Vissersdorpjes kleuren de bergen W17 Roeien in een Vikingschip Airshow Roofvogels Drenthe Kaasmarkt Heineken Lofoten Loopings, rolls, vrills, een luchtgevecht tussen voor oorlogse dubbeldekkervliegtui gen en parachutisten die mas saal neerdalen uit de lucht. Vliegfanaten mogen de luchts- how tijdens het Hoeks Haven festival in Hoek van Holland op zaterdag 22 en zondag 23 juni niet missen. Deelnemers zijn de Breitltng Fighters, die net als het Zuid-Duitse Crazy Cessna voor het eerst hun toeren in Ne derland laten zien, een groep parachutisten, verschillende helikopterteams en de Belgi sche Luchtmacht. De Duitse wereldkampioen re mote control zal met zijn model vliegtuig een demonstratie geven op het grasveld aan de Nieuwe Waterweg, Schreiner Airways opereert in samenwer king met een loodsboot en top- vliegers tonen spectaculaire kunsten en stunts in zowel close formation als solo. Op beide dagen is er vanaf 10 uur een feestterrein met braderie, kin derattracties, terrasjes en live muziek. Rederij de Watergeus verzorgt rondvaarten langs het Europoort/Botlekgebied vanuit Hoek van Holland. Informatie: tel. 0174 - 310080, www.hoekvanholland.nl/vvv Wat hebben indianen met roofvogels? Tijdens twee speciale themaweekeinden in Safari Beekse Bergen kun je daar alles over te weten komen. Bij de dagelijkse roofvogelde monstraties kun je zelf voelen wat de impact van de enorme vogels is wanneer onder meer roodstaartbuizerds en Ameri kaanse zee-arenden boven je hoofd cirkelen. Een gids vertelt over de oorsprong van het india- nenritueel om zich met veren te tooien. In de tipi mogen kinde ren hun eigen indianentooi of geluksamulet maken. De speci ale activiteiten hebben plaats in het weekeinde van 22 en 23 juni en het weekeinde van 29 en 30 juni. In juni is Safari Beekse Bergen dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Informatie: tel. 0900 - 2335732, intemetwww.beeksebergen.nl Drie partners die zich bezig houden met het toeristisch promoten van Drenthe hebben elkaar gevonden in een nieuwe, gemeenschappelijke uitgave: de Vakantiekrant Drenthe 2002. Het Noord Nederlands Bureau voor Toerisme, het Recreatie schap Drenthe en de Drentse Fiets4daagse bundelen alle mo gelijkheden tot het genieten in Drenthe van rust en ruimte, cul tuur, natuur, archeologie, schaapskuddes, hunebedden en fietsen, wandelen, skaten of paardrijden. Er is ook aandacht voor culinai re tips en shoppen. Overnacht kan worden in hotels, een luxe gastenkamer, in een bungalow of op een landelij k gelegen kam- peerterrein. De Vakantiekrant is te verkrijgen bij de Drentse VW's of bi] het NNBT, postbus 330,9200 AH Drachten, op tele foonnummer 0900-9222(55 eu rocent per minuut) of via e-mail info@nnbt.nl Sinds eeuwen is Edam kaas stad bij uitstek. De opkomst van de kaasfabrieken beteken de het einde voor de boeren- kaasmarkten, maar dit jaar wox-dt op alle woensdagen in juli en augustus de traditie hersteld. Voor de hedendaagse bezoeker is de markt zoals die zich in 1922 afspeelde een ongekend spekta kel: het loven en bieden met het oude ritueel van handjeklap, het wegen in de Waag, de tradi tionele kostuums met witte mutsjes, houten klompen en de witte pakken met strooien hoedjes van de kaasdragers. Net als vroeger wordt de kaas per bootje of met paard en wagen naar de markt gebracht, waai de kaas door een speciale kaas- zetter wordt neergezet. Een dik jaar na de officiële opening heeft Heineken Ex perience, de tot toeristische at tractie verbouwde voormalige bierbrouwerij aan de Amster damse Stadhouderskade, zijn 250.000 bezoekers ontvangen. Meer informatie over de Expe rience, op website: www.heinekenexperience.nl Reine behoort tot de blikvangers van de Lofoten. zaterdag 15 juni 2002 Het Vikingmuseum in Borg. Ook de Vikingen wisten de weg te vinden naar de Lofoten. Op het eiland Vest- vagoy in Borg (vijftien kilometer bij de luchthaven Leknes vandaan) is een museum gevestigd dat een idee geeft van de manier waarop de Vikingen eeuwenlang op deze ei landengroep leefden. Dat wordt onder meer gedaan door mannen en vrouwen die oude ambachten demonstreren zoals het bewer ken van leer tot schoenen en weven van kle ding. Ook te zien zijn gouden en bronzen en sieraden die zijn gevonden op de plaats waar het museum is gebouwd. Het museum Lofotr is een replica van het gebouw waar ooit een Vikinghoofdman moet hebben gewoond. Restanten van het 83 meter lange huis zijn in de jaren tachtig blootgelegd. Dat gebeurde nadat een boer bij het graven op zijn land opvallend donker gekleurde grond zag. De door hem gewaar schuwde archeologen vonden vervolgens enkele bijzonderheden en bepaalden dat hier het grootste gebouw stond dat ooit door Vikingen is gebouwd. Het gaat om een ge bouw met een lengte van 83 meter en een hoogte van 9 meter. Wie een idee wil krijgen van het 'Vikingge- voel' kan een tochtje maken met een replica van een Vikingschip. Belangstellenden kunnen de roeispaan ter hand nemen op een meertje dat vlakbij het museum ligt. Een in Viking-kostuum gehulde museum-mede werker zweept de roeiers op. Maar om de tocht niet al te lang te laten duren is er een rubberboot met motor die de logge boot trekt. „Veel mensen zijn zo druk bezig met het roeien dat ze niet eens in de gaten heb ben dat we een bootje gebruiken", aldus een museummedewerker. Het Vikingmuseum is gevestigd in Borg en is geopend van 18 mei tot 1 september van 10 tot 19 uur. Entree: 9,95 (volwassenen) en 4,97 (kinderen 8-16 jaar) Meer informatie: 0047-76084900 en www.lofotr.no Op de Lofoten lijkt Moe der Natuur zich van haar mooiste kant te laten zien. Uitnodigend met ver leidelijk fraaie vissersdorp jes en ongenaakbaar met grillige bergen. Een verken ning van deze Noorse eilan dengroep. Een veerboot met een paar brakende bemanningsle den. Vervelend voor hen en ook geen geruststellend gezicht voor zo'n honderd passagiers. Het is zoiets als geopereerd wor den door een chirurg die geen bloed kan zien. „Aan sommige dingen wen je nooit. Jullie tref fen het gewoon slecht vandaag", zegt de man die al een paar jaar werkt op het schip waarmee we in alle vroegte zijn vertrokken vanuit het stadje Bodo. Dit stadje ligt zo'n 1200 kilometer Vissersboten in de haven van Svolvaer dat wordt gezien als de hoofdstad van de Lofoten. Er zijn vanuit Amsterdam rechtstreekse vliegreizen naar Bodo. SAS doet dat voor 455,24 per persoon. Buro Scandinavia heeft een 20-daagse rondreis met bezoek aan de Lofoten en over nachtingen in kampeerhutten voor 565 per persoon (exclusief bootovertocht). Meer informatie: 020-4621023. Info Skandic heeft een 20-daagse autorondreis met hotelovernachtingen op de Lofo ten voor 1725 per persoon (exclusief bootovertocht). Meer infor matie: 050-3143200. In Bodo is de gemiddelde temperatuur in januari -1 graden celcius. In juli loopt de temperatuur op tot gemiddeld 14 graden celcius. De middernachtzon is daar van 4 juni tot 8 juli te bewonderen. De Lof oten zijn vanuit Bodo ook bereikbaar met het vliegtuig (de vlucht Bodo-Leknes duurt een half uur). Meer informatie over Noorwegen: Noors Verkeersbureau: 0900- 8991170 en www.noorsverkeersbureau.nl en www.visitnorway- .com. LOFOTEN Noorwegen Eggum NOORSE NORDLAND «Svolvaer ZEE Kabelvag Henningsvaer Reine Moskenes (anderhalf uur vliegen) van de Noorse hoofdstad Oslo van daan. Van Bodo hebben we weinig ge zien. Maar wat moet je in een plaats dat als toeristisch hoog tepunt nauwelijks meer heeft te bieden dan een luchtvaartmu seum? Bodo is gekozen als ver trekpunt van een bootreis van zo'n vijf uur naar de Lofoten De Lofoten is een heel ander verhaal. Een mooier verhaal. „Het is een bijzondere eiland groep met rotswanden die lood recht uit zee rijzen en talloze in- hammetjes en schilderachtige vissersdorpjes", aldus de offici ële Noorwegen-catalogus over de Lofoten. Er komen jaarlijks zo'n 250.000 mensen op af. Veelbelovend Het plaatsje Moskenes als ken nismaking met de Lofoten is veelbelovend. Groen, wit en rood gekleurde huisjes rond een hoefijzervormige haven vol vro lijke getinte vissersschepen. Op de achtergrond grillige grijze bergen met hier en daar een be sneeuwde top maken het prach tige plaatje compleet. Maar het kan nog mooier vindt de medewerker van de plaatse lijke VW die ons met een bestel busje over het eiland rijdt. Het ritje van amper zes kilo/neter leidt naar het plaatsje A (spreek uit als Ooh). Onderweg passeren we houten stellages waaraan platte grijze dingen hangen. Op een afstandje lijken het vleer muizen. Maar het zijn vissen zonder kop. Kabeljauw en stokvis zijn van oudsher de belangrijkste in komstenbron van de meeste in woners van de Lofoten. De vangst hangt een maand of drie in de openlucht te drogen en verliest daarbij zo'n viervijfde van het gewicht. Om te voorko men dat vogels de vissèn nog lichter maken zijn er netten over de stellages gespannen. Na de droogperiode volgt de rest van het conserveringsproces. Bij dat proces zijn steeds minder mensen betrokken. Terwijl zo'n vij ftig j aar geleden j aarlijks nog zo'nll5.000ton werd gevangen door 22.000 vissers is er nu een beperking waardoor maximaal zo'n 17.000 ton vis mag worden In dorpjes zoals A zijn de rode Rorbu's te vinden die geschikt zijn om te overnachten. gevangen. Het biedt werk aan amper 2000 vissers. Een aantal van hen woont in A dat behoort tot een van de best bewaarde vissersdorpjes van Noorwegen. Een aantal huizen is beschermd als historisch mo nument. De ruim honderd inwo ners moeten het vooral van toe risme hebben. Die toeristen komen onder meer af op het 'Fi shing Village Museum' dat met enkele historische gebouwen waaronder een boothuis en sme derij een indruk moet wekken van een 19de eeuws vissersdorp. A ligt aan het einde van de Lofo ten weg (E10)Dit is een goed ge asfalteerde weg die allerlei dorpjes met elkaar verbindt. Op deze manier zijn plaatsjes te be reiken met een minder museaal maar natuurlijker karakter dan A. Misschien zijn de dorpjes Hen ningsvaer en Kabelvag daarom zo aantrekkelijk. Reine, zo'n 15 kilometer bij A vandaan is door lezers van en Noors tijdschrift zelfs uitgeroepen tot mooiste plaats van Noorwegen. De huis jes (pittoresk is toch echt het juiste woord) maken nieuwsgie rig naar hoe het er van binnen uitziet. Daar is natuurlijk reke ning mee gehouden. Wie met de visvangst is beperkt, probeert toeristen op een andere manier aan de haak te slaan. Dat ge beurt met een zogenoemde Ror- bu. Opslagplaats Rorbu betekent 'opslagplaats voor roeispanen'. Vroeger ge bruikten vissers deze op palen gebouwde hutten om hun netten en visgerei op te bergen voor de nacht. Ze sliepen er ook vaak. De huisjes zijn de afgelopen ja ren aangepast aan de moderne wensen. Dus met douche en ver warming. Wij kiezen voor een Rorbu in Svolvaer dat wordt ge zien als de 'hoofdstad' van de Lofoten. Met een beetje fantasie is het een eenvoudig vakantie huisje. Maar dan wel eentje met een onbetaalbaar uitzicht op de haven en de bergen. Van dat uitzicht kun je nog diep in de nacht profiteren. Want maandenlang wordt het er dankzij de middernachtzon niet echt donker. De volgende dag is het urenlang genieten geblazen van Svolvaer als een wat ruiger wandelgebied. Na de wandeling gaat de ver kenning gemotoriseerd verder. De weg leidt weer naar plaatsen waarvan je de namen alweer snel vergeet, maar waarvan 'het beeld' blijft hangen. Neem nu Eggum. Vanaf een flinke heuvel kun je er op neerkijken. Vrolijk gekleurde huisjes staan midden in het fel groene grasAan de zij - kant een sliert grillige bergen en er vlak voor een helblauwe zee met wit opspattende golven. Er is maar een weg die naar dit dorpje leidt. Hier houdt de wereld op. Een mooier einde lijkt ondenkbaar. Mare Brink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 49