in de olie Hongerwinter kan een leven lang duren PZC nSL RUDEN RIEMENS zaterdag 15 juni 2002 FOTOGRAFIE Extreme ondervoeding tijdens de zwangerschap leidt tot een twee maal zo grote kans op ernstige psychi sche stoornissen. Dat blijkt uit onder zoek van prof. Wijbrand Hoek naar de gevolgen van de hongerwinter van 1944/1945. Hij groeide op met de verhalen over de verschrikkingen van de Tweede We reldoorlog. Zijn moeder was betrokken bij het verzet en tijdens de hongerwinter in 1945 woonden zijn ouders in Amsterdam. „Daar was de hongersnood het ergste. Mijn ouders weten hoe tulpenbollen smaken. Hoewel ze nog weieens iets toegestopt kre gen omdat mijn opa dominee was", vertelt Hans Wijbrand Hoek. Ondanks die van oorlogsverhalen door drenkte jeugd, drong de ernst van de hon gerwinter pas goed door tot de nu 47-jarige psychiater toen hij tien jaar geleden metzijn onderzoek naar hongerwinterbaby's begon. „We kunnen ons in deze welvarende tijd geen voorstelling meer maken van de af schuwelijke honger die de mensen toen heb ben geleden." Tijdens de piek van de hongersnood, tussen februari en mei van 1945, moesten de men sen in leven zien te blijven op een rantsoen van minder dan 1000 kilocalorie per dag. „Dat zijn bijvoorbeeld twee droge boter hammen en twee aardappels. Zo'n 22.000 mensen zijn gestorven aan de directe gevol gen van de hongerwinter. Nog eens 200.000 hielden er lichamelijk letsel aan over", somt Wijbrand Hoek geroutineerd de feiten op. Maar de klap van cle hongerwinter dreunt nog steeds door, zo blijkt uit het onderzoek van de aan het Haagse psychomedisch cen trum Parnassia verbonden hoogleraar. De mensen die tussen oktober en december 1945 zijn geboren, hebben een tweemaal zo grote kans op ernstige psychiatrische stoor nissen. Hoe eerder in de zwangerschap de ondervoeding plaatsvond, hoe ernstiger de stoornis die de hongerwinterbaby's op late re leeftijd ontwikkelden. Bij ondervoeding in de eerste drie maanden van de zwangerschap - waarin het zenuw stelsel wordt aangelegd - is de kans op het ontwikkelen van schizofrenie bijvoorbeeld tweemaal zo groot. Schizofrenie is een chro nische stoornis waarbij de patiënt lijdt aan terugkerende psychoses. Tijdens zo'n aan val heeft hij waandenkbeelden en hoort hij stemmen. De ziekte is met medicijnen wel te behandelen, maar nooit te genezen. Wij brand Hoek: „Ik wil hierbij wel onderstre pen dat natuurlijk niet alle mensen die in de hongerwinter zijn geboren deze ziekte heb ben gekregen. Zo simpel is het niet. Het is een complex samenspel van erfelijkheid en omgevingsfactoren dat bepaalt of de schi zofrenie tot ontwikkeling komt. Maar de hongerwinter is wél een omgevingsfactor van belang." Het was een gigantisch ingewikkelde klus om vijftig jaar na dato de hongerwinterba by's op te sporen. Wijbrand Hoek: „Sommi gen waren al overleden, anderen waren bijvoorbeeld kinderen van een slager of bakker waardoor de honger niet zo hard had toegeslagen." Maar uiteindelijk lukte het toch om genoeg in de hongerwinter geboren mensen op te sporen en kon het onderzoek beginnen. Bij de mensen die geboren zijn in de periode oktober-december 1945, bleek niet alleen het aantal mensen met schizofrenie ver hoogd maar ook waren er meer geboren met een open ruggetje of andere aanlegstoornis- sen van het zenuwstelsel. Ook bleek dat de voormalige hongerwinterbaby's vaker voor militaire dienst waren afgekeurd vanwege een slechte geestelijke gezondheid (s5). Opzien De resultaten van het hongerwintei-onder- zoek baren veel opzien in de psychiatrie. Wijbrand Hoek: „In de afgelopen decennia is er veel naar verklaringen voor het ont staan van schizofrenie gezocht. In de jaren zeventig ging men ervan uit dat de ziekte vooral door sociale factoren, zoals de op voeding, ontstond. Men gaf met andere woorden de ouders de schuld. Daarna werd het voor een groot deel toegeschreven aan erfelijkheid. Nu blijkt dat niet alleen het er felijk materiaal, maar ook de omstandighe den tijdens de zwangerschap van grote in vloed zijn." De veronderstelling dat de angsten van de moeder tijdens de Tweede Wereldoorlog misschien wel een veel grotere invloed op haar ongeboren kind hebben gehad dan de ondervoeding, wijst Wijbrand Hoek reso luut van de hand. „Alleen de kinderen van Voedseltochttijdens de hongerwinter. wie de moeders zwanger waren tijdens de hongerwinter hebben een verhoogde kans op psychische aandoeningen. Daar zie je al thans duidelijk een piek die je bij de kinde ren die in de andere oorlogsjaren zijn gebo ren niet ziet". In de jaren zestig werd door het epidemiolo gen-echtpaar Susser ook al onderzoek ge daan naar de gevolgen van de hongerwinter. Zij woonden in Zuid-Afrika en kwamen voor hun onderzoek speciaal naar Neder land. Hun hypothese dat ondervoeding zou leiden tot een lagere intelligentie, kregen ze overigens niet bevestigd. „Maar hun onder zoek was desondanks zó opzienbarend dat het wel in het toonaangevende medisch we tenschappelijke tijdschrift Science werd gepubliceerd", vertelt Wijbrand Hoek. De zoon van het echtpaar, Ezra Susser, groeide met het onderwerp op en ging er zelf als psy •mm?' foto ANP chiater verbonden aan de prestigieuze Co lumbia University in New York mee verder. Wijbrand Hoek is sinds een paar maanden benoemd tot bijzonder hoogleraar aan deze universiteit. „Ik leerde Ezra Susser kennen in 1986 tijdens mijn onderzoek naar chroni sche psychiatrische patiënten in New York, kennen. In de jaren negentig hebben we in tensief samengewerkt aan het hongerwin- teronderzoek. „Als een soort eerbetoon aan zijn ouders, die met hun hypothese een heel eind in de goede richting zaten." Wijbrand Hoek heeft niet wetenschappelijk kunnen bewijzen door wélk tekort precies de verhoogde kans op psychische stoornis sen wordt veroorzaakt. „We moeten het bij de hypothese houden dat het foliumzuur is. omdat een tekort aan deze voedingsstof is gevonden bij baby's met een open ruggetje." Foliumzuur is een natuurlijke stof die on dermeer in groene bladgroenten zit. In Ne derland wordt vrouwen sinds een paar jaar aangeraden om een maand vóór de concep tie en de eerste twee maanden van de zwan gerschap foliumzuur te slikken. Of kinderen van ondervoede moeders uit derdewereldlanden meer kans hebben op psychische stoornissen, is onbekend. Wij brand Hoek: „Daar is nog nooit onderzoek naar gedaan omdat die landen niet over de informatiebronnen beschikken. Misschien zit in het weinige voedsel dat ze in Afrika hebben, bijvoorbeeld wel heel veel folium zuur. Bovendien heb je daar te maken met een heel andere situatie. In die landenzijnze gewend aan weinig voedsel.Voor de wel doorvoede Nederlanders was de honger winter een grote uitzondering. „Het klinkt, raar, maar zo'n extreme omstandigheid komt bij een goed gevoed lichaam extra hard aan. Het heeft geen tijd om zich op die plotselinge verandering in te stellen." Anorexia Of kinderen van anorexia-patiëntes meer kans op psychische klachten hebben, is evenmin bekend. „Vrouwen die ernstig aan anorexia lijden, hebben vaak geen menstru atie en worden in de regel dus ook niet zwanger. Een natuurlijk beveiligingsme chanisme van het lichaam", vertelt Wij brand Hoek die voorzitter is van de Stuur groep Eetstoornissen Nederland. Maar ook als de vrouw van haar eetstoornis is genezen, blijven de jaren van uithonge ring van invloed op haar lichaam. „Er is on derzoek dat erop wijst dat het ook gevolgen kan hebben voor een baby die de vrouw na haar ziekte krijgt. Reden genoeg om van hei veel te slanke westerse schoonheidsideaal af te stappen, vindt Wijbrand Hoek. „In an dere culturen worden vollere vrouwen juist mooi gevonden. Een stuk gezonder voor moeder én kind." Floor de Booys

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34