Zeeland ruiken en proeven Programma Smaek van Zeêland Vleeswaren meer dan broodbeleg Verrassingen aan boord W13 ;if jrfT5 Taste Curry G-Shock Tia Lusso Mandrin zaterdag 15 juni 2002 Zeeland zien, voelen, horen, proeven, ruiken en ervaren. De zilte geur van Oosterscheldekreeft en alikruiken, de kleverige zoetheid van de babbelaar en de frisse afdronk van Appelaere, het is er allemaal tijdens de derde Smaek van Zeêland: het tweedaagse culinaire evenement waarin het Zeeuwse streekproduct de hoofdrol speelt. Van karnemelks- orbet tot eierdrank en van witlofsoep tot lamsvlees. De lief hebber van lekkernijen uit de provincie kan zaterdag 22 en zondag 23 juni zijn hart ophalen op het Middelburgse Ab dijplein. Naast lekkere hapjes biedt het programma ook mu ziek van Zeeuwse bodem. Het streekproduct wint lang zamerhand terrein. Steeds meer consumenten kiezen voor die specifieke producten met hun kenmerkende smaak. Een smakelijke afwisseling van de meer alledaagse voedingswa ren. Iedere streek of provincie heeft zo zijn eigen heerlijkhe den. Zeeland speelt zich wat dat betreft goed en lekker in de kij ker met streekproducten van het land, uit de oude doos of ge woon ontstaan door creativiteit van Zeeuwse koks. Daaruit ont staan tongstrelende combina ties als 'Schouwen-Duivelands vuurtorentje' van palingmousse op een saladebouquet. Of een Terrine van Zeeuws gerookt lamsvlees in Zeeuws katenspek. Het Middelburgse Abdijplein vormt het decor voor de derde Smaek van Zeêland, georgani seerd door het Bureau voor Toe risme Zeeland. De bezoekers kunnen daar kennis maken met de culinaire hoogstandjes van Zeeuwse restaurants. Vijftien Zeeuwse restaurants zijn pre sent. Proeven kan van de gerechten die Zeeuwse koks be reiden op een speciaal kookpo- dium. Voor een zacht prijsje kunnen de liefhebbers hun buik rond eten. Elk uur wisselt de menukaart van gerecht, dus een keur aan smaken komt aan bod. Na iedere kooksesie betreedt een Zeeuwse artiest het podium. De Smaek van Zeêland behelst verder een productenmarkt. Daar staan de producenten met hun Zeeuwse producten. Acte de présence geven onder andere de Stichting Zeeuwse Vlegel, boerin Corrie Roskam uit Kerk- werve met haar eierdrank, wit lofkwekerij Veldzicht uit Lewe- dorp met onder meer witlofsoep en witlof jam, Nel Struijk van de Hooge Molen uit Zierikzee met haar Zeeuwse mosterd en een groot aantal producenten van diverse fruitwijnen, vruchten sappen, boerderij-ijs, vis, vlees, groenten en kruiden. In tegenstelling tot de eerste twee 'Smaeken' gaat deze editie ook zaterdagavond door. De kooksessie staat dan in het te ken van de Oosterscheldekreeft. De Smaek van Zeêland wordt zaterdag 22 juni geopend door het illustere trio Gert van Swie- ten (Zeeuws gedeputeerde van toerisme en recreatie), Annie Verduld van het tv-programma Het Lagerhuis en Peter de Koeijer, voorzitter ZLTO-raad Zeeland. De drie zullen de eer ste kooksessie verzorgen in de restauranttent. Zij worden des kundig bijgestaan door de kok Christ Huysman van de Schouwse Pot. Op het menu staat een Zeeuwse mosselsoep. Van Swieten liet ook vorig jaar een proeve van zijn kookkunst zien bij de bereiding van Paling in het groen. Het culinaire evenement valt, evenenals vorig jaar, in de week van het platteland. Een prima gelegenheid om te zien op de di verse Zeeuwse landbouwbe drijven hoe de producten op het land groeien, hoe ze verwerkt worden en bij de consument te recht komen. Op de Smaek kan het publiek dan proeven van de producten. Het één sluit dus mooi aan bij het ander. Annemarie Zevenbergen Zeeland kent tal van producten van eigen bodem. foto Dirk-Jan Gjeltema Appelaere is een biologische appeldrank van Zeeuws fruit. foto Peter Nicolai In de restauranttent op het Abdlijplein in Middelburg beginnen de kooksessies zater dag 22 juni om 12.00 uur en gaan door tot 22.00 uur. Zondag 23 juni wordt van 13.00 tot 19.00 uur gekookt. Tussen de demon straties door betreden Zeeuwse musici het podium. Het programma ziet er als volgt uit: ZATERDAG 22 juni 12.00 uur: kok Christ Huysman van restaurant De Schouwse Pot, Westenschouwen, met Gert van Swieten, Annie Verduld en Peter de Koeijer. Gerecht: Zeeuwse Mosselsoep. 12.30 uur: Ensemble Mo met Portugese volksmuziek. 13.00 uur: kok Matthias Ahlers van strandpaviljoen Zomerzon, Renesse. Gerecht: Schouwen-Duive lands vuurtorentje van paling mousse op een saladebouquet. 13.30 uur: Ensemble Mo. 14.00 uur: kok Corjan Hooger- heide van restaurant De Peper boom, Veere. Gerecht: Bavarois van Zeeuwse lamszwezerik op notenrozij- nenbrood met een gelei van Zeeuwse zwarte bessen-chut ney. 14.30 uur: Saxofoonkwartet Marijke met moderne muziek vanaf Gershwin. 15.00 uur: kok Marco Adriaanse van restaurant De Kameel, Mid delburg. Gerecht: Rolletjes van tong schar en Zeeuws grill-spek, geserveerd op zeekraal en om ringd met venkel-knoflook- bouillon, geparfumeerd met Walchers Juttersbitter. 15.30 uur: Saxofoonkwartet Marijke. 16.00 uur: kok Hans Prevoo van Apparthotel Bommeljé, Dom burg. Gerecht: Zeeuwse karnemelks- orbet met gefrituurde appel beignet in gezelschap van een rooibossiroop. 16.30 uur: Ensemble Remake met een jazz-repertoire. 17.00 uur: kok Lanny van Waar de van Braaij-tapperij De Mug, Middelburg. Gerecht: Salade van witte as perges met pastrami van Zeeuwse kipfilet. 17.30 uur: Ensemble Remake. 18.00 uur: kok Rinaldo Traas van Jacob Roggeveenhuis, Mid delburg. Gerecht: Terrine van Zeeuws gerookt lamsvlees. 18.30 uur: Pianist Joop Kort met easy-listening en swing boogie woogie. 19.00 uur: Culinair Gilde Zee land. Gerecht: Rolletje van maiskip- filet en Zeeuws lamsfilet. 19.30 uur: Pianist Joop Kort. 20.00 uur: thema Oosterschel dekreeft, restaurant De Gouden Leeuw, Scherpenisse. Gerecht: Oosterscheldekreeft. 20.30 en 21.30 uur: Westkappels Kwartet. ZONDAG 23 juni 13.00 uur: koks Ben Willemse- n/Erwin Wöhler van restau rants De Gespleten Arent en In den zevenden hemel, Middel- burg. Gerecht: Dun gesneden Zeeuws kalfsvlees in een jasje van krui den en Zeeuws mosterdzaad, gepresenteerd met boerenkaas, truffelaardappelsalade en basi licumdressing. 13.30 uur: Salonorkest, vier vio listen en een pianist met licht klassieke muziek. 14.00 uur: koks Ben Willemse- n/Erwin Wöhler van restau rants De Gespleten Arent en In den zevenden hemel, Middel burg. Gerecht: Stoverij van Zeeuws kalfsvlees met gepekelde kalfs- tong en een zomerse groente met als garnituur een frisse salade met Zeeuws vlegelbrood. 14.30 uur: Salonorkest. 15.00 uur: kok Eric van Bochho- ve van restaurant De Camp- veerse Toren, Veere. Gerecht: Makreel op diverse manieren bereid. 15.30 uur: Zebrass, tien koper- blazers en slagwerk met een breed repertoire van Gabrielie tot Zappa. 16.00 uur: kok Etienne Min- naert van Jazz-Eetcafé Desafi- nado, Middelburg. Gerecht: Tartaar van verse zalm met yoghurt en gebakken jonge spinazie met een sausje van Lange Jan-bier. 16.30 uur: Zeebrass. 17.00 uur: kok Gert Melse van restaurant De Bourgondiër, Vlissingen. Gerecht: Creatie van Schellach- se Hangop. 17.30 uur: Accordeonist Rene Caljouw. 18.00 uur: koks René Colijn/E- rik Huiser van restaurant Grand Arion, Vlissingen. Gerecht: Symfonie van zee baars en kalfszwezerik op een kussentje van rode bierenpui'ee en zeekraal. 18.30 uur: Accordeonist Rene Caljouw. In tegenstelling tot het vlees dat we bij de slager of in de su permarkt kopen neemt in ons land de consumptie van vlees waren jaarlijks met enige procenten toe. Het is juist de toename van het gebruik van vleeswaren dat aangeeft dat de worst, de ham en de gebi'aden fihcandeau niet meer uitslui tend op de boterham terecht ko men. Dat zou ook niet mogelijk zijn want we eten elk jaar weer een paar sneetjes brood minder dan we gewend zijn. Ook zit het niet in een verschuiving van het zoe te naar het meer hartige beleg. De verhouding (35 - 65) tussen die twee blijkt in de afgelopen tien jaar nauwelijks te zijn ge wijzigd. De enige conclusie is dat we steeds vaker de vleeswaren bij de warme maaltijden eten en dat die daardoor de plaats inne men van het stooflapje, de ge haktbal, de karbonade en het biefstukje. In ons land onderscheiden we verschillende vleeswaren die zich uitstekend lenen om bij de warme maaltijd te geven. Dat we in ons land beschikken over een royaal assortiment vleeswa ren heeft te maken met onze eetgewoonten waarbij slechts eenmaal per dag een warme maaltijd op tafel komt. De mid dagmaaltijd, die we vroeger als koffietafel aanduidden, omvat brood met beleg dat door-gaans bestaat uit verschillende vlees waren, kaas, salades en vruch ten (tomaten). De vleeswaren worden in ons land voor een groot deel in plakken gesneden en verpakt verkocht. Door vleeswaren bij het samen stellen van de warme maaltij den te betrekken zijn we in staat om de hoeveelheden beperkt te houden. Dat doen we vrij be wust om de hoeveelheden eiwit rijke voedingsmiddelen van dierlijke oorsprong zoveel mo gelijk terug te dringen. Met vleeswaren bij de warme maal tijd lukt dat eigenlijk nog beter dan met het vlees. Een varkens biefstukje (oester) van 75 gram komt ons als uitgesproken nie tig voor terwijl dezelfde hoe veelheid in dunne plakken gesneden gebraden varkensfri candeau ons die indruk niet geeft. Naast bekende combinaties van groenten en vleeswaren, zoals gekookte ham met asperges en witlof, zijn er tal van mogelijk heden om het aantal combina ties van groenten en vleeswaren sterk uit te breiden. Ook de mo gelijkheden om vleeswaren met elkaar te combineren en bij ge mengde salades op te dienen zijn uitzonderlijk groot. Zo'n gevarieerde vleeswaren- schotel kan, heel klassiek, be staan uit plakken gekookte ham, gebraden rosbief, gebra den fricandeau en een al dan niet gekookte woi*stsooi*t. Een dergelijke schotel gaat ook goed samen met gei'echten met ge droogde peulvruchten en blad groenten die met een (kaas)saus woi'den opgediend. Spinazie en andijvie met een saus waai'in Goudse kaas is verwerkt zijn daarvan zeker geen onbekenden meer. Hans Belterman In de komende week treft u in de dagelijkse receptenrubriek sug gesties aan voor gerechten met vleeswaren. Maandag een re cept met namaakworst. Tearoom en restaurant is een be proefde (Zeeuws)vlaamse combi natie. Het betekent dat je als gast op zo goed als elk uur van de dag welkom bent. 's Morgens voor een kop koffie met een Brusselse wafel, rond het mid daguur voor de lunch, 's middags voor de thee en 's avonds voor het diner. Een plezierige flexibele opvatting van gastvrijheid. In Retranchement hanteert De Parle vinker deze aangename formule. Be halve op sluitingsdag maandag kom je er nooit voor een dichte deur. Fijn voor fietsers die de Vlaamse polders en het Zwin op hun programma hebben. Wat me wel verwondert is de naam, er is in velden noch wegen een binnen- vaai'der te bekennen. Uitbater Jan Vos die uit Drente komt, ook geen provin cie met veel binnenvaart, dacht ik zo, legt uit. ,,We hebben met de familie uren om de tafel gezeten. Tientallen namen borrelden op. Ook De Parlevin ker en dat leek ons wel wat, per slot van rekening heeft Retranchement eens een haven gehad." Het is niet de enige verrassing van De Parlevinker. Buiten op het terras lijkt het redelijk gewoon, tot je binnen komt. De ruimte is verdeeld in hoekjes met allemaal een ander sfeertje. Een stukje is afgescheiden met door de zee geteisterde strandpalen en heeft als blikvanger een strandgezicht met ou de zeilschepen van de hand van in Zeeuws-Vlaanderen niet onbekende kunstenaar Ronald Spiessens. Achter mij prijken pagina's van het Nieuwsblad achter glas, afkomstig van een editie die precies een week ou der is dan ik. Een andere wand wordt verlucht met strofen van het Zeeuws vlaams volkslied op artistieke wijze ingelijst. Her en der ontwaar ik kleine collecties curiosa op kasten en schap pen en De Parlevinker heeft geen ven sterbanken maar vensterbakken waarvan de inhoud seizoensafhanke- lijk is. 's Winters zijn zij gevuld met kunstsneeuw en in de herfst met dorre bladeren, nu zijn het zandbakken vol strandvondsten. De Parlevinker is ludiek, gerechten de kaart hebben ongebruikelijke namen. De palinggerechten (€16,50) woi-den aangeduid met 'Gehakte mootjes' en die zijn niet afkomstig van kweekpa- ling verzekert de gastheer, want De Parlevinke zweert bij de beste grond stoffen, huldigt het motto 'alles vers' en maakt soepen en sauzen zelf. Ik besluit de specialiteiten van het huis te proberen en start met scampi met look (€10,21), een gloeiend heet oven schaaltje gevuld met een razendlekke- Tearoom en Restaurant De Parlevinker Markt 4 4525 AD Retranchement Tel. 0117-391218 Sluitingsdag: maandag Keuken open van 11.00 tot 21.30 uur Creditcards: Eurocard, Visa en pinnen Vegetarisch: in overleg Rolstoel: ja, speciaal groot toilet Kinderen: kleine gerechtjes en kinderspeelkamer Roken: geen gescheiden ruimte re knoflooksaus die ik dan ook hele maal opdep met het bijgeleverde stokbrood, op een plankje met bixtod- mes voor de zelfwerkzaamheid van de gast. Doorgaans wantrouw ik die in schakeling van de eter, maar ik mag in de net nieuw ingerichte en glimmende keuken mij er van overtuigen dat ik geen personeelsprobleem oplos: naast Jan werken daar ook Angelo, Bianca en nog een hulpje. De scampi zijn uit stekend. En dat is ook het hoofdgerecht, 'Lek ker Zooitje', een vispannetje met vijf soorten vis in romige saus dat op de kaart staat voor €14,75 maar dat ik krijg geserveerd met één eurocent kor ting, alweer zo'n verrassing. Op de kaart staat dat ,,A1 onze hoofd gerechten worden geserveei-d met een verrassing uit de polder en het riet". Die verrassing is een soepje dat tussen voor- en hoofdgerecht op tafel komt in een pollepel waarvan de steel tot een steunvoetje is omgebogen. Elke dag kookt De Parlevinker een ander soepje en dat zijn vele hondeixlen liters op jaarbasis, zo wordt mij verzekerd. De dagsoep (€2,75) heet trouwens 'Weke lijks Dilemma', terwijl de Vissoep 4,20) wordt aangeduid als 'Japies vrije vangst'. Misschien nog leuk om te we ten dat 'Abrahams favoriet' carpaccio van ossenhaas met mosterdsaus is 8,00) en dat de 'Salade van Wouter, de kreupele strandjutter' bestaat uit sla met gebakken aubergine, visblokjes en tomatensaus (€8,00). 'Laat u verras sen door Angelo' adviseert de kaart en wie dat doet krijgt een royale mixed grill met twee sauzen (€16,00).En, o ja, mijn Grimbergen dubbel (€2,26) komt van de tap. Rien van Reems Snel, gemakkelijk en lekker zijn de thema's waar het om gaat in het boekje 'Taste'. Dat is speciaal voor de Floriade ge maakt door onder meer het Voorlichtingsbureau Groenten en Fruit. Van het voorjaar tot de herfst komen er wekelijks verse aardappelen, groenten en fruit uit de Floriadetuin. De ï-ecepten in het kookboekje laten zien dat met producten van het seizoen eenvoudig smakelijke gerech ten kunnen worden bereid, die passen in de hedendaagse le venswijze. Het kookboekje is voor 9 euro te koop op de Floria de en in de boekhandel. ISBN 90-74265-50-2. De curryfles van Heinz was altijd net zo vlot te herken nen als bijvoorbeeld de Coca Colafles. Maar Heinz heeft toch gekozen voor een ander ont werp. „Een moderne nieuwe fles, die helemaal past bij de pit tigheid die je van cuny ver wacht", vei'kondigt Margreet Houthoff nameïis Heinz. De rondgevormde fles is van zacht plastic en heeft een tikkeltje ei genwijze uitstraling. Heinz wil dat we meer doen met curry dan op een patatje, hamburger of tosti draperen. Te denken valt aan wraps, appeltaart of ba naan met curry. Casio heeft het G-Shock-hoi"- loge in een nieuw jasje ge stoken. Opvallend is het dis play, dat twee led-lagen telt. Daardoor kunnen cijfers en achtergronden van kleur wisse len. Iedereen kan zijn favoriete kleurtjes kiezen. Andere foefjes: geheugen voor dertig telefoon- nummers, vijf alarmen en een stopwatch. Casio's G-Shock, te koop in blauwgroen, grijs en diepblauw. Kast en band voren één geheel. Prijzen: van 99 tot 169 eui'o. De makers van Tia Maria hebben een nieuwe cream- likeur bedacht. Tia Lusso is zij dezacht en licht van smaak. Hij is gemaakt van Jamaicaanse koffie, rum, verse room en een vleugje Tia Maria. Verder bevat hij 17 procent alcohol. Vooral met ijsblokjes komt de smaak goed tot zijn recht. Tia Lusso, verpakt in intrigerende blauwe flessen, kost 14,99 euro. Op de befaamde Absolut Vodka is een nieuwe variant gebaseerd, Mandrin, met de bij zondere smaak van mandarij nen en andere citrusvruchten. Zo'n veertig experts hebben er twee jaar over gedaan om de nieuwe blend uit te kienen. Mandrin smaakt heerlijk puur op ijs. Met zijn aparte smaak en alcoholpercentage van 40 pro cent, is-ie ook een goede basis voor shots, longdrinks en cock tails. Bijvoorbeeld met ijs, fruit, frisdrank, verse vruchtensap, likeur. Een beetje mixen en je hebt een Absolut Mandrin Mule of Absolut Mandx-inoska. Een fles kost 16,79 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45