESTDORPE voor ziekenfonds en particulierverzekerden Steeland 5 Westdorpe 0115-451280 Kunstgebitten/reparaties klaar terwijl u wacht specialist in prothese technieken Advertentie Ook makelaardij is dus goed geregeld bij Meeüs. Daar tekenen w informal ie bel 0800-bebneeus of kijk op www.meeus.com. VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G. ivteetIjs Goed geregeld dus De Terneuzense schipper heeft door de jaren heen een niet zo fraaie reputatie opge bouwd. Na een reis mag hij in het schipperscafé met colle ga's graag een boom opzet ten. Maar wat zijn collega's ietwat begint te irriteren is dat, als het tijd is voor een nieuw rondje, de schipper steevast schielijk richting herentoilet verdwijnt. Het moet maar gezegd: de man is een regelrechte krent. On langs stapte hij een plaatse lijke bakkerij binnen en be stelde er een bruin brood. Het vriendelijke meisje achter de toonbank vroeg hem of het gesneden moest worden, waarop de schipper infor meerde hoeveel dat extra kostte. Vijf eurocent was het. Maar voor u is het gratis, ant woordde het meisje tot zijn op luchting. Daarna overhan digde zij hem het gesneden brood, zonder verpakking. „Moet dat niet in een zak of zo", vroeg de schipper ver baasd. Haar antwoord galm de door de zaak: „Natuurlijk meneer. Maar zo'n zak kost u wel één hele euro. BERGEN OP ZOOM - In het zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom zijn bijna zeker geen patiënten besmet geraakt met een hepatitus-virus. Door een fout in de reinigingsprocedure van diagnostische apparatuur in april van dit jaar bestond daar wel kans op. In april werd, in plaats van een desinfecterend middel, een wasmiddel gebruikt in de ma chines waarin na elk inwendig onderzoek, de scopen worden gereinigd. Scopen zijn kijkap paraten waarmee de ingewan den kunnen worden onder- zocht; ze zijn te groot en te kwetsbaar voor een sterilisator en moeten daarom volgens zorgvuldige procedures worden I gewassen. j Zodra bekend werd dat dat ge durende een korte periode niet met het juiste middel was ge beurd, begon het ziekenhuis Lievensberg een onderzoek on der alle patiënten die in Bergen op Zoom een scopie ondergin gen. Bloedonderzoek bij 256 pa tiënten heeft aangetoond dat geen van hen een besmetting heeft opgelopen. Wel kwam aan het licht dat één patiënt tijdens het onderzoek een lichte besmetting met het hepatitus-virus doormaakte. De tien patiënten die na deze patiënt zijn onderzocht, zouden in theorie ook besmet kunnen zijn geraakt. Bloedonderzoek Hoewel bij een eerste onderzoek niets onrechtmatigs in hun bloed is aangetroffen, voert Lie vensberg in september bij hen opnieuw een bloedonderzoek uit. Het ziekenhuis heeft aHe be trokken patiënten inmiddels schriftelijk van de uitslagen op de hoogte gesteld. Ook de huis artsen in de regio die Lievens berg verzorgt, waaronder Tho- len, en de inspectie voor de gezondheidszorg, zijn van de re sultaten op de hoogte gebracht. De Kayda Cultural Troupe gaf een spetterend optreden met zang, dans en percussie. door Ali Pankow RENESSE - De aanblik van strand en zee maakte diepe indruk op de 34 Oe- gandese jongeren die donderdag en gis teren in Renesse vertoefden. Kust ken nen ze niet in hun eigen land, dus een bezoek aan Waterland Neeltje Jans en het Noordzeestrand behoorden tot de hoogtepunten van hun Nederlandse toernee. Op hun beurt verrasten de jon geren met een spetterende show met danszang en percussie in het dorpshuis Renesse. De Kayda Cultural Troupe verblijft veertig dagen in Nederland dankzij be middeling van de Stichting Kinderen voor Oeganda. Oprichter Jan Brandt van deze organisatie trekt zich het lot van de jongeren in Oeganda aan en wil daar met geld voor scholingsprojecten graag verbetering in brengen. Brandt kwam bij toeval in contact met de kin deren in dat land. Zijn zoon Hayo die in Oeganda een bedrijf heeft opgezet in het recyclen van houtafvalriep zijn va ders hulp in voor het invullen van moei lijke exportdocumenten. Vader Brandt, zelf deskundige in pleegzorg maar in middels gepensioneerd, ging naar Oeganda en schrok van de leefomstan digheden van veel kinderen in de hoofdstad Kampala. Zij zijn vaak vluchteling of wees. Om te overleven doen ze aHerlei klusjes, handelen in van alles en nog wat of vervallen in crimi neel gedrag. Wie echter geluk en talent heeftmag meedoen met het Kayda pro- ject. Het is een dans-, zang- en percus siegroep onder professionele leiding. Met behulp van dit project kunnen de kinderen ontsnappen aan het harde en gevaarlijke straatleven. Het dictatoriale bewind van Idi Amin en tweemaal Obote heeft het land geen goed gedaan. Museveni doet het sinds 1985 wat beter. De grootste vijand nu is aids. Het aantal dodelijke slachtoffers is schrikbarend. Jan Brandt wil door middel van de Stichting Kinderen voor Oeganda vooral geld inzamelen voor onderwijs in Kampala. „Scholing is de sleutel voor verdere ontwikkeling", benadrukt ook medewerkster Beppie Koeslag. Zij is al jaren nauw betrokken bij deze Stichting die is gevestigd in het plaatsje Bathembij Deventer. „Voordat we deze dansgroep naar Nederland konden la ten komen, moesten we zeker zijn van een hele serie optredens die geld ople veren, anders zou zo'n verblijf niet te bekostigen zijn. Dat is uitstekend ge lukt met workshops op scholen, een op treden tijdens het vijftiende Festival Mundial deze week in Tilburg en de presentatie in het Dorpshuis Renesse." De Kayda Cultural Troupe creëert een waar festijn met verbluffend knappe percussie, dans en zang en weet het pu bliek dolenthousiast te krijgen. De jon geren verbeelden in hun optreden ritu ele gebeurtenissen of betuigen hun blijheid over het bezit van vruchtbare foto Marijke Folkertsma bananenbomen. Haaks op die vrolijk heid staat de emotionele presentatie van een gedicht over de macabere ge volgen van aids. Tot slot van het optre den worden de toeschouwers uitgeno digd mee te dansen. Oproep Gisteren kregen de Oegandese j ongeren een gastvrije ontvangst op Waterland N eelt j e Jans en togen zij naar het strand in Renesse. Eén van hen, Francis Alun- da, liet voor zijn vertrek nog snel een oproepje achter in het dorpshuis. In de volksbuurt van Kampala kennen ze zo'n soort gebouw ook wel. Bewoners komen er vooral televisie kijken, want daar beschikken de meesten niet over. Alunda heeft de meeste apparatuur bij een voor zo'n dorpshuis, maar mist nog twee geluidsboxen en een versterker. Hij zou heel blij zijn als mensen in Ne derland hem daaraan kunnen helpen via de Stichting Kinderen voor Oegan- door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Er zijn heel wat hobbels genomen, maar uit eindelijk kon er gisteravond een enorme tros kleurrijke ballon nen worden losgelaten als fees telijke opening van de Jongeren Ontmoetingsplek (JOP) voor de jeugd van Scharendijke. Het is een klein gebouwtje zon der licht, water, elektriciteit of toiletvoorziening en er gelden strenge regels voor het gebruik, maar de jongeren zijn er toch heel blij mee. Ze hebben nu een eigen plek waar ze elkaar kun nen ontmoeten. Bij mooi weer kan dat buiten op het betegelde terras en bij slecht weer hebben ze in elk geval een dak boven hun hoofd. Bovendien is er alles aan gedaan om met wat oude meubels de boel in te richten en wat op te fleuren. Een JOP ligt niet zo gemakke lijk binnen de samenleving, zo heeft ook de Dorpsraad Scha- Advertentie rendijke ervaren. Bestuurslid J. van Baarle gaf voorafgaand aan de openingshandeling een korte terugblik op de voorberei ding. Er is veelvuldig overleg tussen dorpsraad, gemeente en Stichting Jeugd voor nodig ge weest. Het geduld van de jeugd is echter beloond. Het oude kleedlokaal van de tennisver eniging kwam beschikbaar na dat voor de tennissers een nieuwe accommodatie was ge bouwd. Veel troep „Er lag wel veel troep en gravel in en er moest nogal wat aan hersteld worden", aldus Van Baarle. Ook moest overeen stemming worden bereikt met de tennisvereniging. Evenzeer was het van belang dat de om wonenden geen bezwaar zou den hebben tegen de komst van een JOP. Het is de dorpsraad in samenspraak met de jongeren allemaal gelukt. Bovendien wa ren er ook enkele volwassenen bereid stevig mee te helpen bij het opknappen van het gebouw- tje. Edgar Louwerse liet namens de jongeren weten blij te zijn met de JOP en hij bedankte iedereen die heeft meegewerkt aan de totstandkoming. „Ik vind dat het niet meer zo lang moet duren om zo'n JOP voor elkaar te krij gen", zei wethouder A. van der Wouden. Volgens hem zijn er wat de gemeente betreft nu ook mogelijkheden dat het sneller Scharendijkse jongeren in hun eigen onderkomen. kan; hij wees op het speciale budget voor projecten in het ka der van leefbaarheid. Hij gaf de jongeren van Scharendijke de raad zich als gebruikers van de JOP niet leuker voor te doen dan ze zijn, maar wel te beseffen dat ze deel uitmaken van een ge meenschap, waarin ook reke ning moet worden gehouden met de belangen van anderen. Er staan nog meer dorpen op de nominatie voor een JOP en vol gens Van der Wouden heeft de foto Dirk-Jan Gjeltema jeugd van Scharendijke in dit verband ook een morele plicht van hun ontmoetingsplek een succes te maken. Na al die woor den deed Inge Cobussen tenslot te de deur van de JOP open en steeg de tros ballonnen omhoog. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De Dorpsraad Zonnemaire hoopt in aanmer king te komen voor een speciale subsidie van de provincie voor het opzetten van een plan voor een multifunctioneel gebruik van de ijsbaan in het dorp. Voorzitter J, Goemans van de dorpsraad hoopt via de provin cie een bedrag van 2200 euro binnen te halen. Met dat geld kan een deskundig bureau wor den ingeschakeld. Volgens Goe mans is het de bedoeling dat zo'n externe deskundige niet al leen een plan opstelt, maar ook aangeeft hoe het financieel kan worden uitgevoerd. Het bestuur van de Dorpsraad Zonnemaire heeft binnen de ei gen gelederen al eerder een voorstel voor breder gebruik van de ijsbaan bij het gemeente bestuur neergelegd. Volgens Goemans staat de gemeente daar in principe wel positief te genover, maar is er geen geld voor de investering van ruim een ton die de uitvoering zou vergen. De dorpsraad zou graag zien dat het terrein van de ijsbaan vlak bij het sportveld wordt geasfal teerd. Daarmee zou tevens een ruime parkeergelegenheid ont staan en worden de parkeerpro blemen waar Zonnemaire al jaren mee kampt in één klap op gelost. In Brouwershaven blijkt een dergelijke voorziening goed te functioneren. Het parkeer terrein tegenover de brand weergarage aldaar wordt 's win ters onder water gezet en blijkt tijdens een vorstperiode al vrij^ snel als ijsbaan te kunnen wor den opengesteld. Ongedierte Volgens de dorpsraad zou een mooie asfaltvlakte in Zonne maire bovendien in voorjaar en zomer dienst kunnen doen als voorziening voor skaters. Een enkeling in het dorp zou het wellicht betreuren dat hier een stukje natuur wordt prijsgege ven, maar volgens Goemans is hier geen sprake van natuurge bied, maar van 'een zootje met een berg ongedierte'. De dorps raad wil dan ook met een aan vraag voor de provinciale subsi die een tweede poging wagen het terrein van de ijsbaan opge knapt te krijgen. RENESSE - In verband met de mishandeling van twee jonge ren en een 20-jarige man uit Eindhoven het afgelopen week end in het centrum van Renesse, zijn woensdagavond twee per sonen uit Zierikzee aangehou den. De twee jongeren waren met een brandende deodorantspray in het gezicht gespoten. De man uit Eindhoven werd in het gezicht geslagen en op zijn lichaam ge schopt. De twee aangehouden personen zijn een 17-jarige jon gen en een 22-jarige man uit Zierikzee. De man kreeg een dagvaarding, de jongen moet voor de kinder rechter verschijnen. VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is donderdagavond tussen negen en kwart over ne gen uur beroofd van zijn porte monnee. De man had zijn jas, met daarin de portemonnee, over een bar kruk in een jongerencentrum in Vlissingen gehangen. Toen hij weg wilde gaan, merkte hij dat zijn portemonnee uit zijn jas was weggenomen. In de beurs zaten waardepapieren en enke le tientallen euro's. zaterdag 15 juni 2002 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat de controle op naleving van de re gels op het gebied van ruimtelij ke ordening en milieu aanscher pen. Het 'piepsysteem' - in actie ko men als er écht iets aan de hand is - wordt overboord gezet. Hoe streng het handhavingsbeleid wordt, komt te staan in een nog te produceren integrale hand havingsnotitie. Met de maatre gel reageert de gemeente op kri tiek vanuit de regionale VROM- inspectie. Die deed vorig jaar onderzoek naar de manier waarop de ge meente Schouwen-Duiveland omgaat met de wet- en regelge ving op het gebied van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Op het ge meentelijk volkshuisvestings beleid heeft de regionale VROM-inspectie niets aan te merken. Voor wat betreft ruim telijke ordening en milieu ligt dat anders, hoewel de gemeente inmiddels via 'verbetertrajec ten' al heet wat zaken aange pakt heeft. Een uitvoerig en diepgaand herhalingsonder zoek acht de VROM-inspectie niet noodzakelijk. Tijdpad Dat neemt niet weg dat de ge meente nog steeds een enorme achterstand heeft bij het actua liseren van bestemmingsplan nen. Van de 279 plannen is maar liefst 67 procent ouder dan tien jaar, en dat mag niet. De ge meente wil dat aantal terug brengen naar 40. Dat kost ech ter veel tijd. Te veel tijd in de visie van het ministerie van VROM. „Het door u aangegeven tijdpad tot 2010 acht ik nogal lang. Ik wil er daarom bij u op aandringen het uitvoeringstem po te verhogen", schrijft de re gio-inspecteur VROM aan de gemeente. Ook de controle op naleving van de regels is nog niet op gewenste peil. Zowel op illegale bouwactiviteiten als op naleving van bestemmings- planregels wordt onvoldoende gecontroleerd. Op advies van de inspectie werkt de gemeente aan een integrale handhavings notitie. De gemeente heeft de inspectie laten weten dat het door onder bezetting op verschillende afde lingen en krapte op de arbeids markt niet eenvoudig zal zijn de controles aan te scherpen. De inspecteur toont begrip, maar gaat er wel vanuit dat de ge meente alles in het werk zal stel len de controle naar het gewen ste niveau op te krikken. „Op het punt van handhaving zijn gezien recente ervaringen bij andere gemeenten naar mijn oordeel geen concessies te doen." Wethouder L. Geluk-Poortvliet (ruimtelijke ordening) stelt dat er een duidelijke roep is om strengere controles. „Het den ken over handhaving is aan het veranderen." De wethouder voegt daar aan toe dat de ge meente tijd nodig heeft om het strengere handhavingsbeleid handen en voeten te geven. De voorkeur van burgemeester en wethouders gaat uit naar meer effectieve en tegelijkertijd klantvriendelijke controles. Nu komt het nog voor dat de ene week een ambtenaar de brand- voorschriften komt controle ren, terwijl een week later een ander hetzelfde doet maar dan kijkt naar de manier waarop be drijven of particulieren met de milieuregels omgaan. De ge meente wil toe naar integrale controles. Daarvoor is wel scho ling en training van ambtenaren nodig en dat vergt naar schat ting zeker enkele maanden. LANGE DELFT I 6 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 71