Nederlands softdrugsbeleid is te soft PZC Eigenwijs theaterspel en muzikale beloften op Vlissings Straatfestival Keramiek in balans en evenwicht 12 lezers schrijven Awards II Hek IV Gedogen kunst cultuur zaterdag 15 juni 2002 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. hun brein neerhaalt? intussen lees ik dan de door Sonius aan geprezen roman van Karl Mav 'Karam Ben Nemsi en de smok kelaars van de Tigres'. Schijn baar geeft deze roman Sonius voldoende bewijs dat in de Ara bische cultuur 'liegen een deugd' is. Als het overigens de zelfde Karl May is als die van de 'indianenverhalen' uit mijn va ders boekenkast, vrees ik het ergste wat betreft het waar heidsgehalte. Ugh! OeflMis- schien kunnen we vervolgens onze bevindingen bespreken tij dens onze reis naar de bezette Palestijnse gebieden, waar we onderdak zoeken bij Palestijnse gezinnen? Als zij tenminste nog een dak boven hun hoofd heb ben, want dat is altijd maar weer afwachten in een oorlogs gebied. Een oorlog, waaraan Nederland overigens indirect meedoet vanwege o.a. export van militaire onderdelen en de doorvoer van strategische goe deren uit de VS met bestemming Israël via Rotterdam en Schip hol (hoezo Europese gedragsco de voor exportvergunningen?), En dan hebben we het nog met gehad over de deelname aan het' JSF-project. Wie weet waardatl vliegtuig allemaal voor ingezei gaat worden? Afgelopen weekend was de Roosevelt Four Freedoms Awarduitreiking wereld nieuws. Ik vind dan ook, dat het nu tijd is voor een museum in de plaats waar de Roosevelt dynas tie vandaan komt, Oud Vosse- meer. Er zijn al wapens van Roo sevelt, er is een monument en andere aspecten die aan de ver binding herinneren. Er worden er steeds meer ontdekt. Een Roosevelt Huis als museum voor de informatie aan het publiek over de Roosevelt afkomst, de presidenten Roosevelt en de Four Freedoms in Oud Vosse- meer is nu op zijn plaats. Wim Boo gaart Erlitig Steenstraat 14 Nieuwerkerk Dat brievenschrijvers mensen zijn, mag verondersteld wor den, maar hoe J. Sonius en Ada van Ooijen, auteurs van de brie ven Hek II en Hek III (PZC 4 en 7 juni) menen te weten dat ik een heer ben, is mij een raadsel. Ver der lijkt het me een goed plan als zij eerst o.a. 'Het Beroofde Land' en 'De tweede intifada' van Anja Meulenbelt lezen, voordat ze weer reageren op kri tiek op de handelswijze van de Israëlische regering. Misschien dat Anja's verhaal het hek om Katarina Hollebrandst Van Dishoeckstraat 63 (discussie gesloten) Advertentie 't lange uus exclusieve woninginrichting havenpark 28 zierikzee 0111 413727 door Harmen van der Werf Het Nederlandse softdrugsbeleid ligt weer onder vuur in de Euro pese Unie. Zweden en Frankrijk wil len dat Nederland stopt met het gedo gen van softdrugs. Het klinkt Kees Neeteson, oud-directeur van het Huiskamerproject voor Drugsver slaafden in Vlissingen en tegenwoordig uitgever, als muziek in de oren. Eén van de laatste taboes waaronder Nederland lijdt, moet worden doorbroken, vindt hij. Al jaren is hij ermee bezig, met de strijd tegen het in zijn ogen te softe softdrugsbeleid. Vol vuur kan er over vertellen. „Maar helaas", constateert hij, ,,er gebeurt niks. Als het om soft drugs gaat in Nederland, heerst er een ideologische dictatuur. Verantwoor delijke politici blijven zich op de borst kloppen, dat Nederland een voor beeld voor de wereld is." Te lang zijn volgens Neeteson, zelf een kind van de jaren zestig, de nadelen van het softdrugsbeleid en -gebruik onder de deurmat geschoven. Zoals dat ook is gebeurd met de problemen die de komst van buitenlanders met zich meebrengen. Hij prijst zich ge lukkig dat de tijden door wijlen Pim Fortuyn zijn veranderd. ,,A1 had hij een standpunt over softdrugs dat het mijne niet is. Hij wilde softdrugs vol ledig legaliseren. Ik ben daar mordi cus tegen, maar dat Fortuyn taboes probeerde te doorbreken, heeft hope lijk ook de deur geopend voor een ech te discussie over het Nederlandse softdrugsbeleid." Korte metten Begin jaren negentig schreef hij er al een boekje over: Hasjiesj en marihua na, Een evaluatie van trends en onder zoek. In niet mis te verstane bewoor dingen maakt Neeteson korte metten met de gedoogcultuur rond softdrugs. Softdrugs niet verslavend? Kom nou, het is razend verslavend. Wie meer dan twee gram marihuana per dag gebruikt, loopt grote kans paranoïde te worden. Softdrugsgebruik is slecht voor de vruchtbaarheid van mannen en vrouwen. De kans op longkanker neemt er sterk door toe, omdat een j oint vij ftien keer zoveel teer bevat als een gewoon shagje. En softdrugsge bruik vermindert het functioneren van witte bloedlichaampjes, waar door het afweervermogen tegen infec tieziektes afneemt. Het is dan ook on- Kees Neeteson, oud-directeur van het Huiskamerproject voor Drugsverslaafden in Vlissingen....alle coffeeshops dicht.... foto Lex de Meester onder elf- en twaalfjarigen zelfs is toegenomen, tot vier procent. Dat lijkt weinig, maar wie heel jong be gint, loopt meer risico's op gezond heids- en psychische klachten. Zeker omdat hennepkwekers in Nederland door genetische manipulatie het THC-gehalte (THC is de werkzame stof in softdrugs) hebben verhoogd. Veel Nederwiet-soorten zijn niet meer soft." Neeteson erkent het ronduit. Zijn ei gen kleine oorlog tegen softdrugs vindt nauwelijks weerklank, terwijl onderzoeken van de laatste jaren steeds meer bewijzen hebben opgele verd voor zijn tegendraadse opvattin gen. „Tegendraads, ja", reageert hij, ,maar wat ik begin j aren negentig be weerde, is grotendeels uitgekomen. De meeste beleidsmakers zitten nog vast aan ideeën uit de jaren zestig en zeventig. Wie tegen het huidige soft drugsbeleid is, wordt in de EO-hoek gedrukt. Die is conservatief, en wie wilde tot voor kort als conservatief bekend staan? Niemand toch. Als so cioloog vind ik dat een opmerkelijk verschijnsel. Van de grote partijen is alleen het CDA bereid te luisteren." Criminele sfeer Voorstanders van een vrij softdrugs beleid wijzen er graag op dat het soft drugsgebruik uit de criminele sfeer is gehaald. Neeteson waagt dat te be twijfelen. „De verkoop in koffieshops wordt gedoogd, maar de productie van softdrugs niet. Die is in criminele handen gebleven." Als het aan Neeteson ligt, gaan de kof fieshops dicht. „De handel zal dan wel blijven via huisdealers, maar de drempel wordt veel hoger. En er gaat een signaal vanuit. Dat de overheid het gebruik van softdrugs afkeurt. Het is toch vreemd dat minister Borst van Volksgezondheid ten strijde trekt tegen roken, maar niets zegt over het gebruik van softdrugs." Frankrijk en Zweden zetten Neder land nu onder druk. Veel verwacht Neeteson daar niet van. „Nederland voelt zich veel te goed. Nee, wil er iets veranderendan moet dat van binnen uit komen. Zo moet er echte voorlich ting komen over de gevolgen van soft drugsgebruik. Dat lijkt mij een leuke taak voor een nieuwe regering." Neeteson werkt al geruime tijd niet meer in de drugshulpverlening. Hij runt met zijn vrouw in Vlissingen een uitgeverij, Bread for Life, en is hoofd redacteur van Charisma. „Een lande lijk blad voor de christelijke leefstijl", zoals hij het omschrijft. Maar hij kan het niet laten z'n oude stiel soms weer op te pakken. Hij heeft een website over softdrugs gemaakt; people.zee- landnet.nl/scribeson. „Ik wacht het verder wel af. Het gezond verstand zal eens zegevieren." begrijpelijk, oordeelt Neeteson, dat softdrugs als medicijn voor kanker patiënten worden voorgeschreven. Sinds in Nederland in vrijwel elke stad een koffieshop is gevestigd, is de situatie alleen maar verslechterd, stelt de Vlissinger. „De drempel is ver laagd. En wie controleert de leeftijds grens van achttien jaar? Uit onderzoek is gebleken dat het gebruik door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het Straatfes tival Vlissingen richt zich dit jaar op grotere straattheater voorstellingen. Daarom zijn voor de komende editie, die plaatsvindt van donderdag 4 tot en met zondag 7 juli, iets minder groepen geboekt. In veel geval len gaat het wel om voorstellin gen die voor het eerst in Neder land worden opgevoerd. Met namen als Angelique Kidjo, Beenie Man en J.W. Roy bevat het muziekprogram ma een aantal toekomstige top pers. Met eenentwintig theatergroe pen en twaalf muzikale acts in vier dagen biedt het Straatfesti val nog steeds een groot pro gramma. „Op theatergebied hebben we gezocht naar spraakmakende groepen die verschillende disciplines mixen", verklaart organisator Klaas Overdam. „We hebben gekozen voor grotere voorstel lingen, waardoor het er in aan tal wat minder zijn. Wij denken dat dat het festival ten goede komt, omdat we door het karak ter van de voorstellingen een ei genwijze plaats innemen in het straattheateraanbod in Neder land. Op muziekgebied richten we ons opkomende bands, waarvan een aantal in het bui tenland al heel groot is." Compagnie Doedel, de groep van beeldend kunstenaar Wim Doedel, opent op donderdag avond 4 juli het festival door het Bellamypark in vuur en vlam te zetten. Met verschillende sferen van vuur wordt een sprookjes achtige wereld geschapen. Op het grasveld van het Bellamy park komt een grote overkap ping te staan, waaronder een podium en terras worden opge steld. In deze tent speelt op de donderdagavond het Pieter Baert Duvel Kwartet en de Bel gische theatergroep Zirk. Ook Close Act Compagnie, in april nog in Vlissingen te zien tijdens de opening van de Maand van de Vrijheid, geeft op de openings avond acte de présence op het Bellamypark. Vrijdags is het vooral muziek wat de klok slaat. Op het grote podium op het Bellamypark treedt eerst het Vlaamse roek- trio Zornik aan, vorig jaar in België winnaar van de TMF Award voor meestbelovende groep. Zij worden gevolgd door de 2 Tones uit Vlissingen, een rock 'n' roll- en swing groep die in dat genre de grootste festivals van Europa aandoet. De Duitse steltgroep Die Stelzer zorgt voor intermezzo's tussen de op tredens. Theatergroepen Zoals gebruikelijk is het op de zaterdag internationale straat theaterdag. Op diverse locaties in Vlissingen treden in totaal zestien verschillende theater groepen op, afkomstig uit lan den als Oostenrijk, Italië, Duits land en vooral Frankrijk. Bijzonder is de 'Driestuiverstte- tralogie' die het Franse theater- en fanfaregezelschap Les Grooms gaat opvoeren in de tuin van kunstcentrum deWil- lem3 en in het Arsenaaltheater. Na een theatrale inleiding in de tuin wordt het publiek naar het theater geleid waarin een com plete tent is verrezen. De 'Drie- stuiverstetralogie' is de enige betaalde voorstelling van het Straatfestival. Op straat kan het publiek van alles tegenkomen, zoals de ab surde, uit zijn krachten gegroei de baby van Charli Encor, de steltlopers van Teatro Due Mon- di, de kleurrijke kostumering en stilering van Compagnie Tal- h'arn, de illusionistische en hu moristische sketches van het Zwitsers-Oostenrijkse duo Os kar Strudel, of de poppen Gadjo Marten uit België. Zaterdagavond 6 juli staat het podium van het Bellamypark in het teken van wereldmuziek. Op het programma staan de Rotter damse band Tasha's World met een mix van soul en hiphop, Kongolese rumba van Kékélé, de mix van Braziliaanse en Afri kaanse muziek van wereldster Angelique Kidjo en reggae en dance van Beenie Man (Antony Moses Davis), de Jamaicaan die op het ogenblik de Verenigde Staten verovert. Nadat zondag her en der in Vlis singen een aantal theatergroe pen op herhaling gaat, wordt het Straatfestival 's avonds af gesloten met muziek. Op het Bellamyparkpodium treden achtereenvolgens aan de Haar lemse soulartiest IM (Ivo Mais- san), de Amerikaanse cros- sover-artieste Rose, de Brabantse rootsrocker J.W. Roy (drie jaar geleden zeer succesvol op het Vlissingse Bevrijdings festival) en de Italiaanse zeven mansformatie Roy Paci Aretuska met rock, ska, soul en funk. Zirk Theatre uit België. door Anita Tournois GROEDE - De expositie Ba lans en Evenwicht in Gallery d'Ouwe Smisse in Groede om vat objecten, potten, vazen en schalen. Fraaie kleurschake ringen, diverse baktechnieken en bijzondere vormen zorgen voor een boeiend geheel. Beel dend kunstenaar Lei Hannen laat zien hoe veelzijdig kera miek kan zijn. Lei Hannen, autodidact en woonachtig in Echt in Lim burg, tekende en fotografeer de al toen hij nog kind was. Toch koos hij eerst voor een studie toegepaste natuur- en scheikunde en een loopbaan in de chemie. Toen hij echter op een dag in aanraking kwam met het pottendraaien was Hannen voor goed verknocht aan het medium klei. Hij leer de draaien, decoreren, glazu ren en verschillende stook- technieken maakte zijn eigen schopschijf en bouwde een grote gasoven. De fascinatie voor vuur en het spelen met de elementen zorgt ervoor dat deze manier van werken hem blijft bekoren. Door zelf zijn klei en glazuren samen te stellen, ontdekt hij steeds weer nieuwe mogelijk heden. Zijn werk kent een gro te afwisseling omdat hij ge bruik weet te maken van de veelzijdigheid van keramiek. Objecten zijn stuk voor stuk unica's. Potten, vazen en scha len, gedraaid of handgevormd worden gekenmerkt door een eigen bijzondere vormgeving. De objecten, platliggend of staand op sokkels, hebben vrije vormen maar grijpen hiel en daar terug op bestaande herkenbaar bijvoorbeeld als hart, schelp of strik. De titel Balans en Evenwicht is toepasselijk. Vaak draagt de vorm een gebogen stalen draad met aan de uiteinden twee gedraaide kegeltjes, het geen associaties oproept aan een weegschaal. Ook ziet men een bewust streven naar een perfecte combinatie van vorm, verwerking - glad tegenover ruw - en kleur, waardoor het werk. een uitgebalanceerd ge heel vormt. Bijzonder zijn de dekseltjes, die onopvallend aangebracht zijn. Meestal in de vorm van een driehoekje, een regelmatig terugkerende vorm in zijn werk, die een feil loos geheel vormen met het voorwerp. Onder het ingepas te dekseltje zit dan wel eens verrassing, als een gedichtje verstopt. Deksels Een ander object heeft een opening waarachter een tra liewerk van stokjes, veertjes en een schedeltje van een vo- I geitje verstopt zijn. Fraai zijn de hele kleine pagodedeksel tjes, waarmee sommige potten worden afgesloten of het toe passen van bamboestokjes over de deksels. Is de vorm eenvoudig, dan valt ze wel weer op door het speciale gla zuur of raku, een speciale stooktechniek, welke aan de keramiek een mooi tekening geeft. Favoriete tinten zijn zalm, beige en alle soorten blauw. Overduidelijk is de overeenkomst met de Oosterse keramiek, Hannens grootste inspiratiebron, maar alles overgoten met een duidelijk hedendaags tintje. Tentoonstelling t/m 29 juni in Gal- Iery d'Ouwe Smisse, Molenstraat 19 in Groede. Openingstijden: do. t/m zo. 10.30 i 12.00 uur en 13.30 17.00 uurenop j afspraak. Keramiek van Lei Hannen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12