Kamer vraagt actie tegen imams OPRUIMING! PZC Algeheel inhaalverbod trucks Te weinig plek voor ernstig gestoorden Geschokte reacties op oproepen tot vernietiging vijanden islam IS Zorgen over toekomst Gelderse Vallei Zeilende lijndienst op IJsselmeer Continental zoekt motorbanden Emigratie en immigratie Lokale lasten stijgen minder hard Schade wachtende patiënt vergoed Gemeenten werken niet meer mee aan uitzetbeleid Hervormde synode achter zegening van homorelaties Nederlands fregat weer thuis KWF waarschuwt voor forse toename van aantal kankerpatiënten Politiebond boos over uitspraken van Steenhuis Grote drukte op boten voor Oerolfestival zaterdag 15 juni 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een Kamermeer derheid wil dat de ministers De Vries (Binnenlandse Zaken) en Korthals (Justitie) stappen on dernemen tegen radicale Dit naar aanleiding van televi sieopnames in enkele moskeeën, waar imams het martelaar- schap verheerlijken, oproepen tot moord, vernietiging van de vijanden van de islam en het ne- geren van de Nederlandse wet geving. De WD wil dat een strafrechte- lijk onderzoek wordt ingesteld. Volgens Kamerlid Rijpstra wor den de grenzen van artikel 6 van de Grondwet duidelijk over schreden. Dat artikel garan deert de vrijheid van godsdienst 'behoudens ieders verantwoor delijkheid volgens de wet'. Ook D66 en CDA hebben boos gereageerd op de inhoud van de uitzending. Zij vinden het onacceptabel dat radicale imams zich zonder problemen in Nederland kunnen vestigen. D66-Kamerlid Dittrich wil dat gemeenten moskeeën sluiten als imams zouden blijven op roepen tot verstoring van de openbare orde. Ook zouden ra dicale imams na een veroorde ling wegens onoorbare uitspra ken het land moeten worden uitgezet. LPF-fractievoorzitter Herben door Yvonne Hamar en Marcel Proos DEN HAAG - Er is te weinig plek in psychiatrische instellin gen voor blijvend gestoorde mensen. Naar schatting drie honderd gestoorde mensen in Nederland zijn zó gevaarlijk dat zij langdurig en soms levens lang moeten worden opgeno men op speciale, zogenoemde long stay-afdelingen in de in richtingen. Er is plaats voor on geveer tachtig mensen. Dat blijkt uit een onderzoek van het SCO Kohnstamm Instituut naar deze groep patiënten en delinquenten, dat is gemaakt in opdracht van de ministeries van Volksgezondheid en Jus titie. Het is voor het eerst dat onderzoekers een schat ting hebben gemaakt van het aantal. Ze baseerden zich daarbij op een onderzoek onder 211 instel lingen, waarvan 60 procent rea geerde. Zij typeerden 857 pati ënten en delinquenten als chronisch gevaarlijk en ge stoord. Omgerekend komt dit sloot zich daar gisteren bij aan. „De meeste imams hebben een tijdelijke verblijfsvergunning", zei hij. „Dus kunnen die zo het land uit." CDA-partij leider Balkenende noemt de opruien de taal van de radicale imams 'niet meer acceptabel'. Minister De Vries en de Haagse burgemeester Deetman hebben het Openbaar Ministerie ge vraagd een onderzoek in te stel len. Dat zal zich eerst richten op de uitspraken van de imams in de uitzendingen. Mocht daar aanleiding toe zijn, dan zal het OM ook andere imams onder de loep nemen. Ook het OM in Amsterdam gaat de uitlatingen toetsen op straf baarheid. Amsterdam is geko zen, omdat daar het Landelijk Expertise Centrum Discrimina tie is gevestigd, een onderdeel van het OM dat landelijk ope reert en fungeert als adviescen trum en denktank. Deze beslissing is gister en ge nomen na overleg van een aan tal hoofdofficieren van justitie en het Parket- Generaal. GP- D/ANP neer op zo'n 1400 mensen totaal. De onderzoekers kwamen na bestudering van deze gegevens tot de conclusie dat er een groep van ongeveer 250 tot driehon derd ongeneeslijk gestoorde personen is. Zij verblijven nu voor een deel in tbs-klinieken en instellingen van GGZ Neder land, de geestelijke gezond heidszorg. Bovendien zitten er een aantal in de kliniek Veld zicht in Balkbrug, waar een spe ciale long stay-afdeling is inge richt. Langdurige zorg Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie kun nen de z waargestoorden voorlo pig in de huidige inrichtingen blijven zitten. Er zal wel anders met hen worden omgegaan. De oprichting van de long stay-kli- niek Veldzicht geeft volgens de woordvoerder aan dat het mi nisterie bereid is te investeren in langdurige zorg. Het aantal tbs-patiënten is de laatste tien jaar verdubbeld. De behandelduur is met zo'n twee jaar toegenomen, aldus de on derzoekers. ANP EDE - Een arts zit peinzend op een bankje van ziekenhuis Gelderse Vallei in Ede. Het streekziekenhuis balanceert op de rand van de afgrond. Om weer uit de rode cijfers te komen, moet er 6,5 miljoen euro worden be zuinigd. Het ziekenhuis wil 160 formatie plaatsen schrappen. Tijdens een perso neelsbijeenkomst gisteren liepen de emoties hoog op. „Dit ziekenhuis gaat kapot aan grootheidswaan", zei een specialist. „Het wordt tijd dat we weer gewoon zieke men sen gaan helpen." Het ziekenhuis boekte vorig jaar een verlies van 8,5 miljoen euro. De leiding van het ziekenhuis heeft alle aan dacht gericht op nieuwbouw. De bonden vinden het schrappen van banen voorbarig en noemen de ontwikkeling schandalig. foto Erik van 't Hullenaar/ANP ENKHUIZEN - Toeristische zeilschepen gaan deze zomer een lijndienst onderhouden tussen Amsterdam, Hoorn en Enk huizen. Volgend jaar wordt deze lijndienst 'Sailtrack' uitge breid en gaan klippers, tjalken, schoeners en andere traditio nele zeilschepen dagelijks veertien havenplaatsen aan het IJsselmeer aandoen. De Traditionele Chartervaart Nederland heeft samen met de stichting De Gouden Cirkel, een toeristisch samenwerkings verband van IJsselmeerplaatsen, het idee uitgewerkt, aldus een woordvoerster gisteren. Tot 2005 wordt de zeillijndienst gesubsidieerd door de provincies Noord-Holland, Friesland, Overijsel en Flevoland met totaal 308.000 euro. Een toerist kan er voor kiezen een dag mee te varen, maar mag ook langer aan boord blijven. ANP BARNEVELD - De Duitse bandenfabrikant Continental is in Nederland op zoek naar drie motorbanden. Deze zijn moge lijk aan de binnenkant niet in orde. Dat kan gevaar opleveren voor de motorrijders. Het gaat om de ContiForce Max voor achterwielen (afmeting 180/55 ZRM/C 73 W), geproduceerd tussen december 2001 en april 2002. Behalve in Nederland zoekt Continental ook in België, Frankrijk en Oostenrijk. In totaal moeten er nog 32 mogelijk defecte banden boven water komen. ANP DEN HAAG - Nederland heeft in de eerste vier maanden van dit jaar minder immigranten binnengekregen en meer emi granten zien vertrekken dan vorig jaar. Dat blijkt uit voorlo pige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) die gisteren zijn bekendgemaakt. In de eerste vier maanden telde Nederland 39.617 immigran ten, tegen 42.278 in dezelfde periode vorig jaar. Het aantal mensen dat zich buiten Nederland vestigde, steeg in die tijd van 26.497 naar 28.876 personen. De cijfers zijn nog te pril om al te spreken van een trend, vindt statistisch onderzoeker H. Nicolaas van het CBS: „De vraag of dit zich doorzet, kan nog niet worden worden beantwoord, maar je zou het kunnen verwachten." ANP DEN HAAG - De gemeentelijke heffingen zijn dit j aar minder hard gestegen dan in 2001. Dit blijkt uit een gisteren open baar gemaakt onderzoek van het ministerie van Financiën. De stijging van onder meer onroerendzaakbelasting, reini gingsheffing en rioolrechten ligt dit j aar 16 procent lager op 6 procent. De gemeenten hebben sinds 2000 meer vrijheid om lastenver lichting zelf in te vullen. De gemeenten kregen onder meer de Zalmsnip. Vooral voor de lage inkomens was dit een welkome aanvulling. ANP APELDOORN - Een vrouw die tien maanden lang heeft moe ten wachten voordat zij in een verpleeghuis werd geplaatst, krijgt de kosten die zij in de tussentijd maakte vergoed. Het gaat om een bedrag van 35.000 euro. Haar advocaat A. Wijnberg liet gisteren weten een fax met die inhoud te hebben ontvangen van Anoz Zorgverzekering in Apeldoorn. Deze verzekeraar, wilde niet reageren op de me dedeling van de raadsman. ANP DEN HELDER - Na een inzet van zes maan den in het Midden-Oosten is het standaard fregat Hr.Ms. Philips van Almonde gisteren teruggekeerd in de marinehaven Den Hel der. Het fregat vertrok op 10 december 2001 om een bijdrage te leveren aan de strijd te gen terrorisme. In het kader van de operatie Enduring Freedom heeft het schip zich be- zig gehouden met waarneming, inlichtin genverzameling, escorte en beveiligingsta- ken. De bemanning werd thuis warm ont haald. foto Juan Vrijdag/ANP door Marcel Proos en Guus Mater UTRECHT - De gemeente Utrecht heeft, namens zestig andere gemeenten, staatssecre taris Kalsbeek van Justitie laten weten dat ze afgewezen asiel zoekers uit Noord-Irak en So malië niet meer op straat wil zetten. Volgens de gemeente Utrecht steunen onder meer Zaltbom- mel, Bergen op Zoom, Delfzijl, Wageningen en Doetinchem de brief aan Kalsbeek. Zij besloot eind mei dat afgewezen asiel zoekers uit Centraal-Irak voor alsnog in Nederland mogen blij ven, omdat de twee heersende partijen in Noord-Irak hen niet meer willen toelaten. Vluchte lingen uit het noorden van Irak zouden wel terug kunnen. Volgens de opstellers van de brief is dit echter niet het geval. In de brief staat dat het 'op zijn minst twijfelachtig' is of de heersende partijen alle uit Noord-Irak afkomstige asiel van onze redactie binnenland NIJKERK - De hervormde sy node is gisteren met krappe meerderheid akkoord gegaan met de mogelijkheid plaatselij ke gemeenten toe te staan om homorelaties kerkelijk in te ze genen. Daarmee bekrachtigde de kerk vergadering een besluit dat de gezamenlijke synode van her vormden, gereformeerden en lutheranen in november heeft genomen. Behoudende synode leden deden tevergeefs een klemmend beroep op de verga dering om het artikel te verwer- zoekers toelaten. Het gaat im mers om duizenden mensen, al dus de gemeenten. Bovendien werpt Turkije steeds nieuwe hindernissen op waardoor de te rugkeer wordt bemoeilijkt. Uitgeprocedeerde vluchtelin gen uit Somalië kunnen volgens de brief in Nederland geen gel dige reisdocumenten krijgen om naar hun land terug te gaan. Er is hier geen ambassade of con sulaat waar een Somalische asielzoeker terecht kan. Kalsbeek laat in een reactie we ten het opvangbeleid niet te zul len wijzigen. Zij zegt de zorg over de afgewezen asielzoekers uit Centraal-Irak te delen. Daarom is volgens de staatsse cretaris onlangs besloten tot een vertrekmoratorium Voor de afgewezen asielzoekers in Noord-Irak en Somalië ligt het anders, aldus Kalsbeek. Te rugkeer via Turkije is volgens haar mogelijk. Verder bestrijdt Kalsbeek dat uitgeprocedeerde Somaliërs in Nederland niet in het bezit van reisdocumenten kunnen komen. ANP pen. De kerk kan volgens hen geen zegen over homorelaties vragen omdat de bijbel de ho moseksuele praktijk afwijst. Het nu aangenomen artikel laat het aan de plaatselijke gemeen ten over om te beslissen of ze ruimte willen bieden voor de ze gening van niet-huwelijkse le vensverbintenissen 'als een ver bond van liefde en trouw voor Gods aangezicht'. De zegening van homorelaties wordt niet ge lijk gesteld aan de inzegening van het huwelijk tussen man en vrouw. Het artikel gaat pleitbe zorgers van gelijke rechten van homoseksuelen daarom niet ver genoeg. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er moet een in haalverbod komen voor vracht wagens op alle snelwegen. Daarover zijn de aanstaande coalitiepartners CDA, LPF en WD het gisteren eens gewor den. Nu nog geldt op ongeveer de helft van de snelwegen een inhaalverbod voor vrachtrij ders. De nieuwe coalitie denkt dat een algeheel inhaalverbod de doorstroming op de snelwegen bevordert. „Een betere door stroming scheelt files", aldus CDA-onderhandelaar Balke nende, die ook wees op de posi tieve milieuaspecten. De lobby organisatie Transport en Logis tiek Nederland (TLN) wijst een algeheel inhaalverbod van de hand. Een woordvoerster van TLN zei gisteren dat het een illusie is te denken dat dit instrument zal leiden tot minder files of tot een hogere verkeersveiligheid. Ze baseerde zich daarbij op onder zoek naar de gevolgen van een inhaalverbod. Wel zou een ver bod tot inhalen een rustiger verkeersbeeld geven. De woor- voerster gaf toe dat het coalitie voornemen het imago van het wegtransport ten goede komt. De transportsector heeft eind vorig jaar afspraken over in- haalverboden gemaakt met mi nister Netelenbos van Verkeexx In februari van dit jaar leidde dit tot het invoeren van een in haalverbod op de vij ftig procent van de snelwegen, waar het meeste verkeer overheen gaat. Een deel van die wegen kent nu een inhaalverbod voor vracht wagens dat de hele dag geldt, de rest kent alleen een inhaalver bod tijdens de spitsuren. De onderhandelaars van WD, CDA en LPF konden het giste ren niet eens worden over de in richting en financiering van het nieuwe zorgstelsel. CDA en WD verschillen principieel van mening hoe de burger moet wor den gecompenseerd voor de stij gende ziektekostenpremie. De LPF neigt naar steun voor de WD. Struikelblok Net als tijdens het tweede paar se kabinet is de financiering van een nieuw zorgstelsel het strui kelblok. De partijen zijn het eens over een voor iedereen ge lijke premie. Dat betekent in de praktijk dat lagere inkomens fors meer ziektekostenpremie moeten gaan betalen. De ziekte kostenpremie is nu nog afhan kelijk van het inkomen van iemand (ziekenfonds of particu lier). De partijen zijn het wel eens dat voor minder draag- krachtigen compensatie gebo den moet worden voor de hogere kosten, maar niet over de ma nier waarop. „Dat is een principiële zaak", aldus WD-onderhandelaar Zalm. „Het CDA wil allerlei nieuwe fiscale instrumenten om de mensen te compenseren en daar voelen wij niet voor. De fis cus moet belastingen innen, geen uitbetaler worden." Het CDA wenst mensen tege moet te komen met een speciaal daarvoor ingevoerde heffings korting, vergelijkbaar met de huidige kinderkorting. De WD voelt meer voor belastingverla ging, bijvoorbeeld afschaffing van de onroerendzaakbelas ting. GPD/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het aantal kankerpatiënten neemt de ko mende jaren fors toe. In 2015 zijn er naar verwachting onge veer 85.000 kankergevallen per jaar. Dat is een toename van 20.000 ten opzichte van nu. Voorzitter Marten Oosting van de Nederlandse Kankerbestrij ding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) zal dat vandaag meedelen in zijn jaarrede tij dens de Algemene Ledenverga dering in Hilversum. De stijging komt vooral door de DEN HAAG - De capaciteit en productiviteit van Nederlandse politiekorpsen kun je niet zo maar met elkaar vergelijken. Daarvoor waarschuwt Hans van Duijn, voorzitter van de Ne derlandse Politiebond (NPB). Van Duijn reageert op i'ecente uitspraken van procureur-ge neraal DSteenhuis over een on derzoek dat het Openbaar Mi nisterie verricht. Daaruit zou volgens Steerxhuis blijken dat sommige korpsen vijftig pro cent productiever zijn dan andere, terwijl daar hetzelfde aantal agenten werkt. Het mi nisterie wil weten hoe die grote producti viteitsverschillen kun nen worden verklaard. Voorbarig Volgens politiebond-voorzitter Van Duijn kan het onderzoek leiden tot voorbarige conclu sies. „Als je niet oppast ga je be weren dat een bepaald korps niet hard genoeg werkt. Maar een kox-ps in een agrarisch ge bied heeft ander werk dan in een grote stad. Ik weet zeker dat geen enkele agent uit zijn neus zit te eten", aldus Van Duijn. Volgens Steenhuis blijkt uit de grote verschillen dat de werk wijze bij de politiekorpsen aan zienlijk valt te verbeteren. Hij hoopt dat het onderzoek van het Openbaar Ministerie daarin meer inzicht verschaft. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie gaat het om een project dat al geruime tijd geleden is begonnen. GPD vergrijzing. De druk op de zorg sector, verzekeraars en de KWF zal hierdoor fors toenemen. Kanker is momenteel de tweede doodsoorzaak na hart- en vaat ziekten. Jaarlijks overlijden nu ongeveer 37.000 mensen aan de ziekte. In totaal zijn in Neder land circa 400.000 mensen voor kanker in behandeling of onder controle. Het aantal patiënten neemt door vergrijzing toe, maar door de betere behandel- mogelijkheden blijven ze langer in leven. Daardoor wordt kan ker steeds meer een chronische ziekte. Bezorgdheid Oosting uit ook zijn bezorgd heid over de voortgang van het kankeronderzoek. De laatste ja- x-en is de instroom van weten schappers volgens hem afgeno men. Het KWF dringt daarom bij de overheid aan op meer geld voor kankeronderzoek. Ook moet het werk als onderzoeker aantrekkelijker worden. De Leidse chirurg professor C. van de Velde ontvangt van daag tijdens de KWF-ledenver gadering de Muntendamprijs voor zijn wereldwijd erkende verdiensten voor kankerbestrij ding, met name borstkanker, maagkanker en darmkanker. Van de Velde is als chii'urg onco logie werkzaam bij het Leids Universitair Medisch Centrum. ANP HARLINGEN - Honderden the aterliefhebbers hebben gisteren lang op de veerboot naar Ter schelling moeten wachten. Rederij Doeksen kon de drukte niet aan. Gisteravond begon het 21e Oerolfestival, dat dit jaar 'eilandrijk' als thema draagt. Gisterochtend begon de kaart verkoop. Tx-aditioneel stond er weer een lange wachtx'ij voor de vijftien kassa's, al hoopt de or ganisatie dit jaar het imago 'al tijd uitverkocht' kwijt te raken. Daarom zijn er in totaal 90.000 kaarten voor de diverse voor stellingen beschikbaar, 10.000 meer dan vorig jaar. Het festival trekt jaarlijks 50.000 bezoekers en duurt van 14 tot en met 23 juni. ANP Advertentie mOQE WALSTRAAT 1 99 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3