PZC Biologisch Museum slaat alarm Fiasco's bij bouw theaters UITVERKOOP Gimtxêie 11 Veerse vierdaagse zit er weer op Bernhardweg-west krijgt nieuw asfalt tekent voor uw woning. U ook? Unieke collectie opgezette dieren op sterk water dreigt te verdwijnen Vandalen aangehouden Man beroofd van beurs Bijna zeker geen besmetting met virus na foute ontsmetting OFTiiüuv/ m moi GUMT MLÏ ÏW| yof r.ïUMGïi HKOTïrïw; Nieuw boothuis KNRM Veere zeeuwse almanak Schipperen WALCHEREN zaterdag 15 juni 2002 rloorAb van derSluis 0OSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle luidt de noodklok. De unieke collectie opgezette vo gels, vissen op sterk water en honderden botten, schedels, schelpen en eieren dreigt verlo ren te gaan als niet wordt inge grepen. Op de collectiezolder tocht het, schommelt de tempe ratuur en hebben muizen en insecten vrij spel. Voor een reddingsplan zijn op jaarbasis tienduizenden euro's noodzake lijk. Medewerkers van het Nationaal Natuurhistorisch Museum Na- turalis in Leiclen onderzochten onlangs de collectie. Hun bevin dingen zijn duidelijk. De be waarplaats op zolder kon niet slechter. Ze voldoet in geen en kel opzicht aan de eisen wat be treft een constante tempera tuur, de vochtigheidsgraad en afdichting. De gevolgen zijn verontrustend. De objecten zijn of worden aangetast door stof, insecten en schimmels. Ook muizen vormen een probleem. De slechte conditie van de col lectie is het gevolg van het hang en sluitwerk. ,,Op de collectie- en expositiezolders kiert het overal, er komt vocht naar bin nen, er staat veel open, het tocht, deuren zijn niet op slot, er is onvoldoende verwarming. De impact van kunstlicht is in de exposities te groot", aldus de medewerkers van Naturalis. Directeur H. Zuidervaart van het Zeeuws Biologisch Museum wijt de algehele kwaliteit van de collectie aan de verslapte aan dacht van de afgelopen jaren. „Mijn voorganger, Bert van de Hoef, wilde van het museum meer een uitspanning maken. De collectie is daardoor op de achtergrond geraakt. Dat is geen kritiek op hem. Je kunt als één persoon niet alles behap pen.Na het vertrek van de oude conservator bleven de duizen den objecten onbeheerd achter. Stukken werden probleemloos VLISSINGEN - Twee Vlissin- gers van 23 en 28 jaar zijn vrij dagnacht om kwart voor vijf op de Hellingbaan in Vlissingen Zij hadden in de een verkeersbord en het een eindje onder een personenauto Ze zijn na verhoor weer vrijheid gesteld. - Een 29-jarige is donderdagavond negen uur en kwart over beroofd van zijn porte man had zijn jas, met daarin portemonnee, over een bar- truk in een jongerencentrum in Vlissingen gehangen. Toen hij ;veg wilde gaan, merkte hij dat sijn portemonnee uit zijn jas ;vas weggenomen. In de beurs waardepapieren en enke- e tientallen euro's. uitgeleend, dozen vol botten, schedels en schelpen stonden her en der verspreid in het mu seum. Twee jaar geleden kwam vrij willig conservator Betty Ras naar het Zeeuws Biologisch Museum. Zij trof een enorme bende aan. „De beesten op sterk water stonden in allerlei hoeken en gaten van het museum. Met alleen al het bekijken ben ik maanden zoet geweest." Een le vensgroot probleem vormen de opgezette vogels en andere die ren. De haren en veren trekken motten en kevertjes aan die ei tjes leggen. „Als de klimaatom standigheden telkens wisselen komen ze uit. Die beestjes vre ten vervolgens de opgezette die ren op. Alles valt uit elkaar. Je houdt alleen maar een kunstlijf over." Ze toont een aangevreten kerkuil. Haar schrikbeeld is dat alle geprepareerde dieren uit el kaar vallen als ze niet twee we ken in een vriesveem behandeld worden om de kevertjes en mot ten te doden. Zuidervaart wil dat politiek Zeeland een besluit neemt over het Zeeuws Biologisch Museum. Zijn voorkeur gaat uit naar een samenwerking met het Zeeuws Landschap voor de vorming van een nieuw Zeeuws museum voor natuur en landschap. „Deze col lectie", zegt hij„is met liefde bij elkaar gebracht. Je móet een be sluit nemen en het niet door de tijd laten verstrijken; anders kun je de collectie meteen in een container gooien. Wij hebben samen met het Zeeuws Land schap een prachtig verhaal te vertellen, maar het probleem is dat we in Zeeland niet trots zijn op onze provincie." Volgens het Naturalis-rapport zijn de nu aanwezige collecties waardevol voor Zeeland. De conservering is op dit moment zeer riskant. Als niet op tijd maatregelen worden genomen of de collectie verhuisd wordt naar een betere locatie, zal de collectie snel verder achteruit gaan. Zuidervaart: „Nu is het nog tijd om dingen te bewaren. Het is nog niet te laat, maar het (Advertentie) Ook makelaardij is this goed geregeld bij Meeüs. Daar tekenen we voor. Voor h infonnalie bel 0800-belmeeus of kijk op www.meeiis.coin. VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G. door Nadia Berkelder VEERE - Bijna tweehonderd wandelaars liepen gisteravond de laatste kilometers van de avondvierdaagse in Veere. Eén jon getje haalde de finish niet. Hij viel donder dagavond op zijn hoofd en moest, door een hersenschudding, de laatste etappe laten schieten. De meeste wandelaars kozen voor de stan daard vijf kilometer. De echte cracks liepen de dubbele afstand. Voor Piet en Riet Jas- perse was zelfs dat nog een beetje te kort. „Het is maar tien kilometer", zei Riet Jas- perse. „Morgen lopen we 25 kilometer, van Vlissingen naar Domburg." Maar voor de meesten was vijf kilometer wel ver genoeg. Vooral voor de schoolkinde ren was het een hele afstand. Niet alleen de Veerse scholen deden mee. Ook de basis scholen uit Gapinge en Vrouwenpolder lie pen vier dagen lang hun rondjes. De wande laars werden op De Markt ingehaald door waarnemend burgemeester W. van Taten- hove. De stoet trok langs het bordes, vooraf gegaan door blaaskapel Euphonia. Tijd om lang te zwaaien hadden de deelnemers niet. Ze moesten, nog voor de regen, binnen zijn bij het eindpunt in Zanddijk. foto Ruben Oreel MEEÜS Goed geregeld dus Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg staat voor de keuze om definitief te kiezen voor de bouw van een theater aan de Zuidsingel. De bouw van een nieuw theater kan een ge meente op kosten jagen. Bij re cente bouwprojecten in Neder land bleek het niet mogelijk binnen het budget te bouwen. Kosten stijgen en gemeentera den stemmen er schoorvoetend mee in. Het proces is immers in gang gezet. Het eerste en inmiddels meest legendarische voorbeeld van een theater waarbij de bouw kosten een eigen leven gingen leiden, is de Stopera in Amster dam. Het gebouw, waarin het stadhuis en een muziektheater zijn ondergebracht, kostte uit eindelijk 212 miljoen euro, een overschrijding van 73 miljoen op het oorspronkelijke budget. De kostenoverschrij dingen ont stonden tijdens de bouw. De raad had in 1979 een krediet van 139 miljoen beschikbaar ge steld. In 1990 werd, toen de op levering voor de deur stond, nog eens 29 miljoen uitgetrokken. De kosten voor de nieuwe schouwburg in Hengelo liepen op van ruim acht en half tot twintig miljoen euro. De reke ning voor de gemeente werd af gerond op ruim 18 miljoen, de rest van de overschrijding kwam voor rekening' van de aannemer. De gemeente won bijna een half miljoen euro te rug door de schouwburgnaam te verkopen, tot afschuw van de bevolking van Hengelo. De schouwburg heet de komende tien jaar Rabotheater. Het thea ter in Zwolle werd 4,5 miljoen euro duurder, ondanks het feit dat de schouwburg uiteindelijk kleiner werd. In Apeldoorn liep de verbouwing van schouwburg Orpheus uit de hand. Van 24 naar 34 miljoen euro. De finan cieel adviseur, van bureau BBN, werd ontslagen. Middelburg heeft de eerste kostenstijging al achter de rug. Anderhalf jaar geleden dacht dé gemeente voor ruim 25 miljoen euro een theater en een parkeergarage te kunnen bouwen. Een half jaar later bleek meer geld nodig en stegen de kosten tot ruim 32 miljoen. Nu moet daar nog eens ander half miljoen bij. Depost onvoor zien is, om binnen het budget te blijven, gereduceerd van vijf naar drie procent van de bouwsom. Middelburg heeft de kosten voor het plein voor het theater losgekoppeld van het theater budget. Óm het terrein rond de watertoren te ontwikkelen, is 1,2 miljoen euro nodig. In Breda hebben ze daar ervaring mee. Daar is bij de bouw van het Chassétheater commotie ont staan over 'het stoepje van 1 miljoen', het plein voor de in gang van het theater. Bij de bouw van dit theater namen de kosten in de loop der jaren toe door Mieke van der Jagt BERGEN OP ZOOM - In het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom zijn bijna zeker geen patiënten be smet geraakt met een hepati- tus-virus. Door een fout in de reini gingsprocedure van diagnos tische apparatuur in april van dit j aar bestond daar wel kans op. In april werd, in plaats van een desinfecterend middel, een wasmiddel gebruikt in de machines waarin na elk in wendig onderzoek, de scopen worden gereinigd. Scopen: kijkapparaten waarmee de ingewanden kunnen worden onderzocht, zijn te groot en te kwetsbaar voor een sterilisa tor en moeten daarom vol gens zorgvuldige procedures worden gewassen. Onderzoek Zodra bekend werd dat dat gedurende een korte periode niet met het juiste middel was gebeurd, begon het zie kenhuis Lievensberg een on derzoek onder alle patiënten die in Bergen op Zoom een scopie ondergingen. Bloed onderzoek bij 256 patiënten heeft aangetoond dat geen van hen een besmetting heeft opgelopen. Wel kwam aan het licht dat één patiënt tijdens het on derzoek een lichte besmet ting met het hepatitus-virus doormaakte. De tien patiën ten die na deze patiënt zijn onderzocht, zouden in theo rie ook besmet kunnen zijn geraakt. Hoewel bij een eerste onder zoek niets onrechtmatigs in hun bloed is aangetroffen, voert Lievensberg in septem ber bij hen opnieuw een bloedonderzoek uit. Het ziekenhuis heeft alle be trokken patiënten inmiddels schriftelijk van de uitslagen op de hoogte gesteld. Ook de huisartsen in de regio die Lievensberg verzorgt, waar onder Tholen, en de inspectie voor de gezondheidszorg, zijn van de resultaten op de hoogte gebracht. Advertentie De foto links toont een opgezette kerkuil zoals hij behoort te zijn, rechts een aangevreten exemplaar uit het Biologisch Museum. foto's Ruben Oreel is wel kort voor twaalf. Het is tijd om in te grijpen. Als je geen collectie hebt, heb je ook geen museum" - Natuurlijk bij: DE TANDPROTHETISCHE KLINIEK WESTD0RPE voor ziekenfonds en particulierverzekerden Steeland 5 Westdorpe 0115 451280 Kuns tgebitten/repara ties klaar terwijl u wacht specialist in prothese technieken door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De provincie begint maandag met het asfal teren van de Bernhardweg-west (N254) tussen Nieuwdorp en Middelburg. Het werk wordt in twee fasen uitgevoerd. Het eerste deel dat geasfalteerd wordt, is de noordelijke baan tussen de Engelandweg en het kruispunt A58/N254. Tijdens het werk wordt het verkeer om geleid over de Engelandweg en de Ritthemsestraat naar de rijksweg bij Oost-Souburg. In de tweede fase is het stuk van de Bernhardweg tussen de Frankrijkweg en de Engeland weg aan de beurt. Het verkeer kan dan gebruik maken van de Europaweg-noord. Vrijdag middag 5 juli moet het karwei klaar zijn. Met ingang van maandag 19 au gustus wordt de Sloeweg gere construeerd tussen de afslag Heinkenszand en de Bernhard weg-west. De asfaltlaag wordt vernieuwd om het toenemende verkeer na de ingebruikneming van de Westerscheldëtunnel goed te kunnen laten doorstro men. Er komen rotondes op de aansluitingen van de Sloeweg (N254) met de rijksweg A58 ter hoogte van Heinkenszand. Het werk duurt een aantal maanden. De Sloeweg is tijdens de werkzaamheden afgesloten vanaf de aansluiting met de Noordzakweg (Heinkenszand- /Lewedorp) tot de Stoofweg bij 's-Heerenhoek. Het weggedeel te tussen de Stoofweg en de Bernhardweg-west zal korter dicht zijn. De provincie denkt aan enkele weken. Begin juli belegt de provincie een informatiebijeenkomst over de reconstructie en de daaruit voortvloeiende omleidingen. VEERE - Het nieuwe drijvende boothuis van de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij in Veere wordt van daag officieel geopend. Het boothuis is de thuisbasis van de reddingboot De Forel die ge bruikt wordt voor hulpverle ning op het Veerse Meer. De bouw van het boothuis werd mogelijk gemaakt door een le gaat van M.J.N. Kuiper. Het boothuis wordt, op verzoek van de familie, 't Kuipertje ge noemd. De opening wordt van middag om 12.30 uur verricht door een lid van de familie. van 19 naar 28 miljoen euro. De verantwoordelijk wethouder sneuvelde toen het theater niet voor het seizoen klaar dreigde te zijn. Het Rotterdamse Luxortheater kostte de gemeente uiteindelijk 39 miljoen. In eerste instantie was er 25 miljoen uitgetrokken. Een nieuw cultureel centrum in Dronten, met theater, werd in de loop der jaren ruim zes miljoen euro duurder. Eén van de oorza ken: een rekenfout van ruim drie miljoen. De kosten voor het theater in Goes zijn inmiddels gestegen met 1,4 miljoen euro. In Terneuzen bleven de kosten binnen de perken. Die stegen van tien naar bijna elf miljoen euro. De bouw van een theater kan niet alleen financieel gezien op een ramp uitlopen. In Hoorn stortte, gelukkig nog tijdens de bouw, de toneeltoren van de nieuwe schouwburg in. De schade, 4,5 miljoen euro, werd vergoed door de verzekering. De Temeuzense schipper heeft door de jaren heen een niet zo fraaie reputatie opge bouwd. Zeker, na een reis naar Noord-Frankrijk mag hij in het schipperscafé aan de rand van het stadscentrum met collega's graag een boom opzetten over het wel en vooral het wee van het schip- persbestaan. En dat daarbij een goed glas bier wordt ge dronken, is niet meer dan normaal natuurlijk. Maar wat zijn collega's ietwat be gint te irriteren is dat, als het tijd is voor een nieuw rondje, de schipper steevast schielijk richting herentoilet ver dwijnt, daarbij hoge nood veinzend. Het moet maar ge zegd: de man is een regel rechte krent. En dat uit zich niet alleen in het café. On langs stapte hij een plaatse lijke bakkerij binnen en be stelde er een bruin brood. Het vriendelijke meisje achter de toonbank vroeg hem of het gesneden moest worden, waarop de schipper infor meerde hoeveel dat extra kostte. Vijf eurocent was het. Maar voor u is het gratis, ant woordde het meisje tot zijn opluchting. Het sluwe lachje waarmee ze het zei, ontging hem. Een ogenblik later over handigde het meisje hem het gesneden brood, zo, zonder verpakking. „Moet dat niet in een zak of zo", vroeg de schipper verbaasd. Haar ant woord galmde door de zaak: „Natuurlijk meneer. Maar zo'n zak kost u wel één hele euro."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11