Laat kinderen spelen! Reuma kan iedereen op elke leeftijd JantjegBeton Wat is reuma? Wat doet het Nationaal Reumafonds? Postbus 85233, 3508 AE Utrecht, info@jeugdfonds.nl Als reuma in je leven komt, is dat vaak voor altijd. Veelal zal het leven dramatisch veranderen. Je wordt sterk afhankelijk van medische zorg, van paramedische zorg en ook intensief medicijngebruik wordt dagelijkse routine. Sporten kan niet meer, een hobby blijkt onmogelijk, het is vaak de vraag of je op je werk kan blijven functioneren. In sociale contacten doet dat echt zeer. Een soort "onzichtbare pijn" die voor veel patiënten netzo zwaar telt als de fysieke pijn. Gedurende dit jaar, onder andere via de nationale collecte, vraagt het Na tionaal Reumafonds hiervoor extra aandacht. Wat is reuma? Reuma is niet één ziekte. Het is de verzamelnaam voor zo'n tweehonderd verschillende ziektes die alle met gewrich ten en spieren, en dus met be wegen, hebben te maken en die niet door ongeval of bles sure worden veroorzaakt. Men sen met reuma hebben proble men met bewegen en kunnen daardoor veel dingen niet meer. Vaak hebben ze ook pijn en verlies van energie. Onge veer een op de tien Nederlan ders lijdt aan een vorm van reuma. Daaruit blijkt dat reu ma nog steeds volksziekte nummer één blijft met 1,6 miljoen Nederlanders die aan reuma lijden. Een op de vijf huisartsenconsulten heeft te maken met gewrichts- of spier- klachten. Het meest voorkomend is ar trose oftewel gewrichtsslijta- ge, vooral aan knieën en heu pen (ca. 650.000 mensen). Chronische gewrichtsontste kingen zijn kenmerkend voor ontstekingsreuma, zoals bij reumatoïde artritis en de ziek te van Bechterew (ca. 400.000 mensen). Ook aandoeningen van de weke delen, zoals spie ren, pezen en bindweefsel, komen veel voor (ca. 500.000 mensen). Wij geven veel steun aan het wetenschappelijk onderzoek Ruim 70% van het weten schappelijk onderzoek in Ne derland wordt gefinancierd door het Nationaal Reuma fonds, wat alleen mogelijk is door uw giften, want de over heid geeft ons geen subsidie. Helaas is het nog steeds niet mogelijk om reuma echt te genezen. Toch is de afgelopen decennia veel verbeterd. Zo komen tegenwoordig steeds minder reumapatiënten in een rolstoel terecht, dankzij bete re medicatie en nieuwe be handelingen op het gebied van fysiotherapie, ergothera pie en orthopedie. Ook zijn er medicijnen ontwikkeld die pa tiënten mobiel houden. Die pijn en beschadiging aan ge wrichten voorkomen. Er wor den hoge verwachtingen ge koesterd van de nieuwste golf medicijnen, de zogenaamde biologicals, antistoffen werk zaam tegen eiwitten die ge wrichtsontsteking veroorza ken. Ook in de reumachirurgie is grote vooruitgang geboekt. Toch blijft reuma nog altijd volksziekte nummer 1. Wij zijn er voor de reumapatiënten Naast het mogelijk maken van wetenschappelijk onderzoek richt het Nationaal Reuma fonds zich vooral op het hel pen van de reumapatiënten. Dat houdt o.a. in: "voorlichting aan patiënten en hun omgeving "financiële steun aan reuma patiënten die door hun ziek te in moeilijkheden komen het organiseren van aange paste vakantiereizen het bevorderen van lotgeno tencontact "financiële steun aan de meer dan honderd reumapatiën tenverenigingen Meer informatie vindt u o.a. op www.reumafonds.nl. Steun de reumabestrij- ding! Giro 324, Amsterdam. «.SS™ Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl NATIONAAL JEUGD FONDS Als kinderen samen spelen leren ze samenleven. Denk samen met uw kinderen na over waar en hoe zij kunnen spelen. Vraag het gratis SpelenSpel aan bij Jantje Beton! zaterdag 15 juni 2002 De Groene-G Officieel dealer Volvo Ontvangen. Geluk/a nieuws. ofze beginnen l'ng doorgemaakt op het wij u het verschil teten in wij een modellen a'e show m opgesteld we,nig kitometers hebber Colin Vermuë verkoop adviseur Gert Jan van R„ verkoop adviseur P.S. Vij kr,,ge„ zojuist W'J u by aflever mogen GROENE BTW-nummer NI-0O9244O2OBOT internet adres ""«"fegroene.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 68