Fietsen zonder klimmen in heuvels Laat voicemail in buitenland niet aan Kastelen Overtocht Groenland Ooit Slapen Maasplassen De Eifel Bootreizen Fietsroutes Te Huur: Vakantiewoningen In een handig gidsje in zakfor maat wordt informatie gege ven over de kastelen en kasteel tuinen die eigendom zijn van de Deense staat. Het gaat om 24 gebouwen, waarvan een aantal is ingericht als museum. Aan bod komen on der meer de koninklijke resi dentie Amalienborg in Kopen hagen, Christiansborg Slot in Kopenhagen (de zetel van het parlement) en het Esrum Klos- ter (een voormalig cisterciënzer klooster in Graested. Van het gidsje is een Engelstali ge en een Deense versie gratis verkrijgbaar bij de Deense VW's en bibliotheken. Om het vorig jaar naar Groot-Brittannië ingezak te toerisme (voornamelijk door de mkz-crisis) weer op te krik ken, geeft P&O Stena Line reizi gers tot 50% korting op de stan daardprijzen voor de heen- en terugreis op de overtocht Ca- lais-Dover. Het is onderdeel van een campagne om een miljoen extra toeristen te trekken; de grootste actie ooit in samenwer king tussen de Britse regering en toeristenindustrie. Boeken kan tot en met 31 augustus, vertrek ken tot en met 31 december 2002. Informatie: tel. 020 2013476, of www.britain2002.nl, of www.posl.com. De Groenlandse vliegtuig maatschappij Air Green land zal vanaf volgend jaar april de enige zijn die regelma tig vliegt tussen Denemarken en Groenland. Air Greenland zal er waarschijnlijk een Airbus 330- 200 voor aanschaffen. De Scandinavische maatschap pij SAS stopt vanaf april 2003 met de vluchten tussen Kopen hagen en Groenland. Jaarlijks had men op die route zo'n 100.000 passagiers. /^\p de campings Duinhoeve v-/ in Udenhout en Duinlust in Kaatsheuvel kan worden over nacht in vakantiechalets in de sfeer van het Land van Ooit. On der de naam 'Ooit Slapen' wor den arrangementen aangebo den met overnachtingen in een aangepast chalet (bijvoorbeeld een Reuzenhuis of Roze Kasteel) en één dag toegang tot het park. Informatie: tel. 013 5111363, www.hfp.info. zaterdag 15 juni 2002 foto's Ton de Jong gewonnen waar een uitvinder een zadel, een stuur en twee wie len aan heeft bevestigd, moet stoppen bij het ijzermuseum in Junckerrath. Niets voor kinde ren? Misschien niet totdat ze on der leiding van de enthousiaste directeur zelf tinnen figuren mogen gieten. Door het verspringen van de route van de ene oever naar de andere, is het een afwisselende tocht. De dorpen liggen nooit ver van elkaar en waar water is, is weldadige plantengroei. De Kylldalroute staat evenals de andere Eifelfietspaden uitge breid beschreven in een fietsat- lasje dat bij alle toeristenbu reaus te koop is. De kaartjes zijn duidelijk en verwijzen naar alles wat in de regio de moeite van het bezoe ken waard is. Er staan vier rou tes in beschreven inclusief de verbindingsstukken. De fietsroutes in de Eifel gaan van A naar B, vormen dus geen lus en dat betekent een logistiek probleem dat op verschillende manieren is op te lossen. De toe ristenbureaus maken reclame met arrangementen waarbij de bagage van het ene hotel naar het andere wordt gebracht. Voor twee overnachtingen, diners, sportmassage, fietsatlas en transport wordt ongeveer 110 per persoon gevraagd. Je terug laten brengen door een speciale fietsbus met aanhanger die in de zomermaanden dage lijks rijdt kan ook, maar veel fietsers houden niet van dat ge doe. Voor hen resteert maar een mogelijkheid. Dezelfde route terug als heen fietsen. Het is dan handig om Gerolstein als uit valsbasis te nemen. Op en neer naar Kronenbourg (Kylldalrou te) is 60 kilometer. Naar het zui den toe is het kuuroord Kyll- burg op 26 km een mooi punt om te keren. Van Gerolstein naar Daun is maar een korte auto transfer van 25 kilometer. Be paal aan de hand van de eigen conditie en met behulp van het handzame fietsatlasje zelf het keerpunt op deze route. Ton de Jong Dé twee manieren om ge makkelijk door heuvel land de fietsen zijn in de Ei- fel uitstekend benut. Leg een fietsroute aan op een oud spoorwegtracé of volg de bedding van een rivier. Een verslag van de Kylldalroute en het Maare-Moselfietspad. Het verlatenmet graffiti vol gespoten station van Daun is een druk verzamelpunt van veertigers, vijftigers, zestigers die hun mooie toerfietsen uit en van de auto halen. Het zou het startpunt van een drukbereden fietsroute in Brabant of de Velu- we kunnen zijn, als Daun niet midden in de Eifel had gelegen. Hier begint het pas aangelegde Maare-Moselfietspad van 55 ki lometer dat -zoals dat ook op di verse plaatsen in Nederland zo fraai is gebeurd- het traject van een oude spoorbaan volgt. Het eindpunt is de Moezel. Om te fietsen in de Eifel hoef je geen jonge 'klimgeit' te zijn. Die ziejehierook,rij den aanmerke- lijk harder en kiezen voor de heuvels, waar het ook prima mountainbiken is. Om het Hol landse beeld compleet te ma ken: De bewegwijzering is per fect, de speelterreintjes en bankjes degelijk en de autovrije route is ontdekt door skaters. Twee kleuters op driewielers proberen ons in de buurt van het station nog even woest trap pend bij te houden, maar net voor het 28 meter hoge spoor wegviaduct dat een weids uit zicht biedt over Daun en omge ving draaien ze om. Gevaar zou het voor hen niet opgeleverd hebben, want de viaducten op de route zijn zodanig beveiligd met zwaar hekwerk dat mensen met hoogtevrees niet bevend om hoeven te keren. Licht stijgend en dalend, maar nooit meer dan een 2,5 procent, voert de route langs de 'Maare', de diepzwarte vulkaanmei'en in beschermde natuurgebieden en een groot aantal door de WV uitgezochte beziens- en be- zoekwaardigheden. Met altijd dichtbij of veraf de heuvels van de Eifel die reiken tot zo'n zes- De Eifel, op 3 uur rijden vanaf Utrecht, is de bereiken via Aken of de Belgische Ardennen. In de Radatlas Vulkaneifei (120 pagi na's, ongeveer 9) staan vier bewegwijzerde fietsroutes uitvoerig beschreven. De atlas is verkrijgbaar bij de VW's in de Eifel. Zij stu ren op verzoek ook het Nederlandstalige Fietsmagazine Eifel op. Centraal adres: Eifel Tourismus, Kalvarienbergstrasse 1, 53559 Prürn, tel. 00-49655196560, email info@eifel-portal.de website: www.eifel4bike.de. Geselecteerde hotels bieden bed- en bike-arrangementen aan waarbij de bagage van hotel naar hotel wordt gebracht. Fietsvrien- delijke hotels zijn aan een speciaal embleem te herkennen. Fietsen kunnen meegenomen worden in de streekbussen en op de vele pas sagiersschepen die van april tot oktober op de Moezel varen. Het spoorwegviaduct bij Daun Hillesheim aan de Kylldalroute. honderd meter hoogte. Wie dat eens per fiets wil proberen en grote neusgaten ambieert, kan zich daar dagenlang uitleven. Voor wie even dreigt te vergeten dat hier vroeger echt dagelijks treinen hebben gereden, zijn er de spoortunnels. De langste is 600 meter. Je kijkt toch stiekum even om of er toevallig een boe- meltrein achterop komt. De keus aan bezienswaardighe den ('Erlebnisschleifen') is groot. De meeste hebben recht streeks of zijdelings te maken met de geologische bijzonder heden van het gebied: vulkaan- meren, geopaden, geo-musea, huizenhoge lava-kegels, met als afwisseling een ganzenboerde- rij en de roemruchte Duitse burchten en natuurparken. Iets minder druk, maar voor wie van water en oevers houdt zeker zo mooi, is de Kylldalrotite, die van noord naar zuid (of omge keerd) de loop van het gelijkna mige riviertje volgt. De route, die begint in het pittoreske en zomers door toeristen over spoelde Kronenburg, is een stuk langer (115 kilometer) en iets lastiger. De uitzetters hebben zoveel mogelijk het riviertje ge volgd, maar wat kleine klimme- tjes waren daarbij niet te ver mijden. Ach, fietsen hebben te genwoordig niet voor niets meer dan twintig versnellingen. Ook hier goed aangegeven af slagen naar aardige plaatsjes en dingen om te doen of te zien. Wie wil weten hoe het ijzer werd vakantie heb je er vast nog niets aan. Ben Woldring: ,,Vaak is het goedkoper gewoon in een tele fooncel te bellen. Maar nooit de telefoon in je hotelkamer ge bruiken. Dat is altijd het duurst. En als je toch je mobieltje wilt gebruiken, met een prepaid kaart kan het tegenwoordig ook. In het begin was dat soms een probleemkon j e prepaid al leen gesprekken ontvangen, maar een Telfort, dat nu 02 heet, en Dutchtone, zijn er ook bijge komen als operators, die pre paid SMS'en vanuit het buiten land mogelijk maken." De kans dat je in het buitenland geen be reik hebt en dus gewoon niet mobiel naar huis kunt bellen, is praktisch uitgesloten. Wol- dring: „Alle mobiele aanbieders in ons land hebben overeen komsten gesloten met lokale operators in het buitenland. KPN en Vodafone hebben de meeste afspraken." Ook het bel len via collect call (je belt vanuit het buitenland naar Nederland, de ontvanger krijgt de rekening) kan handig zijn. „Binnenkort vergelijken we ook belkaarten. Daarmee moet je eerst een gratis nummer bellen, en daarna word je tegen een laag tarief doorge schakeld naar Nederland. Dat wordt volgens mij nog een hele nieuwe markt. Net als het SMS'en, want ook dat is goed koop." Ben's www.bellen.com - website is kostenloos. Doorschakelen kan naar www.vakantiebellen- .com, waarop de telefoontarie ven van zo'n 100 'buitenlanden' vergeleken worden. Ook de website van je mobiele aanbie der is te raadplegen. Zie; www.vakantiebellen.com Rob de Vries Door grindwinning langs de rivier de Maas is bij Roer mond het watersport- en -recre atiegebied De Maasplassen ontstaan. Het gebied is 25 kilo meter lang en 3.000 hectare groot. Alle recreatieve moge lijkheden op het water, in Roer mond en in andere nabijgelegen dorpjes, staan op een rij in het Maasplassen Magazine 2002. Het blad is gratis verkrijgbaar bij de VW-kantoren of kan te gen vergoeding van portokosten worden toegestuurd door de WV Roermond. Tel 0900 2025588, www.lekker-genieten.nl. Het bureau voor toerisme Friesland Holland in Wol- vega heeft enkele bootreizen ge organiseerd voor mensen die slecht ter been zijn of in een rol stoel zitten. Op een aangepaste riviercruiser wordt in juli en au gustus driemaal een vijfdaagse tocht gemaakt langs de Friese Elfsteden en is er eenmaal een vierdaagse reis door Zuid- Friesland, Noord-West Overijs sel en Noord-Flevoland. Over nacht wordt in hotels aan of na bij het water. Informatie: tel. 0561 615364, www.frieslandholland.nl. Toerisme Recreatie Neder land (TRN) heeft met 116 nieuwe routes het aanbod aan themaroutes flink uitgebreid. De vorig jaar gestarte fietsrou teplanner op www.holland.com biedt zowel informatie voor re creatieve fietsers die rond de 35 kilometer willen rijden als voor lange-afstandfietsers die zelf hun route willen uitstippelen. Dankzij het mobieltje lijkt contact onderhouden van uit het buitenland met het thuisfront, tijdens vakanties, geen probleem. Maar: al dat ge- bel kan een dure grap worden. Met name als je in het buiten land je voicemail aan laat staan. ,Dat kan snel uitlopen op een fi nancieel drama", zegt Ben Wol- dring uit het Noord-Groninger dorpje Usquert. Ben, nog maar 17 jaar, is de grote man achter Bencom BV, een van de weinige succesvolle internet-onderne- mingen in ons land. Woldring kreeg grote bekend heid toen hij al op 13-jarige leef tijd, in het kader van een school opdracht, een succesvolle eigen website (www.bellen.comlan ceerde, waarop consumenten en bedrijven de tarieven van tele foonaanbieders konden verge lijken.. Van de vier websites waarmee Bencom BV op de markt is, gaat er een helemaal over de tarieven van het tijdens vakanties bellen vanuit het buitenland: www- .vakantiebellen.com. Ben Wol dring blijkt dan ook uitermate deskundig als het gaat om tips en valkuilen met betrekking tot dit onderwerp. De grootste val kuil is het aan laten staan van cle voicemail op je mobieltje, als je in het buitenland bent. Ben: „Als je op je vakantieplek op je mobieltje gebeld wordt, betaal jij als ontvanger de kos ten van het gesprek. Dat is zo ge regeld om de beller te bescher men. Die weet niet altijd in welk, eventueel heel duur land, de ontvanger zit en hoeft dus niet voor de kosten op te draai en. Die zijn voor de ontvangen de partijDie heeft nu eenmaal besloten zijn mobieltje mee te nemen naar het buitenland en draagt dus ook het risico. Als je je voicemail aan hebt staan, kan dat aardig oplopen. Als je gebeld wordt en niet me teen kunt antwoorden dan wordt je toestel na twintig se conden doorgeschakeld naar de voicemailcomputer in Neder land. Dat is echt niet gratis. La ter luister je dan het ingespro ken voicemailbericht alsnog af. Uiteraard moet je dat ook beta len, net als de eerste verbinding, en het terugschakelen naar de computer." „Ik heb gevallen meegemaakt waarbij ontvangers vier Euro per minuut moesten afrekenen. Een voicemailbericht, en er worden al gauw berichten van een paar minuten ingesproken, Naar huis bellen vanaf de camping. kan tot zo'n tien Euro oplopen. Ben's advies is dan ook om in het buitenland je voicemail nooit aan te zetten. „Of om op je voi cemail een bericht in te spreken dat de beller maar een SMS'je moet sturen. Dat is praktisch gratis." De voicemail-tip van Ben is het eerste advies op de checklist, die je vanzelf tegenkomt als je op z'n vakantiebel-website de naam van je provider, de aard van je abonnement en het va kantieland van waaruit je wilt bellen, hebt ingetikt. De website is ook van belang als je de tarieven wilt vergelijken van de verschillende operators in het buitenland. Daar kan veel verschil in zitten. En ze zijn hoog. Als je met je mobiele tele foon gebruik maakt van een foto Roland de Bruin buitenlands netwerk worden zogenaamde roamingkosten in rekening gebracht; roaming is Engels voor zwerven. Je mobiel tje moet op zoek naar de lokale aanbieder waarmee je Neder landse provider een overeen komst heeft. Telecombedrijven zien dit soort gesprekken kennelijk als een melkkoetje. De Europese Com missie verdenkt de belbedrijven van het kunstmatig hoog hou den van de prijzen en van prijs afspraken en heeft besloten daarover de strijd met die be drijven aan te gaan. Tot resulta ten op de korte termijn kan dat nauwelijks meer leiden. Deze Advertentie Slaapkamers (4-6 personen), balkon of terras en parkeerplaats. Clervaux (Luxemburg). 2,5 uur rijden van Utrecht. BINNENBAD Volledig; ingericht, veel luxe en comfort Informatie en reserveringen tel: 00352 92 08 89 - I Fax: 00352 92 30 17 (Nederlandssprekend)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 51