PZC SoW Goes wil Westerkerk kwijt UITVERKOOP 11 Gimbrère Samen praten over vroeger Rondweg Nieuw-West bijna rond Meeüs tekent voor uw woning. U ook? Bijna zeker geen besmetting met virus na foute ontsmetting Reimerswaal zoekt hulp voor strandjes Onderkomen van Welzijnszorg Goes krijgt onvoldoende lerkelijk verband gaat voorlopig verder met drie godshuizen Nieuw boothuis KNRM Veere zeeuwse almanak Schipperen BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 15 juni 2002 door Mieke van der Jagt GOES - De Samen op Weg-ge- meente in Goes, het kerkelijk verband waarin de gerefor meerde en Nederlandse her vormde kerken samen optrek- wil de Westerkerk niet meergebruiken. Het college van ambtsdragers heeft een una niem voorstel gedaan om voor- I |opig verder te gaan met drie kerkgebouwen. Door een huurovereenkomst voor vijf jaar aan te gaan met de stichting die de Grote Kerk be heert, stelt het kerkbestuur een beslissing over het nog verder verminderen van de kerkgebou wen uit. Voorzitter G. van der Slikke is opgelucht.Er komt nu een ein de aan een moeizame, langduri ge discussie. We kunnen ons nu n bezighouden met de din- die maken dat we een kerk zijn, met onze betekenis in de Goese samenleving. We hebben vijfjaar de tijd om de financiële situatie zodanig op orde te krij gen, dat we dan een verant woorde beslissing kunnen ne men. We hopen natuurlijk dat er drie gebouwen in gebruik kunnen blijven." Huur Wat er uiteindelijk met de Wes terkerk gaat gebeuren, is een 1 zaak van de gerefomeerde kerk, daar wil Van der Slikke niet in treden. Feit is wel dat de kerk al een hele poos wordt verhuurd aan de gereformeerde kerk vrij gemaakt, die al een poos uit de Hoeksteen in de Noordhoek is gegroeid. Met de gereformeerd vrijgemaakte kerk zijn onder handelingen gaande over voort zetting van het huurcontract of verkoop. Van der Slikke wil wel kwijt dat verkoop van de Wes terkerk voor de Samen op Weg- gemeente het voordeligst zou zijn. „Het kapitaal van de ge bouwen blijft bij de oorspron kelijke eigenaar, de opbrengst stroomt in de kas van de SoW- kerk. Je haalt natuurlijk aan- VEERE - Het nieuwe drijvende boothuis van de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) in Veere wordt vandaag officieel ge opend. Het boothuis in Veere is de thuisbasis van de reddingboot De Forel die gebruikt wordt voor hulpverlening op het Veer- seMeer. De bouw van het boothuis werd mogelijk gemaakt door een le gaat van M.J.N. Kuiper. Het boothuis wordt, op verzoek van ■de familie, boothuis 't Kuipertje genoemd. j)e opening wordt vanmiddag om 12.30 uur verricht door een lid van de familie. zienlijk meer uit kapitaal dat is belegd dan uit de huurop brengst. Hoe meer inkomsten we hebben uit andere bronnen, hoe minder de vrijwillige bij drage van de leden moet worden verhoogd." Als de SoW-kerk er over tien jaar nog drie kerkgebouwen op na wil houden, is een aanzienlij ke verhoging van de vrijwillige bijdrage onontkomelijk. Het hele probleem is ontstaan door dat steeds minder mensen met elkaar een gelijkblijvende, gro te last moeten dragen. Ver vreemding van de Westerkerk vermindert niet alleen die last, maar genereert ook andere in komsten. Door de huurovereenkomst voor de Grote Kerk op vijf jaar te bepalen, heeft het kerkbe stuur over vijf jaar ruimte om een andere harde noot te kra ken: verder met twee of met drie kerkgebouwen? Van der Slikke wijst erop dat altijd van iedere 'kleur', gereformeerd en her vormd, een kerkgebouw over moet blijven. Dat betekent dat, als over vijf jaar de middelen te kortschieten om drie kerken te handhaven, de Grote Kerk of de Hoogte moet worden losgela ten. De Oosterkerk is de enige van oorsprong gereformeerde kerk die overblijft. „Die kleur ligt nog erg gevoelig", zegt Van der Slikke. „Dat is logisch als je beseft dat mensen soms een le ven lang met zo'n gebouw ver bonden zijn geweest. Dat is een sociale omgeving geworden, daar zijn mensen gedoopt, ge trouwd begraven. De kerkle den in Goes-Noord hadden al vreselijk veel moeite met het op geven van De Spinne. Dat was nou niet zo'n fraaie ruimte en ook nog niet zo lang in gebruik. In het principe-besluit om in elk geval één gereformeerde kerk, dus de Oosterkerk, te handha ven, speelt ook een praktische overweging mee. De Oosterkerk is de meest doelmatige van alle maal. Er zitten veel verschillen de, te verhuren ruimten in, en die zijn in de regel goed bezet. Ook weer een kwestie van in komsten, dus. Het voorstel van de kerkbe stuurders komt aan de orde tij- Mevrouw Lucieer bekijkt het kapsel van Sander, rechts van haar zit Avner. door Naomi Voet 's-HEER ARENDSKERKE - „Ze vindt echt alles leuk", vertelt Sander die net te rug is van een bezoekje aan 'zijn' Paula. Hij gaat samen met klasgenoot Avner ie dere week, vaak twee keer in de week, naar Paula Lucieer in zorgcentrum Poel- wijck in 's-Heer Arendskerke. Ze praten samen over vroeger en gaan af en toe een eindje wandelen in het bos. Op deze ma nier maakt hij kennis met het leven van een oudere persoon. Kinderen uit de groepen zeven en acht van basisschool Schengehof komen re gelmatig over de vloer bij bewoners van Poelwijck. Deze bezoekjes zijn een on derdeel van een project waarbij alle groepen in contact komen met ouderen. De basisschool en Poelwijck hebben het project, dat nu bijna twee jaar loopt, sa men opgezet. Ria Hoogesteger zit in het team van de activiteitenbegeleiding op Poelwijck en is nauw verbonden met het project. „Wij hebben aan het begin van het schooljaar de kinderen uit de twee groepen uitgenodigd. Daarna hebben we ze per tweetal ingedeeld en gekeken of het klikt met de bewoner. De kinderen mogen dan zelf kiezen of ze vaker op be zoek komen. Ongeveer de helft valt af, de rest blijft regelmatig langskomen. De kinderen zijn dus niet verplicht, maar komen omdat ze het leuk vinden." Niet bij alle bewoners komt er af en toe iemand langs. Hoogesteger: „Vooral de mensen die zelf geen kinderen hebben, genieten van de bezoekjes. Het is soms ontroerend om te zien hoe een kind om gaat met een oudere. Jongens zijn anders dan meisjes, die sneller arm in arm met iemand lopen. Soms zie je dan twee jon gens met een oudere vrouw in de armen tussen hen in, het bos in lopenD at is heel speciaal. De spontaniteit die een kind in zich heeft is echt. Wij volwassenen doen vaak wat gemaakt. Wat een kind de ou deren kan geven kan een volwassene nooit." Bonbon Sander en Avner gaan iedere week naar Poelwijck. Ze zitten allebei in groep 8 en doen al langer mee aan het project. „We mogen Paula gewoon bij de voornaam noemen. We kunnen haar alles vertellen foto Willem Mieras en zij ons. Ze is altijd erg geïnteresseerd. Ze zat vroeger op een koor en speelde vi ool. Ze vindt het leuk om te zingen, dus af en toe zingt ze een liedje voor ons. Als we er zij n biedt ze van alles aan en als we dan na een half uurtje of een uurtje weggaan krijgen we altijd een bonbon", vertelt Sander. Volgens Hoogesteger is het project tame lijk uniek. „Door het in de bekendheid te brengen kunnen we mensen laten zien hoe belangrijk zo'n project voor zowel kind als oudere is. Ze leren eikaars leven en omgeving kennen. De kinderen vin den het zo leuk, dat ze in hun vrije tijd plaatsmaken voor een bezoekje. De be woners genieten van de gesprekken en de aandacht. Meer scholen en zorgcentra zouden ons voorbeeld moeten volgen." Advertentie OPMSUY/ m\ MOOI GEMT MET I m VOr.r/HWüfi PKOTfiWR Natuurlijk bij: DE TANDPROTHETISCHE KLINIEK WESTDORPE voor ziekenfonds en particulierverzekerden Steeland 5 Westdorpe 0115 451280 Kunstgebitten/reparaties klaar terwijl u wacht specialist in prothese technieken Advertentie Ook makelaardij is dus goed geregeld bij Meeüs. Daar tekenen w informatie bel 0800-belnieeus of kijk op wvw.meeus.com. VERZEKERINGEN, HYPOTOIiKEN, MAKELAARDIJ O.G. MEEÜS Goed geregeld dus. door Rolf Bosboom GOES - Vanuit de lucht is goed zichtbaar welke werkzaamheden momenteel worden uitgevoerd aan en bij de rondweg om de Goe se wijk Nieuw-West. De verwachting is dat eind september de eerste auto's over het tracé kunnen rijden. Het doorgaand verkeer door de wijk moet dan goeddeels tot het verleden behoren. De rondweg verbindt het Tiendenplein met het Marconigebied, waarvan het begin nog net rechtsonder op de foto zichtbaar is. De aanleg heeft forse vertraging opgelopen van wege langdurige besprekingen over de grond langs de spoorlijn die de gemeente Goes moest aankopen. Die discussie spitste zich toe op de bodemvervuiling in het gebied. Voordat de rondweg wordt voltooid, wordt eerst een bergbezinkbassin voor de riolering aangelegd. De bouwkuip daarvoor, veertig bij vijftien meter groot, is op de foto duidelijk te zien naast het rioolpersgemaal, het opval lende ronde gebouw met de pijp. In het bassin kan de vervuiling in het afvalwater bezinken. Ten zuiden van de kuip is de bodemsanering gaande. In de bocht van de rondweg, ter hoogte van de Akkerdistelstraat, wordt ook druk gewerkt. Daar wordt de rondweg verbreed, om een vei lige oversteek voor fietsers die richting De Poel gaan te garanderen. In de weg komt een middeneiland, zodat fietsers in twee etappes kunnen oversteken. Op de plaats waar de j-ondweg aansluit op het Marconigebied, ter hoogte van de Lorentzstraat, komt een roton de. Als de rondweg eenmaal is voltooid, kan het verkeerscirculatieplan voor de wijken West en Nieuw-West worden doorgevoerd. Dat plan, dat al geruime tijd gereed ligt, ver deelt het gebied door middel van paaltjes en het her en der instellen van eenrichtingsver keer in drie sectoren. Autoverkeer dat van de ene naar de andere sector wil, kan dan niet meer binnendoor rijden, maar is aangewezen op de rondweg of de route Middelburgse straat. Daarmee wordt sluipverkeer in de wijk tegengegaan. dens twee gemeentevergaderin gen op dinsdag 18 juni en op woensdag 19 juni. De eerste wordt gehouden in de Ooster kerk en de tweede in De Hoogte. Beide vergaderingen beginnen om 20.00 uur, een half uur nadat de koffie bruin is. Leden die niet aanwezig kunnen zijn, kunnen schriftelijk stemmen, evenals overigens de mensen die wel naar de vergadering komen. Er is keuze uit ja, nee en geen me ning en op de stembiljetten is ruimte gelaten om de keuze toe te lichten. door Mieke van der Jagt BERGEN OP ZOOM - In het zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom zijn bijna zeker geen patiënten besmet geraakt met een hepatitus-virus. Door een fout in de reinigingsprocedure van diagnostische apparatuur in april van dit jaar bestond daar wel kans op. In april werd, in plaats van een desinfecterend middel, een wasmiddel gebruikt in de ma chines waarin na elk inwendig onderzoek, de scopen worden gereinigd. Scopen: kijkappara ten waarmee de ingewanden kunnen worden onderzocht, zijn te groot en te kwetsbaar voor een sterilisator en moeten daarom volgens zorgvuldige procedures worden gewassen. Zodra bekend werd dat dat ge durende een korte periode niet met het juiste middel was ge beurd, begon het ziekenhuis Lievensberg een onderzoek on der alle patiënten die in Bergen op Zoom een scopie ondergin gen. Bloedonderzoek bij 256 pa tiënten heeft aangetoond dat geen van hen een besmetting heeft opgelopen. Wel kwam aan het licht dat één patiënt tijdens het onderzoek een lichte be smetting met het hepatitus-vi rus doormaakte. De tien patiën ten die na deze patiënt zijn on derzocht, zouden in theorie ook besmet kunnen zijn geraakt. Hoewel bij een eerste onderzoek niets onrechtmatigs in hun bloed is aangetroffen, voert Lie vensberg in september bij hen opnieuw een bloedonderzoek uit. Het ziekenhuis heeft alle be trokken patiënten inmiddels schriftelijk van de uitslagen op de hoogte gesteld. Ook de huis artsen in de regio die Lievens berg verzorgt, waaronder Tho- len, en de inspectie voor de ge zondheidszorg, zijn van de re sultaten op de hoogte gebracht. door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei merswaal wil de werkgroep voor het Damse Strandje in Yerseke nieuw leven inblazen. Ook voor Roelshoek bij Krab- bendijke worden vrijwilligers gezocht. De werkgroep voor het Damse Strand zorgde er vele jaren voor dat de speeltoestellen op het strand en in het water werden geplaatst. Door het vertrek van veel vrijwilligers werd de werk groep enige tijd geleden opge heven. Bewoners Belangen Rei merswaal stelde daar onlangs vragen over aan het college. De partij zou graag zien dat er weer speeltoestellen worden ge plaatst en dat daarvoor op nieuw werkgroepjes worden op gericht. Eén van de oude vrij willigers uit Yerseke is daartoe bereid. Samen met enkele ande re dorpsbewoners - die nog ge vonden moeten worden - wil hij zich opnieuw voor het strandje inzetten. Concreet betekent dat een paar avonden per jaar hel pen met het inrichten van het strand, het onderhoud van de speeltoestellen en het nadenken over nieuwe initiatieven. Vol gende week verschijnt in Rei merswaal Informatie een op roep voor vrijwilligers. Ook voor het strandje Roels hoek bij Krabbendijke is de ge meente op zoek naar mensen die mee willen denken over de toe komst. door Rosalie Buiter GOES - De huidige huisvesting van het Samenwerkingsver band Welzijnszorg Oosterschel- deregio aan de Evertsenstraat in Goes voldoet niet aan de eisen die de ARBO Unie stelt. Het afgelopen jaar is intensief overlegd met de gemeente Goes, eigenaar van het pand, om te on derzoeken of de huidige huis vesting kan worden aangepast. Omdat verhuizing dan wel grondige aanpassing op korte termijn noodzakelijk is, is het Samenwerkingsverband op zoek gegaan naar oplossingen. De gemeente heeft uiteindelijk besloten om slechts een paar aanpassingen te doen. Volgens het samenwerkingsverband is dit niet voldoende om de proble men van de huidige werkom standigheden op te lossen. Daarom is besloten op korte ter mijn intensief op zoek te gaan naar alternatieve huisvesting. Bij een eerste inventarisatie van de kantorenmarkt blijkt er een mogelijkheid te zijn om een ver dieping te huren in het Stations park in Goes, waar tot voor kort het reïntegratiebedrijf Kliq was gehuisvest. Uit eerste financiële beramingen blijkt een verhui zing een goed alternatief te zijn. De bijkomende kosten kunnen worden opgevangen door de reservekas. Een andere moge lijkheid is wachten op de nieuwbouwplannen van het Maatschappelijk Werk Ooster- schelderegio en daar op termijn een kantoorruimte te huren. Het bestuur vindt dit niet wenselijk, dit vanwege de onzekerheden die de plannen nog hebben. Het voorstel is dan ook in te stemmen met een verhuizing op korte termijn naar het Stations park. Het onderwerp komt woensdag 19 juni aan de orde in de bestuursvergadering van het Samenwerkingsverband. Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Naar verwachting kunnen in september de eerste auto's over de rondweg rijden. luchtfoto Aero Lin Photo De Terneuzense schipper heeft door de jaren heen een niet zo fraaie reputatie opge bouwd. Na een reis mag hij in het schipperscafé met colle ga's graag een boom opzet ten. Maar wat zijn collega's ietwat begint te irriteren is dat, als het tijd is voor een nieuw rondje, de schipper steevast schielijk richting herentoilet verdwijnt. Het moet maar gezegd: de man is een regelrechte krent. On langs stapte hij een plaatse lijke bakkerij binnen en be stelde er een bruin brood. Het vriendelijke meisje achter de toonbank vroeg hem of het gesneden moest worden, waarop de schipper infor meerde hoeveel dat extra kostte. Vijf eurocent was het. Maar voor u is het gratis, ant woordde het meisje tot zijn opluchting. Een ogenblik la ter overhandigde zij hem het gesneden brood, zonder ver pakking. „Moet dat niet in een zak of zo", vroeg de schipper verbaasd. Haar ant woord galmde door de zaak: „Natuurlijk meneer. Maar zo'n zak kost u wel één hele euro."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 65