Aanslag op consulaat VS Schandaal in Keulse SPD belast verkiezingscampagne Schroder Nederlanders helpen Franse molenaars Brazilië gevaarlijkste investeringsland na Argentinië en Nigeria Veel Tsjechen naar stembus Castro zoekt steun bij volk Wapenstilstand CIA en FBI Wetenschappers vast bij Zuidpool Rusland begraaft Start-2 Politie beschermt zittenblijvers Elf doden en veertig gewonden bij zelfmoordactie in Pakistan Meer dan 70.000 occasions vind je op Politie Noord-Ierland van toelaten moord beticht Palestijnse verkiezingen eind dit jaar Commandant executies Vlasic in Scheveningen Jakarta formeert team voor onderzoek Molukken (m) AutoTrack.nl PRAAG - Tijdens de twee daagse parlementsverkie zingen die gistermiddag in Tsjechië begonnen, had aan het einde van de dag al de helft van de kiezers zijn stem uitgebracht. President Havel was een van de eersten die dat deed Gisteren trokken vooral oudere mensen naar de stembussen. Naar verwachting zullen de meeste kiezers hun vrije zaterdag gebruiken om hun keuze te maken. De ongeveer 8,25 miljoen stemgerechtigden in Tsje chië kunnen kiezen uit 28 partijen, waarvan er waarschijnlijk slechts vier de kiesdrempel van 5 procent van de stemmen zullen halen. Volgens de peilingen zal geen van de partijen een meerderheid behalen. De regerende sociaaldemo cratische partij CSSD van premier Zeman zou een lichte voorsprong hebben op de centrumrechtse ODS van parlements voorzitter en voormalig premier Klaus. Zeman werd vorig jaar als partij leider opgevolgd door Spidla. Na de vorige verkiezin gen, die in 1998 werden gehouden, sloten beide partijen een stabiliteits pact: de sociaaldemocra ten konden een minder heidsregering vormen en de ODS kreeg enkele be langrijke functies toebe deeld. CSSD en de ODS zijn voor toetreding van Tsjechië tot de Europese Unie in 2004. ANP/DPA HAVANA - President Fidel Castro gaat handtekeningen inza melen voor behoud van het communisme op Cuba. Hij riep de Cubanen op een petitie te steunen om in de grondwet een be paling op te nemen die het socialisme 'onaantastbaar" maakt. Critici menen dat de campagne is bedoeld als tegenhanger van de petitie van dissidenten, waarin het parlement wordt gevraagd een volksstemming te houden over onder meer vrij heid van meningsuiting en vergadering en de vrijlating van politieke gevangenen. De iniatiefnemers hebben meer dan 11.000 handtekeningen verzameld. RTR WASHINGTON - Topfunctionarissen van de CIA en de FBI zijn een wapenstilstand overeengekomen tussen de twee Amerikaanse veiligheidsdiensten. Steeds als er een lek of na latigheid aan het licht kwam in verband met de aanslagen van 11 september, gaven ze elkaar de schuldVolgens de New York Times is daar nu een eind aan gekomen. Na een bijeenkomst vorige week met president Bush hebben FBI-directeur Robert Mueller en adjunct-directeur John McLaughlin van de CIA elkaar buiten de Oval Office ontmoet. Een hoge functionaris van het Witte Huis zei dat de leiders van de FBI en de CIA zich realiseerden dat ze door elkaar de zwartepiet toe te spelen zichzelf in diskrediet brachten. ANP JOHANNESBURG - Een Duits schip met meer dan honderd wetenschappers aan boord zit vast in het ijs bij Antarctica. Het Zuid-Afrikaanse leger probeert ze van boord te halen. Morgen vertrekt vanuit Zuid-Afrika een schip met twee heli kopters aan boord om de 108 wetenschappers en beman ningsleden op te halen. Het is de bedoeling dat ze met de heli kopters worden overgebracht naar een Argentijnse ijsbreker die naar Antarctica opstoomt. De bemanning van het ge strande schip, de Magdalena Oldendorff, bestaat uit onder meer Russen, Duitsers, Filipino's en Indiërs. AFP MOSKOU - Rusland voelt zich niet langer gebonden aan het nucleaire ontwapeningsverdrag Start-2. Dit deelde het mi nisterievan Buitenlandse Zaken in Moskou mee. Het verdrag, dat in 1993 is getekend door de Russische president Jeltsin en de Amerikaanse president George Bush sr., mikte op een ster ke vermindering van het aantal kernkoppen in beide landen. De Verenigde Staten hebben dat verdrag nooit geratificeerd. De mededeling uit Moskou komt nog geen dag nadat het ABM-antiraketverdrag uit 1972 officieel ongeldig is gewor den als gevolg van de opzegging door de Verenigde Staten in december vorig jaar. AFP ISTANBUL - Scholieren in Oost-Turkije met een slecht rap port kimnen door de politie worden beschermd tegen hun ou ders. Een agent brengt de leerling thuis en praat zonodig met de vader en moeder om hen ervan te weerhouden hun kroost een stevig pak slaag te geven. De autoriteiten in de stad Er- zurum hebben een telefoonlijn opengesteld. Volgens artsen stijgt in juni het aantal meldingen van kinder mishandelingen sterk. Veel mensen in het minder welvarende oosten van Turkije willen dat hun kind via het onderwijs een uitweg vindt uit de armoede. Als de leerling dan slecht pres teert, kunnen de emoties hoog oplopen. RTR zaterdag 15 juni 2002 Hoor Peter de Lange ROTTERDAM - Nederlandse molenaars helpen bij de restau ratie van de vervallen molens in de Franse provincie Gironde (de streek rond Bordeaux). Dit weekeinde nemen Nederlandse molenaars een kijkje in de streek, om te zien hoe ze te hulp kunnen schieten. De basis voor de contacten werd twee jaar geleden gelegd door de Rotterdammer Mischa van der Plas, behalve molenliefhebber importeur van wijn uit de Bor deaux. Hij liet in 2001 een speci ale cuvée samenstellen bij het 200-jarig bestaan van molen De Hoop in Hellevoetsluis. Bij dat feest was een Franse delegatie aanwezig. Eeuwen geleden waren het Hollandse molenaars die de Médoc, tegen woordig vermaard om hoog staande wijnen maar ooit een moeras, drooglegden. Het ge bied staat nog steeds bekend als 'Les Polders'. De samenwerking wordt inge luid met een jumelage tussen de molen van Goedereede en die van Vensac in de Médoc. Ook de molenvrienden van Flelle- voetsluis en Saint-Emilion (dat niet in de Médoc ligt, maar in de buurt van Libourne) te kenen een vriendschapsver- drag. De restauraties worden nog een puzzel. De meeste Franse mo lens zijn namelijk particulier bezit. Vele verkeren in slechte staat door geldgebrek. De mees te molens in Nederland beho ren tot overheden of stichtin gen. Beide landen kennen eigen re gelingen en de subsidiebepalin gen lopen uiteen. Een Europese regeling voor molenherstel ont breekt. Alles is afhankelijk van particuliere initatieven. Wanneer de Fransen genoeg geld en goodwill bijeenbrengen, denken de Nederandse mole naars met hun enthousiasme toch een heel eind te komen. „Een molenaar staat graag klaar voor een andere mole naar." GPD door Aad Luymes KARACHI - Door een zelf moordaanslag op het Ameri kaans consulaat in de Pakis taanse havenstad Karachi zijn gisteren zeker elf mensen ge dood en veertig mensen gewond geraakt. Volgens de Pakistaans politie zijn alle slachtoffers Pa kistani. De Verenigde Staten hebben be sloten de Amerikaanse ambas sade en consulaten in Pakistan voorlopig te sluiten. Ook het American Center in de hoofd stad Islamabad blijft voorlopig dicht. Het Witte Huis veroordeelde de aanslag. „Het is een duidelijke herinnering aan het feit dat ons land in oorlog is met terroristen die alle middelen gebruiken die tot hun beschikking staan om Amerikanen en anderen schade te berokkenen en dat mannen en vrouwen in de buitenlandse dienst risico's lopen bij het uit voeren van hun werk", aldus re geringswoordvoerder Ari Flei scher. Onder de doden zijn twee poli tiemannen die waren belast met de bewaking van het consulaat. De politie spreekt van een zelf moordaanslag met een auto bom, waardoor ook de dader is omgekomen. Brief De tot dusver onbekende groe pering die zichzelf Al Qanoon ('wet') noemt, heeft de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Bij de media in Kara chi werd een handgeschreven brief afgeleverd: „Amerika, zijn Politieagenten bekijken het wrak van de autobom voor het Amerikaanse consulaat in Karachi. bondgenoten en zijn slaafse Pa kistaanse heersers moeten voor bereid zijn op meer aanvallen. De bomexplosie is het begin van jihad-activiteiten van Al Qanoon in Pakistan", aldus de verklaring. India veroordeelde de aanslag onmiddellijk in scherpe be woordingen. Tussen India en Pakistan waren de spanningen over het omstreden Kashmir de fotoZia Mazhar/AP laatste tijd weer toegenomen, maar de dreiging van een oorlog lijkt inmiddels te zijn vermin derd. AFP/RTR door Patrick Selbach JAKARTA - De Indonesische re gering heeft een veertienkoppi- ge commissie geformeerd die onderzoek gaat doen naar het geweld op de Molukken. Het volgens president Megawa ti onpartijdige team neemt on der meer de rol van de Vrije Re publiek der Zuid-Molukken (RMS) in het conflict onder de loep. Dat meldde The Jakarta Post gisteren. De in Nederland zete lende regering in ballingschap van de RMS zei eerder al weinig vertrouwen te hebben in een dergelijk onderzoek. „Indonesië heeft zelf deel aan het conflict. Alleen internatio nale betrokkenheid kan de on afhankelijkheid waarborgen", aldus een zegsman kortgeleden. Jakarta heeft hardnekkige be richten over betrokkenheid van de strijdkrachten in het Moluk se conflict steeds ontkend. De Indonesische regering wil dat de commissie uitzoekt wat precies ten grondslag ligt aan het in 1999 opgelaaide geweld tussen moslims en christenen. De onderminister voor Veilig heid en Politieke Zaken leidt het team en ook andere regerings functionarissen hebben zitting in de commissie. Behalve de overwegend christe lijke RMS wordtook de militan te moslimgroep Laskar Jihad onderzocht. Deze groepering wórdt door Jakarta verant- wooi'delijk gehouden voor ui terst bloedige incidentenANP GAZA-STAD - Een Palestijnse man trekt zijn ezel de zee in op het strand bij Gaza-Stad. De Palestijnse leider Arafat heeft gis teren verklaard, nadat hij vijf nieuwe ministers had beëdigd, dat de presidents- en parlementsverkiezingen in december of janua ri zullen worden gehouden. Intussen praat de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken Peres weer met Palestijnse functio narissen. Volgens Peres gaat het om verkennende gesprekken. De Israëlische premier Sharon sluit vredesonderhandelingen met de Palestijnen uit totdat er een einde komt aan de Palestijnse aanslagen. De mededeling van Peres komt een dag nadat Arafat voor het eerst heeft vergaderd met zijn nieuwe, afgeslankte kabi net. foto Adel Hana/AP door Wierd Puk BERLIN - Het openbaar minis terie heeft gisteren de gewezen sociaal-democratische fractie voorzitter in de gemeenteraad Advertentie) van Keulen, Norbert Rüther, in hechtenis genomen. Donderdag waren al twee ande re hoofdrolspelers in een cor ruptieschandaal binnen de lokale afdeling van de SPD ge arresteerd. In Keulen zou elf miljoen euro aan smeergelden zijn betaald aan politici en fir ma's. De affaire, die zich al sinds afge lopen winter voortsleept, dreigt een schaduw te werpen over de SPD-campagne voor de Bonds dagverkiezingen op 22 septem ber. Behalve Rüther zijn de voorma lige SPD-fractiesecretaris in de Bondsdag, Karl Wienand, en ondernemer Hellmut Triene kens gearresteerd op verden king van het aannemen, res pectievelijk uitdelen van steek penningen. Wienand en Triene kens worden ook verdacht van belastingontduiking. Centraal in de affaire staat de bouw van een vuilverbran dingsinstallatie ter waarde van vierhonderd miljoen euro. Om de opdracht te verkrijgen, zou de bouwer van de installatie aan milieu-ondernemer Trienekens twee miljoen mark aan smeer geld hebben uitgedeeld. Deze winter werd duidelijk dat Rüther 400.000 euro naar de SPD had doorgesluisd en dit be drag niet had laten registreren als officiële inkomsten. Wat er met de rest van het aan Rüther uitgekeerde smeergeld is ge beurd, is niet duidelijk. Wat zich aanvankelijk liet aan zien als een giftenschandaal, is nu in de sfeer van corruptie te recht gekomen. Vooralsnog lijkt het schandaal een zuiver lokale aangelegenheid en zijn er geen relaties gelegd met landelijke politici in de Duitse hoofdstad. Een SPD-woordvoerder in Ber lijn juichte de arrestaties van de 'zwarte schapen' toe. „De men sen kunnen toch zelf ook zien waar het hier om gaat", aldus woordvoerder Lars Kühn. Maar er zijn ook sociaal-demo craten die vrezen dat de kiezers zich door de gebeurtenissen in Keulen van de partij af zullen wenden. Ook de kanselierskandidaat van de christen-democratische oppositie, Edmund Stoiber (CSU) vindt dat met de arresta ties een 'nieuwe dimensie' aan de affaire is toegevoegd. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - In Noord-Ierland hebben de politie en het Britse leger jarenlang in het geheim samengewerkt met loyalisti sche paramilitairen. De laatsten konden daardoor ongestraft katholieken ver moorden. Dat staat in een nog niet voltooid rapport van com- mmissaris Sir John Stevens van de Britse Metropolitan Police, zo meldde gisteren de Britse krant The Guardian. Volgens het rapport was de rela tie tussen detectives, agenten van de militaire inlichtingen dienst en regeringsgetrouwe paramilitairen vaak geweten loos en onverantwoordelijk. Het team van Stevens wil overigens niet beweren dat er sprake was van een samenzwering die zich uitstrekte over de héle RUC (de toenmalige naam van de Nooi'd- Ierse politie) en het leger, zo meldde de krant. Aanleiding voor het rapport was een ver zoek van de huidige Police Ser vice of Northern-Ireland om het onderzoek naar de moord op de katholieke advocaat Pat Finu- cane in 1989 opnieuw te bekij ken. Er heeft niemand terecht gestaan voor de moord op de vader van drie kinderen die in het bijzijn van familieleden met veertien kogels werd gedood. Dubbelspion Stevens begon drie jaar geleden aan het onderzoek naar die moord. Hij ontdekte dat een dubbelspion van het leger gege vens over Finucane had ver strekt aan loyalistische parami- liairen. Ook kwam Stevens erachter dat twee leden van de paramilitaire Ulster Defence Assiociation, van wie werd ver moed dat ze verantwoordelijk waren voor de moord, infor manten van de politie waren. ANP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De Braziliaanse regering heeft besloten om een tot dusver niet gebruikte lening ter waarde van tien miljard dol lar bij het Internationale Mone taire Fonds (IMF) op te nemen om de paniek op financiële markten te bedwingen. Het besluit maakt deel uit van een breder pakket maatregelen dat de regering Cardoso eergis teren heeft gepresenteerd. Zo zal met het vrijgekomen geld drie miljard dollar aan leningen vervroegd worden afgelost. Ook reserveert de regering binnen haar begroting extra fondsen om de betalingverplichtingen te garanderen. De ingrepen waren nodig om dat steeds meer (institutionele) beleggers met de presidentsver kiezingen van oktober in ver schiet scepsis vertoonden over de aflossingscapaciteit van het Zuid-Amerikaanse land. De turbulentie resulteert in een toenemende vlucht in de dollar, een dalende beurs en een forse stijging van de 1 andenrisicofac tor, die de Amerikaanse inves- teringsbank J.P. Morgan han teert. Ondanks loftuitingen van het IMF over het solide financi ële beleid van de regering Car doso is Brazilië volgens de bank deze week na Argentinië en Ni geria gaan behoren tot de drie financieel 'gevaarlijkste' lan den ter wereld voor investeer ders. President Fernando Henrique Cardoso verdedigde het opne men van de tien miljard met de vergelijking dat de financiële markten een kalmeringspilletje nodig hebben. Ook daagde hij speculanten uit hun kantoor te verlaten en eens goed in Brazilië om zich heen te kijken hoe hard en serieus er gewerkt wordt. „Het land staat stevig op de- rails", aldus het staatshoofd- Cardoso kreeg gisteren vanuit Washington bijval van de Ame rikaanse onderminister John Taylor van Financiën. Die zei dat het volkomen normaal is dat de tien miljard worden vrijge maakt voor Brazilië. De maat regelen hebben tot dusver nog niet veel effect gesorteerd. Na een aanvankelijke daling sloeg de Amerikaanse munt gisteren weer aan het stijgen. GPD doorThomas Verfuss DEN HAAG - De voormalige Bosnisch-Servische politie agent Darko Mrdja, die donder dag door de internationale vre desmacht SFOR is opgepakt in het Noordwest-Bosnische Prijedor, is gisteren naar de VN- cellen in Scheveningen overge bracht. Het Joegoslavië Tribunaal ver denkt de inmiddels 34-jarige Mrdja ervan dat hij op 21 augus tus 1992 betrokken was bij de massaslachting op de berg Vlas ic. Slachtoffers waren volgens ooggetuigen naar schatting meer dan tweehonderd moslim- en Kroatische mannen. Die za ten eerder vast in de beruchte kampen Omarska, Trnopolje en Keraterm. De mannen was verteld dat zij zouden worden 'uitgewisseld' tegen Servische gevangenen van de door moslims gedomi neerde regering in Sarajevo. Daarop stapten zij in bussen om naar de frontlijn te worden ver voerd. De bussen stopten echter op een bebost stuk weg op een berg langs een steile rots. De mannen moesten uit de bus sen stappen en aan de rand van een afgrond knielen, aldus de tenlastelegging. De politie opende het vuur. Meer dan tweehonderd man kwamen om het leven door de kogels of de val. Twaalf mannen overleefden de massaslachting. Mrdja was commandant van de speciale politie-eenheid die de actie uitvoerde. Hij is aange klaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid en oorlogs misdaden. Hij zal maandag worden voorgeleid aan de Duitse VN-rechter Schomburg. ANP Vx De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5