Engeland in ban van Ferdinand PZC Mick McCarthy mikt op kwartfinale Duitsland wil zelf WK van 2006 openen Puntje van de stoel In voetsporen Bobby Moore Ploeg Armstrong gaat vrijuit Garba Lawal naar Levski Sofia Versterkingen voor NAC Watford ontslaat Vialli Overtuigende start volleybalsters Shirt Pele is koopje Tijd voor kinderen? wk in cijfers wk op tv zaterdag 15 juni 2002 Rio Ferdinand wordt alom geprezen om zijn prestaties op het WK. foto William West/AFP door Peter van Duyl DEN HAAG - Italië heeft Ales- sandro Nesta, Zweden beschikt over Johan Mjallby en Brazilië doet het met Edmilson. Het zijn geen kleine namen, maar in En geland worden ze er niet warm of koud van. In het koninkrijk van het chauvinisme heeft de beste vrije verdediger van het WK vanzelfsprekend een En gels paspoort. Daarin staat de naam Rio Ferdinand. David Beckham en Michael Owen zijn de absolute sterren van de Engelse selectie, die zich vanmiddag via Denemarken naar de kwartfinale hoopt te worstelen. Maar het is niet D I^drea Japan 'Becks' of Owen die zich mo menteel de meest populaire spe ler van het land mag noemen. Engeland is in de ban van Rio Ferdinand. Diepe indruk De verded iger van Leeds United heeft in de eerste 270 minuten van het WK diepe indruk ge maakt op zijn landgenoten, die eens m de vier jaar massaal dro men van een reprise van de zo mer van 1966, toen Engeland in eigen land zijn eerste en enige wereldtitel in de wacht sleepte. Ferdinand tackelt scherp, is ijzersterk in de lucht, maar kop pelt zijn kracht aan elegantie. Het levert hem bewonderende tv-commentaren en lyrische be schouwingen in de kranten op. Hij wordt de invloedrijkste cen trale verdediger sinds Bobby Moore genoemd. Het zal in de praktijk nog wel even duren voordat Ferdinand de stijl en gratie van Moore be nadert, maar zijn verschijning in het hart van de Engelse de fensie is inderdaad een verade ming vergeleken bij houterige voorgangers als Tony Adams, Martin Keown of Gareth South- gate. Eén parallel met Moore is er wel: beiden werden opgeleid bij West Ham United. Kleuren Rio Ferdinand, van 7 november 1978, tekende in 1994 een jeugdcontract bij West Ham, waar hij naam maakte met de snelheid van een concorde. Hij debuteerde nog voor zijn acht tiende verjaardag in de Engelse Premier League en was net ne gentien toen hijin de thuiswed strijd tegen Kameroen (novem ber 19 9 7voor het eerst de kleu ren van Engeland verdedigde. Het ging snel met Ferdinand, té snel. Hij maakte deel uit van de selectie voor het WK van 1998, maar kende daarna een terug val. De jeugdige verdediger had moeite met de keerzijde van de roem, het leven in een glazen huis en de kritiek in de pers, die zijn schoonheidsfoutjes uitver grootte als waren het stuk voor stuk cruciale flaters. De verde diger werd betrapt terwijl hij met een slok op achter het stuur zat. Hij kende een tegenvallend seizoen en miste Euro 2000. Pas na het Europees kampioen schap in de Lage Landen kleur de de hemel boven Rio Ferdi nand pas weer staalblauw. Leeds United-manager David O'Leary betaalde in november 2000 liefst 18 miljoen pond voor Ferdinand. Hij is daarmee tot op de dag van vandaag de duurste verdediger ter wereld. Na het vertrek van Kevin Keegan als bondscoach keerde Ferdinand terug in het Engelse elftal. Sinds Sven Göran Eriksson het voor het zeggen heeft, geldt hij als een van de sleutelfiguren van de ploeg. Gunsten Nog altijd is Rio Ferdinand pas 23, maar de wereld ligt aan zijn voeten. Barcelona en Real Ma drid dongen al eens naar zijn gunsten, momenteel wordt zijn naam in verband gebracht met Manchester United en de Mila nese clubs Inter en AC. Vooralsnog heeft Ferdinand alle belangstelling afgewimpeld, het WK gaat boven alles. Sinds de historische zege op de Duit sers in München (1-5) dragen de Engelse spelers het gevoel uit dat ze het WK kunnen winnen. Dat idee is alleen maar gegroeid na de overwinning op Argenti nië, waarin Ferdinand een hoofdrol vertolkte. Het vertrou wen bij Engelands populairste speler van het moment is in elk geval groot. ,,Als we alles op or de hebben en doen wat we moe ten doen, zou het wel eens erg moeilijk kunnen zijn om ons te verslaan." Als de dromen van Rio Ferdi nand uitkomen, zou hem dat op zijn 23ste tot een legende ma ken. Zoals zijn grootste voor ganger Bobby Moore. GPD van onze sportredactie SEOUL - Het wereldkampi oenschap voetbal is volop aan de gang, maar Duitsland is al bezig met het toernooi over vier jaar. Dan is Duitsland gastheer. Het land wil bij dat WK, van 9 juni tot en met 10 juli 2006, zelf de openingswedstrijd spelen, of Duitsland nu wereldkampi oen wordt of niet. Tot nu toe was het de gewoonte om de re gerend wereldkampioen het toernooi te laten beginnen. Zo was het deze keer Frankrijk dat het toernooi opende, tegen Senegal. Het organisatiecomi té van het WK 2006 heeft bij de Fifa het verzoek ingediend om het gastland in de eerste wed strijd in te delen. Aanleiding voor deze geplande wijziging is de nieuwe regel van de Fifa, dat de regerend kampioen niet meer automatisch is geplaatst voor het volgende toernooi. Daardoor is het niet zeker dat een wereldkampioen zich plaatst voor het volgende WK en dus de eerste wedstrijd kan spelen. Het gastland is wel au tomatisch geplaatst. De finale van het volgende WK is op 10 juli 2006 in het nieuwe Olym- piastadion in Berlijn. Op 5 december 2003 vindt in Frankfurt de loting plaats voor het WK-kwalificatie- toernooi plaats. Als die achter de rug is, volgt de loting voor het WK zelf in december 2005 in Leipzig. Het organisatieco mité maakte dit gisteren be kend tijdens een pei'sconfe- rentie in Seoul. SID PARIJS - Lance Armstrong kan opgelucht ademhalen. Het Franse justitiële onderzoek naar dopinggebruik binnen zijn wielerploeg zal niet leiden tot rechtsvervolging en wordt snel afgesloten, kondigde de Parijse procureur Francois Franchi gisteren aan. Volgens Franchi heeft het onderzoek het ge bruik van doping niet aangetoond. „Bij het analyseren van de bloedmonsters zijn geen stoffen gevonden die wijzen op do ping." Het onderzoek tegen de Amerikaanse wielerploeg loopt al sinds november 2000 en werd op gang gebracht door een ano nieme brief. Die meldde dat de Franse tv-zender France 3 tij dens de Tour de France van dat jaar verdachte zaken had aan getroffen rond een van de wagens van de ploeg. AFP KERKRADE - De Nigeriaanse voetballer Garba Lawal ver ruilt Roda JC voor de Bulgaarse club Levski Sofia. Hij ver trekt transfervrij bij de club uit Kerkrade, waarvoor hij de af gelopen zes jaar speelde. Levski Sofia is de landskampioen van Bulgarije Lawal hoefde niet weg bij Roda, maar de 28-ja- rige Nigeriaan legde een nieuw aanbod naast zich neer. De Afrikaan gokte erop dat hij zich bij het wereldkampioen schap voetbal in Zuid-Korea en Japan in de kijker zou spelen bij een buitenlandse club. Lawal had geluk. Hoewel hij alleen de eerste wedstrijd van het Nigeriaanse team tegen Argenti nië speelde, zocht Levski contact met Lawals zaakwaarne mer. ANP BREDA - Eredivisionist NAC heeft zich versterkt met de aan vallers Bart van den Eede en Ali Boussaboun. De Bredase club heeft daarmee het vertrek van Cristiano en Salmon naar Roda JC opgevangen. De Belgische spits Van den Eede is afkomstig van FC Den Bosch en tekende in Breda e.en contract van vier seizoenen. Boussaboun mocht weg bij FC Groningen. Hij gaat voor drie jaar naar NAC. ANP LONDEN - Watford heeft manager Gianluca Vialli ontsla gen. Dat maakte de voetbalclub die uitkomt in de eerste divi sie van Engeland gisteren bekend. Vialli, de voormalige spits van het Italiaanse elftal en voor heen speler/manager van Chelsea, was slechts één jaar in functie. Het ontslag van Vialli volgt op het vertrek van hoofd trainer Ray Wilkins afgelopen woensdag. Vorige maand legde popster Elton John na 25 jaar de voorzittershamer neer van Watford. Vialli krijgt de schuld van de tegenvallende prestaties van de club. Ondanks dat een aantal nieuwe spelers werd aangetrok ken, kwam de club afgelopen seizoen niet verder dan de veer tiende plek in de eerste divisie. RTR NANTES - De Nederlandse volleybalsters zijn het EK-kwali- ficatietoernooi in Nantes overtuigend begonnenDe vrouwen van bondscoach Angelo Frigoni wonnen de eerste wedstrijd met 3-0 (25-18 25-13 25-19) van Griekenland. In het eerste deel van het toernooi in Frankrijk moet Oranje de basis leggen voor deelname aan de Europese titelstrijd in 2003. Nederland speelt vandaag tegen Joegoslavië en morgen tegen het gastland. De tweede fase van het evenement is vol gend jaar in Joegoslavië. ANP CHESTER - Bij een veiling in het Engelse Chester heeft het shirt van Pele dat hij tijdens de WK-wedstrijd van 1958 tegen Rusland droeg, 14.000 euro op geleverd. Het kanariegele tricot van de destijds zeventienjarige Brazi liaan ging naar een anonieme koper die per telefoon zijn bod uitbracht. Bij het WK in Zwe den brak Pele internationaal door. In maart leverde een shirt van Pele bij een veiling in Lon den het recordbedrag van 208.000 euro op. Maar dat be trof het shirt dat hij droeg in de WK-finale van 1970 tegen Ita lië. Brazilië won de wedstrijd met 4-1. RTR Wat een toernooi'. Ik kan me niet heugen dat ik ooit zo'n enerverend WK heb meegemaakt. Elke dag mooie wedstrijden, elke dag verras singen. En ik begin langza merhand ook aan het ritme te wennen, 's Morgens om half negen de eerste wed strijd, 's middags om half twee nog eentje. En de tijd ertussen is te kort om nog iets zinnigs te doen. Ik ga meestal een uurtje in de tuin werken. Bij Italië - Mexico heb ik op het puntje van mijn stoel ge- Aad de Mos over «-«it zeten, het was voor mij de mooiste wedstrijd van het toernooi De Mexicanen spe len oogstrelend combinatie voetbal. Maar ook het Itali aanse elftal zit goed in el kaar. Ze hebben alleen wat pech gehad. Zowel tegen Kroatië als tegen Mexico werden ze door een arbitra- gefout van een voorsprong afgehouden. Italië heeft traditioneel veel moeite om de eerste ronde doorkomen. Dat was in '82 toen ze de wereldtitel pakten niet anders. Ik zeg altijd maar zo: l'histoire se répète. Voor mij zijn Italië en Duits land de voornaamste gega- door Jaap van Essen SEOUL - Het WK begon voor de Ieren rampzalig met de opstand van Roy Keane. Het verlies van de sterspeler werd door de over gebleven 22 spelers gecompen seerd door nog meer een team te zijn dan normaal. Inmiddels is alles weer vertrouwd bij de mannen in het groen: geen ster ren, allemaal gewone jongens en vooral leuke verhalen. In 1990 haalde Ierland voor het eerst het WK voetbalHet waren de jaren van 'Jacks Army'. Bondscoach Jack Charlton on derbrak bij tijd en wijle zijn eeuwige vliegvisvakantie om links en rechts in de Engelse Leagues wat zogenaamde Ieren bij elkaar te zoeken en daarmee interlands te spelen. De huidige bondscoach Mick McCarty was er in 1990 tijdens het WK in Ita lië bij, als een van de spelers. De huidige keeperstramer Pat Bonner was destijds de nationa le doelman. Hij werd onsterfelijk door als winnaar van het veld te stappen na de strafschoppenserie in de achtste finale tegen Roemenië. De huidige doelman Shay Given kan het zich nog precies herin neren. „Ik was een jochie en thuis zaten we voor de televisie. Iedereen werd helemaal gek, we dansten door de kamer. Daarna zijn we met de auto naar het dorp gereden, met vlaggen uit de ramen. En toen we eindelijk weer thuis waren zijn mijn broers en ik in de tuin gaan voet ballen. Ik was uiteraard doel man en droomde die avond dat ik ooit ook zoiets zou presteren als Bonner." Shay Given windt er dan ook geen doekjes om „Ik hoop echt dat de wedstrijd tegen Spanje uitdraait op strafschoppen. Ik wil een ding anders doen dan Bonner. Ik wil zelf ook een straf schop nemen." Mick McCarthy had in 1990 de kans om een strafschop te ne men tijdens de serie tegen Roe menië. Hij deed het niet. „Ik nam op de trainingen altijd strafschoppen. Dat vond ik een van de mooiste dingen om te doen. Maar in die wedstrijd, na het laatste fluitsignaal, durfde ik niet. Toen er een lijstje ge maakt moest worden heb ik me maar even verstopt. Ierland haalde in 1990 voor het eerst het WK, onder meer door in de kwalificaties met 1-0 te winnen van Spanje. Mick Mc Carthy: „Dat was een van de mooiste zeges uit mijn loop baan." Pikant is dat de huidige Spaanse bondscoach Camacho in die kwalificatiereeks ook nog meespeelde. In het voorjaar van 1989 was het echter gedaan met zijn loopbaan als voetballer. Ierland reikte in Italië uiteinde lijk niet verder dan de kwartfi nales, waarin met 1-0 werd ver loren van Italië. Vier jaar later stonden beide teams weer te genover elkaar op het WK. In de eerste de beste wedstrijd nam Ierland wraak en won met 1-0. Maar het relatieve succes van 1990 kon niet worden herhaald. In de achtste finales van het WK van 1994 was Nederland met 2- 0 te sterk. McCarthy wil dan ook niets liever dan de prestatie van 1990 minimaal evenaren. Daar voor moet dan morgen wel even Spanje verslagen worden, de ploeg die eindelijk eens de eeu wige belofte lijkt te kunnen waarmaken. McCarthy ergerde zich de voor bij dagen helemaal kapot aan Ierse en Engelse verslaggevers die Ierland geen schijn van kans geven. „Jullie hebben er weer geen enkel vertrouwen in, maar dat hadden jullie tegen Ka meroen en Duitsland ook niet. Als onze prestaties afhankelijk zouden zijn van jullie geloof in ons, dan zaten we nu al lang thuis", haalde hij uit. Natuurlijk is er McCarthy juist nu erg veel aan gelegen om zijn vroegere bondscoach Jack Charlton in de Ierse voetbalge schiedenis de loef af te steken. De man in de korte broek speel de met vuur door Roy Keane naar huis te sturen Inmiddels kan de trainer een lange neus trekken naar iedereen die hem toen bekritiseerde om die maat regel, want in feite is het Ierse WK al lang geslaagd. Zelfs met Keane nog in de ploeg had nie mand op de tweede ronde gere kend. Maar McCarthy wil per se meer, hij wil naar de laatste acht, net als in 1990. GPD digden voor de wereldtitel. Met Spanje en Denemarken als outsiders. Er is de laatste dagen flink gegniffeld over de Belgen, maar de Rode Duivels zitten nu wel mooi bij de beste zes tien van de wereld, terwijl de Oranje-spelers aan het voet volleyen zijn op het strand van Aruba. Het is weer pre cies dezelfde situatie als des tijds in Mexico. Waseige mag de journalist, die de boel in brand heeft gestoken, wel dankbaar zijn. Ineens staan alle neuzen dezelfde kant op. Op de beslissende momenten staan de Belgen er. Dat heb ben ze in '82 laten zien in die openingswedstrijd tegen Ar gentinië. Ze deden het ook in de kwalificatie tegen de Tsje chen. En nu flikken ze het 'm weer tegen de Russen. Da's echt geen toeval. Ik had voor het WK al voor speld dat Japan en Korea sterk voor de dag zouden ko men. Dat is uitgekomen, ze zijn allebei als eerste in hun groep geëindigd. Ze hebben optimaal gebruik gemaakt van het thuisvoordeel, maar ook laten zien dat ze uitste kend kunnen voetballen. Ze koppelen snelheid aan tech niek. Bovendien hebben ze met Hiddink en Troussier twee Europese coaches die hun zaakjes organisatorisch uitstekend voor elkaar heb ben. Ik denk dat Italië en Tur kije in de achtste finales vol aan de bak moeten. Bondscoach Mick McCarthy laat op de training zien dat hij nog steeds raad weet met de bal. foto Toby Melville/EPA Advertentie dra (Tunesië). Aantal toeschouwers: 45.213. Tunesië: Boumnijel; Trabelsi, Badra. Bouzaiene (78. Zitouni) en Jaidi; Clayton (61. Mhadhebi), Bouazizi, Achour, Ghod hbane en Melki (46. Baya), Jaziri. Japan: Narazaki; Matsuda, Miyamoto en Koji Nakata; Myojin, Inamoto <46. Ichika- wa), Toda. Hidetoshi Nakata (85. Ogasa- wara) en Ono; Suzuki en Yanagisawa (46 Morishima). Japan 3 2 1 0 7 (5-2) België 3 1 2 0 5 (6-5) Rusland 3 1 0 2 3 (4-4) Tunesië 3 0 12 1 (1-5) Topscorers 1. Klose (Duitsland) 5. 2. Tomasson (Denemarken), Ronaldo (Brazilië) 4. 4. Vieri (Italië), Raul (Spanje), Pauleta (Portugal), Rivaldo (Brazilië), Bouba Diop (Senegal), Wilmots (België) 3. 10. Morientes, Hierro (Spanje), Larsson (Zweden), Inamoto (Japan), Robbie Kea ne (Ierland), Gómez (Costa Rica), Hasan Sas (Turkije). Cuevas (Paraguay), Bor- getti (Mexico) 2. 19. Fadiga, Diao (Senegal), Morales, For- lan. Recoba, Rodriguez (Uruguay), Mboma, Eto'o (Kameroen), Holland, Br een. Duff (Ierland), Ballack, Jancker, Lin ke, Schneider, Bierhoff, Bode (Duitsland Batistuta, Crespo (Argentinië), Fortu ne, Tebeho Mokoena, Nomvethe, Mc Carthy, Radebe (Zuid-Afrika), Santa Cruz, Arce, Campos (Paraguay), Camp bell, Beckham (Engeland), Alexanders son, Anders Svensson (Zweden), Men- dieta, Valeron (Spanje), Cimirolic. Acimovic (Slovenië), Ronaldïnho, Ro berto Carlos, Edmilson, Junior (Brazilië), Korkmaz, Davala, Emre Belozoglu (Tur kije), Blanco, Torrado (Mexico), Wright, Wanchope, Parks (Costa Rica), Walem, Sonck, Van der Heyden (België), Suzuki (Japan), Hwang, Yoo, Ahn, Ji-Sung (Zuid-Korea), Karpin, Sitsjev, Besjastnik, Titov (Rusland), Beto (Portugal), O'Brien, McBride, Mathis, Donovan (Verenigde Staten), Aghahowa (Nigeria), Olic. Rapaic (Kroatië), Delgado, Mendez (Ecu ador), Bouzaiane (Tunesië), Rui Costa (Portugal), Rommedahl (Denemarken), Del Piero (Italië), Olisadebe, Zewlakow Kryszalowicz 1. Rode kaarten Zivkovic (Kroatië), Unsal, Alpay (Turkije). Diao (Senegal), Henry (Frankrijk), Rame- low (Duitsland), Suffo (Kameroen), Para des (Paraguay), Nastja Ceh (Slovenië), Caniggia (Argentinië), Jiay Shao (China). Pinto, Beto (Portugal). Programma Achtste finales: Vandaag: Duitsland - Paraguay, Dene marken - Engeland Zondag 16/6: Zweden - Senegal, Spanje Ierland. Maandag 17/6: Mexico - Verenigde Sta ten, Brazilië - België. Dinsdag 18/6: Japan - Turkije, Zuid-Ko rea- Italië. Kijk voor alle verlofregelingen op verlofwijzer.szw.nl Groep D Portugal - Zuid-Korea 0-1 (0-0). 70. Ji- Sung 0-1. Scheidsrechter: Sanchez (Arg). Rode kaart. 26. Pinto (Portugal), 66. Beto (Portugal/2x geel). Gele kaart: Tae- Young, Ki-Hyeon, Nam II Zuid-Korea Aantal toeschouwers: 50.239 Portugal: Sa/a, Beto, Coufo, Jorge Costa en Jorge (73. Xavier); Petit (77. Gomes), Bento, Figo en Pinto; Conceicao en Pau leta (69. Andrade). Zuid-Korea: Woon-Jae; Jin-Cheul, My- ung-Bo, Tae-Young en Chong-Gug Nam-ll, Sang-Chul, Ji-Sung en Young- Pyo; Jung-Hwan (90. Chun-Soo) en Ki- Hyeon. Polen - Verenigde Staten 3-1 (2-0). 3. Oli sadebe 1-0, 5. Kryszalowicz 2-0, 66. Zew lakow 3-0, 83. Donovan 3-1. Scheidsrech ter: Jun Lu (Chn). Gele kaart: Madjan, Kozminski, Kucharski, Olisadebe (Po len), Hedjuk (Verenigde Staten). Aantal toeschouwers: 26.482. Polen: Madjan; Klos (89. Waldoch), Ziel inski, Glowacki en Krzynowek; Muraw- ski, Kucharski (65. Zewlakow), Kozminski en Olisadebe (86. SibikZurawski en Kryszalowicz. Verenigde Staten: Friedel; Sanneh, Po pe, Agoos (36. Beasley) en Hejduk, O'Brien, Stewart (68. Jones), Donovan, Reyna; Mathis en McBride (58. Moore). Zuid-Korea 3 2 1 0 7 (4-1) Verenigde St. 3 1114 (5-6) Portugal 3 1 0 2 3 (6-4) Polen 3 1 0 2 3 (3-7) Groep H Rusland - België 2-3 (0-1). 7. Walem 0-1. 52. Besjastnik 1-1, 78. Sonck 1-2, 82 Wilmots 1-3, 88. Sitsjev 2-3 Scheids rechter: Nielsen (Den). Gele kaart. Solo matin, Smertin, Alenisjev, Senmkov (Rusland), Vanderhaeghe (België). Aan tal toeschouwers: 46.640. België: De Vlieger; Van Kerckhoven, Van Buyten, De Boeck (90. Van Meir) en Pee- ters; Verheyen (78. Simons), Vander haeghe, Walem en Goor; Mpenza (69. Sonck) en Wilmots. Rusland: Nigmatoellin;Kovtoen, Nikifor- ov(43. Sennikovjen Onopko; Solomatin, Smertin (34. Sitsjev), Karpin, Titov en Khokhlov (82. Kertsakov); Besjastnik en Alenisjev. Tunesië - Japan 0-2 (0-0). 48. Morishi ma 0-1, 75. Nakata 0-2. Scheidsrechter: Veissiere (Fra). Gele kaart: Bouazizi, Ba- Zaterdag: 8.20 uur, Ned. 2: Rechtstreeks verslag Duitsland- Paraguay. 13.20 uur, Ned. 2: Rechtstreeks verslag Denemarken-Engeland. Zondag: 8.20 uur, Ned. 2: Rechtstreeks verslag Zweden- Senegal. 13.20 uur, Ned. 2: Rechtstreeks verslag Spanje-lertand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21