Supermarkten krijgen rekening 1 PZC Nieuws uit Breezand in internetkrant PZC Houd het CDA scherp. Word nü proef lid. CDA Basisscholieren bouwen robots Buurtbewoners Goes-West willen van Delta-ruïne af 13 Vlissingen vraagt winkeliers geld voor terugbrengen verdwaalde karretjes Auto gestolen Duizend euro voor De Mikke Pipes and drums naar Voorthuizen Daders mishandeling aangehouden Asfalteren Brouwersdam Prijs voor Rillandse scholiere Boete voor ondermaatse vis Info-avond over bestraling bij borstkanker Boekenmarkt in Vlissingen Haas® MnMm ffaflmfilta Mref zaterdag 15 juni 2002 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De supermark ten in Vlissingen moeten de ge meente betalen voor het terug brengen van winkelwagentjes. De gemeente verzamelt de kar retjes die los op straat staan om dat ze overlast veroorzaken. Om uit de kosten te komen, rekent de gemeente tien euro. „Belachelijk", vindt W. van Luijk van de Plusmarkt in de Bonedijkestraat. „Als ze een belletje plegen, komen we ze ge woon halen. Ik denk dat we el kaar een beetje moeten helpen." Volgens hem is het aantal karre tjes dat hij kwijtraakt, beperkt. „Dat gebeurt mondjesmaat. En als ik er één zie, stap ik in mijn bus en haal ik hem terug." Een winkelwagentje kost 125 euro. Het geld is nodig om uit de kos ten te komen, zegt R. Steenaert van de gemeente. „Wij vinden al jaren overal winkelwagentjes. We treffen ze aan in brandgan gen en in woningen die ont ruimd worden. We hebben su permarkten benaderd, maar die hadden er niet zo veel belang stelling voor. De karretjes zor gen voor overlast. Wij worden door mensen gebeld of we ze weg willen halen. Mensen bellen ook met de supermarkt, maar die hebben daar geen zin in. Van Luijk bestrijdt dat. „Zelfs wagentjes van collega's breng ik terug." Volgens hem worden winkelwagens die niet worden afgehaald weggegooid. „Als er bij mij een fiets tegen de gevel staat, gooi ik die toch ook niet weg?" Steenaert zegt dat alleen kapotte karretjes weggegooid worden. Hij vindt het niet meer dan redelijk dat de gemeente VEERE - Vanaf het Oranjeplein in Veere is tussen donderdag avond en vrijdagochtend een auto gestolen. De goudkleurige Opel Omega met het kenteken XP-60-LN is verdwenen tussen 22.30 en 10.30 uur. De waarde van de auto is niet bekend. kosten in rekening brengt. „We buurt worden gehaald. We heb- moeten die wagentjes eerst op- ben gekeken wat ons dat nou halen en later weer terug bren- kost. We hebben er veel werk gen. Wij zorgen dat ze uit de aan. Al met al is er tien euro uit komen rollen." De stadsreini ging in Middelburg rekent geen geld voor het terugbrengen „We spreken de milieu-agent er wel eens op aan", zegt een amb tenaar. „Die waarschuwt dan de supermarkt. Als we veel wagen tjes van één winkel vinden, spreken we de eigenaar erop aan. Maar je kunt natuurlijk niet alleen de winkelier de schuld geven." Ivar van Vliet, Yip van den Berg, Ilse van der Mark en Veerle Sanders (vlnr) namen gisteren de robot-bouwpakketten in ontvangst. foto Lex de Meester doorValeska Nastaly VLISSINGEN - „Ik bouw ze veel beter", zegt Ivar van Vliet (11) bij de demonstra tie van de door Techniekstudenten ge bouwde robots. Hij zit op basisschool De Bijenburch uit Middelburg, die meedoet aan het exclusieve pilotproject robot- bouwen van de Hogeschool Zeeland. Basisschool De Wissel uit Vlissingen is de andere school die meewerkt aan de proef die uniek is voor Nederland. Volgens Rob Rombouts van HZ is er een tekort aan technische mensen op de arbeidsmarkt. „Door de kinderen al op jonge leeftijd kennis te laten maken met techniek, sti muleer je de interesse hiervoor. Natuur lijk hopen wij als hogeschool zo ook leer lingen naar ons toe te trekken." Er loopt al een ander techniekproject op de Zeeuwse basisscholen onder de naam Ontdekkasteel. „Het robotproject is een extra stimulans voor techniek", zegt HZ- docent Jan van Vliet, „Helaas zijn er te weinig sponsors om meer scholen bij het robotproject te betrekken. Het is uit puur praktisch oogpunt dat we voor De Wissel en Bijenburch hebben gekozen." Dat zijn zoontje Ivar op De Bijenburch zit, speelt volgens Van Vliet ook een beetje mee. Het legopakket, dat aan de scholen is aangeboden, biedt de mogelijkheid om allerlei verschillende robots te bouwen. „De uitdaging is aan de kinderen om een hele goede te bouwen", zegt Rombouts. De robotjes zijn computergestuurd en voorzien van een infraroodsensor. Als bijtjes tasten ze hun parcours af, dat be staat uit een grote zwarte streep die in al lerlei bochten over een wit plateau loopt. VLISSINGEN - Basisschool De Wissel uit Vlissingen heeft duizend euro ingezameld voor egel- en vogelopvang De Mik ke in Middelburg. Het geld werd opgehaald tijdens een fancy- fair. Leerlingen van de school hebben voorlichting gekregen over de werkzaamheden van De Mikke. Een ander deel van het opgehaalde geld wordt besteed aan speeltoestellen en computersoftware. VLISSINGEN - Inter Scaldis pipes and drums uit Vlissingen gaat zaterdag 6 juli voor de vijfde keer naar de Militaire Tap toe Voorthuizen. Het korps treedt onder meer op met gere nommeerde Britse korpsen, zoals de Pipes and drums van The Black Watch uit Schotland, The Pipes and drums van The Irish Guards, The British Legion en The Graham Lowlanders Tij dens de taptoe doen ook mee de korpsen van de Nederland- se Artillerie, de Genie en het Trompetterkorps te paard. De taptoe begint met een mars door Voorthuizen, afgenomen door hoogwaardigheidsbekleders. RENESSE - Twee inwoners van Zierikzee zijn woensdag avond aangehouden voor de mishandeling van twee jongeren en een 20-jarige man uit Eindhoven het afgelopen weekend in het centrum van Renesse. De twee jongeren waren met een brandende deodorantspray in het gezicht gespoten. De man uit Eindhoven werd in het gezicht geslagen en op zijn lichaam geschopt. De twee verdachten zijn een 17-jarige jongen en een 22-jarige man uit Zierikzee. De 22-jarige kreeg een dagvaar ding, de jongen zal voor de kinderrechter moeten verschijnen. SCHARENDIJKE - De N57 op de Brouwersdam wordt van maandag 17 tot en met zondag 23 juni van een nieuwe asfalt- laag voorzien. Het verkeer wordt dan met een maximumsnel heid van 6 0 kilometer per uur omgeleid via de binnenparallel- weg aan de Gi'evelingenzij de. Aansluitend worden van maan dag 24 tot en met vrijdag 28 juni op de N57 vanaf Scharendij- ke op de Serooskerkeweg en op de Oosterscheldekering as- faltreparaties uitgevoerd. Hier blijft altijd één rijstx'ook be schikbaar waax'over beide rijrichtingen, geregeld via ver keerslichten, kunnen passeren. RILLAND - Kim van der Linde uit Rilland, leerling van de Roncalli scholengemeenschap in Bergen op Zoom, heeft de profielwerkstukpiTjs 2002 gewonnen met haar werkstuk over de scheppingsleer en de evolutietheorie. Met de prijs, uitgereikt door de Brabantse onderwijsstichting Ons Middelbaar Onderwijs, wint de Rillandse, uit het zesde jaar van het vwo, een geldbedrag van zestienlxonderd euro. Volgens de jury leverde Van der Linde een gedurfd en met veel lef geschreven werkstuk af. Slechts weinig studenten in het wetenschappelijk onderwijs zouden haar dat na kunnen doen. BORSSELE - Drie vissers zijn donderdagavond op de Zeedij k inBorssele bekeurd, omdat zij ondermaatse zeebaars hadden gevangen. De vis werd terug in het water gezet. VLISSINGEN - De werkgroep begeleiding borstkankerpati- enten van de Borstkanker Ver eniging Nedexiand houdt op dinsdag 18 juni een thema avond over radiotherapie. Dr. M. Dielwail bespreekt wat be straling inhoudt en wat de mo gelijke indicaties en complica ties ei-van zijn. De bijeenkomst is gratis toegankelijk en vindt om acht uur plaats in Zieken huis Walchei-en aan de Koude- kerkseweg in Vlissingen. VLISSINGEN - Tennisvereni ging LTC. De Schelde in Vlissin gen houdt zondag 23 juni een boekenmarkt. Daarnaast wor den ook grammofoonplaten te koop aangeboden. De markt duurt van 10 tot 16 uur op het terrein van LTC De Schelde aan de Burgemeester van Woelde- renlaan, naast de midgetgolf- baan. De opbrengst is voor de veertiende editie van het Natio naal Ranglijst Toernooi (voor heen A-toei-nooi). REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Nadia Berkelder BREEZAND - De oorlog tussen Breezand en Vrouwenpolder lijkt onafwendbaar. Correspon denten van de Breezandsche Courant merken dat er sprake is van toenemende spanning tus sen de twee dorpen. Sinds een maand is het wel en wee van Breezand te volgen op internet. De meeste mensen kennen Bree zand als het vakantiedoi-p bij Vrouwenpolder. Eigenlijk ge beurt daar nooit iets, denken ze. Wie de Breezandsche Courant leest, weet beter. Militante jon geren, de katapultisten, veroor zaken ï'ellen, mensensmokke laars woi-den opgepakt, de Vrouwenpolderse Spooi-weg- maatschappij (VSM) saboteert de Bi-eezandsche Spoorwegen en tennisballen exploderen. De Breezandsche Courant is een x-egionaal dagblad. Met nieuws uit het dorp, maar ook uit het buitenland. Met een rubriek voor de vrouw ('Wat zou er van ons worden, Breezandsche mannen, zonder de Breezand sche vrouw?') en voor de jeugd. Daarin wordt een recept voor een exploderende tennisbal bruut onderbroken door Ansel- mus Dingelmans, de politiek corrector van de krant. De redactie van de kx-ant is moeilijk te bereiken. Telefoon nummers en adressen ontbre ken in het colofon. Gert Kuipers heeft regelmatig contact met de hoofdredactie. „De Breezand sche Courant wil verslag doen van de werkelijkheid", legt hij uit. „Alles wat op de wereld ge beurt, alle waanzin is samenge bald in Breezand." Soms is Bx-eezand een klein dorp, maar soms is het ook een gx-ote stad, met alle problemen die het stadsleven met zich meebrengt. Religie De Breezanders hebben een ei gen religie. Het zijn volgelingen van De Grote Spruit. Verschil lende afsplitsingen van de gods dienst liggen met elkaar over hoop. DeSpruitologenzijninde meerdex-heid, maar ook de spruitisten laten van zich horen. Ze hebben het regel matig aan de stok met de Nederlands her vormden uit Vrouwenpolder. Breezand leverde onlangs de 'Vijf van Breezand' uit, die erin geslaagd waren het tempelter rein van de spx-uitisten binnen te dringen. De vijf krijgen politiek asiel in Middelburg. Breezand heeft een conflict met Vrouwenpolder over de Bree zandsche plaat. Kuipers heeft Sinds 11 rtcz ;md Hr-io üi»i »»<i li Luid Dr rcxi Vwi dr vrouw Voor dr jrujjd 3 ,cvr nshr s<' ho vwi Mg Iftrporlawc I>r Cr»Ir Groenheid :zandschc Vrijheid P* fitter rttm Ofh. 'uUuur fH neitnxi hxig 1702 Colofon (ïtsikietit.tiis dtr lirtf-antfsrh* Courant Opiorj} Klachten ie ze r» sc hrijve n iiw meni ij;» Ca» te itb or k Dossier Varia Dr Redactie van de 'BwcMJidsclie Courant' in vergadering bijeen Ken gewaarschuwd mens It'll voor twee! Abonneer u daarom op ome nieuwsbrief De website van de Breezandsche Courant. inmiddels vernomen dat Vrou wenpolder plannen heeft de plaat met een sleepboot richting de eigen gemeentegrens te sle pen. „Dat wordt beslist oorlog", analyseert hij. Geen kernoorlog, denkt de Breezand-deskundige. „De katapultisten beschikken over een exploderende tennis bal. Het is overigens niet uitge sloten dat er een schrikbewind komt, met een leider met de re toriek van Ceaucescu." Kuipers heeft nog niet zo lang contact met de x-edactie van de Breezandsche Courant, die dit jaar driehonderd jaar bestaat. „Ik was met mijn broer Jan in Antwerpen. We ontmoeten een persoon die uit Bx-eezand kwam, maar zelf onmachtig was om te rug te keren. Het bleek Abel de Ruyter te zijn, de redacteur le vensaangelegenheden van de Courant." Breezand Gert en Jan Kuipers brachten hem terug naar Breezand. „Inde buurt van Breezand wex'd de mist dikker en dikker. We heb ben hem daar afgezet. Later hebben we geprobeerd Bree zand terug te vinden, maar dat is tot op heden niet gelukt. Via e- mail en de postduif is er toch communicatie tussen Breezand en ons." Wereldproblematiek Fantasie of werkelijkheid, in de wereld van Breezand lij kt de he le wereldproblematiek zich sa men te ballen. Het wereld nieuws is terug gebracht op dorpsniveau. Zo had professor dr. Trutten 2000 gelovigen ver zameld bij de tempel aan de Zaagstraat om te wachten op de verschijning van de Grote Spruit. De gelovigen keerden teleurgesteld terug naar huis. De Grote Groenheid verscheen niet. Rond het nieuwe dorpshuis ontstond een schandaal toen bleek dat het niet toegankelijk was voor gehandicapten. De ai'- chitect had zijn artistieke vrij heid benut om het dorpshuis op zijn kop te zetten. Binnenkort valt te lezen dat het dorpshuis de toren van Pisa achterna gaat: het dreigt om te vallen. Wie op de hoogte gehouden wil worden in Bx-eezand, kan zich per e- mail abonneren op de nieuws brief. Op www.breezandsche- foto Lex de Meester courant.com is al het nieuws te volgen. Ook de oude nieuwsbe richten zijn daar terug te lezen. door Rolf Bosboom GOES - Bewoners van Goes- West mogen niet de dupe worden van onenigheid tus sen de gemeente en project ontwikkelaar Van Garderen Dekker. Dat stelt voorzit ter A. de Zwaan van de Werk groep Bewonersbelangen Goes-West, naar aanleiding van de discussie rond het half gesloopte Delta-gebouw, dat al drie jaar de wijk ontsiert. Het gemeentebestuur ver wijt de ontwikkelaar dat die de ruïne bewust in stand houdt als pressiemiddel. Van Garderen Dekker, die het vroegere transformatorsta tion drie jaar geleden kocht, wil op de locatie apparte menten realiseren, maar heeft nog geen toestemming. De ontwikkelaar vindt op zijn beux-t dat de gemeente te laks is met het in gang zetten van de planologische proce dure die ertoe moet leiden dat er appax-tementen kun nen worden gebouwd. Het huidige bestemmingsplan laat, volgens het bedrijf door een foutje van de gemeente, alleen grondgebonden wo ningen toe. Van Garderen Dekker wil eerst meer zeker heid over het doorgaan van de plannen voordat het pand verder wordt gesloopt De Werkgroep Bewonersbe langen wil namens de wijk niet al te zeer partij kiezen in de discussie. Zij verwijt de ontwikkelaar echter wel dat het bewust de ruïne in stand houdt. „Van Garderen Dekker heeft niet alleen te maken met de gemeente, maar heeft ook een verant woordelijkheid richting de bewonex-s", zegt voorzitter De Zwaan. „Die verant woordelijkheid negeert het bedrijf stelselmatig." De ontwikkelaar stelt dat deels slopen noodzakelijk was om de transformatoren uit het gebouw te halen, waartoe het bedrijf werd ver plicht. De Zwaan is ervan overtuigd dat er destijds be wust meer is gesloopt, aange zien dat aan alle kanten van het pand is gebeurd, terwijl dat voor het opruimen van de transformatoren niet nodig was. „De ruïne die het pand nu is, was echt niet nodig ge weest. Zoals het gebouw er bij staat, terwijl het ooit toch eens moet worden gesloopt, is het een belediging voor de wijk en de hele stad. Dan toon je als bedrijf geen enkel verantwoordelijkheidsge voel." Advertentie Ons verkiezingsprogram dankt zijn hoge kwaliteit in belangrijke mate aan de kritische bijdragen van duizenden CDA-leden. Het CDA is alert en wil dat ook blijven. Nieuwe leden welkom De CDA-visie op mens en maatschappij beschouwen we niet als een huis t dat af is. Wij vinden het belangrijk dat zoveel mogelijk mensen over de inrichting meedenken en meediscussiëren en hebben de drempel voor u een stukje verlaagd met het proeflidmaatschap*. Word nü proeflid 20,-) en kies voor een maatschappij met meer fatsoen. Dezelfde rechten en plichten als een gewoon lid. Kan eenmalig worden aangegaan. Duur: één kalenderjaar. Kosten 20,-. Aan het eind van dit jaar omzetting naar gewoon lidmaatschap mogelijk. JA, ik wil de christen-democratische politiek alert houden. Schrijf mij in als proeflid. naam rn/v adres PC plaats geb. datum PZC VOOR DE ANDERE AANPAK Bon s.v.p. in een ongefrankeerde envelop sturen naar: CDA Secretariaat, Antwoordnummer 1700, 2501 WB Den Haag. Of schrijf in via www.cda.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13