beter Ontsluiting Nishoek moet verraadt de illegale hond Geur Houd het CDA scherp. Word nü proeflid. Ter Valcke opent InternetPlaza PZC CDA Buurtbewoners Goes-West willen van Delta-ruïne af Nieuw asfalt op Bernhardweg-west Diefstal uit vakantiewoningen Prijs voor Rillandse scholiere Hardrijder raakt rijbewijs kwijt Boete voor ondermaatse vis Man beroofd van portemonnee Bedrijventerrein groeit de komende jaren dertien hectare Zeeuwse koren zingen in Breda Expositie kunst in Goese Grote Kerk Benzinedief Bewoner Bertus Ars start met hulp van vrijwilligster Marian Dagevos een van de computers op. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Verpleeghuis Ter Valcke in Goes beschikt sinds gisteren over een eigen in- ternetruimte. Het 'internetcafé' is be doeld voor bewoners, familieleden, vrij willigers, personeelsleden en stagiairs van Ter Valcke, maar ook voor ouderen uit de omgeving. InternetPlaza, zoals de wat weidse bena ming leidt, is dagelijks geopend van negen uur 's ochtends tot negen uur 's avonds en telt twee computers. In een protocol is precies vastgelegd hoe er gebruik van kan worden gemaakt en welke spelregels er gelden. Vrijwilligers worden ingeschakeld om desgewenst de bezoekers van Inter netPlaza te begeleiden. Enkele bewoners krijgen al langere tijd computerles en zijn daarom blij dat ze voortaan terecht kun nen op een eigen stek. Ter Valcke beschikt momenteel over vier vrijwilligers, terwijl er uitzicht is op nog eens twee hulpkrach ten. Het internetcafé werd gistermiddag offi cieel geopend. Bertus Ars, bewoner van Ter Valcke en lid van de cliëntenraad, viel de eer te beurt. Hij deed dat door een van de computers op te starten, zodat het logo van het verpleeghuis in beeld kwam. Met enige hulp van vrijwilligster Marian Da gevos lukte dat ook. VLISSINGEN - De provincie begint maandag met het asfal teren van de Bernhardweg-west (N254) tussen Nieuwdorp en Middelburg. Het werk wordt in twee fasen uitgevoerd. Het eerste deel dat wordt geasfalteerd, is de noordelijke baan tus sen de Engelandweg en het kruispunt A58/N254. Tijdens het werk wordt het verkeer omgeleid over de Engelandweg en de Ritthemsestraat naar de rijksweg bij Oost-Souburg. In de tweede fase is het stuk van de Bernhardweg tussen de Frankrijkweg en de Engelandweg aan de beurt. Het verkeer kan dan gebruik maken van de Europaweg-noord. Vrijdag middag 5 juli moet het karwei klaar zijn. Met ingang van maandag 19 augustus wordt de Sloeweg gere construeerd tussen de afslag Heinkenszand en de Bernhard weg-west, Er komen rotondes op de aansluitingen van de Sloeweg (N254) met de rijksweg A58 bij Heinkenszand. KAMPERLAND - Twee vakantiewoningen in Kamperland zijn gistermiddag door een inbreker bezocht. Uit een woning aan de Leeuwerikenlaan verdwenen tussen 14 en 17.30 uur waardepapieren, honderden euro's en communicatieappara tuur. Het huisje bleek te zijn opengebroken. Tussen 11.30 en 16.30 uur werd ingebroken in een vakantiewoning aan de Vinkenlaan, De buit bestond uit enkele tientallen euro's, sie raden, waardepapieren en communicatieapparatuur. Hoe de dader het huis is binnengekomen is nog onduidelijk. Er waren geen sporen van braak. RILLAND - Kim van der Linde uit Rilland, leerling van de Roncalli scholengemeenschap in Bergen op Zoom, heeft de prof iel werkstukprijs 2002 gewonnen met haar werkstuk over de scheppingsleer en de evolutietheorie. Met de prijs, uitgereikt door de Brabantse onderwijsstichting Ons Middelbaar Onderwijs, wint de Rillandse, uit het zesde jaar van het vwo, een geldbedrag van zestienhonderd euro. Volgens de jury leverde Van der Linde een gedurfd en met veel lef geschreven werkstuk af. Slechts weinig studenten in het wetenschappelijk onderwijs zouden haar dat na kunnen doen. KAPELLE - Een 19-jarige automobilist uit Kapelle moest in de nacht van donderdag op vrijdag zijn rijbewijs inleveren. Dat gebeurde nadat hij op rijksweg A58 was gesnapt terwijl hij 170 kilometer per uur reed. Op de Dijkwelseweg in zijn woonplaats kon hij worden aangehouden. BORSSELE - Drie vissers werden donderdagavond op de Zeedijk in Borssele bekeurd, omdat zij ondermaatse zeebaars hadden gevangen. De vis werd terug in het water gezet. VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is donderdagavond tussen negen uur en kwart over negen beroofd van zijn porte monnee. De man had zijn jas over een barkruk in een jonge rencentrum in Vlissingen gehangen. Toen hij weg wilde gaan, merkte hij dat de portemonnee uit zijn jas was weggenomen. In de beurs zaten waardepapieren en enkele tientallen euro's. zaterdag 15 juni 2002 door Rob Paardekam KRUININGEN - Met het oog op de aanstaande uitbreiding van bedrijventerrein Nishoek bij Kruiningen moeten enkele ver keersknelpunten worden aan gepakt. Ook de ontsluiting dient verbeterd te worden. Dat staat in het voorontwerp bestem mingsplan voor Nishoek. Bedrijventerrein Nishoek zal de komende jaren dertien hectare groeien. Die uitbreiding brengt vanzelfsprekend ook een ver keersgroei met zich mee. Zo zul len over de Stationsweg dage lijks zo'n 4500 motorvoertuigen rijden. Voor de gemeente is dat reden om enkele verkeerssitua ties, die nu al als knelpunt te boek staan, te verbeteren. Eén daarvan is de kruising van de Zanddijk met de Oude Rijksweg (N289) en de toerit tot de snel weg. Daar komt waarschijnlijk een rotonde. Agribusiness Ook de kruisingen Zanddijk- /Stationsweg en Stationsweg- /Capelleweg worden onder de loep genomen. De ontsluiting van het uitgebreide terrein gaat plaatsvinden via de Stations weg en de Zanddijk. Om de in terne ontsluiting te verbeteren komt er een verbinding tussen de Nisseweg en de Zanddijk. Het middendeel van de Nisse weg, grenzend aan het terrein van Lamb Weston Meijer, wordt gesloten voor het autoverkeer, maar blijft gehandhaafd als fietsverbinding. GOES - De Zeeuwse Koor school en het herenkoor Sint Cecilia uit Goes verlenen mor gen, zondag, medewerking tij dens de Pontificale Hoogmis in de kathedraal in Breda. Deze mis staat in het teken van het veertigjarig priesterjubileum van bisschop Muskens van het bisdom Breda, waaronder ook Zeeland valt. Zoals gezegd breidt Nishoek - waar nu zeventien bedrijven ge vestigd zijn - uit met ruim der tien hectare. Het Noordelijke deel van de uitbreiding (5,5 ha) is voor lokale bedrijven en het zuidelijke deel (8 ha) voor de zo geheten agribusiness. Daarbij moet vooral gedacht worden aan uienbedrijven. Reimerswaal is het belangrijk ste centrum voor de Nederland se uienhandel en Nishoek is de enige locatie in de gemeente waar nog uitbreidmgsmogelij k- hedenzijn. Lamb Weston en De- lizza hebben al plannen voor het vergroten van hun bedrijf. De nu aangekondigde uitbreiding van Nishoek moet tussen 2004 en 2010 worden voltooid. Een eventuele verdere groei zal in noordelijke of oostelijke rich ting plaatsvinden. Voor de komende uitbreiding dienen zeven burgerwoningen en één agrarisch bedrijf aan de Zanddijk het veld te ruimen. De gemeente spreekt over amove- ren; niets anders dan slopen, maar het klinkt wat minder akelig. Vijf woningen zijn in middels door de gemeente aan gekocht. Overigens kunnen op het bedrijventerrein geen nieu we bedrijfswoningen worden gebouwd. Vriesveem Verder leert het voorontwerp bestemmingsplan dat in voor malig café De Dwarsligger aan de stationsweg waarschijnlijk een vestiging van uitzendbu reau Randstad komt en dat Lamb Weston afziet van de bouw van en dertig meter hoog vriesveem. Wel komt er bij de milieustraat een zendmast van ruim vijftig meter hoog. Langs de Zanddijk en de A58 komen groenzones met een breedte van 35 meter. Om de waterhuishou ding op orde te houden, komt er een vierhonderd meter lange watergang die uitmondt in een waterberging die wordt aange legd tussen de snelweg en de Ou de Rijksweg. Het voorontwerp bestemmings plan ligt tot en met woensdag' 10 juli ter inzage in het gemeente huis in Kruiningen. Controleur Van der Velde maakt een praatje met de baasjes van Daisy. foto Willem Mieras GOES - In de Grote Kerk in Goes staan tot en met 29 juni al le stukken tentoongesteld die sinds 1 mei in etalages van di verse winkels in Goes waren te zien. Daarnaast zijn er ook nieuwe kunstwerken te zien. Voor de negende keer werd vori ge maand de etalage-expositie En Passant gehouden waar de tentoonstelling in de kerk een afsluiting van is. Dit jaar zijn er acht deelnemende kunstenaars: vier schilders en vier beeldhou wers. Bella Hendriksen-Braham, Nelly Nelissen-Jumelet, Lud- milla Kalmaeva en Ilse van Loo- Remijn verzorgen de schilder kunstwerken. De beeldhouwers die deelne men aan de Goese tentoonstel ling zijn Eduard Arutjunian, Yvonne Oyevaar, Jack Willem- sen en Frida van Overbeeke- Verschuur. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK „Dag mevrouw, ik ben van de hondenbelasting. Heeft u een hond?" De bewoonster van huisnummer 24 is even stil. Dan bekent ze: „Een heel kleintje." Op de vraag of ze het beestje heeft aangemeld bij de gemeen te volgt opnieuw een kort zwij gen. Dan: „Nee, nog niet." Ver volgens komt de vrouw los, legt uit waarom ze haar huisdier niet heeft laten registreren. „Ik ben eigenlijk tegen honden belasting", vertelt ze. „Ik heb veertig jaar hondenbelasting betaald. Toen werd er een hond van mij doodgereden. De belas ting was nog niet eens aangeko men op de gemeente, maar ik kreeg niets meer terug." Ze ver weert zich verder, door te ver klaren dat het hondje echt maar zó groot is, dat ze zelf slecht ziend is, en het beestje alleen in de tuin uitlaat. Controleur A. van der Velde uit Amemui- den luistert begrijpend, maar zegt niet anders te kunnen dan het aangifteformulier voor haar in te vullen. „Met uw argumen ten moet u echt naar de gemeen te." Wanneer de controleur vraagt sinds wanneer de vrouw haar hondj e heeft, vangt hij bot. „Dat zeg ik niet." Aangifte Het is nog niet duidelijk of de gemeente Tholen een boete op legt aan mensen die al langer een hond hebben, zonder belas ting te hebben betaald. Woord voerder B. van Vossen van de ge meente Tholen: „De realiteit is waarschijnlijk dat er mensen zijn die zeggen dat ze hun hond pas hebben, terwijl anderen eer lijk aangeven dat de hond al langer bij hen is. We moeten dat allemaal nog bekijken. In zo'n zes weken tijd bezoeken hondencontroleurs alle bijna tienduizend woonadressen in de gemeente Tholen. Van der Velde neemt er daarvan ongeveer 1700 voor zijn rekening. Het is voor hem niet de eerste keer dat hij dit werk doet. „Ik ben 6 5-plus ser, en al tien jaar met pensioen. Op een gegeven moment krijg je het gevoel dat je een beetje een kluizenaar begint te worden, dan wil je weer onder de mensen komen. Bovendien reizen mijn vrouw en ik graag, en dat is erg duur.." Vorige week kwam Van der Vel de op 550 controles. Hij heeft de gegevens nog niet verwerkt, maar schat uit zijn blote hoofd daarbij zo'n tien 'zwarte' hon den te hebben kunnen noteren. De controleurs bellen bij alle adressen aan, ook bij degenen die al hondenbelasting betalen. Iemand kan voor één hond be lasting betalen, terwijl er meer zijn. Of, andersom, kan er intus sen een hond zijn 'ingeslapen'. Op de vraag waarom de controle niet per telefoon gedaan kan worden, toch een stuk minder arbeidsintensief, schudt Van der Velde zijn hoofd. Een échte controle gebeurt aan de deur. „Je hoort ze, ruikt ze." Op nummer 22 klinkt geen hon dengeblaf als reactie op het ge luid van de deurbel. De honden- riem in de gang, ook zo'n teken waar de controleurs attent op zijn, doet vermoeden dat hier wel een viervoeter leeft. Dat klopt ook, meldt de zoon des huizes, en geeft de labrador No sey - "goed opgevoed, daarom blaft hij niet" - vervolgens de kans de bezoekers even te laten begroeten. Nosey blijkt overi gens keurig aangegeven bij de gemeente. Ook de bewoner van nummer 21 blijkt keurig aan zijn verplichting te hebben vol daan. Maar het hondenbaasje gaat er eens lekker voor staan. „Als je beesten hebt, moet je er voor zorgen. We betalen 450 gulden per jaar aan hondenbe lasting. Maar wat doet de ge meente aan hondentoiletten of dat soort dingen? Zie je er hier een staan? Ja, daar achter het bejaardenhuis. Maar daar staan de mensen achter het raam te wenken van: wegwezen." Belasting De hondenbelasting, tot nu toe jaarlijks circa 79.000 euro, gaat bij de gemeente Tholen nog steeds in de pot algemene dek kingsmiddelen, waarvan een deel weliswaar ten goede komt aan onderhoud van wegen en plantsoenen, en indirect dus ook het ruimen van hondenpoep. Daarnaast zijn er ook proeven voor hondentoiletten en hon- denpoepbakken uit betaald. De gemeente heeft tot de con trole besloten omdat het aantal van 1500 geregistreerde vier voeters op 24.000 inwoners wel erg aan de lage kant was. Het vermoeden dat er veel 'zwarte' honden huisden bleek al voor de controleurs op pad gingen be waarheid. Alleen de aankondi ging van de actie zorgde er al voor dat op korte tijd 300 vier voeters extra werden aange meld. Daarmee zijn de kosten van de controle zelf, zo'n 13.500 euro, in elk geval gedekt. door Rolf Bosboom GOES - Bewoners van Goes- West mogen niet de dupe wor den van onenigheid tussen de gemeente en projectontwikke laar Van Garderen Dekker. Dat stelt voorzitter A. de Zwaan van de Werkgroep Bewonersbe langen Goes-West, naar aanlei ding van de discussie rond het half gesloopte Delta-gebouw, dat al drie jaar de wijk ontsiert. Het gemeentebestuur verwijt de ontwikkelaar dat die de ruïne bewust in stand houdt als pres siemiddel. Van Garderen Dekker, die het vroegere trans formatorstation drie jaar gele den kocht, wil op de locatie ap partementen bouwen, maar heeft nog geen toestemming. De ontwikkelaar vindt dat de gemeente laks is met het in gang zetten van de planologische procedure die ertoe moet leiden dat er appartementen kunnen worden gebouwd. Het huidige bestemmingsplan laat, volgens het bedrijf door een foutje van de gemeente, alleen grondge bonden woningen toe. Van Gar deren Dekker wil eerst meer zekerheid over het doorgaan van de plannen voordat het pand verder wordt gesloopt. De Werkgroep Bewonersbelan gen wil namens de wijk niet al te zeer partij kiezen in de discus sie. Zij verwijt de ontwikkelaar echter wel dat het bewust de ru- ine in stand houdt. „Van Garde ren Dekker heeft niet alleen te maken met de gemeente, maar heeft ook een verantwoordelijk heid richting de bewoners"zegt voorzitter De Zwaan. „Die ver antwoordelijkheid negeert het bedrijf stelselmatig." De ontwikkelaar stelt dat deels slopen noodzakelijk was om de transformatoren uit het gebouw te halen, waartoe het bedrijf werd verplicht. De Zwaan is er van overtuigd dat er destijds be wust meer is gesloopt, aange zien dat aan alle kanten van het pand is gebeurd, terwijl dat voor het opruimen van de transfor matoren niet nodig was. „De ru- ine die het pand nu is, was echt niet nodig geweest. Zoals het gebouw erbij staat, terwijl het ooit toch eens moet worden ge sloopt, is het een belediging voor de wijk en de hele stad. Dan toon je als bedrijf geen enkel verantwoordelij kheidsgevoel KAPELLEBRUG - Een onbe kende motorrijder heeft woens dagmiddag rond drie uur bij een tankstation aan de Gentsevaart in Kapellebrug voor twintig eu ro benzine getankt zonder te be talen. Advertentie Ons verkiezingsprogram dankt zijn hoge kwaliteit in belangrijke mate aan de kritische bijdragen van duizenden CDA-leden. Het CDA is alert en wil dat ook blijven. Nieuwe leden welkom De CDA-visie op mens en maatschappij beschouwen we niet als een huis dat af is. Wij vinden het belangrijk dat zoveel mogelijk mensen over de inrichting meedenken en meediscussiëren en hebben de drempel voor u een stukje verlaagd met het proeflidmaatschap*. Word nü proeflid 20,-) en kies voor een maatschappij met meer fatsoen. JA, ik wil de christen-democratische politiek alert houden. Schrijf mij in als proeflid. Dezelfde rechten en plichten als een gewoon lid. Kan eenmalig worden aangegaan Duur: één kalenderjaar. Kosten 20,-. Aan het eind van dit jaar omzetting naar gewoon lidmaatschap mogelijk. plaats geb. datum VOOR DE ANDERE AANPAK Bon s.v.p. in een ongefrankeerde envelop sturen naar: CDA Secretariaat, Antwoordnummer 1700, 2501 WB Den Haag. Of schrijf in via www.cda.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67